Van Dijk komt bonden tegemoet Geen verlaging disconto Chauffeurs van Stolk bezetten kantoor FNV In overleg arbeidsvoorwaarden Controle op vervoer mosselen verscherpt Golfstaten streven naar verhoging van olieprijs Noordelijke provincies in de clinch over steun aan Avebe 25-99.- Brink/Molyn WOENSDAG 5 NOVEMBER 1986 ECONOMIE RIJ S WIJK/IJMUIDEN (ANP) - Het Produktschap voor Vis en Vis- produkten bereidt scherpere con trole yoor op het vervoer van mos selen van de Waddenzee naar de zogeheten verwaterplaatsen in de Oosterschelde. De verscherpte controle houdt verband met de eer der vastgestelde verhoogde con centratie van algen in de Wadden zee, die bepaalde stoffen afschei den die bij consumptie van mosse len kunnen leiden tot maag- en darmstoornissen. Dit heeft het pro duktschap gisteren meegedeeld. Overigens heeft het Rijksinsti tuut voor Visserijonderzoek in IJ- muiden uit maandag genomen de consument. Van de andere kant is de strenge controle bedoeld als bescherming van de afzet. "De risi co's voor de afzet in de toekomst zijn gigantisch", zo meent Langs traat. Onder de aangescherpte re geling zullen de in de Waddenzee opgeviste mosselen alleen nog maar binnendoor naar Zeeland mogen worden gebracht en niet over zee ("buitenom"). De vissers mogen de mosselen bovendien niet 's nachts opvissen monsters de voorlopige eerste DEN HAAG (ANP) - Minister Van Dijk zou toch bereid zijn om het geld, bedoeld om clusie gekregen dat de algencon- volgend jaar verdere arbeidstijdsverkorting voor ambtenaren te betalen, ook aan werkge- ^Voorzitte^to* j!*Langstraal legenheidsmaatregelen te besteden. Secretaris Sonneveld van de FNV-ambtenaren heeft van het produktschap ziet de ver gisteravond gezegd dat de bewindsman een aarzelend'ja'heeft laten horen op deze vraag scherping van de controle in de of op de verwaterplaatsen van de commissie-Albeda, die vanochtend advies uitbracht over de arbeidsvoorwaarden eerste plaats als een waarborg voor Oosterschelde lossen. Alle partijen voor ambtenaren. Het advies van de commissie stelt vakantiegeld van overheidsperso- de ambtenarenbonden grotendeels neel moet omhoog van 7,5 tot zullen moeten blijven worden voorzien van geleidebiljetten en ook de controle van de Rijksdienst voor de keuring van vee en vlees, een onderdeel van het ministerie van landbouw en visserij, blijft ge handhaafd. Bijna vier weken geleden werd de verhoogde algenconcentratie in de Waddenzee vastgesteld. Daarna heeft het ministerie het zelf rapen van mosselen ontraden, terwijl het produktschap met maatregelen kwam die er voor moesten zorgen dat de mosselen lang genoeg in de Oosterschelde werden verwaterd om ze weer zonder gevaren te kun nen consumeren. Aanvankelijk be stond de hoop dat de eerste najaar- storm of een daling van de water temperatuur de verhoogde algen- concentratie snel zou doen ver dwijnen. Om de problemen voor de mos- selhandel en de mosselconserven- industrie op te vangen worden nu mosselen geïmporteerd uit onder meer Denemarken. Onderzoek door het RIVO heeft uitgewezen dat deze schelpdieren geen last hebben gehad van de algen. Op last van het produktschap worden vol gens Langstraat herhaaldelijk steekproeven genomen van deze importen om te controleren of zij voldoen aan de wettelijk en door het schap gestelde eisen. Verder worden de importmosselen op de zelfde wijze gekeurd als de Neder landse. het gelijk, waar het gaat om het procent van het