Dreigend conflict in stukgoedsector YS dreigen met vleesboycot Braks ontkent toelaten van visfraude Ministerie wil af van subsidie Fiat wint gevecht om overneming van Alfa VRIJDAG 7 NOVEMBER 1986 ECONOMIE PAGINA 9 ROTTERDAM (GPD/ANP) - Het ministerie van sociale zaken heeft gedreigd met ingang van volgend jaar de subsidie voor de arbeidspool in de noodlijdende, Rotterdamse stuk goedsector in te trekken. Er zouden volgens de werkgevers ongeveer 220 havenarbeiders te veel werkzaam zijn en daaraan wil het rijk geen geld uitgeven. Over mogelijke oplos singen voor de stukgoed-problemen verschillen de werkgevers en de vakbonden hemels breed van mening en dreigt een hoogoplopend conflict. ROME (DPA) - Het Italiaanse con cern Fiat kan de autofabrikant Alfa Romeo overnemen, zo is gisteren in Rome bekendgemaakt. Finmec- canica, waartoe Alfa Romeo be hoort, geeft de voorkeur aan Fiat boven Amerikaanse Ford. De staatshoudstermaatschappij IRI en de Italiaanse regering moeten nog hun toestemming geven, maar dat wordt beschouwd als een for maliteit. Een definitieve beslissing in het voordeel van Fiat wordt nog deze week verwacht. Het bod van Ford loopt vandaag af. De overne ming is de grootste in de geschie denis van de Italiaanse auto-indus trie. Ford heeft kortgeleden een bod uitgebracht op bijna twintig pro cent van de noodlijdende Alfa Ro meo. Daarbij verklaarde de Ameri kaanse autobouwer zich bereid na drie jaar dat belang tot 51 procent te vergroten. Kort daarop kwam Fiat met een bod tot volledige overneming met daarbij de toezeg ging dat alle schulden en investe ringen ook zouden worden overge- Fiat wil Alfa Romeo gen met zijn Lancia-divisie. Deze nieuwe onderneming moet dan in 1990/91 per jaar 620.000 personen wagens in de duurdere klasse ma ken, waarmee zij een directe con current wordt van de Westduitse Daimler-Benz (Mercedes) en BMW. Fiat wil acht biljoen lire, ruim der tien miljard gulden, uitgeven voor de overneming en de sanering van de noodlijdende Alfa Romeo. In de onderhandelingen van de laatste dagen zou dat bedrag overigens nog zijn verhoogd. Alfa Romeo is in 1910 als particu lier bedrijf opgericht. In 1933 kwam de onderneming in handen van de Italiaanse overheid en sinds de oliecrisis aan het begin van de jaren zeventig draait de autofabri kant met verlies. Alfa Romeo kan 400.000 wagens per jaar maken, maar verkocht er in 1985 maar 165.000. Het afgelopen jaar werd af gesloten met een verlies van 245 milard lire, bijna 400 miljoen gul den. IRI en Finmeccanica hebben als voorwaarde voor de overneming gesteld dat de twee produktievesti- gingen van Alfa Romeo in stand worden gehouden en dat het auto concern zijn identiteit als Italiaan se fabrikant behoudt, hetgeen Fiat in de strijd met Ford een voordeel heeft gegeven. Ook bestond de vrees dat Ford diep zou snijden in de personeels sterkte. Niettemin zal ook Fiat bij de sanering van Alfa Romeo het aantal personeelsleden verkleinen. Er wordt gezegd dat op de middel lange termijn 6.000 van de 34.000 arbeidsplaatsen zullen verdwijnen. De vakbonden in Italië waren er tegen dat Fiat bij Alfa Romeo zou instappen. De bonden meenden dat Fiat, toch al de grootste parti culiere onderneming in Italië, een al te sterke positie zou krijgen bij bijvoorbeeld cao-besprekingen. De regering heeft zich vrij terughou dend opgesteld in de strijd tussen Ford en Fiat, maar er werd al wel gezegd dat zij graag Fiat als nieuwe eigenaar van Alfa Romeo zag. j kwam gisteren aan het licht, toen de havenwerkgevers hun voorstellen presenteerden voor het oplossen