'Hoe komt het toch dat de mensen niet horen wat ik zeg?' Herman van Veen en het Grote Vooroordeel ZATERDAG 8 NOVEMBER 1986 PAGINA 23 Met het liedje Anne staat hij in de nationale hitparade. Onlangs werd hij gehuldigd vanwege zijn tweehonderdvijftigste voorstelling in het Amsterdamse theater Carré. Voor het maken van een driedelige tv-film in Oostenrijk èn een serie optredens in Oost-Duitsland en Frankrijk onderbreekt hij zijn Nederlandse show nu voor enkele maanden. Herman van Veen. door Peter van der Maat Vanuit de foyer van Carré kijkt hij uit over de Amstel. In de spiegel achter hem zie ik hoe de lucht bo ven de stad rood kleurt; een combi natie van de zakkende zon en een voorbijtrekkende stortbui. Hij kijkt maar ziet het niet, zijn blik is in zich zelf gekeerd. „Ik heb hier zeven weken gespeeld en er zijn vijftigduizend mensen geweest; meer dan ik er ooit in Nederland heb ge had. Nee, dan mag je niet zeggen dat je je onbegrepen voelt. Ik speel over de hele wereld en overal komen massa's. Ze vin den wat ik doe blijkbaar mooi. Maar re censenten hebben er moeite mee om mij in een kader te plaatsen en dan is het: hup, een veeg erdoor of een snier erbij. Nou ja, bon, dat is niet zo heel erg". „Natuurlijk hecht ik zelf wel waarde aan de mening van zo'n man. Hij schrijft toch over mij, dat lees je, dat analyseer je, je bekijkt watje relevant vindt en wat je onzin vindt. Ach, ik ben al twintig jaar bezig, er is al het een en ander over mij uitgegoten. Ik kijk nergens meer van op". Oprecht - Je hebt vier jaar in het buitenland gewerkt. Vóór je vertrek wasje populari- teit tanende. Je komt terug en wordt in de kritieken weliswaar geprezen („een entertainer uit de beste traditie van Toon Hermans") maar de teneur is toch negatief („wat een sentimentele ellende; Van Veen lost weer op in een waas"). „Dat is de subjectieve waarnemening van de recensent en dat is één persoon. Het is zijn goed recht om zoiets te schrij ven. Het heeft alleen met de voorstelling niets te maken. Je kan van mijn shows houden of je kan er niet van houden. Maar iedereen zal ervaren dat ik er onge- looflijk hard voor werk en dat ik echt geloof wat ik zeg en meen wat ik vind, dat ik zing wat ik begrijp en vermoed. Die oprechtheid speelt een heel belang rijke rol, de mensen appreciëren dat. En dat is iets wat mij er in al die jaren altijd weer heeft doorgesleept. Ik schotel de mensen niets voor, deel geen waardeoor delen uit of zo". „Deze voorstelling heeft als rode draad: angst - naar mijn gevoel. Mensen worden niet door geld, macht of wat dan ook geleid, maar door angst. Om die angst te verdoezelen worden er bewape ningssystemen neergezet, wordt er met make-up gesmeerd. Nou, ik legitimeer die angst. Dat wordt door de een als een waas van onduidelijkheid ervaren en door de ander, die de wereld op dezelfde manier ervaart als ik, helemaal niet". Zelfoverschatting - Wat bedoel je met legitimeren? „In de show probeer ik zevenenzeven tig pingpongballen uit een lege jaszak te goochelen; dat zou je zelfoverschatting kunnen noemen die uit angst voort komt, zo van: kijk eens wat ik kan. Aan het eind mislukt die act. Dat kan je op twee manieren interpreteren: als gebrek aan een pointe of juist als het legitime ren van mogen falen. Maar het Neder landse cabaret heeft altijd gewerkt met een lach aan het eind. En niet met een vraag, of verwarring, of zelfs met een be wuste onduidelijkheid. Dus als de criti cus daarover valt, bevestigt dat voor mijn gevoel wat ik doe. Het is dus zijn vaagheid en niet de mijne". „Ik probeer die angsten, of het nou doodsangst is of angst om je kinderen, op allerlei manieren te relativeren en te rug te brengen tot iets dat zich in je hoofd afspeelt. Er is anders maar één winnaar en dat is de angst zelf - de ge schiedenis kent in dit opzicht alleen maar verliezers". „Het barst op de wereld nog steeds van de figuren die de angst verhandelen: de Sowjets hebben een Amerikaans vij andsbeeld nodig om de zaak thuis onder controle te houden en omgekeerd geldt dat ook. Als er geen internationaal terro risme zou zijn, zouden