inkomen. Alleen vastgelopen overleg tussen Van de gevraagde betere behandeling Dijk en de bonden over de arbeids- van ambtelijke deeltijdwerkers in voorwaarden voor 1986. Er is geen de sociale zekerheid krijgt geen sprake geweest van reëel overleg, steun van de commissie-Albeda door het zware gewicht dat de nister hecht aan budgettaire er gemeen politieke argumenten, zegt de commissie. De minister mag zich in zijn arbeidsvoorwaardenbe- In het genoemde overleg heeft minister Van Dijk geweigerd de bonden tegemoet te komen. De be windsman kan de arbeidsvoor- leid niet uitsluitend beroepen op waarden vaststellen, zoals hij dat de slechte financiële situatie de overheid. Albeda meent voorts dat de heid rr stellen om de inkomens ambtenaren op te trekken wenst en heeft ook al gemeld' geen behoefte te hebben aan het advies van de commissie-Albeda. De bon geld beschikbaar moet den hopen met het advies een meer i de evenwichtig overleg te kunnen be- Het reiken. steun verwachten bij het prijsbeleid; ook twee andere OPEC-landen, Iran en Libië, heb ben koning Fahd geprezen voor het ontslag van Jamani en het prijsbeleid. -i de kingsraad voor de Arabische Golf andere GCC-landen de nodige (GCC) hebben gisteren tijdens de conferentie in Abu Dhabi bespro ken welke mogelijkheden er zijn om de olieprijs op te drijven. Dit is gisteren meegedeeld door officiële bronnen. Aan de conferentie wordt deelge nomen door koning Fahd van Sa- oëdi-Arabië, sultan Qaboos van Oman, de sjeiks Jaber al-Ahmed van Koeweit, Isa Bin Salman van Bahrein, Khalifa Bin Hamad van Qatar en Zayed Bin Sultan Al- Nayeh van de Verenigde Arabi sche Emiraten. De GCC-landen hebben gisteren vooral gesproken over de manier waarop de olie-opbrengsten kun nen worden gebruikt bij de oplos sing van de economische proble men waarmee een aantal Golfsta ten kampt. De GCC-landen Saoedi- Arabië, Koeweit, V.A.R. en Qatar zijn ook lid van de Organisatie van Olie-Exorterende Landen (OPEC), en zijn samen goed voor 40 procent van de wereld-oliereserve. Hun ge zamenlijke dagelijkse produktie wordt geschat op 7 miljoen vaten per dag. De GCC-landen zijn, net als de andere olieproducenten, door de instorting van de olieprijs in ernsti ge begrotingsproblemen gekomen. Het ontslag van de Saoedische olieminister Jamani lijkt te duiden op een radicale koerswijziging van de Saoedische koning Fahd. Jama ni was de geestelijke vader van het Saoedische beleid om de oliepro- duktie op te voeren, hetgeen leidde tot een groot overschot op de we reldmarkt met de bijbehorende prijsdaling. Jamani's opvolger, Hisham Na- zer, heeft van koning Fahd op dracht gekregen met de andere GCC-minster.s overleg te plegen over de manier waarop de produk tie kan worden beperkt om de olie prijs op te drijven. Nazer en zijn ambtgenoot Mana Saeed Oteiba van de VAR hebben inmiddels ver zocht om spoedzittingen van de OPEC om het prijsbeleid opnieuw te bespreken. Tijdens de hoorzitting van gister avond gaf Van Dijk er blijk van de bonden toch tegemoet te willen ko men, echter pas bij de besteding van de atv-gelden in 1987. Geld dat pay in de tweede helft van deze re geerperiode zou worden uitgege ven, willen hij en het kabinet wel eerder besteden, maar uitsluitend aan werkgelegenheidsmaatrege- len. De FNV-ambtenaren wijzen een dergelijk dictaat echter op voorhand af, aldus Sonneveld. Met het advies van de commis sie-Albeda in de hand willen de bonden de