Teleurstellende combinatie van talenten Festival Europese films 'Revolution' 'Turtle Diary' De burgerlijkheid ontregeld Kans voor de korte film VRIJDAG 7 NOVEMBER 1986 PAGINA 17 Si ■■■■■SS ■■■■■■SS BIOSCOPEN 'Heartburn': regie: Mike Nichols; hoofd rollen: Meryl Streep, Jack Nicholson en Jeff Daniels; theater: Lido Leiden. Toen de eerste berichten binnen kwamen over een film met zowel Meryl Streep, als Jack Nicholson ging mijn hart toch even sneller slaan. Toen bovendien bleek dat de film geregisseerd zou worden door Mike Nichols, wist ik zeker dat er iets prachtigs op komst was. Het zou niet 5 bijeen te brengen van één van Amerika's meest interessante ac trices met één van de populairste acteurs, zoals in 'Falling in love'. Onder regie van Nichols, de gelau werde maker van 'Who's afraid of Virginia Woolf, 'The Graduate', 'Carnal Knowledge' (met Nichol son) en 'Silkwood' (met Streep) zouden de acteurs tot topprestaties worden gedreven en zou het ver haal tot een scherpe en vermakelij ke analyse van onze tijd uitgroeien. Wie ook met dergelijke hoogge spannen verwachtingen naar 'Heartburn' toegaat, zal net als on dergetekende zeer teleurgesteld en een illusie, armer het theater verla ten. Het huwelijksgeluk - en ver driet van de schrijfster over éten en de gevreesde columnist is op den duur alleen doodsaai. Het begint allemaal nog veelbelo vend. Rachel Samstat (Streep) ver schijnt in een kerkportaal, zij kijkt onwennig rond, terwijl Mark For- man (Nicholsoh) naast haar op duikt en een cynische grijns te- van Nicholson zorgt voor de nodi ge hilariteit. De twee door de wol geverfde jour nalisten zijn aan elkaar gewaagd en van een huwelijk komt een huwe lijk, ook al beweren ze beiden er niet in te geloven. Na dè trouwerij, yolgt de verbouwing van het huis, het eten van pizza's en het bezin gen van de zwangerschap van Ra chel. Het perfecte gezinnetje krijgt onverwachts een deuk als tijdens Rachel's tweede zwangerschap blijkt dat Mark zijn oude streken niet heeft verloren en een verhou ding met een andere vrouw heeft. Rachel pakt haar bullen en ver trekt met anderhalf kind naar haar vader. Later proberen ze het nog een keertje, maar Mark kan zijn verhouding niet opgeven. Het dunne verhaaltje is gebaseerd op de gelijknamige bestseller van Nora Ephron. In de verfilming is niets te merken van een scherpe te kening van het leven van succes volle verliefde Amerikanen in de grote stad. In het hoofd van Mark gaat duidelijk heel veel om en ook Rachel overdenkt het een en an der, maar de toeschouwer kan er slechts naar gissen. De personages leer je amper kennen en daardoor voel je je niet erg bij al het hartzeer betrokken. Voor een film die in principe zo veel kwaliteit in huis heeft, is 'Heartburn' een bijzonder zwakke vertoning. De enige indruk die over blijft, datje Streep en Nichol son eventjes niet meer hoeft te zien. LEONARD ENGEL. Deze week in de 'kleine' biosco pen twee films die nog niet eerder in Leiden of Alphen hebben ge draaid en zeker aandacht verdie nen. In het Katwijkse City-thea ter komt 'Revolution' en het Voor- schotense Greenway 'Turtle Dia ry' (de laatste alleen zondag avond). 