Schanulleke staat nu op eigen benen Jongerenwerk is nodig achtergrond kortweg Grote sociale en maatschappelijke problemen WOENSDAG 5 NOVEMBER 1986 PAGINA 17 Eindredactie Bert Paauw Telefoon 071 - 144941, toestel 242 Minister Brinkman gaat büurt- aanslaan. Donkere wolken hangen boven het jongerenwerk. Eigenlijk een beetje tegen de verwachting in kreeg minister Brinkman (WVC) vorige week van de Tweede Ka mer het groene licht om fors te korten op het sociaal-cultureel werk. In plaats van 279 miljoen krijgen de club- en buurthuizen en jongerencentra het komende jaar nog maar 153 miljoen gul den. Die korting van 126 miljoen, bijna de helft dus, betekent grote financiële problemen voor het buurt- en clubhuiswerk. Toen minister Brinkman zijn ingrijpende plan aankondigde, zei bijna iedereen dat dit echt niet kon. Behalve de VVD dan, die wilde zelfs alle subsidies op het sociaal-cultureel werk af schaffen. Maar zelfs het CDA, Brinkmans eigen partij, vond dat Brinkmans plan te ver ging. Het CDA wilde niet meer dan zo'n 60 miljoen korten op het sociaal- culturele werk. De rest van de geplande bezuinigingen wilde het CDA dan uit een ander deel van de WVC-begroting halen (WVC omvat behalve welzijn ook nog volksgezondheid en cul tuur). De PvdA wilde helemaal niets korten. De afgelopen weken is overal in het land gedemonstreerd te gen Brinkmans plannen. Op het Malieveld in Den Haag was ruim een week geleden de laatste en grootste demonstratie. Maar het hielp niets. Vorige week praatte de Tweede Kamer over de WVC- begroting (alle plannen van Brinkman bij elkaar). Iedereen wachtte met spanning op de din gen die het CDA had uitgedacht om minder te bezuinigen op het buurt- en clubhuiswerk. Maar tevergeefs. Ze hadden wel hun best gedaan, zeiden de CDA-ers, maar het was niet ge lukt om een ander bezuinigings plan te maken. Het enige dat ze hadden bedacht was om nog eens ruim 30 miljoen gulden weg te halen bij de bibliotheken. Maar daar is de afgelopen jaren al flink op gekort en het CDA kre^g er dan ook weinig applaus Brinkman smeedde het ijzer toen het heet was en zei dat hij de buurt- en clubhuizen dus toch voor het volle bond zou aanslaan. Het CDA ging daar toen zonder al te veel gesputter mee akkoord. Of Brinkman daarmee het so-e ciaal-cultureel werk een doodsklap geeft, zoals de buurt en clubhuis- en jongerenwerkers beweren, is nog de vraag. Van de gemeenten, die ook een belang rijk deel van het buurt- en jonge renwerk betalen, hoeven ze waarschijnlijk niet veel te ver wachten. De gemeenten zijn door het rijk de afgelopen jaren ook al flink gekort en hebben steeds minder geld. Ook voor het club- en buurthuiswerk. Dat de komende jaren menig club- en buurthuis en jongerencentrum (gedeeltelijk) dichtgaat, staat dan ook wel buiten kijf. Een somber vooruitzicht. SJAAK SMAKMAN Wiskunde Als het aan de staatssecreta ris van onderwijszaken, me vrouw Ginjaar, ligt, moeten meisjes in de naaste toekomst op de middelbare school ver plicht examen doen in één van de zogenaamde exacte vakken. Ze mogen dan een keuze maken uit wiskunde of een natuurwe tenschappelijk vak (scheikun de, natuurkunde). Mevrouw Ginjaar, zelf oud-scheikunde le rares, vindt dat meisjes zichzelf en de maatschappij te kort doen door bovengenoemde vakken te mijden. Het is niet duf of stom om als meisje voor zo'n vak te kiezen, is haar mening. Ze wil de maatregel in het schooljaar 1988/89 doen ingaan. Incest Seksueel misbruik van kinde ren en jongeren in het gezin en de familiekring (dit noemt men incest) blijkt veel vaker voor te komen dan wordt gedacht. Vol gens een studie van het Neder lands Instituut voor Sociaal Seksuologisch Onderzoek is het aantal verzoeken om hulp in de afgelopen drie jaar verdubbeld. Bovendien denkt men dat ruim de helft van de incest-slachtof- fers uit angst of omdat men geen vertrouwen heeft in de hulpverleners