mm hoi vli a Groningen tevreden Ljubojevic laat zicht overhalen Oranje te slim voor IJsland nutsspaarbank 5 LUGDUNUEVI- WESTLANDIA Voorn valt opnieuw op ZATERDAG 8 NOVEMBER 1986 SPORT PAGINA 11 redactie: Rob Onderwater, Fred Segaar, Jaap Visser Het shirt nonchalant over de schouder gehangen, showt Toon Houtekamer de nieuwste (bad)mode. Let op de pleister op de rechterknie. (foto Loek zuyderduin) Mokum of Monaco In plaats van aan de zonnige Franse zuidkust, verblijft Chris Toonstra momenteel in het be- wolke Buitenveldert. De aanval ler van de gelijknamige afde lingsclub kreeg aan het einde van de vorige maand een aanbie ding om bij Monaco een proef- wedstrijd te komen spelen. De 23-jarige voetballer was met de club, een privé-hobby van Prins Rainer, in contact ge bracht door Buitenveldert-trai- ner Van der Reyt, die relaties aan de Rivièra schijnt te hebben. De Zuidfranse miljoenenformatie was op zoek naar een aanvaller en de Amsterdamse oefenmees- ter, in het dagelijks leven leraar Frans, ging op zoek. Nou ja, op zoek. Hij polste Chris Toonstra, die Mokum uiteraard best voor Monaco wilde verruilen. Toonstra speelde een proef- wedstrijd waarin hij de nodige indruk maakte door onder meer Sören Lerby en diens land en voornaamgenoot Busk enkele keren op het verkeerde been te zetten. "Die moeten we hebben", schijnt de huidige Monaco en voormalige Ajax-trainer Stefan Kovacs toen te hebben geroepen. Er was slechts één probleem. De topschutter van Buitenveldert moest, vanwege een overschot aan buitenlanders, tijdelijk wor den ondergebracht bij een twee de divisieclub met de bedoeling hem volgend seizoen definitief in te lijven. Met de mededeling dat hij nog nader bericht zou ontvan gen van de clubleiding, werd Toonstra op het vliegtuig gezet. De voetballer werd bij terug keer in de hoofdstad uitgebreid gecomplimenteerd met zijn 'transfer', waarvan in de kranten ruimschoots melding werd ge maakt. De trainers van zijn te genstanders maakten dankbaar gebruik van de stukjes, die voor de wedstrijden tegen Buitenvel dert bij wijze van 'oppepper' in de kleedkamer werden opgehan gen. Met de week werd hij harder aangepakt. Dubbel vervelend was dat Toonstra zich enigszins ongerust begon te maken omdat hij vanuit het vorstendom maar geen be richt ontving. Dit uiteraard tot grote teleurstelling van de top schutter, wiens ster inmiddels danig is verbleekt. Vorig jaar bij Wvhedw scoorde hij aan de lo pende band en ook dit jaar bij Buitenveld vond hij het net aan vankelijk gemakkelijk. "Maar de laatste tijd gaat het duidelijk minder", aldus de spits. "Dat heeft te maken met die be richten over Monaco. Sinsdien heb ik er maar drie gemaakt. De tegenstanders zijn een stuk har der geworden. Ja, elke wedstrijd beginnen ze erover. Dan krijg ik te horen dat ze me wel even zullen helpen met m'n overgang naar Monaco. Al wordt het de laatste tijd al beter. Nee, ik doe niets te rug. Ik laat het maar zo". "Of ik nog steeds hoop heb op die transfer? Ik heb niks meer ge hoord en Van der Reyt ook niet. Ik weet niet wat er verder gaat gebeuren. Als het dit jaar niet zou doorgaan, zou ik in elk geval volgend seizoen kunnen komen. Daar hoop ik dan maar op. Ik weet verder ook niet hoe het zal aflopen". Unitas 3 Unitas 3 is niet meer. Naar aan leiding van ongeregeldheden in de wedstrijd tegen het zevende van Docos op 7 september van dit jaar heeft de clubleiding be sloten het elftal uit de competitie te nemen. Dat was noodzakelijk, want de tuchtcommissie van de KNVB Afdeling Leiden schorste liefst tien spelers van de Boshui- zerkadeclub