een vergissing van tien miljoen Einde aan samenwerking van Zuydtwijck en Zeehospitium Na 15 jaar volledig in ere hersteld Lezers Schrijven PAGINA 4 LEIDEN DONDERDAG 6 NOVEMBER 1986 langrijke verkeersader, nu voor het autoverkeer, lag volgens de toenmalige planologen voor de hand toen de rijksuniversiteit het plan openbaarde om tussen de Witte Singel en de Trekvliet- (weg) een 128 meter hoge univer siteitstoren te bouwen. Een vierbaansweg op de plaats van de Trekvliet moest een opti male bereikbaarheid van het nieuwe universiteitscomplex ga randeren. Deze uit het basis-we- genplan van 1961 voortvloeiende noord-zuid-verbinding zou mid dels een brug over het Galgewa ter aansluiten op de Morsweg en de Plesmanrotonde. Het zou vooral de toenmalige KVP-mi- nister van onderwijs en weten schappen, Veringa, zijn geweest die er bij de Leidse wethouder Kret van stadsontwikkeling op aandrong haast te maken met het dempen van de Trekvliet om de universiteitsnieuwbouw aan staande was. Velen menen dat Kret er op dat moment ook al een hard hoofd in moet hebben ge had of het wegenplan ooit zou worden uitgevoerd. Demping In 1971 wordt desalnietemin een begin gemaakt met het stor ten van tienduizenden kubieke meters zand die de Trekvliet zou den omtoveren in een enorme woestjjnvlakte. Het kanaal was nog niet koud gedempt toen, zo als verwacht, de inzichten over de verkeersontwikkeling en de universiteitsnieuwbouw zich in grijpend wijzigden. De bouw van een enorme universiteitstoren aan de Witte Singel werd ge schrapt. In de plaats daarvan ontwikkelden architecten een plan voor een veel kleinschaliger bebouwing die zich ook zou uit strekken over het Doelenterrein. Het betekende tevens een streep door het plan een vierbaansweg de Groenhovenbrug is het voor het eerst sinds 15 jaar v aan te leggen op de plaats van de Trekvliet. Het grootste kwaad was op dat moment echter al geschied. De Trekvliet was gedempt. In 1979 besloot de gemeenteraad even wel de Trekvliet weer open te graven. Drie jaar later begon het werk en reden vrachtwagens af nogelijk om de Trekvliet tussen Vliet en Galgewater (foto Wim Dijkman) en aan om de ontgraven grond van de Trekvliet naar het Mors- kwartier te rijden waar het werd gebruikt voor de aanleg van de Dr. Lelylaan. De bouw van nieu we walmuren, aanleg van taluds, riolerings- en bestratingswerk zaamheden bepaalde in de navol gende jaren het beeld rond de Rijn- en Schiekade. Groenhovenbrug De Trekvliet werd inplaats van een vierbaansweg dus een stads gracht met walmuren en bomen, althans voor wat betreft het ge deelte ten noorden van de Groenhovenstraat. Ten zuiden van deze straat kreeg het water een singelachtig verloop met ta luds en bomen. Als overgang tus sen beide delen bevindt zich ter hoogte van de Groenhovenstraat een verbreding van het water, een soort vijver waar een stenen plateau is aangelegd. Een mooie plek om met een hengeltje aan door Jan Rijsdam Reden voor het nodige feest- vertoon? Leden van het college van B en W en van het college van bestuur van de rijksuniversi teit zullen morgen in elk geval middels een roeiwedstrijd het 'in ere herstellen van de Trekvliet' luister bijzetten. De gedachten van omwonen den zal ongetwijfeld teruggaan naar 1971 en *72 toen de Trekvliet werd gedempt ten behoeve van de aanleg van een vierbaansweg. Daaraan