Defensie wijzigt personeelsbeleid Venijn Deltaproject zit in de staart Masson ontkent knoeien met wir-geld BRENG UW EIGEN GELD GOED ONDERDAK. Patriot-raketten bij niet plaatsing kruisraketten Compromis over pijlerdam Oranje heeft slechte naam in Ierland5 NmB BANK WOENSDAG 5 NOVEMBER 1986 PAGINA 5 Drastische plannen Van Houwelingen: DEN HAAG (ANP) - Het personeelsbeleid voor militairen zal in de toekomst drastisch worden gewijzigd. De gevolgen zullen aanzienlijk zijn. De automatische bevordering en salarisverhoging verdwijnt. Promoties zullen op grond van prestaties plaatsvinden. Het aantal overplaatsingen zal worden beperkt evenals de mogelijkheden tot uitstel of vrij stelling van de dienstplicht. De wedde gedurende de eerste vier maanden van de dienst tijd zal worden verlaagd. gels voor verlening van uitstel of ste vier maanden minder verdie- vrijstelling. Broederdienst, een nen. geestelijk ambt, kostwinnerschap Staatssecretaris Van Houwelingen (defensie) heeft deze plannen mee gedeeld in een brief aan de Eerste en Tweede Kamer. Over maatrege len met betrekking tot burgerper soneel in dienst vdn Defensie wordt het parlement volgend jaar in een afzonderlijke brief ingelicht. Voor dienstplichtigen komt er een strakkere toepassing van de re- Van Houwelingen zal de Kamer zullen geen reden voor vrijstelling begin volgend jaar nader inlichten n de financië- i zijn zijn. Wel krijgt de dienst- over het tijdschema plichtige meer keuzemogelijkhe- le consequenties den wanneer hij in dienst komt. Als gevolg daarvan zal het keu ringssysteem veranderen. Boven dien gaat de dienstplichtige de eer- beleid. Het Samenwerkingsorgaan be langenverenigingen van Militairen (SOM, 100.000 leden) sprak giste- éerste reactie i DEN HAAG (ANP/GPD) - Mocht een Amerikaans-Russisch akkoord over middellange afstandswapens worden gesloten en komen er als gevolg daarvan geen kruisraketten bij Woensdrecht, dan wil minister Van Eekelen (defensie) met het vrijkomende geld extra Ameri kaanse Patriot luchtafweerraket- ten kopen. Nederland heeft de plaatsing van Amerikaanse kruisraketten gekop peld aan het afstoten van de atoomtaken van de F-16 en de Orion. Op WD-aandrang is deze vermindering van de atoomtaken weer ten dele gecompenseerd door een versterking van de luchtverde diging met een bedrag van onge veer 300 miljoen gulden. Als de plaatsing van kruisraket ten niet doorgaat en de atoomta ken van F-16 en Orion worden ge handhaafd, zal het voor luchtver dediging bestemde extra geld wor den gebruikt voor het aankopen van Patriot lanceerinrichtingen en raketten. Deze zullen worden inge zet voor het beschermen van ha vens en vliegvelden in Nederland, aldus Van Eekelen gisteren op een persbijeenkomst. Als eerste land na de Verenigde Staten heeft Nederland, ter vervan ging van de nucleaire Nike raket ten, voor ongeveer 900 miljoen gul den twintig Patriot lanceerinrich tingen met 160 raketten gekocht waarmee de Nederlandse troepen in West-Duitsland worden bewa pend. Als zou blijken dat niet voldoen de is uitgetrokken voor het moder niseren van de Leopard I tank, zal worden bezuinigd op de aankoop van helikopters, aldus minister Van Eekelen. De bewindsman sloot niet uit dat het om een mil jard gulden zou kunnen gaan. revolutionaire wending in het per soneelsbeleid van Defensie". Het SOM zegt echter inhoudelijk geen commentaar op de voorstellen te kunnen geven, omdat ze niet in het centraal georganiseerd overleg mi litairen zijn besproken. De vereni gingen zijn "teleurgesteld" over deze manier van informeren. De dienstplichtigenbond AVNM noemt het beleidsplan van staats secretaris Van Houwelingen ver rassend, omdat het beleid ten aan zien van uitstel van de dienstplicht wordt versoepeld. Eerdere berich ten spraken volgens de AVNM juist van een strakker beleid. De vereniging oordeelt positief over het voornemen om het keurings- en plaatsingsbeleid te veranderen ten gunste van de dienstplichtigen. Ook de invoering van een tweede keuring vlak voor de opkomst, waarbij