voor de tijdsduur van twaalf weken. Het was, kort om, heel moeilijk geworden voor Unitas om dit jaar nog een derde elftal op de been te- brengen. Over wat zich destijds op het veld in de Mors heeft afgespeeld, wil Unitas-secretaris Kluts geen mededelingen doen. De Leidse bestuurder rekent erop "dat de straffen door de tuchtcommissie zullen worden herzien" en tot die tijd wenst Kluts er het zwijgen toe te doen. Ook de Afdeling Lei den verschaft geen helderheid over de 'zaak-Unitas'. Volgens een ooggetuige, die niet nader genoemd wil worden, heeft de inmiddels naar Rotter dam verhuisde scheidsrechter Van der Lubbe enkele klappen opgelopen. Daarop werd het duel in de klasse 4D gestaakt. "De scheidsrechter werd de hele tijd uitgescholden door spelers van Unitas. Ze hadden het niet zozeer op de voetballers van Do- cos als wel op Van der Lubbe ge munt. Eigenlijk al vanaf het be gin. Ver in de tweede helft werd er iemand van Unitas uit het veld gestuurd. Die speler wilde het veld niet verlaten waarop er werd gedreigd. Daarna vielen er klappen. Ook de grensrechter van Docos is geraakt. De wed strijd werd gestaakt. Er ontstond natuurlijk tumult". "Later wilde Unitas de naam van.de speler die uit het veld was gestuurd niet opgeven. Er is ver volgens een onvolledig formulier naar de bond gestuurd met zo'n rapportje dat er tegenwoordig bijzit. Daarna is alles schriftelijk afgehandeld. Vermoedelijk om dat de naam van die uit het veld gestuurde speler niet bekend is geworden, heeft de bond alle spe lers van Unitas geschorst". Boze moeder De jongste voetbalgeneratie (fl) van SJZ toog afgelopen zaterdag naar UVS, waar de confrontatie met de blauwwitte f2 diende te worden afgewerkt. Eerder in het seizoen waren de jonge Zoeter- woudenaartjes UVS fl al tegen gekomen, maar aan die kracht meting bewaarde SJZ (15-0 ne derlaag) slechte herinneringen. Ze vroegen daarom een herinde ling aan, die door Van Steyn Co in het Leiderdorpse bondsbu- reau werd gehonoreerd. Vandaar de tweede reis naar Leiden voor duel met het minder sterk geach te f2. Tenminste, dat verwachtte SJZ-leider Mark Armitrage. Een onprettige verrassing was dat UVS een aantal getalenteerde (en vooral grotere) spelertjes uit de fl inzette. Armitrage schreef een verslag in het clubblad: "Wij hebben met 4-0 verloren, maar eerlijk was het niet. Een waarschuwing voor de toekom stige bezoekers aan UVS. Als er voor de wedstrijd tegen jullie wordt gezegd dat UVS een paar spelers van een ander tiental erin zet, zodat jullie SJZ'ers niet als reserves met koude benen langs de lijn hoeven te staan, trap daar niet in: Zij zijn er opuit om te winnen, koste wat het kost. Zij zullen met voldoende versterking komen om te zorgen dat ze kun- Kennelijk begrijpen mensen zoals bij UVS niet waar om de leiding van SJZ fl zoveel moeite heeft gedaan voor een her indeling. Het heeft iets te maken met sportiviteit". Op het veld was de sportiviteit overigens ook ver te zoeken. Ar mitrage: "Jullie leider is aangevallen door een paraplu dragende moe der van UVS (lees Unfair Vel Supporter) omdat hij haar zoon een berisping gaf voor een over treding die de scheidsrechter niet zag. Het bekende Engelse gezegde 'The pen is mighter dan de sword' (de pen is genadelozer dan het zwaard) komt nu goed van pas. De groen-witter is nu mijn wapen om te vechten tegen het zwaard (lees in dit geval pa raplu). Zonder al te veel te zeg gen stel ik de vraag: waar zijn wij nu mee bezig dat wij kinde ren zo fanatiek opvoeden dat zij andere kinderen natrappen of ei gen team-genoten aanvallen, om dat zij niet tegen