was een heftige discus sie en een stortvloed van bezwa ren vooraf gegaan. Het stadsbe stuur hield, onder druk van het rijk, evenwel vast aan het plan om het kanaal te dempen hoewel velen de noodzaak daarvan al niet of nauwelijks meer inzagen. Vierbaansweg Het is waar dat de Trekvliet, sinds het graven van het Rijn- en Schiekanaal (de zogenaamde Nieuwe Vaart) in 1919, haar bete kenis voor het scheepvaartver keer praktisch al had verloren. Een nieuwe bestemming als be- de kant te zitten of gewoon van de zon (als die er is) te genieten. Waar de walmuur overgaat in het talud is de Groenhovenbrug gebouwd die de Groenhoven straat verbindt met de Rijn- en Schiekade en het stedelijke ka rakter van de gracht vloeiend laat overgaan in het landelijke karakter van een singel. De bouw van de Groenhovenbrug (ontworpen door de gemeentelij ke afdeling bruggen) met aan sluitende walmuren en het ste nen plateau aan het water is fei telijk het sluitstuk van een ope ratie Trekvliet. Vorige maand werd de brug voor verkeer opengesteld en werd de dam in het water, waar over het verkeer reed ten tijde van de bouw van de brug, verwij derd. Vanaf dat moment was het weer mogelijk de kilometer-lan ge vaart te bevaren en was, zoals de gemeente het uitdrukt, de ver gissing uit 1972 ongedaan ge maakt. Een kostbare vergissing ook al presteerde de voormalige wethouder van ruimtelijke orde ning, Waal, het schrappen van de wegaanleg bij de aanvang van de ontgraving een bezuiniging te Blunder Het opengraven van de Trek vliet heeft alles bij elkaar niet minder dan 10,5 miljoen gulden gekost. Met enig gevoel voor un derstatement zouden we kunnen zeggen: iedereen maakt wel eens een vergissing. De peperdure ge volgen rechtvaardigen evenwel de conclusie dat hier sprake van een planologische blunder, mis schien wel de grootste vergissing die het stadsbestuur ooit heeft gemaakt. Het ongedaan maken van die fout is een positieve zaak. Het bagatalliseren van de peper dure feiten of enig feestvertoon bij de voltooiing van de kostbare operatie Trekvliet is echter rond uit gênant. LEIDEN - Een vergissing van ruim tien miljoen gulden. Zo zou men de operatie Trekvliet kun nen noemen die deze week offi cieel wordt voltooid: Het weer opengraven van een kanaal dat nog geen vijftien jaar geleden werd gedempt voor de aanleg van een vierbaansweg. De graafmachines hebben hun werk gedaan. Er stroomt weer water langs de Rijn- en Schieka de. Met het gereedkomen van de Groenhovenbrug, vorige maand, is het voor eerst sinds 15 jaar weer mogelijk het kilometer-lan ge kanaal tussen de Vliet en het Galgewater te bevaren. KATWIJK/LEIDEN - Met het uit reiken van het tweehonderdste di ploma ziekenverzorgende kwam gisteren in Katwijk een einde aan de samenwerking tussen de ver pleegopleidingen van het Leidse verzorgingstehuis Zuydtwijck en het Rijnlands Zeehospitium. Beide instellingen zullen het theoretische gedeelte van de opleiding in het vervolg uitbesteden aan de Centra le Opleidingsschool tot Ziekenver- zorgde in Leiden. Als gevolg van veranderde eisen in de wetgeving zal bij de opleiding tot ziekenverzorgende meer na druk komen te liggen op het theo retische gedeelte. De staf van do centen is zowel op het Rijnlands Zeehospitium als het verzor gingstehuis Zuydtwijck te klein om de gevolgen van deze verande ring op te vangen. Wel