Openbaarheid ABP- rapport gevraagd Dierenleed verborgen in de bontjas Controle Rijnwater blijkt noodzakelijk Artsen niet vervolgd voor weigering ziekenhuisopname Nijpels geeft Verdwijnen' afval in Zuid-Holland toe Actie Anti-Bontcomité gericht op brute jacht op pelsdieren VRIJDAG 7 NOVEMBER 1986 BINNENLAND PAGINA 5 Rechtbank wil opheldering over geheimhouding bijlagen MAASTRICHT (GPD/ANP) - De Maastrichtse rechtbank wil van minister Van Dijk (bin nenlandse zaken) opheldering over de geheimhouding van twee bijlagen van het rapport- Gruijters over het ABP. Naar aanleiding van de eerste be richten over mogelijke onregelma tigheden bij het ABP heeft destijds wijlen minister Rietkerk (binnen landse zaken) opdracht gegeven aan drs. J. Gruijters, burgemeester van Lelystad, om deze zaak te on derzoeken. Het rapport van Gruij ters leidde mede tot het inschake len van justitie. Bij het rapport za ten enkele bijlagen die nooit open baar zijn gemaakt. Tijdens de behandeling van het ABP-proces gisteren voor de Maas trichtse rechtbank bleek tijdens het verhoor van rijksrechercheur J.H. Goos, getuige in de zaak tegen de geschorste directeur beleggin gen bij het ABP mr. drs. Masson, dat de rechtbank meer informatie wilde over bepaalde processtuk ken. Tot die stukken behoren met name de bijlagen bij het rapport- Gruijters. De rechtbank wil weten wat de beweegredenen van de mi nister zijn om de inhoud van de bij lagen geheim te houden. De rechtbank moest zich op nieuw beraden over het verzoek van verdediger mr. Pfeil om een groot aantal stukken (verslagen, erfpachtovereenkomsten en brie ven die niet in het dossier aanwe zig zijn en waarover de getuige niets zei te weten) alsnog aan het dossier toe te voegen. De officier van justitie mr. J. Laumen maakte hiertegen ernstig bezwaar. "Niet de rijksrecherche, maar ik heb het dossier in de zaak-Masson samen gesteld. Daar is naar eer en gewe ten gebeurd. Er zijn geen stukken bewust achtergehouden of inge bracht". DEN HAAG (ANP) - Twee artsen die het op 4 januari van dit jaar niet nodig vonden de doodzieke Ma rokkaanse vrouw A. Fadlaoui uit Den Haag in het ziekenhuis op te nemen, worden daarvoor niet straf rechtelijk vervolgd. Het gaat om de huisarts van de familie en een as sistent van het Haagse Leyenburg- ziekenhuis. Dat heeft persofficier SCHEEPVAARTMUSEUM - Mi nister Brinkman (WVC) heeft giste ren het Maritiem Museum Prins Hendrik in Rotterdam geopend. Het Rotterdamse scheepvaartmu seum is na acht jaar terug in een* geheel nieuw gebouw van de archi tect W.G. Quist. Het museum ligt aan de de Leuvehaven, de eerste gegraven zeehaven van Rotterdam en werd in 1874 door Prins Hen drik de Zeevaarder, de broer van Koning Willem III, opgericht. mr. B. Vermeulen gisteren meege deeld. Nadat de 48-jarige vrouw een dag na de weigering haar op te nemen was overleden, diende de advocaat van de familie, mr. R. Kiek, een klacht tegen de artsen in. Bij sectie bleek dat de vrouw aan een twee zijdige longontsteking leed. Vol gens de arts en het Leyenburg-zie- kenhuis was het onmogelijk dat op de vierde januari te constateren. Getuigen verklaarden echter dat die dag duidelijk te zien was dat de vrouw in een erbarmelijke conditie verkeerde. De familie Fadlaoui verloor in mei een kort geding waarin een schadevergoeding werd gevraagd. Van het geëiste geld had de familie een hulp in de huishouding willen bekostigen. Of de artsen in gebreke zijn ge bleven zal verder worden onder zocht door de Geneeskundige In spectie voor de Volksgezondheid. AMSTERDAM - Op Amsterdam zijn de bezuinigings plannen van minister Brinkman op het sociaal-cultureel werk, waaronder ook buurthuizen val len, in beeld gebracht. De tekst is in het Turks en Arabisch vertaald. (Vervolg van pagina 1) NIEUWEGEIN (GPD) - Tot voor kort deden de directies van Duitse drinkwaterbedrijven nog scham per