'Ze staan daar mooi voor gek' Maatregelen geëist tegen overlast The Old Corner Ruim halfjaar alternatieve straffen in Leiden: actief in vrije tijd Late eendjes naar Endegeest PAGINA 4 LEIDEN VRIJDAG 7 NOVEMBER 1986 LEIDEN - Gerard van der Kroon, medewerker van het bureau Halt in Leiden, zegt het na zeven maanden erva ring met ongeveer 30 'halt-ers': "Mensen kijken vaak nega tief tegen vandalistische jongeren aan, maar in de praktijk zijn ze altijd bereid te erkennen dat ze fout zijn geweest en vinden het redelijk dat ze iets moeten terugdoen. Over het algemeen zijn het aardige, positief ingestelde jongens". Zijn collega Martine van Vliet: "De meesten vinden het toch wel eng als ze hier moeten komen, denken dat wij ook van de politie zijn. Een straf wordt altijd in overleg met de jongere zelf vastgesteld en sommigen verzinnen straffen voor zichzelf die in geen verhouding staan tot wat ze heb ben uitgehaald: veel te zwaar". straft. Ze kunnen daar althans1 Jongeren tussen de 12 en 18 jaar die zich in Leiden aan vandalisme schuldig maken, daarbij op heter daad worden betrapt en voor niet meer dan 1500 gulden schade heb ben aangericht, worden sinds 1 april van dit jaar alternatief ge- kiezen, het alternatief is een door de officier van justitie op te leggen boete. Maar daar heeft tot nu toe geen enkele aangehouden jongere iets voor gevoeld, zij het dat één jongen zei als straf voor zijn ver nielzucht te willen halten maar uiteindelijk niet kwam opdagen. In totaal 28 jongens, de meesten 14 of 15 jaar oud, hebben in de af gelopen maanden via het Halt-bu reau (Halt: Het Alternatief) de door hen aangerichte schade hersteld of zijn daar nog mee bezig. Om af te rekenen met het bij veel mensen levende vooroordeel dat vandalis me zich vooral onder jongeren uit de lagere sociale regionen voor doet: daarvan is Van der Kroon en Van Vliet niets gebleken. De laat ste: "Allerlei soorten jongens zijn het, van vwo- tot lts-leerlingen, er is geen speciale groep". En meis jes? "Geen één nog", vertelt Van Vliet. "Er zijn ongetwijfeld meisjes die vandalisme plegen maar wij hebben ze hier nog niet gehad". Het aantal van 28 is geheel con form de. verwachting, vertellen Kroon en van Vliet. Wat wel opvalt is dat het overgrote deel, zo'n 80 procent, moet 'halten' vanwege het vervaardigen van graffiti. Het is nog te vroeg om hieruit te conclu deren dat in Leiden graffiti van alle vandalisme de hoogste pakkans heeft; wel is duidelijk dat graffiti nog immer 'in' is. "Sommigen zijn er echt aan verslaafd", weet Van der Kroon. "We zijn nog te kort be zig om iets te kunnen zeggen over de oorzaken van het vandalisme in Leiden, maar uit de gesprekken met de jongens is wel vast komen te staan waarom ze aan graffiti doen: om erbij te horen, voor de kick en omdat volgens hen ieder een het doet". Onhandig Omdat de 'alternatieve bezighe den' (die immer in overleg met de officier van justitie en na toestem ming van de ouders worden be paald) zo goed' mogelijk moeien aansluiten op de gepleegde over tredingen, ligt de straf voor de schilderaars voor de hand: schoon maken. Maximaal vijf dagen, mini maal vier uur - ook al had je alleen je op oot enc ,n ook. veel zwaarder (foto Wim Dijkman) schreven. Dus is die naam onder schoonmaakmiddel en staalborstel verdwenen en is de jongere pas een half uur aan de slag, dan mag hij zich nog 3,5 uur bezig houden met het verwijderen van het werk van z'n collega's. "Sommige ouders klagen daar wel