zal het prak tische deel van de opleiding, die in totaal twee jaar en drie maanden duurt, in cje afzonderlijke verpleeg- en revalidatie-inrichtingen worden gegeven. Het Rijnlands Zeehospitium ver zorgde vanaf 1980 de opleiding tot ziekenverzorgde samen met het Leidse verzorgingstehuis. Sinds die tijd zijn ruim 200 leerlingen af gestudeerd. Het tweehonderdste diploma werd gisteren uitgereikt aan Paulien Paardekoper. die deel uitmaakte van de groep van 18 leerlingen die de laatste gezamen lijke opleiding van Zuydtwijck en het Zeehospitium afrondde. De 18 afgestudeerden krijgen elk een betrekking bij de Katwijkse- of de Leidse instelling. De tijd is voorbij, zo zei examencoördinator H. van Asten gisteren, dat de leer lingen direct na het voltooien van de opleiding in de ww belandden. "De behoefte aan ziekenverzorgers is momenteel bijzonder groot", al dus Van Asten. "Om aan de vraag naar verplegend personeel te vol doen, zou momenteel al een op de vier leerlingen uit het voortgezet onderwijs moeten kiezen voor een baan in de gezondheidszorg. Er zijn zelfs al instellingen die in het buitenland personeelsadvertenties plaatsen". Roze Kater De pastoor van de Meerburg parochie en deken van het deke naat Leiden. J.M. Schlatmannis zondag te gast bij de Leidse Werkgroep Homoseksualiteit (LWH). Schlatmann wordt geïn terviewd in het LWH-praatpro- gramma De Roze Kater waarin ook het PvdA-gemeenteraadslid Elly Kerckhoffs en de voorzitter van het homo-dispuut van de stu dentenvereniging Minerva. Mark Siegers, hun opwachting maken. Pastoor Schlatmann heeft in het verleden herhaaldelijk blijk gegeven van zijn afkeuring van discriminatie van homoseksue len. Naast de kwestie van de ho moseksualiteit en de recente uit spraken daarover van de paus, komen ook andere serieuze en minder serieuze zaken aan de or de. 'De Roze Kater' aan de Lan- gegracht 65 is zondagmiddag ge opend vanaf 15.00 uur. Aanvang praatshow: 16.00 uur. Kerst-inn In de gloednieuwe wijkaccom- modatie De Pancrat nabij het Driessenplein/Middelstegracht wordt tweede kerstdag een kerst- inn voor ouderen gehouden. Om dat Augustinus dit jaar afziet van de organisatie van een der gelijk festijn, rekent het Dien stencentrum Binnenstad op een grote opkomst. Er wordt een be roep gedaan op veel vrijwilligers die willen meehelpen aan de or ganisatie van de kerst-inn. Daar toe wordt woensdag 12 november een bijeenkomst gehouden in het Dienstencentrum aan de Hoge- woerd 65. Aanvang 10.00 uur. Snoeien De komende weken wordt er in Leiden flink gesnoeid. Met de winter voor de deur moet een groot aantal struiken en bomen worden uitgedund. Dat betekent dat het groen tijdelijk ingrijpend van uiterlijk verandert. De afde ling plantsoenen van de gemeen te wil burgers helpen die met vra gen zitten over het snoeien in bij voorbeeld hun eigen tuin. Voor informatie kan contact worden opgenomen met de verschillende onderkomens van de plantsoe nendienst in de wijken tussen 9.30 en 10.00 uur. 12.30 en 13.00 uur en tussen 16.00 en 16.15 uur. René Girard De VUSA Vrije Universiteit en Samenleving) wijdt een vier we ken durende cursus aan René Gi- rard, hoogleraar Franse taal en letterkunde aan de universiteit van Stanford (VS) en schrijver van tal van boeken. Een aantal kenners van Girard en zijn werk houdt vanaf 10 november op vier