Terrorisme doet herinnering aan Poitiers weer herleven De eerste bloedige botsing tussen christendom en islam ZATERDAG 8 NOVEMBER 1986 EXTRA PAGINA 27 Vroeg-negentiende eeuwse prent van Charles Steuben. Tafereel van de slag bij Poitiers. De velden tussen Chatelleroult en Poitiers. Op de plaats van de boom zou zich het kamp van Abd-er-Rahman hebben bevonden. Op de glooiende velden tussen Chatellerault en Poitiers, die aflo pen naar het riviertje de Clain, is geen enkel monument te vinden dat herinnert aan de slag bij Poitiers, waarvan gezegd wordt dat die een overwinning van het christendom betekende. Het staat zelfs niet eens onomsto telijk vast dat de slag zich daar ook werkelijk heeft afgespeeld, en zelfs niet dat ze plaats vond in 733. Ar cheologen vonden bijlen noch ge beente. Arabische kronieken fanta seren maar wat op los. De drie be staande kronieken van christelijke kant zijn de enige bron waaruit de geleerden konden putten. In '66 verscheen bij de uitgever Gallimard een gedetailleerd verslag van de strijd en zijn achtergronden. Het boek werd geschreven door Jean-Henry Roy en Jean Deviosse en het verscheen in de serie 'de der tig dagen die Frankrijk maakten'. Daarin worden de belangrijkste ge beurtenissen die het huidige gezicht van Frankrijk bepalen, uit de doe ken gedaan. Jean-Henry Roy is een fervent arabist die het voor de moslims op neemt, Jean Deviosse een tandarts uit Chatellerault, die zijn sporen met een aantal historische mono grafieën verdiende. Van het boek, werd een tv-documentaire gemaakt, die kort geleden opnieuw werd uit gezonden. In het boek en in de film komt de strijdvraag naar voren: had de wes terse cultuur er in die dagen aan ge wonnen als niet Karei Martel, maar Abd-er-Rahman bij Poitiers de overwinning had behaald? Afgepoeierd Op een hete dag in juli leidt Jean De- I viosse me over het slagveld rond. De tandarts kent alle kronieken uit zijn I hoofd waaruit blijkt dat het hier gebeurd is: tussen het gehucht Moussais aan de Clain en - aan de andere kant van een stille landweg - een boerderij die nu nog de naam 'La Bataille' (de slag) draagt. Zijn wetenschappelijke tegenstanders poeiert Deviosse - de Franse humorist Alphonse Allais parafraserend - af met de boutade: 'De slag van Poitiers heeft inderdaad nooit plaats gehad, maar er was een andere slag, die weliswaar door dezelfde tegenstanders, op dezelfde plaats en op dezelfde dag werd uitge vochten en die ook 'de slag van Poitiers' werd genoemd. Monsieur Deviosse leidt me over een zandpad tussen de bossen naar een hoogte waarvandaan je over golvend ak kerland kijkt. Midden in het akkerland staat een eenzame boom. Het is er Warm en stil, om mijn oren fladdert een ci troenvlinder. Daar, ongeveer op de plaats van die boom, bevond zich het kamp van Abd-er-Rahman, legt Jean Deviosse met sonore stem uit. En aan onze rechterhand, aan de andere kant van de weg tussen Moussais en de boer- I derij 'La Bataille', lagen de troepen van j Karei Martel. Nadat Abd-er-Rahman, emir van Cor- I doba, zijn rivaal Munuza had verslagen I en diens vrouw naar zijn harem in Da- mascus had afgevoerd, was ér tijd en I energie over om links en rechts nog wat aan het plunderen te slaan. Bekend om hun verfijnde smaak en hun geraffineerde cultuur, lieten de moslims zich noordelijk van de Pyre- neeën van een heel andere kant kennen, j Er is geen plek in het Franse zuiden waarvan de reisgidsen niet melden dat de 'saracenen' er ooit alles wat er aan cultuur voorhanden was met de grond j gelijk hadden gemaakt. Halve porties Ook Abd-er-Rahman en