Flinterdunne skikleding: toch warm Langlaufers komen om in de systemen Weinig nieuws in alpinemateriaai WINTERSPORT Graffiti, glitter en neon tinten De derby flex, een uitkomst voor de agressieve skiër. Skiën we dan op volmaakte schoenen, in volmaakte bindingen en op volmaakte ski's? Het heeft er veel van weg. Sinds de uitvinding van de 'stopper' is er op het gebied van alpine-materiaal weinig meer gebeurd. Het wachten is nog slechts op de elektronische binding. Maar er zijn al mensen die er rotsvast van overtuigd zijn, dat die er nooit zal komen of anders gezegd: dat die wegens de extreem hoge kosten nooit in produktie zal worden genomen. Een proefmodel (Marker) werd twee jaar geleden reeds op de sportvakbeurs te München getoond, maar sindsdien is er weinig meer van vernomen. door Rob van den Dobbelsteen Skifabrikanten beperken zich tot het aanbrengen van details, die één of twee jaar later weer spoorloos zijn verdwe nen. Aan de schoenen is sinds Salomon, nu alweer zeven jaar geleden, met het re volutionaire SX-90 model op de markt verscheen, ook weinig gebeurd. Iedere zichzelf respecterende fabrikant is met een soortgelijk model op de markt geko men al is de schoen met vier of vijf klem men nooit helemaal verdwenen. Heel goede skiërs zweren zelfs bij dat ouder wetse schoeisel. Zij talen niet naar een comfortabele achterinstap. Bindingen Alleen aan de bindingen is de laatste jaren nog het een en ander veranderd, maar dat wil niet zeggen dat de „oude", bindingen slecht zijn. Zeker bij een merk als Tyrolia slagen ze erin de bin ding alsmaar veiliger te maken al is het vaak millimeter-werk. Nu heeft deze Oostenrijkse fabrikant in de teenstuk ken van de zogenaamde 400-serie in plaats van twee rollers, vier rollers gezet. De schoen komt daardoor makkelijker terug in de oude - gecentreerde - stand na een flinke schok en raakt men in een val, dan schiet diezelfde schoen soepeler los dan bij de conventionelere modellen waarin geen rekening is gehouden met oude, versleten schoenranden die nog wel eens kunnen blijven haken. Maar nogmaals: het blijven details. Mischien, heel misschien dat meneer Ambros Betosini uit het Zwitserse Uster (bij Zürich) nog voor een revolutie in de recreatieve skiwereld kan zorgen. Hij immers vond de Derbyflex uit, een ap paraatje waarover het op het gebied van noviteiten in het algemeen zeer cynische redaktie van het Zwitserse blad 'Ski' nogal opgetogen deed. In het januari nummer van dit jaar werd bericht dat la boratoriumproeven hadden uitgewezen dat de vibratie van de ski (het zogenaam de „fladderen" bij hoge snelheden) bij het aanbrengen van de Derbyflex met 70 procent vermindert. Snel rustig De praktijktesten waren nog duidelij ker. Citaat uit het blad: „Het was met het blote oog te zien dat de ski met de Der byflex veel rustiger gleed dan de ski zon der Derbyflex." De Derbyflex, een plaat die is gemaakt van een speciale alumi- niumlegering en poly-urethan, moet tus sen de binding en de schoen worden be vestigd. De plaat weegt vier ons en is probleemloos op elk soort schoen te monteren. In Zermatt, waar vorig jaar december de Derbyflex voor het eerst op grootschalige wijze door 150 perso nen werd getest, was nog niet bekend wie de anti-fladderaar - die ook voor de steeds agressiever skiënde Nederlander van groot belang kan zijn - gaat fabrice ren en hoeveel het ding eventueel gaat kosten. De nieuwe Tyroliabinding met vier rollenin het teenstuk, (foto gpd> Overall met veel modieuze, op vallende details. (foto gpdi Een overall lichtblauw met zwarte stippen met a-symetri- sche ritsslui ting en een col kraag met schouder- drukknoop sluiting. De ceintuur is in de vorm van het lichaam ge sneden (links). Daarnaast een overall van krinkelnylon, op de vliegenier soverall met veel ritsen, zakken en klit- tebandsluitin- gen. (Foto c&A) Vrij neutraal uit de collectie van Triumph Gol den Cup, dat ook in het straatmodebeeld niet misstaat. (foto pn Overall uit de collectie Ellese. De wintersportmode voor het ko mende seizoen: van boven wijd en bij de heupen smal. Voeg daar nog aan toe dat er over het algemeen zeer moderne, in bonte kleuren ge- tatoueerde stoffen worden gebruikt en men kan zich ongeveer een voor stelling geven hoe de modegevoeli- ge skiër er straks zal uitzien. Een modegevoelige skiër, die wel flink in de buidel zal moeten tasten. Want wil je