onderhandelingen her openen en tot een compromis friet VanlDijk komen. Zij vragen voor twee miljard gulden aan verbete ringen. De minister, die dit jaar ruim een miljard gulden op het personeel van de overheid moet bezuinigen, kan het advies van de commissie naast zich neerleggen. Tijdens de hoorzitting heeft hij echter geen uitlatingen in die rich ting gedaan Met name binnen de grootste ACOP-bond, de AbvaKabo, heerst de opvatting dat, als de uitspraak van de commissie-Albeda geen ge volgen heeft, er acties moeten ko men. Sonneveld is van mening dat als de minister het advies naast zich neerlegt en de rechter eraan te pas zou moeten komen om over ac- AALSMEER - Danielle, Inge en Francoise samen aan het werk om alle bloemstukken voor de Vaktentoonstel- ties te oordelen, de bonden onmo- ling in de Aalsmeerse bloemenveiling op tijd klaar te krijgen. Deze tentoonstelling, die 20.000 vierkante meter in gelijk onzorgvuldigheid meer kan beslag neemt, is vandaag geopend. Nieuw dit jaar zijn de bloemstukken waarin echte bloemen gecombineerd worden verweten. worden met bloemen i i zijde. Bouwbond CNV houdt vast aan 36 uur UTRECHT (GPD) - De Hout- en Bouwbond CNV blijft streven naar een 36-urige werkweek voor de 250.000 bouwvakkers. Daarnaast wil de bond een loonsverhoging van 1 procent per jaar. Voorzitter F. van der Meulen heeft dat gister ochtend gezegd bij de presentatie van de cao-eisen voor de bouwnij verheid. De onderhandelingen over de bouw-cao beginnen december. Op dit moment liggen de vakbonden en werkgevers nog met elkaar overhoop.over de vormgeving van de atv die bij de vorige cao werd afgesproken. Het gaat daarbij om realisatie van 7,5 procent arbeids tijdverkorting. Volgens de werkge vers ontbreekt daarvoor het geld, maar de vakbonden menen dat de afspraak op de een of andere ma nier "boven tafel" moet blijven. Dat is van belang, omdat ze vol gend jaar verder willen gaan met arbeidstijdverkorting. De loonsverhoging die de CNV- bond vraagt is "bescheiden", aldus Van der Meulen. De bond vindt wel dat nog eens 3 procent van de prestatietoeslagen in het garantie loon verwerkt moet worden. AMSTERDAM/ARNHÉM (GPD) - Akzo is van plan over enkele maanden een import verbod in Nederland eisen van de aramide-vezel kevlar van concurrent Dupont. Het che mieconcern, dat met-Dupont al jaren in een octrooistrijd is ge wikkeld over de aramide-ve- zels, verwacht echter dat het nog jaren duurt, tot twaron winst oplevert. Dr. S. Bergsma van Akzo maakte bij de presentatie van de resultaten van het concern over het derde kwartaal tevens bekend dat de aramide-fabrie- ken van dochter Enka in Delf zijl en Emmen inmiddels in produktie zijn genomen. Ruim Akzo gaat importverbod eisen van vezel Dupont een jaar later dan de bedoeling was, onder meer als gevolg van schade aan een van de vier pro- duktie-eenheden van het grondstoffenbedrijf in Delfzijl. De produktie is vooralsnog be perkt tot kleine hoeveelheden, die straks moeten uitmonden in 'echte orders'. Bergsma verklaarde verder dat er geen basis meer lijkt te zijn voor een vergelijk met Du pont over het octrooigeschil tussen beide concerns. "Het grote struikelblok is geld. Du pont wil te veel". Door de oc trooien-kwestie zal de groei van de afzet langzamer zal gaan dan Akzo had gehoopt. Zo heeft de rechter in Engeland en Ameri ka de import van twaron verbo den. "Maar de vooruitzichten voor de afzet van aramide zijn onveranderd