Evangelisatie als koopwaar ZATERDAG 8 NOVEMBER 1986 PAGINA 21 Binnen het leger Amerikaanse tv-predikanten neemt het echtpaar Jim en Tammy Bakker wel een heel bijzondere plaats in. Niet alleen zien ze kans om diep ontroerde kijkers honderdduizenden dollars uit de zak te praten, maar ze verwezenlijkten ook een 'droom': een pretpark op fundamentalistische grondslag, compleet met luxe hotel, kitscherige winkelstraatjes, tennisbanen, theaters en een compleet waterparadijs met het grootste golfslagbad ter wereld. Kortom, de evangelisatie als big business. Onze correspondent nam er een kijkje. door Henk Dam r Het van wansmaak getuigende winkelstraatje: religieus speelgoed. Het geboortehuis van Billy Graham: zorgvuldig herbouwd. Een gewoon, zij het wel heel groot pretpark met een naar Amerikaanse begrippen gewoon, groot, luxe ho- 3 tel. Dat zijn de eerste gedachten als je Heritage USA binnenrijdt en het daarin gelegen Heritage Grand Ho tel ziet. Nadere bestudering van pretpark en hotel helpt je al snel van dat oordeel af. Want waarom staat er bijvoorbeeld met grote gouden letters "Jezus Christus is Heer" boven de receptie? En dat briefje op het nachtkastje in je hotelkamer (170 gulden per nacht) datje verzoekt om 11 uur 's morgens je kamer te verlaten als je verder reist? Is dat ook niet nogal cu rieus geformuleerd? "Uw medewerking verzekert de volgende gast ervan dat hij op tijd de door hem gereserveerde ka mer in kan. Mattheus 7 vers 12", staat er. Dat vers luidt: "Alles nu wat gij wilt, dat u de mensen aandoen, doet gij hun ook aldus: want dit is de wet en de profe ten". De gelegenheid om die vermaning in je .hotelkamer op te zoeken is ruim voorhanden, want de bijbel is hier niet in een la verstopt, zoals normaal in ho- i tels, maar ligt op de tafel, groot, goud opsnee, en nadrukkelijk opengeslagen. Als je je 's morgens door de receptie j laat wakker bellen, krijg je te horen: "Dit is de dag die door de Heer is gemaakt". En wie de tv op zijn kamer aanzet heeft de keuze tussen enkele normale stations en voor de rest alle christelijke zenders I die er maar in de States zijn - en dat zijn er veel. Droom Nee, het Heritage Grand Hotel is geen gewoon hotel, en Heritage USA is niet zomaar een pretpark. Dit is een Disney land voor fundamentalistische christe nen, Beeksebergen voor de bijbelvasten. Het is vooral de droom van Jim en Tammy Bakker, een opmerkelijk echt paar dat sinds 20 jaar bekendheid geniet als tv-predikanten, dat wil zeggen: hij predikt en zij voegt daar steevast enkele I woorden aan toe om al spoedig in posi- I tief gezang uit te barsten. Tv-predikanten zijn zo Amerikaans als 1 hamburgers en Coca-Cola. Met name op zondagochtenden kun je ze op vrijwel al le netwerken aan het werk zien met die, naar Nederlands-calvinistische opvat tingen, zo merkwaardige mengeling van j de Blijde Boodschap, commercie en showbizz. Jim en Tammy Bakker waren in dit j legertje buis-preek-tijgers al gauw een I paar apart. Niet alleen vielen ze' op door hun bepaald schokkende vertoon van emoties (Tammy huilt even makkelijk als ze zingt, en Jim kan in seconden van vurige toorn op diep verdriet overgaan), ze vielen vooral op door hun succes. Want als er geld ingezameld moest worden en de Bakkers waren de centrale presentatoren, dan stonden de telefoons roodgloeiend. Met honderdduizenden dollars tegelijk wist het echtpaar de ont roerde kijkers het geld uit de zak £e pra ten, te zingen en zelfs letterlijk te sme ken. Jaloers Ook in de wereld van de christelijke omroepen is het gevaarlijk om succes te hebben. Jim en Tammy hadden, zo blijkt uit hun beider autobiografieën, meer dan eens te maken met jaloerse i medestrijders die projecten van hen om zeep hielpen, of lelijke dingen bij de om- j roepleiding fluisterden. Dat leidde tot ontijdige vertrekken bij een aantal van die omroepen, totdat in 1973 het gouden idee werd geboren: een eigen omroep beginnen. Dat werd PTL (afkorting voor Praise the Lord - prijs de Heer) die aanvankelijk nederig alleen in Los