zijn leger wa ren echte saracenen. Na dagmarsen van 30 kilometer sloegen ze bij zonsonder gang hun kamp op, werden er verken ners uitgestuurd om nieuwe buit te ont dekken, werd de dag daarop de buit bin nengehaald, gebouwen verwoest, man nen, vrouwen en kinderen in gevangen schap meegevoerd. Onder de infanterie bevonden zich joden, die door de volge lingen van Allah zo werden geminacht dat ze het met halve porties moesten doen. In Poitiers lag de Saint-Hilaire toen nog buiten de hoog op de rotsen ge bouwde muren. Abd-er-Rahman maakte het houten bouwwerk met de grond ge lijk en nam de kerkschatten mee. En het In de lente van het jaar 732 verzamelden de troepen van emir Abd-er-Rahman zich in Pamplona. Ze gingen op strafexpeditie tegen de berberhoofdman Munuza, die de macht van de emir wilde breken. Nadat Munuza was geliquideerd, trokken Abd-er-Rahman en zijn mannen plunderend door het Frankische land. Die tochten noemden ze razzia's. Tot ze op 17 oktober 733 ten noorden van Poitiers te pletter liepen tegen de legers van Karei Martel. Deze korte strijd, waarbij Abd-er-Rahman het leven verloor, was het eerste contact dat Fransen en Arabieren ooit hadden. Het was de eerste botsing tussen twee volkeren en twee culturen, de eerste bloedige botsing tussen het christendom en de islam. In het door islamitische terroristen geteisterde Frankrijk komt de herinnering aan 'Poitiers' in discussies weer boven. En zijn experts die - meer nog dan het gevaar van de atoombom - in de onstuitbare opkomst van de 'fous de dieux' (godsdienstfanaten) een ernstige bedreiging van de westerse beschaving zien. door Rudolph Bakker was pas onderweg dat hij attent werd ge maakt op een andere kerk. Dat was de Saint-Martin de Tours, de rijkste abdij der Franken. Toen het ge rucht van Abd-er-Rahmans plannen tot Karei Martel doordrong, verzamelde die inderhaast een leger en trok hij spoor slags naar het zuiden om de plundering van de Saint-Martin tegen te gaan. Karei Martel was de gezaghebbende fi guur aan het h§f van de over de Franken regerende Merovingers, van wie de laat ste koningen in geestelijke verwording de macht hadden laten slippen. Karei leende zijn naam aan het huis der Karo- lingers, dat de Merovingers opvolgde. Kareis zoon Peppijn was de eerste Karo- linger-koning, en kleinzoon Karei (de Grote) zou later het gezicht van de West- europese cultuur bepalen. Paniek Zeven dagen lang lagen Abd-er-Rah man en Karei Martel ter hoogte van Moussais tegenover elkaar. De Franken gingen schuil achter reusachtige schil den. Tot hun wapentuig hoorde de 'fran- cisque', een kleine bijl waarmee ze sche dels kliefden. Tegen het middaguur van de achtste dag stormden de Arabieren op hun stijg- beugelloze paarden op de Franken af. Hun beproefde taktiek bestond eruit om met snel aanvallen en verdwijnen de vij and tot paniek te verleiden. Deze taktiek ging bij Karei Martel niet op. De eerste aanval liep op de muur van Frankische schilden stuk. Daarop zetten de Franken de achtervolging in, stortten ze zich op het Arabische kamp ('als wol ven op een kudde schapen') en kliefden er Abd-er-Rahman de schedel. Die nacht sliepen de Franken in eigen kamp en bereidden ze de definitieve aanval op de saracenen voor. De volgen de ochtend hing er een dichte mist - zo vertelt me Jean Deviosse, terwijl we uit kijken over de eenzame boom in het ak kerland - en voetje voor voetje drongen de Franken opnieuw tussen de Arabi sche tenten door. En dat was de verrassing van de slag bij Poitiers: de saracenen waren weg. Ze waren op de vlucht geslagen na de dood