helemaal geen hulp zoekt. De incestueuze con tacten doen zich meestal voor tussen het tiende en veertiende jaar. Verpleegkundigen Veel verpleegkundigen balen van hun beroep. Dat komt niet omdat ze hun beroep vervelend vinden, maar omdat ze het steeds drukker krijgen, slecht worden betaald en van de bui tenwereld weinig waardering voor hun bezigheden ontvan gen. Tweehonderd verpleeg kundigen uit dertig ziekenhui zen hebben meegewerkt aan een enquete van de ambtenaren bond Abva-Kabo. Volgens de verpleegkundigen komen pa tiënten door de toegenomen drukte te kort, is het gevaar van ongelukjes en vergissingen gro ter geworden en is er al hele maal geen tijd voor een soms hoogst noodzakelijk geruststel lend gesprek met een patiënt. Zuid-Korea In Zuid-Korea en met name in de hoofdstad Seoel rommelt het al jaren geducht. Veel mensen en vooral studenten protesteren regelmatig tegen de dictatoria le regering, die geen oppositie duldt en over het algemeen braaf aan het handje van de Verenigde Staten loopt. Vorige week werd slag geleverd rond de universiteit van Seoel, die door duizenden protesterende studenten bezet werd gehouden. De regering zette maar liefst 8000 politiemannen in die met behulp van traangas en water kanonnen orde op zaken pro beerden te stellen. Uiteindelijk werden 1447 studenten in hech tenis genomen. Vijftig personen raakten gewond. Belediging Bondskanselier Kohl van West-Duitsland heeft er een handje van om de verkeerde dingen op de verkeerde momen ten te zeggen. Juist nu de Ameri kaanse president Reagan en de Sowjet-leider Gorbatsjov el kaar niet zo lang geleden op IJs land bij wapenbehcersingsge- sprekken dichter naderden dan ooit, vergelijkt hij tijdens een vraaggesprek met het Ameri kaanse blad Newsweek Gor batsjov met een beruchte minis ter uit het nazi-tijdperk, Goeb- bels. De Russen zijn woedend. Kohl wist niet veel beter te doen dan de journalisten van Newsweek te beschuldigen dat ze zijn woorden verkeerd heb ben overgebracht. Naaste mede werkers van de bondskanselier hadden de tekst van het inter view echter vooraf gelezen en goedgekeurd. ik rnd<W ik fevereen hoeWel «n slecht? dokten öoede pufecJiepper fan Wel m Goe</ m zijn een sftófe nm... eisen povfemonnee ten (o) zoYten... dtó niet M.mhoe ie M ik d^roin om le doet indoet is telanWcW® zw op m W °P5ci"»l 13 nou wi n moet je <toi doen M7een Goede Wtrkajol Schanulleke in de dierentuin heeft een beginoplage van 100.000 exemplaren en in elk boek zit een gratis toegangskaart tot een dierentuin voor een kind tot 12 jaar. Dat is mooi meegeno men, maar voorwaarde is wel dat bij een bezoekje aan een van de drie zoo's een betalende volwas sene als begeleider meegaat. Rond half november is het al bum bij de Nederlandse boek winkels en de dierentuinen ver krijgbaar. Dat kaartje voor de dierentuin is geldig tot 31 augus tus 1987. Het moet even van het hart maar de naam Schanulleke bete kent helemaal niks! Nu had Willy Vandersteen wel ooit in zijn eer ste stripboeken het poppetje Schalulleke genoemd. In het Vlaams, en dat betekent zoiets als een 'klein dingetje', en is te vens de naam van de groente postelein. Maar o, jee. In het Ne derlands ontstaat de associatie met een doorgaans verborgen li chaamsdeel en dat maakt zoiets taboe voor de Nederlandse markt. De mens wikt, het fatsoen beschikt... Zoals bekend tekent Paul Geerts de albums van Willy Van- dersteens Suske en Wiske. Ge zien het takenpakket dat hij op zijn schouders heeft genomen werd hij door de maestro vorige week niet zomaar 'zijn rechter hand', maar zijn 'rechter arm' ge noemd. Een waar compliment. Deze maand horen we meer over Vandersteen. Want bijna persklaar is het derde deel van de reeks De Geuzen, waarvan de uitgave zeer binnenkort wordt verwacht. Titel van de jongste af levering: Flodderbes de Heks. Mooi voor de schoen in Sin terklaastijd. Vrolijk