Club '58 in ernstige financiële problemen 'Met jaarlijkse subsidie van een ton redden we het wel' Bazar moet vereniging voorlopig redden Omroep moet verhuizen wegens te grote drukte Probleem hondepoep leidt tot hilariteit in de raad Studie vuilverbranding in december gereed WOENSDAG 5 NOVEMBER 1986 'We gaan het nu goed merken. Die huurprijs werkt door. We zijn geeste- hard toe aan het vervangen van een Weliswaar aantal zaken. Maar dat kan niet. Nu de zitten we weliswaar nog niet in de er schulden, maar er hoeft maar iets zitten er wèl in". LEIDEN - Fianciële problemen teisteren Club '58, de Leidse. ont spanningsvereniging lijk gehandicapten, staat het water nog niet tot lippen, maar enige niet. "Wanneer een van de muziek- te gebeuren instrumenten van de muziekclub zou stukgaan, kunnen we geen nieuw kopen' Rob Huyser. De gemeente heeft van de zomei toegezegd enige structurele subsi die te overwegen. Huyser is daar Kunnen we geen A aldus voorzitter Afhaken Club '58 heeft zo'n 120 leden. Voor elke activiteit moet contribu tie worden betaald. De club is on derverdeeld in een zwem-, optimistisch over. Maar zolang die voetbal-, een wandel- en hobby subsidie nog niet daadwerkelijk is cju^ e verleend, neemt de club het heft handen: komende zaterdag, 8 r A U11V vember, wordt in het clubgebouw keer'conteïbutieTk^ysêr:"'"Hoever kunnen ontspannen. "Meer preten deren wij niet, het is geen therapie- groep. Maar voor deze mensen is het goed om eens met anderen om te gaan. Uit Swetterhage en gezins vervangende huizen komen ze hier. Anders zouden ze steeds in hetzelfde kringetje ronddraaien". Geen luxe Huyser vindt een dergelijke ver eniging bepaald geen luxe, hij was dan ook blij te horen dat wethou der De la Mar (sociale zaken) niet uziekgroep, De Sleu- ongenegen is enige subsidie te i het voormalig Harteveltcomplex aan de Langegracht, een fancy-fair georganiseerd. De opbrengst daar van moet dan voorlopig in het re servepotje om financiële rampen op te vangen. In mei 1984 verhuisde Club'58 van het Barbarascholencomplex naar de Langegracht. En daarmee was de kiem gelegd voor de finan ciële perikelen. Want de ruimte het Harteveltcomplex was e aangelegenheid. Club '58 toen bijna zijn hele reserve opge slokt om de ruimte te vertimmeren lenen. "Die verhuizing van het Bar- baracom^lex naar het Hartevelt UHJ HHHwas noodzaak. We moesten eruit. moetje gaan met contributieverho- En toen hebben we natuurlijk wat gesteld. In het Barbaracom- plex zaten we op de derde verdie ping. We wilden iets op de begane dat het niet kan. Zo'n club is nood- grond. Verder was een branduit- zakelijk. We kunnen dus niet op- gang uiterst noodzakelyk ging? Een paar jaar geleden heb ben we dat gedaan. Maar toen zijn toch mensen afgehaakt. Ik vind i aantrekkelijk te maken. Boven- den. Hij zette een timmerclub op dien is de vaste huurprijs i de ruimte aanmerkelijk hoger dan die wat Club '58 i het Barbaracomplex. de contributie verhogen, ruimte moest centraal gelegen zijn. Natuurlijk, het Harteveltcomplex is eigenlijk te duur voor ons. Als we die zogenaamde structurele subsidie krijgen, verdienen we er geen cent mee. Die zal voorname lijk bij de huur worden gelegd". Maar eerst is er zaterdag de fancy fair: een rommelmarkt, een rad van avontuur en allerlei vermakelijk heden. Van 10 tot 5 uur kan ieder een die dag op de Langegracht te recht. dan zit je fout". In 1958 werd de club opgericht kale vanuit de sociale werkplaats. De heeft toenmalige directeur vond dat de die daar werkten, buiten hun werk weinig ontspanning had- de jongens', die uitgroeide tot i gelegenheid geestelijk gehandicapten zich LEIDEN - De Hout- en Bouwbond CNV hield gisteravond een ledenvergadering in de zaal van de Bevrijdings kerk. En zoals welhaast gebruikelijk op dat soort bijeenkomsten viel er weer een aantal jubilea te vieren. Naast het feit dat het 70-jarig bestaan van de Leidse afdeling werd gevierd, stonden gisteravond zeven jubilaressen in de schijnwerpers. Zij kregen de bijbehorende versierselen opgespeld door districtsbestuurder P. Ermerins. Op de foto staande (vlnr) A. de Bruin, A. Serlie, B.C. Ie Noble allen 40 jaar lid), en G.M. Seyn (50 jaar lid). Onderste rij (vlnr) G. Bruchner, G. de