'Revolution'; regie: Hugfi Hudson; hoofdrollen; Al Pacino en Nastassja Kinski; theater: City, Katwijk Als je al zo snel aan de top zit als regisseur Hugh Hudson valt het niet mee om je carrière verder ge stalte te geven. Na 'Chariots of Fi re' (vanavond op de Belgische tele visie) moest Hudson verder en hij heeft dat niet zonder pretenties ge daan. Voor een bedrag van ruim 30 mil joen dollar heeft hij de Amerikaans onafhankelijkheidsoorlog als on derwerp gekozen. Tegen die strijd heeft hij een liefdesverhaal afgezet. Al Pacino speelt een proletariër die zich niet voor de zaak interesseert 'Turtle Diary'; regie: John Irving; hoofd rollen: Glenda Jackson en Ben Kings- ley; theater: Greenway, Voorschoten en tegen zijn wil wordt ingelijfd bij de revolutionaire troepen. Zijn interesse groeit echter, voor al nadat de banden met een rijke opstandelinge (Kinski) steeds hechter worden. Daartegenover staat Donald Sutherland die van een Britse officier een meelijwek kend figuur heeft gemaakt. Hoe wel de revolutionaire strijd van de Amerikanen zelden onderwerp was van film, zijn ze er in de Ver enigde Staten niet warm voor gelo pen. 'Revolution' is nu al een finan cieel fiasco. De recette in Katwijk zal daar weinig aan kunnen veran deren. Het hoeft overigens geen verba zing te wekken als .'Revolution' la ter opeens als een meesterwerk wordt ontdekt. Zoals het 'Heaven's Gate' een paar jaar geleden ver ging. 'Brimstone Treacle'; regie: Richard Loncraine; hoofdrollen: Sting, Denholm Elliot en Joan Plowright; theater: Tria non, Leiden Brimstone betekent zwavel en treacle betekent stroop. In die twee woorden zit een gevoelsmatig con trast dat typerend is voor de alweer vijf jaar oude Engelse film 'Brim stone Treacle'. Een merkwaardi ge combinatie van een komedie en een griezelfilm, die niet echt ge slaagd kan worden genoemd, maar een paar aardige elementen bevat. Eén daarvan is Sting die een op vallende hoofdrol heeft. Hij speelt een onaangenaam mens, het best te omschrijven als een karakter van zwavel en een gedrag van stroop. Het type dat voorbijgan gers lastigvalt en met vervelende praatjes aan ze blijft vastplakken.. Eén van zijn slachtoffers is Tom Bates (Denholm Elliot). Als Tom denkt dat hij zijn plaaggeest kwijt is, staat hij opeens voor de deur. Het drama dat daarop volgt, is een Harold Pinter-achtige ontle- Deze film, waarvoor Harold Pinter het scenario schreef, begint met drie schildpadden die in een aqua rium roridzwemmen. Een schrijf ster van kinderboeken (Jackson) en een boekverkoper (Kingsley) bezien het trieste lot van de dieren. Beiden zijn evenmin erg gelukkig met hun bestaan en vinden in de bevrijding van de dieren een doel in hun leven. Regisseur Irving heeft het ver haal adequaat verfilmd met veel gevoel voor de detail. Aan de rolbe zetting mankeert niets en opval lend is daarbij de aanwezigheid van Jeroen Krabbé. Glenda Jackson LEIDEN - Door drie instanties waaronder het Fonds voor de Nederland se Film is onlangs het initiatief genomen om de korte Nederlandse film een kans op roulatie te geven. Ruim twintig filmhuizen doen daaraan mee. In Leiden zijn dat Filmhuis LVC en LAK-Cinema. Elke maand zal een aantal films in deze twee filmhuizen draaien. Het Filmhuis begint woensdag met twee films. Om te beginnen 'Re quiem', een produktie waarmee Sjef Lagro tijdens de laatste Filmdagen in Utrecht een Gouden Kalf won. Twee broers (Johan Leysen en Tom Jansen) maken een waddentocht om de dood van hun vader te gedenken. Tijdens een eerdeTe tocht over de wadden was hij op musterieuze wijze om het leven gekomen. De tocht mondt uit in een confrontatie tussen de twee broers. Daarna wordt 'De Vogelmens' vertoond. Dat is een korte film van Cas per Verbrugge, die dit jaar ook 'De KKKomediant' met Freek de Jonge maakte. Centraal in dit verhaal staat een 11-jarige jongen. Hij ontdekt dat hij anders is dan de anderen en alleen door een uitzonderlijke prestatie zal worden geaccepteerd. Er zijn woensdag twee voorstellingen: 20.00 en 22.15 uur. Sting. ding van Britse kleinburgerlijk heid. Sting presenteert zich als een oude schoolvriend van de dochter des huizes die na een ongeluk zwaar invalide is geworden en daaromtrent dus niets kan ontken nen of bevestigen. Sting windt met zijn kleffe ma niertjes de moeder om zijn vinger, jaagt de vader tegen zich in het har nas en dryft op die manier met suc ces een wig tussen het toch al niet zo gelukkige echtpaar. Om zich uit eindelijke te ontpoppen als de dui vel waarvoor hij door de vader al tijd al werd gehouden. 