HUW EIGEN TEST BUJFT TOCH DE BESTE Schilderen met hout Alfa Romeo blijft gewoon het aanbod versterken Tiffany: glaskunst nieuwe stijl Twee nieuwe motoren in Opel Ascona-serie H O B B Y GM herziet plannen voor bouw kleine auto's Oude techniek opnieuw ontdekt Ambachtelijk boekbinden DONDERDAG 6 NOVEMBER 1986 De huidige Opel Ascona gaat al- Dat die vervanging nog enige tijd weer een jaar of zeven mee. In de op zich zal laten wachten kan men trouwens ook concluderen uit de vervanging te denken. Maar veranderingen die r het model is nog niet aan de beurt. Samengesteld door Koos Post i de Asco- i zijn aangebracht. Uiterlijk niets spectaculairs. Alleen worden nu grille en spoilers in de kleur van de auto gespoten en heeft het model andere achterlichten gekregen. En zo nog het een en ander. Ook de uitrusting werd wat uitgebreid. Zo kregen alle vier- en vijfdeurs Asco- na's voor de voorstoelen in hoogte verstelbare autogordels. bij De belangrijkste verschillen met Andere modellen gaan w Opel. De Rekord is kortgeleden de voorgaande serie zitten echter vervangen door de Omega volgend jaar staat een nieuwe Se- twee nator op het programma. Pas daar- toren met na staat de Ascona op de lijst. onder de motorkap. Daar kan i motoren vinden. Mo- inhoud van 1,6 en 2.0 liter. De 1,6 is dan nog een verbe- -Alfa 751,8 Turbo -Super Alfa 331,7 Gateau Handimobii voor gehandicapten De Opel Ascona: geen nieuw model, wel andere motoren. (fotoGPD) terde versie van de huidige motor geroepen. Als een defect blijvend met diezelfde cilinderinhoud (le- blijkt, schakelt het systeem auto- vert een vermogen van 82 pk, ge- matisch bruikt tien procent mindpr brand- met voorgeprogrammeerde stof en is ook leverbaar met inspui ting en katalysator), maar de 2 liter motor is echt helemaal nieuw en vervangt de 1,8 liter inspuitmotor. vangende waarden. De nieuwe motoren zijn door middel van een knop in het motor compartiment omschakelbaar van gelode of niet-gelode super benzi ne naar gelode of niet-gelode nor male benzine. Maar met katalysa- spuitsysteem met geïntegreerde tor mag natuurlijk uiteraard uit- computer aangebracht. Een glad sluitend niet-gelode benzine wor- werkend systeem, dat voor een ui- den gebruikt, terst soepele en rustige motorgang zorgt. Het systeem stelt ook zelf Zoals bij alle modellen zijn er diagnoses. Niet écht nieuw meer in van de Opel Ascona vele uitvoerin- autoland, maar erg effectief. Zelfs gen verkrijgbaar. De gunstigst ge- de geringste storing gaat met de prijsde 1,6 liter versie kost 25 mille, oorzaak in het geheugen en kan door de garage zo weer worden op- Het is nu nog slechts gissen wat de toekomst Alfa Romeo zal brengen. Ford en Fiat vech ten op dit moment om het Ita liaanse staatsbedrijf. In deze tweestrijd lijken de kaarten van Turijn het gunstigst te lig gen. Maar ook als Fiat wint is het maar de vraag wat er met Alfa noodsysteem precies gaat gebeuren. Er wordt nu gesproken over een samenvoegen met Lancia. De vereniging van water en vuur. Maar hoe de kaarten ook komen te liggen, niemand verwacht het ein de van het roemruchte merk van snelle, sportieve en technisch gea vanceerde auto's. Inmiddels gaat Alfa Romeo ook gewoon door. Als of er niets gebeurt. Het aanbod wordt nog steeds versterkt. Nog niet zo lang geleden kwam er een flitsende versie van de Alfa 75 bij: de 1,8 Turbo. Dezer dagen heeft de 33-serie een nieuw topmodel gekregen in r De Alfa 75 1.8 Turbo, de auto 'waaraan zelfs een V-6 niet kan tippen. de 1,7 Quadrifoglio Kort na de publicatie van teleur stellende kwartaalcijfers (verlies van meer dan 300 miljoen dollar) liet het Amerikaanse automobiel- concern General Motors weten het begin vorig jaar gelanceerde 'Sa- gen ten bedrage met 3.000 werknemers. Vorig jaar werd nog gesproken van 500.000 wagens per jaar en 6.000 werkne- in het verleden