helemaal met de trend mee gaan, dan zul je jezelf toch in een ski-overall moeten hijsen die op z'n minst van zoiets als goretex is ge maakt. O ft wel een stof die geen sneeuw of regen doorlaat, maar die aan de binnenkant toch niet vochtig wordt omdat het transpiratievocht wel van binnen naar buiten kan. Nog niet eens zo heel lang geleden was goretex - of hoe die andere ge lijkwaardige stoffen ook mogen he ten - weinig geschikt voor skikle ding omdat het zo weinig soepel was. Maar die tijd is voorbij. Vooral de „dure" merken hebben nu flin terdunne skikleding die het lijf niet temin behaaglijk warm houdt bij temperaturen van ver onder nul gra den Celsius. Het probleem is alleen: Prijzen van duizend gulden of meer voor een enkele overall zijn sche ring en inslag. Half bevroren Het gekke is evenwel, dat men er dat graag voor over heeft. Impor teurs van merken als Allsport, Luh- ta, HCC en Klammer signaleren een hang naar steeds betere en daardoor ook duurdere skikleding. Men kijkt niet meer op van een jack van meer dan vijfhonderd gulden. Overalls in de prijsklasse van zevenhonderd tot duizend gulden vliegen uit de rek ken. Een van de importeurs, Jack van Gelder: „Iedereen die een keer half bevroren uit de sleeplift is ge stapt, laat het wel uit zijn hoofd om ooit nog zo'n goedkope Rennhose te kopen. Dan liever iets warrrjs ook al kost dat meer". Bovendien zie je er dan nog mo dern uit ook. Hetgeen een uitermate gewichtige zaak is in het „snobby" skiwereldje. Up to date ben je in het seizoen 86/87 pas als je in een vrij extravagant pak rondsuist. Lichtge vende kleuren, glitter en in blou- sons en jacks „gekraste" graffiti zijn eerder regel dan uitzondering. De zoete pasteltinten zijn uit, daarvoor in de plaats komen de gekleurde witten of ijzige pastels. Deze laatste zien we vooral veel bij de glanzende stoffen. Maar ook degenen die in oranje, rood, geel en felblauw of in paars met lila of smaragdgroen over de piste willen suizen, komen ruim schoots aan hun trekken. Elastische stoffen Opmerkelijk is de terugkeer - nog niet overal - van de elastische stof fen, die glanzend strak over been en bil spannen. Een doorbraak? Er zijn importeurs die ervan overtuigd zijn dat de tijd van de nonchalante mo dellen voorbij is, maar wie door de wintersportafdeling van bijvoor beeld C&A slentert, zal zien dat de inkopers van die firma daar nog niet zo overtuigd zijn van een opmars van bijvoorbeeld de skipantalon met voetbandje. Heel opvallend is de toepassing van kunstbont in meerdere collec ties. Kunstbont dat in verschillende tinten is geverfd. Modieuze details blijven - net als in voorgaande jaren - ruim gestikte mouwen met ragla- ninzet, grote kragen en capuchons eveneens. Die capuchons overigens, zijn niet zelden heel strak sluitend, wat de skister - als die de capuchon tenminste opzet - een aanzien ver schaft van iemand uit de middel eeuwen. Zeker als zij ook nog een pak met een „schootje" draagt en een Queue-de-Paris, zo'n extra „achterwerkje". Space-look Maar dat niemand denke dat die middeleeuwen-look zaligmakend is. Aan „de andere kant" staat voor de durvers de „Space-look" met onder die meer die al eerder genoemde fluoriserende stoffen. Bepalend voor de „Space-look" zijn ook de verwerking van metallic-achtige stoffen, de hoge kragen met bijpa- sende handschoenen met grote kap pen en de vreemdsoortige mutsen die doen vermoeden dat de drager of draagster gereed is voor een reis door de ruimte. En de langlaufmode? Die gaat steeds meer op de alpinemode lij ken. Veel collecties ook hebben pakken die voor beide skisporten kunnen worden gebruikt en zelfs ook als vrije tijdskleding kunnen worden gedragen. Nieuw zijn de parka's, de langere jacks en de blou- sons met ingebouwd rugtasje. De overall is net als bij de alpinemode een absolute topper. De meesten zijn met jersey gevoerd, maar er zijn er ook met een lichtgewatteerde voering. Opvallend is dat de strakke broek aan het verdwijnen is. De mo derne langlaufer draagt een oversi zed broek. ROB VAN DOBBELSTEEN De langlaufer doet er goed aan een systeem te kiezen dat bij zijn stijl past, zonder te letten op alle nieuwigheden. (foto gpdi Voor langlaufers, die al wat langer op de latten staan is het misschien nog een beetje te overzien. Maar wee de begin ners. Zij worden bij de aankoop van ma teriaal overspoeld met zoveel mogelijk heden, dat