positief', aldus fi nancieel directeur Bergsma. Bundesbank; Kort Zakelijk Terrorisme De internationale luchtvaartor ganisatie IATA heeft aan het einde van haar tweedaagse conferentie de regeringen met klem verzocht de kosten te delen in de strijd te gen het terrorisme. De conferentie van de IATA stond in het teken van het internationale terrorisme dat verantwoordelijk wordt gehou den voor een aanzienlijke inkom stenderving van diverse lucht vaartmaatschappijen. Gilette Op de effectenbeurs van Wall Street is Gilette gisteren één van de meest in het oog springende fondsen geweest. Geruchten over een mogelijke overneming door Unilever zorgden voor een flinke koersstijging en een uitzonderlijk hoge omzet in het aandeel. Een woordvoerder van Unilever in Rot terdam herhaalde gisteravond des gevraagd slechts het standpunt van het concern dat niet wordt ge reageerd op geruchten in de markt. Sara De feministische uitgeverij Sara heeft gisteren voor anderhalf jaar uitstel van betaling gekregen. Er wordt volgens bewindvoerster mr. A. Kartsen "met iemand uit de uit geverswereld" gesproken over voortzetting van Sara. De onder handelingen met Kluwer sprongen in augustus af. Sara kreeg in juni van de rechtbank al voorlopig uit stel van betaling. De schulden be droegen op dat moment ruim 1,4 miljoen gulden. GARMISCH-PARTENKIRCHEN (DPA) - De centrale bank van West-Duitsland zal het voorbeeld van de Japanse centrale bank niet volgen en haar disconto niet verla gen. Dit heeft de vice-president van de Bundesbank. Helmut Schlesinger. gisteren gezegd tij dens een bijeenkomst van ban kiers in Garmisch-Partenkirchen. Hiermee heeft Schlesinger de ge ruchten, die na de verlaging van het Japanse disconto eind vorige week de kop opstaken, dat ook West-Duitsland zijn disconto zal Verlagen, ontkracht. De Verenigde Staten hebben er lange tijd bij Japan en West-Duits land op aangedrongen hun rente te verlagen teneinde de rol van de VS als stimulator van de wereldecono mie minder zwaar te maken. De twee landen hebben steeds weer stand aan die druk geboden, maar nu Japan is omgegaan zou ook West-Duitsland zijn standpunt kunnen veranderen, hetgeen Schlesinger dus nu heeft tegenge sproken. De vice-president van de Bun desbank verklaardè dat een groot land als de Bondsrepubliek een al GRONINGEN/LEEUWARDEN (GPD) - De provincies Friesland en Groningen verwijten elkaar krenterigheid in de gezamenlijke inspanning van de vier noordelijke provincies voor de redding van het aardappelmeelconcern Avebe. Een oplossing voor het probleem, het bijeenbrengen van in totaal 22,5 •miljoen gulden door de vier pro vincies, lijkt in zicht. Alleen de ruzie tussen Gronin gen en Friesland tnoet nu nog uit de wereld worden geholpen. Daar na moet minister Braks (Land bouw) het licht op groen zetten voor het kwijtschelden van een schuld van 183 miljoen gulden van het bedrijf. Braks heeft het noor dat de aanhou- den in totaal 22,5 miljoen gulden overige geld komt uit andere regio nale fondsen.Dat heeft de Gronin ger gedeputeerde drs. R. Vos al thans medegedeeld, die tevens liet weten dat er overeenstemming is bereikt in de Avebe-kwestie. Een woordvoerder van het pro vinciaal bestuur van Friesland deelde later mee dat, wat deze pro vince betreft, er nog helemaal geen akkoord is. Friesland wil niet, in te genstelling tot Groningen, Drenthe en Overijssel, het ISP-geld be schikbaar stellen voor Avebe. Krenterig 2 spitst