Weer plan voor bouw hotel aan Noordwijkse boulevard MONUMENT Frankrijk verscherpt aanpak van terrorisme In plaats van appartementencomplex Vrijspraak voor ex-directeur Van der Zee St. Jeroenskerk in Noordwijk telt vele monumentale zerken 'Vanenburg was te zuinig met onderhoud gemeentewoningen WOENSDAG 5 NOVEMBER 1986 PAGINA 19 NOORDWIJK - Aan de Noordboulevard in Noord- wijk aan Zee wordt wellicht nog een hotel gebouwd. Smits bouwbedrijf uit Be verwijk heeft bij de ge meente een overigens nog tamelijk oppervlakkig plan ingediend voor de bouw van een hotel met 60 ka mers. Het moet komen op het braakliggend terrein tussen restaurant De Blau we Gans en de bar Boule 7. Aanvankelijk was bouwbedrijf van plan om op het desbetreffende terrein een appartementencom plex te bouwen met daaronder on der meer ruimte voor een restau rant. Ondanks verwoede pogingèn kon het bouwbedrijf echter geen exploitant voor het restaurant vin den. Hoewel het bedrijf de vergun ning voor het appartementencom plex (12 stuks) al in huis had. werd daarom besloten het bouwplan te veranderen. Inntel, een hotelconcern dat het nieuwe hotel wel wil exploiteren, zegt dat voor een sluitende exploi tatie minimaal 60 kamers noodza kelijk zijn. Dat betekent dat het ruim drie meter hoger zou moeten worden dan het aanvankelijk ge plande appartementengebouw. Hoewel de plannen van het bouw bedrijf nog heel vaag zijn, willen burgemeester en wethouders van Noord wijk alvast weten hoe de ge meenteraad tegenover het plan van de aannemer staat. Het bestem mingsplan zou namelijk moeten worden gewijzigd in verband met de grotere hoogte. Gisteravond bleek tijdens een vergadering van de gemeentelijke commissie ruimtelijke ordening dat de raad niet voetstoots akkoord zal gaan met een hoger gebouw op die plaats. R.P. Dessing (CDA) pleitte voor het inwinnen van een onafhankelijk advies over de kwes tie: "Die hotelexploitant kan wel zeggen dat er minstens 60 kamers nodig zijn, maar wij kunnen dat nooit verifiëren". Ook J.J. Voorham-Bartens, raadslid voor de PvdA, bleek niet zomaar bereid de bouwer toe te staan hoger te bouwen dan aanvan kelijk gepland. Voorham-Bartens: "Bij het vaststellen van het be stemmingsplan hebben we einde loos gediscussieerd over de varia tie in hoogte van de bebouwing schap had over de inkoop, maar slechts het technisch gedeelte van het bedrijf beheerde. De behandeling van de strafzaak tegen de voormalige directeur werd eerder dit jaar aangehouden voor nader getuigenverhoor. De af gelegde verklaringen vormden voor officier van justitie mr. M. Schelfhout veertien dagen geleden geen aanleiding om terug te komen op haar aanvankelijke strafeis van zes maanden cel en een ton boete. DEN HAAG/SASSENHEIM - De Haagse economische politierech ter heeft de voormalige directeur van het inmiddels failliet verklaar de vatenreinigingsbedrijf Van der Zee in Sassenheim vanmorgen vrijgesproken. De Sassenheimer werd ervan verdacht stelselmatig chemisch afval in de grond van het fabrieksterrein en de ernaast gele gen sloot te hebben geloosd. Tegen de 49-jarige ex-directeur was zes maanden gevangenisstraf en 100.000 gulden boete geëist. De Sassenheimer zou ook opdracht hebben gegeven voor het opslaan van vaten met chloordaanresten, hetgeen op grond van de Hinder wet is verboden. De advocaat van de Sassenhei mer, mr. J. van der Plas, heeft voortdurend betoogd dat de be wijsvoering in de zaak ten onrech te was gebaseerd op het relaas van een in zijn ogen onbetrouwbare kroongetuige en onnauwkeurig werkende politiemensen. Volgens de Katwijkse advocaat had getuige R. Joziasse uit wraakgevoelens je gens de directeur het gefantaseer de verhaal opgehangen dat zijn cliënt opdracht had gegeven om het chemisch afval in de grond of in de sloot te lozen. De raadsman