herhaaldelijk ver klaard dat het succes van het Sa- tum-project van essentieel belang is voor de toekomst van het con- Op de voorgenomen investerin- cern, vooral ook met het oog op de tum-project' 3,5 miljard Gateau Handimobii is een klein hydraulisch remsysteem op alle handig vervoermiddel voor gehan- wielen, een automatische transmis- dicapten. Het wordt geïmporteerd door Waaijenberg in Veendaal en rondom en binnen liet kost dik dertig mille. Er is bin- gels. Voorts is er een opklapbare lijk scherpe kritiek op de rest nen de bebouwde kom geen rijbe- zitplaats voor een passagier. de directie. de produktie dollar zal niet worden gesnoeid, de uitgaven zullen wel een langere periode worden uitge smeerd. De eerste auto's moeten kleine auto's drastisch te zul len terugschroeven. Vrijwel gelijk- onafhankelijke wielophanging tijdig uitte een lid van de raad van buitenspie- bestuur Ross H. Perot uitzonder- juni 1990 uit de nu in aanbouw zijn de fabriek in de staat Tennessee komen. De wagens zullen boven dien groter en duurder zullen wor den dan oorspronkelijk de bedoe ling was. GM-topman Roger Smith heeft ADVERTENTIE wijs voor nodig, daarbuiten moet Standaard kost de wagen Volgens de nieuwe plannen zul- men ontheffing hebben. 30.932,- inclusief btw, met elektri- len in het Saturn-project in een eer- Gehandicapten kunnen deze in- sche bediend achterportier ste fase slechts 200.000 kleine au- validewagen volledig bedienen f 32.778,-ook inclusief. to's per jaar worden geproduceerd vanuit hun rolstoel. Door middel van een elektrisch mechanisme kan de bestuurder (of bestuurster) de wagenvloer tot op de grondt laten zakken, waarna hij (of zij) met de rolstoel via het grote achterportier naar binnen rijdt, de stoel veran kert op de bestuurdersplaats, de deur dicht doet, de veiligheidsgor del omgespt en wegrijdt. Vanuit de rolstoel kan hij zowel het vloerme chanisme als het achterportier be dienen. De Handimobile wordt aange dreven op de voorwielen door een zuinige AVz pk dieselmotor met een inhoud van 200 cc. De wagen heeft een carrosserie van gewapend po lyester - met een geïntegreerde rol- beugel - op een buizenchassis. De constructie is volgens de importeur gemaakt op stevigheid, duurzaam- heid en veiligheid. Tot de standaardvoorzieningen behoren een gelaagde voorruit, een Maak een proefrit in de Alfa 75 1,8 Turbo. Vondellaan 45 Leiden. Telefoon 071 - 76 93 03. ImmImAmMm Alfa Romeo dealer. concurrentie uit Japan. Het lid van de raad van bestuur Ross H. Perot wond er in een inter view met het vakblad 'Ward's Auto World' geen doekjes om. Hij be schuldigd de directie van General Motors van 'buitensporige verspil ling en bureaucratisch ondoelma tigheid'. De 56-jarige Perot is oprichter van het twee jaar geleden door GM overgenomen computerbedrijf Electronic Data Systems en is met belang van één procent de grootste aandeelhouder van het automo bielconcern. Volgens Perot staat er tegenover de enorme uitgaven in de afgelo pen jaren weinig meer dan een da ling van de winst en een verminde ring van de autoverkoop. 'Onze topfunctionarissen hebben het te druk met bureaucratische verwik kelingen en interne problemen en zijn het contact met de markt kwijt. Zij zijn geïsoleerd', aldus Pe rot. Perot heeft eerder verklaard - weliswaar geciteerd als anonieme topfunctionaris van GM - dat het concern met het geld dat is gesto ken in eigen kapitaalprojecten de Japanse automobielreuzen Toyota en Nissan had kunnen opkopen. Alfa 75 1,8 Turbo Eerst de 75 1,8 Turbo. Al bij de introductie van de gewone Alfa 75 zo'n dik jaar geleden werd ge vraagd of er een zescilinder zou ko men. Die zou er inderdaad komen, maar niet voor de export. Daarvoor werd de voorkeur gegeven aan een turbo-versie, waarin een 1800 cc motor een vermogen van 155 pk op de wielen zou kunnen brengen. De