over de metingen van al dan niet schadelijke stoffen in het Rijn water, die de gezamenlijke colle ga's in Nederland voortdurend doen. "Maar dat zal nu wel verande ren", meent A. P. Meijers, hoofd van het laboratorium in Nieuwe- gein van de Watertransport Maat schappij Rijn-Kennemerland door Jos van der Meer (WRK). Daar zal de 'natuurramp', afgelopen weekeinde bij het che misch bedrijf Sandoz in Zwitser land, wel voor zorgen. Een flink uit de hand gelopen ongeluk, half ok- tober, bij het Duitse Bayer-concern eveneens. "Het blijkt nu dat het apart me ten van de verschillende stoffen wel degelijk nut heeft. Je bent daarmee weliswaar niet veiliger af, je kunt alleen meten, maar je ziet onmiddellijk of er iets aan de hand is en hoe erg het is". Meijers zegt sinds deze week met meer ongerustheid te kijken naar de chemische industrie, die zo rij kelijk vertegenwoordigd is langs de oevers van de Rijn. "Ondanks alle veiligheidsmaatregelen kan er toch wat gebeuren, zo is gebleken. Bayer, Sandoz, noem maar op: ze hebben allemaal flink gedokt, maar het is nog niet genoeg. Er moet nu bij de industrie worden aangedrongen op extra controles". Dr. Lucas Reijnders van de stich ting Natuur en Milieu in Utrecht is het geheel met Meijers eens. De chemische fabrieken beginnen nu te verouderen, zegt hij, en ook de hevige concurrentie in de chemi sche industrie werkt nadelig op de- veiligheid. "De kosten moeten om laag. Dat betekent dat de ploegen kleiner worden en het onderhoud wordt overgelaten aan invallers in plaats van aan ervaren krachten". Redenen voor Reijnders om er voor te pleiten geregeld, bijvoor beeld elke vijfjaar, bij elke fabriek te controleren hoe het gesteld is met de veiligheid. "Na het ongeluk in Seveso in Italië heeft de EG daarvoor richtlijnen opgesteld. Ze hadden in 1984 in werking moeten treden, maar dat ig nog steeds niet gebeurd". Volgens Meijers van de WRK in Nieuwegein zijn de lozingen van gifstoffen in de Rijn door chemi sche bedrijven al jarenlang het grootste probleem waarmee deze op de drinkwatervoorziening van Noord-Holland gerichte maat schappij heeft te maken. Meijers: "Tien jaar geleden zaten nog forse hoeveelheden afbreekba re suikers, eiwitten, vetten en" ethyl-alcohol en niet-afbreekbare zouten en metalen als kwik en ko per in de Rijn. Vervolgens bouw den de chemische fabrieken eigen zuiveringsinstallaties en spraken zij af ongelukken voortaan te mel den; de Nederlandse drinkwater bedrijven zetten gezamenlijk een uitgebreid controlesysteem op. Dus de verontreiniging zou voorbij moeten zijn. Maar nu ontstaan er geregeld storingen". Hij somt op: lekkages, zuive ringsinstallaties die te grote toe voeren van afvalwater niet aankun nen, het wegspoelen van gif door de riolering. Het eerste geval dat veel opzien baarde, en dat uiteindelijk leidde tot het meldingssysteem, was in 1982. Vijf tot tien ton gif kwam in de Rijn terecht. Hoewel de directie van Hoechst dat ontkende, wijzen volgens Wijers alle bewijzen in de richting van dat bedrijf. Soms heeft een melding het tij delijk stopzetten tot gevolg van het innemen van Rijnwater bij Nieu wegein, ten behoeve van de drink watervoorziening. Eind 1983 vier dagen lang vanwege lozing door Basf van enkele tonnen van het on uitsprekelijke bichloorisobutile- ther. Juni 1984 was het anisitine, volgens Meijers „een zeer kwalijke stof" afkomstig van Bayer, dat wa ter inname een week lang onmoge lijk maakte. Eind '83 en eind '85 volgden hevige verontreinigingen met chloryde. En nu doen zich de gevallen Rhenus en Sandoz voor. Volgens woordvoerder Van Dam van Rijkswaterstaat is dit alles niet ernstig. Volgens hem verdwijnen vrijwel alle schadelijke stoffen vanzelf weer uit het milieu. "Die gifgolf van Sandoz komt straks in de Noordzee terecht, verspreid zich, en is dan weg. De blijvende gevolgen zijn dan ook minimaal", zegt