Rijnwater week taboe Kunnen socialisten redelijk zijn? Lubbers: commissie Albeda eenzijdig 'Leger wordt voor Nederland te duur' Gemeente krijgen van rijk minstens 50 miljoen extra Brandweer bluste op scherp Officier in hoger beroep tegen ex-directeur Philips Gifgolf bereikt Nederland Twente neemt proef met milieuvriendelijke bus ZATERDAG 8 NOVEMBER 1986 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (ANP) - Zonder het te weten hebben Haagse brand weerlieden in de nacht van donderdag op vrijdag een brand in een koffiehuis geblust waarin een niet-ontplofte handgranaat lag. De brandstichters hadden de granaat in het koffiehuis gegooid, maar toen deze niet bleek af te gaan stichtten zé met behulp van benzine brand. De eigenaar ontdekte de handgranaat, waaruit de veiligheidspin was verwijderd, pas gistermorgen in het uitgebrande interieur. De Explosieven Opruimingsdienst heeft de granaat in het koffiehuis, een vrijstaande houten keet op de hoek van de Beresteinlaan en de Erasmusweg, onschadelijk gemaakt. Het verkeer moest geduren de een uur worden omgeleid. De eigenaar vermoedt dat het om een wraakactie gaat. De politie zegt de zaak zeer ernstig op te nemen en stelt een nader onderzoek in. DEN HAAG (GPD) - Het rapport van de commissie Albeda over de arbeidsvoorwaarden voor ambte naren is eenzijdig. De commissie heeft het wel over de ambtenaren salarissen, maar rept met geen woord over de werkgelegenheid. Aldus uitte premier Lubbers giste ren forse kritiek op de commissie tijdens zijn wekelijkse persconfe rentie. Hij zei evenwel het rapport als 'richtinggevend' te beschouwen. Maar, aldus Lubbers, bij verdere onderhandelingen zal het kabinet wel de werkgelegenheidsaspecten betrekken. De premier liet weten dat het kabinet bereid is met de bonden te overleggen over een an dere besteding van de voor de ar beidsvoorwaarden uitgetrokken gelden. Maar er kunnen problemen ont staan door de in de praktijk ge groeide band tussen de ambtena rensalarissen en de uitkeringen. Vandaar dat het kabinet eerst zal moeten kijken waar eventuele ex tra gelden vandaan komen (bij voorbeeld van het ABP) en waar aan die moeten worden uitgege- Een verlaging van de pensioen premie leidt wel tot een hoger in komen voor de ambtenaren, zon der dat daarvoor een verhoging van de bruto salarissen nodig is. De uitkeringen hoeven dan ook niet verhoogd te worden. Lubbers sloot eveneens niet uit dat een eventuele verbetering van de ar beidsvoorwaarden gepaard gaat met een vergroting van het over heidstekort. De minister-president sprak te gen dat het kabinet van plan zou zijn geweest de inkomens de gehe le kabinetsperiode te bevriezen. De uitspraken daarover betroffen al leen het jaar 1987. DEN HAAG (GPD) - Een comple te krijgsmacht wordt voor Neder land onbetaalbaar. De komende ja ren zou 60 procent van de marine moeten verdwijnen omdat de stij gende kosten van wapensystemen niet meer te betalen zijn. Dat zegt de Britse onderzoeker David Greenwood in het VPRO-televisie- programma 'Gouden Bergen' dat morgenavond wordt uitgezonden. Greenwood bepleit het opheffen van de marineluchtvaartdienst en het uit de vaart nemen van de fre gatten, die op de Atlantische Oce aan konvooien escorteren. Deze maatregel zou ongeveer 1,4 miljard gulden per jaar besparen, verklaart de Nederlandse deskundige Vol- ten in het programma. Ook hij is van mening, dat defen sie de komende jaren onbetaalbaar dreigt te worden. Maar Volten, ver bonden