Investeringen in offshore gedaald Advies Albeda verdeelt regering Fokker en Guinness: een huwelijk vol met beloften Door daling olieprijs: Beleggingsadviezen in vakbladen helpen niets Philips moet nodige investeringen nalaten DONDERDAG 6 NOVEMBER 1986 ECONOMIE PAGINA 9 AMSTERDAM (ANP) - De offshore-activiteiten van de oliemaatschappijen die actief zijn op het Nederlandse continentale plat, zijn als gevolg van daling van de olieprijs sterk ingezakt. Uit een onderzoek van het ministerie van economische zaken blijkt dat de oliemaatschappijen een jaar geleden nog verwachtten in 1986 in totaal voor 4,3 miljard gulden aan de offshore uit te geven, maar na het inzakken van de olieprijs zijn de ver wachtingen bijgesteld tot 2,8 miljard gulden. De daling is het scherpst bij de nieuwbouw van nieuwe platforms, namelijk een halvering. ROTTERDAM (GPD) - De beleg gingsadviezen van Elseviers Maga zine, Beleggers Belangen en de Fi nanciële Koerier leveren alleen de zeer snel handelende lezer voor deel op. De overgrote meerderheid van het lezersbestand is er echter op geen enkele manier bij gebaat. Tot die conclusie komt de Rotter damse econoom drs. R. Wijmenga. Hij promoveert morgen aan de Er asmus Universiteit tot doctor in de Wijmenga heeft zes jaar lang de beleggingadviezen geananalyseerd zoals die wekelijks in de drie ge noemde vakbladen voorkomen. Zijn bevindingen voor die week bladen, waarvan EM een oplage heeft van 130.000 exemplaren en de twee andere bladen elk rond de 8.000, zijn weinig vleiend: de beleg gingsadviezen leveren de trouwe lezer uiteindelijk geen enkel voor deel op. Het aandeel dat werd aan geraden om te kopen, stijgt wel in koers, maar die verhoging buigt zich in de meeste gevallen na een week alweer om in een daling om daarna op ongeveer het oude peil terug te keren. Die stijging wordt volgens Wijmenga dan ook- niet veroorzaakt door de voorspel- kracht van de financiële bladen. Er is naar zijn mening slechts sprake van een 'self-fulfilling-prophecy- effect'. Uit z'n onderzoek blijkt dat al leen een zeer snelle beslissing op de woensdag dat Elseviers Magazi ne alleen nog maar in Amsterdam te koop is, grote voordelen kan op leveren. Gemiddeld boekt de snel le beslisser, die een tip van EM op volgt, een winst van 7,2 procent ten opzichte van de algemene trend op de beurs. Een dag later, op de offi ciële verschijningsdatum, is dat voordeeltje al teruggelopen tot 6 procent. In de daarop volgende we ken kabbelt de koers langzaam te rug tot het oorspronkelijke niveau zodat de aanvankelijke winst in z'n geheel teniet is gegaan. Toch is de invloed van de advie zen op de Amsterdamse beursvloer niet gering. Zo ontdekte Wijmenga dat de omzet in het geadviseerde fonds in de betreffende week plot seling 15 keer hoger ligt dan de week ervoor. Wijmenga schrijft dit volledig toe aan de advies-kracht in de drie bladen. Bovendien sig naleerde hij iets vreemds: zo'n twee weken voor de advisering be gint het betrokken aandeel al licht jes te stijgen. Heeft Elsevier, waar van de koopadviezen 't sterkst merkbaar zijn, hierin mogelijk de hand? Wijmenga: „Ik durf daar geen uitspraak over te doen. Je kunt er alle mogelijke fantasieën bij hebben hoe dat komt". De betrokken bladen zijn door Wijmenga niet op de hoogte ge steld van het onderzoek. Wel heeft hij de drie hoofdredacteuren al twee weken geleden een exem plaar van z'n wetenschappelijke studie toegestuurd met het ver zoek om commentaar. Die hebben echter nog niet willen reageren op het proefschrift dat hij in een van z'n laatste stellingen relativeert met de zin dat ondanks de popula riteit van de beleggingsadviseur 'Petje Pitamientje' de meest gewil de beleggingen in Nederland nog altijd kaas en vleeswaren zijn. De resultaten van het onderzoek van het ministerie werden gisteren in de RAI in Amsterdam gepresen teerd op een persbijeenkomst ter gelegenheid van de