over", zegt Van Vliet. "Zo van: hij heeft toch niet schoon te maken wat een ander heeft gekliederd. Maar ja, het is ook een beetje straf hoor". Dat het een zeer serieuze aangelegenheid is, blijkt ook wel uit het feit dat een jongere die vijf minuten later ver schijnt dan was afgesproken, on verbiddelijk alsnog naar de officier van justitie wordt doorverwezen. Tot nu toe is dat niet voorgeko men, vertellen de medewerkers. De jongens nemen het halten zeer ernstig op en als straf ondergaan de meesten het zeker, zo heeft de ervaring Van der Kroon en Van Vliet geleerd. De laatste: "Ze staan daar toch maar mooi voor s. midden op straat, vooral voor vriendjes die langskomen en aller DEN HAAG/LEIDEN - Omwo nenden van restaurant The Old Corner op de hoek van de Boisot- kade/Kaiserstraat in Leiden heb ben in een kort geding de presi dent van de Haagse rechtbank ge vraagd een einde te maken aan de stank- en lawaaioverlast die zij van het restaurant zeggen te ondervin den. De buren eisen dat het bedrijf een sterkere afzuiginstallatie laat aanbrengen die vijf maal zoveel vervuilde lucht per uur uit het res taurant wegzuigt. Bovendien moet er een ontgeuringsinstallatie wor den aangebracht om de omwonen den van stank in hun huizen en tui nen te vrijwaren. De deuren en ra men aan de achterkant van het be drijf moeten daartoe gesloten blij ven. Ook dient uitbater C. H. Hol- verda ogenblikkelijk de tuidraden te verwijderen waarmee zijn af voerpijp aan de schoorsteen van de buren is bevestigd. Dit alles op straffe van een dwangsom van 1000 gulden per dag. Behalve stankoverlast hebben omwonenden Ook hinder van luid ruchtige groepen bezoekers in 'het restaurant en van lawaai vanaf het terras. Bovendien zorgen zowel binnen als buiten spelende mu- ziekgroepjes voor lawaai, vinden de bewoners. En de huidige afzuig- Lezers Schrijven Oudt Leyden Hierbij wil ik reageren op het stuk in uw krant van 5 november over de weigering van dubbel-gehandi- capte rhensen in het Pannekoeken- huis Oudt Leyden. De instelling/ reactie van het personeel en dhr Martens stinkt!! Het is vernede rend, kwetsend en o zo makkelijk om mensen die zich niet of nauwe lijks zelf kunnen verweren, zaken toe te dichten als: boeren, schreeu wen, storend voor andere klanten etc. Ikzelf ben enige tijd werkzaam geweest in de zwakzinnigenzorg en installatie veroorzaakt volgens dé omwonenden trillingen in het be lendende pand. Ook wordt het ge bruik van het trottoir bemoeilijkt door het met windschermen afge zette terras. Mr. J. W. Landman hekelde gis terochtend voor vice-president mr. P. A. Offers van de Haagse recht bank het gemeentelijk beleid inza ke de vestiging van horecagelegen heden in de binnenstad. Volgens hem wordt de vestiging van dit soort bedrijven door de gemeente gestimuleerd door het stellen van zo weinig mogelijk eisen. Hij noemde dat een zeer 'liberaal' ver gunningenbeleid en wees voorts op het achterwege blijven van con trole hierop. Ter illustratie voerde mr. Landman aan dat horeca-in- richtingen bijvoorbeeld formeel een terrasvergunning nodig heb ben, doch dat controle op naleving hiervan nauwelijks plaats heeft. Vooraf wordt vaak meegedeeld dat bij aanvraag zeker een vergunning zal worden afgegeven. De raads man concludeerde hieruit dat de gemeente weinig oog heeft voor de belangen van omwonenden in der gelijke gevallen. Mr. Landman betoogde dat The Old Corner onder het aanvragen van een hinderwetvergunning wil een probleem waar