hekelde de handel wijze van de politie die deze ver klaring voor zoete koek had geslikt en de directeur al bij voorbaat als schuldige had gebrandmerkt. Van der Plas wees er voorts op dat het bedrijf een driehoofdige leiding had en dat zijn cliënt geen zeggen- Het terrein van het vatenreini- gingsbedijf aan de Sassenheimse Industriekade is overigens ernstig verontreinigd. Diverse onderzoe ken hebben dat reeds uitgewezen. De schoonmaakkosten van het ter rein worden geraamd op een slor dige vier miljoen gulden. aan de boulevard. We hebben toen richtlijnen opgesteld. Het gaat me te ver deze richtlijnen meteen over boord te zetten". A.Th. van Rijnberk, raadslid voor Noordwijks Belang, pleitte juist voor het niet al te strak vast houden van de grenzen die in het bestemmingsplan zijn vastgelegd. Hij zei evenmin op stel en sprong akkoord te willen gaan, maar hield de raadsleden voor dat Noordwijk gebaat is bij de komst van een ho tel. "Over zoiets moet gewoon con structief worden gepraat". Wethouder V. Salman zegde de commissie toe met het bouwbe drijf te zullen praten over de nood zaak om minimaal 60 kamers in het hotel onder te brengen. Zodra vast staat dat dit aantal inderdaad no dig is en het gebouw dus hoger moet worden dan aanvankelijk ge pland, wordt de commissie op nieuw gehoord. Behalve met de hoogte van het te bouwen hotel, had de commissie ook moeite met het voorstel van B en W betreffende de parkeersitua tie. Op het terrein tussen De Blau we Gans en Boule 7 is niet vol doende ruimte om naast een hotel ook een parkeerterrein aan te leg gen. Geschat wordt dat er als ge volg van het buwplan op de boule vard 40 extra parkeerplaatsen no dig zijn. Omdat er in Noordwijk aan Zee nu al een tekort aan par keerplaatsen bestaat, heeft de ge meenteraad enige tijd geleden be sloten dat de bouwer bij nieuw bouw voor parkeerplaatsen dient te zorgen. Smits bouwbedrijf had voor het aanvankelijk te bouwen apparte mentencomplex vrijstelling gekre gen van deze 'parkeerplicht'. Op grond van het oorspronkelijk bouwplan zou het bouwbedrijf voor 24 parkeerplaatsen moeten zorgen. Burgemeester en wethou ders stelden de commissie voor om het bedrijf op grond daarvan te verplichten 16 (40 min 24) parkeer plaatsen aan te leggen dan wel daarvoor een geldelijke bijdrage in de gemeentekas te storten. De commissie voelde daar even wel niets voor. "Het is een nieuw bouwplan. Uitgaan van oude vrij stellingen is niet reëel", aldus J. Smit (WD). Omdat er geen ruimte is nabij het hotel zal de bouwer waarschijnlijk worden verplicht geld te storten in een nog in te stel len parkeerfonds. Voor 40 parkeer plaatsen bedraagt deze storting on geveer 300.000 gulden. Hoewel wethouder Salman zich het standpunt van de commissie wel kon voorstellen, zei hij er een hard hoofd in te hebben: "Het is nog maar de vraag of de bouwer bereid zal zijn drie ton in een fonds te storten, terwijl hij daarvoor niet eens privé-parkeerplaatsen krijgt". Noordwijkse gemeenteraad is be sloten dat ook aan de Noordboule vard de vestiging van bar-dancings aan banden zal worden gelegd. De raad sprak zich toen nog niet uit over de noodzaak elke nieuwe ves tiging te verbieden. In elk geval is het verboden om op de etages van de panden aan de boulevard een bar-dancing te vestigen. Gisteravond bleek tijdens de dis cussie over de Noordboulevard i Noordwijk aan Zee wordt wellicht een hotel gebouwd een meerderheid van de commis sie geen bezwaren te hebben tegen de vestiging van een bar-dancing in een hotelcomplex. Deze zal dan echter alleen voor hotelgasten toe gankelijk mogen zijn. Om dit te be reiken mag er geen ingang aan de straatzijde komen, zo oordeelde de commissie. door Kees vari Kuilenburg Gemeenten hebben sinds 1 januari van dit jaar meer invloed bij het aanvragen