Eerst moet er echter nog gestu deerd worden voor de kerst vakantie begint en hoe je dat moet doen leren ons de net 14- jarige Stefan Tuerlinckx en zijn oud-leraar Paul Maes in Jo, Joke en Co. Een vrolijk gepresenteerd stripverhaal met zowaar een ge wichtige achtergrond: een zeke re dr. Walter Jansen zorgde voor de wetenschappelijke begelei ding van het project. Joke en haar vriendje Jo heb ben een broertje dood aan stude ren, maar het computerventje OINK brengt een en ander in het rechte spoor. De strip is zo is de bedoeling de eerste van een reeks, gericht op kinderen van 10 tot 14 jaar. De strip zou in de klas kunnen worden gebruikt, waar bij tevens een beknopte handlei ding en werkbladen worden ge voegd. 'Studeren, kun je leren', is het Leitmotiv. In Vlaanderen (er is nog alleen een Nederlandstalige editie op de markt) zijn 5000 scholen van verschillende typen aangeschre ven. Een dergelijke actie moet in ons land volgen. Aangezien de reeks door de educatieve afde ling van de Standaard onder lei ding van Annie Delqueue-Schoe- maker wordt uitgebracht en niet het normale stripcircuit volgt, moet hiervoor een andere in deze branché gespecialiseerde Neder landse uitgever worden aange trokken. Eén ding heeft Stefan Tuer linckx duidelijk gemaakt: hij is een talentvol tekenaar, die het best eens ver zou kunnen bren gen. Elf steden De laatste twee Elfstedentoch ten liggen ons nog allemaal vers in het geheugen: wat een sportief gebeuren. Voor de Standaard is dit de aanleiding geweest om een avontuur van Robert en Ber- trand ook een populaire Van- dersteen-strip te situeren tij dens dit evenement. De tekenin gen zijn van Ron van Riet, het scenario is van de Belg van Frie se afkomst Jacques Bakker, die eerder teksten verzorgde voor Bessy. Naast de Nederlandse uit gave komt er ook één in het Fries, verzorgd door Nico Noor dermeers uitgeverij De Lijn in Bayum. Voor de Friese vertaling van De Alvestedetocht zorgde Beart Oosterhaven uit Welsrijp. Het boek verschijnt op 14 no vember. FRANS KEIJSPER Jongerenwerkers Henry van Diest (links) en Bertil Winkelmolen: "Wie kritiek heeft op het jongerenwerk kan altijd wel negatieve dingen ontdekken en die opblazenen de positieve verzwijgen", (foto wim Dijkman) Minister Brinkman (WVC) wil flink snoeien op het sociaal-cultureel werk, dat ook jongerencentra omvat (zie ook de rubriek Achtergrond). Jongerenwerker Henry van Diest van het open jongerencenctrum Magnifiosi in Lisse schetst wat dat voor het jongerenwerk betekent. "Zoals iedereen weet heeft mi nister Brinkman bekendge maakt dat hij het mes wil zetten in het sociaal-cultureel werk, dus ook het jongerenwerk. Nu is het nog zo dat van elke gulden voor het jongerenwerk gemiddeld 40 cent van het rijk komt, en 60 cent van de gemeenten. Wanneer Brinkman dus de helft van zijn aandeel in het jongerenwerk wil bezuinigen vallen er gigantische gaten. Die zijn, zoals het er nu naar uitziet, nauwelijks door an deren op te vangen. In veel ge vallen betekent dat sluiting van jongerencentra, buurthuizen en ontslag van personeel. Daar moeten we dus wel tegen protesteren. Dit werk bestaat niet 100 jaar om door één enkel kabinet de grond in te worden geboord. Het jongerenwerk is van belang voor de maatschappij waarin we nu leven. De maat schappij heeft voor grote groe pen jongeren immers nauwelijks een toekomst te bieden, Goed en betaald werk? Ja, voor een enkeling. Goede huisvesting? Van het zelfde laken een pak. Maar er zijn toch, sociale voor zieningen voor jongeren? Inder daad, maar die voorzieningen lo pen elk jaar terug en blijven ach ter bij de loonontwikkeling. Wat doet het jongerenwerk? Het jongerenwerk is er voor de jongeren dié hét door al deze maatregelen steeds zwaarder te verduren hebben. En dat het hier niet gaat om een kleine groep, even een cijfer: 165.000 jongeren tussen de 16 en 