Vries en A. Regeer die allen een kwart eeuw lid zijn van de bond. Circusschool met 12 leerlingen wil best naar Leiden Leiden te vestigen. Volgens direc- derwijs, sociaal-cultureel werk teur J. Andy heeft de school, die in Arnhem te krap is gehuisvest, te Stöxen i ruimte van 500 vierkante meter voorzitter emancipatie. Met dit voorstel haak- idee van de de 3 October-Ver- nodig. "Daarnaast is het noodzake- eeniging, A. Rörsch, die het plan i lijk dat we steun krijgen meentelijke, provinciale of rijks overheid. Met ongeveer 100.000 gulden per jaar zijn we gered", al dus de directeur. Het raadslid van de partij Leiden Weer Gezellig, B. Stöxen, deed de den gesproken. interview lanceerde. Twee jaar geleden hebben twee bestuursle den van de 3 October-Vereeniging, D. den Os en A. de Jong, al eens met de directeur van de opleiding mogelijke komst naar Lei suggestie om de circusschool i Leiden te halen dinsdagavond tij- De Nederlandse circusschool biedt plaats aan 12 leerlingen. Die Met feestelijke trom opende de toenmalige wethouder van sociale zaken Schouten behuizing van Club '58 in het Harteveltcomplex. Nu zit de ontspanningsvereniging voo ten in financiële nood. LEIDEN - Omroep Rijnland moet uitzien naar een andere behuizing. De Stichting Welzijn, waar de omroep nu kosteloos gehuisvest is, heeft de omroep de wacht aangezegd: op 1 januari 1987 moet men eruit. Omroep Rijnland mocht tijdelijk van de zolderverdieping van de stich ting gebruikmaken. Maar zo langzamerhand is het een tamelijk onhoud bare situatie geworden, aldus de Stichting Welzijn, omdat de omroep zo'n 120 vrijwilligers in dienst heeft die in- en uitlopen. "Van enige controle op de gaande en komende man is geen sprake meer. Daardoor wordt de situatie te onveilig". Waar de omroep een onderkomen zal krijgen, is nog geheel onduidelijk, n mei 1984 de nieuwe Vragen daarover van Links Leiden-vertegenwoordigster Aan de Stegge geestelijk gehandicap- gisteren tijdens de behandeling van de begroting voor culturele aangele genheden konden door wethouder Kuijers niet worden beantwoord. worden door oud circusartiest Joe Andy opgeleid voor verschillende richtingen in het circusvak. De school levert onder meer clowns, jongleurs, evenwichtskunstenaars en trapeze-artiesten af. Wanneer de school meer ruimte krijgt, is het de bedoeling om ook les te geven in het onderdeel paardendressuur. Joe Andy ziet het er niet van ko men dat in de toekomst ook domp teurs opgeleid worden. "De meeste plaatselijke verordeningen staan niet toe dat men roofdieren huis vest". De circusschool is in Arnhem knap behuisd. De school beschikt over een gebouw van 200 vierkante meter. Daarvoor betaalt directeur Andy een bedrag van 800 gulden per maand. De school houdt het hoofd boven water door regelmatig optredens te verzorgen. Wanneer Andy niet snel een andere behui zing voor de circusopleiding vindt, overweegt hij de school op te hef fen. "Ik rond dan de opleiding van de leerlingen die ik nu op school heb, af, verkoop alle spullen en stop er mee". LEIDEN - Het hondepoeppro- bleem heeft gisteren tijdens de ver gadering van de commissie groen voorzieningen bij de behandeling voor de begroting voor de nodige hilariteit gezorgd. De WD voor spelde, bij monde van het raadslid Wijnbergen, zelfs een motie waarin een absoluut verbod van de aanwe zigheid van honden op kinder speelplaatsen wordt bepleit. Deze mededeling riep bij het D66-raadslid Hoekema twyfel op over de vraag hoe een dergelijk verbod moet worden gecontro leerd. De wethouder die - citaat Hoekema - 'de hondepoep in zijn portefeuille heeft' - Kuijers dus, moest het antwoord daarop schul dig blijven. Kuijers zei er ook weinig voor te voelen een dergelijk verbod uit te vaardigen. Ook een uitbreiding van de Algemene Politie Verorde ning, zoals Wijnbergen suggereer de, biedt geen soelaas. Volgens Kuijers is het namelijk al - op een enkele uitzondering na - in de hele stad verboden honden los te laten lopen. En aan dat verbod houdt zich ook geen hond. Meer voelt de wethouder voor een duidelijkere aanduiding waar wèl en niet door honden mag wor den gepoept. De strook bij het Kooipark heeft wat dat betreft haar diensten al bewezen. Kuijers