'Verhouding tussen gemeente en universiteit verslechtert' Bewoners Pancras-Oost vrezen parkeeroverlast Rijksweg 11 geen oplossing voor hinder Hoge Rijndijk Wethouder Peters tijdens opening Trekvliet: actief in vrije tijd Wethouder pleit voor betere samenwerking ouderenbonden Koninklijke onderscheiding ZATERDAG 8 NOVEMBER 1986 LEIDEN LEIDEN - Het opengraven van de Trekvliet en de bouw van de Groenhovenbrug is gistermiddag op feestelijke wijze gevierd. Vol gens de gemeente is met de afron ding van deze werkzaamheden een eind gekomen aan de reconstructie van de Trekvliet en omgeving. De genoemde werkzaamheden zijn de afgelopen jaren gereali seerd in nauwe samenhang met de bouw, aan de Witte Singel, van de universiteitsbibliotheek en de fa culteitsgebouwen voor onder meer westerse talen en twee parkeerkel ders voor in totaal 320 auto's. Ver tegenwoordigers van de universi teit, hoewel uitgenodigd, schitter den echter door afwezigheid bij de feestelijke gebeurtenis gistermid dag. Het college van bestuur van de universiteit heeft in een brief op poten aan het gemeentebestuur la ten weten van mening te zijn dat de werkzaamheden nog helemaal niet zijn afgerond omdat een wezenliik onderdeel, de bouw van twee voet gangersbruggen over de Trekvliet, nog niet is gerealiseerd. Deze brug gen zouden deel uitmaken van de verzameling verbindingswegen tussen de universiteitsgebouwen aan de Witte Singel. Het college van bestuur spreekt in de brief aan burgemeester en wethouders zijn verbazing uit over de uitnodiging voor een feestelijke ingebruikna me terwijl de werkzaamheden nog niet geheel zijn voltooid. Moeizaam Wethouder Peters zei gistermid dag niet te kunnen beloven dat de twee bruggetjes er snel zullen ko men. Ze zijn niet echt nodig en be woners van de Rijn- en Schiekade willen ze helemaal niet, aldus de wethouder. Peters reageerde geïr riteerd op de brief van de universi teit en uitte onverholen kritiek op het college van bestuur. Volgens de wethouder is de pin nige brief tekenend voor de snel verslechterende verhouding tus sen de gemeente en rijksuniversi teit. "Sinds het vertrek van Koorn- stra uit het college van bestuur ver lopen contacten tussen de gemeen te en de universiteit uiterst moei zaam", aldus Peters. "De universi teit begint zich weer steeds meer te gedragen als een eiland in de maat schappij en het gemeentebestuur wordt weer benaderd op een toon van 'gemeente waar bemoei je je mee'. Dat is heel vervelend". Feest Het weer bevaarbaar zijn van de Trekvliet werd gistermiddag ge voerd met een roeiwedstrijd waar aan ook wethouder Peters deel nam. Met het gereedkomen van de Groenhovenbrug is het voor het eerst sinds 15 jaar weer mogelijk het kilometer lange kanaal tussen de Vliet en het Galgewater te beva- De wethouder benadrukte het opengraven van de Trekvliet en de bouw van de Groenhovenbrug wel een feestje waard te vinden. Hij noemde dè opengegraven Trek vliet een monument van de stads vernieuwing. "Er zijn maar weinig voorbeelden van werken dié al zijn begonnen en onder druk van be woners, en door een omwenteling in het denken van de politieke par tijen, toch anders worden uitge voerd dan aanvankelijk te bedoe ling was", aldus de wethouder. Parkeeroverlast Bewoners van de Groenhoven- straat en omgeving vroegen de wethouder gisteren om maatrege len die de overlast kunnen beper ken die zij ondervinden van gepar keerd staande auto's. Volgens de omwonenden maken werknemers van de universiteit nauwelijks ge bruik van de parkeerkelders onder de faculteitsgebouwen. In de woonstraten kunnen bewoners daarentegen nauwelijks hun auto kwijt. r bevaarbaar zijn van de Trekvliet werd gisteren gevierd met een roeiwedstrijd. Wethouder Peters toonde zich bereid de