van de proble men. Zij willen dat de overheid de arbeidspool volledig financiert en dus het werkgeversaandeel van dertig procent van de leegloopkos- ten ook betaalt. De stukgoedbe- drijven zeggen niet meer in staat te zijn bij te dragen in de kosten van het overschot aan arbeiders. Directeur Zeebregts van de ha venwerkgeversvereniging SVZ wil de instelling van een 'tweede' ar beidspool, zoals die in de Antwerp se haven functioneert. Zolang er geen werk is, zouden de stuk- goedsarbeiders een uitkering - 80 procent van het salaris - ontvan gen van het ministerie. Bij eventu eel werk betaalt het betrokken ha venbedrijf een loon, dat hoger ligt dan de uitkering. Bondsbestuurder Kees van Nim- wegen van de Vervoersbond FNV heeft echter onmiddellijk het voor gestelde Antwerpse model afgewe zen. Hij houdt vast aan 100 procent loon bij werken en niet-werken. De bond vindt tevens dat, zoals eerder afgesproken, in het stukgoed geen gedwongen ontslagen mogen val len. Vredesteiii binnenkort naar beurs DEN HAAG (GPD) - De onderhan delingen tussen de Nederlandse overheid en een bankconsortium over de uitgifte van aandelen door de bandenfabriek Vredestein NV in Enschede zijn vrijwel rond. Vol gens minister De Korte (economi sche zaken) betekent dat een spoe dig einde van het meerderheidsbe lang van de Staat in dit bedrijf. Vredestein gaat binnenkort naar de beurs, aldus de bewindsman gisteren tijdens de behandeling van zijn begroting in de Tweede Kamer. Volgens De Korte zijn de laatste eindjes rond de aandelen-emissie deze week aan elkaar geknoopt. In oktober 1976 kocht de overheid 99,9 procent van de aandelen in een reddingsoperatie om de werk gelegenheid te behouden. Wel houdt de Staat vooralsnog een minderheidsbelang in het bedrijf. Het aantrekken van nieuw kapi taal betekent volgens De Korte dat er middelen vrijkomen voor nieu we investeringen, dat de werkgele genheid zeker wordt gesteld en dat er voldaan wordt aan het kabinets voornemen zoveel mogelijk over heids-deelnemingen af te stoten. Na een bescheiden winstje van 0,7 miljoen in 1984, maakte Vredes tein in 1985 een winst van 15,5 mil joen bij een omzet'van 625 miljoen gulden. Kort Zakelijk Elite zwijgt Uitgeverij Unieboek heeft niet toegegeven aan de druk van Hol landia Kloos, het staalconstructie bedrijf van de familie van premier Lubbers, om het boek "De Elite Zwijgt" voor de tweede keer uit de handel te nemen. Hollandia Kloos sommeerde de uitgever woensdag hiertoe, omdat het boek een ver keerd beeld zou schetsen van de betrokkenheid van Hollandia Kloos bij de bouw van een garni- zoenstad in Saoedi Arabië. De uit gever heeft na overleg met de au teurs, de journalisten Salverda en Runderkamp, gisteren besloten de verspreiding van het boek gewoon te laten doorgaan. Amro-bank De Amro-bank denkt over enke- Ie maanden in Japan van start te kunnen gaan met effectenhandel via een speciaal daarvoor opgerich te onderneming. Een principe-toe stemming hiertoe is verkregen van de Japanse overheid. Een woord voerder van Amrobank zei nog niet te kunnen meedelen met wie de bank, die al een kantoor heeft in Japan, in zee zal gaan. Het is ban ken in Japan verboden in effecten te handelen, tenzij dat gebeurd via een speciale onderneming, waarin de bank een belang heeft van ten hoogste 50 procent. Diamanten Door de schaarste aan grote dia manten zullen geslepen 'top'-dia- manten van vijf karaats en hoger zeer sterk in prijs omhoog gaan. Ook de diamanten tussen de één en de vijf karaat zullen in prijs sta gen. Dat is de voorspelling van voorzitter E. J. Blik