'Brimstone Treacle' is een on bevredigende film. Het flinterdun verhaaltje eindigt flauw en de hor ror-kant van dat verhaal kent geen spectaculaire momenten. Blijft over de aparte sfeer van 'Brimsto ne «Sc Treacle', waarin de burger lijkheid treffend wordt vastgelegd. Maar dat alleen is niet voldoende en kan in elk geval niet de indruk wegnemen dat het hier een typi sche tv-film betreft. BART JUNGMANN FILMS OP VIDEO Van de Fonda-familie zijn Henry en dochter Jane het bekendst. Zeventien jaar geleden zag het er naar uit dat Peter, broer van Ja ne, minstens even beroemd zou worden. 'Easy Rider' was toen een succes. De ster van Peter Fonda schoot omhoog en begon vrij snel erna langzaam te doven. Wat hij deed was niet slecht, maar de films trokken weinig pu bliek. Met zijn werk als regisseur ging het net zo. In 1971 maakte hij 'The hired Hand', een cow boyfilm die net even anders was dan anders. De film werd ge maakt in een tijd waarin helden moesten overwinnen. Fonda zag het anders en werd gestraft door het publiek dat zich ook door het prachtige camerawergk niet liet Voorspelbaarder dan 'The hi red hand' is 'Fast Charlie and the Moonbeam rider' van Steve Car ver. Roger Corman was de pro ducent en betekent het ver trouwde recept: actie, humor, en kele stunts en veel tempo. David Carradine speelt de hoofdrol als deserteur die, vlak voor de Eer ste Wereldoorlog, mee gaat doen aan een motorrace. Beide films zijn van Esselte CIC. Cannon heeft sedert enkele maanden een eigen videolabel, maar er komen toch nog heel wat Cannon-films bij andere distri buteurs uit. Esselte heeft 'The American Ninja' met in de hoofdrol Michael Dudikoff, het gespierde neefle van James Dean. Dudikoff verliest zijn ge heugen, maar niet zijn plezier in klappen en schoppen en boven dien blijkt hij immuun voor ko gels. Ook heel vechtlustig is Brigitte Nielsen, de vriendin van Sylves ter Stallone die dankzij hem filmrollen kreeg; Ze vecht met zwaarden in het door Cannon ge produceerde en uitgebrachte 'Red Sonja' van Richard Flei scher. Arnold ('Conan') Schwar zenegger is haar gespierde mede stander en samen verslaan ze al les wat er te verslaan is. Onlangs nog in Trianon. Video Vestron blijft vooral ac tiefilms uitbrengen. De kwaliteit wisselt sterk. 'Vendetta' vah Bruce Logan is heel behoorlijk. Een stuntvrouw wil haar zusje wreken die in een gevangenis door mede-gevangenen is ver moord. Ze bedenkt een heel inte ressante manier om in de nor te komen en barst dan los. Karen Chase speelt de hoofdrol goed en Logan houdt het spannend zon der de overbodige viezigheden die je zo vaak in gevangenisfilms tegenkomt. PETER DE ZWAAN Volgend jaar in Amsterdam UTRECHT (GPD) - Onder het motto Cinema Europa zal volgend jaar september in Amsterdam een filmfestival worden georganiseerd. De manifestatie zal plaatsvinden in het teken van Amsterdam Culture le Hoofdstad van Europa. Het tijd stip van Cinema Europa, 10 tot 23 september, betekent dat de Neder landse Filmdagen, die sinds zes jaar vallen in de laatste volledige draaiweek van september, deels worden overlapt. De organisator van Cinema Eu ropa, Huub Bals, directeur van Film International en het jaarlijkse filmfestival van Rotterdam, maak te bekend dat