'Ik mis fanatisme van Post en Raas' 'We blijven eenvoudig op de been' Geurtsen 'een verbitterd man' Roy Schuiten ploegleider af Ajax met Witschge in Olympisch stadion Bruns gelooft niet in herhaling van Madrid Gehandicapt Xamax vreest Groningen Fans betalen schade zelf Dukla Praag stuit Bayer Leverkusen WOENSDAG 5 NOVEMBER 1986 iPORT PAGINA 13 KNZB maakt schoon scliip APELDOORN (GPD) - De Koninklijke Nederlandse Zwembond hoopt de impasse die is ontstaan na het ont slag van George Geurtsen als coach van het nationale he- renwaterpoloteam te doorbreken met de benoeming van „een sterke man" die het vaderlandse pologebeuren gaat doorlichten. Pas wanneer zijn visie op tafel ligt, vele gesprekken die de waterpolo- zal worden uitgekeken naar een commissie en het bondsbestuur opvolger voor Geurtsen, die maan- met spelers, clubs en direct betrok- dagavond te horen kreeg dat zyn kenen bij Orarye hebben gehad, dienstverband met de zwembond bleek zelfs dat er weinig tot geen niet zou worden verlengd. Uiterlijk vertrouwen volgende week hoopt de Dan moet je ook niet doorgaan met i relatie, vinden wij. Het was tijd te grijpen en dat hebben we „We hebben al iemand op het dus ook gedaan". oog", aldus KNZB-voorzitter Klaas van de Pol, „maar zijn naam hou-[ den we voorlopig nog even voor Het is in ieder geval iemand Klaas van de Pol ontkent dat het gelijktijdig opstappen van de volle dige waterpolocommissie iets te maken heeft met onvrede die neutraal tegen de zaken aan door het bondsbestuur gevoerde kan kijken, hij maakt dus geen beleid. „Alle leden i deel uit van het bondsbestuur of i waterpolocommissie". zagen in dat het hoog. tijd was de zaken te gaan herstructure- De KNZB heeft voor deze oplos- ren. Men heeft de functies ter be- sing gekozen om het Nederlandse schikking gesteld om ons vrij spel waterpolo binnen afzienbare tijd te geven", weer dat aanzien te geven dat het de laatste jaren duidelijk ontbeer de. Dieptepunt van de neergaande prestatiecurve vormde het WK van dit jaar in Madrid, waar Oranje slechts figureerde en op een veer tiende en voorlaatste plaats eindig de. Nog nooit eerder was een va derlands zevental zo laag geëin digd op een groot internationaal toernooi. Voor George Geurtsen, die na het echec van Los Angeles '84 het roer overnam van Denis Poczik, waren de prestaties in Spanje aan leiding om rigoureuze veranderin gen aan te kondigen, niet alleen bij Orapje, maar ook bij de clubs zelf. PUTTE (GPD) - Roy Schuiten is geen herrieschopper. Ook nu hij na een aantal manoeu vres gewoonweg gedwongen werd de PDM-profwielerformatie de rug toe te keren, rea geert de ex-ploegleider koel en gereserveerd. Geen harde woorden of verwijten, maar de zakelijke vaststelling dat „de kogel door de kerk is". „Ach, het is nooit leuk als je iets opzet en er vervolgens op deze manier bij weg gaat. Maar er werd op het laatst zoveel gesuggereerd, dat ik dacht: ik leg mijn beslissing op tafel. Ik vertrek". Francesco Moser spuit de feest-champagne druk it zesdaagse-overwinning (met Tony Doyle) in Grenoble. Een verrassing was dat besluit al lang niet meer. Alleen de vorm waarin het verpakt zou worden stond nog niet vast. Werd het een gezamenlijke verklaring dat men als vrienden uit elkaar was gegaan, draaide het uit op een gouden handdruk of zou er toch nog met deuren worden gesmeten. Niets van dat alles. De ploegleider die met bazuingeschal zijn entree maakte, verdwijnt met stille, trom. Morgen volgt er nog een gesprek met de nieuwe manager van de for matie Manfred Krikke, tevens een belangrijke co-sponsor van het ge heel. Dan zal de afwikkeling van Geurtsen wilde direct na afloop van het WK rond de tafel gaan zit ten'met de KNZB, de waterpolo commissie en de clubs zelf, maar kreeg daar geen gelegenheid meer voor. Na twee gesprekken met het bondsbestuur van de zwembond werd hij maandagavond op het bondsbureau in Utrecht ontboden, waar hij te horen kreeg dat niet lan ger prijs werd gesteld op zijn aan wezigheid. Een klap in het gezicht van de 50-jarige Geurtsen, die zijn werk als opbouwer van een nieuw Oranje graag had willen voortzet ten. Dat is ook de reden dat Geurtsen op dit moment liever niet wil in gaan op zijn ontslag. „Alles ligt nog te gevoelig, als ik nu praat reageer ik püur emotioneel. Daarmee zou ik het waterpolo schade berokke nen en dat is wel het laatste dat