zich toe op de bij- te grote groei van de hoeveelheid goede koers ligt geld in omloop niet kan tolereren. Door een discontoverlaging gaan w de rentetarieven omlaag, waardoor door korte-termijnoplossingen. Hij Ter Apelkanaal (72 miljoen gulden) dende groei van de economie niet gevraagd. Dat bedrag is een bijdra- gevaar mag worden gebracht ge voor de zuivering van Avebe i ïtrekkelijker wordt om geld zit hiermee ongeveer op dezelfde te lenen en daardoor komt geld in omloop. De groei van de geldomloop be- verklaarde eerder deze week lijn als Leonard Gleske, lid van het schuld wegens achterstallige bestuur van de Bundesbank. Deze lieuheffïng (14,5 miljoen gulden). draagt op het ogenblik 7,75 procent New York dat de Westduitse ten opzichte i De Bundesbank heeft jaar geleden. opgesteld van 3,5 tot 5,5 procent. De groei is zo groot dat de bank eigenlijk had moeten ingrijpen, maar ze heeft haar beleid, gezien de economische omstandigheden buiten de Bondsrepubliek, niet veranderd, aldus Schlesinger. Door de geldgroei op zijn beloop te laten en de koersstijging van de mark niet te remmen heeft West- Duitsland een aanzienlijke bijdra ge geleverd aan de ontwikkeling van de wereldeconomie. Pogingen om de rente omlaag te krijgen zou den de stabiliteit van de prijzen in gevaar brengen, zo betoogde Schlesinger. In Bonn heeft de Westduitse mi nister van financiën, Gefhard Stol- tenberg, gezegd dat de regering met haar economische beleid op de irge stimulans in de op het ogenblik geen extra teverlaging nodig heeft. Het grootste deel van de noorde- lijke bijdrage - 14 tot 17,5 miljoen gulden - putten de provincies uit geld voor het Integraal Structuur Plan Noorden des Lands (ISP). Het De ru2 dragen gen. De Elfsteden-provincie boos op haar buur, omdat deze slechts 2,5 miljoen gulden in de Avebe-operatie wil investeren. Ter wijl Groningen met de reddings operatie de aan haar verschuldig de, achterstallige milieuheffing toch krijgt uitbetaald. Voorts wil Friesland de ISP-gel- den bij voorkeur besteden aan de verbetering van de economie van provincie en niet aan het derven van verliezen. "Het ISP staat in Den Haag al behoorlijk onder druk. Er zijn partijen die van de re geling af willen. Als je er nu op de ze manier mee omspringt, maak je het er voor het noorden niet beter op", aldus de Friese Gedeputeerde Van der Horst. Groningen ziet niet veel in deze redenering en kaatst de bal terug, door op haar beurt Friesland van krenterigheid te betichten. Deze provincie is immers niet bereid is meer dan acht miljoen gulden op te hoesten, roepen de Groningers. De Groningse provinciebestuurder Vos heeft Friesland dan ook voor 'kruideniers' uitgemaakt. Gronin gen wordt door de Friezen ADVERTENTIE Stereo Radio<assetterecorder met MG en FM-stereo. 2-Weg speakersysteem. 2 Ingangen voor microfoons. Speelt op lichtnet en batterij. ROTTERDAM (ANP/GPD) - Tien tot vijftien chauffeurs van het gis teren failliet verklaarde transport bedrijf Stolk uit Berkel en Roden rijs hebben gisteren het kantoor van de vervoersbond FNV in Rot terdam bezet. Zij deden dit uit oro- test tegen het faillissement dat vol gens hen aan de FNV is te wijten. Vanavond zullen de "bezettende" chauffeurs een gesprek hebben met een delegatie van de vervoers bond over hun grieven. De chauffeurs verwijten de ver voersbond hun werkgever het fail lissement te hebben ingedreven door een langdurige stakingsactie ten gunste van