dienstplichtigen - met inachtneming van opleiding en voorkeur - direct invloed kunnen uitoefenen op plaatsing, spoort met de gedachten van de AVNM. De vereniging is tegen een tweede ling van de wedde. Ook de WDM heeft boos gera- geerd op het voorstel om de wedde voor dienstplichtigen de eerste vier maanden te verlagen. DEN HAAG/MIDDELBURG (GPD/ANP) - Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) komt mor gen op verzoek van CDA, PvdA en D66 de Tweede Kamer uitleggen wat er allemaal fout is gegaan na de ingebruikstelling van de pijlerdam en de afsluiting van het Tholense Gat. Ze heeft op voorhand al laten weten dat ze de afsluiting van de Philipsdam, die een eind aan de grote stroomsnelheden in het Rijn- Scheldekanaal moet maken, niet wil vervroegen. Rijkswaterstaat, de milieubewe ging, de visserij en de binnenvaart hebben gisteren een voorlopig ak koord bereikt over de heropening van de schuiven in de pijlerdam, zodat weer een groter getijverschil ontstaat. Slechts enkele dagen per maand - bij springtij - zal de door- stroomopening van de dam wor den verkleind. Eerder sloot Rijkswaterstaat de stormvloedkering gedeeltelijk af om de grote stromingen in het Schelde-Rijnkanaal na de sluiting van de Oesterdam (achterin de Oosterschelde) te bedwingen. De milieubeweging en de visserij wa ren woedend omdat de pijlerdam juist was gebouwd om de getijde werking in de Oosterschelde te verzekeren. De milieubeweging vreesde een milieuramp, de vissers waren bang voor grote schade aan de mosselteelt. Het huidige com promis is een overwinning voor hen. Bestuurslid De Meijer van Schuttevaer toonde zich gisteren dan ook uiterst teleurgesteld en meldde een vloed van schade claims van de binnenvaartschip pers. De sterke stromingen in het Schelde-Rijnkanaal zorgen voor ernstige vertraging en zijn pas verleden tijd als de Philipsdam in april wordt gesloten. Smitt-Kroes heeft al laten weten niet van plan te Druk beraad in Middelburg tussen Rijkswaterstaat, visserij, milieu groepen en binnenschippers leidde gisteren tot een compromis over het openen van de schuiven in de pijlerdam. De schippers trokken aan het kortste eind. (foto anpi Een ongedwongen onderonsje gisteren tussen koningin Beatrix en de Ierse president Hillery in het paleis op de Dam. Achter hen luisterden prins Bemhard en prinses Margriet mee. (foto anp) AMSTERDAM (ANP) - Koningin Beatrix betreurt het dat de naam Oranje in Ierland associaties op roept met onverdraagzaamheid, terwijl die in Nederland juist mo del staat voor tolerantie. De vorstin zei dat gisteravond in het paleis op de Dam tijdens het galadiner dat zij de Ierse president Patrick Hille ry en diens vrouw aanbood op de eerste dag van hun driedaags staatsbezoek aan Nederland. Het huis van Oranje raakte bijna 300 jaar geleden betrokken bij de geschiedenis van Ierland toen de Nederlandse stadhouder Willem III overstak naar Groot-Brittanië en de Britse troon aanvaardde. Beatrix stelde dat de zo bittere ge schiedenis van de strijd van het zijn de afsluiting te vervroegen. In middels wordt doorgegaan met ex tra bestortingen langs het kanaal om de dijken te beschermen. De manipulaties met de pijlerdam acht de minister 'onder de huidige omstandigheden gerechtvaardigd'. Zij erkent dat de gevolgen van de sluiting van de Oesterdam zijn on derschat. Collegekaart voor goede cijfers. DEN HAAG (ANP) - Het RPF-Kamerlid Leerling heeft bij minis ter Deetman (onderwijs) aan de bel getrokken over mogelijke frau de met collegekaarten. Volgens Leerling zorgt het nieuwe model collegekaart, waarop geen pasfoto van de student meer staat, er voor dat soms ouderejaars studenten tentamens afleggen voorjon- gerejaars. Leerling- is benieuwd hoeveel tentamenfraudegevallen de afge lopen drie jaar bij de verscheidene universiteiten bekend zijn ge worden en welke gevolgen dat heeft gehad voor de betrokken studenten. Hij oppert om examenfraude te voorkomen een ge makkelijk te controleren en weinig fraudegevoelig model college- of stamkaart met pasfoto als