het Amsterdamse programma een veertigtal films zal presenteren die door een interna tionale jury van honderd deskun digen als de beste naoorlogse films van Europa worden beschouwd. Daarnaast wordt een serie gepland met films van nieuw Europees ta lent en hoopt men grote Europese kwaliteitsfilms te presenteren uit de festivalprogramma's van Can nes en Venetië. Hans de Wolff, directeur van de Nederlandse Filmdagen, zal zich nader met zijn bestuur beraden over de consequenties van de een zijdige Amsterdamse beslissing om met een zo grootschalige film manifestatie pal op de. Utrechtse data te gaan zitten. Europa Cinema zal een sterk in ventariserend karakter krijgen. Naast het hoofdprogramma van de veronderstelde veertig beste Euro pese films van na de oorlog, wordt, een aantal nevenprogramma's ge presenteerd en moeten internatio nale congressen en filmbeurzen in Amsterdam plaatshebben. Thema conferenties moeten leiden tot het in kaart brengen van het Europese filmklimaat en aanbevelingen voor het oplossen van problemen. Huub Bals heeft reeds een aantal stellingen geformuleerd waarover een zevenkoppige commissie van wijze mannen en vrouwen voorbe sprekingen gaat voeren. De com missie zou moeten bestaan uit een regisseur, een producent, een in ternationale verkoper, een distri buteur, een exploitant en een film criticus. In principe zijn zij afkom stig uit West-Duitsland, Frankrijk, Groot-Britannië, Italië, Oost-Euro pa en één van de kleinere Westeu- ropese landen. Als stellingen zijn onder meer de volgende suggesties geformuleerd: bevorderen dat er minder films worden gemaakt, er vanuit gaande dat er nu veel te vaak geld over de balk wordt gesmeten voor 'films die nimmer de landsgrenzen passe ren'. Het opzeggen van bilaterale co-produktie-verdragen en daar voor een centraal Europees pro- duktiefonds in het leven roepen. Een Europees bureau de rechten laten overkopen van grote Europe se films uit het verleden. Een ge coördineerde taakverdeling orga niseren voor conserverings-werk- zaamheden door de Europese film musea. Het oprichten van een Eu ropees cinematografisch magazi ne, dat gelijktijdig in diverse Euro- pese talen wordt uitgegeven. Het organiseren van jaarlijkse 'shows' in bijvoorbeeld Tokio en New York om om meer publiek en pu bliciteit te trekken voor select Eu ropees filmprodukt. Cinema Europa Amsterdam zal ook moeten leiden tot het uitgeven van een aantal boekwerken. Een 'Europese topcriticus' dient een ca talogus te schrijven over de veertig beste Europese films. Een soortge lijk werk zal worden gepubliceerd over 'het talent van Europa'. Diver se buitenlandse medewerkers moeten een inventarisatie maken van de produktie, import, verto ning en het algehele filmklimaat in de 25 landen van Europa. En te vens zullen de bevindingen van de Commissie van Zeven vervat wor den in een rapport dat in juli 1987 gestuurd zal worden aan betrokke nen in heel Europa en op 19 sep tember 1987 aangeboden in Am sterdam aan de verantwoordelijke politici. (OP)NIEUW den 'Big trouble in little China' - levendi ge avonturenfilm met Kurt Russell, Euro, Alphen 'Revolution' - City, Katwijk 'Coca-Cola Kid' - half geslaagde sati re op Cola-imperium, City, Katwijk BLIJVERS 'Pretty in Pink' - onderhoudende film over puberproblemen, City, Kat wijk 'The jewel of the Nile' - geslaagde avonturenfilm in het genre 'Indiana Jones', City, Katwijk. 