van de Amster damse Diamantbeurs. Gistermid dag, bij de presentatie van het boek 'Vier Eeuwen Diamant', wees hij erop dat de prijs van ruwe dia manten dit jaar al 15 procent is ge stegen. De tegenstellingen tussen bond zijn verder op vrijwel alle fronten merkbaar. De bonden zetten zich heftig af tegen het voorstel van de werkgevers om roostervrije dagen (een kwestie waar vorig jaar nog om is gestaakt) alleen dan te laten opnemen als het werk dat toelaat. In werktijdverkorting - de Ver voersbond FNV suggereerde kort geleden de invoering van een 32- urige werkweek - zien de werkge vers geen heil. Dat zou betekenen dat het uurtarief met 15 procent omhoog moet, zeggen zij. Andere voorstellen van de ha venwerkgevers, die echter al door de bonden FNV en CNV zijn afge daan als 'kansloos', zijn het omzet ten van vrijwilligheid in een ver plichting om in het weekeinde te werken en het invoeren van zoge heten blokfuncties. Hierdoor zou bijvoorbeeld een kraandrijver ook als vorkheftruckbestuurder kun nen worden ingezet. Volgens de werkgevers zijn hun voorstellen voor het personeel meer aantrekkelijk dan ontslag, dat dreigt als het ministerie van so ciale zaken de subsidie stopzet. Het plan biedt het personeel im mers - zij het niet continu - werk, luidt de redenering. Het voorstel levert de bedrijven, volgens Zee bregts, bovendien een aanzienlijke besparing op: tussen de 15 a 18 mil joen gulden per jaar. De werkgeversvoorstellen zijn bedoeld voor voor het overleg in de commissie-Van der Louw, die zich volgende week buigt over de pro blemen in de Rotterdamse stuk goedsector. Leidsche Wol/Van Schuppen VEENENDAAL (ANP) - Leidsche Wolspinnerij (Nevada) en Konink lijke D.S. van Schuppen (Scheep jeswol) onderzoeken of het moge lijk is samenwerking aan te gaan. Dat hebben de twee ondernemin gen gisteren meegedeeld. Zij ver wachten eind deze maand nadere mededelingen te kunnen doen over de voortgang van de bespre kingen. Beide bedrijven schrijven hun resultaten in het rood, maar geen van hen wil zich uitlaten over de omvang van de verliezen in het lopende boekjaar. Voor Leidsche Wol daalde bij een stijging van de omzet van 44 miljoen gulden naar 50 miljoen, de nettowinst vorig jaar van een miljoen tot 846.000 gulden. Hypotheekrente 7 november 1986 Rentepercentages met/zonder gemeentegarantie Annuïteiten ABN Amrobank Bouwfonds Rabobank Roparco WA WA WA WA KW/A ABN WA Dir./NCB WA Grenswisselk. WA Lds. Spaarb. WA ROTTERDAM - Samen met de meidengroep de Dolly Dots-heeft minister Brinkman gisteren het startsein gegeven voor "Het-kijk-eens-rond-kwartaal-project\ een driejarig project voor het ontwikkelen van een model dat voor schoolverlaters de mogelijkheid biedt om door middel van zelfwerkzaamheid in eigen omgeving naar betaald werk te zoeken of alternatieven daarvoor. (foto anpi Landbouwoverleg met EG vastgelopen WASHINGTON (ANP) - De onder handelingen tussen de Europese Gemeenschap en de Verenigde Staten over de landbouwexport zitten muurvast. Amerika heeft ge dreigd met een importverbod voof Europees vlees in de VS, als gevolg van nieuwe Europese voorschrif ten voor slachthuizen en hormo nen. Bovendien heeft de toetre ding van Spanje en Portugal geleid tot onenigheid over de vraag hoe de VS gecompenseerd moeten worden voor het verlies van land bouwmarkten in deze landen. Dit hebben Nederlandse en Amerikaanse zegslieden in Was hington gisteren medegedeeld. De VS verwachten miljarden schade te lijden door de voorstellen van de EG. Zo wil Europa strengere eisen stellen aan de behandeling van vlees, waardoor