universiteit een brief te schrijven waarin hij erop zal aan dringen dat de universiteit haar werknemers vraagt vooral in de parkeerkelders te parkeren en niet in de omliggende straten. Als enige andere mogelijkheid om de par keeroverlast te beperken ziet de wethouder de invoering van het belanghebbendenparkeren in de omgeving van de universiteitsge bouwen. De omwonenden kunnen dan een pasje kopen dat hen het recht geeft op de daarvoor aange wezen plaatsen in de buurt te par keren. Invoering van dit systeem buiten de singels is op korte ter mijn evenwel niet mogelijk omdat de binnenstadswijken het eerst aan de beurt komen. Burgerlijke Stand Werkgroep Milieubeheer Leiden: DEN HAAG/LEIDEN - De aanleg van rijksweg 11 zal op den duur niets oplossen aan de verkeerspro blemen op de Hoge Rijndijk. Door Architectencafé Ook in Stichting Burcht wordt maandagavond het architecten café gehouden. Onderwerp is 'Leidse architectuur 1980-heden'. Op deze avond komen Leidse ar chitecten, of architecten die in Leiden hun voetsporen hebben nagelaten, aan het woord. Gezocht is naar personen die vanaf 1980 tot nu op een bepaal de wijze verbonden zijn geweest aan Leiden. De architecten Ver- heyen, bekend door zijn binnen stadsinvullingen en projecten in de Stevenshof, en Nord, ontwer per van diverse projecten in de binnenstad, verlenen hun mede werking. Deze avond, die om 8 uur begint, wordt georganiseerd in het kader van de studium ge nerale cyclus 'architectuur en ste denbouw' iri samenwerking met de Leidse Universiteit. Meldpunt Het centraal meldpunt anti discriminatie, waar men terecht kan als men te maken heeft met fascisme, racisme, seksisme of ho mohaat, is bereikbaar onder nummer 120903. Van maandag tot en met vrijdag kan van 10 tot 4 uur dit nummer worden gebeld Ook zijn er spreekuren: op maan dag van 1 tot 3 en op donderdag avond- van half 7 tot half 9. Het adres is: Ketelboetersteeg 10 Leiden. Bingo W.S.W. Zuid-West organiseert op zaterdag 15 november om 8 uur 's avonds een bingo in 't Par lement, Nieuwstraat 45. Bodemsanering In de kantine van het Stads- bouwhuis aan de Langegracht wordt maandag een informatie avond gehouden over bodemsa nering. De avond is bestemd voot bewoners van Langegracht, Houtmarkt, Koolstraat, Kool gracht en Brandewijnsgracht. Aanvang: 8 uur. mlijking van die weg, zullen veel agrarische bedrijven vertrekken. Daarvoor in de plaats komen nieuwe bedrijven die op hun beurt veel verkeer aantrekken. Daarmee zal de hinder op de Ho ge Rijndijk op het oude niveau te rugkeren en de onveiligheid blij ven bestaan". Dat stelde E. Meelis van de Werkgroep Milieubeheer Leiden gisteren bij de Raad van State waar het Kroonberoep tegen de aanleg van de autoweg werd be handeld. Be werkgroep vindt rijksweg 11 ook helemaal niet meer nodig. De drukte op de Hoge Rijndijk is de afgelopen jaren met tien procent afgenomen terwijl de plannen voor rijksweg 11 stammen uit een tijd dat een spectaculaire groei van het wegverkeer werd verwacht. De hinder die de bewoners aan de Ho ge Rijndijk van het vele autover keer ondervinden wordt door de aanleg van de snelweg niet opge lost, aldus Meelis. Het grootste deel van het verkeer op deze weg is bestemmingsver keer dat geen gebruik zal maken van rijks wég 11, aldus de werk groep. De stijging gedurende de laatste jaren van het aantal ver keersongevallen op de Hoge Rijn dijk wijt Meelis aan het achterwege laten van maatregelen. Voorts vreest de werkgroep dat door de aanleg van de nieuwe weg de posi tie van het openbaar vervoer, en dan vooral de treinverbinding Lei- den-Utrecht, zal worden aangetast. Naiëf De werkgroep vindt het naiëf dat de adviseur van de Raad van State niet ingaat op de ongewenste ver stedelijking tussen Leiden en Al