sprak in dit verband van een 'ontfaecali- sering' van dit park. De gemeente is van oordeel dat bij elk park zo'n uitlaatstrook moet komen. Ook wordt overwogen een parkwachter in te zetten die desnoods boetes uitdeelt. Wat die boetes betreft had hij Hoekema aan zijn zijde die van mening is dat hondenbezitters fi nancieel moeten worden aange pakt. Ook Wijnbergen dacht aan be keuringen en verhoging van de hondenbelasting. PvdA-raadslid De Boer wilde zelfs 100.000 gulden bij de gemeentereiniging weghalen om de hondepoep te kunnen oprui men. Suggesties om een honde- poepmachine aan te schaffen, wer den door Kuijers niet overgeno men. Hij noemde een dergelijke oplossjng 'symptoombestrijding'. En hoofd reinigingsdienst Logten- berg waarschuwde de wethouder hardop dat een dergelijke machine zijn naam wel eens zou kunnen krijgen. In Den Haag, waar wet houder Vink de hondepoepmachi- ne laat ruimen, wordt het apparaat 'Vinkekéutel' genoemd. Sindbad Buiten zijn nog i werk. "Een paar laatste klusjes", vertelt directrice M. In den Bosch. "Er is buiten trouwens ook veel veranderd. Zo is de zandbak verkleind". Waarna ze met gebaren duidelijk maakt hoe groot die zandbak wel was. Een soort woestijn, tenminste, die in druk hebben we heel even. In den Bosch is directrice van Sindbad, het internationale kin derdagverblijf aan de Atjehstraat dat vrijdag officieel zal worden geopend door wethouder Van Dongen. "Na ruim vijf jaar van experimenteren en problemen van een tijdelijke behuizing", meldt de uitnodiging. In november '80 ging het dag verblijf, waarin voornamelijk buitenlandse kinderen in de leef tijd van 6 weken tot 6 jaar wor den opgevangen, van start. Op een bovenverdieping aan de Os- en Paardenlaan. "We moesten ons daar vreselijk behelpen", vertelt In deh Bosch. "De kinde ren konden niet buiten spelen; wij hadden geen koffiekamer... en zo kan ik nog wel even door gaan met het opsommen van on gemakken". Vorig jaar kwam er eindelijk een einde aan deze situatie: toen verhuisde Sindbad naar de Atjehstraat, naar de voormalige kleuterschool De Zonnehoek, om precies te zijn. "We zitten hier inderdaad al een tijdje", zegt In den Bosch. "Maar pas sinds kort is de verbouwing achter de rug; vandaar dat Sindbad nu pas officieel wordt geopend". Schipperen Ja, vervolgt ze, het was wel schipperen. "In verband met die verbouwing moesten we een paar keer van de ene vleugel naar de andere uitwijken. En we heb ben een tijdje met 2 groepen in één lokaal gezeten". Gingen de kinderen toen niet vechten? "Waarom zouden ze el kaar nou in haren vliegen. Nee, het ging allemaal goed, uiteinde lijk. Maar u begrijpt natuurlijk wel dat er tamelijk veel geduld van ons werd verlangd". Over de verbouwing is ze on dertussen goed te spreken. "Het is een prachtig dagverblijf ge worden, ik kan niet anders zeg gen. Van alle gemakken voor- En de toekomst van Sindbad, hoe ziet die eruit? Het gaat toch om een experiment? "Het ministerie heeft het expe riment van de internationale kin derdagverblijven inmiddels ver lengd tot '89. Maar na die tijd is ons bestaan ook al gegarandeerd. Dankzij de gemeente Leiden". Pannekoeken "Donderdagmiddag 30 oktober wilden wij met een groep van 6 dubbelgehandicapten de lunch gebruiken in Pannekoekenhuis 'Oudt Ley den' op de Steenstraat in Leiden. Eén van ons ging met een van de gehandicapten naar binnen om te vragen of er plaats was voor 12 personen, van wie 6 rolstoelgebruikers". "De kelner zei dat we voortaan even moesten bellen van tevo ren, maar dat er nu gelukkig nog 3 tafels voor 4 personen over wa ren. Toen wij allemaal aan de ta fels zaten en wilden bestellen, werd ons zachtjes in het oor ge fluisterd dat we, bij nader inzien, toch niet welkom waren en werd ons bevolen het restaurant te verlaten. Na enige discussie ga ven wij daaraan, onder protest, gehoor". "Wij zijn diep geschokt door dit gebeuren. We hadden ge- Het internationale kinderdagverblijf Sindbad c "Eindelijk een prachtig onderkomen". de Atjehstraat zal vrijdag officieel worden geopend. hoopt dat dit soort discriminatie niet meer voor zou komen in ons 'tolerante' Nederland. Blijkbaar vindt men het nog steeds nodig om gehandicapte mensen de toe gang te ontzeggen tot