25 jaar bezoeken instellingen voor jongerenwerk. Wat daar voor en door de jonge ren wordt georganiseerd is vaak een bonte verzameling van akti- viteiten. En dat zijn meer dan alleen re creatieve aktiviteiten. Geduren de de laatste 10 jaar houdt het jongerenwerk zich meer en meer bezig met maatschappelijke pro blemen van jongeren, zoals: werkgelegenheid, emancipatie, huisvesting, raéisme, vandalis me en alcoholmisbruik. Uit gangspunt van het werk is im mers de maatschappelijke posi tie van jongeren en de proble men die daarmee samenhangen. Oplossing Dat het werk zich voordoet als een bonte verzameling van akti viteiten heeft onder meer te ma ken met het feit, dat er voor één probleem niet precies één oplos sing is. Er zijn meerdere wegen die naar Rome leiden. Daarom zijn meerdere vormen mogelijk: van het geven van cursussen en het organiseren van werkgele genheidsprojecten tot disco's en popconcerten. Daarnaast blijft het jongeren centrum dé plaats waar jongeren kunnen samenkomen. Een cen trum voldoet aah de eisen van de jongeren, zodat ze zich er thuis kunnen voelen. Een plaats met hun muziek, hun vrienden, hun omgeving en hun drank. Het zou erg naïef zijn het jongerenwerk alleen op uiterlijkheden te beoor delen. Iets dat met name bezuini gingspolitici, die het werk willen kraken, maar al te gauw doen. Wie kritiek heeft op het jonge renwerk met de bedoeling om er op te bezuinigen, kan altijd wel negatieve dingen ontdekken en die opblazen, en de positieve ver zwijgen. Het is immers vele ma len moeilijker om mee te denken in oplossingen voor maatschap pelijke problemen die niet door de jongeren zijn gemaakt. Het jongerenwerk pretendeert niet dat het jongeren oplossin gen kan bieden voor strukturele maatschappelijke problemen zo als werkloosheid. Maar het pro beert wel om samen met jonge ren de effekten van die proble men -tegen te gaan. Het maat schappelijk belang van dit werk wint soms tegen de verdrukking in terrein. Veel gemeentebe stuurders erkennen het werk meer en meer. Dat de rijksover heid nu via deze onevenredig grote bezuinigingen het jonge renwerk de nekslag geeft, is ont moedigend en onterecht. Het geeft tevens blijk van een korte- termijnvisie met oogkleppen op. Zo'n visie moet bestreden wor den". De Standaard Uitgeverij in Ant werpen had vorige week in de sinjorenstad wel een heel bijzon dere presentatie. Van de inmid dels op leeftijd gekomen Willy Vandersteen bracht zij de pri meur van een nieuwe serie: Schanulleke. En van wellicht Vlaanderens jongste stripteke naar, de 14-jarige Stefan Tuer linckx, het album Jo, Joke en Co Studerpn Dffft... De lokatie, de Marmerenzaal in de Antwerpse Zoo was heel be wust gekozen. Want er werden van Schanulleke twee avonturen tegelijk ten doop gehouden. Het eerste verhaal heet Eiko, de wijze boom, het tweede Schanulleke in de dierentuin. Beide avontu ren staan in het teken van de lief de voor de natuur en daarmee is het karakter van de toekomstige Schanullekes getekend. Een (voorlees)verhaal echt voor klei ne kinderen in een combinatie van strips en 'gewone' tekenin gen met 'normale' tekst erbij. Twee vliegen in één klap dus. Schanulleke, het lappenpopje van Wiske, speelde in de reeks van Suske en Wiske een onder geschikte rol en is nu dus tot hoofdpersoon gepromoveerd. Het poppetje staat op eigen be nen. Het heeft ook al een vriend je: het sympathieke clowntje Duddul. Juist doordat de dieren wereld het decor van de nieuwe Schanulleke, het lappenpopje uit de strip Suske en Wiske, is in een nieuwe stripserie tot hoofdpersoon gepromoveerd. De avonturen spelen zich af tegen het decor van de dierenwereld. (foto gpd> serie is, spelen drie bekende die- maar ook Diergaarde Blij dorp in rentuinen op het gegeven in. De Rotterdam en Artis in Amster- al genoemde Antwerpse Zoo, dam.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17