van Abd-er-Rahman en lieten buit en ge vangenen in de mist tussen de tenten achter. Ze gingen over de oude Romein se weg, waarover ze ook gekomen wa ren, weer terug. En ze noemden die later 'el balat ech shuada', dat wil zeggen 'de straatweg van de martelaren voor het ge loof. Nu nog worden de moslims, die in de slag bij Poitiers gevallen zijn, in de ogen van de Arabieren beschouwd als 'martelaren van het geloof. Saracenen waren even snel ontmoe digd als ze waren opgezweept. Toch za gen ze de kans schoon - of ze nu martela ren van het geloof waren of niet - om op de vlucht nog flink met roven en brand stichten door te gaan. Winst Jean Deviosse neemt me mee naar een oude en verlaten boerderij, waarvan de daken en de muren kraken onder het klim op. Een half ingestorte kapel herinnert eraan dat hier vroeger de abdij van Sa- vigny had gestaan. In de eerste kronieken over de abdij wordt gemeld dat hij door de vluchtende saracenen was beroofd. Ze waren met z'n vijven gekomen en hadden zelfs de klokken uit de toren meegenomen. Maar de klokken bleken te zwaar en rolden met de saracenen het riviertje de Vienne in, dat onderaan de heuvel stroomt. Bij nacht en ontij is er het gelui van de klok ken nog te horen, zoals de volksmond wil. Mede-auteur Jean-Henry Roy van 'La bataille de Poitiers' gelooft, anders dan Deviosse, dat de saracenen beter hadden kunnen winnen omdat hun cultuur de voorkeur verdiende boven het heidense christendom van die dagen. „De islam was tolerant en had ons wellicht voor de godsdienstoorlogen behoed", aldus Roy. „We hadden een groot deel van de Griekse filosofie eerder ontdekt, omdat de Arabische denkers er de erfenis van hadden bewaard. Bovendien was de Arabische wetenschap heel wat briljan ter dan wat ons was overgebleven van de Romeinse wetenschap na de invallen van de barbaren". „'Ze namen het cijfersysteem van de hindoes over en gingen met sprongen vooruit in de algebra, de trigonometrie en de astronomie". En Roy besluit dan met te zeggen: "De overwinning van- Abd-er-Rahman had ons tweehonderd zesenzeventig jaar .winst opgeleverd'. Weggeknipt In de tv-documentaire die in '74 aan de hand van het boek door regisseur Daniel Costelle was gemaakt, bleek de mening van Roy het te hebben gewonnen. De viosse, die in de documentaire ook wordt opgevoerd, vertelt me dat alle uit leg die hij gaf en die tegen de mening van Roy inging, uit de film was wegge knipt. Uit een gesprek met regisseur Costel le, dat ik kortgeleden had, en waarbij Costelle de mening-Roy aanvankelijk als een papegaai reproduceerde, kreeg ik de indruk dat deze typische intellec tuelen-mening over de islam duidelijk stamt uit de dagen voordat de sjiitische zijtak van de islam een schrikbewind over het Europa aan de Middellandse Zee had ontketend. Abd-er-Rahman trok niet over de Py reneeën om er Homerus en de trigono metrie te introduceren, maar om te ro ven, te moorden en te brandstichten. Evenmin als Karei Martel (de bescher mer van Bonifacius) in de eerste plaats naar Poitiers kwam om er het christen dom te redden, maar veel meer om er zijn eigen macht met het oog op een ko ningschap te verstevigen. De saracenen waren niet alleen islami- ten, maar ook Spanjaarden, Italianen, jo den. Het waren rovers en bandieten. Om de islamiten onder hen in beweging te krijgen bedienden hun leiders zich van Mohammeds dronken-makende woor den dat 'de strijd een voorproefje is van de paradijselijke geneugten, van de tuin in de zevende hemel'. En Mohammed zei nog: 'Het paradijs is voor u, de hel achter u'. Wie op het slagveld stierf werd dan ook niet begra ven. 