Elisabeth Ziekenhuis wil 22 arbeidsplaatsen kwijt Helft Zoeterwoudse boerenbedrijven opgedoekt Warmonds raadhuis in de steigers Onderzoek sociale werkplaats Eerste Oegstgeester school 'inbraakvrij' PAGINA 2 REGIO LEIDEN DONDERDAG 6 NOVEMBER 1986 ZOETERWOUDE - Van de 90 agrarische bedrijven die Zoeter- woude tot tien jaar geleden rijk was, zijn er inmiddels 40 opgehe ven. CDA-raadslid Van der Salm - zelf boer - verwacht dat in de komende tien jaar van het res tant nog eens 15 tot 20 bedrijven hun activiteiten zullen staken. Een van de hoofdoorzaken voor het opdoeken van een boe renbedrijf is het gebrek aan een opvolger die het wil voortzetten. Daarnaast spelen ook zaken als ruilverkaveling en superheffing op de melk een rol. Voor de gebouwen die zo'n boerenbedrijf achterlaat bestaat altijd wel belangstelling in Zoe- terwoude. In de eerste plaats van de agrariër zelf, die de woning wil uitbreiden. Andersoortige bedrijven zien vaak ook wel iets in de gebouwen en de grond er omheen. Daarnaast is er belang stelling van onder andere me disch specialisten juristen en an der goedgesitueerden. Tijdens de commissievergade ring ruimtelijke ordening gaf wethouder Van der Heijden gis teravond het collegestandpunt inzake de aanvragen tot verbou wingen weer. Het gebied de Wei poort is zo'n bijzonder gebied, dat men er bij voorkeur geen an dere bedrijven dan agrarische gevestigd wil zien. Wil de eige naar de woonbestemming ver ruimen, dan zal dat op zodanige wijze moeten gebeuren dat hel aanzien van de Weipoort volledig intact blijft. Gebouwen die onder toezicht van Monumentenzorg staan mogen in het geheel niet worden veranderd. Benadrukt werd gisteravond dat de Wei poort landelijk is en moet blij- Ook voor andere Zoeterwoud se gebieden, zoals de Geerpolder waar vier van de negen boeren hun bedrijf hebben beëindigd, geldt dat een woonbesteming als beste mogelijkheid wordt gezien. Mocht zich in een leegstaand boerenbedrijf een andersoortig bedrijf willen vestigen, zoals dat op de Noordbuurtseweg het ge val is, dan zal dit aan de eisen van de welstandscommissie en de hinderwetvergunning moeten voldoen. Bij alle beslissingen geldt dat het behoud van het lan delijk aanzicht voorop staat, al dus wethouder Van der Heijden. OR schort overleg met directie op: bezuinigingeii onaanvaardbaar LEIDERDORP - Bij het Leiderdorpse St. Elisabeth Ziekenhuis staan 22 banen op de tocht. De directie wil op arbeidsplaatsen bezuini gen en niet zozeer op bij voorbeeld de kosten van chirurgische kunstmidde len. Hetgeen voor de onder nemingsraad van het zie kenhuis aanleiding is het overleg met de directie op te schorten. Een en ander is gistermiddag tijdens een vergadering tussen directie en OR meegedeeld. De maat is voor de OR met name vol omdat de directie voor 1987 weer een miljoen wil bezuinigen. Dat terwijl er door de rijksoverheid geen algemene korting voor het Leiderdorpse ziekenhuis wordt op gelegd. Volgens de OR worden de voor gestelde bezuinigingsmaatregelen opgelegd omdat er een duidelijke keuze is gemaakt door de directie om alleen op personeel in te krim pen en niet de beleidsproblemen aan te pakken. "De OR, als perso neelsvertegenwoordiging en als of ficiële overlegpartner met de direc tie, is tot op heden volledig buiten de besprekingen over deze bezui- Medisch directeur W. Rombout kan zich voorstellen dat voor de OR de maat vol is. "Alleen: we hebben ieder onze eigen rol. Wij als directie hebben de taak de begroting sluitend te maken. We kunnen het ons als particuliere organisatie niet permitteren om met verliezen te werken, we hebben geen eigen vermogen, zijn afhankelijk van de financiering van het hele budget. Financiers zijn nu eenmaal niet gauw bereid om verliezen te financieren". "En dat in de voorstellen alleen op personeel wordt bezuinigd is gewoon niet waar. Er wordt heel duidelijk voorgesteld om op materië le kosten te bezuinigen. Bovendien wordt er weliswaar op personeel bezuinigd, maar