'Rijk moet minder betuttelen op gebied van transplantaties' Meer ruimte voor plakkers Bijzonder hoogleraar D.W. van Bekkum: De La Mar wenst toch kamp met 78 plaatsen DONDERDAG 6 NOVEMBER 1986 LEIDEN LEIDEN - Een oog zal nooit kunnen worden getransplan teerd. Schijnt te ingewikkeld te zijn. Met het overzetten van kleine stukje hersenweefsels bij ratten zijn in Zweden onlangs gunstige resultaten behaald. De transplantatie van nieren, lever, hart, alvleesklier, hoornvlies, huid en beenmerg gebeurt reeds gewoon op mensen. Vervangen van een ziek orgaan. Hergebruik van een 'on derdeel'. Eeuwen geleden gaf dit idee al aanleiding tot wonderlijke fantasieën. Nu groeit het aantal geslaagde transplantaties gestaag. De Medische Faculteitsvereniging der Leidse Studenten (MFLS) organiseert morgen een symposium over dat onderwerp. Eén van de sprekers, prof. dr. D.W. van Bekkum, bijzonder hoogleraar in de ex perimentele transplantatiebiologie in Leiden, gaat alvast nader in op de haken en ogen. "Alle mogelijkheden voor trans- mens, moet eerst uitgebreid getest plantaties bij mensen zijn voortge- zijn bij bepaalde dieren". Van Bek- komen uit experimenteel werk bij kum bestudeert bij TNO in Rijs- proefdieren. Watje wilt doen bij de wijk de mogelijkheden en onmoge- LEIDEN - Wethouder H. de la Mar houdt voorlopig vast aan de wens van de bewoners van het woonwa genkamp aan het Trekvaartplein om het kamp op de huidige grootte (78 plaatsen) te handhaven. De pro vincie wil dat het kamp wordt te ruggebracht tot 40 plaatsen, terwijl het departement van volkshuisves ting een opsplitsing in kampjes van 10 tot 15 plaatsen voorstaat. De la Mar hoopte staatssecretaris Brokx van zijn standpunt te over tuigen, maar die is inmiddels afge treden. Binnenkort hoopt de wet- hoiider Brokx' opvolger E. Heerma of zijn ambtenaren over te halen om geld voor renovatie voor het kamp aan het Trekvaartplein ter beschikking te stellen. Volgens een globale schatting is voor een opknapbeurt 4.8 miljoen gulden nodig. "Dat geld is het probleem niet. Als het ministerie eenmaal ak koord is met onze plannen, dan ligt dat bedrag zo op tafel. Er is hier voldoende geld voor beschikbaar", aldus De La Mar. Mochten de onderhandelingen met provincie en rijksoverheid op niets uitlopen, dan wil het college van B en W nog één kamp met 15 plaatsen in Leiden aanleggen. De la Mar kon gisteren nog niet zeg gen waar dat zou zijn. Als mogelij- Video Met een videofilm werd de raads commissie van sociale zaken en maatschappelijke aangelegenhe den gisteravond op de hoogte ge bracht van de standpunten van de bewoners van het Trekvaartplein en het Woonwagenschap. In die film - vervaardigd in opdracht van Links Leiden - hielden bewoners een hartstochtelijk pleidooi om de huidige situatie te laten bestaan. Na vertoon van de ruim twintig minuten durende film stelden vrij wel alle fracties slecht door de wet houder geïnformeerd te zijn over de stand van zaken rond het woon wagenkamp. De la Mar verdedigde zich door op te merken dat deze zaak wegens tijdgebrek een keer van de agenda van de commissie is geschrapt. "Bovendien was ik in onderhandeling met verschillende instanties en viel er niet zo veel te overleggen". Van Meijgaarden (PvdA) vond toch dat de commissie in-de toe komst meer informatie moet krij gen, "maar laten we ervoor waken om als commissie mee te onder handelen met al die verschillende instanties". lijkheden van transplantaties bij proefdieren. Daarvoor gebruikt hij voornamelijk ratten, muizen, hon den en apen. Ook bieden deze 'proefkonijnen' de chirurgen de ge legenheid om de moeilijke trans plantatietechnieken onder de knie te krijgen.' door Saskia Stoelinga "Dat is noodzakelijk. Bij nier-, hart- en levertransplantaties gaat het om purê microchirurgie. Hele kleine vaten moeten met elkaar worden verbonden", zegt Van Bek kum. Volgens hem levert het ge bruik van die technieken zo lang zamerhand geen problemen meer