Voortaan moet iedereen blazen Populariteitstest voor president Garcia -$an de Vooroordelen hinderden Haagse politie NBB benoemt Samson ZATERDAG 8 NOVEMBER 1986 DEN HAAG - Een mooi snoetje, een betrouwbaar uiterlijk of een glad praatje helpen niet meer bij alcoholcontroles in Den Haag. Iedereen moet blazen. Het ge volg is dat meer onder invloed rijdende automobilisten worden gepakt. Voorheen maakte de Haagse politie per jaar 10 'alco holfuiken'. Aan de automobilis ten werd gevraagd of ze hadden gedronken. Afhankelijk van het antwoord en de indruk die de po litieman van de bestuurder had, moest 'in het pijpje' worden ge blazen. Bij deze methode werd aan gemiddeld 4 van de 100 auto mobilisten een rijverbod opge legd. De politie had echter het gevoel dat er iets niet klopte. door Weert Schenk Gezien de drankzucht van veel Nederlanders glipten er kenne lijk toch beschonken bestuur ders door de mazen van het net. Maar hoe? Een op verzoek van het ministerie van Justitie uitge voerd wetenschappelijk onder zoek bracht helderheid. Gemid deld 12 van de 100 automobilis ten zitten met drank op achter het stuur. Voor Den Haag bete kende dat maar liefst 8 van de 12 onder invloed verkerende be stuurders de controle probleem loos passeerden. Vooroordelen De wetenschappers ontdekten dat de agenten slecht selecteren, ook al zijn ze gemotiveerd om drinkers achter het stuur van daan te slepen. Hun eigen maat staven en vooroordelen staan een goede selectie van mensen die moeten blazen, in de weg. De onder invloed verkerende auto mobilist heeft daardoor een ge ringere pakkans. Daarom besloot de Haagse po litie dat iedereen die bij alcohol controles wordt aangehouden, moét blazen. Dus ook die oudere dame, van wie iedereen zo kan zien dat ze alleen maar jus d'o- range drinkt. Bovendien stapte de politie af van de grootscheep se controles. Sedert april gaan, begeleid door een voorlichtings campagne, twee politiebusjes op vrijdag- en zaterdagavond voor kleinere controles de straat op. Op willekeurige plaatsen worden willekeurige auto's aangehou den, waarvan de bestuurder moet blazen. Volgens hoofdinspecteur R. Petow, projectleider van het al cohol-experiment, zijn de resul taten dusdanig dat de Haagse po litie niet meer naar het oude sys teem terug wil. Met de nieuwe methode wordt nu ook het per centage strafbare bestuurders gepakt dat anders, volgens het wetenschappelijk onderzoek, ontkwam. Voorzichtiger Het lijkt er op dat de bekend heid van deze wekelijkse alco holcontroles er toe heeft geleid dat Haagse automobilisten wat voorzichtiger zijn geworden om met drank op te gaan rijden. Het aantal gesnapte chauffeurs is de laatste tijd in elk geval iets terug gelopen. Hoofdinspecteur Petow vindt het echter nog te vroeg om daaraan conclusies te verbinden. Een betrouwbaar uiterlijk of een glad praatje helpt niet aangehouden, moet blazen. Het is er de politie niet om te doen om zoveel mogelijk '26'ers' te pakken, zegt Petow. Het be langrijkste is preventie. Daarom j staat een busje in de vooravond heel opvallend geparkeerd met pilonnen en het bord 'alcohol controle'. We hopen dat de men sen die dit zien hierover op het feestje of in de kroeg zullen pra ten, waardoor iedereen zich wel tweemaal bedenkt alvorens met een slok op te gaan rijden". De Haagse politie doet deze speciale controles alleen in het weekeinde. Statistisch staat vast dat op die dagen het alcoholpro bleem op de weg zich het duide lijkst manifesteert. Er is onvol doende capaciteit om in