je voortdurend tegenaan loopt is dat er van de inte gratie van de zwakzinnige mede mens zo bitter weinig terecht komt. Een uitstapje bijvoorbeeld met bewoners is vaak financieel en personeeltechnisch al onmogelijk en daarbij komt dan nog eens zo'n ronduit onbeschofte opstelling van mensen als bijvoorbeeld Martens. Hij waagt het zelfs begrip voor zo'n situatie te vragen aan de bege leiders (over een bord voor je kop gesproken). Een vraag aan hem: welk gedrag is 'normaal en accep tabel' en heeft hij het recht dat te bepalen? En zijn er nog andere groepen die hij de toegang ont zegt? Meneer Martens: ondanks uw Michelinsterretje is mij de eet lust ontgaan. Dirk Rauke, Van 's Gravensandestraat 111, Leiden uitkomen, juist door geen afzuigin stallatie van voldoende capaciteit te installeren. Daarvoor is rfamelijk een elektromotor noodzakelijk van een zodanig vermogen dat voor het bedrijf een hinderwetvergunning is vereist. Aangezien Holverda vol gens Landman vreest dat andere bepalingen in de hinderwetver gunning nog meer kostbare voozie- ningen van hem zullen verlangen, ziet hij af van de installatie van een grotere afzuiger. Mr. Landman ziet dat als „het willens en wetens fru streren door Holverda van de bepa lingen van de Hinderwet". De raadsman van de omwonen den zag zich geplaatst voor een di lemma. „Want indien de gemeente niet tot het inzicht komt dat op grond van stank- en geluidoverlast een horeca-inrichting hinderwet- plichtig is, is zij daartoe nauwelijks te dwingen. Als echter een afzuig installatie van voldoende capaci teit wordt geïnstalleerd moet het bedrijf een hinderwetvergunning aanvragen en kunnen er ook ande re eisen aan de bedrijfsvoering worden gesteld". Als omwonenden die eisen dan nog te laag vinden kunnen zij beroep- en bezwaar schriften indienen bij onder meer de Raad van State. Uitbater C. H. Holverda van The Old Corner zag de actie van de om wonenden als een poging zijn res taurant om zeep te helpen. Hij be toogde vergunning voor het restau rant te hebben gekregen en stelde dat de stankoverlast niet alleen van zijn bedrijf afkomstig kan zijn om dat er meer restaurants in de buurt zijn gevestigd. De afzuiger in de bedrijfskeuken noemde Holverda voldoende. Over de tuidraden waarmee illegaal zijn afvoerpijp aan de schoorsteen van de buren is bevestigd was de horeca-exploi- tant kort: die moesten inderdaad weg. Holverda bracht voorts naar vo ren voor 100.000 gulden in het res taurant te hebben geïnvesteerd, waaronder 35.000 gulden aan mid delen om geluidoverlast tegen te gaan. "Als omwonenden willen dat het restaurant verdwijnt, moeten ze me voor die prijs maar uitko pen", aldus de exploitant. Mr. Offers doet 13 november uit spraak. lei opmerkingen maken. Wij zijn er altijd bij voor de begeleiding, ook om reacties van buitenstaanders op te vangen. Als die vriendjes gaan staan joelen, zeggen we: ach joh, de volgende keer staan zij hier". Staalborstel Het tweetal is inmiddels overi gens wel deskundig op het gebied van het verwijderen van graffiti verwijderen. "We weten onder hand precies welke verf er moeilijk af is te krijgen en welke ondergron den heel moeizaam gaan. Op een grove muur moet je echt met de staalborstel te werk. We laten zo'n jongen dan na een tijdje ook even een gemakkelijker stuk doen, an ders zinkt de moed hem al onmid dellijk in de schoenen". Anderzijds is ook de 'graffiti-scene' deskun dig: "Iedereen in dat wereldje kent elkaar; ze weten langzamerhand