van subsidie voor het restaureren van monumenten. Om voor die nieuwe regeling in aanmerking te kunnen komen, moesten zij vóór 1 september van dit jaar bij het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur (wvc) een zogenaamde monu mentenlijst indienen. Aan de hand van die gemeentelijke lijsten verschijnt in deze krant wekelijks een verhaal over monumenten in de gemeenten in de duin- en bollenstreek. Vandaag een verhaal over de Grote of St. Jeroenskerk in Noordwijk. Een van de vele monumenten die de kustplaats telt. NOORDWIJK - "Kijk bij deze grafsteen ontbreekt een klein deel van de tekst. De steenhouwer had zijn werk kennelijk niet goed uitgerekend en kwam daardoor ruimte tekort om zijn tekst volledig te kunnen inbeite len". Koster Kas Hoek van de Grote of St. Jeroenskerk in Noordwijk wijst op een onvolkomenheid op een grafsteen in de kerk. De monumentale Grote of St. Jeroenskerk in het hart van Noordwijk-Binnen. ,foto Wlm DUkm "Maar dat neemt niet weg dat het toch een fraai stuk vakwerk is. Een van de vele staaltjes van am- bachtswerk in onze kerk", aldus Koster. De grafsteen is een van de monumenten die het eeuwe noude hervormde bedehuis aan de Voorstraat telt. Hoe oud de kerk precies is, is niet geheel dui delijk. Vast staat dat op de plaats van het huidige godshuis voor dien een houten gebouwtje heeft gestaan. Begin 1200 moest dat gebouwtje plaatsmaken voor een stenen kerk met aan de westzijde ervan een toren. In 1303 werd begonnen met een verbouwing van het kerkge bouw. Tevens werd de toen al 35 meter hoge toren van een ranke spits voorzien. Het was een ver bouwing die niet van een leien dakje verliep. Uit oude geschrif ten weet Hoek dat de bouw nog wel eens werd stilgelegd, omdat de arbeiders het niet eens waren met de verdiensten. "Ze konden in Haarlem meer verdienen....". De kerk maakte gouden tijden mee. Vooral dank zij de vis vangst kwam er veel geld bin nen. De vissers moesten een be paald percentage van de op brengst betalen. Daarvoor werd onder meer de zogenaamde vuurbaak brandende gehouden. Aan de hand van dat baken kon den de vissers in het donker hun weg naar het Noordwijkse strand bepalen. "Niet iedere visser was bereid te betalen; er waren er die zich in de nachtelijke uren liever met de vangst uit de voeten maakten. Zij verdwenen via het 'Diefpad', zoals het straatje dat naar het dorp leidde toentertijd in de volksmond heette", aldus Hoek. In 1450 teisterde een grote brand Noordwijk. Veel houten huizen gingen in vlammen op. Van de kerk bleven alleen de to ren en de muren gespaard. De zwaar getroffen bevolking kreeg vrijstelling van kerkelijke ver plichtingen en er werd hulp uit het gehele land verleend. De kerk werd echter opnieuw in go tische stijl hersteld. Uit de perio de na de brand stammen ook de De meest in het oog springen de daarvan is het reusachtige 'Dousa-monument'. De naam Dousa is meer dan 200 jaar met Noordwijk verbonden geweest. De beroemdste telg uit dat ge slacht, Jan of Janus van der Does, loodste samen met de be kende burgemeester Van der Werff Leiden in 1572 door het Spaanse beleg heen. In opdracht van Gerlach van der Does werd het monument vervaardigd en op 3 oktober 1792 in de kerk ge plaatst. Het kostte hem 3934 gul den en 7 stuivers. In de toren bevinden zich nog twee cellen. Tot voor 1860 wer den daarin gevangenen opgeslo ten. Vroeger had Noordwijk een gerechtsgebouw aan de Voor straat. In afwachting van de uit spraak van de rechters werden de gevangeen opgesloten in de kerktoren. Ook boden de cellen plaats aan de dronken of stelen de Noordwijkers die door de schout en zijn rakkers waren be trapt. De fraaie eike houten koorbanken in de ronding van het koorgedeelte Trots is Hoek op het hardste nen, uit de 11e eeuw stammende doopvat of