aan het instituut Clingen- dael (vrede- en veiligheidsvraag stukken), is geen voorstander van het wegbezuinigen van delen van de marine. "In Nederland zal dat zeker op grote weerstand stuiten. We hebben een traditie, er is het werkgelegenheidsargument". Het afschaffen van 'het vliegend deel van de luchtmacht' lijkt hem beter. Dat zou in tien jaar tijd 3,5 miljard gulden opleveren. Zowel Volten als Greenwood vindt, dat tegenover deze mogelijke bezuini gingen een versterking van de Ne derlandse landmachtonderdelen in West-Duitsland moet staan. Ande re NAVO-landen moeten dan de ta ken overnemen die Nederland af stoot. Minister Van Eekelen (defensie) ziet niets in de voorstellen van de twee defensiedeskundigen. Over versterking van de Nederlandse landmacht in de Bondsrepubliek ten koste vam luchtmacht of mari ne zegt hij: "Ik denk niet dat de Ne derlandse politiek daartoe bereid Mateman vice- voorzitter van 'ABP-commissie' DEN HAAG (GPD).- CDA-kamer- lid Wim Mateman wordt naar alle waarschijnlijkheid vice-voorzitter van de commissie die een parle mentaire enquête gaat houden over de mogelijke fraude met bouwsubsidies bij particuliere be leggers zoals het ABP. CDA-frac- tievoorzitter De Vries heeft Mate man gisteren officieel voor die functie gevraagd. Voorzitter van de enquêtecommissie wordt het PvdA-kamerlid Klaas de Vries. DEN BOSCH (ANP) - De Bossche officier van justitie Van Zon heeft hoger beroep aangetekend tegen de veroordeling van voormalig Philipsdirecteur Van Bussel, die vorige week een gevangenisstraf van een maand voorwaardelijk kreeg en een geldboete van 5000 gulden waarvan 3000 voorwaarde lijk. De officier had tijdens de rechtzitting een gevangenisstraf geëist van een jaar. De raadsman van Van Bussel heeft nog geen be slissing genomen over een eventu eel hoger beroep. Van Bussel stond terecht op ver denking van chantage van zijn vroegere werkgever Philips. Hij eiste een bedrag van 5,25 miljoen gulden van het bedrijf. Bovendien werd hij verdacht van het open baar maken van bedrijfsgeheimen. Dat laatste achtte de rechtbank niet bewezen. Op dat punt werd hij derhalve vrijgesproken. Van Bussel ontkent de ten laste gelegde feiten. Volgens hem is er slechts Sprake van een zakelijk ver schil van mening tussen hem en Philips. In de brief aan Philips waarin hij 5,25 miljoen gulden eis te, gebruikte Van Bussel dezelfde bewoordingen die de raadsman van Philips eerder in een brief aan hem had gebruikt. Bij de dreig brief had hij afschriften gevoegd van documenten waaruit bleek dat Philips zich bediende van stro manconstructies. Door middel van zo'n construc tie heeft het concern lange tijd een groot aandeel gehad in het West- duitse elektronica-concern Loewe1 Opta. Dit is korte tijd nadat Van Bussel zijn brief had geschreven bekend geworden. Publikaties hierover in het weekblad de Haag se Post waren voor een deel geba seerd op gesprekken met Van Bus sel. De ex-directeur van Philips DEN HAAG - Twee Haagse wet houders hebben gisteren voor een uniek dubbelhuwelijk gezorgd. De PvdA-er Constant Martini sociale en economische zaken) trad op als ambtenaar van de burgerlijke stand bij het huwelijk tussen zijn vriend en partijgenoot Gerard van Otterloo en diens vriendin Betty Snoep. Van Otterloo (wethouder van financiën en volkshuisvesting) sloot op zijn beurt het huwelijk tus sen Martini en Marijke Janssens. De twee stadsbestuurders zijn al jaren nauw bevriend. Op de foto (vlnr) Betty Snoep, Gerard