de rest van de week op dezelfde manier te controleren. Petow: „Doordeweeks is het een taak van de normale surveil lance. Die laten ook iemand bla- Wie wordt 'foto GPD) zen als ze denken dat er alcohol is gebruikt. Ook dan worden vol doende bestuurders gepakt. Maandelijks gaan hier 200 pro cessen-verbaal van 26'ers naar justitie. Die automobilisten had den dus allen een promillage van meer dan 0,8". Er wordt overwogen om op an dere dagen dan het weekeinde onverwachte controles uit te voe ren. Dan zou bijvoorbeeld ieder een die na een bepaald tijdstip wordt aangehouden, moeten bla zen. Ook is het mogelijk om alle betrokkenen bij een aanrijding op drankgebruik te controleren. Een onschuldige bij een botsing kan dan toch de sigaar zijn. Bloedproef Petow gelooft niet dat het vooralsnog mogelijk is om ieder een die naar rij- en kentekenbe wijs wordt gevraagd tegelijker tijd even te laten blazen. Dat zou de pakkans ejaorm vergroten, maar het nadeel is dat de afhan deling op het bureau veel te veel tijd kost. „Met het nemen van een bloedproef bij een promilla ge boven de 0,8 en het maken van een proces-verbaal ben je zo twee uur kwijt. In die tijd rijd je niet op straat". De mogelijkheden worden wel vergroot, wanneer binnen afzien bare tijd de electronische adema- nalyse-apparatuur de bloedproef vervangt. Snel en nauwkeurig is dan vast te stellen hoeveel alco hol iemands adem bevat. Aan de apparatuur zit een tekstverwer- kende computer, waarmee in hoog tempo een proces-verbaal kan worden gemaakt. Tijdwinst: anderhalf uur. Die gaat echter weer verloren doordat Justitie dan niet meer in staat is de pro cessen-verbaal te verwerken. Om die reden wordt gepleit om de lichtere gevallen af te doen met een bekeuring, dus buiten de of ficier van justitie om. De elektronische ademanalyse zou de politie ook de gelegen heid bieden om rijbewijzen in te trekken. Het is, zegt Petow, een voudig voor Justitie om daar voor regels op te stellen op basis van promillages, eerdere proces sen-verbaal of opgelegde rijver boden. Nu kunnen de bestuur ders, nadat het een paar uur du rende rijverbod is opgeheven, nog in elk geval doorrijden tot dat hun zaak voor de rechter komt. De ministers van verkeer en waterstaat en justitie gaan binnenkort het innemen van rij bewijzen door de politie met el kaar bespreken. Gemeenteraadsverkiezingen in Peru van landsbelang DEN HAAG (ANP) - De gemeenteraadsver kiezingen die morgen in Peru worden ge houden, zijn van extra grote betekenis. Voor de regering van president Alan Garcia zal het voor het eerst duidelijk worden of zij nog steeds zo populair is als bij haar aantre den in juli 1985. Zowel voor de linkse als de rechtse oppositiekandidaten staat de lokale stembusstrijd vooral in het teken van de toekomstige regeringsmacht in het land. Het belangrijkste strijdtoneel is de hoofd stad Lima. De zittende burgemeester Al fonso Barrantes van de grootste landelijke oppositiepartij, het Verenigd Links (IU), moet het opnemen tegen de voormalige presidentskandidaat Luis Bèdoya van de rechtse Christelijke Volkspartij (PPC) en tegen Jorge del Castillo, de kandidaat van de regerende Revolutionaire Volksalliantie (APRA). Volgens de jongste opiniepeilin gen heeft Bedoya een lichte voorsprong. De 67-jarige Bedoya, die wordt be schouwd als de favoriete presidentskandi daat voor rechts bij de verkiezingen in 1990 -als hij tenminste nu niet verliest-, hoopt met zijn ervaring als oud-minister en voor malig burgemeester veel kiezers te