ze het bedenken". „Angst betekent landsgrenzen, angst betekent bankgebouwen, angst bete kent bijvoorbeeld de verzekeringsindus trie die angst in de vorm van polissen verkoopt, angst betekent kerk. Ik zing: Nu zijt wellekome, Jezu lieve Heer en als Christus komt zal ik hem vriendelijk verzoeken de multinationale onderne mer God Zoon uit het Vaticaan te ver wijderen". Pure ellende - Aan het begin van de show zing je over het ontbreken van gevoel voor je ge boortegrond: alleen de rivier stroomt nog in dezelfde richting, voor de rest is alles en iedereen je vreemd geworden. Bedoel je daar Utrecht mee? „Dat heeft niets met Utrecht te maken. Ik zing over iemand die in de dertiende eeuw thuiskomt en constateert dat alles is veranderd. Wat ik wil zeggen is dat het zevenhonderd jaar geleden net zo was als nu: de mogelijkheden die je als mens hebt zijn fantastisch, maar wat we ervan maken is pure ellende. In al die tijd is er ten aanzien van dat gevoel niets veran derd. Ik identificeer me met zo'n tekst, maar het lied gaat niet over mij". „En als ik dan jouw reactie neem: hoe je dingen interpreteert naar aanleiding van wat je vermoedt. Dat is op zich lo gisch en geen verwijt of zo, maar hoe komt het toch dat mensen niet horen wat ik zeg? Hoe komt het toch dat ze die metafoor niet zien?". - Omdat je wellicht niet duidelijk bent. „Ik ben degene die de tekst kiest, ik ben degene die het lied zingt en het heeft dan toch alles met mij te maken. Het gaat om het gevoel: het niet benutten van je mogelijkheden. Deze wereld wordt geregeld vanuit een ongelooflijke machtsmanipulatie en dat is altijd zo ge weest. Je zou dus denken: dat verandert, je leert uit het verleden. Maar men heeft niets geleerd. De mens is geen cent beter geworden". Niet akkoord - Ik zou zeggen: als dat altijd zo is ge weest, zal dat ook wel zo blijven. „Nee dat vind ik dus niet. Als er altijd oorlog geweest is, betekent het dat er al tijd oorlog zal zijn, totdat je dat besef écht tol je laat doordringen. Dat impli ceert dat je er niet meer mee akkoord zou moeten gaan. Ik ga er niet mee ak koord, ik probeer op een andere manier te overleven dan in de verdediging. Dat probeer ik met dit soort voorstellingen die niet op scoren zijn ingesteld, maar op communicatie. En naast m'n professio nele werk doe ik alles wat in me vermo gen ligt om zulke misstanden uit de we reld te helpen". - Niet op scoren uit zijn. Als een zaal een hele avond niet applau- diseert „...dan is de communicatie verstoord. Dan ben ik slecht met m'n vak bezig. Ik geloof heel erg in de lichtheid van de dingen. Hopelijk geef ik die angsten op een zo'n clownesk mogelijke manier vorm, dat lukt me niet altijd maar ik zou graag een clown willen zijn. Het is 'n een beetje een entertainment-manier van werken, ik wil mensen plezier doen". - Dat heeft alles weg van scoren. „Ja, dat noem jij zo, ik niet. Mensen hebben vaak iets in zichzelf afgebouwd en kunnen alleen vanuit hun vooroor deel naar dingen kijken. Zij zouden zich moeten openstellen voor de dialoog Dat zouden ze moeten doen vóór ze een ticket voor het theater kopen. Een hele boel mensen komen in het theater met het idee: nou, laat maar eens zien. En daar kan ik nooit aan voldoen, die wed strijd begin ik ook helemaal niet". „Helemaal niet. Kijk, ik spiegel me toch aan grote voorbeelden als Busio. Die liep met een portret van Hitier op het toneel, dat duurde ontzettend lang, de mensen hadden het gevoel: wanneer begint het nu eens. Dan mompelde hij zachtjes: waar zal ik 'm ophangen? En dat in oorlogstijd. Het is als grap alleen maar tegen die maatschappelijke achter grond, met die angst, met die spanning, te plaatsen". Met de bewapeningswedloop verke ren we nu in een vergelijkwaardige posi tie. Het is hypocriet om te ontkennen dat het uit de hand kan lopen, een ongeloof lijke misvatting, misleiding. De situatie is buitengewoon bedreigend, bedreigen der dan we de laatste veertig jaar hebben meegemaakt. De confrontatie zit er aan te komen: vroeger werd de ene spion te gen de andere geruild, nu gaat dat met tientaliën te