later deze' maand te houden vakbeurs Hol land Offshore 86. Het ministerie van economische zaken beschikt niet over gegevens die aangeven wat de daling in de offshore-activi teiten betekent voor de werkgele genheid in deze sector. Oud-VNO-voorzitter Van Veen pleitte er in zijn functie van voor- Samenwerking tussen BASF en Siemens FRANKFORT (ANP) - De West- duitse chemie-onderneming BASF en het elektronicaconcern i Sie mens gaan samenwerken op het gebied van compatible (op IBM aansluitbare) grote computersyste men. Daartoe wordt een gemeen schappelijke onderneming opge richt waarin computer- en randap paratuur worden ondergebracht, zo hebben de twee concerns giste ren op een gezamenlijke perscon ferentie in Frankfort bekendge maakt. BASF en Siemens zullen elk voor de helft eigenaar worden van de nieuwe onderneming, die in Mannheim wordt gevestigd en een kapitaal van tachtig miljoen mark krijgt. Doel van de samenwerking is de verbetering van de concur rentiepositie, hetgeen vooral kan worden bereikt doordat de omzet wordt vergroot en doordat de pro- dukten van de twee concerns op el kaar aansluiten. Siemens blijft de apparatuur van het Japanse concern Fujitsu be trekken en BASF houdt Hitachi als leverancier. De nieuwe onderneming zal de .produkten onder een eigen naam op de markt brengen. De nieuwe naam is nog niet bekend in ver band met juridische verwikkelin gen in enkele landen. Het West- duitse kartelbureau moet nog toe stemming geven, maar de twee concerns gaan ervan uit dat de nieuwe onderneming per 12 janua ri 1987 kan gaan draaien. DSM-Meststoffen UTRECHT (ANP) - De Industrie- en Voedingsbond CNV heeft van de directie van DSM Meststoffen onder dreiging van juridische stap pen geëist dat zij binnen tien dagen terugkomt op het eindbod voor de cao voor de zevenhonderd werkne mers. DSM heeft verklaard, bij monde van directeur H. van den Berg, zich niets van de eis van de bond te zullen aantrekken. Bestuurder R. Zwijnenburg van de CNV-bond is boos op de direc tie van het bedrijf, omdat de leden aanvankelijk onder druk van de di rectie hebben ingestemd met een tweejarige cao. Deze voorziet in twee procent loonsverhoging, twee procent eenmalige uitkering en verlaging van de vut-leeftijd naar 61 jaar. De directie komt nu echter vanwege de financiële problemen terug op dit 'absolute eindbod' en zegt zeker tien jaar nodig te heb ben om orde op zaken te stellen binnen het bedrijf. Kort Zakelijk Playboy Playboy Enterprises heeft in het eerste kwartaal van het boekjaar 1986-87 een winst behaald van 549.000 dollar. De vier voorafgaan de kwartalen sloot het concern nog met verlies af, in totaal meer dan 62 miljoen dollar. Volgens het bedrijf zijn de betere resultaten te danken aan de videodivisie. Tevens is een aantal slecht renderende nacht clubs afgestoten. Hamburger zitter van de Industriële Raad voor Oceanologie voor dat er in de off shore-sector naar goedkopere tech nieken gezocht wordt. Alleen op die wijze kunnen de offshore-acti viteiten enigszins op peil blijven, ondanks de lagere olieprijs, aldus Van Veen. Van Veen ontkende desgevraagd hiermee te willen aangeven dat de oliemaatschappijen in het verleden niet kostenbewust zijn geweest. Volgens hem is het tot nu toe veel eer zo geweest, dat oliemaatschap pijen overal de beste voorzienin gen wilden hebben. Van Veen noemde als voorbeeld pijpleidin gen die overal voldoen aan de meest extreme eisen. Bovendien zijn er volgens hem dikwijls activi teiten op boorplatforms ontwik keld die net zo goed, en veel goed koper, op land zouden kunnen plaatsvinden. Van Veen deed een beroep op de overheid om in ons land onderzoek te stimuleren naar nieuwe technie ken voor het goedkoop winnen van olie op onherbergzame plaatsen. Dat er elders nog wel nieuwe acti viteiten worden begonnen gaf Van Veen aan met het voorbeeld van Noorwegen, waar oliemaatschap pijen zich bereid