precies dat je voor zó'n grote teke ning zoveel uren moet schoonma ken". door Simone van Driel Dat schoonmaken gaat niet altijd van een leien dakje: wat de mede- j werkers is opgevallen is dat "som mige jongens zo verschrikkelijk onhandig zijn". Ze beschrijven de eindeloze hulpeloosheid die som migen aan de dag leggen wanneer ze eenmaal aan de slag moeten. Van Vliet: "Dan zou je ze bijna die borstel uit hun handen trekken en het zelf doen". Ze tillen aan graffiti overigens niet zo zwaar, in die zin dat aan die vorm van vandalisme vaak "nog iets creatiefs" ten grond slag ligt. "Die jongens maken com plete ontwerpen en wisselen die ook onderling uit. Graffiti is echt wel wat anders dan zinloos een te lefooncel in elkaar rammen, het is niet dat botte, domme vandalisme. Maar ja, toch strafbaar". Ingrijpend Behalve met heel veel 'graffiti-ar tists' hebben de Halt-medewerkers te maken gehad met onder ande-l ren een jongen die een ruit had in-1 gegooid en een groep van zes jon gens die een sigarettenautomaat had gekoeld. Herstel van de schade ligt in het laatste geval wat moei- j lijk want, zegt Van Vliet, de man van de automaat wil die jongens echt niet in zijn buurt hebben. De volgende straf is. daarom bedacht: ze moeten de helft van de schade vergoeden (de financiële schade wordt namelijk in alle gevallen zo veel mogelyk op de jongeren ver haald), een voorlichtingsbijeen komst over alcoholmisbruik bijwo nen en daar een opstel over schrij ven. "Bij deze zaak was namelijk overduidelijk alcohol de oorzaak van het vandalisme", verklaart Van der Kroon. "De meesten wa ren echt niet van die types die LEIDEN - De eerste najaarsstor men zijn al achter de rug, maar de voortekenen van het nieuwe voor jaar dienen zich al aan - of de laat ste tekenen van het afgelopen voorjaar, het is maar hoe je het be kijkt natuurlijk. In elk geval zijn deze week in de tuin van de familie Van den Barze- laar aan de Julianakade 14 jonge eendjes uit het ei gekropen. Een uniek feit, vindt voorzitter Schou ten van de Dierenbescherming Expositie Bij Stichting Burcht wordt morgen om 5 uur 's middags de expositie VANKAN wandsculp- turen geopend door E. Ekker Qud-hoofd van de afdeling pers- zoiets doen als ze nuchter zijn. Zo heeft het toch ook een pedagogisch aspect". Over de opvoedkundige kant van de zaak - één van de doelen van het project is dat jongeren na een Halt-project zich niet meer met vandalisme inlaten - zegt Van der Kroon dat dat in het "hele gebeu ren" zit. "Ik spreek die jongens niet moraliserend toe, dat zie ik ab soluut niet zitten. Maar zo'n alter natieve bezigheid is heel ingrij pend. 'Halten' is niet alleeii het werk zelf; je hebt eerst twee ge sprekken, je moet nadenken over wat je hebt gedaan en bedenken wat volgens jou een redelijke straf is". En dat allemaal met als doel dat jongeren niet in de strafrechte lijke molen terecht komen: wie de hem opgedragen werkzaamheden naar behoren uitvoert, hoeft name lijk niet meer voor de kinderrech ter te verschijnen. En zie: alle jon gens die moesten halten, hebben zich goed van hun taken gekweten. Teruggekomen zijn ze op één na niet meer, wat evenwel geen garan tie inhoudt dat ze zich niet meer aan vandalisme hebben schuldig gemaakt. Immers, het Halt-project geldt alleen voor jongeren die op heterdaad zijn betrapt. Lawaai schoppen Door de weinig varschillende vormen van vandalisme waarmee ze tot nu toe te maken hebben ge had, hebben Van Vliet en Van der Kroon bij