gelijk en dat zijn gewoon voorbereidende oorlogshandelingen". - En jij zingt: Anne, de wereld is niet „Sinds Reykjavik creëer ik een spraakverwarring op het toneel en van uit die spraakverwarring laat ik een bom exploderen. Het gaat er niet om of de echte bom wel of niet valt, het gaat om het denkpatroon achter dat ding. Als je géén bom hebt moet je gaan nadenken over de toekomst; dan wordt er iets con structiefs van je verwacht. En dat is iets waarmee deze wereld geen raad weet". „Het zijn alleen de zachte krachten in de maatschappij die zich daar raad mee weten. Dan noem ik de welzijnssector, de mensen die in bejaardenhuizen werken, de artsen. En dat zijn ontwikke lingswerkers die in deze maatschappij toch als doetjes worden beschouwd. Totdat je zélf vijfenzeventig bent en in het bejaardentehuis een jongen van tweeëntwintig dag en nacht klaar ziet staan om jouw doorliggen te voorko men. Dan krijg je toch een heel ander beeld van die troubadours en milde krachten in de maatschappij. Dat zijn mensen die ik ongelofelijk respecteer en die ik alle steun probeer te geven, zowel in als buiten het theater". Herman van Veen: „Ik probeer óp een andere manier te overleven dan in de verdediging". Misvatting i filosoof dan een Woordspel „Ik heb weinig met die traditie van de links-denkende clown te doen. Een links-denkende clown is heel iets anders dan een links-doende clown. Het Neder landse cabaret is over het algemeen vrij blijvend kritisch. Een woordspel zonder consequenties, begrijp je". - Zijn de collega's niet integer met hun werk bezig? „Dat zeg ik niet. Een metselaar die een drie-sterren hotel bouwt, kan een intege re metselaar zijn". „We dragen een collectieve verant woordelijkheid, dus als die man dat doet, moet ik misschien aan hem vragen of hij wel weet wat-ie metselt. Dan is het up to him om te beslissen of-ie dat wel of niet doet". „Als je een bepaalde mening over de maatschappij hebt moet je daarnaar le ven. Ik heb bijvoorbeeld de stichting Co- lombine, die de wereldvrede als motto heeft en relaties legt tussen honger en bewapening. Daarom loop ik mee in een fakkeloptocht in het kader van het inter nationaal jaar van de vrede". „Alles dat ik verdien verdwijnt in ons bedrijfje, Harlekijn, dat geeft platen en kinderboeken uit; daar eet een heel groepje mensen van. Ik ben geen rijk man". Afgelopen „Ja, wat denk je. Hoe moet ik me ver voeren? Weet je, ik rijd 150.000 kilome ter per jaar, reken dat maar eens om in tijd en dan in verband met een andere auto. Dat vind ik een kinderachtige op merking. Je zet daarmee iemand in een hoek en dan is het gesprek afgelopen. Ik ben door mijn ouders verwekt in een we De mogelijkheden die je als mens hebt zijn fantastisch, maar wat we ervan maken is pure ellende". reld die er al was: je kan van mij niet verlangen dat ik me onttrek aan de werkelijkheid. Ik kan wel proberen die werkelijkheid zo consequent mogelijk te interpreteren. Ik eet ook vlees, begrijp je. Bovendien is die BMW niet van mij, als je dan het goeie antwoord op je vraag wil weten". - Hebben jouw kinderen je wel eens verweten dat je ze hebt verwekt? „Nee zeg, ben je gek. Het zijn hele stra lende, niet-tobberige kinderen, met heel veel energie en heel veel plannen. Er is vreselijk veel dreiging, maar het nemen van kinderen getuigt van een heel opti mistisch wereldbeeld. Het geeft ook een geweldige verantwoordelijkheid, want je leent de wereld van je kinderen. Ik zou het hele dorp wel willen volleggen met verkeersdrempels, weetje wel". „Bon, over het geheel genomen ben ik realistisch pessimistisch en niet hope loos. Er zijn onvoorstelbare mogelijkhe den en daar geloof ik in. Je kunt heel snel heel veel doen, alleen: het moet col lectief gebeuren, anders heeft het weinig zin. De landsgrenzen waren al volstrekt belachelijke afscheidingen, maar na Tsjernobyl zijn ze dat helemaal. Dus is het onzin om de wereld in naties te ver delen, de sores zijn collectief'. Collectief - Geloof je werkelijk in een collectief optreden om het kwade te keren? Dat is een utopie. „Dat zal je mij niet horen zeggen. Ik