Amerikaanse vleesproducenten miljoenen dol lars moeten investeren om daaraan te kunnen voldoen. Een Ameri kaanse regeringsfunctionaris be schouwt dit als een verkapte im portbeperking van Amerikaans vlees. De EG wil het spuiten met groei hormonen aan banden leggen en de voorschriften voor de hygiëne in slachthuizen opschroeven, zo wel voor Europese producenten als importeurs. De Amerikaanse boeren maken op grote schaal ge bruik van groeihormonen, meer dan de nieuwe norm van de EG toelaat. De nieuwe hormonenbe perking is, volgens de Amerikaan se zegsman, ingevoerd zonder dat de EG een eigen rapport over de gevolgen van groeihormonen voor de menselijke gezondheid heeft af gewacht. Hij dreigt dat de VS per 1 januari 1987 de import van Europees vlees naar de VS zullen verbieden, als er geen oplossing is gevonden. "De Europese export naar de VS is gro ter dan de invoer uit de VS, zodat de Europeanen zich in hun eigen vlees snijden", voegt de functiona ris daaraan toe. Aderlating Een forse aderlating voor de VS- export is tevens het EG-voorstel om invoerrechten te heffen op soja. Daar komt bij dat de Amerikaanse export van mais en mais-produk- ten naar Spanje, door de toetreding van dit land tot de EG, onder zware druk is gekomen. De Europeanen hebben de Amerikanen om tegen voorstellen gevraagd. De VS wei geren daarop in te gaan, vooral om dat voor soja tot dusver geen tarie ven golden. Zij noemen de EG -voorstellen 'schandelijk en dom' Europa erkent dat export van produkten als mais vanuit de VS schade lijdt. Daar tegenover staat een voordeel voor de Amerikaanse export van industrieprodukten naar Spanje en Portugal, meent de Genootschap. Amerika wil beide zaken scheiden en bestrijdt enig voordeel te genieten van de export van industrieprodukten naar de zuidelijke landen. Het conflict tussen beide partij en bestaat al langer. Na dreigingen, sancties en tegenmaatregelen op het gebied van invoerrechten heb ben de VS en de EG begin juli een 'wapenstilstand' gesloten voor een half jaar, met de afspraak om bin nen die periode de onderhandelin gen voort te zetten. Op tijdelijke basis bleven de Amerikanen verze kerd van hun aandeel op de mais- markt in Spanje. Amrobank Centr. Volksb. Postbank ABN Dir./NCB NMB ABN Amrobank Bouwfonds Centr. Beheer Centrale Centr. Volksb. Dir./NCB Grensw.k./CDK Lds. Spaarb. NMB Postbank Rabob. Leiden WestLUtr. st. ABN Amrobank NMB Postbank WestLUtrVstand. ABN ABN Bouwfonds Centr. beh. Centr. beh. Centrale Conc.80/20% Nat.N.(optie) WA WA WA WA WA WA WA WA WA WA WA WA wv WA WA WA WA WA WA WA WA WA WA WA WA 5jr 5/10 jr 5/10 jr 7 jr 10 jr 15 jr 10 jr 5/10 jr 15/20 jr 5/10 jr 10 jr 10 jr 10 jr 6,53 6,4 6,75 6,53 6,4 6,75 6,53 6.4 6.75 6,53 6,4 6,75 6,75 6,6 6,96 6,37 6,3 6,59 7,07 6.9 7,2 7.17 6,9 7,38 7,12 6,9 7,12 7,12 6,8 7,12 7,01 6,9 7,23 7,01 6,9 7,23 7,01 6,9 7,23 7.18 7,05 7,39 7,28 7,1 7,50 7,01 6,9 7,23 7,12 7,0 7,34 7,23 6,9 7,45 7,50 7,3 7,71 7,39 7,2 7,61 7,50 7,3 7,71 7,23 7,1 7.44 7,71 7,4 7,92 7,12 6,9 7,12 7,55 7,3 7,55 7,12 6,8 7,12 6,75 6,6 6,86 WOERDEN (GPD) - Bouwvakkers in Friesland en Zuid-Holland zul len vanaf 1 januari verplicht bij scholingen moeten volgen. Werk gevers en werknemers zijn de afge lopen week akkoord gegaan met een experiment dat uiteindelijk, moet leiden tot een regulering van het arbeidsbestand in de bouw. Voorlopig geldt de regeling alleen nog voor de twee genoemde pro vincies, maar uiteindelijk moet die tot het hele land worden uitge breid. Sollicitanten De bouwvakkers in deze twee provincies zullen in de toekomst een