achtereenvolgende maandag avonden spreekbeurten. De cur sus wordt gehouden in de Stads gehoorzaal. Aanvang 19.45 uur. Voor informatie VUSA, tel. 020- 5482674 tussen 9.30 en 13.30 uur. Markt De afdeling Leiden-Oegstgeest van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen houdt vrijdag een zogenaamde breng- en koop- markt. De markt wordt gehouden in het verenigingsgebouw aan de Caeciliastraat 18 van 10.00 tot 14.00 uur. Bingo Majorettenvereniging The Ko per Girls houdt op vrijdag 7 no vember een bingo met loterij. Het spektakel vindt plaats in de aula van het scholencomplex aan het Valkenpad in Merenwijk. Aan vang: 20.00 uur. De zaal is een uur eerder al open. Zwemuur Sinds enkele jaren is er voor vrouwen uit Leiden wekelijks een vrij zwemuur in één van de over dekte Leidse zwembaden. Op 25 oktober is het zwemuur, dat met name bestemd is voor buiten landse vrouwen, weer van start gegaan in het zwembad De Zijl. Het zwemuur is op zaterdagen van 12.15 tot 13.15 uur. Er is kin deropvang aanwezig. Podium De Leidse Folkclub Horus houdt op vrijdag weer een Open Podium. Iedereen die volksmu ziek maakt, beginnend of gevor derd, jong of oud, is welkom. Wel van tevoren even opgeven (01717- 2726) of ter plekken, voor 21.00 uur. Het gebeuren vindt plaats in Le Bambou, Herenstraat 1, Lei den. Humanistisch Hoewel het Humanistisch Ver bond al eerder dit jaar uitge breid stilstond bij zijn 40-jarig bestaan, wordt zondag een recep tie gehouden van de afdeling Lei den en omgeving van de bond. Een en ander heeft plaats in het Witte Huis in Oegstgeest. Lande lijk voorzitter en hoogleraar hu manistiek prof. dr. M.F. Fresco voert daar het woord. De receptie begint om 15.00 uur. Joppensz Wie wil leren klaverjassen kan op woensdagmorgen terecht in het buurthuis Cornelis Joppensz aan de Du Rieustraat tussen 9.45 en 11.45 uur. Het buurthuis zoekt trouwens nog een aantal mensen dat wil assisteren bij diverse ac tiviteiten. Voor informatie tel. 132462 op maandag van 9.30 tot 13.30 uur en op woensdag van van 13.00 tot 17.00 uur. Optreden De Nederlandse band Clan of XYMOX die binnenkort gaat spe len in Amerika en het Midden Oosten treedt zaterdag 8 novem ber op in het LVC aan de Bree- straat. Zaal open om 22.00 uur. Op vrijdag 7 november speelt de Zuid-Engelse band Fantasy Lies in het Zolderkafee van het LVC. Zaal ook dan open om 22.00 uur. Carnaval Het carnavalsseizoen zal op 11 november om 23.11 uur worden geopend bij het beeld van Jop pensz. aan de Lammenschans- weg (station). Een paar dagen la ter. op de vijftiende, wordt in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare het traditionele Prinsenbal gehouden. De organisatie is in handen van De Hutspotten. Bazar In bejaardentehuis 't Huis op de Waard wordt op 12 november een bazar gehouden. Geopend van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. 