gemiste kansen kunnen. Beide gevallen zijn ge beurd bij UVS. Het zegt genoeg over ouders van zulke kinderen. Enfin, genoeg gezegd, met donke re zonnebril op en onder bewa king van ouders MaupenJoop is jullie leider na afloop van de wedstrijd veilig terug naar het dorp gebracht". Ontslagbrief Wim Eilander kan kennelijk niet zonder het 'Leidse' voetbal. Na twee jaar Lugdunum en twee jaar FC Lisse vertrok de-30-jarige Rotterdammer naar Excelsior Pernis, maar erg lang hield Ei lander het niet bij de zaterdagt weedeklasser uit. Vorige-maand diende de oefenmeester zijn ont slag in. Op zijn vrije zaterdag stuurde hij zijn auto naar de re giokraker Rijnsburgse Boys- Quick Boys: "Ik bewaar aan mijn Leidse tijd goede herinneringen. Van daar dat ik zaterdag naar Rijns burg ben gereden", verklaart Eilander zijn aanwe zigheid op sportpark Middel- Bij Lugdunum en Lisse heb ik altijd uitstekend gewerkt. Bij die ploegen kon ik als trainer m'n ei kwijt. Maar bij Pernis was dat niet het geval. Ik denk dat we niet bij elkaar pasten", oordeelt Eilander, die de de tails opsomt die tot zijn opstap pen hebben geleid: "Ik denk dat het bestuur een grote fout heeft gemaakt door mij aan te nemen. Bij de contractbe sprekingen zeiden ze dat Pernis aanvallender moest gaan voet ballen. Aangezien ik daar een voorstander van ben, had ik wel trek in een dienstverband. Maar al gauw bleek dat de spelers op de oude voet verder wilden gaan. Stug verdedigen en counteren dus. Mijn spelletje niet. Dat is de weg van de minste weerstand. Ie dere klootviool kan een ploeg ver dedigend laten spelen". Eilander belegde vorige maand een conferentie met.spe lers en bestuur. De uitkomst van de vergadering was dat de partij en tot het einde van het seizoen verder zouden gaan, maar twee dagen later diende Eilander toch zijn ontslag in. De Rotterdam- "Het bestuur schrok zich rot. Dat hadden ze nooit verwacht. Maar als ik het ergens niet naar m'n zin heb, ga ik weg. Andere trainers denken aan het geld, maar zo zit ik niet in elkaar". Pernis-voorzitter Aad Bijl geeft toe dat hij met Eilander een verkeerde keus had gedaan. Bijl: "Die man heeft teveel hooi op zijn vork genomen. Want hij zat voor z'n school (Eilander is le raar LO, red) regelmatig in het buitenland, deed nog iets aan zaalvoetbal en was ook nog trai ner bij Pernis. Inderdaad hebben wij hem gevraagd om aanvallend- der te voetballen, maar daarvoor hadden we de spelers niet, bleek al snel. Dat heeft hij te laat inge zien. Lét wel, Eilander hoefde bij ons niet weg. Hij heeft uit zichzelf z'n ontslag ingediend". Zonder Wim Eilander en met de nieuwe trainer Cor Baren- drecht is Excelsior Pernis weer opgebloeid. Bijl: "Eilander kon de boel niet meer motiveren. De sfeer is nu weer he lemaal terug. In de competitie gaat het goed. Afgelopen dinsdag hebben we nog een oefenwed strijd tegen ARC gespeeld. Met 5- 1 gewonnen. Dat zegt tóch ge noeg". Eilander tot besluit: "Ik zat inderdaad als een dood vogeltje op de bank. Ik zag het he lemaal niet meer zitten. Daarom héb ik er toch goed aan gedaan om weg te gaan. Dat is voorlopig geen kluppie heb, neem ik op de koop toe. Ik klamp me maar vast aan die vier goede jaren in Lei den. Dan kom ik de tijd wél door". 