dan gaat het met name om bepaalde functies die we niet meer verrichten. Een diëtiste die poliklinisch werkt bijvoorbeeld: je hoeft zo'n functie niet per se in een ziekenhuis te hebben. Zo'n functie stoten we af, laten we over aan voorzieningen die er in onze omgeving zijn". Rombout wil tijdens de bijeenkomst van 12 november met de nodige voorstellen komen en nadere informatie verstrekken over de stand van zaken. nigingsmaatregelen gehouden", al dus de ondernemingsraad in een communiqué aan alle personeels leden. De OR wil het overleg alleen dan hervatten als aan een aantal voor waarden is voldaan. Zo wil ze dat de huidige bezuinigingsvoorstel len voor 1987 van tafel verdwijnen. Daar tegenover moet de directie maatregelen treffen om de echte 'boosdoeners' aan te pakken. De OR denkt aan maatregelen als het terugschroeven van de post chirur gische kunstmiddelen en van de kosten van de Centrale Opleidings school. Laatstgenoemde school kost het Elisabeth Ziekenhuis vol gend jaar weer 300.000 gulden meer. En de post chirurgisch*» kunstmiddelen wordt alleen maar verhoogd. Voor 1987 is er op de be groting meer dan een miljoen voor gereserveerd. Voorts eist zij dat er maatregelen worden genomen om het feitelijk aantal erkende bedden op 389 te rug te brengen. Nu staan er in het Leiderdorpse ziekenhuis nóg 440 bedden klaar terwijl de rijksover heid maar voor 389 stuks 'subsidie' geeft. Volgens Weiman houden met name de specialisten die ver mindering tegen. "Elk bed is een patiënt en de specialisten worden nu eenmaal per patiënt betaald". En ten slotte wil de onderne mingsraad dat er maatregelen wor den genomen om de produktie Het Warmondse gemeentehuis wordt momenteel half miljoen verbouwd. WARMOND - Het oudste gedeelte van het Warmond- se gemeentehuis staat in de steigers; er is een begin gemaakt met de verbouwing. Die verbouwing behelst de uitbreiding van het aantal spreekkamers, een nieuw onderkomen voor het gemeente-archief en een kantine. Verder krijgt de woningstichting Warmunda. nu nog ondergebracht op de afdeling financiën, afzon derlijke kantoorruimte. De kosten bedragen zo'n 550.000 gulden. Zeven jaar geleden werd het Warmondse gemeente huis ook al uitgebreid. Er kwam een linkervleugel bij. De verbouwing die nu aan de orde is, is begonnen met de provinciale vaststelling dat er hoognodig iets moest gebeuren met het Warmondse gemeentear chief. Dat is ondergebracht in een soort van garage box waar de vochtigheid een grote bedreiging vormt voor het archief. Nadat B en W het balletje aan het rollen hadden gebracht voor de verplicht gestelde ver bouwing van het archief, ontstonden er al snel plan nen om ook andere problemen, zoals het gebrek aan spreekkamers, het hoofd te bieden. 't Heem neemt organisatiedeskundige in de arm KATWIJK/OEGSTGEEST/W AS SENAAR - Het functioneren van de buitendienst van de Katwijkse sociale werkplaats wordt onder zocht door een organisatiedeskun dige. Het bestuur van het werk voorzieningschap 't Heem heeft daartoe gistermiddag besloten, na overleg met de personeelsverte- genwoordigers van de werkplaats. Nog niet bekend is welke organi satiedeskundige of welk organisa tiebureau voor het onderzoek wordt aangetrokken. Ook moet het bestuur de opdracht die wordt ver leend nog formuleren. De Katwijk- se wethouder H.A. Hietkamp, voorzitter van 't Heem, kon gister avond nog niet zeggen binnen wel ke termijn het onderzoek zal begin- Het onderzoek wordt ingesteld naar aanleiding van klachten over het functioneren van de buiten dienst, en met name over het hoofd van deze afdeling van het werk voorzieningschap en de directeur van 't Heem. Het sociaal adviescen trum uit Katwijk, een particuliere hulpverleningsorganisatie, heeft in een rapport over de buitendienst onlangs e?n aantal misstanden aan de kaak gesteld. De belangrijkste klachten betroffen het overplaat- singsbeleid. het inhouden van loon na 'vermeend' ongeoorloofd ver zuim, het niet nakomen van