De zaak Masson: oplichting en omkoping Hiaat in wet: bekeuren op kenteken is zinloos Achtergrond 'De overheid is ons liever kwijt dan rijk' Achtergrond Nü geen nieuwe wetgeving euthanasie DONDERDAG 6 NOVEMBER 1986 PAGINA 13 Manifestatie woonbootbewoners STEENWIJK (ANP) - Mensen die in woonboten leven, voelen zich een vergeten groep. Is er voor woonwagenbewoners wèl een ei gentijdse wet, de woonbootbewo ners vallen officieel nog steeds on der de uit de 1918 daterende Woon schepen wet. Een wet die destijds is gemaakt om landloperij en dron kenschap te bestrijden en de ver spreiding van besmettelijke ziek ten te voorkomen. Volgens het Noordelijk Woon schepen Overleg (NWO) waart an no 1986 'de geest van deze wet nog steeds in Nederland rond'. Veel be woners van de 950 woonschepen in de drie noordelijke provincies en de kop van Overijssel leven vol gens het NWO onder getto-achtige omstandigheden. Het komt voor dat goede voorzieningen voor wa ter, elektra en riolering ontbreken. Om vooral aandacht van de poli tieke partijen voor hun zaak te krij gen, organiseert het NWO aan staande zaterdag een manifestatie in Steenwijk. Discriminatie "We worden gediscrimineerd. We tellen niet mee. Men is ons lie ver kwijt dan rijk. De overheid vraagt om moeilijkheden. Je wordt gedwongen onbeschoft te worden als je iets wilt bereiken". In het woonschip Libra op het Afwate ringskanaal in Coevorden lopen de emoties hoog op, als leden van de familie Hendriks over hun leefsi tuatie praten. Het doet hen pijn dat ze zijn 'verbannen' naar deze rom melige uithoek van een industrie terrein. "We worden als een a-so ciale kliek beschouwd", zegt de fa milie verontwaardigd. In de jaren vijftig verdween gaandeweg de functie van de klei ne vrachtschepen doordat de vrachtauto voor transportdoelein den steeds belangrijker werd. Ook de invoering van de leerplicht deed nogal wat schippers besluiten te stoppen, om zo hun kinderen in de gelegenheid te stellen onderwijs te volgen. Ze probeerden hun brood te verdienen met de handel in oude metalen, lompen en papier, raak ten verzeild in seizoenarbeid of gingen in de fabriek werken. Maar ze bleven wel wonen in hun schip. Velen verbouwden het tot een compleet drijvend huis. Ook hun kinderen geven nog steeds de voorkeur aan deze huisvesting. Maar waarom met verhuizen naar een woning als je toch voor durend aan de wal ligt en de voor zieningen van een normale woon wijk moet missen? Toni Hendriks: "We zijn het schip gewend. We kunnen niet buiten het water. Het leeft, is altijd in beweging. Die gol ven, die wind. Als de kinderen vakantie hebben, gaan we varen. Daar kijken we steeds naar uit." Een vrouwelijk familielid vult aan: "Ik heb negen jaar in een huis gewoond, noodgedwongen omdat ons schip door stormschade was vernield. Ik voelde me opgesloten. Ik slikte veel zenuwtabletten. Dan is het fijn als je weer in je schip terug kunt, ook al zijn de voorzie ningen nog zo rot". Eigen leefstijl De bewoners van woonschepen hebben volgens hun organisatie vaak een eigen leefstijl ontwik keld. Onderlinge hulp bij ziekte, geboorte en overlijden, een sterk gevoel van vrijheid en onafhanke lijkheid, het buitenleven, sterke traditionele familieverbanden, een goede zorg .voor het schip en de trots dat ze woonschipper zijn. Het aantal woonschepen in Ne derland bedraagt naar schatting van Hendriks 10.000 tot 12.000. Dat aantal is de afgelopen jaren geste gen als gevolg van de woningnood en de hang naar romantiek. In de grote steden bij voorbeeld wonen veel studenten in schepen. "Er zijn nog heel wat mensen die hun huis graag voor een schip zouden willen ruilen", weet Hendriks. "Maar wat l i i doen veel gemeenten? Uie willen juist van ons af. Ze maken het wo nen in schepen zo onaantrekkelijk mogelijk, in de hoop dat de woon boten uiteindelijk verdwijnen". De door veel gemeenten inge stelde saneringsregeling houdt veelal in dat een boot moet ver dwijnen, zodra de bewoners ervan in een bejaardenhuis zijn opgeno men. Ook wordt nogal eens voor geschreven dat de ligplaatsen ver vallen van schepen die wegvaren. "We moeten juist toe naar meer mogelijkheden voor het trekken met schepen. Gemeenten zouden daarom passanten-ligplaatsen moeten creeëren", vinden de woonschipbewoners. 