'B en W moeten Ouclt Leyden gaan mijden' LEIDEN - "Het college van B en W moet Oudt Leyden mijden". Dat merkte PvdA-raadslid J. van Meij gaarden gisteren op naar aanlei ding van het bericht in deze krant dat geestelijk gehandicapten niet welkom zijn in het restaurant. Het raadslid vroeg wethouder H. de la Mar om in het college voorstellen in die richting te doen. Volgens Van Meijgaarden zou den wethouder Fase en burge meester Goekoop geregelde gasten zijn van het etablissement. Van Meijgaarden zelf rekent zich daar niet toe: "Het is een tent waar ik niet graag uit eten ga; nu weet ik ook Architectuur Het artikel over de Vlietschool moet ik naar Gerrit Komrij sturen. In 'Het boze oog' neemt hij dit soort architectuurkreten op een verrukkelijke manier op de hak. Het drijvende paviljoen in Sons- beek met Rietveld vergelijken is droevig. Hij (Röling) is dus zovéél jaren later niet verder gekomen. Heel leuk is dat Röling een foto van dat paviljoen wilde nemen, maar zonder 'inhoud'... De opmerkingen die de architec ten maken over het bouwen in Lei den, de opmerking over de 'frut sels' van de bibliotheek aan de Wit te Singel... En het door hen zo be wonderde faciliteitengebouw aan Lipman, muziek: Erik Otte en Ellen Nijenhuis. Gezien op 5 november in Theater Wellus Nietus, Voorschoten. Aldaar nog te zien op 12 november (14.30). VOORSCHOTEN - De kindei poppentheater-voorstelling 'De Muur' van poppentheater Thije wordt voor de komende vrije woensdagmiddag van harte aan bevolen. Er is mooie muziek te beluisteren, een heel fraai pop- penkastdecor en karakteristieke poppen. Maar het belangrijkste is dat 'De Muur' als vertelling ge slaagd mag worden genoemd, hoewel de voorstelling een aan tal inzakkers kent. Voor de wat oudere kinderen en meegeko men volwassenen geeft het stof tot nadenken. En voor degenen die nu nog twijfelen: er is een glaasje Ranja toe. Hoofdpersonen in 'De Muur' zijn Anna en Onno. In het land waar ze wonen wordt een muur op de landsgrenzen gebouwd. Ie dereen sjouwt en zwoegt met ste- Voorstelling poppentheater Thije geslaagd nen om de muur hoger, dikker en langer te makeh. Ook Onno wil aan de muur werken want dan krijgt ie zulke spieren en worden alle meisjes verliefd op hem. Anna wil, hoewel de muur streng bewaakt wordt, op de muur klimmen want dan kan je kijkend over bergen en dalen de zee zien liggen. Als Anna op de muur klimt zien we een bewaker en horen we een knal. Ze is dood. zegt iedereen. Nee, zegt Onno, ze leeft en ligt aan de andere kant van de muur. Uiteindelijk zal Onno haar te rug vinden in een dorp ver weg waar ze de muur afbreken om de stenen door te verkopen. Bovenstaande vertelling werd gespeeld voor een zeer kritische publiek van 4-jarigen. Men liet zich twintig tot dertig minuten door het verhaal meeslepen en toen verslapte de aandacht. Voor een deel is dit te wijten aan het feit dat de voorstelling op iets ou dere kinderen mikt (vanaf 6 jaar), maar gedeeltelijk ook doordat het gesproken woord op bepaal de momenten de handeling over heerst. De voorstelling kan aan scherpte winnen als begin en einde iets pakkender en uitdelij- ker worden neergezet. Voorts wordt het mooie, dreigende mo tief van het onweer, dat in het be gin wordt geïntroduceerd, niet uitgewerkt. Hel publiek was. nogmaals, zeer kritisch. Men leefde mee maar liet zich niet door de pop pen manipuleren. "Kunnen jullie je voorstellen, vraagt vrouw Kal le, dat er mensen zijn die dag in dag uit werken, week na week, maand na maand, de hele dag?". De hele zaal: 'Jaaaüü". RADBOUD ENGBERSEN Burgerlijke Stand Geboren: Michelle Johanna dv. P. van Doorn en J.A.C.M. Hoogeveen, Amira dv. A. Ben Ali-Salah en I.M. de Jong, Ewout zv. T. van Schaik en C. de Clercq, Arnoud zv T. van Schaik en C de Clercq, Nienke dv. T.H.M. van Paridon en S. Faber. Hendrik