het verzinnen van de 'be zigheden' nog maar weinig beroep hoeven doen op hun vindingrijk heid. Moeilijker wordt het wanneer zich in de toekomst jongeren aan melden die, want dat is ook alle maal strafbaar, zijn.opgepakt om dat ze in een boom zijn geklom men, lawaai hebben geschopt, in een raamkozijn hebben gezeten of 's nachts met plak- en kalkmate- Leiden en omstreken. "Het komt zelden of nooit voor dat zo laat in het jaar nog jonge eenden worden geboren". Het 'unieke feit' heeft de familie Van den Barzelaar wel met de no dige problemen opgezadeld. De moedereend heeft zich namelijk niet meer laten zien nadat het nest is uitgekomen. Vermoedelijk is het dier overreden. En om de eende kuikens van de ondergang te red den, heeft de familie Van den Bar en culturele zaken van de Neder landse ambassade te Washing ton. De tentoonstelling duurt tot 1 december. Zaalhandbal Zaterdag 15 november worden in de Groenoordhallen de Leidse zaalhandbalkampioenschappen voor het voortgezet onderwijs ge houden. De aanvang is om 9 uur. riaal op stap zijn gegaan. Duidelijk is wel dat er hierbij niet van een direct aan het vergrijp aansluiten de straf sprake kan zijn. "Maar we verzinnen wel wat. Jongens die heen een weer hebben gefietst in een winkelcentrum kun je bij voor beeld het centrum laten aanve gen", aldus Van Vliet. Op ander vlak heeft het Halt-bu reau wel straffen 'klaarliggen'. Met een aantal veelvuldig aan vandalis me ten prooi vallende instellingen en bedrijven (gemeente, openbaar vervoerbedrijven) zijn afspraken gemaakt voor het geval er een jon gen of meisje moet komen halten. Zo kan een jongere die bijvoor beeld zijn vernielzucht op een bus huisje heeft botgevierd, aan de slag in de werkplaats van de desbetref fende busmaatschappij. Overigens mag van echt 'te werk stellen' nooit sprake zijn. Bij het handhaven van dat uitgangspunt worden de jonge ren geholpen door de arbeidsin spectie: die heeft bijvoorbeeld be paald dat ze op schooldagen niet langer dan tot 18.00 uur mogen hal ten. Leiden is met het Halt-project geenszins uniek! Rotterdam, Den Haag en Eindhoven zijn enkele ste den die zoiets ook kennen. Door de groei van het aantal bureaus is,een landelijk overleg in het leven ge roepen, waar ervaringen worden uitgewisseld. Het Leidse project is op Rotter damse leest geschoeid maar elke vergelijking met de ervaringen daar gaat vooralsnog mank: Lei den is kleiner, stelt Van der Kroon, heeft niet zo veel grote streekscho len binnen de grenzen en evenmin een uitgebreid openbaar stadsver- voernet - juist dit laatste zorgt in bovengenoemde steden voor heel wat vandalisme. Maar hoewel Rot terdam groter is, is het project daar zeiaar de werkbank in de schuur maar tijdelijk omgetoverd tot een broedhok. Met een lamp, een hokje en een theemuts werd geprobeerd de 12 jonge eenden - want twee zijn er inmiddels al overleden - warm te houden. De dieren zijn vandaag overge bracht naar de kinderboerderij bij Endegeest. Daar staat namelijk een professionelere broedmachine waarin de eendekuikens meer overlevingskansen Hebben. Herfstwandeling Op zondag 16 november orga niseert de afdeling Leiden van het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie (IVN) een herfstwandeling in het bos en de duinen van de Pan van Perseyn in Katwijk. De wandeling begint om 1 uur 's middags bij de in gang van het bos aan de Wasse- naarseweg en duurt ongeveer 1 Vz al helemaal ingeburgerd. In Leiden is het volgens Van der Kroon