Het is stil rond de Bhagwan "Wij gaan confrontatie uit Amerikaanse pers wil een eigen spionage-satelliet de weg' Reportage Kerkbestuur doet weer beroep op werkgevers VRIJDAG 7 NOVEMBER 1986 PAGINA 11 UTRECHT Na een turbulente periode vorig jaar omstreeks deze tijd is het stil geworden rond Bhag wan Shree Rajneesh. Wat is er gebeurd met de Indische goeroe en zijn sannyasins? Is zijn rijk ingestort? Zelf verblijft de 54-jarige Bhag wan in Bombay. Na omzwervin gen door de Himalaya, Nepal, Zwitserland, Zweden, Engeland en Ierland, Uruguay, Brazilië, Ja maica en Portugal (waarbij hij vaak niet verder kwam dan het vliegveld) heeft hij onderdak ge vonden bij één van zijn volgelin gen. Hü geeft lezingen die, opge nomen op video, over de hele we reld worden verspreid. door Peter van der Maat Zijn voormalige rechterhand Ma Anand Sheelam is in de Ver enigde Staten tot 44,5 jaar gevan genisstraf veroordeeld wegens pogingen tot moord en voedsel- vergifting, het arrangeren van schijnhuwelijken en schending van de Amerikaanse immigratie- wetten. De internationale commune Réyneeshpuram in Oregon is op geheven; de landerijen en gebou wen zijn of worden verkocht. Voor de 93 Rolls Royces was de belangstelling groot: een au toverzamelaar uit Texas nam voor de prijs van zes miljoen dol lar maar liefst 79 limousines van de redacteur van de Nederlandse editie van de Rajneesh Times, kijkt terug: „Voor een heleboel van ons, onder wie ik zelf, heeft de religie die om Bhagwan was opgebouwd nooit iets betekend. Het was niet meer dan een jas en die hebben we nu uitgetrokken. Aan de essentie is niets veran derd; de individuele relatie tus sen de discipel en de meester blijft voortbestaan. En het is to taal onbelangrijk of je nou in een woont of niet. Natuur lijk waren hier ook mensen die in Bhagwan de 'big daddy' vonden die ze hadden gezocht. Voor hen is de hele toestand een schok ge weest; zij voelden zich ont heemd. Maar dat is toch een klei ne minderheid". Pijn Dat de commune in Oregon is opgedoekt, betreurt Sanatan wel enigszins: „Dat was een ver domd interessant project. De mensen probeerden daar in vol ledige harmonie met de natuur een alternatieve maatschapppij op te zetten. Ik heb het gevoel dat de Amerikaanse politiek toch gewonnen heeft. Het is vergelijk baar met het volgende: jij maakt een horloge met een prachtig, heel knap uurwerk; vervolgens komt er iemand die het met een steen aan gruzelementen slaat. Dat doet pijn". In de Amsterdamse commune werd alles wat met bazen en con structies had te maken afge schaft. De gemeenschap had zich altijd in het onderhoud voorzien middels een discotheek, een computerfirma, een reisbureau, een schoonmaak- en een bouw- bedrijfle. Deze organisatietjes werden overgenomen door de die er al in werkzaam Verbranding Als daad van zuivering van de invloeden van Ma Anand Shee lam riep Bhagwan op tot ver branding van het rode boekje, dat zijn medewerkster in zijn naam had uitgegeven. Hij gaf zijn aanhangers de vrijheid om hun oranje, rode en paarse kle ding af te werpen. De mala, de kralenketting met zijn portret, hoefde wat hem betrof niet meer te worden gedragen. Alles wat rond zijn persoon was gestructu reerd en geïnstitutionaliseerd diende te worden opgeheven, zo als de over de hele wereld^ver- spreide communes. In de Amsterdamse leef- en werkgemeenschap woonden toen ongeveer 250 van de onge veer 4500 Nederlandse sannya sins. Nu zijn er nog 60 in het ge moderniseerde klooster/school complex; de overigen zwermden uit om elders in het land alleen of in kleine groepjes te gaan leven. Swami Prem Sanatan, hoofd- Bhagwan Shree Rajneesh, kort nadat hij een jaar geleden i 'de Staten werd gearresteerd. De sannyasins voelden er wei nig voor om het grote complex bij de Ferdinand Bolstraat van de hand te doen. Zij hadden er veel in geinvesteerd en wilden dat kapitaal niet vernietigen. Werd de huur voorheen door 250 mensen