hebben verklaard de olievelden Sleipner en Troll te gaan ontwikkelen. Het gaat daar om een totale investering van meer dan 10 miljard gulden. Uit het onderzoek van Economi sche Zaken, dat gebaseerd is op een enquête onder de oliemaat schappijen die op het Nederlandse continentale plat actief zijn, is ge bleken dat de maatschappijen be paald niet ontevreden zijn over de kwaliteit die de Nederlandse off shore-bedrijven leveren. Vooral in de produktie van nieuwe installa ties heeft Nederland een hoog aan deel in de geplaatste orders. De malaise in de offshore-sector, waarbinnen het vooral met de in- genieursbedrijven slecht gaat, is dan ook volledig toe te schrijven aan de gedaalde olieprijs, zo was de algemene opinie in de RAI. Amsterdam (gpd) - Op de ian- gere duur is het huidige winstni veau van Philips onvoldoende om noodzakelijke investeringen te doen. Daarom moet de organisatie efficiënter worden gemaakt en de produktiviteit worden verhoogd. Ook het afstoten van activiteiten die niet tot het „speciale terrein" van Philips behoren (bijvoorbeeld meubels in de Verenigde Staten, kabel, farmaceutische produkten) maken deel uit van de „herstructu rering". Nu de resultaten over de hele li nie tegenvallen, zal Philips dit pro ces aanzienlijk moeten versnellen. Het doel is om de winst in 1991 op te voeren tot 3,5 a 4 procent van de omzet. In de periode juli tot en met september was de winst slechts 1,2 procent van de omzet. Dat zei be stuurslid R. C. Spinosa Cattela gis teren bij de presentatie van de cij fers over het derde kwartaal. De raad van bestuur verwacht dat het dit jaar moeilijk zal zijn om de winst van f 919 miljoen in 1985 te evenaren. Het concern heeft zijn verwachtingen bij moeten stellen, omdat het volume van de omzet in de eerste negen maanden van dit jaar maar met 5 in plaats van 7 pro cent is gestegen. Philips is er, aldus de heer Spinosa Cattela, vanuit ge gaan dat de uitzonderlijk hoge ver kopen van kleurentelevisies en vi deorecorders in het eerste half jaar in verband met de WK voetbal een hogere vraag in de markt weerspie gelde. „Daar hebben we ons op verkeken. Dat was veel te optimis tisch gedacht. Want de groei in de consumentenelektronica bleek in het derde kwartaal veel lager dan was voorzien". Ongunstige wijzigingen in de wisselkoersverhoudingen hebben er eveneens voor gezorgd dat het omzetbedrag en de winst in het derde kwartaal lager waren dan in de overeenkomstige periode van 1985. De forse waardeverminde ring van de dollar heeft Philips de omzet van Philips in de periode ja nuari tot en met september 6 mil jard gulden lager doen uitkomen. Dat komt neer op een netto winst verlies van circa f 165 miljoen. Phi lips verwacht dat de dollar op den duur wel weer zal aantrekken. Voor de rest van het jaar wordt echter uitgegaan van een koers van f2,30. Philips hoopt dat de winst in het laatste kwartaal van 1986 niet zal onderdoen voor die van het vierde kwartaal 1985. Toen werd f308 mil joen verdiend. Als dit uitkomt, zou de jaarwinst op minstens f 787 mil joen uitkomen, want in de eerste negen maanden van dit jaar is er f 479 miljoen winst gemaakt (f 611 miljoen in dezelfde periode vorig jaar). Indien de belastingdruk be hoorlijk mee zal vallen is het, aldus R. C. Spinosa Cattela, niet „onmo gelijk" dat het totale jaarresultaat toch in de buurt van dat van 1985 komt, maar de winst toen bedroeg wel f919 miljoen. Miljoenen geëist van Akzo na Iglo-affaire ARNHEM (GPD) - De in Rot terdam gevestigde multinatio nal Unilever, waartoe ook de bekende levensmiddelenpro ducent Iglo behoort, wil dat Akzo de miljoenen gulden schade vergoedt die Iglo heeft geleden als gevolg van de ver giftigingsaffaire in 1981. In 1981 stierven twee vrou wen en werd een aantal ande ren ziek na het eten van nasi go- reng van Iglo. Onderzoek wees Uit dat bij het vervoer van het produkt door lekkage in het koelsysteem