van Ot terloo, Marijke Janssens en Con stant Martini. (foto gpd> Schippers: meer schadevergoeding ROTTERDAM (ANP/GPD) - In te genstelling tot de binnenschip- persbond Schuttevaer, is de onaf hankelijke Nederlandse schippers- vakbond (ONS) ontevreden over de toezegging van minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) dat schippers een vergoeding kunnen krijgen als ze een grote strop heb ben aan de hoge stroomsnelheden in het Rijn-Scheldekanaal. "De toezegging van de minister is uiterst vaag. Dat zijn we van haar niet gewend. We beschouwen dit als een teken aan de wand", aldus gisteren ONS-woordvoerder De Vries. RPF-kamerlid Leerling sloot zich gisteren tijdens een spreek beurt in Bruinisse by de ONS aan. (vervolg pagina 1) AMSTERDAM (ANP) - De watertransportmaatschappij Rijn-Kennemerland stopt morgen met het innemen van water uit de Lek vanwege de vergiftiging van het Rijnwa ter. De gifgolf passeert morgenochtend de grens bij Lo- bith. Naar verwachting zal de maatregel tot het einde van de week van kracht blijven. Rijn-Kennemerland voorziter de Gemeentewaterleiding Amsterdam en het Provinciaal Waterleidingbedrijf Noord-Holland van water. heeft zelf steeds ontkend dat hij de betreffende gegevens naar buiten heeft gebracht. De maatschappij neemt het water normaal op bij Nieuwegein en pompt het naar de Amsterdamse waterleidingduinen bij Zandvoort. Het water bezinkt daar voordat het verder geschikt wordt gemaakt voor consumptie. De watervoorzie ning van Amsterdam en de provin cie Noord-Holland loopt geen ge vaar. De voorraad drinkwater in de duinen ,is goed voor twee maan den. Rijkswaterstaat heeft met oog op de gifgolf besloten tot het nemen van extra watermonsters en de sluiten van een aantal sluizen. On danks de alarmerende berichten over vissterfte in West-Duitsland maakt het ministerie van verkeer en waterstaat zich geen al te grote zorgen. Volgens een woordvoerder zal de verontreiniging van het ri vierwater bij aankomst in Neder land twee tot drie keer kleiner zijn dan bij de Zwitserse stad. Inmid dels is geconstateerd dat zich bij Ludwigshafen in West-Duitsland al geen vissterfte meer voordoet. De milieu-inspecties in Gelder land en Overijssel zullen het ko mende weekeinde het water van de Rijn en IJssel nauwkeurig contro leren. De Volkerak-sluizen zullen op advies van Rijkswaterstaat ge sloten blijven om de Zeeuwse wa teren te beschermen. Wellicht zul len ook andere sluizen tijdelijk dicht gaan om de vervuiling buiten de deur te houden. Claims Het ministerie rekent erop dat de gifstroom ons land binnen een a anderhalve dag is gepasseerd zon der veel schade te hebben aange richt. De combinatie van binnen- vissers heeft haar riviervissers op gedragen de visserij en handel in vis tijdelijk te staken. Het water is volgens de binnenvissers zo giftig dat doorvisssen de volksgezond heid in gevaar kan brengen. De or ganisatie vindt dat geen risico mag worden gelopen. De betrokken vis serij-organisaties zullen het Zwit serse bedrijf Sandoz (de veroorza ker van de verontreiniging) aan sprakelijk stellen voor de schade. Volgens Greenpeace is de ver vuiling veroorzaakt door de illega le opslag van 1250 ton giftige be strijdingsmiddelen. De opslag plaats voldeed volgens de milieu organisatie in het geheel niet aan de veiligheidseisen, waardoor de brand zich kon uitbreiden en het giftige bluswater in de Rijn terecht kon komen. Greenpeace pleit dan ook voor strengere controle