controlemiddel te hanteren. Ierse volk voor onafhankelijkheid een zw^re hypotheek legt op het streven de nog altijd bestaande problemen op vreedzame wijze op te lossen. "De last van het verleden te be grijpen is echter niet hetzelfde als de erfenis van dat verleden als een onafwendbaar noodlot te aanvaar den", aldus de Nederlandse konin gin. Hillery, de eerste Ierse presi dent die een staatsbezoek aan Ne derland brengt, benadrukte de gro te overeenkomsten tussen beide landen en de toenemende betrek kingen op economisch, toeristi sche en cultureel niveau. Beide landen hebben moeten strijden voor hun nationale onafhankelijk heid. Beiden zijn traditioneel ver dedigers van democratische prin cipes, menselijke waardigheid en het recht van ieder individu op vrijheid en tolerantie. "Deze over tuiging ligt ten grondslag aan ons beider zorg dat mensenrechten door de hele wereld worden ge handhaafd en ons verlangen ons in te spannen voor ontwikkelingslan den", aldus de Ierse president. W.E Hermans op symposium ministeries DEN HAAG (ANP) - De Neder landse schrijver W.F. Hermans mag gewoon komen spreken op een mede door drie ministeries georganiseerd symposium op 20 en 21 november in de Ridderzaal in Den Haag. Dit ondanks het feit dat Hermans voorkomt op de zwarte lijst van de Verenigde Naties sinds hij in Zuid-Afrika is geweest. Secretaris Solleveld van de stich ting Auteursrechtmanifestatie, die de studiebijeenkomst over het au teursrecht organiseert, heeft dat gisteren gezegd. Organisatoren van het symposium zijn de ministeries van justitie, WVC en onderwijs en wetenschappen, de vereniging voor Auteursrecht en de stichting Auteursrechtbelangen. De bijeenkomst is opgezet, nu met het intreden van het informa tietijdperk nieuwe problemen ont staan rond het auteursrecht. Dit recht beschermt allerlei soorten werk met een zeker originaliteits- gehalte zoals kunstzinnige uitin gen en programma's voor compu ters. Op het programma staan onder meer voordrachten van Hermans, de ministers Korthals Altes (justi tie) en Brinkman (WVC), de direc teuren-generaal De Boer van eco nomische zaken en Van Spiegel van onderwijs en wetenschappen. Van den Broek wil ambassadeur uit Syrië terugroepen DEN HAAG (ANP) - Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) heeft zijn EG-collega's vorige week al voorgesteld om de ambassa deurs terug te trekken uit Syrië als signaal dat de EG de betrokken heid van het Syrische bewind bij een mislukte aanslag op een Israë lisch vliegtuig zeer ernstig neemt. Dat schrijft de bewindsman van daag in een brief aan de Tweede Kamer. Van den Broek deed het voorstel in het overleg over de Europese. Politieke Samenwerking in Lu xemburg, maar tevergeefs. Daar om heeft ook Nederland ambassa deur Meihuizen maar laten zitten. Wel heeft deze zijn grote bezorgd heid in Damascus geuit. De Syrische reactie daarop 'geeft geen aanleiding tot wijziging in de Nederlandse uitgangspunten', al dus Van den Broek. Maandag praat de EG opnieuw over Syrië en Van den Broek zal zijn voorstel dan her halen. Hjj acht het van groot be lang aan dat maatregelen tegen Sy rië gemeenschappelijk worden ge- MAASTRICHT (ANP) - Heeft het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds geprobeerd wir-gelden op te strijken terwijl die regeling nu juist niet bedoeld is voor instellingen als het ABP? Die vraag stond giste ren centraal in Maastricht, bij hèt begin van het proces tegen de voormalige directeur beleggingen Masson (64). De kwestie kwam aan de orde bij de eerste aanklacht tegen Masson: het vervalsen van schuldbekente nissen van tennishallen-exploitant Poot uit Nuenen aan het ABP. Vol gens officier van justitie Laumen zijn die schuldbekentenissen van bijna anderhalf miljoen gulden zo danig opgesteld dat het lijkt alsof Poot dit geld van het ABP geleend had. In werkelijkheid waren de schuldbekentenissen volgens hem bedoeld om zo het ABP de ander half miljoen te bezorgen, die Poot van het rijk zou krijgen. Masson ontkende dat gisteren bij hoog en bij