sarcofaag. Het werd gevonden bij de bouw van de kerk. Alleen het deksel ont breekt. Fraai zijn ook de eiken houten koorbanken in de ron ding van het koor. Op de koor banken is met vergulde letters Psalm 27 vers vier aangebracht: "Een ding dat bad ick seer: Dat self ick noch begeer: Dat ick hier al mijn tijt: Heer in U huijs ver slijt: U schoon cieraet aenschov: Besoek 't Heijlig gebouw: Amen". Onder meer werd een aantal in de loop der jaren dichtgemetsel de ramen weer aangebracht. Voor de verlichting van de kerk werden de oude gaskronen ge restaureerd. Op het koorhek ver rezen weer de drie gerestaureer de tekstborden uit 1650. Bij die drie miljoen gulden kostende restauratie werd ook het lelijke in de 17e "eeuw ge bouwde zuiderportaal - door de Noordwijkers oneerbiedig 'klompenhok' genoemd - ge sloopt. Na de sloop bleek de res- tauratiepot leeg. Pas twee jaar la ter was er weer geld beschikbaar voor de herbouw van het zuiderportaal. Jammer voor het kerkbestuur was dat de restauratie van het dak kennelijk niet vakkundig werd uitgevoerd. Een paar jaar na de opknapbeurt lekte het dak opnieuw en moest er wederom geld worden bijeengegaard voor het opknappen. "Dat bedrag ver halen op de aannemer is niet mo gelijk. Die is vlak na de restaura tie failliet gegaan", zegt Hoek somber. VALKENBURG - De gemeente Valkenburg is te zuinig geweest met het onderhoud van het gemeentelijk woning- bezit in het Rijndorp. Wethouder M.J. Vos heeft gisteren het boetekleed aangetrokken en de (milde) kritiek van de leden van de gemeentelijke commissie voor economische, maatschappelijke en sociale zaken gelaten over zich laten heenkomen. Het merendeel van de ruim 200 ge meentelijke woningen verkeert in slechte staat. Dit blijkt uit een on derzoek van de Nationale Woning raad (NWR) dat in opdracht van burgemeester en wethouders is verricht. Gisteravond konden de leden van de gemeentelijke com missie hun eerste kritiek over de resultaten van het onderzoek spuien. "Onthutsende feiten", zo noem de het CDA-raadslid J.W.M.E. van Laarhoven. In de komende vijfjaar moet de gemeente Valkenburg ruim 800.000 gulden op tafel leggen om het achterstallig onderhoud van de gemeentewoningen weg te werken. Wethouder Vos stelde voor het geld uit de algemene re serves te halen. Het gaat om woningen aan onder meer de Marinus Poststraat, de Burgemeester Lotsystraat, het Marktveld, de Katwijkerweg, het Boonrak, de Rijnlaan, het Fran kenburg, het Van Haveplantsoen, de De Wei, het Zwammerveld en de Broeklaan. Evenals Van Laarhoven en het RPF-raadslid T. J.P. van Es was het PvdA/PPR-raadlid A.P. Bremer van mening dat het onderhoud van het gemeentelijke woningbezit in de toekomst 'structureler' moet worden aangepakt om situaties zo als die zich nu voordoen te voorko men. Deze raadsleden vroegen zich tevens af hoe het in Valkenburg zo ver heeft kunnen komen. Verklaring Wethouder Vos had daarvoor een simpele verklaring. "We zijn te veel uitgegaan van het zogenaam de piepsysteem. Als er klachten waren van bewoners, dan werden die klachten verholpen. Verder werd er bijna niets gedaan", aldus de wethouder. Als mensen niet klaagden, dan werden eventuele gebreken aan de huizen niet ver holpen, zo bleek uit het antwoord van de wethouder. "Het blijkt dat het piepsysteem geen goed systeem was", aldus de wethouder. "Bovendien was er bij de gemeente maar één man die al de woningen moest nalopen". De wethouder stelde gisteravond voor voortaan periodiek overleg te voe ren over het onderhoud van de ge meentelijke woningen. De com missie had daar wel oren naar. STRAATSBURG/WENEN (GPA/AFP/Rtr.) - Frankrijk zal binnenkort de uit 1977 daterende anti-terrorismeconventie van de Raad van Europa bekrachtigen. Dat maakt het gemakkelijker voor Frankrijk om van terreur aanslagen