opgebracht, nu moesten er echter 60 mensen voor op draaien. Toen dat onhaalbaar bleek, ontstond het idee om er een hotel van te maken: Caravan- Dagelijks overnachten er nu tussen vijftig en honderd men sen rugzaktoeristen hoofdza kelijk en slechts ten dele Bhag- wan-aanhangers. Zij betalen vijf tien gulden per nacht. Het hotel heeft in korte tijd een goede naam opgebouwd. Niet in de laatste plaats omdat het schoon is en de voorzieningen goed zijn, wat bij dergelijke goedkope ac commodaties over het algemeen maar zelden het geval is. Het ho telrestaurant wordt gebruikt door zowel de hotelgasten als de bewoners, van wie velen toch nog rood dragen. Hoopvol Swami Prem Sanatan is voor de toekomst hoopvol gestemd. Hij verwacht binnen vijf jaar de échte grote doorbraak van Bhag wan: „Steeds meer mensen leren hem kennen en merken dat wat hij zegt waarde heeft. Zij durven daar nu nog niet voor uit te ko men, omdat ze bang zijn voor Bhagwan-aanhanger te worden versleten. En dat vinden zij te ris kant. Er wordt gewerkt aan een wereldcentrum en een eigen uni versiteit die komen er binnen enkele jaren. Het wordt een groot netwerk maar zonder de structuren, communes en orga nisaties van weleer. Het gaat Bhagwan om de zelf-groei van de zelfstandige mens en niet om macht". Personeel Woensdrecht niet gauw 'over de rooie' HOOGERHEIDE - Loden pijpen op de passagiersstoel, acties 'ken teken noteren', een grimmige sfeer rond de poort. Iedereen in Hooger- heide kent ze wel, die verhalen over een onleefbare situatie op de vliegbasis. Volgens de 'bewoners' van het vliegveld zelf zijn de scher pe kantjes er al lang af. "We zijn eraan gewend om de auto te laten staan en met de fiets te komen". door Jan Reijnders Op 28 juni 1983 wees het eerste kabinet-Lubbers uitgerekend de 'slapende' basis Woensdrecht aan als plaats waar de kruisraketten moeten komen. Ingedutte defen sie-ambtenaren kregen plotseling avonddiensten en daarrta nog een pieper mee naar huis ook. Voor Woensdrecht, wel eens smalend het 'Bronbeek van het leger' ge noemd, leek er veel te gaan veran deren. Maar dat valt mee, althans volgens A. Goossens. Hij is een van de vierhonderd personeelsleden van het depot vliegtuigmaterieel. "Dat 'slapend' slaat op de status van het vliegveld", zegt hij. "Het heeft een reserve-functie voor de luchtmacht en de Navo. Maar het overgrote deel van het basisperso- neel werkt aan straalmotoren. Dat deden we met volle overgave vóór 1983, dat doen we nu nog". Ook de leiding van de vliegbasis put zich uit in bezweringen hoe 'gewoon' de situatie op Woens drecht wel is. "Psychologen en alle mogelijke andere -logen hebben naar ons personeel gekeken. Niets bijzonders mee aan de hand, was de conclusie. Onze mensen hebben kennelijk een hoge irritatiedrem pel, ze gaan niet gauw over de rooie. Het ziekteverzuim is ook niet groter dan op andere bases, dat is toch een goede graadmeter". Het neemt niet weg, erkent Goossens, dat het gemoedelijke er van de ene op de andere dag af was. "De portier, bijvoorbeeld, kende iedereen. Je reed de poort in en uit onder een vriendelijke groet. Nu staan er vreemden aan de poort en alleen nog maar militairen, geen burgers meer. Als je om 12 uur er uit bent gegaan en je komt een half uur later weer binnen, moet je een pasje voor de dag halen. Wel een rompslomp, ja. Maar erg? Nee. Bij grote bedrijven als Philips gaat het al sinds mensenheugenis zo". Ook het aanzicht van de basis zelf wordt er niet fraaier op met die kruisraketten. "Het rustieke zijn we kwijt", beaamt Goossens. "On ze lanen met eiken, de zweefvlie gers, het vriendelijke prikkel draadje. Het beeld wordt nu be paald door gigantische hekwerken, legeringsgebouwen en brede we gen. Wel jammer, maar je kunt niet zeggen dat we eronder lijden. Wij doen ons werk, het maakt niet zo verschrikkelijk veel uit. Ik denk niet dat de vlag bij ons uit zou gaan als de plaatsing niet doorgaat". Echte