zij het spoor al snel bijster raken. Geen onderdeel van de skisport heeft zich de laatste tijd namelijk zo ont wikkeld als juist het langlaufen en het einde is nog lang niet in zicht. Was bijvoorbeeld de 'schubben-laag' twee jaar geleden nog het nieuwste van het nieuwste, nu zal je wel gek zijn als je nog een ski met dit soort 'stijghulp' koopt. Er zijn nieuwe, veel betere syste men op de markt gekomen. En wat voor de ski geldt, geldt ook voor de binding en de schoen. Uniformiteit Zelfs bij producenten en importeurs zelf is nu de roep gekomen om grotere uniformiteit. Maar dat aan die oproep gehoor wordt gegeven, kan moeilijk worden gezegd. Het ziet er bijvoorbeeld naar uit dat het met zoveel tamtam geïn troduceerde 'snelle' 50 mm-systeem bin nen afzienbare zal zijn verdwenen, maar dat het van oudsher bekende 75 mm-sys teem voorlopig nog wel even zal blijven bestaan. Ondanks de concurrentie van bijvoorbeeld het door Salomon met veel succes gehanteerde SNS-systeem en het ALS-systeem van Blizzard. Voor de leken: bij het SNS-systeem wordt de schoen met een enkele beugel aan de binding vastgeklemd; bij het ALS-systeem gebeurt dat door een beu gel plus blokje. Het verschil slaat ner gens op (het ene systeem laat de schoen net zo vrij als het andere), maar de lang laufer heeft er maar rekening mee te houden bij het aanschaffen van zijn ma teriaal. De ene schoen past niet op de andere binding en die andere binding is weer te breed of te smal voor die ene ski. Chaos Chaos alom. Waaraan Salomon en Adi das nog eens een steentje hebben bijge dragen door elk opnieuw met een nieuw systeem op de markt te komen. Salomon met het RNC-systeem en Adidas met de SDS. Bij het systeem van Salomon valt vooral op dat de binding een eenheid vormt met de ski en bij de introduktie van de SDS meldde Adidas vol trots dat het zowel geschikt is voor de 'oude' dia gonaalpas als de 'nieuwe' schaatspas. Anders gezegd: dat zowel de recreant er op uit de voeten kan als de crack. Maar Salomon kan van zijn systeem hetzelfde zeggen en Blizzard ook. Waar op dus de vraag rijst: welk systeem blijft. De langlaufers doen er daarom het beste aan te kiezen voor het materiaal dat hun het beste ligt en niet te kijken of er nu wel of geen schaatspas mee kan worden uitgevoerd. De revolutionaire techniek waarmee de Fin Siitonen de langlaufwereld nu twee jaar terug op zijn kop zette, is voor recreanten immers nauwelijks bruikbaar. De loipen worden er geheel door verwoest en de techniek vraagt enorm veel training. Wachsen Wat voor bindingen opgaat, gaat ook op voor het kiezen van de ski's. Het wachsen van de ski's was een tijdje vrij impopulair. Met éen 'schubben-laag' ging je tenslotte net zo makkelijk door de loipe als met de beste wachs, was de algemen mening. Totdat het geschuur en geschraap van de schubben (of welke oneffen ook) veel langlaufers begon te vervelen. Fabrikanten, gewaarschuwd door het gehuil uit de loipen, begonnen te zoeken naar vooral' chemische 'stijg- hulpen'. Grootste probleem: passeerde de temperatuur van de sneeuw de nul gradengrens, dan begon het witte goedje onder ski's te klonteren. Verscheidene fabrikanten begonnen daarop weer het wachsen te propageren, waarbij vooral Blizzard goede vorderin gen maakte met het zogenaamde chemi- cal-systeem. „Het klonteren van sneeuw wordt opgeheven", aldus de fabrikant, „door het opbrengen van een speciale glijwas 'die tot op 1 centimeter van beide einden van het stijgvlak moet worden opgebracht". Eerste proefnemingen doen veronderstellen dat Blizzard daar mee niets teveel heeft gezegd. Schoenen De schoenen tenslotte. Opnieuw: kies de schoen die bij het reeds gekozen ofte kiezen systeem past. Opvallend nieuws voor de komende winter: de schoen met de hak die zo in de binding kon worden geplaatst dat de ski muurvast onder de voet kwam te zitten (ski's beter bestuur baar) raakt eruit. Vooral voor ouderen die nog wel eens wat moeite hadden met het nemen van een bocht in een steile afdaling, leek die 'uitvinding' een uit komst, maar de praktijk heeft uitgewe zen dat het aantal ongevallen met dit systeem alleen maar groter werd. Waar mee maar opnieuw gezegd is: noviteiten die met het ene jaar bejubelt, worden het andere jaar weer verketterd. Tot woede van de langlaufer die door de bomen het bos niet meer ziet. (GPD)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11