'Running Scared' - minder geslaagde lachfilm met Gregory Hines als poli tieman, Luxor, Leiden 'Aliens' - griezelig en spectaculair vervolg op 'Alien', Lido, Leiden 'Down and out in Beverly Hills' - ko medie waarin het contrast oud-rijk voor de zoveelste keer en op weinig verrassende wijze wordt uitgediept, Lido, Leiden 'Thé Color Purple' - mooi gemaakte jankfilm over zwarte vrouw die zich ontworstelt aan onderdrukkend man volk, Lido, Leiden en Euro, Alphen 'Hannah and her sisters' - Woody Al len herhaalt zich, maar blijft komisch en de moeite waard, Euro, Alphen 'Top Gun' - Amerikaanse straaljager piloten in opleiding, Lido, Leiden en Euro, Alphen. SEXFILMS 'Tickled pink' - Rex, Leiden. NACHTFILMS 'Vrouwen die alles geven' - Rex, Lei den. 'Big trouble in little China'r - Euro, Alphen. 'Top Gun' - Euro Alphen. 'Bad Penny' - Euro, Alphen 'Let's get physical' - Euro Alphen. DEN HAAG 'Heartburn' - Asta (463500), al. 'The man with one red shoe' - Asta, al. 'Aliens' - Asta, 12 jr. 'Color Purple' - Babylon (471656), al. 'Betty Blue' - Babylon, al. 'Top Gun' - Babylon, al. 'FX/Murder by illusion' - Cineac (630637), 16 jr. 'Legal Eagles' - Cineac, al. 'Down and out in Beverly Hills' - Ci neac, 16 jr. 'Aliens' - Euro (667066), 16 jr. 'Hannah and her sisters' - Metropole (456756), al. 'Diavolo in Corpo' - Metropole, 16 jr. 'Otello' - Metropole, al. 'Abel' - Metropole, al. 'Fantasia' - Metropole, al. 'The Mission' - Metropole, 12 jr. 'Youngblood' - Odeon (462400), al.. 'Running Scared' - Odeon, al. 'Target' - Odeon, 16 jr. '9V2 weeks' - Odeon, 16 jr. T)e perverse gravin' - Le Paris (656402), 18 jr. 'Tigresses' - Le Paris, 18 jr. 'Desert lovers' - Le Paris, 18 jr. AMSTERDAM 'Color Purple'- Alfa TJeath of a salesman' - Alfa, 16 jr. 'Out of Africa' - Alfa, 16 jr. 'Aliéns' - Alfa, 12 jr. 'Fantasia' - Alhambra (233192), al. 'Hannah and her sisters' - Alhambra, al. 'Aliens' - Bellevue Cinerama (234876/ 266227), 12 jr. 'Top Gun' - Cinerama, al. 'Heartburn' - Calypso (266227/234876), al. 'Karate Kid II' - Calypso, al. 'Kostschoolmeisjes die nooit nee zeg gen' - Centraal (248933), 18 jr. 'A fine mess' - Cineac, (243639), 16 jr. 'Subway' - Cinecenter, (236615) 16 jr. 'Frida Naturaleza Viva' - Cinecenter, 16 jr. 'The sacrifice' - Cinecenter, 16 jr. 'Abel' - Cinecenter, al. 'Het fort van Souran' - Cinecenter, 16 jr. 'Heartburn' - Cinema (151243), 16 jr. 'Legal Eagles' - Cinema, al. 'Running Scared' - City (234579), al. '9Vfe weeks' - City, 16 jr. 'Legal Eagles' - City, al. 'FX/Murder by illusion' - City, 16 jr. 'Diavolo in Corpo' - City, 16 jr. Target' - City, 16 jr. 'Youngblood' - City, al. 'Down and out in Beverly Hills' - City, al. 'La dolce vita' - Kriterion, (231708), 16 'Le lieu du crime', - The Movies (245790), 16 jr. 'Death of a salesman' - The Movies, 16 jr. 'Diva' - The Movies, 16 jr. 'Hannah and her sisters' - Tuschinski, (262633), al. 'Down and out in Beverly Hills' - Tu schinski, al. 'Diavolo in Corpo' - Tuschinski, 16 jr. 'Otello' - Tuschinski, al. "The Mission' - Tuschinski, 12 jr. 'Betty Blue' - De Uitkyk, 16 jr. TELEVISIE Een paar weken geleden was op de Nederlandse televisie de laat ste filmbewerking van 'The post man always rings twice' te zien. De Belgische tv zendt die film vrijdag ook uit (20.20 uur), maar voegt daaraan woensdag ter ver gelijking ook nog een eerdere versie uit 1946 toe. Om de film door de censuur te krijgen, moest het seksuele aspect van het verhaal worden afgezwakt, maar dat heeft de eerste 'Post man' niet eens zoveel kwaad ge daan. De intensiteit is gehand haafd en met Lana Turner in de hoofdrol is de fantasie snel op gang gebracht. Samen met John Garfield brengt zij echtgenoot Cecil Kellaway om het leven (België 1, 20.20 uur). 'Blood Simple' is een film met een verwant thema en wordt za terdagavond via BBC 2 uitgezon den (23.00 uur). 