op de veiligheid van de chemische indus trie. ENSCHEDE (ANP) - Bij het Twentse streekvervoerbedrijf TET is gisteren een proqf begonnen met bussen die milieuvriendelijk zijn en energie besparen. De bussen maken by het optrekken minder geluid, verspreiden minder uitlaat gassen en gebruiken zo'n 30 pro cent minder diesel dan de huidige bussen. De proef met de milieubus is een primeur voor Nederland. Tot nu toe wordt er alleen mee proefge- reden in Stockholm, Kopenhagen en Londen, waar de ervaringen overigens uitstekend waren. Het systeem van dit nieuwe type bus komt er op neer dat de energie die vrijkomt bij het remmen, wordt benut voor het optrekken. Dit be tekent dat de de dieselmotor van de bus stationair draait tot deze 35 km per uur rijdt. Op dat moment neemt de motor de aandrijving over. De storende rookpluim, die de motor bij het wegrijden door gaans produceert, blijft hierdoor achterwege, evenals het geluid van de optrekkende bus. De besparing op het verbruik van dieselolie kan oplopen tot 8000 liter per jaar. Het resultaat is uiter aard afhankelijk vah het aantal hal tes en stops op de busroutes. De milieubussen zijn voorzien van een oliedruksysteem, dat bij het rem men vrijkomende energie langs hydraulische weg opslaat in een drukcylinder. Bij het wegrijden van de bus wordt die energie ge bruikt voor aandrijving van de bus. Deze apparatuur is ontwikkeld door het Zweedse bedrijf Volvo Flygmotor. Dank zij het lage energiegebruik en de beperkte onderhoudslasten kan de 50.000 gulden, die de mi lieubus extra kost, ruimschoots worden terugverdiend, zo ver wacht de TET. Een aantal gemeen ten in Nederland heeft reeds inte resse getoond voor het rijden met de milieubus. De proef met de mi lieubussen zal een jaar duren. DEN HAAG - CDA-fractieleider De Vries was gisteren de grote afwezige op de afscheidsreceptie van staatsse cretaris Brokx (volkshuisvesting). Hoewel Brokx' chef, minister Nijpels, noch de CDA-fractie, noch De Vries persoonlijk had uitgenodigd, verwachtte politiek Den Haag toch dat De Vries zijn opwachting zou komen maken. CDA-ers waren er wel. Zo kwamen de kamerleden Paulis, Van lersel, Van Vlijmen en Van Amelsvoort en de vroegere partijvoorzitter Bukman hun partijgenoot uitzwaaien. Van de VVD gaf alleen fractieleider Voor hoeve acte de présence, van de PvdA waren geen pro minente politici aanwezig. Naast de huidige kabi netsleden kwamen de oud-bewindslieden Biesheuvel, Albeda, Gruijters, Schut en Beelaerts van Blokland Brokx de hand drukken. De bouwwereld was massaal naar de Haagse Rid derzaal getogen met topmensen van de woningbouw verenigingen, de grote beleggers en aannemerscon cerns. In een besloten bijeenkomst voorafgaand aan de receptie hing premier Lubbers de voormalige staatsse cretaris de versierselen om van het Commandeurschap in de Orde van Oranje Nassau. Brokx kwam precies 21 dienstdagen tekort voor de hogere koninklijke on-' derscheiding van Grootofficier Op de ANP-foto schudt minister Korthals Altes Brokx de hand. De ministers Ruding Smit-Kroes, en Brinkman (vlnr) wachten hun beurt af. Lubbers tijdens het debat over de regeringsverklaring, probeerde Kok tot concrete zaken te komen. Koude kermis Hij kwam van een koude kermis thuis. Lubbers wilde graag de dia loog met de hele Kamer voeren, maar concrete wijzigingen in het kabinetsbeleid bleken uitgesloten. Het regeerakkoord is nog net zo heilig als dat van het eerste kabi- net-Lubbers en tijdens dat debat