confrontaties tussen basis- personeel en vredesactivisten zijn tot op heden uitgebleven. Volgens opgave van de basisleiding zijn in september twee auto's van perso neelsleden met stenen beschadigd. Eén keer moest een werknemer met de wapenstok worden ontzet. "Wij gaan elke confrontatie met de activisten uit.de weg", aldus Goos- In de Verenigde Staten is opschud ding ontstaan over het voornemen van vier Amerikaanse maatschap pijen om voor de publiciteitsmedia satellieten in een baan om de aarde te brengen. Met die satellieten wils de pers zelf ook dag en nacht elke vierkante kilometer van het aard oppervlak in de gaten gaan houden om zo allerlei gebeurtenissen, zoals bijvoorbeeld ongelukken met kerncentrales, geheime militaire manoeuvres, kernproeven, vast te kunnen leggen ten behoeve van door Ben Apeldoorn Kranten en televisiestations zijn daarvoor nu nog merendeels aan gewezen op de bereidwilligheid van politici en ministeries die niet al te scheutig zijn met het geven van inlichtingen over met name militaire zaken. Journalisten in Amerika zijn geïnteresseerd ge raakt in de mogelijkheden die met name spionage- en verkenningssa tellieten bieden. Men is in de militaire spionage- technologie vanuit de ruimte al dermate ver gevorderd dat het van af 200 kilometer hoogte mogelijk is om op het aardoppervlak details ter grootte van een trottoirtegel te kunnen zien. Tijdens de kernramp in het Russische Tsjernobyl kre gen verslaggevers hun foto's van de kerncentrale alleen voor goed geld bij de Amerikaanse firma Eo- sat, de beheerder van de satellie tenserie Landsat, en een Franse maatschappij die gaat over de Spot-satelliet. Met deze satellieten bleken be hoorlijk gedetailleerde foto's van de gehavende kerncentrale te ma ken te zijn. Het huidige program ma met Landsat begon welbe schouwd al in 1972 met de lance ring van de ERTS-1 satelliet. Tot nu toe zijn er al zo'n zes miljoen foto's van allerlei gedeelten van de Aarde mee genomen vanaf onge veer 920 kilometer hoogte. Elke Landsat-foto bestrijkt een opper vlak van 35.000 vierkante kilome ter en de beste opnamen laten de tails zien van tien meter groot. Landkaarten De beste militaire spionagesatel- lieten doen het echter nog bijna honderd maal beter dan de com- sens. "Nee, niet in opdracht van de leiding, we zijn zelf wel zo verstan dig. Er zijn veel goedwillenden on der, maar er zijn er inderdaad ook die je uitschelden of van je fiets proberen te duwen. De remedie is simpel: geen discussie aangaan en een eindje om fietsen". Dat is vrij eenvoudig, want de vliegbasis (met een omtrek van 18 kilometer) heeft negen poorten. Als de politie bij de hoofdpoort verwoed slag levert met de activis ten, verlaat het personeel fluitend de achterdeur van de basis. Verve lender is de actie van de vredesde- monstranten die kentekens van het autoverkeer van en naar de ba sis noteren. Goossens en de zijnen vinden het irritant. "Per slot kan iedereen in Veendam achterhalen van wie zo'n auto is. Wij lokken maar liever niets uit. Zeker op de maandag-blokkades komen we met de fiets. Als we al komen, want op zulke dagen nemen ook meer mensen verlof. Als ik militair was, zou ik in zulke omstandigheden ook niet in uniform komen. Dat werkt als een rode lap op een stier. Het burgerpersoneel is in dat op zicht in het voordeel". Het personeel op Woensdrecht laat de auto bij voorkeur thuis. Het voor komt botsingen met cbctivisten. (foto gpdj mercièle Landsat waarvan de fo to's vooral dienen om er landkaar ten mee te maken en te verfijnen en als studiemateriaal op bijvoor beeld landbouwgebied. Ook de Russen doen in deze wedloop dap per mee met hun schier eindeloze Kosmos-serie waarvan de proef vluchten al ruim twintig jaar gele den begonnen; sedert 1971 lance ren de Russen elk jaar tientallen Kosmos-satellieten. Het gedrag van beide groot machten met spionagesatellieten is een goede graadmeter voor politie ke spanningen