laag. Met. de affaire Poot kwam in de zomer 1983 de ABP-affaire aan het rollen. Deze ondernemer was aan het eind van de'late jaren '70 bezig was een keten van tennishallen op te zetten en probeerde daarvoor bij het ABP geld te krijgen. Masson was toen adjunct-directeur beleg gingen. Hoewel het plan hem wel aanstond, slaagde hij er niet in het door de ABP-directie te loodsen. Masson verwees Poot naar ir. Van Zon - een van de andere hoofdver dachten in de ABP-zaak. Na diens bemiddeling bleek korte tijd later het ABP wel brood in zijn plannen te zien. Het ABP leverde vervolgens het geld voor de eerste twee hallen in Deurne en Waalwijk. Poot echter meende dat alleen een hele serie sporthallen rendabel zou zijn en bereidde vier nieuwe hallen voor in Dordrecht, Etten Leur, Bergen op Zoom en Aalsmeer. Ook die zou het ABP moeten financieren. Bij die vier nieuwe hallen ont- stonden de problemen. In ruil voor de financiering moest Poot behal ve rente ook de helft van zijn wir- premies afdragen. Omdat het ABP geen recht heeft op een wir-premie werd die wir-schuld van Poot aan het ABP op een onduidelijke ma nier in schuldbekentenissen neer gelegd. "Als het aannemen van wir-gelden zo legaal was geweest dan had dat gewoon in de schuld bekentenissen gezet kunnen wor den. Maar dan was de politiek on middellijk op de proppen geko men", aldus officier van justitie Laumen. 'Legaal' - Masson ontkende bij hoog en bij laag dat de 'wir-constructie' ille gaal zou zijn. "Staatssecretaris Ko-~ ning van financiën was er van op de hoogte en sprak met geen woord over strafbaarheid. Wel zou hij maatregelen nemen om in de toekomst dit soort constructies niet meer mogelijk te maken. Ik heb hem toen nog gezegd dat ik hoopte dat die maatregelen niet De relatie tussen het ABP en Poot eindigde toen Poot geen zin meer had de hoge bemiddelings- kosten van bijna 40.000 gulden pro visie per hal, die Van Zon bereken de, te betalen. Volgens Poot was die bemiddeling volstrekt overbo dig. Het ABP stopte toen de finan ciering van de tennishallen. Vol gens Masson omdat het ABP er verder geen gat meer in zag. Poot echter meent dat het stoppen van de betaling aan Van Zon (een half procent per tennishal) daar de oor zaak van is. Zowel Van Zon als Masson hebben altijd pertinent ontkend dat ze steekpenningen hebben aangenomen. Van Zon sprak in zijn onlangs afgerond pro ces van provisiegelden. Verwacht wordt dat het proces tegen Masson zeker tot begin vol gend jaar zal duren. Er zijn 41 ge tuigen opgeroepen. De eersten zijn Poot en ABP-er Fennis. Zij ver schijnen vandaag voor de recht bank in Maastricht. ADVERTENTIE ROOSENDAAL - De laatste lood jes van de Deltawerken, de zoge noemde compartimenteringswer- ken aan de oostkant van de Ooster schelde, wegen wel heel erg 2 te maken, met als kroon op het werk de stormvloedkering die voor het achtste wereldwonder door gaat, is het een misser dat ze het watergedrag in het Schelde- Niet alleen jagen de onverwacht Rijnkanaal niet exacter wisten te Qi*ympltiPQ sterke ebstromingen sinds de slui- voorspellen. In vergelijking met de öimpeiljes verdere uitschuring zou zorgen. Dan moet het ook doenlijk zijn om de waterbewegingen in een kanaal op tientallen kilometers van de zee vandaan goed te voorspellen. sterke ebstromingen sinds de slui ting van het Tholense Gat elk et maal twee keer door het Schelde- door Jos Hoffman Rijnkanaal, ze hebben Rijkswater staat ook gedwongen tot een onei genlijk gebruik van de gloednieu we stormvloedkering. Met alle ge volgen van dien. Voor de alom ge roemde Hollandse waterbouwkun de die haar know-how graag we reldwijd slijt, is deze ontwikkeling bepaald geen reclame. Nadat de natte waterbouwers er- een heel Deltaplan spellen. In vergelijking met de Oosterschelde en de andere zee-ar- men van het Deltagebied is dat ka naal immers maar een veredelde sloot. Daar doet het beroep van Rijkswaterstaat op overmacht, en de verdediging dat de grilligheid van de natuur altijd een onzekere factor is, weinig aan af. Gebleken is dat