trekken. De 59-jarige advocaat Barrantes werd in 1983 de eerste marxistische burgemeester van Lima. Een jaar geleden was hij de presi dentskandidaat van Verenigd Links en de grootste concurrent van APRA-kandidaat' Alan Garcia. Barrantes verloor die strijd volgens waarnemers, vanwege zijn slechte bestuurlijke kwaliteiten als burgemeester van Lima. De meeste oppositie -en dan wel illegaal kan Garcia morgen overigens verwachten van de maoïstische guerillabeweging 'Lich- Johan Cruijff Gaat PSV na Koeman en Van enburg ook Cruijff en Rijkaard aantrekken? Ik hoorde deze week uit welingelichte KNVB-bron dat PSV belangstelling voor Cruijff heeft, naast de reeds getoonde in teresse in Rijkaard. Ze- hebben groot gelijk. Omdat bijvoorbeeld ook het Ajax-bestuur de kwalitei ten van Cruijff onderkent. Door dat in hem gestelde vertrouwen mag Johan zelf (bron is De Tele graaf) beslissen voor hoeveel jaar hij met Ajax door wil gaan. Dat is een unicum in het betaalde voetbal. Net zoals het een uitzon dering is dat de totale technische verantwoordelijkheid bij Cruijff ligt eji hij die ook aanvaardt. Jo han werkt daar dan ook hard voor; vanaf de pupillen van Ajax tot de spelers die zich woensdag jl. plaatsten voor de derde ronde van de Europa Cup PSV heeft bijvoorbeeld ook ge lijk omdat Cruijff bewijst dat hij niet kiest voor gevestigde namen, maar voor kwaliteit, prestatie en inzet. Johan aarzelt niet om de steunpilaren binnen zijn selectie binnenskamers en indien nodig ook via de media te wijzen op te weinig inzet of belangstelling. Zijn verschil van mening met Van Basten, een gevestigde en be geerde topper in Europa, hébben we duidelijk kunnen volgen. An dere botsingen, zoals bijvoor beeld met Rijkaard, zijn vrij ge ruisloos opgelost door wat tacti sche aanpassingen en voetbal verstand. PSV heeft bijvoorbeeld ook ge lijk omdat Cruijff een aan- en verkoopbeleid nastreeft dat een duidelijk oordeel uitspreekt. De verkoop van Koeman en Vanen-: burg en de aankoop van Muhren, Blind en Wouters zijn weloverwo gen beslissingen, die bevestigd worden door de leiding in de competitie en het bereiken van de derde ronde Europa Cup. Ook Dick en Scholten zullen hun in breng nog wel krijgen. PSV heeft bijvoorbeeld ook ge lijk omdat Cruijff niet aarzelt om zelf opgeleide jeugd een kans te geven. Robbie Reynink vorig seizoen, dit seizoen draaien Win ter en Witsche volop mee in de se lectie. Daarom heeft PSV gelijk, als ze Cruijff willen én kunnen aantrekken. Maar Ajax heeft zijn zeer grote vertrouwen in Cruijff uitgesproken. En ik vind in dit geval dat geld dan ook geen rol mag spelen voor Ajax om Cruijff te behouden. Hoewel Cruijff een zeer profes sionele technisch-directeur is, is hij gelukkig ook, en dat is in Ajax-kringen bekend, die 'kleine' die al vanaf zijn achtste jaar kind aan huis is en de boel heeft willen regelen. Johan heeft en houdt een Ajax-hart. Ik hoop dat Ajax daar gebruik van kan ma ken en Cruijff betaalt voor wat hij waard is. PIET KEIZER tend Pad'. Deze beweging voeren een waar schrikbewind onder de bewoners van berg dorpen in het Andesgebergte. De angst voor vergelding door de opstandelingen van het 'Lichtend Pad' zit er zo goed in, dat kandidaten in het gebied Ayacucho en in Puno zich hebben teruggetrokken en bo vendien de regering hebben gevraagd hun kiezers van hun stemplicht te ontheffen. Het 'Lichtend Pad' dreigde namelijk de vingers af te hakken van al diegenen die het waagden mee te doen aan de 'verkiezings farce'. AMSTERDAM - De