1 Het NWO signaleert in zijn bro chure dat woonschepen in binnen steden worden geweerd, omdat ze ontsierend zijn of de kaden vrij moeten blijven voor de aanmeren de watersporttoeristen die de kas van de middenstand spekken. Hendriks: "Wij zijn niet tegen die watersport, maar het moet toch mogelijk zijn ruimte te delen met woonschepen". Tegenstrijdig beleid Er zijn overigens ook gemeenten die de aanwezigheid van dit soort boten aanmoedigt, omdat ze een le vendig element in het stadsbeeld vormen. "Het is toch merkwaardig dat er zo'n tegenstrijdig beleid wordt gevoerd. De gemeenten kunnen doen en laten wat ze wil len. Dat kan alleen omdat er geen wettelijke regeling is", stelt Hen driks vast. Met nadruk wijst hij op het be lang van goede spreiding van de schepen. Zo kunnen de bewoners van woonboten beter integreren in de samenleving. "We willen ook wel eens andere mensen ontmoe ten dan alleen bewoners van woon schepen en lid worden van een buurtvereniging", aldus de familie. Het concentreren van schepen in een industriehaven ver buiten de bewoonde wereld leidt volgens Hendriks tot ongewenste situaties. Er ontstaan snel spanningen door dat zoveel mensen dicht bij elkaar wonen. Een andere reden om te grote concentraties woonschepen te vermijden is het gevaar van brand, zegt Hendriks uit eigen er varing. In Coevorden brandde on langs nog een boot uit. Dat het vuur niet naar andere schepen oversloeg was volgens de bewo ners vooral te danken aan de gerin ge windkracht. Omdat traditionele woonschip bewoners tot de economisch zwak keren in de samenleving behoren kunnen ze de financiering van een schip veelal niet opbrengen. Ze zijn daardoor gedwongen in een huis op de wal te gaan wonen. Het gevolg kan zijn dat deze mensen in psychische problemen raken en in tensieve begeleiding nodig hebben van het maatschappelijk werk. Dat kost de overheid veel geld. Het toe staan van woonscheqeo is dan goedkoper, vindt het NWO. De or ganisatie pleit tevens voor een re geling die de aanschaf van een woonschip door de minst draag- krachtigen mogelijk maakt. Voor woonwagenbewoners is er al wèl een dergelijke systeem. Het NWO zou het ook toejuichen als gemeen ten en woningbouwcoörperaties meer woonschepen en ligplaatsen zouden gaan verhuren. ARNHEM - Parkeer wachters kunnen hun bonnenboekje wel aan de paal van de parkeermeter hangen, zeker in die ge meenten waar nog geen gebruik gemaakt wordt van wielklemmen en weg- sleepdiensten. Tenminste, zolang artikel 40 van de wegenverkeerswet nog niet is veranderd. door Cor van den Burg Dat artikel zegt dat houders van kentekens verplicht zijn binnen 24 uur te melden wie er op een bepaald tijdstip met het betref fende voertuig heeft gereden. Maar mensen die enigermate thuis zijn in de regels en bepalin gen van de verkeerswetgeving lijken, wanneer zij een parkeer bon krijgen, door rood rijden of anderszins worden bekeurd op het kenteken van de auto, altijd een mogelijkheid te hebben on der het betalen van de boete of de strafvervolging uit te komen. Beroepen op het verschonings recht, of het zwijgrecht, danwel stomweg verklaren datje de auto of motor niet hebt gebruikt: dat zyn mogelijkheden waarvan re cent aan de licht kwam dat ze met succes worden gehanteerd. Voorbeeld: een Amsterdamse advocaat beweerde voor de rech ter dat de parkeerovertreding waarvoor hij voor het hekje moest verschijnen niet door hem