Christolfel zv. H.H. Emmerik en M.A. Hijlkema, Bart zv. P. van der Zwart en J.J.P van Went. Lena Annetje Cornelia dv. H. Houwer en G. Noppen. Patty dv. C. van Duijn en J. Groen. Ilona Janna Iiendrika Marga- retha Johanna dv. L.M. Franse en J.H. van Doorn, Anna Jacoba dv. D. Kloos en J. Kikkert, Klasina Litwina dv. J.F. Nooi t en K. Hus, Jobje Johanna dv. A. Rog en N. Zwanenburg, Cornelia dv. H. van der Marei en H.C. Kers. Cornelis zv. A. van der Plas en A. Krijgsman, Leun- tje Marina Cornelia dv. W.J. Aarnoudse en C.L. Stevense. Sjoerd Hendrikus Wil helmus zv. H.G.L. Hoogervorst en E.G.E. van Schie, Josine dv. P. Moer land en R. Korf, Jasmijn Diantha Eliane dv. N.J. de Rooij en Y.E.M. Blommes- teijn. Adrianus Pieter zv. G.J.A. Beze- mer en B.C. de Keizer, Christina Maria dv. C.W. Dorst en A.M. Aardoom, Miran da Caroline dv. T. Kleijn en S.N. Visser. Max Albert Paul zv. A.O. Frohwein en A.E.M. van der Salm. Seline Cécile Jo hanna dv. J.H A. Bardoel en J.C.H.M.L. Wijtenburg, Sijmen zv. J. Brandt en E.T.M. Kluts. Rahila Rashida dv. S. Kur- ban, Pieter Jan Albert zv J de Vries en M.A. den Haan. Mariska dv. J.C.G.C. Guldemond en J.A.G. den Elzen. Stefan zv. J. Verhave en D. de Ridder. Paulus Gerardus zv. A.G. Brandt en E.F. van den Berg. Sjoerd Franciscus zv A. Wille en G.H.M. Wesselingh, Joris Mathijs z R. i der Bijl en B. Kanaar. Thomas en E.H. van Erp Taalman, Jacobus Jo hannes Cornelis zv. L.G.C. van den Burg en M.J.C Went. Daniël zv H.J.D de Vriend en J.A. Keunen. Eïvin Me hanny Josef zv. O. Farg en M M Korte kaas. Siebe Bauke zv. B. van der Horst en M.Y. Mendel. Lotte Jitske dv. B. van dor Horst en M Y. Mendel. Maria Catha rina dv. J.T.M Prins en M.H.F. Vrij burg. Dionne Harriet Marcelle dv. D Overbeek Bloem en D.H.B Hendriksc Juliette dv. A Kraan en J.P. de Bruin Chantal dv. M.M. Vonk. Marlies José dv P.F.M. Schamper en E.C.M van dei Vooren. Frederique Sabine dv. E.E Maan en M.L. Faber, Remco Gerardus Jacobus Lourentius zv. H.P.G.M. Zent veld en G.M.G.M. Schrama, Renuo zv R.M.J. van der Raad en S.C. Esselman Okke Willem Jan zv. W. Scholtes en A Krijger, Esther dv A. Hoek en B. Ker pcrshoek. Alma Maria Laurina dv. 1 Stans en A.M. van der Eist, Arjan Leen dert zv. A.L. de Jong en A.I. Stubbe Charlotte Marie Catherine dv. J.C.M Groffen en T.A.E.A. Fredericq, Lennard zv. E.M. Kager. Adriaan Willem Gerard zv. L.J. Mole naar en M.C. van Vreeswijk. Thomas Ni- colaas Cornelis zv. T.C.J Groen en H.H.J.M. Biever. Ilse Farida dv L. Soe ters en S van dér Hoek. Bauckje Catha rina dv. B.A.A van Noort en E.G.D. van Bruggen. Rick Sebastiaan zv. R.J.J Rietbroek en E.A. Ronkes. Chantal dv. L. van Ast en W.P.A. Rijnsaard. Jacky zv J.L. Ouwerkerk en A H.C. Berg. Ga by dv. W.E. van Vessem en G. Prins. Ro bin zv C. Dubbelaar en A.M. Zandber gen. Joep zv. P.A.J.M. Sprangers en H.C. Mastenbroek. Anoek dv. P.A.J.M. Sprangers en H.C. Mastenbroek. Aman da dv. E.B. Olfers en J P. Getrouw, Jcu- niere Rabinder zv. R. Chierandjoe en D. Rambaran, Thijmen zv. T. van den Dool en A.C. Bakker, Daan zv. C.F.J. Hoger vorst en M.A. van der Hoorn, Patrick zv. P H A. Wensveen en M.M. Zonderop. Tim Boudewijn Jan zv. B. Sjouke en A.E. Kramer. Alida Adriana dv. R. Los en J. de Jager. Bart zv. J. Kromhout en C.M.A. Boeren. Bastiaan zv. P. de Groot en C. Nie- borg. Stefan Johannes zv. H. Masmeijer en C. van