Nederlandse Basketbal Bond heeft Bert Samson benoemd tot coach van het meisjes-kadettenteam. Samson is de opvolger van Rob de Vries, die zijn functie neerlegde wegens andere werkzaamhe den. Bert Samson was de afgelopen twee jaar trainer-coach bij het Noord wijkse MSV, waarmee hij in zijn eerste seizoen de bekerfinale haalde. Een benoeming bij eredivisieclub Zaandam ging op het laatste moment niet door, waarna de fanatieke Haarlemmer (ex-speler van Stars) zijn actieve loopbaan tijdelijk weer oppakte bij eerste divisieclub DSS. Sam son raakte echter opnieuw geblesseerd aan zijn knie, waardoor hij vrij kwam voor Oranje. Eén van de twee voor vanavond geplande basketbalderbies in de rayon eerste klasse gaat niet door. Het treffen tussen hekkesluiter Blitz en koploper Leiderdorp is uitgesteld. De wedstrijd moet voor begin ja nuari gespeeld worden. MSV en Grasshoppers ontmoeten elkaar van avond in Noordwijk wel. dag. 19.00 en 21.15 u ook 14.30 uur, al. LIDO 1, 2. 3, 4 en STUDIO (124130/ 133210): 'The color purple', dag. 20.00 uur, zo. ur, do. 'Heartburn', dag. 18-45 en 21.15 uur. do. t/m za. en woe. ook 14.30 uur, al. 'Top gun', al. 'Down and out in Beverly Hills', dag. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, al. Kindervoorstelling: 'Sneeuwwitje', za.. zo. en woe. 14.30 uur. TRIANON (123875): 'Brimstone and Treacle', dag. 14.30,19.00 en 21.15 uur. zo. 14.15, 16.30, 19.00 en 21.15 uur, 16 jr. REX (125414): 'Tickled Pink', dag. 14.30, 19.00, en 21.15 uur, 16 jr. Nachtvoorstelling: 'Vrouwen die alles geven', vr. en za. 23.30 uur, 18 jr. KIJKHUIS (142895): 'One from the Heart', do. t/m zo. 20 en 22.15 uur. 'Un Amour de Swann', do. t/m woe. 19.30 uur. 'La Nuit de Varennes', do. t/m woe. 21.45 uur. EURO 1, 2, 3. 4: 'Big trouble in little China', dag. 18.30 en 21.00 uur, za., zo. en woe. ook 14.30 uur. 12 jr. 'Top gun', dag. 18.45 en 21.15 uur, za., zo. en woe. ook 13.45 uur, al. 'Hannah and her sisters', dag. 18.45 en 21.15 uur, za., zo. en woe. ook 13.45 al. The color purple', dag. 20.00 uur, Kindermatinee: 'Assepoester', za., en woe. 14.00 uur. Nachtvoorstellingen: 'Big trouble little China', za. 24.00 uur 16 jr. 'Top Gun', za. 24.00 uur, 16 jr 'Let's get physical', za. 24.00 uur. 18 'Bad Penny', zu. 24.00 uur. 18 jr. VOORSCHOTEN (voor reserveringen 01717-4354) Greenway: 'Spies like us\ vr. en za. 19.00 en 21.15 uur. zo. 19.00 uur, al. 'Turtle Diary', do. 20.15 uur, zo. 21.15 Trois hommes et un couffin', do. 14.30 uur, ma. t/m woe. 20.15 uur, al. 'Op hoop van zegen', vr. t/m zo. en woe. 15.45.uur, al. Kindervoorstelling: 'Dik Trom weet raad', za., zo. en woe. 14.00 uur, al. KATWIJK (Voor reserveringen 01718-74075) City 1. 'Pretty in pink', do., vr., za., zo. en woe. 14.45, 19.00 en 21.15 uur, ma. en di. 19.00 en 21.15 uur, al. City 2: 'The jewel of the Nile', zie tij den City 1, al. City 3: 'Revolution', zie tijden City 1. City 4: 'The coca-cola kid', zie tijden City 1, beh. za.- woe.middag, 16 jr. City 4: Kindermatinee: 'E.T.', za. en woe. 14.45 uur. al. Ongevallendienst Elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 tot woensdag 13.00 uur (Diaconesse- huis) en van vrijdag 13.00 tot zater dag 13.00 uur (Elisabeth Zieken- Bezoekuren Diaconessenhuis (tel. 071-178178): dagelijks 16.00-17.00 uur en 18.30- 19.30 uur. Afdeling intensieve zorg: 10.30-11.00 uur en 19.00-19.30 uur en na overleg Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur en na overleg Jongerenafdeling: 16.00-17.00 uur en 18.30-19.30 uur St