'Ze bleven liggen met hun wonden en in hun bloed, want op de dag van het laatste oordeel zullen ze de geur ver spreiden van muskaat'. Sji'iten Dezer dagen zagen de Fransen op hun televisie een reportage over Libanese sji 'iten die, opgezweept door uit Iran over gekomen ayatollahs, zich met scheer messen de kruin opensneden en met be bloede koppen de dood aan Europa en Amerika verkondigden, daarbij de woorden van Mohammed over de heer lijkheden van de dood citerend. In april verscheen een Franse verta ling van een boek van de ervaren Duits- Franse. tv-journalist Peter Scholl-La- tour, dat 'De krijgers van Allah' heet en als ondertitel draagt: '800 miljoen mo hammedanen op weg naar verovering van de wereld'. In een tv-discussieprogramma onder leiding van de in Frankrijk befaamde Michel Polac kwam in een uitzending op 24 mei over de islam de angst voor een kruistocht in omgekeerde richting dui delijk tot uiting. Een lokale moslim-lei- der, die aan de discussie deelnam, vond het toen nodig te verklaren dat 'de isla miten in Frankrijk alleen maar vrede willen'. Wat er gebeurd zou zijn als Abd-er- Rahman in 733 de slag bij Poitiers ge wonnen had blijft een open vraag. De ondergang van het toenmalige islamiti sche wereldrijk was in ieder geval niet het werk van Karei Martel, maar kwam voort uit heftige twist in eigen kamp als gevolg van de eeuwige strijd over de wa re opvolger van de profeet De schuld lag toen grotendeels bij de charidjiten (de 'afscheiders'), die in geen der opvolgers van Mohammed geloof den en die uitblonken in onverzoenlijk heid en haat, weinig constructiefs be dachten en neigden naar anarchie. De naar schatting 90 miljoen sji'iten van nu, die in de strijd om de erfenis van Mohammed in diens schoonzoon Ali de opvolger van Mohammed zagen, bren gen op hun beurt grote schade toe aan het beeld van de islam en zijn cultuur zoals die door Jean-Henry Roy zo hoog worden aangeslagen. Symbolen De 'hezbollah' oftewel 'les fous de dieux' hebben met zoveel woorden aan het (christelijke) westen de oorlog ver klaard. Die oorlog is volgens sommigen ook al daadwerkelijk uitgebroken. Als in de herfst van '86 in de Parijse straten met pantserwagens wordt gepatrouil leerd en in Libanon Franse diplomaten en journalisten door de hezbollah gegij zeld zijn, betekent dit dat het roerigste deel van de islam aan een kruistocht is begonnen, waarvan de uitwerking te vergelijken valt met de niets en niemand ontziende 'razzia's' van de saracenen in de dagen van Poitiers. Twee symbolen dringen zich daarbij op. Het eerste symbool is het eenzame boompje op het akkerland in de buurt van Moussais aan de Clain. Daar werd volgens de geleerden de eerste storm loop van de islam op Frans grondgebied afgslagen. Het tweede symbool is een onaanzien lijk burgermanshuisje in Neauphle-le- Chataux, aan de westkant van Parijs. Daar verleende de toenmalige president Giscard als uitvloeisel van zijn schippe rende arabische politiek onderdak aan sji'itenleider ayatollah Khomeini en zijn volgelingen. Al in de jaren '50 hadden experts voor de sluimerende macht van Khomeini gewaarschuwd. De Fransen waren medeverantwoor delijk, toen het deksel in het Iran van 1980 van de pan werd gelicht en de gods- dienstterreur zich over het Nabije Oos ten verspreidde. Bij dit alles verbleekt 'Poitiers' tot een schaarse regel in de reisgids van het westerse christendom. Jean Deviosse voor de ruïne van de kapel van Savigny: rooftochten van vluchtende saracenen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 27