veroorzaakt kon zijn, omdat zijn zoontje van drie de sleutels had afgepakt en hij wist niet wat die er mee had gedaan. Voorbeeld: De commissaris van de koningin in Brabant, Van Agt, maakte bij de Zwolse offi cier bekend dat hij, optredend namens zijn vrouw, ontkende dat de auto door haar was ge bruikt. Wat er mee gebeurd was wist hij ook niet. Want weliswaar moet de kente kenhouder op grond van artikel 40 melden wie de auto, als hij of zij hem zelf niet gebruikte dan wel gebruikte maar als die eige naar ontkent dat de auto werd gebruikt, of verklaart niette we ten wat er mee is gebeurd, dan vervalt de wettelijke bewijs grond. Te hard gereden? Wie zwijgt, bekent niet En dan staat justitie kennelijk machteloos, want zij moet dan aantonen hoe de juiste gang van zaken dan wel is geweest. Veelal is dat onmogelijk, omdat ver dachten in Nederland altijd ge bruik kunnen maken van hun zwijgrecht. Met andere woorden: ze hoeven niets te zeggen. Averechts "En dan blijkt dat zo'n rechts regel, juist in het leven geroepen om een rechtvaardige rechts gang te bewerkstelligen, ave rechts werkt", aldus verkeers schout Van Velzen van de Arn hemse Rechtbank. "Dan zal jus titie op een andere wijze moeten aantonen dat er een overtreding is gepleegd en dat valt veelal niet mee. Dat kost erg veel tijd en geld en vaak is de overtreding dat niet waard en seponeren we de zaak". Overigens meldt de verkeers schout dat beroepen op het ver schoningsrecht in het geval van verkeersovertredingen niet op gaat, omdat een arrest van de Ho ge Raad zegt dat autorijden, dus deelnemen aan het verkeer, niets te maken heeft met het privé-of gezinsleven, terwijl juist het ver- schoningrecht er voor dient te voorkomen dat familieleden el kaar onderling belasten. Zwijgrecht Ook de controleurs van de mo torrijtuigenbelasting bedienen zich van de camera om aan de hand van het kenteken te contro leren of er voor het betreffende voertuig wegenbelasting is be taald. Dat zou kunnen betekenen dat ook hier de mogelijkheid van zwijgrecht aanwezig is. Dat blijkt echter niet het geval te zijn. Navraag bij het centaal bureau motorrijtuigenbelasting in Apel doorn leert dat zij zich beperken tot het versturen van aanslagen en de invordering verder overla ten aan de belastinginspectie. En die maakt gebruikt van het fis caal recht, dat het fenomeen van de omgekeerde bewijslast kent: niet zij moeten bewijzen dat een voertuig op een bepaald tijdstip ergens was, maar de kenteken houder zal dat overtuigend moe ten aantonen. Foutparkeerders Voor het overige carte blanche dus voor notoire foutparkeer ders, door-rood-rijders en andere verkeerswetovertreders. De par keerpolitie kan schrijven wat ze wil, maar als iedereen zich van de hiaten in de wet bedient, dan zou de werkdruk bij het open baar ministerie gigantisch stij gen, omdat allerlei niet-betalers gemaand moeten worden en tal loze dagvaardingen dienen uit gevaardigd. Een parkeerbon krijgen en niet betalen is nog tot daar aan toe. Door rood rijden is al aanzienlijk bedenkelijker, maar ook mensen die ernstige aanrijdingen veroor zaken waarbij doden en gewon den vallen, en vervolgens door rijden, maar waarvan getuigen het kenteken nog kunnen note ren, kunnen zich op hun zwij grecht beroepen, „alhoewel in dat soort gevallen justitie alles op haren en snaren zal zetten om de dader te achterhalen", aldus een woordvoerder van de Doe- tinchemse gemeentepolitie. Bewijs Inmiddels wordt naarstig ge werkt aan een verandering van artikel 40, zodanig dat de houder van het kenteken te allen tijde aansprakelijk is voor overtredin gen die met het betreffende mo torvoertuig worden gepleegd. Tot zolang echter kan iedereen die een parkeerbon achter de rui ten vindt die niet betalen, vervol gens ontkennen dat hij of zij op dat moment met de auto gereden heeft, melden dat ze niet weten wat er gebeurd is en vervolgens meemaken dat de zaak wordt ge seponeerd omdat er geen over tuigend bewijs van wat er ge beurd is valt te leveren. 