zeg: de mogelijkheid is er. Het heeft te maken met een niveau van beschaving. Misschien schuilt die mogelijkheid in de media. Het feit dat we binnen de kortst mogelijke tijd weten dat Reagan kanker aan z'n neus heeft is heel positief. Want dat betekent dat we er meteen bovenop zitten als er iets aan het rotten is. Met die media kan dus iets worden gedaan". „Neem bijvoorbeeld het milieu. Er zijn onvoorstelbaar veel mogelijkheden om dat weer schoon te maken, maar je moet wel willen. Dat betekent dus dat je de vervuilers moet afbouwen. Bij wijze van spreken kan het allemaal in een hand omdraai veranderen. Tenminste, als de collectieve bereidheid er zou zijn. Dat betekent dus een .geweldig démasqué, universeel met de billen bloot". - Stoot jij je kop niet elke dag? „Nee, mijn verwachtingspatroon is niet zo hoog gesteld, dus ik word niet zo vaak teleurgesteld, ik word niet zo hard gekwetst. Tijdens m'n voorstelling sta ik met een stropdas om m'n nek op een stoel, om me op te hangen. En ik doe het maar niet. Dat is zo'n beetje de overwe ging waar je de hele dag mee zit. Een plant die je opsluit in een bijna donkere kamer groeit nog eventjes naar het streepje licht en als je dat dichttimmert is-ie dood". „Er zijn voor mij enkele geweldige lichtpunten in dit leven: dat zijn de kin deren - die zijn voor mij heel belangrijk, iets prachtigs waardoor ik het leven aan kan - en m'n werk is een groot geluk. En ik hou ontzettend veel van bomen. Ja, dat klinkt misschien een beetje wonder lijk, maar daar hou ik heel veel van. En vindt het machtsspel dat maar doorgaat verschrikkelijk. Maar moet ik daarom geen bomen meer planten en geen kin deren meer krijgen en niet meer zingen? Dat gaat me te ver". Solidair „Je moet solidair zijn met de goeie kant. Maar wat is de goeie kant in gods naam? Kan iemand mij dat zeggen? Is het de Rus of de Amerikaan? Wat is de waarheid? Waar is de werkelijkheid? Die werkelijkheid staat in de tuin". - Ik haak even af. „Dat is een berk". „Die is rond, dat is een cirkel, een ge heel, dat is wat ik begrijp". - Goed. Onlangs vertelde je aan Bibeb (Vrij Nederland) dat je de pissebedden van de houtblokken schudt, voordatje ze in de open haard gooit. Toen er toch eens zo'n beestje in het vuur belandde, had je het gevoel datje hem hoorde sissen en gil len. En toen dacht je: dat pissebed dat ben ik. Is dat niet wat egocentrisch? „Hoe bedoel je dat nou?". - Gaat het niet wat ver om jezelf met een pissebed te vereenzelvigen? „Als ik hem dood, dood ik mezelf. Dat heb je niet begrepen. Als een soldaat ie mand doodschiet, schiet hij uiteindelijk zichzelf dood, dacht de man voor het vuurpeloton. Ik heb dat als metafoor ge bruikt: als jij akkoord gaat met bepaalde stromingen in de maatschappij moet je niet verbaasd als die stromingen zich op een bepaald moment tegen jou keren". Twee dingen - Dat ontging mij even. En er zullen toch meer mensen zijn die zoiets niet be grijpen. „Dat zegt een hoop over die i Ze sluiten in zekere zin hun gevoel uit. Identificeer je nou met die pissebed, dan denk je: ik hoop niet dat het my over komt. Die mogelijkheid heb je, door het niet die pissebed te laten gebeuren. Dat is .de optie waarover we beschikken: niet akkoord te gaan. En die optie wordt col lectief niet genomen. Men denkt, het zal mijn tijd wel duren, 't Duurt jouw tijd niet". „Je kan twee dingen doen in het leven: je kan je harses tegen de muur slaan en zeggen: hoe los ik het op, hoe los ik het op, hoe los ik het op! Of je kan die muur afbreken". - Weet je zeker dat het merendeel van het publiekje van begin tot eind kan vol gen? „Nee, dat weet ik niet, dat weet ik niet, dat is up to die mensen. Ik toon een scala van mogelijkgeden en bon, dan is het kwart over elf. Einde voorstelling. Be grijp je? Ik ben niet christelijk of zo, maar met één zin heeft Christus grote in druk op me gemaakt: 't zyn uw vragen. Hebben wy dus met elkaar gesproken? Nee, ik heb jouw vragen beantwoord. Dat is heel iets anders dan een gesprek, dus jij bepaalt wie ik ben"

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 23