berekend kon worden welke krachten het water op de pijlers en schuiven van de stormvloedkering zou uitoefenen of - zoals ingenieur Van Calland al in de grijze historie deed - dat de Nieuwe Waterweg maar tot op een betrekkelijke diepte uitgegraven hoefde te worden omdat de getij dewerking zelf wel voor de juiste ADVERTENTI- NATIONALE BLOEMEN- VAKTENTGDNSTELLING BLOEMENVEILING, Legmeerdijk 313, AALSMEER 3 en 9 NOVEMBER 1986 Geopend van 9-18 uur. Mogelijk hebben de ingenieurs er wat te simpeltjes over gedacht toen ze hun computers lieten becij feren wat de getijden zouden kun nen aanrichten in het kanaal, na de sluiting van het Tholense Gat. Want het is hoofdzakelijk papieren rekenwerk geweest op grond waar van de foute voorspellingen van een maximale verdrievoudiging van de stroomsnelheden bij eb zijn gedaan. Anders dan voor het oor spronkelijke plan om de Oester dam en Philipsdam tegelijk te vol tooien, is voor de variant met één stroomgat nog open (de Krammer) namelijk geen waterloopkundig model gemaakt. Het ziet ernaar uit, dat het besluit om dat na te laten uit verkeerde zuinigheid geboren is. Evenals trouwens de oorzaak van de ellen de: het eerdere kabinetsbesluit om omwille van het geld de beide com- •partimenteringsdammen niet ge lijktijdig te volotooien toen aan het licht kwam dat de kosten van de pijlerdam de pan uit rezen. Niet misselijk De gevolgen van deze misreke ning komen nu boven water. Ze zijn bepaald niet misselijk: - De bodem van de Schelde- Rijnverbinding is al enige meters uitgeschuurd. Op kritieke plaatsen zoals de buitenbochten in het ka naal moet ter bescherming van de dijken al extra steen gestort wor den, terwijl ook op versteviging van de brugpeilers gestudeerd moet worden. Om te achterhalen wat er zich onder water afspeelt, is de vrijwel permanente inzet van een aantal meetschepen nodig. - De schuiven in de pijlerdam, bedoeld om alleen bij stormvloed of bij dreiging van een milieuramp gebruikt te worden, zijn al bijna een week een stuk omlaag om het kanaal te redden en de hinder voor de binnenvaart op deze op een na drukst bevaren vaarweg (200 sche pen per dag) van ons land te beteu gelen. - De kunstmatige vermindering van de getijdebewegingen in het Oosterscheldebekken bedreigt de toch al aangeslagen mosselcultuur en berooft massa's vogels van hun normaliter periodiek droogvallen de voedselgebieden. - Ondanks de manipulatie met de stormvloedkering is de eb- stroom in het kanaal nog zo sterk, dat de binnenvaart er vertragingen van blijft houden. Deze bedrijfstak met veel kleine zelfstandigen heeft het door overcapaciteit toch al moeilijk, en staat een enorme strop te wachten als de Philipsdam niet eerder dan volgend jaar april/mei dicht kan. Menig schipper wordt door contracten gedwongen om ten koste van tientallen liters extra brandstof tegen de stromingen op te blijven boksen. Deze toestand draait hoe dan ook uit op een omvangrijke sche schade, om van de teloorgang van onschatbare natuurwaarden nog maar niet te spreken. En door de extra voorzieningen die Rijks waterstaat moet treffen om de el lende nog enigszins binnen de per ken te houden, wordt de samenle ving evenzeer het kind van de (mis)rekening. Vele sectoren hebben zich drie decennia lang - financiële - in spanningen en offers getroost voor de beveiliging van Zuidwest-Ne derland. Het is daarom wrang dat door de gebleken onmacht om het venijn uit de relatief simpele staart van het Deltaproject te halen, de pijn nog een tijdje wordt gerekt. Misschien wilt u in de toekomst een eigen huis kopen. Omdat de hypotheek zelden het gehele aankoopbedrag dekt, is eigen geld een belangrijke zaak. In dat geval is de Eigen Huis Spaar rekening, met een extra hoge rente, voor u zeker interessant. U kunt al meedoen vanaf f 100,-. Uw 'eigen' geld blijft altijd direct opvraagbaar. En als u, vanaf een jaar na opening van de rekening, uw eigen huis betrekt zijn er zelfs geen opnamekosten. DE NMB DENKT MET U MEE.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5