hij. "Extra maatregelen zijn niet nodig". Hij zegt: "Spreekt Meijers van de WRK over een natuurramp? Zoiets is geen ramp. Dan zou je geweldige aantallen menselijke slachtoffers hebben. Tsjernobil, ja, dat was een ramp. Dit soort ongelukjes kan al tijd voorkomen, ze zijn niets bij zonders". De rechtbank besliste voorals nog geen behoefte te hebben aan alle stukken die mr. Pfeil noemde. Wel verzocht zij het openbaar mi nisterie een nader onderzoek in te stellen naar vier brieven over het begin van de affaire-Poot. Daar over zou de rechtbank graag willen beschikken evenals over ontbre kende stukken in het dossier van de Nederlandse Middenstands- bank die ook betrekking hebben op de zaak-Poot. Ex-directeur mr. drs. Masson van het ABP in Heerlen wilde in geen enkele overeenkomst met tennishallenexploitant Poot het begrip wir-premie vermeld zien, uit angst dat daarmee wel eens ver keerde gedachten zouden kunnen worden opgeroepen. Dit verklaar de mr. W. Hoevenagel, tot oktober 1980 als hoofd algemene zaken af deling Onroerend Goed verbonden aan het ABP, gisteren voor de Maastrichtse rechtbank. Volgens Hoevenagel was het ABP in de persoon van Masson niet van plan om Poot te veel te fi nancieren en daarom werd in ie dere overeenkomst in bedekte ter men opgenomen dat de door Poot te ontvangen wir-premies voor de helft naar het ABP zouden terug vloeien. Het proces-Masson wordt dins dag 11 november voortgezet. Drie jaar geëist voor in brand steken van vrouw ROTTERDAM (ANP) - De officier van justitie in Rotterdam, mr. H. Korvinus heeft gisteren drie jaar gevangenisstraf geëist tegen een 64-jarige Rotterdammer. De man wordt ervan verdacht een vrouw met wie hij enige tijd samenwoon de met spiritus te hebben overgo ten en haar daarna in brand te heb ben gestoken. Nadat hij het vuur zelf weer had geblust, sloot hij de hevig pijn lij dende vrouw in een. kamer op, waaruit zij werd bevrijd door de pensionhouder. Dank zij medisch ingrijpen overleefde de vrouw de brand, maar zij is voor het leven ge tekend door littekens van tweede en derdegraads brandwonden. De zaak tegen de man werd eind september aangehouden, omdat hij op de zitting alle vragen beant woordde met 'geen commentaar'. Aan het door de rechtbank wense lijk geachte psychiatrisch onder zoek heeft de verdachte ook geen medewerking willen verlenen. Ook gisteren wilde de man niets zeg gen. Afgaande op de enige verklaring die de Rotterdammer tegenover de agenten die hem thuis kwamen op halen heeft afgelegd, kwam de offi cier tot de conclusie dat de man als 'een beul' had toegekeken hoe zijn slachtoffer pijn leed. Kennelijk voldeed de relatie met de aan he roïne verslaafde vrouw niet aan zijn verwachtingen, en is hij onder invloed van alcohol in woede uit gebarsten, zo vermoedt de officier. Uitspraak 20 november. Kamervragen over selectie patiënten DEN HAAG (ANP) - SGP-kamer- lid Van der Vlies heeft staatssecre taris Dees (volksgezondheid) schriftelijk gevraagd om oplossin gen voor de problemen bij het Rad- boudziekenhuis Nijmegen, waar de afdeling bloedziekten oudere patiënten moet weigeren als ge volg van financiële tekorten. Van der Vlies wil weten welke criteria het ziekenhuis hanteert en wat de gedragslijn van andere zie kenhuizen is. Selectie van patiën ten op basis van leeftijd noemt hij onaanvaardbaar. De SGP-fractie- voorzitter vraagt Dees of deze in de genoemde gebeurtenis aanleiding ziet om in het belang van de patiën ten de budgetten van ziekenhuizen op te vijzelen. Omdat het Radboudziekenhuis een goede naam heeft opgebouwd met behandeling van bloedziekten is het aantal patiënten dat daar wordt behandeld dit jaar verdub beld van 32 in 1985 tot 60 dit jaar. Aangezien in de begroting was ge rekend op 32 mensen, bleek dat de begroting van het gehele zieken huis met ruim drie miljoen gulden zou worden overschreden bij uit blijven