de zeventig Turkse chauffeurs van Stolk. Stolk had een constructie bedacht waarmee de geldende arbeidsvoorwaarden voor de Turkse chauffeurs ontdo ken konden worden. Zij werden onder meer onderbetaald. De Nederlandse chauffeurs van Stolk leggen nu de schuld van het verlies van hun baan bij de ver voersbond FNV. Nadat gistermor gen het faillissement van Stolk was uitgesproken kregen de chauffeurs later op de dag door de curator van het bedrijf formulieren voorgelegd voor het aanvragen van ww. Vol gens een Woordvoerder van de ver voersbond veroorzaakte dat grote ontreddering bij de chauffeurs, omdat zij zich toen pas ten volle realiseerden dat zijhun baan kwijt waren. Bij Stolk werkten ongeveer _Friesland en Gronin- verweten de boel te misleiden. Omdat de Friezen de Groningse oplossing niet aanvaardbaar vindt, werken ze niet mee aan de tot standkoming van nieuwe oplossin gen. Zij .laten het doorhakken van de knoop over aan minister Braks. AMSTERDAM (ANP) - Volgens de commissarissen van Brink/Mo lyn zijn de rampzalige verliezen bij het verf- en drukinktbedrijf ver oorzaakt door ernstige beleidsfou ten van de toenmalige directeur, de heer W. Brink, zonder dat er sprake van boze opzet is geweest. Door zijn expansiedrift zou ir. Brink in het buitenlaftd onzorgvul dig besluiten hebben genomen die bovendien vaak gebrekkig werden vastgelegd. De door de heer Brink onvoldoende geïnformeerde mana gers konden een slechte afloop meestal niet afwenden. Tegenval lende kosten en resultaten werden boekhoudkundig te gunstig voor gesteld. De Turkse chauffeurs krijgen na het faillissement van Stolk voor zes maanden een verblijfsvergun ning. Normaal gesproken zouden ze het land direct hebben moeten verlaten nu ze hun baan kwijt zijn. De verblijfsvergunning geeft de chauffeurs de mogelijkheid om in elk geval in Nederland een nieuwe baan in het internationale trans portwezen te vinden. In Turkije zou hen dat op dit moment zeker niet lukken, omdat het Midden- Oosten-transport de laatste maan den volkomen in elkaar is gestort. De Nederlandse chauffeurs van transportbedrijf Stolk bezetten gister middag het kantoor van de Vervoersbond FNV aan de Westzeedijk in Rotterdam. 1 <f0toANP> Beursoverzicht AMSTERDAM (ANP) - Ondanks de flinke daling van de kwartaalcijfers heeft de koers van Philips zich van daag zich redelijk kunnen handhaven. Er was zelfs even sprake van enige koersverbetering en tegen het midda guur noteerde het elektronicafonds op f 44,60 een dubbeltje beneden het slot van dinsdag. De verliezen hadden dinsdagmorgen bij de actieve waarden de overhand, hoewel zij in de meeste gevallen nogal beperkt bleven. Daarmee bewoog Am sterdam zich in de lijn van Wall Street, terwijl van de koersdaling van de dol lar met twee cent weinig invloed uit ging. Er vielen maar enkele stijgers te ontdekken. Voorp ging Koninklijke Olie die f 1,80 beter was f 206,30. Be scheiden winsten waren weggelelgd voor Kluwer, HBG, Hunter Douglas en Pakhoed. Akzo verloor tachtig cent op f 153,20, Hoogovens twee kwartjes op f 53,50 en Unilever f 1,40 op f488,40. Van de grote banken moest ABN f2,50 omlaag naar f 548,50 en Middenstandsbank eenzelfde bedrag naar f204,50. VNU noteerde te gen het middaguur f 2 lager op f 326, KNP moest eenzelfde bedrag inleveren op f 154 en Océ-van der Grinten f 1 op f 447. De obligatiemarkt lag er nagenoeg onveranderd bij.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9