koelvloeistof te recht was gekomen in een aan tal pakken nasi goreng. Als ge volg van die affaire daalde de omzet van Iglo dramatisch en leed het bedrijf volgens Unile ver miljoenen guldens schade. De koelvloeistof werd des tijds geleverd door Akzo Che mie. Het Rotterdamse concern baseert zijn schadeclaim op het feit dat Akzo heeft verzuimd te waarschuwen voor het "ex treem giftige karakter" van de geleverde vloeistof, aldus Uni- lever-woordvoerder L. van Vel- zen. Akzo stelt niet verantwoor delijk te zijn voor het drama: "Wij voelen ons niet aansprake lijk. Bovendien zijn wij van me ning dat zowel Iglo als de pro ducent van de koelinstallatie fouten hebben gemaakt", aldus Akzo-woordvoerder M. Over- diep. AMSTERDAM -In het Amsterdamse Tuchinsky-theater werd gisteren de nieuwe horlogedracht geïntrodu ceerd; 'Le Clip'. Een horloge in felle kleuren die je overal op het lichaam kunt dragen, behalve aan de pols. Deze twee modellen tonen de dracht van haardos tot teen. (foto anp> Ambtenarenbonden: nu met geld over de brug komen DEN HAAG (GPD) - De regerings partijen CDA en WD reageren sterk uiteenlopend op het advies van de commissie-Albeda, dat erop neerkomt dat er extra geld moet komen voor de ambtenaren. Het is een "volstrekte illusie" om te ver wachten dat de overheid veel meer geld beschikbaar gaat stellen voor verbetering van de arbeidsvoor waarden van ambtenaren en trend volgers. "Dan kunnen we net zo goed de dijken doorsteken". Dat was bij het CDA in de Tweede Ka mer de eerste reactie op het advies. De WD onderschrijft de conclu sie dat de ambtenarensalarissen zijn achtergebleven. "Als de amb tenaren in het komende overleg met hun werkgever kiezen voor meer geld dan moeten ze dat ook krijgen. De politiek moet ze niet verplichten de ruimte te gebruiken voor atv," zo liet de WD-fractie weten. Dat staat haaks op de CDA- opvatting dat werkgelegenheids- bevorderende bestemmingen voorop moeten staan. De commissie-Albeda consta teerde gisteren dat de overheid zich als een slechte werkgever heeft gedragen. Ze meent dat in elk geval het vakantiegeld van de amb tenaren weer op 8 procent moet worden gebracht; enige jaren gele den werd het verlaagd naar 7,5 pro cent. Volgens de commissie, heeft de overheid heeft zich de afgelopen jaren te veel door politieke en Fi nanciële afwegingen had laten lei den bij de onderhandelingen over de ambtenarensalarissen. Tien jaar lang heeft zij alleen maar gekeken naar politieke prioriteiten en de overheidsfinanciën als het ging om de arbeidsvoorwaarden voor amb tenaren en trendvolgers. De PvdA vindt dat het kabinet het advies niet zo maar naast zich neer kan leggen. Doet het kabinet dat wel, "Dan zal dat moeten lei den tot het verder verstoren van de relatie met de organisaties van het overheidspersoneel". Dat vindt de PvdA een te hoge prjjs. De ambtenarenbonden wachten de ontwikkelingen voorlopig af. Ze willen eerst eens zien waarmee mi nister Van Dijk (namens de over heid optredend als de werkgever van de ambtenaren) op tafel komt in het overleg dat op woensdag 19 november wordt gevoerd. Moch ten er verschillen van mening blij ven bestaan over het arbeidsvoor waardenbeleid in 1986 en 1987, dan zullen de bonden opnieuw advies Joegoslavië wordt het eerste so cialistische land waar de Ameri kaanse hamburgergigant McDo nald's een vestiging zal openen. De Joegoslavische onderneming Ge- nex heeft een samenwerkingsover eenkomst gesloten met de snack barmagnaat om volgend jaar sep tember twee restaurants in Belgra do te openen, zo heeft het Joego slavische persbureau Tanjug woensdag bekendgemaakt. Hon garije zou het volgende doelwit van het fast-food-» SCHIPHOL/SHANNON - Wie aan Guinness denkt, denkt in de eerste plaats aan bier. Dat gaat echter ver anderen. Sinds kort maakt Guin ness Peat Aviation (GPA) naam met het leasen van vliegtuigen. De onderneming heeft inmiddels een