phen die een gevolg van de voorge nomen aanleg van rijksweg 11 wordt genoemd. Ook de verkeers druk op een stad als Leiden zal door de nieuwe weg toenemen ter wijl de historische oude binnen stad "gewoon vol is", aldus Meelis. De Leidse wethouder J. Peters gaf toe dat de verkeersdruk op de Ho ge Rijndijk is afgenomen maajv noemde die nog steeds te groot. Volgens Peters is de huidige situa tie in Zoeterwoude, Hazerswoude en Alphen aan den Rijn door het vele doorgaande verkeer onaan vaardbaar. Tevens is rijksweg 11 volgens Leiden onmisbaar voor de industriegebieden Roomburg en het Zoeterwoudse Grote Polder en om het sluipverkeer ten noorden van de Hoge Rijndijk tegen te gaan. Dat de binnenstad van Lei den te druk zou zijn geworden, ont kende Peters. De Alphense wethouder G.P. van As benadrukte het grote be lang van rijksweg 11 voor zijn ge meente, in het bijzonder vanwege het doorgaande oost-west verkeer dat de bebouwde kom van Alphen nu doorkruist. Voorts zorgt de nieuwe weg voor een betere be reikbaarheid van Alphen, in het bijzonder voor de al aanwezige en 'nog te vestigen bedrijven. Hij bestreed de opvatting van de werkgroep Milieubeheer dat de nieuwe weg wel wat dichter bij de bebouwde kom van Alphen zou kunnen komen. De woningbouw plannen in Kerk en Zanen zouden daardoor in de knel komen, aldus de wethouder. Geluidoverlast Voor burgemeester Houdijk van Zoeterwoude is rijksweg 11 een ab solute must. Hij wees op de ernsti ge hinder die omwonenden aan de Hoge Rijndijk hebben te verduren door schadelijke uitlaatgassen van auto's, geluidoverlast, trillinghin- der en de verkeersonveiligheid. Volgens Houdijk zal de verkeers druk op de Hoge Rijndijk als ge volg van de aanleg van rijksweg 11 wel degelijk aanzienlijk verminde- De Zoeterwoudse burgemeester bracht ook het belang van de nieu we weg voor de gehele Leidse re gio naar voren. Landschappelijke problemen zag hij al helemaal niet omdat de nieuwe weg zo dicht mo gelijk bij de spoorlijn Leiden-Al- phen komt te liggen. De Kamer van Koophandel voor Rijnland bracht ook het economi sche belang van de aanleg van rijksweg 11 onder de aandacht. De woordvoerder stelde dat honder den bedrijven met vele duizenden arbeidsplaatsen nu een goede beT reikbaarheid moeten ontberen het geen miljoenen guldens per jaar kost. Ook namens de Zoeterwoud se bierbrouwer Heineken werd dé aanleg van de weg hoogst noodza kelijk genoemd. Een woordvoer der noemde zek^r de verbinding van rijksweg 11 met rijksweg 4 van het grootste belang, zeker gezien de voorgenomen uitbreiding van de brouwerij. Volgens de woord voerder van de provincie Zuid- Holland tonen de cijfers van de verkeersintensiteit 'op de Hoge Rijndijk zonneklaar aan dat rijks weg 11 er moet komen. LEIDEN - "Het ouderenbeleid zit in de lift. Het bewijs daarvoor is wel dat de jongste wethouder van Leiden dit beleid in zijn portefeuil le heeft". Met andere woorden: de gemeente Leidén houdt zich wel degelijk serieus met dat ouderen beleid bezig, aldus wethouder De la Mar gisteren bij de opening van het nieuwe dienstencentrum bin nenstad aan de Hogewoerd 65. Ou derenbeleid is geen ondergescho ven zaak meer, maar volwaardig onderdeel van de wethouderspor tefeuille. Het nieuwe dienstencentrum, dat met een 'knipoog' Pandje 65 zal heten, was gisteren bij de opening overvol. De la Mar maakte van de gelegenheid gebruik om een plei dooi te houden voor een goede sa menwerking tussen de ouderen bonden om de komende bezuini gingen het hoofd te bieden: "Waar al wordt gesproken over het ont houden van bepaalde geneeskun dige ingrepen aan ouderen boven een bepaalde leeftijdsgrens, omdat de levenskansen zoveel minder zijn, is het zaak dat ouderenbon den op één lijn zitten. Ook voor ge meente en