inschrijvingsbewijs krijgen, dat bewijst dat ze tot het zoge naamde arbeidsbestand in de bouw horen. Werkgevers in Zuid- Holland en Friesland mogen solli citanten zonder een dergelijk be wijs niet meer aannemen. Het inschrijvingsbewijs wordt automatisch verstrekt aan bouw vakkers die op 1 januari werk heb ben. Degenen die als werkloos zijn Bijscholing verplicht voor bouwvakkers ingeschreven, moeten door het vol gen van bijscholingscursussen de nodige vakbekwaamheid verwer ven. Eventueel kunnen ze ook een test afleggen om te bewijzen dat ze voldoende vakbekwaam zijn om voor een inschrijvingsbewijs in aanmerking te komen. Werkgevers die uit het bestaande erkende arbeidsbestand geen goe de arbeidskrachten kunnen vinden moeten dat melden bij een regiona le commissie, waar zowel werkge vers- als werknemersvertegen woordigers in zitten. Werknemers, die weigeren een hen aangeboden bijscholing te volgen, kunnen uit het arbeidsbestand worden ge schrapt. De afspraak is gemaakt om het werknemersbestand in de bouw te schonen. Er staan op dit moment in heel Nederland 60.000 werkloze bouwvakkers ingeschreven. Maar een deel daarvan heeft feitelijk geen opleiding in deze bedrijfstak. Volgens de Bouw en Houtbond FNV snijdt de afspraak aan twee kanten. Vakbekwaam Werkgevers zijn verzekerd van vakbekwaam personeel, werkne mers hebben in het vervolg een grotere zekerheid wat werk en in komen betreft. De bedoeling is dat een aantal in geschreven werklozen door de maatregel daalt tot 3 tót 4 procent. "Als dit allemaal lukt, betekent dat dat je over een paar jaar echt kunt gaan onderhandelen over toelating van nieuwe geschoolde bouwvak kers. Dan heb je jongeren in de bouw weer een toekomst te bie den", aldus een woordvoerder van Bouw- en Houtbond FNV. W.Utr. stand! M/V 15 jr L5 7^4 7^9 7^6 8^21 Bouwfonds WA 30 jr 1,5 7,7 8,25 7,9 8,46 Bouwfonds WA renter. 1,5 6,9 7,38 7,1 7,60 Lds. Spaarb. WA ideaalr. 1 6,55 6,86 6,75 7,07 Rabobank WA stabiel 1 7,0 7,34 7,2 7,55 Westl. Utr. WW 7 jr 1,5 7,2 7,77 Levenhypotheken (met verplichte afsluiting levensverzekering) Aegon WA 5/10 jr 6,7 6,91 6,7 6,91 Aegon WA 15/20 jr - 7.1 7,34 7,1 7,34 Centr. Beheer WA 5/10 jr 6,7 6,91 6,7 6,91 Centr. Beheer WA 15/20 jr - 7,1 7,34 7,1 7,34 Centrale WA 5/10 jr - 6.5 6,70 6.5 6,70 Concordia WA 10 jr 0,5 6.5 6,74 6,6 6,84 NVL-maatsch. WA 5/10 jr 6.7 6,91 6,7 6.91 NVL-maatsch. WA 15/20 jr - 7,1 7.34 7.1 7.34 Nat Ned. WA 5/10 jr 6,7 6,91 6,7 6,91 Nat. Ned. WA 15/20 jr 7.1 7,34 7,1 7,34 Copyright "Vereniging Eigen Huis" te Amersfoort DEN HAAG (ANP) - Minister Braks (visserij) heeft gisteren te gengesproken dat topambtenaren van zijn ministerie hebben meege werkt aan de instandhouding van een tweede markt voor zeevis bo ven het Nederlandse vangstcontin gent bij de visafslagen. Er is geen enkel document gevonden waarin expliciet toestemming wordt gege ven, evenmin hebben de ambtena ren impliciet de "grijze" veiling ge doogd. Er was in de taxatie van de mi nister geen sprake van een "stil zwijgende verstandhouding" met de visafslagen om erger te voorko men. Integendeel, naarmate ge ruchten en aanwijzingen van het bestaan van visaanvoer buiten de officiële administratie om toena men, zijn sanctiemaatregelen aan gescherpt en werden de veilingen ieder op hun beurt gecontroleerd. Minister Braks liet zich op dit punt tegenover de vaste kamer commissie voor de visserij iets minder stellig uit dan op meer per tinente vi agen. Het leek hem "niet denkbaar" dat de tweede markt werd getolereerd om te verhinde ren dat Nederlandse vissers hun la ding in