discussie is niet nieuw. Kan men een geblazen versie zien als een echt alternatief van de zescilin der? Vele liefhebbers beweren van niet. Een turbo levert weliswaar vermogen op afroep, maar pas dan als de motor een fiks aantal toeren draait. Ruw gezegd boven de 2000 toeren. Onderin het toerenbereik kan men dus geen beroep doen op dat in de turbo verscholen extra vermogen. Dat, terwijl de kracht van een zescilinder juist is dat hij er bij elk toerental - ook in de lage re regionen - een schepje kan op gooien. Ongetwijfeld is dat allemaal waar, maar ik heb bij het rijden van de Alfa 75 1,8 Turbo (wat een mond vol) die beperking van de turbo nauwelijks aan den lijve ondervon den. Als men binnen acht secon den uit stilstand een snelheid van 100 km/uur kan bereiken, dan heeft men maar zelden behoefte aan nog meer vermogen. Maar als men op de autosnelweg bij hoge snelheid toch nog even langs een voorligger wil glippen dan is juist die stevige steun in de rug van de turbo zo bijzonder welkom. Ik mij voorstellen dat juist op zo'n mo ment een reclameman van Alfa de opmerking 'Een auto waaraan zelfs een V-6 niet kan tippen' bij zich voelde opborrelen. Het is heerlijk 'spelen' met deze snelle jager die is uitgerust met een koelsysteem aangesloten op het al gemeen koelsysteem van de motor, waardoor zelfs bij zeer kritische Fineerinlegwerk of - en dat is eigenlijk een betere benaming - schilderen met hout - is een eeuwenoude techniek, waarbij als schildersmateriaal geen verf, maar uiterst dun (ge kleurd) houtfineer wordt ge bruikt, terwijl een scherp pa pier- of afbreekmesje als pen seel dienst doet. Al in de zeventiende eeuw bevond deze decoratietechniek zich op z'n hoogtepunt, waarbij het in Duits land en Italië vooral om het versie ren van meubels ging. In de jaren dertig van onze eeuw, toen men er toe overging steeds meer meubels industrieel te fineren, werd de techniek opnieuw ontdekt, ver moedelijk omdat men ook met het fineerafval iets nuttigs wilde doen. In die tijd was met name het ma ken van fineerschilderijen - ook wel intarsia-schilderijen genoemd - erg populair. Intarsia De laatste jaren komt het intar- sia-werk als hobby weer helemaal terug. Schilderijen zijn ook nu fa voriet. Hierbij maakt men zoveel mogelijk gebruik van de natuurlij ke kleuren van de verscheidene soorten hout. Slechts een enkele keer wordt het fineer op een kunst matige manier met beits gekleurd. Het grote probleem voor de hob byist is, dat van de vele tientallen, zoniet honderden soorten fineer er slechts een stuk of vijf in de (doe- hetzelf)-winkel te koop zijn. Om die reden zijn er materiaalpakket ten samengesteld met daarin alle benodigde stukjes fineer, karbon- papier, achtergrondplaatje en pa troontekening. Pakket Dergelijke kompleet-pakketten zijn verkrijgbaar bij hobby- en han- denarbeidwinkels. De prijzen va riëren tussen de 15 en 80 gulden, afhankelijk van de grootte van het schilderij: van 10x17 cm tot 50x80 cm. Mocht u een dergelijke winkel bij u in de buurt niet kunnen vin den, bel dan voor het dichtstbij zijnde verkooppunt naar Stezona te Veenendaal, tel.: 08385-19174. Aan gereedschap heeft u verder nodig een scherp mesje, prikpen, dun potlood, lijmstift, houtlijm, een pers-mogelijkheid (stapel boe ken, houtklemmen o.i.d.), schuur papier grof, middel en fijn, schuur- blokje, meubelwas of teakolie. Werkwijze De werkwijze is eenvoudig, maar er dient uiterst zorgvuldig en pre cies te worden gewerkt. In het kort komt het op het volgende neer: neem de patroontekening, zoek het stukje fineer op dat bij het betref fende vakje (werk van links naar rechts en van boven naar beneden) hoort en leg dat met de mooie kant naar beneden neer. Leg daar het karbonpapier en de patroonteke ning overheen en teken het vakje na. Werk zo zuinig mogelijk. Snijd het fineer vervolgens