'Onzin', 'dat betwist ik', 'meneer Poot kan zoveel zeggen', 'dat is pertinent niet waar', 'uit de duim gezogen', 'dat heb ik nooit tegen Poot gezegd'. Met een indrukwek kende reeks ontkenningen begon deze week de tweede episode van het ABP-drama. Na ir. Van Zon is het de komende maanden de beurt aan de voormalige directeur beleg gingen Masson om zich voor de Maastrichtse rechtbank te verant woorden. Centraal staai het aanne men van steekpenningen, maar daarnaast spelen nog twee dingen: valsheid in geschrifte bij de 'zaak Poot' en oplichting bij de aankoop van een kantorencomplex in Rot terdam. door Sjaak Smakman Het proces tegen Masson belooft een getrouwe kopie van de zaak te gen Van Zon te worden. Niet ver wonderlijk, want het tweetal ope reerde volgens de beschuldigingen als een Siamese tweeling: wie iets van het ABP wilde, kwam onder het 'bewind' van Masson vroeger of later terecht bij ir. Van Zon. Die wierp zich tegen forse betaling op als bemiddelaar. Normale provisie, beweerde Van Zon. Steekpennin gen, zei officier van justitie Lau- men. Van Zon hield het geld niet allemaal zelf. Via een brievenbus firma op het Kanaaleiland Jersey loodste hij een deel van de verdien sten naar Masson. 'Schuldbekentenis' In de zaak Poot gaat het om vals heid in geschrifte en steekpennin gen. De affaire rond de bouw van een tennishallen-keten van de Nuenense wethouder Poot bracht de ABP-zaak in 1983 aan het rollen. Poot wilde eind 70-er een keten van tennishallen opzetten en pro beerde het ABP als geldschieter aan te trekken. Aanvankelijk lukte dat niet. maar nadat hij zich tot Van Zon wendde bleek het pen sioenfonds wel bereid de onderne ming te financieren. Via oneigenlij ke schuldbekentenissen - een con structie uit de koker van Masson - werd Poot gedwongen de helft van zijn wir-premie over te hevelen naar het ABP. Als pensioenfonds kan het ABP namelijk geen aan spraak op wir-premies maken. Via vier schuldbekentenissen sleepte Masson toch bijna anderhalf mil joen wir-premie voor het ABP in de wacht. Valsheid in geschrifte, vindt officier Laumen. In de zaak Poot spelen ook steek penningen een rol. Toen Poot na de bouw van twee hallen weigerde nog langer 40.000 gulden provisie per hal aan Van Zon (via de Belgi sche firma Perdaen) te betalen, stopte het ABP de financiering. Volgens Masson omdat het pen sioenfonds er geen brood meer in zag, volgens Poot omdat hij wei gerde nog langer te betalen. Op het verdachtenlijstje prijken 39 namen, waarvan 7 van ABP-ers. Een van hen is de secretaris van de Centrale Beleggingsraad (CBR) van het ABP, die alle voorstellen van Masson moest goedkeuren. Masson betaalde volgens Justitie de secretaris in totaal 10 mille om hem te helpen via foutieve voor lichting bepaalde projecten door de raad te loodsen. Oplichting En dan is er nog de aanklacht wegens valsheid in geschrifte en oplichting tegen Masson bij de aankoop van het Weena-kantoren- complex in Rotterdam. In 1983 kocht het ABP het complex van het Philips-pensioenfonds voor 55 miljoen gulden via een Rotterdam se handelaar in onroerend goed en de Amrobank. De zakenman dien de met hulp van Masson een valse rekening in voor zijn bemiddeling. Het leverde de heren een half mil joen gulden op. De zakenman is in middels veroordeeld totleeo boete van 50.000 gulden en vier maanden voorwaardelijk. Een uitspraak in de zaak Masson is voorlopig nog niet te verwach ten. Tot januari worden 41 getui gen gehoord en Masson zal zich net als Van Zon bepaald niet zonder slag of stoot gewonnen geven. Zo als hij deze week nog eens nadruk kelijk bevestigde voor de Maas trichtse rechtbank: "Ik heb al eens eerder gezegd: in een