ik wil. Maar je kunt je voorstellen dat ik een verbitterd man ben. Laat ik het zo zeggen: ik heb grote waarde ring voor de Koninklijke, en op dat woord leg ik in dit geval de nadruk, Nederlandse Hockey Bond. Daar gaat men aan de structuur zitten sleutelen na het mislukte WK in Londen en waakt men ervoor om in de personele bezetting te gaan snijden. Dat is een bond met over en inzicht". ATHENE (GPD) - Olympiakos Pireaus en gezelschap zal krijgen van Winter, Gemert Ajax treffen elkaar vanavond om 18.30 uur Ne- Scholten. derlandse tijd gewoon op de afgesproken Rob Witschge, zondag match-winnaar in plaats. De staking van het personeel van het 'Kuip, had gisteren weliswaar nog wat last en die in Amsterdam geen al te sterke indruk ach terliet. de Volgens Basiukas overweegt coach Pana- goulias tevens om Lemonis op te stellen. Die- Olympisch stadion van Athene is van de baan rugklachten als gevolg van een trap van Feye- zelfde Lemonis deed Ajax drie jaar geleden tussenkomst van de Griekse overheid het conflict tussen de suppoosten en de sta dion-directie. noorder Monkou, leek na behandeling of n r de das om met twee gave voorzet- Afgaande op de training van gisteravond in het schitterende Olympisch Stadion van Athe ne is het te verwachten, dat Ajax in dezelfde opstelling zal aantreden als afgelopen zondag tegen Feyenoord. Dat betekent dus, dat Cruijff start met Witschge op links in de aanval in plaats van Peter Boeve, die op de reservebank door fysiotherapeut Pim van Dord voldoende ten op Anastopoulos, die in beide gevallen de confrontatie met Olympiakos Pi- scoorde. Behalve Lemonis wil Panagoulias ook beginnen met Papachristou en de twintig- i Olympiakos Piraeus jarige middenvelder Bonovas, die tot één van betreft wist'assistent-trainer Basiukas gisteren de grootste talenten in Griekenland wordt ge- I te melden, dat de 'dissidenten' Anastopolous rekend. Mochten al deze mensen inderdaad en Mitropounos zeker Datzelfde geldt votj voorbij is, en ook, Skounas, die de plaats inneemt het nog twee jaar lopende contract worden besproken. Toch knaagt er innerlijk wel iets aan Schuiten. Want hoewel hij zorgvuldig vermijdt ook maar één nare opmerking te maken aan het adres van de sponsors, die hem an derhalf jaar geleden met een blan co cheque op pad stuurden om een wereldploeg te formeren, vraagt hij zich af wat hij nu eigenlijk fout heeft gedaan. „Ik weet echt niet wat ze ten nadele van mij kunnen aanvoeren. Dat heb ik tot nu toe ook niet te horen gekregen. Maan dagavond is er een vergaderingetje geweest, waar ik niet bij was. Daar hebben ze de knoop doorgehakt. Terwijl ik al had laten weten dat het zo voor mij niet hoefde". de afslui- Op dat moment mocht hij nog hopen op de ruggesteun van de geldschieters. Die zekerheid viel weg toen er een nieuwe constructie werd gepresenteerd. Jan Gisbers, in het verleden al eens ter zijde ge schoven bij de ploeg van Jan Raas, werd de technisch leider. Voor Schuiten restte, goed beschouwd, slechts een plaats achter het stuur van de ploegleiderswagen met als kennelijke beperking dat hij het portierraampje niet naar beneden mocht draaien als er een renner in de buurt was. Aanwijzingen geven, dat zouden anderen wel doen. Want om die renners draaide het allemaal. Tot Schuiten daarmee te maken kreeg liep het perfect. „Ik begon op een nulpunt en heb in het begin alles zelf gedaan. Dat moet ook als je er in wilt komen. Meestal bouw je een ploeg trapsgewijs op, maar bij PDM ging het heel snel. De bijeenkomst wa ting van een periode, zichtig is gewerkt aan de elemfna- tie van de in het Westbrabantse Putte woonachtige Schuiten. Be hoedzaam maar zelfverzekerd werd hij „onschadelijk" gemaakt, alsof een ploeg van de explosieven opruimingsdienst de ontsteking Rooks was een moeilijke jongen, Ze hadden het budget er voor, we konden aardige renners aankopen en die presteerden ook. Terwijl alle toch een stempel hadden. i levensgevaarlijke bom wij derde. En Schuiten wist al lang dat die operatie op gang was ge- Veldscholten had geen hersens, Delgado was te duur. Met iedereen was wel iets aan de hand, werd bracht. Tijdens de Tour de France geschreven. Terwijl die mix bij el- reeds wankelde zijn positie, toen kaar goed draaide, waarbij i de basis zullen staan, meespelen dan houdt dat in, dat het elftal Michos, wiens schorsing Olympiakos op zes plaatsen