Angeles begon. Die omroep, opgericht met enige ge lijkgestemden, sloeg meteen aan, getui ge Jim Bakkers autobiografie "Move that mountain": "Als wc in de lucht wa- ren kwam er respons uit het hele gebied rond Los Angeles en al gauw kregen we berichten binnen over genezingen, won deren en bekeringen". Het aparte talent om geld binnen te halen, dat de Bakkers hadden bewezen met hun "telethons" (zoals de Ameri kaanse versies van "Open het Dorp" he ten), liet hen inmiddels niet in de steek. Dat bleek weer eens overduidelijk toen het echtpaar een telethon presenteerde in Charlotte, een stadje in het zuiden van Noord-Carolina. De lokale christelijke omroep, die tapes van PTL-program- ma's placht uit te zenden, had hen uitge nodigd om dat te komen doen. Spoedig stroomden niet alleen de dol lars binnen, maar ook de berichten van wonderbaarlijke genezingen. Jim Bak kers biografie: "De berichten van kij kers kwamen sneller binnen dan ik ze lezen kon... reuma genezen, nierproble men genezen, slechte rug genezen, pro blemen met zien genezen. Tumors en ge- I zwellen vielen van de lichamen van mensen af. Wonder na wonder werd ge meld". Bekeerd Vijfhonderd mensen werden op die avond bekeerd. Jim en Tammy (die net weer problemen hadden gekregen in Los Angeles met mede-bestuursleden van hun PTL) zagen een en ander als een vingerwijzing, en besloten naar Charlot- j te te verhuizen om daar hun PTL op nieuw, en deze keer alleen, op te zetten. Dat gebeurde. Van het een kwam het I ander, en toen PTL goed en wel op- nieuw van start was gegaan, was het ge- I bouw dat als tv-studio diende alweer te klein. Naarstig werd naar een ander ge bouw gezocht, dat uiteindelijk aan de zuidwestelijke rand van Charlotte werd gevonden. Het ging om een groot, statig pand met veel groen eromheen, te groot voor alleen maar een studio. Het zou tot veel meer dan dat uitgroeien: het zou het begin blijken te zijn van Heritage USA. Jims autobiografie: "Toen we het pand hadden, vroeg ik de Heer wat we ermee moesten doen. Een paar avonden I later kon ik niet slapen. Tammy sliep al een paar uur, maar ik lag maar te woe len. "Heer", zei ik, "U heeft ons dit pand gegeven. Wat moeten we ermee doen?" "Rond drie uur in de ochtend kreeg ik het antwoord. "Ik heb het, ik heb het", schreeuwde ik, vergetend dat Tammy naast me lag te slapen. "Wat bedoel je met: ik heb het", mompelde ze slaperig. "Ga toch slapen". "Maar Tammy, ik heb I het", riep ik weer. "God wil dat we een j dorp bouwen, een miniatuurversie van I koloniaal Williamsburg". Nu is Williamsburg zoiets als het Vo- lendam van Amerika, dus wat het idee behelsde was de bouw van een toeris tenoord in de stijl van het oude (kolonia le) Amerika. Zo werd de kiel gelegd voor een toeristische trekpleister die nu maar liefst vijf miljoen mensen per jaar trekt, ongeveer half zoveel als Disneyland in Florida. Wel, koloniale stijl (of wat daarvoor moet doorgaan) is in Heritage USA in overvloed te zien. Er is veel en veel meer te zien, want Bakker heeft de afgelopen jaren zo ongeveer monopolie gespeeld met Zuid-Charlotte. Hij heeft nu een landgoed in handen met een omvang van ruwweg 3 bij 3,5 kilometer met tien tallen attracties die je maar het best per auto kunt bereizen. Totale kosten van het over een periode van zeven jaar op gebouwde pretpark: 400 miljoen gulden! Bakkers boodschap is een miljoenen bedrijf geworden, dat blijkt ook uit an dere cijfers. De evangelist heeft meer dan 2000 mensen in dienst die samen voor een bedrag van 70 miljoen gulden per jaar op de loonlijst staan. Naar adem happen Maar we waren gebleven bij de kolo niale stijl. Het Heritage Grand Hotel is in die stijl gebouwd, compleet met valse pi laren en friezen. Aan het hotel is een overdekt winkelstraatje in koloniale stijl gebouwd dat zo onecht en kitscherig is dat je ervan naar adem moet happen. Dat de winkeltjes namaak-oude na- maak-houten geveltjes hebben, is nog tot daar aan toe, maar het begrip houdt op bij de kleuren die Bakkers ontwerper aan de gevels heeft gegeven: roze, he melsblauw, pastelgroen, Amerikaanse wansmaak van de ergste soort. De winkeltjes getuigen op hun eigen wijze van het Woord dat Jim en Tammy Bakker voor de wereld hebben. Bij de ijszaak bijvoorbeeld wordt "Heavenly hash" (hemels mengsel) verkocjit, een mierzoete combinatie van chocolade-ijs en nootjes. De boeken- en platenwinkel verkoopt uitsluitend positieve werken, met op de meest prominente plaats de boeken, video-banden en platen van... Jim en Tammy, en dan de zojuist uitge komen eerste plaat van de 16-jarige dochter van het echtpaar, Tammy Sue (die op eigentijdse wijze gestalte geeft aan inhoudsvolle liedjes, en van wie in middels als gevolg van groot succes een tweede elpee op stapel staat), en daarna nog een hele winkel vol verantwoorde literatuur en muziek. Speelgoed Werkelijk curieus is de speelgoedwin kel ("Noah's Toy Shoppe") waar speel goed op fundamentalistische grondslag wordt verkocht. Wie eenmaal de deur mat met daarop "Jezus is Heer" is gepas seerd, ziet voor zijn verbaasde ogen hele schappen vol op het Goede Boek geïn spireerd speelgoed. Action Man, GI Joe, Transformers, My little pony, Cabbage Patch kids en ander bij de Amerikaanse jeugd razend populair speelgoed ont breekt (een eveneens in de winkel te koop boek toont zelfs aan dat het hier om werktuigen van de duivel gaat), en zijn vervangen door eigen varianten. Zo is er de praatpop Susie die, als erin geknepen wordt, bemoedigende teksten uit als: ",God staat aan uw kant, dus u kunt alles wat u wilt". En voor jongens is er, in plaats van "Zoyd, Heerser van het Universum" en diens hulpjes, de reeks "Helden van het Koninkrijk", poppen die Petrus, Mozes, Johannes de Doper en andere bijbelse figuren voorstellen. Op een wel bijzonder heldhaftige jon genspop treffen we de volgende toelich ting aan: Juda, de Christelijke Soldaat, 15 centimeter groot actiefiguur, gekleed in de volledige wapenuitrusting van God, zie Efeziërs 6, verzen 10 tot 17". Daarbij vergeleken is het houten treintje voor de allerkleinsten even verderop eenvoudig: vijf wagonnetjes in de vorm van vijf letters. Wie weet dat de eerste twee van die letters een "J" en een "E" zijn kan de andere drie wel raden. Make-up Weer naar buiten. Volgende winkeltje. Daar verkopen ze make-up spullen. Ma- ke-up spullen? Hebben de Bakkers dan nooit Jes^ja 3, verzen 16 tot 24 en andére teksten in de bijbel gelezen waarin op schik behandeld wordt? O jawel, vast wel, maar Tammy houdt toevallig van make-up. In haar autobiografie "I gotta be me" staat niet voor niets hoe ze als teenager voor de eerste keer mascara op deed. "Ik besloot wat op mijn wimpers te doen, en toen realiseerde ik me dat ik superlange wimpers had en dat ik er veel leuker uitzag met make-up". Een Amerikaans weekblad schreef on langs dat Tammy haar make-up in zulke dikke lagen opbrengt dat het wel lijkt of madame Tussaud haar gezicht geboet seerd heeft. En vandaar de winkel met cosmetica onder haar eigen naam (waar bij ook de waterproof mascara die ze zelf draagt, wel m-o-e-t dragen omdat ze, zo als gezegd, zo makkelijk huilt). Terug naar het winkelstraatje. Daar zien we nog "Der Bakkers Bakkerij" (wat oud-Nederlands moet voorstellen - Jim Bakker heeft nog heel in de verte Nederlandse voorouders) en buiten die bakkerij een opmerkelijke schoenpoet ser die, terwijl hij zijn nederige werk doet, de klant beleefd naar diens spiri tuele welzijn vraagt. Hotel annex winkelstraatje is nog maar een heel klein stukje van Heritage USA dat verder onder meer 12 restau rants telt (van hamburgertent tot exclu sief frans) een markt, tennisbanen, speeltuinen, theaters. Bijzonder trots zijn de Bakkers op het geboortehuis van de evangelist der evangelisten, Billy Graham. Deze boe renwoning moest worden afgebroken, maar de Bakkers redden het van de sloop, lieten het zorgvuldig uit elkaar ha len en bouwden het 30 kilometer verder op, in hun Heritage USA, weer liefdevol op. Het is - geloof het of niet - een ware attractie. Golfslagbad Maar het pronkstuk van het pretpark is toch wel Heritage Island, een 30 mil joen gulden gekost hebbend waterpara dijs met onder meer het grootste golf slagbad ter wereld, een waterglijbaan waar de dapperste gelovigen met een snelheid van 60 kilometer per uur van af komen razen, en namaakrotsen met na- maakwatervallen en daaronder namaak- grotten (toegang: 25 gulden). 