Elisabeth Ziekenhuis (tel. 071 899250): volwassenen 14.00-14.45 uur en 18.30-19.30 uur. Klasse afd.: 11.15-12.00 uur, 14.00-14.45 uur. 18.30-19.30 uur Kfaamafdeling: 15.00-16.00 uur en 18.30-19.30 uur. alleen voor vaders Ziekenhuizen bovendien van 19.30-21.00 uur Afdeling CCU(hartbewaking): 14.00-14.30 uur en 10.00-19.30 uur Intensieve verpleging: 14.00-14.30 uur en 19.00-19.30 uur Sportblessures: maandag 19.30- 20.30 uur Academisch ziekenhuis: (tel 071— 269111). alle patiënten (behalve kin deren): 14.15-15.00 uur en 18.30- 19.30 uur Avondbezoekuur afdeling Verlos kunde: 18.00-19.00 uur Prematurenafdeling: in overleg doorlopend bezoek mogelijk Ernstige patiënten: wanneer doorlo pend bezoek wordt toegestaan kun nen speciale kaarten worden ver strekt Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een rui me bezoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: Keel-, neus- en oor heelkunde en neurologie: 14.15- 15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oog heelkunde en heelkunde: 14.15- 15.00 uur en 18.30-19.00 uur Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15- 17.00 uur; babyzaal en boxenafde ling: volgens afspraak met de hoofdverpleegkundige Rijnoord (tel. 01720-9244): 14.30-15- .15 uur en 18.30-19.30 uur. Extra voor bezoek hartbewaking: 11.00-11.30 uur. Extra bezoek vaders op kraamfdeling: 19.30-20.30 uur Kinderafdeling: 14.30-15.30 uur. al leen voor ouders 14.30-18.30 uur 0nftï7icuU)£ 8 november 1986 Honderd jaar geleden stond in de krant: Een leerling van het progym nasium te München zou onlangs zijn eindexamen afleggen. Den dag te voren verzocht zijn school kameraad George Boutier, een Franschman van geboorte, hem samen eene wandeling te doen, daar het wellicht de laatste maal zou zijn, dat zij bij elkander kon den wezen. Op eene eenzame plek gekomen, haalt Boutier een touw uit zijn zak en beweert, dat hij zich wel los zou kunnen, maken, i hem aan een boom bond. De proef wordt genomen en Boutier weet zich inderdaad zon der hulp te bevrijden. Nu zal zijn vriend het ook eens probeeren, maar Boutier bond hem zóó ste vig vast, dat hij geen lid kon ver roeren, brengt eene revolver te voorschijn en spreekt: „Daar heb ik je eindelijk. Ik heb naar dit oogenblik vurig verlangd. Weet je, dat je me drie jaren geleden een laffe Fransoos genoemd hebt? Op het bidden en smeeken van den bibberende schoolkameraad laat Boutier zich ten slotte ver murwen, maar stelt als voor waarde, dat niemand iets te we ten zal komen van hetgeen tus- schen hen beiden is voorgevallen. „Zes anderen zullen mij wreken, 1 ik in hechtenis genomen word", voegt hij er nog aan toe. Doodsbleek en nog over al zijne leden bevende, komt de arme gymnasiast thuis en vertelt, op het aanhouden zijner ouders, wat hem is wedervaren. De vol gende dag deed hij met glans eind examen. Boutier is, zoodra hij bemerkte dat de zaak was uitge komen, gevlucht en houdt zich, naar men zegt, te Pest schuil. Vijftig jaar geleden: - Een Prins Bernhardstraat? Een lezer bepleit de verdooping van de Os- en Paardenlaan in de Prins Bernhardstraat, hetgeen des te beter kan, daar in deze om geving ook de Juliana- en Oran jelaan gevonden worden. gevoe. ..T(PQ..TSP&- WID VREDESVROOWEN PROTESTEREN £R- TE6EN DAT WE 'HVSTERlSCHE 5TEDNT5FUfTSTB?S' WORDEN BENOEMD// óe. moderne, man fe behulpzaam, onbaat- ZüChtigtoont begrip DE DAMES HÉBBEN NIET HELE MAAI, ONSELIJK (K WlSTNAMELQK EERST NIET WAT 'HVSTERISCH' BETEKENT

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17