belof ten aan werknemers en intimidatie van werknemers er de leiding hebben van de diverse projecten van de buitendienst. Ook maakt het sociaal adviescentrum melding van werkzaamheden die door personeelsleden van 't Heem aan een huis van een directielid zijn verricht en allerlei andere kar weitjes ten behoeve van de staf. Het werkvoorzieningschap 't Heem is een samenwerkingsver band van de gemeenten Katwijk. Rijnsburg, Valkenburg, Oegst- geest en Wassenaar. De buiten dienst verricht werkzaamheden in elk van de vijf aangesloten ge meenten. Het gaat hier voorname lijk om het onderhouden van groenvoorzieningen. (verpleegdagen, c.q. verrichtingen) beter beheersbaar te maken. De werkdruk is volgens haar veel te hoog. Failliet Volgens OR-voorzitter Weiman is de bron van alle ellende het ge geven dat de directie de begroting, waarin 61 miljoen omgaat, koste wat het kost sluitend wil maken. "Andere ziekenhuizen zeggen ge woon: we redden het niet. we ko men tekort. Maar het Elisabeth Ziekenhuis is bang dat, als ze een maal met een tekort kampt, de geldschieters de geldkraan dicht draaien en er zelfs een faillisse ment aangevraagd kan worden. Maar we kunnen zo niet doorgaan. Het eigen vermogen is dit jaar ook al opgebruikt". De OR wil het personeel de situa tie uit de doeken doen tijdens een bijeenkomst, volgende week woensdag, in de sportzaal. Protest tegen afbreken cao onderhandelingen NOORD WIJKERHOUT/LEIDER- DORP - De werknemers van de St. Bavo in Noord wij kerhout, het psy chiatrisch ziekenhuis Sancta Maria in Noord wijk en het Elisabeth-zie- kenhuis in Leiderdorp gaan de ko mende weken demonstreren. Tot de actie is opgeroepen door de ge- zamelijke werknemersorganisaties in de gezondheidszorg (WOAZ). De WOAZ tekent met de acties protest aan tegen het afbreken van de cao-onderhandelingen door de Nationale Ziekenhuis Raad (NZH). Volgens de WOAZ is het noodzake lijk dat er voor werknemers in de gezondheidszorg nieuwe cao's worden opgesteld. In de protesto- proep zeggen de werknemersorga nisaties dat het ontbreken van een cao tot rechtsonzekerheid en een aantasting van de arbeidsvoor waarden leidt. Het WAOZ eist dat de werkgevers opnieuw aan de on derhandelingstafel plaatsnemen. Met toestemming van de direc ties van de betrokken instellingen worden op maandag 10 en 17 no vember demonstratieve bijeen komsten gehouden. Op 10 novem ber komen de werknemers van de Bavo en Sancta Maria om 16.00 uur bijeen in het gebouw de Golfslag op het terrein van het Noord wij kse psychiatrische ziekenhuis. Een week later wordt in de sportzaal van het Elisabeth-ziekenhuis door de werknemers van het Leider dorpse hospitaal geprotesteerd. Wethouder, mevrouw Blom (rechts) hoort een vreemd geluid: het inbre kersalarm op de dependance van de Oudenhof-Bokkesprongbasisschool gaat af. Gistermiddag werd de beveiligingsapparatuur getest. Het is de bedoeling dat alle Oegstgeester scholen die school worden Dijkman) OEGSTGEEST - De Oegstgeester onderwijswethouder mevrouw Blom (WD) heeft gistermiddag de inbraakbeveiliging van de depen dance van de basisschool Ouden- hof-Bokkesprong aan de Jan Ver meerlaan in gebruik gesteld. Met de officieel getinte bijeenkomst gisteren in het dependancegebouw werd extra de aandacht gevestigd op het feit dat de gemeenteraad on langs het besluit nam alle basis scholen in het dorp te verzekeren en te beveiligen. De kosten verbonden aan het verzekeren van de schoolgebou wen komen geheel voor rekening van het rijk. De inbraakbeveiliging moet de gemeente zelf betalen. Het gaat om een bedrag van ruim 75.000 gulden. Gebeurt er iets met een gebouw door bij voorbeeld brand of storm, dan wordt maxi maal een halve ton per gebouw uit gekeerd. In dé gebouwen aanwezi ge spullen waarvan de eigenaar een andere is dan de school, vallen niet onder de verzekering. Voor de inbraakbeveiligingen heeft de ge meente weer een beroep gedaan op het Zoeterwoudse bedrijf Makon (foto Wim Dijkman) Harmonie-messe