's Avonds is er in Heritage USA ook van alles te doen. Je kunt bijvoorbeeld in een namaak Romeins amfitheater el ke zomeravond naar het passiespel (toe gang: 25 gulden) waaraan 200 man mee doen, alsmede, in een poging zo realis tisch mogelijk te zijn, tientallen kame len, schapen en paarden. Dit passiespel laat een vrije interpreta tie van het lijden en de opstanding van Jezus zien, met als een der hoofdfiguren een bliksem werpende duivel die het tij dens een sterk aan Star Wars herinne rende strijd compleet met elektronisch geleide licht- en rookeffecten moet af leggen tegen Jezus. Tekorten Dat de Hemelvaart - waaraan ook weer veel rook en hel kwartslicht te pas komt en die alles weg heeft van de scène uit de film „Close Encounters from the Third Kind" waarin het ruimteschip op stijgt - meer orthodoxe christenen pijn aan de ogen moet doen, is in Heritage USA geen factor. Zo gaat het hier nu eenmaal toe. En het is niet alles show dat er in Jim en Tammy Bakkers paradijs blinkt. Er wor den ook kerk- en gebedsdiensten gege ven, er wordt aan gebedsgenezing ge daan, en in "The Upper Room" - een ruimte die de kamer moet voorstellen waar ooit het Laatste Avondmaal werd gegeten - staan evangelisten klaar voor wie dat maar wil. Voorts worden elke dinsdag in het zwembad doopdiensten gehouden. Dus je kunt niet zeggen dat het in Her itage USA alleen maar om show en de poen gaat, hoewel die ook belangrijk zijn. Geld is zelfs heel belangrijk als er weer eens tekorten zijn, een ongemak dat zich nogal eens voordoet. Zo was er begin '84 een belastingschuld van 6 mil joen dollar, en eind '84 huilde Bakker voor de tv omdat PTL voor 14 miljoen in het rood stond. Eind '85 liep een bouw bedrijf naar de krant omdat Bakker nog 2 miljoen schuldig was, en rond diezelf de tijd had PTL weer een tekort van 5 miljoen en moesten er 80 man op straat worden gezet. De manier waarop de Bakkers die schulden bestrijden is karakteristiek: er wordt dan gewoon weer een telethon georganiseerd. Sommige uitzendingen van de "Jim and Tammy Show", die een uur duren, worden voor meer dan de helft gevuld met verzoeken om geld en nog meer geld en veel meer geld. Heel veel geld zal er nodig zijn voor de verwerkelijking van Bakkers verdere ui terst ambitieuze plannen met Heritage USA. Een tweede hotel, Heritage To wers met 500 kamers, is bijna klaar, en er wordt gewerkt aan een congrescentrum met 30.000 stoelen. Maar Bakkers wildste voornemen is zijn idee om Jeruzalem zoals dat aan het begin der jaartelling erbij lag, op ware grootte na te bouwen, en ook nog een miljoenen en miijoenen kostend bijbels themapark. Wie zegt dat Heritage USA niets meer te maken heeft met het christendom van eenvoud en deemoed, krijgt van Bakker als tegenwerping: "Jezus heeft gezegd dat wij vissers van mensen moeten zijn. Het enige dat ik doe is ervoor zorgen dat het aas in orde is". Rolls Royces Eenvoud en deemoed figureren ook niet erg opvallend in het persoonlijke le ven van de Bakkers. In Amerikaanse christelijke bladen als "Christianity To day" en "The Christian Century" wordt met enige bezorgdheid geschreven over hun peperdure levensstijl. Zo hebben de Bakkers onlangs een huis gekocht in Palm Beach, Florida, voor een bedrag van bijna een miljoen gulden, en een tweede optrek (voor 6 ton) in Palm Springs, Californië. Rolls Royces, mink bontjassen voor Tammy en hotelkamers raison van 2500 gulden per nacht maken het beeld compleet. Jim Bakker begrijpt de opwinding hierover in christelijke kring en daarbui ten niet erg. Zijn antwoord: "God zegent hen die anderen zegenen. En Jezus heeft ons geen armoede geleerd".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 21