op. "Het is gewoon een kwestie van doen. Bij de lever speelt nog het specifieke probleem: hoe hou den we dat orgaan lang genoeg goed voordat de transplantatie daadwerkelijk plaatsheeft?". De belangrijkste complicatie waar de wetenschappers na al die jaren eigenlijk nog steeds geen af doende oplossing voor hebben, zijn de afstotingsverschijnselen. Het ontvangende lichaam stoot het donor-orgaan af, of het donor-or gaan past zich niet aan het lichaam aan. Allerlei methoden zijn nood zakelijk om iedere patiënt het voor hem best passende orgaan te kun nen geven. "We weten inmiddels wel hoe die afstoting in zijn werk gaat. Hoewel het middel cy&ospo- rine de resultaten sterk heeft ver beterd, blijven er zorgen bestaan", aldus Van Bekkum. "Als we die complicaties onder de knie heb ben, zal het aantal mislukkingen drastisch dalen". Horde Bij beenmergtransplantaties bij voorbeeld is er nog een flinke hor- de te nemen. Tot nu toe komen al- tie's zit men al niet leen nog maar broers en zusters laatste percentage af', mogelijkheden van niet verwante donoren en de 'graft-versus-host' complicatie. Bij deze ziekte, die op treedt in de helft van de gevallen, slaat het transplantaat wel aan, het lichaam accepteert het dus, alleen de gastheer wil nu zelf niet. Gevol gen daarvan zijn: chronische ge wrichtsklachten, spierpijnen en huidafwij kingen "Kijk, de moeilijkheid van dit vak is dat je met dieren af en toe bedrogen uitkomt. Het is geen en kel probleem om muizen een ander type beenmerg te geven. Je kunt ze zelfs het beenmerg van een rat in spuiten. Bij de mens is dat dus an ders". Verantwoord Moeten die transplantaties nu al lemaal? "Vraag dat naar aan de pa tiënten, zou ik zeggen. Voor alle duidelijkheid", zegt Van Bekkum dan, "transplantatie is een logisch gevolg van alle kennis en vaardig heden die we hebben opgedaan". Voor hem is de transplantatie in het algemeen, ondanks het feit dat grofweg eenderde mislukte, ook geen onverantwoorde ingreep. Om zijn zekerheid daarover kracht bij te zetten, geeft hij een overzicht van de stand van zaken. De hoogle raar begint bij de nieren. "Hebben we de meeste ervaring in. Over de hele wereld zijn er meer dan 100.000 niertransplantaties toege past. Veel betere behandelingsme thode dan dialyse. Kwaliteit van Bekkum: "Voor transplantatie van andermans ledematen zie ik geen toekomst". (foto Wim Dijkman) aan het begin. Onderzoek heeft echter uitgewezen dat het een ver standige therapie is. Suikerziekte is een enorm probleem". Ook hier denkt Van Bekkum dat ooit nog eens een apparaatje wordt bedacht "dat gedoceerd insuline in de bloedbaan brengt". Mysterieus Over de huidtransplantatie is de hoogleraar nog niet helemaal te vreden. "Eigen huid transplante ren lukt prima. Huid van een ander blijkt maar voor een tijdje aan te slaan". Zo komt hij automatisch op de onmogelijkheden. Voor trans plantatie van andermans ledema ten ziet Van Bekkum geen toe komst. "Technisch gezien tertechnologie een kunstoog in ontwikkeling dat bepaalde prik kels kan doorsturen naar de ge bruiker. Een soort braille". "Transplantatie van stukjes her senweefsel is lange tijd science-fic tion geweest. Daar lijkt enige ver andering in te komen. In Zweden doet men daar veel onderzoek naar. En op mysterieuze1 wijze schijnt dat aan te slaan. Heel inte ressant, want veel ziektes hebben toch met het uitvallen van bepaal de hersenfuncties te maken". het leven gaat er met sprongen op geen belemmering. Een hand vooruit. Op den duur ook goedko per" "Beenmergtransplantaties heb ben de kansen op overleving na vijf jaar verhoogd tot 50 procent en het ziet er naar uit dat dit in de toe komst zal kunnen stijgen tot 80 procent, wannéér men lastige com plicaties beter weet te bestrijden. Bij kinderbeenmergtransplanta- bijvoorbeeld goed kunnen den aangenaaid. Alleen de huid zal niet meewerken. Zit dus nog geen muziek in "Hoornvliestransplantaties gaan goed. Een heel oog lukt