uit; let erop, dat het niet rafelt. Plak het daarna met enkele tipjes lijm op het pa troonpapier en behandel de vol gende vakjes op dezelfde manier. Tenslotte zal de patroontekening helemaal met stukjes fineer bedekt zijn. Brengt hier en dikke laag houtlijm op aan en plaats het ge heel op een onderplank van spaan plaat of multiplex. Onder druk la ten drogen. Daarna het overtollige papier met een schraapstaal ver wijderen en de laag fineer glad schuren. De zijkanten recht afza gen, nogmaals schuren, stofvrij maken en met was of blanke lak afwerken. Meer informatie en voorbeelden vindt u in het boekje 'Intarsia als hobby', een uitgave van Strengholt. Het maken van schilderij met fineer, een boeiende hobby. Tiffany-werk. een hobby mensen met veel geduld Na(ast) het glasgraveren is het nu de beurt aan de Tiffany- techniek om hobby nummer één onder de amateur-glasbe werkers te worden. In Duits land is deze hobby in de afgelo pen jaren bijzonder populair geworden, en het lijkt erop, dat het in Nederland dezelfde kant opgaat. Tiffany is een begrip over de gehe le wereld. Bijna een eeuw geleden was het Louis Comfort Tiffany, die volgens deze door hem ontwikkel de techniek lampen ging maken. De echte Tiffany-lampen zijn er nog wel, maar u vindt ze uitslui tend in musea. Alle overige zijn 'namaak' of vallen, net zoals alle andere, gelijksoortige gebruiks voorwerpen, onder de zgn. 'Tiffa- ny-stijl'. De Tiffany-techniek is tijdro vend, maar ook erg boeiend. Als hobby bijzonder geschikt voor die (fotoGPD) mensen, die veel tijd, geduld doorzettingsvermogen hebben, en die er van houden niet alleen iets blijvends, maar vooral ook iets waardevols te maken. Zeker in het begin is deze hobby niet goedkoop, maar wanneer er na verloop van tijd een aardig voorraadje gekleurd glas is ontstaan en wanneer u ge leerd hebt dat op de meest voorde lige manier te snijden, vallen de kosten toch nog mee. Niet goedkoop Ter indicatie: een beetje redelij ke lampekap kost aan 'ruw' mate riaal zo'n 200 gulden (indien alles gekocht moet worden), maar daar staat tegenover, dat het kant en klare eindprodukt in de winkel meer dan het driedubbele zou kos ten! Vanzelfsprekend zijn er ook eenvoudiger werkstukken te koop (in pakketvorm), zodat u als (on derzoekende of nieuwsgierige) be ginner beslist niet zoveel geld kwijt hoeft te zijn. In principe heeft u - minimaal - het volgende nodig: een patroon- of werktekening, 3 mm dik blank of gekleurd glas, een goede glassnijder, metalen lineaal, soldeerbout 75-100 Watt, zelfkle vend koperband 6 mm breed, zuur vrij soldeerwater, snijolie, tin-sol- deer en platina. Al deze artikelen zijn bij een goede hobby- of han- denarbeidwinkel te koop, of in ie der geval te bestellen. Voor een adreslijst kunt u bellen naar de Hobbytime Tiffany-importeur, de firma Kars Co te Ochten, tel.: 03444-2864. Een speciale katalogus kost f 14. Glassnijden Nog even terug naar de techniek zelf. Kenmerkend voor de Tiffany- stijl zijn de tientallen tot honder den stukjes gekleurd glas waaruit zo'n werkstuk is opgebouwd. Goed kunnen glas-snijden (en -breken) is dan ook een eerste vereiste. Nu is dat juist iets, waar bijna elke leek voor terugdeinst. Vreemd genoeg overigens, want met name het recht-snijden is iets, dat eigenlijk nog makkelijker is dan zagen. Glassnijden is een kwestie van doen en vooral durven. Oefen op wat afvalglas, en voor u het weer heeft u 'de breuk' te pakken. Bij ronde vormen heeft u een (eenvou dige) glasafbreektang nodig. Wat voor het snijden geldt, gaat ook op bij het solderen: u dient het tot in de details te beheersen. Met name bij het maken van ruimtelij ke werkstukken (bloemenkas, lam pekap) komt de nodige ervaring kijken. Begin daarom eerst met het vlakke werk, zoals raamhanger, spiegels e.d. Tussen het snijden en/of slijpen van het glas