buitenlandse havens lossen de Vries dat het ministerie volledig of op zee overslaan. op de hoogte was van de afslag- Beweringen van onder meer di- praktijk zijn door Braks dan wel te- recteur De Bois van de Urker visaf- gengesproken - "geruchten en ver slag en de Friese gedeputeerde F. moedens zijn nog geen feiten" maar daarmee is voor de Kamer de kous niet af. Minister Braks zal op verzoek van Kamerlid Tazelaar (PvdA) voor komende week dinsdag om vier uur 's middags besluiten of de Kamerspecialisten vertrouwelijk inzage kunnen krijgen in rappor ten die de permanente vertegen woordigers van zijn ministerie bij diverse afslagen naar Den Haag op sturen. Braks bleek zich ervan be wust dat hij zijn stellingname ont kracht door die inzage te weigeren, en stoelde zijn aarzeling op de be denking dat marktgegevens be schermd moeten worden. Op de vraag wie dan wel verant woordelijk is voor de geconstateer de fraude bij de visafslagen werd door de bewindsman pas in de laat ste plaats verwezen naar de bestu ren van de visafslagen zelf. Braks haalde zelfs de Zwolse rechter er bij die een effectief vervolgingsbe leid van betrapte vissers zou blok keren door over de interpretatie van EG-richtlijnen eerst een preju diciële uitspraak van het Europese Hof in Luxemburg te vragen. "De indruk is: tot vervolging komt het toch niet," zo zei Braks. Op zijn pleidooi om aanpassing van EG-richtlijnen die een effectief Nederlands sanctiebeleid in de weg hebben gestaan heeft de mi nister geen gehoor gevonden bij zijn Europese collega's. "Dan kom je maar met eigen, Nederlandse maatregelen," was de teneur van de reactie. Bovendien zijn ook de boetes niet afschrikwekkend, zo erkende Braks. Daaraan komt nu, vermoedt hij, een einde door de nieuwe sanc tie waartoe woensdag in Brussel werd besloten. Vissers die hun in dividuele contingent voor een vis soort overschrijden krijgen het jaar daarop minder toegwezen. Dat komt dan in dat jaar ten goede aan hun collega's die het hen toegewe zen contingent niet volledig kon den opvissen. Verder komt er een toelatings plicht voor Europese controleurs zonder opsporings- en vervolgings bevoegdheid. Een veilplicht zal de minister overwegen, maar als de rest van de EG-lidstaten niet mee doet ziet het er niet naar uit dat die enige waterdichte controle er ook komt. AMSTERDAM (ANP) - De goedkeuring van de betrokken banken om Akzo het verfbedrijf KBM van het Brink/Molyn- concern te laten overnemen, zal de aandeelhouders van het verf- en druk- intktconcern niet echt uit de put hel pen. In januari waren de aandelen nog f115 waard en gisteren werden zij f 1,50 duurder op f 10. Vandaag werden na de bekendmaking koersen geadvi seerd van f 11 tot f 13. Met de overneming was op de beurs- vloer al rekening gehouden. Er waren voor in totaal 77.500 aandelen baisse posities ingenomen, hetgeen inhoudt dat al werd gespeculeerd op een koers stijging na overnemingsnieuws. Overi gens werd de handel in de aandelen Brink/Molyn vanmorgen opgeschort door de Commissasris van de Note ring. Akzo deed tijdens de bekendmaking een koers van f 160,50 en dat was f3,50 meer dan de slotkoers van gisteren. Het chemieconcern was daarmee geen echte uitschieter. Unilever was tegen het middaguur ruim f6 duurder op f 502,50. Philips was toen twee dubbel tjes meer waard op f45,10. KLM maak te pas op de plaats en Koninkliojke Olie gaf f 1 prijs op f207,10. Hoogovens gleed dertig cent af naar f54,30. De financiële waarden werden duur der. ABN won f6 op f553,50 en op de

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9