Vliet, Walter zv. H. Zuidijk'en M.J. van Hove, Jan zv. J.J. Heemskerk en J.A.T. van Veen, Arjan Laurens Lco- nurdus zv. A.L. van Esch en D.J. Rhijns- burger, Lara dv. J.H van Huizen en 1. Arikan, Ernesto Luis Fernando zv. J.C. Heeman en M.D.R. Valenti del Pozo. Jo hannes Everardus zv. A N C. Hofland en M.J. Slingerland. Wilhelmina Maria dv. H.J. Compier en H.W. van Oosten. Overleden: H.J. Lezwijn (1924) vil. echtgen. van J Dubbeldeman. M. Prins (1897) vrl. geh. gew. met M. Corne lls^. j.c. de Roode (1913) man. M. Ver- kuijl (1956) man, J. Cramer (1919) man, A. van der Ven (1921) man. C.C. Ruijg- rok (1910) vrl. geh. gew. met T. de Vos. J, Voogd (1892) vrl. geh. gew. met J. Slag C M van Geit (1905) vrl. geh. gew. met R.G. Huylebroeck. C. Snijders (1915) vrl. geh. gew. met P. van Otten. W.M. Glasbergen (1938) man, C. van den Berg (1894) vrl. geh. gew. met A. de Tombe. de overkant dan? Zijn die schraap- hekken dan géén 'frutsels'? Tijdens een discussie heb ik hier over zo'n verrukkelijk verhaal ge hoord, dat ik het u niet wil onthou den. Die tegen de gevels geplakte schraaphekken hebben wel dege lijk een functie. Bij storm, regen en wind zit de lucht vol stofjes zand en zaadjes, die zouden zich dan in die hekken nestelen en na verloop van jaren zou je een prachtig be groeid faciliteitengebouw heb ben... Een beschermd stadsgezicht heeft alleen een subsidiefunctie. Mevrouw Gardeniers, voormalig minister, zei ons zelf dat de Monu mentenwet niet deugde en dat zo dra er geld was daaraan gewerkt zou worden... en dus... De Raad van State moet over die school nog een uitspraak doen. Op 28 november wordt daarover nog vergaderd. Alles gaat wel in een beetje vreemde volgorde... Met Bruidssluier of Clematis Montana is het uiterlijk wel iets te verfraai en, maar je zal er naést wonen... M. Bosch-Gans, Voorschoterweg 69. Valkenburg Ouders op herhaling wil extra geld LEIDEN - Ouders op Herhaling heeft de gemeenteraad een extra subsidie van 5600 gulden ge vraagd. Ruim 1600 gulden is be doeld om één extra groep Engels te kunnen opzetten. Een bedrag van 1500 gulden is gevraagd om de do ventolk, die de gemeente dit jaar voor het eerst heeft gesubsidieerd en die nodig is voor een cursus Ne derlands voor doven, in 1987 ook te kunnen betalen. Met het resterende bedrag, ruim 3300 gulden, wil Ouders op Herha ling 12 mensen de mogelijkheid bieden een oriëntatiecursus infor matica op de Meao aan het Lam- menschanspark te volgen. Per cur sist komen de kosten hiervoor op 350 gulden. Volgens Ouders op Herhaling is gebleken dat dat be drag voor veel mensen te hoog is; met een gemeentelijke subsidie van 280 gulden per cursist, kan de eigen bijdrage van de deelnemers beperkt bij ven tot 70 gulden. Wrakken van de weg gehaald LEIDEN - Bij een technische con trole door de Leidse politie zijn gis terochtend op de Lammenschans- weg tussen 9 en 12 uur een stuk of 20 auto's gecontroleerd. Er werden drie bekeuringen uitgereikt, omdat auto's die al lang APK gekeurd hadden moeten zijn, een dergelijke keuring niet hadden. Vier auto's werden van de weg gehaald, omdat zij niet veel meer dan wrakken wa ren. Bij zes auto's werd een aantal te repareren gebreken geconsta teerd en in elf gevallen werd pro- ces-verbaal opgemaakt wegens technische mankementen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4