van ingrijpende maatrege len. Helder zeewater TEXEL (ANP) - Nederlandse we tenschappers van het NIZO (Ne derlands Instituut Onderzoek ter Zee) uit Texel, die zich aan boord van het Duitse onderzoekschip Po lar Suern van het Alfred Wegener Instituut bevinden, hebben op 13 oktober in de Oostelijke Weddel- zee op 71 graden zuider- en 15 gra den westerlengte te Antarctica het helderste zeewater van de wereld gemeten. De Seccihi-schijf (een weten schappelijk instrument om de hel derheid van water te meten) was tot 80 meter zichtbaar, wat een ver betering van het wereldrecord van 1985 met 25 meter oplevert. Dit nieuwe record komt overeen met wat men veronderstelt dat haal baar is in gedestilleerd water. DEN HAAG - Minister Nijpels (mi lieubeheer) geeft toe dat het op dit moment nog mogelijk is dat een grote hoeveelheid afval in de pro vincie niet terechtkomt op stort plaatsen en puinbrekers. Ook komt het voor dat provinciale con troleurs met fysiek geweld worden bedreigd wanneer zij illegale stort plaatsen bezoeken. Dit antwoordt de bewindsman op vragen van het Tweede-Kamer lid H. Veldhoen (PvdA). Die wilde weten wat er waar is van de stelling van de directeur van de Techni sche Milieudienst Drechtsteden dat er jaarlijks tienduizenden ton nen bouw-, sloop- en bedrijfsafval in de provincie Zuid-Holland ver dwijnen. Stroomversnelling kost zes miljoen DEN HAAG (ANP/GPD) - Om de recent gerezen problemen rond de stroomversnellingen in de Zeeuw se wateren bij de Schelde-Rijnver binding het hoofd te bieden is on geveer zes miljoen gulden nodig. Twee miljoen voor begeleiding van de scheepvaart, die met de sterke stroming kampt, en vier miljoen voor stortingen om ontgrondingen (dijkval) tegen te gaan. Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) legde deze gegevens gisteren in de Tweede Kamer op tafel tijdens een spoeddebat met de vaste kamercommissie over de recente ontwikkelingen in de Oos- terschelde. Alle fracties toonden zich tevre den met het dinsdag bereikte ak koord tussen Rijkswaterstaat, mi lieubeweging, visserij en scheep vaart. Wel vroegen alle kamerleden meer aandacht voor de belangen van de scheepvaart. De maatregelen om de overlast voor de scheepvaart tot een mini mum te beperken zijn volgens me vrouw Smit voldoende. Smit-Kroes zei dat het veel He kostbaar en dus ondoenlijk is ieder schip sleepboothulp te geven. "Bij buitengewoon moeilijke situaties worden schepen geholpen maar niet iedereen kan een sleepje krij gen". De minister ontkent echter dat verontreinigd puin bij dijkverzwa ring wordt gebruikt. Puin afkom stig van panden die voor dijkver zwaring verplaatst moeten wor den, wordt in sommige gevallen gebruikt voor de buitenkant van de dijk. Als er eventueel sprake is van verontreinigd puin, wordt dat eerst onderzocht, aldus de minis ter. De milieuminister ontkent dat bij het hergebruik van afvalstoffen in alle gevallen sprake is van on wettig storten. Bij het rechtstreeks toepassen van geschikte afvalstof fen in de wegenbouw, de construc tieve bouw en in bouwmaterialen is geen afvalstoffenwetvergunning nodig. Het is volgens de minister namelijk goed mogelijk om een zo danige toepassing aan bepaalde sorten afval te geven dat ze als grond- of hulpstof kunnen worden gezien. Maatstaf daarvoor zijn technische kwaliteitseisen en eisen uit milieuhygiënisch oogpunt waardoor die stoffen niet langer als afval worden beschouwd. De bewindsman ontkent tevens dat Rijkswaterstaat milieuschade lijke afvalstoffen gebruikt bij bij voorbeeld de aanleg van opritten. „Door Rijkswaterstaat worden al leen materialen hergebruikt die vanuit milieuhygiënisch oogpunt verantwoord zijn". Loongrens ziekenfonds UTRECHT (ANP) - De staatssecre tarissen van sociale zaken en volksgezondheid hebben de loon grens voor de verplichte zieken fondsverzekering per 1 januari 1987 vastgesteld op 