Het Leiderdorps Kamerkoor brengt komende zaterdag de 'Har monie-messe' van Joseph Haydn en de Aus Kantate nr. 131 van Bach in de Dorpskerk aan de Lei derdorpse Hoofdstraat. Het ge heel staat onder leiding van Wim van Meeuwen. Medewerking aan het concert verlenen sopraan Wendela Bronsgeest, alt Anke Zuithoff, tenor Rob Stallinga en bas-bariton Peter Dijkstra. Aanvang zaterdagavond half negen. KenG De befaamde Leidse muziek band K en G doet komende zon dag Zoeterwoude aan. De Stage band en Jong K en G verzorgen het koffieconcert dat de St. Jans Fanfare in het Muziekcentrum aan de Schenkelweg organiseert. Het toneel van het Muziekcen trum wordt speciaal aangepast voor de tachtig muzikanten in de leeftijd van 8 tot 15 jaar, die dans- marsen en populaire muziek ten gehore brengen. Aanvang zondag kwart over twaalf, toegang gratis. Bazar Trefpunt Komende vrijdag en zaterdag organiseert de bazarcommissie van de Hervormde Kerk in War mond een bazar waarvan de op brengst bestemd is voor het ker- kewerk. Plaats van handeling is het Trefpunt aan de Herenweg. Er zijn onder meer boeken-, platen-, levensmiddelen-, handwerk- en curiosastands. Bovendien is er het nodige te eten en te drinken en staat er een rad van avontuur. Voor de kinderen wordt zaterdag ieder half uur een tekenfilm ver toond. De bazar is vrijdagavond van zeven tot tien uur geopend en op zaterdag van elf tot vijf, ter wijl zaterdagavond vanaf acht uur het traditionele kaas- en wijn feest met rad van avontur en bin go begint. De Bierkouwers verle nen die avond hun muzikale me dewerking. Kindertheater Zaterdag, 8 november, komt 'Studio Peer' met de voorstelling 'Weg van Waan' in de Leiderdorp se Muzenhof. Het stuk is bestemd voor kinderen vanaf 6 jaar en het gaat hier om een speciaal bewerk te versie van het bekende stuk 'De Storm'. Aanvang drie uur in het sociaal-cultureel centrum aan de Gordijnsingel 4 in Leiderdorp. Harpconcert Het tweede koffieconcert dat dit seizoen in de Leiderdorpse Muzenhof wordt gegeven, staat in het teken van de harp. Dit instru ment wordt bespeeld door de be kende harpist 'Edward Witsen- bur'. Op het programma staan werken van onder andere Alphon- se Hasselmans, Bach, Flothuis, Fauré en Albeniz. Aanvang half één, het adres: Cor Gordijnsingel 4, Leiderdorp. Meer nieuws uit de regio op pagina 25 b.v. B en W stelden in hun voorstel destijds dat ze goede ervaringen met dit bedrijf hebben opgedaan wat betreft de beveiliging van zwembad Poelmeer. Bovendien zouden er vanuit Voorschoten gun stige berichten komen over de al daar ook al door Makon b.v. gele verde apparatuur. In datzelfde voorstel signaleren B en W dat van een sporadisch in- braakje in één van de Oegstgeester scholen, zoals in het verleden, nau welijks meer sprake is. Thans zou sprake zijn van "het hand over hand toenemen" van het aantal in braken. Volgens wethouder Blom komt dat doordat er steeds meer fraaie spullen in scholen staan op gesteld, zoals videorecorders en computers. De schade voor de ge meente blijft over het algemeen be perkt - vorig schooljaar 10 mille - omdat dergelijke apparaten niet door de gemeente hoeven te wor den vergoed. Voor de scholen zelf daarentegen is de ellende vaak niet meer te overzien. Behalve dat er spullen, waarvoor jarenlang is ge spaard, verdwijnen of kapot gaan, is er de groeiende ergernis en een toenemend 'onveiligheidsgevoel'. Dit laatste is vooral het geval bij schoolpersoneel dat na het onder gaan van de zon nog in de gebou wen vertoeft. DONDERDAG Leiden Hotel Nieuw Minerva - Boommarkt, le zing 'Les Francais a table'. 20 uur. Universiteit - Cleveringaplaats, lezing over architectuur en stedebouw, 20 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'La dol- ce vita', 21.15 uur. LWH - Langegracht 65, soos, 21-1 uur. Troef - Stationsweg 32. voorlichting en begeleiding dienstweigeren, 20-21.30 uur. inl. 149324/216180. Instituut Burgerraadslieden - Bree straat 92, spreekuur. 