niet. Veel te moeilijke verbindingen. Wel is door de voortschrijdende compu- uitgevoerd. De betutteling uit Den Haag is volgens mij ook niet te recht. En het is onzin om te roepen dat het allemaal veel te duur wordt. De duurste transplantatie komt op 100.000 gulden. Zet dat af tegen de kwaliteit van het leven. Iemand die invalide is of iemand die een paar keer in de week moet worden ge- dialyseerd, kost de staat oneindig veel meer". Hoewel het niet direct met zijn wetenschappelijk onderzoek te makën heeft, stipt Van Bekkum toch even het belang van het codi cil aan, waarin mensen te kennen geven na de dood hun organen ter beschikking te stellen. "Ik zou lie ver naar het 'geen bezwaar-sys- ook geld beschikbaar teem' toegaan. Dat betekent dat ie- perimenteel on- dereen automatisch zijn organen afstaat, behalve als zwart op wit jesmaat,, Als de technieken steeds staat aangegeven is dat hij of zij dat beter worden, als de verzekeringen niet wil. Waarom? Om de Betutteling "Er is dus nog genoeg te doen. Ik hoop dat blijft voo derzoek. Het is nu allemaal mond- r geld willen stoppen in de ont- dige reden dat we niet alleen leven, wikkeling, kan het de gezond- Ook tijdens het leven hebben we heidszorg alleen komen. Ik vind dat de overheid ook niet moet bepalen hoeveel ten goede elkaar nodig. En wat i transplantaties er mogen worden iets af te staan? i de dood een ander een beter le- te kunnen geven door slechts met dezelfde weefseltypering "Hart c Ti lever- N°Ste weiniÊ er* merking als donor. Met de klei- varing, om daar al iets zinnig over gezinnen van tegenwoordig te zeggen. We weten alleen dat een gelij- patiënt na een hart-levertransplan tatie weer zin in het leven heeft en weer heel veel dingen kan onder nemen. Dat is een grote winst. Ik denk zelf dat de harttransplanta ties op den duur overbodig worden door de ontwikkeling van een ma chientje, een kunsthart dus. Er is met name in Amerika al veel vruchtbaar onderzoek gedaan in die richting." wordt de kans (1 op 4) op ke weefseltypering echter steeds kleiner. Daarom zet Van Bekkum zich met zijnproefdieren op dit mo ment het meest in voor die been mergtransplantaties. Het been- mergcentrum in het Academisch Ziekenhuis Leiden vervult een voortrekkersrol op dit gebied, zo wel bij kinderen als bij volwasse nen. "En dat moet zo blijven'Avindt hij. Zijn onderzoek richt zich op de Voorstel wethouder De la Mar: "Met de alvleeskliertransplanta- heden dat LEIDEN - 'Plakkers' krijgen meer ruimte in Leiden. Wethouder H. de la Mar kondigde gisteren tijdens de behandeling van de begroting door dë raadscommissie sociale zaken maatschappelijke aangelegen borden ties staan we in Nederland ook nog aanplakbiljetten opgesteld zullen worden. De la Mar hoopt hiermee te bereiken dat de verontreiniging van muren en gebouwen door affi ches afneemt. PvdA-raadslid J. van Meijgaar den vroeg de wethouder de kosten verwij dèring van aanplakbil- In Leiden en omstreken lopen ongeveer 5000 zwerfkatten rond, volgens de Dierenbescherming. "Hoe we dat weten? We hebben diverse controles uitgevoerd", zegt Schouten van de Dierenbe scherming. "Kijk, op een gegeven moment krijg je een melding binnen en dan ga je er op af. Vervolgens zet ten we kooien uit. De katten wor den gecastreerd, dan wel gesteri liseerd, geënt en krijgen tenslot te een gaatje in het oor, zodat we weten dat ze een behandeling hebben gehad". Al in '80 begon de Dierenbe scherming met deze actie. "Op dit moment hebben we zo'n 4000 katten behandeld. Dat is heel wat, inderdaad, maar we moeten waakzaam blijven. Vooral nu de actie haar einde nadert". "Ik bedoel, we mogen nu niet denken: we hebben het gehad. Die 1000 katten die nog niet zijn gecastreerd of gesteriliseerd kunnen immers nog voor heel wat nageslacht zorgen". Op dit moment staan er vang- kooien tegenover het oude Lei- derdorpse politiebureau. "En we zijn ook nog in onderhandeling met het Gorleaus Laboratorium aan de