49.150 gulden. De bewindslieden volgen hiermee het advies van de Ziekenfondsraad op. Dit jaar lag de grens bij een bruto jaarinkomen van 48.500 gul den. Het maximum premiedagloon per 1 januari 1987 is, eveneens overeenkomstig het advies van de Ziekenfondsraad, vastgesteld op 161 gulden per dag. Voor 1986 gold een bedrag van 159 gulden. De Zie kenfondsraad adviseert elk jaar aan de hand van de ontwikkeling van het loonindexcijfer over de vaststelling van loongrens en ma ximum premiedagloon. Collegekaarten Amsterdamse universiteit fraudegevoelig AMSTERDAM(GPD) - De nieuwe collegekaarten van de Universtiteit van Amsterdam zijn gevoelig voor fraude by tentamens en examens. Studenten kunnen met deze kaart, waar geen pasfoto meer opstaat, gemakkelijk voor elkaar examens maken. De voorlichter van de Uni versiteit van Amsterdam Ko van Harn constateert dat reeds enkele maanden na invoering van het nieuwe bewijs van inschrijving. De theorie van de fraude is bij voorbeeld als de ene student die niet goed is in wiskunde een ander het tentamen laat doen. Niemand hoeft dat te merken met de nieuwe collegekaaarten. Degene die het tentamen maakt houdt er vaak een leuke fles drank of geld aan over. Volgens Van Ham is deze manier van frauderen slechts één keer ge constateerd. Maar hij voegt eraan toe dat dat niet zoveel zegt over het aantal malen dat werkelijk gerom meld wordt. Het universiteitsblad Folia is wat concreter en verhaalt over een ge val waarbij een professor weigerde iemand zijn tentamenbriefje te ge ven "omdat er bij het tentamen geen jongens uit Suriname aanwe zig waren". Ook meldt het blad dat aan de prikborden in het universi teitscomplex briefjes hangen van studenten die hulp aanbieden bij het voorbereiden van tentamens "of eventueel meer". Ook de studenten zelf klagen over de kaart. Exploitanten van bioscopen die studenten korting gaven, nemen geen genoegen met de collegekaart zonder pasfoto. Ze eisen legitimatie met paspoort of rijbewijs. De kans dat iemand met veel fraude en een minimum aan in spanning door een universitaire studie rolt, wordt uitgesloten door Van Harn: "Tegenwoordig zijn er niet zoveel hoorcolleges meer. Stu denten doen veel in werkgroepen, en daar kennen de mensen elkaar. Alleen de rechtenstudie kent nog massale hoorcolleges." De universiteit is op een andere kaart overgestapt omdat de ver vaardiging van deze kaart eenvou diger en goedkoper is. Kindertelefoon populair bij jeugd GRONINGEN (ANP) - De kinder- telefoon slaat bij jongeren duide lijk aan. Dit blijkt uit een onder zoek van de Vrije Universiteit in Amsterdam onder kinderen van tien tot zeventien jaar, dat werd ge presenteerd op een congres van psychologen in Groningen. De meeste kinderen weten dat de telefonische hulpverlening be staat. Ze weten echter niet goed met welke problemen ze kunnen opbellen. In de meeste gevallen noemen ze moeilijkheden in het gezin. Meer dan de helft van de onder vraagde jongeren in de hoofdstad vindt dat de telefonische hulpver lening voordelen heeft, vooral van wege de anonimiteit. Meer dan twee derde ervaart dat via de kin- destelefoon goede afspraken kun nen worden gemaakt. Ongeveer zeventig procent van de kinderen die zich nog niet tot deze vorm van hulpverlening had den gewend zei, dat in de toekomst eventueel te zullen doen. Tien pro cent liet weten zeker te zullen bel len. Opvallend is dat de jongeren buiten de kindertelefoon vrijwel geen andere hulpverleningsinstan tie noemen. UTRECHT - Het bontseizoen is weer geopend. 'Hoe wilt u uw nieuwe bontjas?', vraagt het An- ti-Bontcomité in de nieuwe cam pagne dib morgen begint, 'dood geknuppeld, geëlectrocuteerd, vergast, gewurgd of doodgehon gerd?' De bontverkoop in Nederland is mede door de indringende door Weert Schenk voorlichting van het Anti-Bont- comité drastisch gedaald. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek houdt de verkoop niets eens meer apart bij. Van de grootwin kelbedrijven biedt alleen nog De Bijenkorf bont te koop aan. Maar het comité vindt daarmee de taak niet volbracht. "Veel mensen hebben nog geen sjoege van het dierenleed dat in de bontjas verborgen zit", zegt Jan van der Lee, woordvoer der van het comité. Sinds 1982 heeft het Anti-Bontcomité zich gericht op de 300, door de over heid gesteunde pelsdierfokkerij- en, waar jaarlijks bij 1,5 miljoen nertsen en 100.000 vossen het vel over de oren wordt gehaald. Dit jaar besteedt het comité meer aandacht aan de brute jacht op de vacht. Met afschuwelijk klemmen en strikken worden jaarlijks over de gehele wereld ongeveer 35 mil joen pelsdieren in het wild ge vangen. Het betreffen bevers, ocelots, lynx, nutria's, eek hoorns, wolven, vossen en mar ters. Jan van der Lee toont een paar klemmen, die bij de jacht wor den gebruikt. De beruchtste, de zogenaamde 'leg-hold trap', heeft hij ook in huis. Het kost veel kracht om het apparaat op scherp te zetten. Het dichtklap pen is nauwelijks met het oog waar te nemen. Pelsdieren, die in deze klem geraken, moeten veel lijden, doordat de klap de poot meestal verbrijzeld. De botten steken soms door het vel. Het dier raakt in paniek en probeert zich uit de klem te vechten. Bepaalde mo dellen van de 'leg-hold trap' heb ben een speciale beugel die moet voorkomen dat het dier zijn poot afbijt. Jan van der Lee: "Het duurt soms dagen voordat de jager bij de klem komt. Hij moet het dier dan op afstand met een knuppel dood slaan, omdat het beest vre selijk agressief is, als het tenmin ste nog niet van kou, honger of uitputting is gestorven". In de klemmen komen ook miljoenen andere dieren die voor de pelsjagers waardeloos zijn. Die vogels, stekelvarkens en an- Een pelsdier in de val der gedierte worden dus wegge gooid. 'Bij vergissing' gestorven. Op het gebruik van deze klem men is veel kritiek. Dat is niet te gen dovemansoren gezegd. "Er is nu een diervriendelijke klem", zegt Van der Lee, "om de klem zit een rubber rand. Daardoor komt de klap minder hard aan, wordt gezegd, en zou het lijden minder zijn. Je blijft lachen". Maar niet alleen worden klem men gebruikt. Sommige pelsdie ren sterven ook door de kogel. Per jaar worden rond de vier mil joen eekhoorns uit de bomen ge schoten. De jagers zijn uit op de staarten, die van het lichaam worden gedraaid en naderhand in jassen verwerkt. Over de hele wereld is nog vol doende vraag naar bont. In Ame rika wordt veel bont gedragen, terwijl in Japan en Hong-Kong het dragen van een bontjas aan zienlijk toeneemt. Met de handel is veel geld gemoeid. Daardoor zijn regeringen, als die van Cana da waar 600 miljoen gulden aan bont wordt omgezet, niet snel be reid de jacht stop te zetten. De acties tegen zeehonden- jacht waren succesvol, doordat het publiek de methoden van de jagers onaanvaardbaar vond. Vrijwel niemand durft nog zee hondebont te dragen. De gehele markt is ingestort. Van der Lee hoopt dat dit ook zal gebeuren met de andere bontsoorten, om dat de jacht op die pelsdieren net zo wreed is. De woordvoerder van het Anti- Bontcomité zegt dat de acties daarom internationaal moeten worden aangepakt. Er ontstaat tussen de actiegroepen uit ver schillende landen steeds meer samenwerking en wordt voor lichtingsmateriaal uitgewisseld. Daarvoor heeft het Anti-Bontco mité een speciale man aange steld, die ook in het buitenland gaat helpen om comités op te zet ten. Op 28 november is het Wereld Anti-bontdag. Het is nog niet be kend wat dan in Nederland gaat gebeuren. Van der Lee: "Wat we ook gaan doen, de boodschap zal duidelijk zijn: bont is een over bodige luxe. Er zijn goede en zelfs betere vervangingsmoge lijkheden. Als iedereen dat be seft, hoeven niet zoveel dieren worden gedood".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5