democratie mag alles wat niet uitdrukkelijk verboden is". ning van Van Zon. Die sluisde ver volgens ruim 3,5 ton door naar de Jersey-BV van Masson. Nelissen was niet de enige. Justi tie nam vorig jaar de boekhouding in beslag van het bouwbedrijf Muis en De Winter (MUWI) omdat dit bedrijf een aantal ABP-functiona- rissen steekpenningen zou hebben betaald. MUWI was de eerste 'huis aannemer' van het pensioenfonds. Overigens zijn Van Zon en Mas son niet de enigen die bij de steek penningenaffaire zijn betrokken. lig directeur beleggingen Masson: 'Uit de duim gezogen' tfoto anpi Steekpenningen Bij het Haarlemse bouwbedrijf Nelissen van Egteren gaat het om steekpenningen. Nelissen heeft flink in de bus geblazen om ABP- projecten te mogen uitvoeren. Voor zijn bemiddeling bij de bouwopdrachten voor bedrijfshal len in Halfweg, een kantorenge bouw aan de Haagse Binckhorst- laan en het stadscentrum in Nieu- wegein stortte Nelissen ruim een miljoen gulden op de Jersey-reke- Voorlopig kerkelijk advies: "Een nieuwe wetgeving inzake euthanasie is op dit ogenblik niet gewenst". Tot die voorlopige conclusie komt een gezamenlij ke adviescommissie van de Her vormde Kerk en de Gerefor meerde Kerken. Tegelijk sluit de commissie niet uit, dat zij be langrijke tegenargumenten on voldoende gewicht heeft gege- Van een euthanasie-wet - zo schrijft de commissie in haar rapport - kan de suggestie uit gaan dat het bij euthanasie om een gewone wijze van levens beëindiging gaat, terwijl eutha nasie juist als een uitzondering op de regel moet worden gezien. "Op geen enkele wijze mag de in druk worden gewekt dat een recht op sterven gelijkwaardig is aan het recht op leven". Een eventuele euthanasie-wet laat ruimte voor allerlei uitleg en toepassing. In dat geval zal de rechter moeilijk kunnen bewij zen dat de wetgever het zo niet heeft bedoeld. Terecht' zijn men sen bang voor het 'hellende vlak', schrijft de commissie. Artsen zijn gebaat bij rechtsze kerheid en pleiten daarom voor duidelijke wetgeving. De be scherming van het leven van de patiënt blijft voorop staan. Een heldere procedure, met landelijk bekendgemaakte regels voor toetsing van zorgvuldig hande len door artsen, zou een hechte basis voor die rechtszekerheid kunnen zijn. Een euthanasie-wet zou, vol gens de commissie, ook de in druk kunnen wekken dat het normaal is als een ernstig lijdend mens om euthanasie vraagt. "Soms wordt het al abnormaal gevonden ala zo iemand zijn le ven toch als zinvol en vruchtbaar ervaart". Laatste bezwaar van de gereformeerd-hervormde com missie is, dat 'de omgeving' met zo'n wet de patiënt onder druk kan zetten, hetzij uit eigenbe lang, hetzij met vermeend goede bedoelingen. Euthanasie bij ernstig gehan dicapte pasgeborenen en het vraagstuk van de zelfdoding moeten nader worden bestu deerd, meent de commissie. Zij stelt de hervormde en gerefor meerde synodes voor, de bezin ning op 'euthanasie en pastoraat' te blijven stimuleren. Die bezin ning is er niet bij gebaat als de synodes op dit moment algeme ne uitspraken zouden doen over de vraag of euthanasie toelaat baar is, en de vraag of er een wet moet komen". Handboek Vanmiddag werd in Amstel veen het 'Handboek van Christe lijk Nederland, editie 1986/1987' gepresenteerd. Het is een uitgave van J. H. Kok in Kampen en is 480 bladzijden groot. Aan het boek is drie jaren ge werkt. Het bevat zoveel mogelijk gegevens van allerlei christelijke organisaties en groeperingen in Nederland, gerangschikt naar ca tegorieën. De bedoeling is, regel matig bijgewerkte edities te la ten verschijnen. Deze eerste Nederlandse uitga ve is een initiatief van de Engelse uitgeverij Marc Europe, die al een aantal jaren zelf het 'Chris tian Handbook' in het Verenigd Koninkrijk op de markt brengt. Lezing. Vrijdagavond om 8 uur wordt in de Lokhorstkerk aan de