Wassenaarseweg. Daar lo pen er ook heel wat rond". "Nu heeft de beheerder van het lab ooit tegen ons gezegd dat die dieren maar niét meer móesten voeren; dan gingen ze volgens hem vanzelf weg. Ja, dat had je gedacht! Niet meer voe- n; dat is niet aardig tegenover die dieren en bovendien gaan ze dan moorden. En wat schiet je daarmee op! Niemand is er toch bij gebaat dat het vogelbestand drastisch wordt uitgedund". Zwerfkatten (2) De kosten van de actie worden Waarna hij vertelt dat de Die renbescherming dit jaar ook nog een erfenis kreeg. "Een het Plantsoen woonde - ze was pianolerares - heeft ons een half huis nagelaten. En een paar jaar geleden schonk een oud oorlogsofficier ons vijf huizen". "We zijn dus niet noodlijdend; bepaald niet. Maar we kunnen het geld goed gebruiken. Van daar dat we deze maand een nieuwe ledenwerfactie zijn be gonnen. Wie lid wordt van de Dierenbescherming kan z'n kat voor half geld laten steriliseren of castreren. Die andere helft be talen wij dan". Vervolgens komt Schouten weer terug op die 5000 zwerfkat ten. "5000 - het is me nogal wat. En wat moetje? Sterilisatie of ca stratie is de enige oplossing. Af maken is natuurlijk uit den boze. Niemand van ons zöu dat woord in z'n mond durven nemen". Naar het asiel brengen is na tuurlijk geen alternatief. "Nee", zegt Schouten, "die zwerfkatten zijn absoluut niet plaatsbaar. Die dieren zijn zo verwilderd-jon gen, daar kun je je nauwelijks een voorstelling van maken. Zet je ze in een hokje in hét asiel, nou, dan vliegen ze als het ware dwars door de muur. Nee, wat wij doen is de enige oplossing". "Soms kunnen we ze trouwens niet zo makkelijk steriliseren of castreren. Je hebt plaatsen in de stad waar je ze niet zo eenvoudig kunt vangen. De Leidse binnen stad bijvoorbeeld. In die binnen stad is het plaatsen van kooien beslist moeilijk". "Wat we dan doen? Geloof het of niet, maar dan doen we anti conceptie-pillen door het voer. Dat helpt ook. En het is in dit ge val het enige wat je kunt onder nemen". De Dierenbescherming probeert de zwerfkatten die i dieren worden gecastreerd dan wel gesteriliseerd. "We worden overigens gewel dig terzijde gestaan door een paar honderd vrijwilligers en vrijwilligsters", vertelt Schouten aan het einde van het gesprek. "Het zijn voornamelijk oudere mensen die die zwerfkatten te eten geven. En als ze dat aan ons melden, dan zorgen wij ervoor dat ze eens in de zoveel tijd een vergoeding krijgen. We komen dan even langs met blikken voer voor de katten". Zuinig In het Zwitserse Genève werden onlangs de wereldkampioen schappen pijproken gehouden. We schreven al dat aan die wed strijd ook twee leden van de Pijpsleutels, de Leidse pijpro kersvereniging, meededen. Stap per en Vercoutre. Wat brachten ze ervan terecht? "Nou", antwoordt Stapper, "in z'n algemeenheid kun je stellen dat het Nederlandse team, dat uit'' 5 mensen bestond, het niet zo best heeft gedaan. We zijn niet zo ver gekomen". Waarna Stapper vertelt dat de huidige Nederlandse kampioen al na 5 minuten de pijp aan Maar ten gaf. Hij zelf hield z'n pijp 20 minuten aan. "Ook veel te kort natuurlijk". Vercoutre was de beste Nederlander: hij bracht het tot één uur, 40 minuten en 40 se conden. "Ik was goed voorbereid", zegt Stapper, "daaraan kan het dus niet hebben gelegen. Bovendien heb ik gerookt zoals het volgens mij moet: zuinig. Misschien dat we een beetje last hebben gehad van de zenuwen, hoewel... nee, dat zal het toch niet zijn ge weest". Aan de wereldkampioenschap pen deden 458 deelnemers mee uit 13 landen. "Er waren mensen uit Brazilië, Canada, Amerika, verschillende Europese landen... en ga zo maar door. Winnaar werd een Zwitser. Hij hield z'n pijp, waarin 3 gram tabak zat, 3 Bijna een wereldrecord, ver volgt Stapper. "We hebben trou wens video-opnamen gemaakt van de verrichtingen van de Zwitsers en Italianen. Dat zijn de keien; en we wilden nu wel eens precies weten hoe zij roken. Heb ben ze