kreeg Kok het ook aan de stok met zijn eigen fractie. De redelijke op stelling in de eerste termijn van het debat, maakte onder druk van de fractie in het verdere verloop plaats voor een scherpere, afkeu rende opstelling. Als troost kreeg Kok wel de po- pulariteitsprijs van het Nederland se volk. Voor het eerst sinds jaren wezen de Nederlanders nu eens niet Lubbers aan als winnaar van een politiek debat. De NIPO-en- quête was weliswaar nog lang geen 'knock-out' voor Lubbers, maar Kok had toch duidelijk op punten gewonnen. Misschien sterkt het Kok in zijn opvatting, dat de rede lijke opstelling de beste is, wil de PvdA in de toekomst weer meere- geren. Want hij heeft het nog niet opge geven. Om zijn fractie te overtui gen pleit hij er nu voor om het ka binet te bestoken metinitiatief voorstellen. Zo'n aanpak leidt tot resultaten, zoals blijvoorbeeld blijkt uit het door de Kamer aan vaarde voorstel' van de PvdA'ers Vermeend en Van Nieuwenhoven voor een betere kinderopvang. Te gelijkertijd waarschuwt Kok, nog steeds uit oogpunt van redelijk heid, wel voor overdaad. Van Lubbers is bekend dat hij best weer met de PvdA wil rege ren, hoewel hij heeft laten weten na deze kabinetsperiode niet meer beschikbaar te zijn als premier. Lubbers kan persoonlijk uitste kend met Kok overweg, hetgeen hij in kamerdebatten ook (soms iets te) openlijk laat blijken. Maar CDA-fractieleider De Vries is veel meer een aanhanger van de theorie dat alleen maar met de PvdA moet worden geregeerd, als het echt niet anders kan en dan nog zo kort mo gelijk en met tegenzin. Dialoog Bert de Vries ziet de bui dan ook hangen. Hij vreest dat premier Lubbers de redelijkheid van de PvdA-alternatieven gaat inzien en laat niet na scherp tegen Kok uit te halen. Hij heeft laten weten dat hij de alternatieven van de oppositie wil beoordelen tegen de achter grond van het kabinetsbeleid. Een dialoog op basis van het PvdA-ver- kiezingsprogramma kan natuurlijk niet. Met andere woorden: als Kok het regeerakkoord onderschrijft, zijn er zaken te doen, anders niet. We hebben niet voor niets een coa litie met de VVD gevormd, vindt De Vries. En daarmee is dan meteen het di lemma voor Wim Kok geschetst. Hij is best bereid water bij de so cialistische wijn te doen. Maar dat kan natuurlijk niet zo ver gaan dat de rode kleur van de wijn geheel verdwijnt. De kiezers moeten de PvdA wel kunnen blijven herken nen. In de notitie aan de fractietop verbaast Kok zich erover dat de po litieke partijen en de media zo ge makkelijk accepteren dat de PvdA haar eigen verkiezingsprogramma afzwakt. Hij doelde hiermee op de minder straffe arbeidstijdverkor ting dan was vastgelegd in het ver kiezingsprogramma van de partij. Kok kondigt aan dat het in de toekomst nog wel vaker nodig zal zijn de socialistische opvattingen aan te passen. Maar daarbij heft hij niet alleen te maken met de media, maar ook met de vaak lastige par tij-organen De partij dient wel bij een te worden gehouden. In het laatste nummer van het partijblad 'Voorwaarts' vraagt Johan Wijne zich af in hoeverre de socialistische grondslag van de PvdA enerzijds sympathisanten en andere partijen afschrikt en anderzijds juist de bin dende factor is. Wim Kok heeft de taak om die vraag afdoende te beantwoorden. DEN HAAG - PvdA-leider Wim Kok verraste vorige week de top van zijn fractie met een notitie, waarin hij pleitte voor een opbou wende oppositie. Verrassend, om dat de opstelling van de PvdA en