Pieterskerkstraat in Lei den de derde lezing gehouden in de reeks 'Gods aktivisten'. Spre ker is de heer J. G. Fijnvandraat uit Leeuwarden. Het gaat dit maal over Gideon (bijbelboek Richteren. hoofdstukken 6 en 7). Orgel. Jan J. van den Berg, organist van de Nieuwe Kerk in Delft, geeft zaterdagavond om 8 uur een bespeling op het orgel van de hervormde kerk in Kou dekerk aan den Rijn. Naast werken van Krebs, Rowley en Franck speelt hij een pas voltooi de eigen bewerking van het lied 'Wat de toekomst brengen mo ge'. Zangduo. Zaterdagavond (8 uur) is het zangduo 'Roelof en Connie' gast in de koffiebar van het hervormd en gereformeerd jeugdwerk en 'Youth for Christ' in de Leidse Petrakerk (Curacao- straat 3). Zes jaar geleden is dit duo be gonnen met het zingen van meestal zelfgeschreven liedjes in kerken en koffiebars. Samen met hun technicus Ruud gaan ze het land door om mensen in aanra king te brengen met het evange lie. Roelof begeleidt de liedjes met gitaar. Nel Benschop. De dichteres Nel Benschop werkt zondagmor gen (10 uur) mee aan de kerk dienst van de baptistengemeente in Leiden (Oude Rijn 3). Thema van de dienst is: "De braam struik brandt, maar verbrandt niet". De plaatselijke predikant A. H. Agtereek gaat in de dienst Vesper. In het koor van de Grote Kerk in Noordwijk-Bin- nen begint zondagavond om 7 uur de maandelijkse vespervie ring met als voorganger de plaat selijke predikant W. van der Lee. Thema is: "Wie heet er zalig?" Het vesperkoor onder leiding van Theo Tobé en een blokfluit- kwartet werken aan de dienst mee. '8 Mei' naar Zwolle De derde landelijke manifes tatie van de '8 Mei-beweging' wordt gehouden in en rond de IJsselhal in Zwolle op zaterdag 9 mei volgend jaar. Uit 37 plaatsen werd Zwolle gekozen. "Juist in deze regio wo nen veel mensen die de vorige manifestaties hebben bezocht", schrijft de beweging in haar persbericht. '8 Mei' is ontstaan als een alter natief naast het officiële pro gramma van het pausbezoek. Voorzitter is mevrouw Wies Stael-Merkx. Over de manifesta tie in Zwolle zegt zij: "Er is uitvoerig gewikt en ge wogen voordat de beslissing was genomen. Voor de derde keer zo'n groots gebeuren organise ren brengt risico's mee. Maar de terugblik op Den Haag en Den Bosch gaf de doorslag. De sfeer van vernieuwing en ommekeer, die in Den Haag begon en verder tot bloei kwam in Den Bosch, moet doorgaan. De vlam van be moediging, van geloof en warm te, die mensen elkaar daar aan reikten, moet brandend worden gehouden". Onderscheiding. De paus heeft de Orde van de Heilige Gre- gorius toegekend aan de joodse leider Joseph Lichten, voorzitter van de joodse organisatie ter be strijding van het antisemitisme in Rome. Reden: diens grote ver diensten voor het joods-christe lijke gesprek, de bestrijding van het antisemitisme en de bevorde ring van de vrede in de wereld. Onderzoek. Er komt een diepgaand onderzoek naar de uit- en toetredingen van kerkle den binnen de Evangelische Kerk van Duitsland. De 120 af gevaardigden uit 17 regionale kerken naar de synode van de Evangelische Kerk zijn veront rust over het nog steeds groeien de aantal uittredingen. Tussen 1972 en 1982 hielden ongeveer anderhalf miljoen kerkleden het voor gezien. In 1984 bedankten 127.000 leden voor de kerk. Maar er traden ook ruim 38.000 nieuwe kerkleden toe, en dat aantal beweegt zich ook in stijgende lijn. De synode is erg benieuwd naar de motie ven van mensen die afhaken en van mensen die zich aanmelden. Hervormde Kerk: aangeno men naar Kerkenveld (bij Hoo- geveen) kandidaat A. Groene- veld aldaar, naar Rijswijk (ZH) kandidaat K. J. Viser Gouda. Ge reformeerde Kerken: beroepen te Schamegoutum-Bozum kan didaat J. Abbink aldaar. Gerefor meerde Gemeenten: bedankt voor Oosterland (Z.) R. Boogaard Leiden.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13