'We hadden het zwaarder kunnen treffen' GRONINGEN (GPD) - In derde Europese hoofdstuk stuit FC Gro ningen op een Braziliaans getinte Portugese subtopper. Zes spelers van Vitoria de Guimaraes bezitten, als Brazilianen met Portugese voorouders, een dubbel paspoort, terwijl trainer Marinho Peres al leen de Braziliaanse .nationaliteit heeft. Ook Afrika is met drie uit Zaire afkomstige spelers vertegen woordigd in de selectie. Ondanks al die buitenlandse invloeden is Vi toria de Guimaraes nooit een hoog vlieger geweest. „Niet zo'n ongun stige loting voor ons, al zeg ik dat gevoelsmatig", is de eerste impres sie van FC Groningen's trainer Rob Jacobs. Momenteel verkeert het elftal uit Noord-Po.rtugal in goede vorm. Na negen competitieduels bezet het met veertien punten de derde plaats, twee minder dan koploper Benfica. Guimaraes, een plaats met zo'n 35.000 inwoners, stond donderdag op zijn kop, toen de voetbalploeg terugkeerde uit Spanje, waar ondanks een 1-0-ne- derlaag Atletico Madrid werd geë limineerd. Veertien dagen eerder was Atletico, ook een oude beken de van FC Groningen, in Portugal met 2-0 gevloerd in een luidruch tig duel. Supporters van Guima raes vielen toen de Madrileense be geleiders lastig. Donderdag gingen de winkels dicht en werden de spe lers als volkshelden binnenge haald. Evenals FC Groningen bereikte Guimaraes nooit eerder de achtste finales in een Europees toernooi. In de jaren 1969 en 1970 ging het in de tweede ronde mis; in 1983 strui kelde Guimaraes- al in eerste in stantie over Aston Villa en dit keer lukte het wel via Sparta Praag (uit 1-1 en thuis winst met 2-1) en Atle tico de Madrid bij de laatste zestien té komen. Rob Jacobs: „Het zijn toch be langrijke ploegen die ze hebben uitgeschakeld en gezien het gerin ge aantal tegengoals in uitwedstrij den kunnen ze blijkbaar goed ver dedigen. Maar we hadden het zwaarder kunnen treffen". Na dit weekeinde beschikt Jacobs over meer informatie, want zijn assis tent Dick van Vlierden bezoekt morgen een competitiewedstrijd van Guimaraes. Jacobs neemt over veertien dagen zelf een kijkje in Portugal. Verdediger John de Wolf had lie ver een Belgische club getroffen. „Maar het is gunstig dat we 6 de cember eerst thuis spelen. Rene Eykelkamp zullen we dan moeten missen, maar we hebben hem har der nodig als we daar naar toe moe ten. Een feestje hebben op 10 de cember in elk geval, want dan zijn Jan van Dijk en ik jarig". Naast het bonte gezelschap hele en halve buitenlanders maken twee Portugese A-internationals deel uit van de ploeg. Verdediger Costeado en middenvelder Adao werden opgeroepen na het wegval len van de complete WK-groep. De voornaamste kracht van Guima raes is schutter Cascaval, die in Brazilië acht verschillende clubs afwerkte en in Portugal nu aan zijn tweede vereniging toe is. Hij begon bij FC Porto. In de vorige competi tie maakte Cascaval zich bij Gui maraes waar als schutter. Er kwa men 25 goals op zijn naam, goed voor de tweede plaats op de natio nale topscorerslijst. In de negen competitieduels die er nu opzitten was hij zes. maal trefzeker. De hoogste rente èn de meeste vrijheid bereikt u met de Vermogensrekening van de Nutsspaarbank f 25.000,- Per maand vrij opneembaar, daarboven slechts 0,5% retourrente. Geen retourrente bij aankoop van effek- ten via de Nutsspaarbank Eerste storting minimaal f 25.000,-. De basisrente bedraagt 3 '/4%. Bovendien ontvangt u een bonusrente van 2'/4% over dat deel van uw spaargeld, dat een kwartaal op de rekening mm 1 A/ heeft gestaan. K /21L Samen is dat O De rente wordt 4 x per jaar uitgekeerd (de effektieve rente kan daardoor zelfs oplopen tot 5,61%). DE DICHT BUHUIS BANK HAARLEM (ANP) - Juist op het moment dat IJsland zijn in de Westduitse Bundesliga spelende handballers nodig had, waren ze er niet. In de resterende ontmoetin gen tegen Jong Oranje en Noorwe.