en dat bleek onder anderen in januari 1971 tijdens een crisis-situatie in het Midden-Oos ten: zowel Russen als Amerikanen lanceerden vrijwel gelijktijdig op 21 januari van dat jaar respectieve lijk de Kosmos-392 en de Samos-81 om troepenbewegingen in de gaten te kunnen houden. In politieke en militaire kringen in Amerika is men niet gelukkig met het voornemen van de media om zich in de toekomst te bedie nen van uiterst geavanceerde kunstmanen waarmee zelfs zou kunnen worden nagegaan of een argeloos iemand op het aardopper vlak wel of geen bril draagt. Reeds de regering Carter liet in het verle den al een 'geheime' instructie uit gaan dat geen enkele privé-maat- schappij kunstmanen mocht lance ren die voorwerpen kleiner dan een treinwagon konden laten zien. In kringen van Amerikaanse in lichtingendiensten verwacht men dat president Reagan dat verbod zal handhaven. De jurist Bob Aam- oth van de Radio and Television News Directors' Association zei onlangs dat een dergelijk verbod in strijd zal zijn met een clausule in de Amerikaanse grondwet waar-, mee volledige persvrijheid wordt* gegarandeerd. Het lijkt er dus op dat er, voordat er eventueel 'pers satellieten' boven onze hoofden zullen gaan ronddraaien, eerst een geducht en tijdrovend juridisch steekspel op het aardoppervlak zal plaatsvinden. Anti-apartheid Het moderamen (dagelijks be stuur) van de Nederlandse Her vormde Kerk herhaalt in een brief aan de Raad van Neder landse Werkgeversverbonden met kracht de oproep tot terug trekking van investeringen uit Zuid-Afrika. "Terugtrekking van investeringen is een duidelijk signaal dat de apartheid wordt afgewezen", zegt het hervormde kerkbestuur. "Weigering daar van betekent een belangrijke morele en economische steun aan het voortbestaan van de apartheid". Volgens het kerkbestuur zijn er aanwijzingen dat terugtrek king van investeringen een aan sporing is voor het Zuidafrikaan- se bedrijfsleven om de politieke druk tot verandering van het sys teem op te voeren. "Zelfs de mo gelijke werkloosheid van zwar ten als gevolg van terugtrekking kan aan het gunstige effect geen afbreuk doen". Overigens werken naar verhouding maar weinig zwarte Zuidafrikanen in vestigingen van buitenlandse be drijven. De grote meerderheid van zwarten is.voorstander van desinvestering. Eigen ordedienst Het Zwolse evangeliste nechtpaar Goeree heeft minister Van Dijk van binnenlandse za ken gevraagd, de burgemeester van Nijkerk wegens onbe kwaamheid te ontslaan. Volgens het paar is de burgemeester aan de kant gaan staan van actievoer ders, toen die onlangs een evan gelisatiesamenkomst kwamen verstoren. "Tegen die dreige menten was hij niet bestand", schrijven zij in hun brief aan de minister. De burgemeester heeft de Goe- rees inmiddels de toegang ont zegd tot de zaal in Nijkerk waar elke zondagmorgen een bijeen komst werd gehouden. Het paar heeft een nieuw onderdak ge vonden in een fabrieksgebouw. "Maar", schrijft het in de brief, "wat gaat er gebeuren als de ac tievoerders ook hier lucht van krijgen?" De evangelisten willen geen beroep meer doen op de Nijkerk- se politie. "Dat heeft geen zin meer". "Wij zijn dus genood zaakt een eigen ordedienst in te stellen". "Nu een aantal burgers het grondrecht van vrijheid van godsdienst en vergadering is ont nomen, wordt het tijd om in te grijpen. Als we in Nederland een beleid gaan toelaten als van de Nijkerkse burgemeester, dan ligt de weg open voor een geweldda dig regime als van nazi-Duits- land en Zuid-Afrika". Het paar Goeree vraagt minis ter Van Dijk, een burgemeester voor Nijkerk te benoemen "die meer moed en inzicht heeft". Met emeritaat. De classis Amersfoort van de Christelijke Gereformeerde Kerken heeft ds. J. H. Velema (69) te Nunspeet met ingang van 1 december eme ritaat (pensioen) verleend. In den lande is Velema vooral bekend door zijn voorzitterschap van de christelijke gereformeerde syno de en zijn bestuursfunctie bij en optreden voor de Evangelische Omroep. Zesenveertig jaar heeft deze predikant zijn kerk gediend, waarvan de laatste elf jaar in Nunspeet. De afscheidsdienst wordt daar gehouden op woens- Hervormde Kerk: beroepen te Haarlem J. J. van der Heiden Alphen aan den Rijn. Verbete ring: kandidaat A. Groeneveld te Kerkenveld (Dr.) is niet beroe pen te Zuidwolde, wijkgemeente Kerkenveld, en blijft dus beroep baar. Gereformeerde Kerken: be- - roepen te Velsen (hervormd-ge reformeerd) T. S. van Leeuwen De Lier. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: aangenomen naar Al- mere-Zeewolde A. O. Reitsema Brunssum. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Haarlem A. Hof man Aalburg. Doopsgezinde Broederschap: aangenomen naar Roden (Dr.) A. C. de Groot Zwaagwesteinde- Buitenpost-Veenwouden. Voorschoten. Op zondag 23 november om 5 uur zal de IKON- radio rechtstreeks een vesper uitzenden uit de hervormde Dorpskerk. De cantorij van de kerk werkt mee aan deze dienst, die als thema heeft: 'De heiligen, ons voorgegaan'. Geen eigen satelliet KRO-directeur Richard Schoonhoven vindt, dat de Rooms-Katholieke Kerk in Euro pa beter geld kan steken in de ontwikkeling van programma's die" christelijke waarden uitdra gen dan in een eigen satellietka naal voor de tv. Hij zei dat van daag op een congres in Dublin, waar bisschoppen uit Europa bij een zijn om te praten over 'media en religie'. De 'elektronische kerk', zei Schoonhoven, gaat uit van schaalvergroting, teiwijl in de praktijk van het geloofsleven juist sprake is van schaalverklei ning. "Plaatselijke geloofsge meenschappen hebben meer aan een organisatie, die lokaal ge maakte tv-programma's voor heel Europa beheert, verspreidt en eventueel aanvult". Kerken moeten professionele programma-makers uit heel Eu ropa inhuren om drama en amu sement te ontwikkelen waarin christelijke normen en waarden zijn verweven. "De evangelisatie van onze cultuur moet nieuwe kansen krijgen", zei de KRO-di recteur. "We moeten leren, we zenlijke vragen in populaire se ries onder te brengen". Geen jodenzending. De paus vroeg gisteren aan joden en christenen, wederzijdse misver standen uit de wereld te helpen en het gesprek te verdiepen. Hij deed dat ten overstaan van de deelnemers aan de tweede inter nationale gespreksronde van de 'katholiek-joodse-' dialoog-com- Volgens de paus moet in dat gesprek de godsdienstigheid van het individu zo ernstig worden genomen, dat elke gedachte aan bekeringsarbeid by voorbaat on mogelijk wordt. "Het geloof in Christus scheidt weliswaar de christen van zijn joodse broeders en zusters, maar ik heb de diepe overtuiging dat het volk van het Nieuwe Ver bond (christenen - red.) verbon den is met de stam van Abraham. Ondanks alle verschil maakt de ze band joden en christenen tot broeders". Vrouw in Finland In Finland zijn binnenkort in de lutherse kerken vrouwen op de kansel te verwachten. De sy node van de Evangelisch-Lu- therse Kerk besloot gisteren met 86 tegen 21 stemmen vrouwen tot het ambt toe te laten. Omdat deze kerk de staatskerk is, moet het parlement het besluit nog goedkeuren. Het komt zelden of nooit voor, dat het parlement an ders besluit dan de synode. Er zijn in Finland ongeveer 1000 vrouwen die theologie heb ben gestudeerd. De meesten zijn godsdienstlerares. Zo'n 250 vrou welijke theologen werken in ge meenten als catecheet en nog eens 100 hebben andere kerkelij ke functies. De tegenstanders (onder wie 15 procent van de predikanten) hebben steun gekregen van de Russisch-orthodoxe Kerk in het land. Ze zijn bang dat dit besluit leidt tot 'vervreemding' tussen beide kerken en dus een belas ting is voor de oecumene. Vrou wen op de kansel zijn, volgens de tegenstanders, niet in overeen stemming met de bijbel. De discussie over dit onder werp heeft in Finland enkele tientallen jaren geduurd.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11