plaatsen, waar 'normale' mensen wel mo gen komen". Was getekend: een team van één van de woningen van Swet terhage, woon- en leefgemeen schap voor geestelijk gehandi capten in Zoeterwoude. Pannekoeken (2) Helaas, de directeur van het res taurant is niet thuis, vertelt een werknemer op maandagmiddag. Hij kent de toedracht overigens ook; hij was er zelf by. "Het is een beetje lullig overgekomen, dat kan ik me wel voorstellen. Maar u moet een paar dingen we ten: om te beginnen hebben wij een beetje een moeilijk restau rant voor rolstoelgebruikers, de toiletten zitten namelijk op de tweede verdieping". "En verder is het zo dat wij in derdaad geen geestelijk gehandi capten toelaten. Dat is nu een maal een stelregel van ons". Waarom? zooi van maakten; daarom". Directeur 'Martens beaamt de volgende ochtend dat het inder daad om een stelregel gaat. "Ik vind het vervelend, maar het is niet anders. Ook mijn voorgan ger had al te kampen met dit pro bleem, hoewel hij het nog wel ac cepteerde. Zij het moeilijk". "Welk probleem? Nou kijk, ik spreek nu over zwaar gehandi capten... het is geen doen, die mensen in je zaak. Ze maken ge luiden, boeren, schreeuwen... en dat is voor de andere gasten be paald niet leuk. En aan die men sen moet ik ook denken". Na een korte pauze: "Vergeet u niet dat we niet alleen een panne koekenhuis hebben, maar ook een restaurant met een Michelin- ster. Het is voor de bezoekers die daar zitten te eten onaangenaam als ze dat geschreeuw horen". "En wat mijn assistent tegen u zei klopt inderdaad: de toiletten zijn een paar keer ernstig ver vuild. Zo ernstig zélfs dat we een uur hebben staan schrobben. Toen was voor mij de maat vol". "Begrijpt u me trouwens goed: ik vind het niet leuk dat we deze stelregel hebben, maar het is niet anders". Vindt u het niet logisch dat die mensen u beschuldigen van dis criminatie? "Discriminatie; kan wel zijn, maar zoals ik al uitlegde: ik moet ook met andere factoren reke ning houden. En bovendien ben ik van mening dat de begeleiders van die mensen wel wat meer be grip voor onze situatie mogen hebben". LEIDEN - Een extern bureau be kijkt op het ogenblik verschillende mogelijkheden om een bevredi gende oplossing te vinden voor het probleem van de Leidse vuilver branding. Ook wordt intensief overleg gepleegd met Den Haag. Een speciale werkgroep is samen gesteld die moet uitzoeken of het zinnig is om samen een vuilver brandingsinstallatie op te zetten. werken. Daarbij komt nog het ver voer - 20 gulden per ton - en de af schrijving van de Leidse installa tie. Die is zeer aanzienlijk omdat er rekening moet worden gehouden met de overslag van het vuil en met de afvloeiing van 25 personeelsle den die na sluiting overbodig zijn geworden. De kosten voor vuilver branding bedragen op dit ogenblik net 100 gulden per ton. Wethouder Kuijers zei dit gister avond tijdens de vergadering van de raadscommissie voor cultuur, volksgezondheid en groenvoorzie ningen bij de behandeling van de begroting 1987. Kuijers is het eens met al diegenen die vinden dat de vuilverbrandingsinstallatie in Lei- pëëvLncïë stappen' den zo snel mogelyk dicht moet. Volgens Kuijers De werkgroep die bekijkt of Lei den en Den Haag samen een instal latie kunnen opzetten, rapporteert in december. In januari zal het rap port in de Gevulei worden bespro ken en vervolgens zullen Den Haag Leiden dan gezamenlijk naar de Nu al sluiten zou echter onaantrek kelijk zijn, omdat het alternatief - het afval naar de Afvalverwerking Rijnmond sturen - nog duurder is. Het vervoer naar de AVR kost al 45 gulden per ton, dan moet er nog 45 gulden per ton worden toege legd als zogenaamde opslag om ou de verliezen van de AVR weg te vuilver brandingsinstallatie, wanneer Lei den die in zijn eentje zou laten bou wen, 300 miljoen gulden kosten. Wordt er samen met Den Haag een neergezet, dan komen de kosten voor Leiden op 180 miljoen uit. Bo vendien zou dan het voordeel zijn dat er een installatie met een grote re capaciteit kan komen. ADVERTENTIE LeClip De nieuwe rage. .Het horloge zonder bandje. Is met j de clip overal aan vast te klem-1 men. In talloze uitvoeringen. VROOMS DREESM ANN

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3