een bijzondere tactiek?" En? "Nou, we hebben die opnamen inmiddels al op de club gedraaid en bestudeerd en ons is opgeval len dat de Italianen en Zwitsers niet zomaar, zo zuinig mogelijk, gaan zitten roken. Nee, ze kijken ook voortdurend in de kop van de pijp". Komend weekeinde doen Stapper en een aantal andere le den van de Pijpsleutels mee aan de Brabantse kampioenschap pen die worden gehouden in Til burg. "Nee", zo besluit hij, "dan zal ik de tactiek van die jongens nog niet proberen toe te passen. We roken dan namelijk uit ste nen pijpen en dat is weer een heel ander verhaal". ten in deze sector wellicht achter wege blijven", aldus Van Meijgaar den, die overigens niet namens zijn fractie spraak. Het raadslid hoopte geld voor ex tra investeringen te vinden in de posten 'verwervingen' en 'slopen'. "Misschien dat bepaalde invester jetten op de daders te verhalen of ringen uitgesteld kunnen worden, de affiches door de plakkers zelf te zonder dat overigens het stadsvee laten verwijderen. "Ik constateer nieuwingsprogramma in gevaar dat bijvoorbeeld de Koornbeurs- brug volgeplakt wordt; vooral door het Breehuys, het Leids Vrijetijds Centrum em studentenorganisa ties". De la Mar zag wel iets voorstel door de daders te laten weghalen "We kunnen ze ook stellen: of weghalen of betalen een boete. Dat kost 35 gulden, dat weet ik uit eigen ervaring". leerd Budgetvoorlichting P. Biegstraaten (CDA) haalde weer een motie uit de kast, die vo- dl aanpïakbiietten ri® niet op steun van het colle- eghalen &e van B en mocht rekenen. Hij de keus wil dat de gemeentelijke kre dietbank een 'budgetvoorlichter' wordt aangesteld. Deze voorlichter zal ménsen met financiële proble men - of er net uit zijn - moeten adviseren over de besteding van hun geld. "Dan komén die mensen misschien eindelijk.eens uit de Vi cieuze cirkel: geld lenen, rente be talen, geld lenen, rente betalen". Biegstraaten wil zo'n voorlichter twee dagen per week bij de kre dietbank aanstellen, voorlopig als proef van een jaar. Het plan moet volgens de CDA'er gefinancierd worden uit het geld dat benzine maatschappij Total aan de ge meente heeft geschonken. Wethouder De la Mar zag wel iets in het idee van Biegstraaten. Wel wees hij er op dat de sociale dienst al aan budgetvoorlichting doet. Hij vond dat de proef door de krediet bank betaald moest worden. De wethouder zwaaide tijdens de vergadering veel lof toe aan zijn ambtenarenkorps, dat volgens De la Mar veel werk verzette. "Tesse- laar heeft na de collegeonderhan delingen gezegd dat ik het wethou- de komende derschap niet langer dan anderhalf Tamils De la Mar kondigde verder aan dat Leiden vier woningen beschik baar stelt voor Tamils. Dat bete kent dat Leiden tussen de 15 en 20 vluchtelingen zal opnemen.- De wethouder had aan het ministerie van wvc de voorwaarde gesteld dat er begeleiding zou komen voor de Tamils. Het ministerie heeft dat in middels toegezegd. "Ik zie er na- melijks niets in om die vluchtelin gen plompverloren in Leiden neer te poten", aldus De La Mar. Van Meijgaarden (PvdA) kondig de aan te zullen onderzoeken of er misschien een verschuiving bin nen het fonds stadsvernieuwing mogelijk is. Met het geld zou extra geïnvesteerd kunnen worden in verbeteringen aan buurt- en club huizen en peuterspeelzalen. Deze kunnen bijvoorbeeld beter geïso- l. Dat z jaren een besparing in de exploita- jaar zou volhouden; zonder de tie opleveren. "Dan kunnen bezui- ambtenaren had ik het nog geen nigingen op personeel en activitei- twee weken volgehouden". ADVERTENTIE EN TOEN WERD ALLES ANDERS... Een huis kopen brengt heel wat met zich mee. Hypotheekrente bijvoor beeld. Dat kan je fiscale voordelen opleveren. Komt u daar niet uit? Bel dan even de BelastmgTelefoon. Daar staan ze het hele jaar door voor iedereen klaar Elke werkdag van 8 tot 5 uur. En nog gratis ook! BELGEWOON DE BELASTINGTELEFOON. 06-0543.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3