de stichting Diensten centrum- Gecoördineerd Bejaar- denwerk hebben wat dit betreft een taak te verrichten. Bekeken moet worden of de gemeente de ouderenbonden in hun werk finan ciële steun kan verlenen". Namens het stichtingsbestuur schetste vervolgens Anneke Kern de geschiedenis van het diensten centrum, die teruggaat naar 1970 toen op het Gerecht het project Binnenstad van start ging. In 1983 werd onderdak gevonden bij de stichting Dienstencentrum Ge coördineerd Bejaarden werk aan de Hooglandse Kerkgracht. Geen ideale situatie, want er was bijvoor beeld geen eigen telefoonlijn. Nu is die er wel in een eigen pand, waar de Wijk Ouderen Raad zelfs een ei gen vergaderruimte heeft. Zestien vrijwilligers hebben zich de laatste maanden ingespannen om Pandje 65 tot een volwaardig onderkomen te maken. Of om met Leny Gerth van Wijk van de WOR Binnenstad/Zeehel denbuurt te spreken: "Een eigen centrum, dat een uitvalsbasis naar de samenleving kan zijn en waarin ouderen èn jongeren inbreng heb ben". LEIDEN - Geboren: Susanne Maijanne dv. R. Broekhof en S.M. van Walraven, Bart Cornelis zv. J.C. Blom en L.G. de Rijk, Stefanie dv. H. Veld en A.J.G. Be- 'dijn, Michael Coenraad zv. F.C.M. Slui ter en R. van Oevern, Dennis zv. A.D. Durieux en J.M. Star, Martine dv. K. van der Luijt en J. Haasnoot, Stefan zv. H. Schriek en C. van Brakel, Marcel zv. L. Imthorn en M. de Haas, Sander z lotte Wilhelmine Anne Cathérin K.E. Hagenaar en C.A.M.W.A. van Pari don, Willem Robertus Hendricus zv. C.J.A. Schouten, Bregje Jannetje dv. C.L. Guijt en P. van der Plas, Marleen Helena Jacoba dv. J.M.M. Snüers en M.J.H. Kallenberg, Wesley zv. R.H.J. Oomen en P.C. Velthuijzen, Maarten zv. M. Hoek en H. van Duijn, Van Quy zv. V.Q. Nguyen en T.K.L. Bui, Merel Joan na dv. H.G.M. Beuk en A.A.M. Wols- wijk, Ruben Paulus zv. H.G.M. Beuk en A.A.M. Wolswijk, Ronja Erica dv. G.J. Ernest en A.E. Kruize, Annemarie dv. J.T. Sanders en M. Huffener, Charles zv. T. de Jong en J.M. Noteboom, Jip zv. G.M.T. Vanneste, Annemarie dv. H.W.M. Loeters en W.A.M. Huijbrechts, Marcel zv. W. Zwanenburg en Y.C. Maas, Rafael zv. B. Winograd en C. Min der, Willem Daniël zv. F.R. Breddels en J.J. Schoneveld, Marjolein Johanna dv. D.C.F. Neuman en A.G.M. van Eijk, Protest tegen opheffing van vakgroep LEIDEN - Het dagelijks bestuur van de provinciale raad voor de volksgezondheid in Zuid-Holland is tegen de voorgenomen ophef fing van de vakgroep kinderge neeskunde van de Leidse universi teit. Het dagelijks bestuur van de raad reageert hiermee op het plan van minister Deetman van Onder wijs. Deze stelt dat opheffing van de universitaire vakgroep met be houd van de afdeling kinderge neeskunde van het AZL, de om vang van de patiëntenzorg niet aantast. De raad vindt die benade ring onjuist. Het gaat bij de patiëntenzorg niet alleen om de hoeveelheid patiën ten die kan worden geholpen, maar ook om de kwaliteit van de zorg. Daarom moeten eerst de gevolgen van zo'n maatregel voor de regio nale kindergeneeskunde worden onderzocht voordat die kan wor den doorgevoerd, aldus het dage lijks bestuur. Essentieel in dit ka der is dat kinderartsen deel uitma ken van de vakgroep. Roep om snellere invoering parkeerregime plaatszoekers in de wijk", schrijft het wijkcomité aan het college van Ben W. Het structurele tekort aan par keerplaatsen kan volgens de buurt worden opgelost, wanneer de be woners betere mogelijkheden krij gen om hun auto in de parkeerga rage te stallen. In de eerste plaats moeten dan de tarieven aanmerke lijk omlaag. Het tarief dat nu aan de bewoners is voorgesteld be draagt 750 gulden per jaar voor een parkeerrecht van 24 uur per et maal. Het buurtcomité acht dit voorstel strijdig met het bestem mingsplan. Daarin wordt gesteld