18.30-19 uur. Fraktiekamer PvdA - Breestraat 125, in loop-spreekuur, 19-21 uur. 't Breehuys - Breestraat 19, spreekuur VRIJDAG Leiden Op Eigen Wieken - speelgoedbeurs, aan leveren van speelgoed van 13.30-14.30 uur, verkoop van 19.30-20.30 uur. Caeciliastraat 18 - breng- en koopmarkt Ned. Ver. van Huisvrouwen. 10-14 uur. Gebouw SSL - Valkenpad, Dwali-vie- ring, 19 uur. Le Bambou - Herenstraat 1, open po dium Folkclub Horus, 21 uur. Aula scholencomplex - Valkenpad, bin go Majorettenvereniging .The Koper Girls. 20 uur Leiderdorp Sjelter - Heemraadlaan 67, instuif voor kinderen, 15.15-17 uur. Warmond Trefpunt - Herenweg, bazar Hervormde kerk, 19-22 uur. Oud en nieuw vroeg gevierd in Oegstgeest OEGSTGEEST.- Hoewel er nog 55 dagen zitten tussen nu en de laat ste dag van dit jaar, wordt er sinds vorige week al vuurwerk afgesto ken. De politie krijgt klachten bin nen van vooral bewoners van de Floris Versterlaan. Wie deze vroege vierders van de jaarwisseling zijn en waar zij hun knalwaar vandaan halen, is vol strekt onduidelijk. Eén ding is wel zeker en dat is dat er een fikse voorraad vuurwerk in het spel is want de periodes gedurende welke wordt geknald, langdurig zijn. De politie heeft tot dusverre echter al leen nog maar afgestoken vuur werk aangetroffen en mensen zien wegrennen, nadat ze op plekken des onheils arriveerde. Volgens een woordvoerster zyn er twee mogelijkheden. Of er is een aanzienlijke voorraad bewaard van vorig jaar of "ze zijn op een of an der verkoopadres helemaal ver keerd bezig". Wie is patiënt Voorschoten? VOORSCHOTEN - Wie is dé patiënt van Voorschoten? Deze vraag stond gisteravond cen traal tijdens een discussie in de vergadering van de raadscom missie voor welzijn. Nu de ge meente zelf het vestigingsbe leid van de huisartsen regelt, moet er ook een patiënt in de komen. Grappen, anecdotes en tips waren niet van de lucht. "We trekken een patiënt bij de nota ris", zei Bremmer (CDA). "We vragen aan artsen: heeft u een patiënt?", opperde hoofd wel zijn, Verlooy. Wethouder Mar selis voelde wel wat voor eèn advertentie in de gemeentelijke voorlichtingsrubriek en haalde aan dat bij een van zijn vele ver gaderingen een dame aanwezig was. "Zq was patiënt. Maar na mens wie? Namens zichzelf, denk ik". Volgens hem is ieder een patiënt, "ook al weten we dat niet altijd". LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTIES van 8.30-17.00 uur (071) 144941 Voor inlichtingen over advertenties (uitge zonderd Sleuteltjes) na kantoortijden C. Juffermans-Duyverman, tel. 071-893256. A Kluppel, tel. 071-763088, F. Terwijn, tel. 02522-14192. D. Vink. tel. 079-412440 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE 68,95 100,00 137,90 200,00 262,40 386,90 ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd 23,25 per maand, per post 33,65 (maandabonnement alleen mogelijk mét automatische betaling), per kwartaal, aan huis bezorgd per post (binnenland) per halfjaar, aan huis bezorgd per post (binnenland) per jaar, aan huis bezorgd per post (binnenland) losse nummers Abonnementsgelden dienen b taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogeli|k Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v Damiate Holding BV te Haarlem NABEZORGING ma.-vnj. van 18 00-19 30 uur (071) 123143 (Na bezorging na 19.30 uur) zaterdag van 12.00-13.00 uur (071123143 p|'é|g hetTele"foonboek. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad- Katwijk (01718)12383 Hoofdredacteur: drs J W E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Stad: H G. van der Post Regio Leiden: M. de Graaft Duin- en Bollenstreek; H.I.J. Veldhuizen Bin /Buitenl./Ecor..: W Fortuyn Sport: P. J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Kunst, radio, t.v.: P.C.Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W. Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg, Tokio, Londen, Parijs. Was hington, Rome, Madrid. Mexico-City en Tel Aviv.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2