huwelijk gesloten met de Neder landse vliegtuigfabrikant Fokker. Gisteren werd de overeenkomst getekend die voor Fokker een or der met zich meebrengt voor de bouw van ten minste veertig F- 100's. Er ligt een optie voor nog eens zestig van deze toestellen voor de middellange afstand. Enig eigen risico zit er voor Fokker wel in, want de vliegtuigbouwer be hoort zelf tot de onderneming GPA-Fokker, die ze straks moet gaat verhuren. Een gok? Het gisteren met Fokker afgeslo ten verdrag over de Fokker 100 is niet het eerste samenwerkingsver band, dat GPA aangaat met een vliegtuigbouwer. In 1984 werd Irish Aerospace opgericht, waarin GPA en McDonnell Douglas gelij kelijk deelnemen voor het geza menlijk op de markt brengen van vliegtuigen van het type MD-83. Dit jaar richtte GPA samen met de Canadese luchtvaartmaatschappij Pacific Western Airlines de geza menlijke onderneming GPA Jet- prop op, die zich richt op propel- lor-toestellen. GPA Jetprop kocht onlangs drie tweedehands F 27's (Fokker Friendships). Tot nu toe gaat het Guinness Peat Aviation voor de wind. .Met Aer Lingus, Air Canada en de Lon- dense handelsbank Guinness Peat als partners zag de onderneming haar winst elke twee jaar verdub belen, van 350.000 dollar in het be ginjaar tot 25 miljoen dollar in 1985. De winst voor 1986 wordt ge schat op 65 miljoen dollar en er zijn grote plannen. De Ierse onderneming, die tien jaar geleden begon met slechts 50.000 dollar aan kapitaal, wil in de komende vijfjaar haar vloot, die op het moment nog 52 vliegtuigen telt, uitbreiden tot ongeveer 250 toestellen. Lukt dat, dan zal GPA's luchtvloot twintig procent uitma ken van het aantal voor verhuur bestemde vliegtuigen en drie pro cent van de totale wereldvloot. Guinness zal zich met dat aan deel voegen in het gezelschap van de grootste luchtvaartmaatschap pijen in de westerse wereld, United Airlines (huidige vloot 322 vliegtui gen) en North-West Orient (onge veer 280 toestellen), beide uit de Verenigde Staten. GPA is opgericht door Tony Ryan (50) die jaren geleden, toen hij nog werkzaam was voor de Ier se nationale luchtvaartmaatschap pij Aer Lingus, tot de constatering kwam dat het verhuren van vliég- tuigen in de toekomst een belang rijke onderneming zou worden. In 1973 begint het succesverhaal. Ryan, die zich bij Aer Lingus had opgewerkt van expeditieklerk tot hoofd van de afdeling verhuur, kreeg de opdracht om een lucht vaartmaatschappij te vinden die bereid was een Boeing-747 jumbo jet te huren. Al snel ontdekte Ryan dat Air Siam van Thailand op de markt zocht naar een vliegtuig. De Thaise maatschappij had echter een klei nere Boeing-707 in gedachten. Ryan wist Siam Air ertoe te bewe gen een nieuwe luchtroute te ope nen tussen de hoofdstad Bangkok en Hong Kong en Hawaii, waarop de jumbojet van zijn onderneming werd ingezet. De nieuwe route bleek een succes en maakte in het eerste jaar meteen al een winst van drie miljoen dollar. Ryan had het gat in de markt ontdekt. De onderneming die hij in 1976 zelf begon, ging zich alleen maar bezighouden met het verhu ren van vliegtuigen. Het was een nieuw verschijnsel in de vliegwe reld. Guinness Peat Aviation koopt een vliegtuig op basis van een afbe talingsregeling over een tijdvak van vijftien jaar en verhuurt het aan luchtvaartmaatschappijen voor perioden van drie tot vijfjaar. "Mensen die een luchtvaartmaat schappij besturen, willen zich niet de hele tijd buigen over jaarbalan sen en voortdurend met hun ban kiers in de slag gaan, ze willen ge woon zoveel mogelijk vliegtuig- stoelen verkopen", aldus Ryan. De wereldvloot van in het Wes ten gebouwde vliegtuigen zal vragen aan de commissie-Albeda. De christelijke centrale van over heidspersoneel en de FNV-bonden van ambtenaren menen dat de in houd van het advies van de com missie door het kabinet noch door het parlement terzijde kan worden geschoven. Ze constateren