'Blood Simple' is het werkstuk van de gebroeders Coen en ondervond in 1983 veel waardering in filmkringen. Met bescheiden middelen vertellen ze het verhaal van liefdesbedrog dat de inleiding vormt tot misda dig gedrag van de betrokkenen. Het verhaal speelt zich af in het diepe zuiden van de Verenigde Staten en kent veel surprises. Mooie rol van M. Emmet Walsh als de privé-detective. Verder weinig opzienbarends en voorzover wel, al uitgezon den. Interessant belooft wel de biografie 'Mae West' (woensdag, BBC 1,15.00 uur) te zijn. De seks bom die geen blad voor mond nam, wordt gespeeld door Ann Jillian en dat schijnt ze goed te Mae Westzoals zij er in het echt uitzag. (fotoANP) doen. Een andere interessante matinee-film is maandag op Ne derland 1 (14.30 uur) te zien. In 'The Sea Wolf speelt Edward G. Robinson een kapitein die op zijn schip een schrikbewind voert. Dat leidt tot muiterij. Naast hem is opnieuw John Gar field in een hoofdrol te bewonde- 'Vivement Dimanche' was de laatste film die Francois Truffaut maakte. Hij vertelt daarin een verhaal dat is geïnspireerd op films van de door hem bewon derde Hitchcock. Jean-Louis Trintignant word verdacht van moord, Fanny Ardant probeert zijn onschuld aan te tonen (vrij dag, Duitsland 1, 20.15 uur). FILMHUIZEN Op basis van een roman van Ga briel Garcia Marquez maakte de Chileen Miguel Littin de film 'La viuda de Montiel', die dinsdag avond bij K O te zien is. De weduwe Montiel (Gerarldine Chaplin) betreurt als enige de dood van haar man, die zo verzot was op geld dat hij de zaak van het volk verried. (2015 uur). In LAK-Cinema worden dins dagavond twee sprookjesfilms gedraaid: 'The red shoes' (19.30 uur) en 'Die Zauberflöte' van Ingmar Bergman (22.00 uur). In Het Kijkhuis is tot en met zondagavond 'One from the heart' van Francis Ford Coppola te zien, een romantische kome die met Nastasja Kinski en Fre deric Forrest (20.00 en 22.15 uur). Tot en met woensdagavond wordt hier 'Un amour de Swann' van Volker Schlöndorff ver toond over een jongeman uit de betere kringen die verliefd wordt op een courtisane met een eigen zinnig karakter (19.30 uur). Ook tot en met woensdagavond draait hier 'La nuit de Varennes' van Ettore Scola met Marcello Mastroianni en Hanna Schygul- la. Op het moment dat de koning tijdens de Franse revolutie uit Parijs vlucht, volgt een post koets met interessante persoon lijkheden dezelfde route (21.45 uur). 'Wild Wechsel' van Rainer Werner Fassbinder draait maan dagavond in Het Kykhuis (20.00 en 22.15 uur). In dit melodrama wordt een beeld gegeven van het Duitse kleinburgerdom (20.00 en 22.15 uur); dinsdagavond volgt 'La banquière' met Romy Schneider. De film geeft een beeld van het Parijs van vóór de oorlog via de lotgevallen van Emma Eckhart, een zakenvrouw die door haar succes steeds meer vijanden krijgt (20.00 en 22.15 uur). Woensdagavond wordt hier 'La citta delle donne' van Fede- rico Fellini gedraaid (19.30 en 22.15 uur). In het Filmhuis LVC draait tot en met zondagavond Fellini's 'Dolce Vita' (21.15 uur). Volgen de week donderdag gaat hier 'Man of flowers' van de Neder lands-Australische regisseur Paul Cox draaien. Het is een con frontatie tussen moderne en tra ditionele kunst en liefde. (21.15 uur). Jack Nicholson en Meryl Streep, de veelbelovende combinatie in 'Heartburn'. (foto gpd) voorschijn tovert. Ze kijken elkaar lijksplechtigheid bezig is. Het pu- naar de bioscoop is gekomen) in even aan en zoeken ieder een bliek krijgt hier duidelijk de gele- zich op te nemen. Met name het plaats in de kerk, waar een huwe- genheid de sterren (voor wie het steeds dikkere en verlopen gezicht

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17