en Van Vliet nog niet zover. Ze hopen op grotere bekendheid met als ge volg dat zoveel mogelijk mensen actie ondernemen als ze vandalen aan de slag zien en aangifte doen bij de politie. Die bereidheid moet groeien naarmate meer jongeren aan het werk worden gezet, meer mensen dat aanschouwen en daar door beseffen dat aangifte doen wel degelijk zin heeft. Moeilijk meetbaar Indammen van het aantal vanda len is één van de doelen van het Halt-bureau. De tweede is om van dalisme ook daadwerkelijk te voor komen. Dat punt moet nog nader worden uitgewerkt, zegt Van Vliet. "Er moeten moeten preventiepro jecten komen, bijvoorbeeld op scholen". Derde doel, maar dat is echt lange baan-werk, is het ach terhalen van de oorzaken van het vandalisme en vooral de oorzaken die zjjn voor Leiden. Daarover ia nu nog geen zinnig woord te zeg gen. Van Vliet: "We laten elke jon gere een enquête-formulier invul len met vragen als hoe het op school en thuis gaat en of ze speci fieke problemen hebben". De uitkomsten worden in april 1988, als het eind van de proef van Halt in zicht is, geïnventariseerd. Dan ook wordt bekeken of Halt in Leiden iets blijvends moet worden en of het wellicht ook moet worden uitgebreid naar de randgemeenten. Voor Van der Kroon en Van Vliet staat vast dat het niet bij dit tweeja rig experiment moet blijven. De eerste: "De werkelijke effecten van Halt zijn natuurlijk moeihjk meet baar, maar ik geloof dat het toch zeker zin heeft. Je bereikt er in elk geval mee dat schade door vanda lisme door de daders zelf wordt hersteld". Slootwater Roomburg niet vervuild LEIDEN - Het water in de sloot bij de voormalige vuilstortplaats in Roomburg is niet noemenswaardig vervuild. Dat heeft het Hoogheem raadschap van Rijnland geconsta teerd na metingen in deze sloot. Omwonenden van de voormalige vuilnisbelt meldden enkele weken geleden dat de gemeente vervuild water uit een 'verzamelsloot' over pompte in een sloot die in verbin ding staat met open water. Ze we zen toen op het feit dat het Hoog heemraadschap daar metingen verrichtte. Dat gebeurde omdat, al dus de omwonenden, ook het schap vermoedens had over illega- le lozingen. De gemeente ontkende echter dat er water werd overge pompt. Een woordvoerder van het Hoog heemraadschap stelt nu dat het slechts om een routine-onderzoek ging. "Eens in de zoveel tijd wordt het water daar gecontroleerd. En kele weken geleden was dat toeval lig weer het geval", aldus de woordvoerder. Het Hoogheemraadschap heeft het water voornamelijk onderzocht op de aanwezigheid van zoge noemde zware metalen. In geen en kel geval overschreed het gehalte aan dergelijke metalen de wettelij ke normen. Wel werd een ver hoogd gehalte lood aangetroffen. Volgens de woordvoerder van het schap is dat niet onrustbarend. Hij stelt dat het lood in het water te recht is gekomen door de uitlaat gassen van het verkeer. De voor malige vuilstortplaats ligt vlakbij de rijksweg Rotterdam-Amster dam. Bingo-dansant In club- en buurthuis Mirt- Honken wordt vrijdagavond 14 november een bingo-dansant georganiseerd. Tijdens de bingo zijn onder meer een stofzuiger, een levensmiddelenmand en een koffiezet-apparaat te winnen. Voor de muziek zorgt de vaste drive-iii-discotheek. De avond be gint om 8 uur. Gerard van der Kroon moeten terugdoen". BÜRO HALT SBET/ Regina van den Barzelaar met de 12 jonge eenden. De hond des huizes kijkt op de achtergrond toe. (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4