dat er een duidelijk negatief oordeel wordt gegeven over het perso neelsbeleid van de overheid. De or ganisaties gaan er van uit dat nu een einde komt aan het eenzijdig vaststellen van de arbeidsvoor waarden voor ambtenaren en trendvolgers door de overheid. Ze verwachten ondertussen dat het vakantiegeld weer op 8 procent zal komen. De Centrale van Middelbare en Hogere Ambtenaren (CMHA) vindt dat minister Van Dijk "nu snel met geld over de brug moet komen om de arbeidsvoorwaarden voor 1986 te verbeteren". De CMHA is uiterst tevreden over het advies van Albe- da. Geluiden die ook uit de kring van het Ambtenarencentrum ko- Minister Van Dijk zei in een eer ste reactie dat het advies eenzijdig op hem was overgekomen. Zo zei hij wel degelijk te hebben gekeken naar de ontwikkeling van de ar beidsvoorwaarden in de marktsec tor en naar de ontwikkeling van de koopkracht van de ambtenaren. Het is een van de zaken waarover de bonden bij de commissie had den aangeklopt. De ondertekenings van het contract dat Fokker gisteren sloot met GPA. Tweede en derde van links de heren Swarttouw en Krook van Fokker. (foto ANP) waarschijnlijk aan het eind van de ze eeuw zijn gegroeid van het hui dige aantal van 6.400 tot ongeveer 8.500. Met een steeds groeiende markt voor de verhuur van vlieg tuigen hoopt GPA een flink aan deel van dat totaal voor haar reke ning te kunnen nemen. De onder neming heeft eerder dit jaar al 125 miljoen dollar aangetrokken door de uitgifte van aandelen. Ryan was zowel verheugd als verbaasd over het gemak waarmee nieuw kapi taal werd binnengehaald. „We had den alleen al van Japanse beleg gers 300 tot 400 miljoen dollar kun nen vergaren". Tegelijkertijd haalde de onder neming twee nieuwe partners bin nen, Mitsubishi Corporation en Long-Term Credit Bank of Japan. Air Canada werd met een belang van 26 procent de grootste aandeel houder van GPA. Aer Lingus heeft zeventien procent van de aandelen. „We hebben weloverwogen Japan se aandeelhouders gezocht als ac tieve partners, hoewel we het ook hadden kunnen doen met passieve beleggers uit de Verenigde Staten. Maar we hebben gewerkt met Ja panse ondernemingen en we zijn zeer onder de indruk van de ma nier waarop zij zaken deden", legt Ryan uit. Verwacht wordt dat de waarde van GPA's bezit in de komende vijf jaar zal stijgen van 400 miljoen dol lar tot vier miljard dollar. Het winstdoel voor 1991 bedraagt on geveer 150 miljoen dollar. Ryan heeft zijn liefde voor de luchtvaart overgedragen op zijn twee zoons. Zij zijn onder de naam „Ryanair" een kleine luchtvaartonderneming begonnen die tegen scherpe prij zen vluchten verzorgt tussen Ier land en Groot-Brittannië. (ANP) AMSTERDAM (ANP) - Het Damrak heeft donderdag vele hogere koersen te zien gegeven. In het bijzonder de inter nationale waarden waren vast ge stemd, gesteund door het herstel in Wall Street. Wel moest Koninklijke Olie f 1,40 achteruit naar f208, maar het fonds, dat in de ochtenduren met goede kwartaalcijfers was gekomen, was woensdag in de loop van de mid dag al flink aangetrokken. Akzo was tegen het middaguur f2,40 duurder geworden op f 155,90. Hoogo vens deed nu ook mee met een vooruit gang van f 1,80 op f 55,80, terwijl Unile ver f5,50 won op f494. KLM, die later op de dag met cijfers moest komen, ging dertig cent vooruit naar f46,10. Ook Philips was iets hoger. De banken waren vriendelijk ge stemd met relatief de grootste winst - van f 1,50 - voor Middenstandbank op f207. Ook de verzekeraars waren vaak wat beter, al moest wel Stad Rotter dam een paar dubbeltjes naar bene den. Elsevier werd een rijksdaalder duurder op f237. Océ-van der Grinten verwisselde f 3 hoger van eigenaar op f450 en Internatio-Müller f2 hoger op f84,50. Tussen fl en f2 winst bleek weggelegd voor fondsen als Nedlloyd, Wessanen, Heineken, HBG, Nijverdal- Ten Cate en KNP.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9