vooral van Kok zelf de laatste tijd toch al overloopt van redelijkheid. Moet er nog meer water bij de so cialistische wijn, of was het nodig de fractietop van zijn gelijk te over tuigen? door Henri Kruithof DEN HAAG (GPD/ANP) - De Ne- derlandse gemeenten krijgen de komende jaren enige tientallen miljoen guldens extra van het rijk. Naast de al in het regeerakkoord afgesproken 50 miljoen in 1987, krijgen ze nog eens zo'n bedrag in 1988 om de gemeentelijke investe ringen aan te zwengelen. Als het overheidstekort dat toelaat, kun nen ze ook in 1989 eii 1990 op jaar lijks 50 miljoen extra rekenen. Premier Lubbers maakte dat gis teren bekend op zijn wekelijkse persconferentie na de minister raad. Het kabinet heeft voor het eerst een dergelijk afspraak weten te maken met de vereniging van Nederlandse gemeenten (VNG). Het akkoord is het resultaat van de onderhandelingen tussen minister Van Dijk en staatssecretaris De Graaff-Nauta (binnenlandse zaken) met de VNG. Aan de hand van de ze afspraken willen de gesprek spartners de komende maanden komen tot deelafspraken per de partement. In het regeerakkoord was'afge sproken om bij wijze van proef be stuursakkoorden af te sluiten, waarin financiële afspraken tussen het rijk aan de ene kant en de ge meenten en de provincies aan de andere kant worden gemaakt. Ver der is de afspraak gemaakt dat de gemeenten een evenredige bijdra ge leveren aan de ombuigingen op het gemeentefonds. Verdere kortingen zijn in het ver volg taboe. Dit betekent dat alleen bezuinigingen die lang van te vo- Gasprijs DEN HAAG (ANP) - Een eventue le stijging van de aardgasprijs in de tweede helft van 1987 blijft voor de huishoudens in elk geval beperkt tot 2 cent. Die belofte heeft minis ter De Korte (economische zaken) gisteren gedaan in antwoord op ka mervragen over zijn begroting. Op 1 januari zou de gasprijs ei genlijk met 16 tot 17 cent omlaag moeten. Op verzoek van het kabi net blijft dat beperkt tot 11 a 12 cent. Dat 'tegoed' wordt gebruikt om een eventuele stijging van de gasprijs in 1988 te beperken. Zo no dig wordt het ook al in 1987 ge bruikt, aldus De Korte. ren zijn afgesproken, zoals de kor tingen op het sociaal-cultureel werk, op de gemeenten kunnen worden afgewenteld. Onverwachte bezuinigingen kunnen niet meer voor rekening van de gemeenten komen, hetgeen voor het bestuurs akkoord wel gebeurde. De vier grote gemeenten krijgen meer eigen financiële verantwoor delijkheid. Een aantal uitkeringen die de gemeenten kregen voor spe cifieke doelen, wordt gebundeld. De gemeenten mogen nu zelf we ten hoe ze d^e gelden uitgeven. Het lijkt er wel op. In de notitie verwijst Kok naar enquêtes, waar uit blijkt dat maar weinig mensen het kabinetsbeleid volledig afkeu ren. Uit het feit dat grote groejben mensen te hoop lopen tegen onder delen van het beleid, mag volgens Kok niet de conclusie worden ge trokken dat het kabinet als zodanig slecht wordt beoordeeld. Daarom zou een houding van 'het kan be ter' meer voor de hand liggen dan polarisering. Wat levert een redelijke opstel ling ten opzichte van het kabinet de PvdA op? Het gevaar bestaat dat de socialisten gezichtsverlies lijden ten overstaan van de kiezer in ruil voor niet meer dan welwil- Wim Kok: populair. lend geknik van CDA en VVD. Tij dens de laatste algemene beschou wingen heeft Kok zijn redelijke op stelling al in praktijk gebracht. Moed_ puttend uit de houding van

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5