dat de bewoners tegen een redelij ke vergoeding in de parkeergarage moeten kunnen parkeren. De buurt wil nu dat 75 plaatsen voor de bewoners worden be stemd: 50 voor de zogenaamde ge meentelijke parkeervergunning- houders en 25 voor bewoners of be drijven die daar 400 gulden per jaar voor betalen. De buurt doet daarbij de suggestie om de controle op de 75 buurtparkeerplaatsen te laten uitoefenen door de gemeentelijke parkeerwachters. Naast parkeer ruimte voor de buurt wil het buurt comité ook - met het oog op de vei ligheid - speciale vrouwenparkeer plaatsen bij de ingang van de gara ge. Bewonersparkeren De kwestie van de hoge tarieven voor het bewonersparkeren in de parkeergarages kwam vorige week ook al aan de orde tijdens de be handeling van de begroting in de raadscommissie ruimtelijke orde ning, verkeer en milieu. Niet alleen het bewonersparkeren in de Mar- ca-garage is een kostbare aangele genheid, ook voor de Sanders-ga rage worden hoge prijzen gehan teerd. Op vragen van R. van Lint (Links Leiden) antwoordde wethouder J. Peters van verkeerszaken dat een parkeergarage niet rendabel is wanneer lagere tarieven worden gehanteerd. Berekeningen van be woners van Pancras-Oost wijzen uit dat het tegendeel het geval is. Wanneer 75 plaatsen beschikbaar worden gesteld aan de buurt, le vert het Marca-complex nog altijd een winst op van 400.000 tot 850.000 gulden. Het rendement va rieert daarbij, volgens de cijfers van het buurtcomité, tussen de 12 en 14 procent van de stichtingskos- ten per jaar. A. W. van de Pol (rechts) kreeg gisteren een koninklijke onderscheiding uit handen van loco-burgemeester Fase. LEIDEN/SASSENHEIM- De wet houder van economische aangele genheden, mevrouw Fase, heeft gistermiddag in de functie van lo co-burgemeester van de gemeente Leiden een koninklijke onder scheiding uitgereikt aan de heer A.W. van de Pol. Hij is benoemd tot Ridder in de orde van Oranje Na- De uitreiking van de onderschei ding gebeurde gistermiddag bij het begin van de receptie ter gelegen heid van het feit dat Van de Pol 40 jaar in dienst is bij de Nederlandse Vereniging van Ondernemers in het carrosseriebedrijf Focwa. Die receptie had plaats in het Centrum Carrosseriebranche te Sassen- heim. In zijn 40-jarige loopbaan bij de Focwa heeft Van de Pol talrijke functies binnen de organisatie be kleed. Thans is hij secretaris eco nomische zaken. LEIDEN - De bouw van de Marca- parkeergarage aan het ir. Driessen- plein begint in de eerste week van januari. De bewoners van de wijk Pancras-Oost willen dat dan met een het nieuwe, strengere parkeer- regiem wordt ingevoerd. De ge meente is van plan dat pas halver wege volgend jaar te doen. De bewoners vrezen een enorme toename van het aantal geparkeer de auto's in hun wijk wanneer de 200 parkeerplaatsen op het ir. Driessenplein door de bouwwerk zaamheden zullen verdwijnen. Volgens de bewoners zijn alle par keerplaatsen in Pancras-Oost nu al 24 uur per etmaal bezet en worden veel auto's op de stoep geparkeerd. In een brief aan het college van i Dijkman) burgemeester en wethouders wiist. het buurtcomité op het structureel tekort aan parkeerplaatsen in de wijk. Berekeningen van de directie verkeer hebben uitgewezen dat er behoefte is aan 473 parkeerplaat sen. Het buurtcomité stelt #dat daarbij geen rekening is gehouden met de kamerbewoners in de wijk en schat dat er een tekort is van 90 parkeerplaatsen. Parkeermeters 'Tevens vragen de buurtbewo ners zich in hun brief af waarom er 126 parkeermeters in Pancras- Oost zijn gepland. "Het ligt toch voor de hand dat automobilisten een plaats vinden in de parkeerga rage^). Het leidt tot een ongewen ste verkeersstroorti van parkeer-

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3