en het tegen elkaar aan solderen van de stukjes zit nog een belangrijke stap, die niet moeilijk is, maar wel zorgvuldig uitgevoerd moet worden, nl. het beplakken van de 'kopse' kant van het glas met zelfklevend koperband. Het is dit band waarop straks gesoldeerd wordt, waarna het geheel stevig wordt. (foto pr) omstandigheden oververhitting wordt voorkomen. Daarnaast heeft deze turbo nog een 'intercooler', die de toegevoerde lucht afkoelt, waardoor het rendement van de turbo - die het beste functioneert met koele lucht - nog groter wordt. Een topsnelheid van 220 km/uur (en soms zelfs nog meer) liegt er dan ook niet om. Maar die extreem hoge top vind ik persoonlijk minder belangrijk dan de soepelheid waarmee men kan rijden, de flitsende acceleratie en het felle reageren op het gaspe daal. Dat alles verpakt in de luxe en de charme van een uiterst com pleet aangeklede 75. Over de gewo ne 75 was ik destijds al enthou siast. Deze 75 1,8 Turbo biedt nog meer rijplezier. Maar goedkoop is hij niet. Dik vijftig mille om aan te schaffen en ongeveer 1 op 10 om te rijden. De vreugde wordt dus ste vig betaald. Alfa 33 1,7 Over rijplezier gesproken, daar voor kan men ook terecht bij de nieuwe Alfa 33 1,7 Quadriofoglio Verde. Drie jaar na de introductie van de 33-serie (ontwikkeld uit de Alfasud) heeft Alfa er nu een nieuw topmodel op gezet. Met een 1712 cc motor, die niet minder dan 118 pk kan produceren. Een motor die is afgeleid van de bestaande 1,3 en 1,5 liter motoren. Door de grotere inhoud en het daarmee verbonden grotere ver mogen werden de prestaties leuk opgeschroefd: naar een accelera tietij d van nog geen tien seconden voor 0 tot 100 km/uur en een top snelheid van bijna 200 km. Bijna griezelige prestaties voor een auto van maar net 900 kilo gewicht. Maar het onderstel is er op afge stemd. En de toevoeging 'Quadrio foglio Verde' (het groene klavertje vier) staat er bij Alfa Romeo borg voor dat de koper wat comfort be treft niets behoeft te ontberen. Hij betaalt er fiks voor: f 28.990.-. Het boekbinden is $en oud en eer biedwaardig handwerk dat on danks de massa-fabricagetechniek nog niet is uitgestorven. Integen deel, de handboekbinders die Ne derland nog telt (ruim dertig) laten duidelijk van zich horen. Je kunt bij hen terecht voor allerlei parti culier bindwerk: van tijdschriften boeken laten maken, oude waarde volle boeken laten 'herbinden', cu linaire recepten tot een boek laten fabriceren, van verzamelde strip verhalen een fraai album laten ma ken enz. Dit eeuwenoude ambacht staat op het ogenblik in de schijnwer pers. De Organisatie van Grafische Eindprodukten (FGE) is een lande lijke actie begonnen om de consu ment te wijzen op de diensten die de handboekbinders kunnen bie den. Je vindt een boekbinder niet op de hoek van elke straat. Waar dat handjevol handboekbinders zich ophoudt kun je echter al gauw te weten komen via hun organisatie FGE, postbus 6178, 1005 ED Am sterdam, tel. 020-161761. Een kaar tje of een telefoontje, en je krijgt alle adressen toegestuurd. Misschien mag je bij zo'n binder even in de keuken kijken, om te zien hoe dat ambachtelijke boek binden gebeurt. Het is een vak met stijl, waarvan sommige doe-het- zelvers een hobby hebben ge maakt. Om het kwaliteitsniveau van de vakman te bereiken moetje overigens wel van heel goeden hui ze komen. Je kunt dat werk dan ook beter aan een geschoolde bin der toevertrouwen, zeker als het om waardevol materiaal gaat. On der het motto 'Goed gebonden, een kleine moeite, een groot verschil', presenteren de Nederlandse hand boekbinders zich in hun actie. Denk er wel aan dat het om heel precies en tijdrovend handwerk gaat, dat niet in een vloek en een zucht kan worden verricht. Van daag bestellen en gisteren klaar is er dus niet bii.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 21