verdachte personen uit te leveren, ook als ze politieke motieven aanvoeren voor hun daden. De Franse minister van veilig heid, Robert Pandraud, heeft dat gisteren verklaard tijdens de mi nistersconferentie over de strijd tegen het terrorisme in Straats burg. "Frankrijk is geen toe vluchtsoord voor terroristen", al dus Pandraud. Hij zei dat het be sluit om de conventie te ratifice ren deel uitmaakt van een pak ket maatregelen van de regering- Chirac om "terroristen te desta biliseren". Van de 21 lidstaten van de Raad van Europa hebben behal ve Frankrijk ook Ierland en Mal ta aangekondigd dat ze het ver drag zullen bekrachtigen. Alleen Griekenland wil nog niet over de brug komen. Groot Brittannië en de Sowjet- Unie gaan volgens de Britse min ster van buitenlandse zaken sir Geoffrey Howe ook overleggen over samenwerking bij het be strijden van terrorisme. De Brit se minister zei dat naar aanlei ding van een gesprek dat hij met zijn Sowjet-collega, Sjevardnad- ze, gisteren in Wenen heeft ge had. Volgens Howe heeft Moskou zijn 'standpunten over terroris me verder ontwikkeld', maar hij lichtte dit niet nader toe. De twee landen blijven het oneens over WENEN (GPD) - Minister Van den Broek (buitenlandse za ken) heeft op de conferentie over veiligheid en samenwerking in Europa (CVSE) voorgesteld een „consultatief comité" op te richten, dat klachten over schendingen van mensenrechten moet bespreken. Het comité zou kantoor moeten houden in Den Haag. Van den Broek zei dit vanmiddag tijdens zijn rede voering voor de conferentie, waaraan op Albanië na alle Eu ropese landen plus de Verenigde Staten en Canada deelne men. Hij wil dat schendingen van de mensenrechten doorlo pend aan de orde kunnen worden gesteld. Volgens de be windsman wordt met name vanuit het Oostblok te veel de nadruk wordt gelegd op militaire ontspanning en wordt te weinig wordt gekeken naar naleving van andere bepalingen uit de Slotakte van Helsinki. de Britse maatregelen tegen Sy rië, dat terroristische activiteiten zou hebben gesteund. Volgens Sjevamadze is dat niet het geval, maar de Rus ging wel in op een aanbod van Howe om kennis te nemen van 'aanvullende Britse bewijzen' over Syrische betrok kenheid bij het terrorisme. Kernwapens Howe en Sjevarnadze spraken in Wenen, waar gisteren de con ferentie van de Commissie voor Europese Veiligheid en Samen werking (CVSE) van stapel liep, ook over kernwapens. Howe noemde verwijdering van de kernwapens voor de middellan ge afstand (INF) alleen bespreek baar, als ook de nucleaire korte- afstandswapens in Europa en de Russische kernwapens in Azië in discussie komen. De VS en de Sowjet-Unie zijn het eens over nul INF-wapens in Europa en een plafond van 100 SS 20's in Azie en 100 kruisraket ten in de VS. De kernwapens voor de kortere afstand (SRINF), in welke categorie de Sowjets een groot overwicht hebben, worden bij een INF-akkoord op het huidige niveau bevroren.Uit de woorden van Howe blijkt, dat de Britten een verdergaande re geling voor de SRINF voorwaar de vinden om te kunnen over gaan tot verwijdering van alle kruisraketten, Pershings 2 en SS 20's uit Europa. De Britten worden wel ge steund door de Duitsers, maar niet door landen als Frankrijk en Nederland. Howe waarschuwde gisteren overigens ook voor het Sowjet-overwicht in conventio nele en chemische wapens. "Nie mand in Europa kan het een be vredigend vooruitzicht vinden dat kernwapens worden verwij derd terwijl het continent onder de schaduw van Sowjet-superio- riteit blijft. Ik kan de aspiraties begrijpen van degenen die alle kernwapens willen uitbannen. Maar die visie is onverzoenlijk met het handhaven van de veilig heid, zolang er een conventione le on-balans blijft bestaan", al dus Howe.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19