- gen zouden de handballers van het noordelijke eiland hun semi-profs best kunnen missen, tegen Neder land verrassend genoeg niet. Door een overwinning met 26-24 nam Nederland op de derde dag van het toernooi in de Kennemersporthal een voorschot op de toernooizege. De triomf is de meest aanspre kende prestatie tijdens het bewind van bondscoach Ton van Linder, die deze functie sinds anderhalf jaar bekleedt. Ook zonder de ster spelers Krisjan Arason en Pali Olafsson moet IJsland aanzienlijk hoger worden getaxeerd dan Ne derland. Tijdens het toernooi om het wereldkampioenschap voor A- landen in Zwitserland, eindigde IJsland als zesde. Nederland be hoort tot de C-catëgorie, internatio naal gezien de kleuterschool. Via hun verrichting in Zwitserland kwalicficeerde IJsland zich voor de Olympische Spelen in Seoel. Nederland behaalde de eerste ze ge op IJsland in de handbalge schiedenis door een slim tactisch zetje. Van Linder liet Vlijm naast Schuurs optreden als cirkelloper toen in de slotfase Beekman per soonlijke dekking kreeg. Groener (een spectaculair vliegertje met Pa trick van Olphen), Jacobs en Schuurs profiteerden van het extra aanspeelpunt. De uitblinkende doelman Josten leverde een bijdra ge door de zevende strafworp van Bjarni Gudmundsson te keren. IJsland, dat sterk van een achter stand leek terug te komen (23-23) was daardoor bedwongen. Jong Oranje klopte de Verenigde Staten met 19-17, Noorwegen won met 32-1 30 van Israïl. Vrouwen Het Nederlands vrouwen hand balteam heeft voor de tweede keer in de geschiedenis -en in drie we ken- de Westduitse ploeg versla gen. Tijdens het toernooi om de Polar Cup in Noorwegen werden de Westduitse vrouwen verslagen met 16-11, na een ruststand van 8-4. De kracht van Nederland school gisteravond in een ijzersterke ver dediging, met doelvrouwe Carina Bruins als uitblinkster. Een kwar tier voor tijd maakte Bruins plaats voor Laura Robben, die begon met het stoppen van een zeven-meter worp. ADVERTENTIE ZONDAG 14 UUR Dat moet u zien! De Tegelhandel Nederland heeft, met uitzonde ring van de eërste minuten, steeds een voorsprong gehad, via 1-1 en 4-1 werd de ruststand van 8-4 be reikt. In de tweede helft groeide de voorsprong snel tot zes punten, 11- 5. Die marge bleef, ondanks het ge wijzigde verdedigingssysteem van West-Duitsland, vrijwel ongef schonden. Ferguson naar Manchester U. MANCHESTER (Reuter) - Alex Ferguson is gisteren benoemd tot manager van Manchester United. De Schot is de opvolger van Ron Atkinson, die donderdag werd ont slagen vanwege de tegenvallende resultaten van de topclub van de afgelopen jaren. Het team staat op de negentiende plaats in de Engel se eerste divisie. Direct na het ontslag van Atkin son sprak voorzitter Martin Ed wards zijn voorkeur uit voor Fer guson, de manager van Aberdeen. De 43-jarige succestrainer leidde het Schotse elftal naar de eindron de van de wereldtitelstrijd voetbal in Mexico. Met Aberdeen werd Ferguson drie keer Schots kam pioen en behaalde hij vier nationa le bekertitels en de Europese beker voor bekerwinnaars in 1983. De as sistent van Ferguson bij Aberdeen, Archie Knox, is eveneens aange trokken door Manchester. TILBURG (ANP) - Door tussen komst van de organisatoren is de partij uit de slotronde tussen Por- tisch en Ljubojevic, in de nachtelij ke uren van donderdag op vrijdag zonder verder te spelen in remise geëindigd. Aanvankelijk weigerde de Joegoslaaf Ljubojevic halssta- rig de deling van hef punt te aan vaarden. Hoewel de stand op het bord rond de zestigste zet totaal re mise was, speelde Ljubojevic nog uren door. Tijdens het laatste uur dommelde Portisch regelmatig in achter het bord. Telkens als Ljubo jevic op de klok sloeg, schrok hij wakker, deed een voor de hand lig gende zet en knikkebolde verder. Kort na het middernachtelijk uur werd de partij na 94 zetten en tien uur, voor de tweede keer afgebro ken. Ljubo wilde in zijn hotelka mer alsnog de onvindbare weg naar de overwinning zoeken. Pas na die analysé berustte hij en gaf hij zich over. Door dit resultaat werd de Rus Beljavski de enige winnaar van het tiende Interpolis-toernooi. Ljubo jevic werd tweede op een half punt en oud-wereldkampioen Karpov derde. Portisch deelde met Tim man en Miles de vierde plaats. Hübner werd zevende en Kortsjnoi achtste en laatste. Ljubojevic had bij winst Beljavs ki achterhaald. In het eindspel slaagde hij er in een nadelige posi tie om te buigen in een voordelige. In de laatste uren had wit een toren en loper tegen zwart toren, loper en pion. Dat minuscule voordeeltje, dat in de theorieboeken' als remise gekwalificeerd wordt, was voor Ljubojevic aanleiding de partij uren te rekken. Bij Beljavski kwam de eindzege in goede handen terecht. Gast- grootmeester Sosonkö oordeelde dat de Rus erg gebrand was op de overwinning. „Voor alle spelers be tekende winnen veel, voor Beljavs ki betekende het alles. Hij moest winnen om zijn schaakcarriëre in de Sovjetunie te overleven. Door een inzinking is hij op de nationale ranglijst diep gezakt. Hij hoort niet meer bij de eerste zes. Als hij een vervolg wilde geven aan zijn fraaie loopbaan, moest hij winnen in Til burg. Die ambitie heeft hem er door heen gesleept". Sosonko en Karpov waren van mening, dat Beljavski niet het fraaiste spel had laten zien. „Ljubojevic was de bes te speler in dit toernooi. Hij had ge luk tegen Kortsjnoi, maar dwong verder zijn overwinningen af met vindingrijk spel". De uitslag van de afgebroken partij is: Portisch (Hon) - Ljuboje vic (Joe) 0.5-0.5 De eindstand is: 1. Beljavski (Sov) 8.5, 2. Ljubojevic (Joe) 8, 3. - Karpov (Sov) 7.5,4. Portisch (Hon), Miles (GBr), Timman (Ned) 7, 7. Hübner (WD1) 6.5, 8. Kortsjnoi (Zwi) 4.5 ADVERTENTIE L.F.C. FOREHOLTE Aanvang 14.00 uur. Terrein Boshuizerkade ADVERTENTIE HEDENMIDDAG; L.V.V. DE SLEUTELS KOUDEKERK aanvang 14.30 uur. SPORTPARK „DE VLIET" Aangeboden door schildersbedrijf HENK UDAN EN ZN LEIDEN AMSTERDAM (ANP) - Er was enig soubatten voor nodig om Har vey Smith toch nog aan de start te krijgen bij de 29e editie van Jum ping Amsterdam, maar het zal de organisatoren achteraf niet hebben gespeten dat de „wild card", die ook werd gegund aan Nelson Pes- soa wiens aanmelding te laat was binnengekomen, net op tijd werd gereserveerd voor de ervaren En gelsman. Hij won onmiddellijk het jachtspringen vóór de Fransman Eric Levallois, zijn landgenoot Da vid Broom en Albert Voorn, die an dermaal de opvallendste Nederlan der was. Hoewel de Nederlandse afvaar-, diging ditmaal niet op het aller hoogste niveau meedraaide, mocht bondscoach Ben Arts, tevens van oudsher secretaris van Jumping, tevreden zijn over de nationale in breng. Verlies Avanti REUTLINGEN (ANP) - Het tafel- tennisteam van Dextro/Avanti heeft zich niet kunnen plaatsen voor de volgende ronde van de Eu ropa Cup II. De mannen uit Ha- zerswoude verloren gisteravond in de derde ronde kansloos van het Westduitse SSV Reutlingen. De gastheren boekten voor eigen pu bliek een 5-0 overwinning. Zwaar gehinderd door de IJslanders Thorgils Mathiesen (links) i nar Birgissen probeert Lambert Schuurs zich een weg te banen n doel. De actie van Schuv,rs leverde Oranje een strafworp op. (f

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11