verschilt met het Barrios en doelman team, dat twee weken terug in Amsterdam te- Arvanitis, gen een 4-0-nederlaag aanliep. renners er hun verbazing c spraken dat hij zo'n jong, onerva ren team de arena in joeg. Kritiek, die volgde op de desastreuze uit schakeling van drie r zeer vroeg stadium. geluk hadden dat Panasonic tegen viel en Jan Raas met zijn jonge ren ners niet het succes van een jaar eerder had". Rolletjes VLAARDINGEN (GPD) - Hans-Günter Bruns wordt in eigen land al jaren beschouwd als de beste libero van de Bundesliga. Het is de bijna 32-jarige Borussia-aanvoerder dan ook een doorn in het oog dat bondscoach Franz Bec- kenbauer er in navolging van Jupp Derwall anders over denkt. Bruns kan slechts wijzen op vier interlands, waar mee hij tot zijn spijt beseft "niet alles" in zijn veertienjari ge loopbaan te hebben bereikt. Het bondsbestuur „Onder Derwall leek het er even op, dat ik de vaste libero van het de KNZB nationale elftal zou worden", her- heeft echter geen'moment getwij- innert zich Bruns, twee weken ge feld aan het ontslag van Geurtsen. „Het blijft altijd een vervelende tuatie praeses 1 pees kampioenschap Beckenbauer aan het bewind kwam kreeg ik weer hoop. Ik dacht dat mijn spel type redelijk overeen kwam met leden de dirigent in Mönchenglad- zijn ideeën. Ik ben een avonturier, bach, waar Feyenoord met 5-1 on- iemand die voor aanvallende geval i m zo in te grijpen", aldus der de voet werd gelopen. „Ik pulsen kan zorgen. Een beetje als Van de Pol, „maar in dit speelde drie kwalificatiewedstrii- Beckenbauer zelf vroeger". er gewoon geen andere den oplossing. De .resultaten nationale team waren beneden peil en het zag er niet naar uit dat die met Geurtsen aan het bewind zou den verbeteren. Sterker nog, uit dë Frankrijk kreeg Uli Stielike plotse ling de voorkeur. Ik ben niet het Beckenbauer zelf vroeger' Bruns vierde tijdens het debuut van de bondscoach uit Beieren in derdaad zijn rentree, maar ligt nog NEUCHATEL (ANP) - In het door een snijdende kou bevangen Neuchatel hebben gisteren twee gebeurtenissen de aandacht ge trokken: de voorbereidingen op de voetbalwedstrijd in de tweede ronde van het UEFA-toernooi tussen de Zwitserse koploper Xa max en FC Groningen en een congres van politieagenten. De plaatselijke pers benadrukte nog eens, dat de Groningse centrum verdediger De Wolf graag geweld gebruikt bij het stoppen van tegenspelers. Trainer Gilbert Gress van Xamax heeft het daar niet op voorzien. Zijn ploegarts maakt nu al over-uren om de door vele letsels getroffen Zwitserse selectie op de been te houden. Ook trainer Rob Jacobs van FC Groningen kampt met blessures in zijn selectie. Van den Berg bleef met een kuitbeenblessure ach ter in Nederland. Diens vervanger Gall ging wel mee, hoewel hij maandag tijdens de laatste training in Groningen een lichte kwets uur opliep. De al maanden tobbende aanvoerder Van Dijk, die in het eerste duel met Xamax (0-0) met verdoving speelde, verklaar de zich wel in staat mee te doen. Helemaal fit is wel spits Hout man. Maar hij weet, dat hij er tegen Xamax naast zal staan. Jacobs koos immers voor een tweemansaanval met De Koek en Eykel- kamp. De opvallend vrolijk rondlopende Houtman vindt op de e-bank de amateurs Koster en Koorman naast zich. type dat alles opkropt, vandaar dat wakker van die vriendschappelijke pot tegen Argentinië. „We werden in Düsseldorf aan alle kanten voor bij gehold, ook ikzelf raakte geen bal. Ik had de pech me te moeten waarmaken tegen een elftal, dat in die vorm onverslaanbaar was. Na die verschrikkelijke avond heb ik niets meer van Beckenbauer ge hoord". De blonde gangmaker van Bo- russia, die negen jaar geleden via Wattenscheid en Schalke'04 op de Bökelberg neerstreek, voelde zich behoorlijk in zijn hemd gezet. „Gek genoeg speel ik het laatste jaar beter dan ooit. Beckenbauer heeft het afwisselend met Augen- thaler, Jakobs, Herget en Hörster Harde speelwijze Fan-l'Express, een plaatselijke krant, wijdde bij de voorbe schouwing nog al wat aandacht aan de Groningse speelwijze, die als hard'werd omschreven. Het dagblad liet de Amsterdammer Rob Kok, die ooit een blauwe maandag in het eerste van Ajax speelde, aan het woord: „Groningen gebruikt veel fysiek geweld. Zo veel, dat het vaak balanceert op de grens van het toelaatbare". De 29-jarige Kok, samen met de Deen Eriksen in de aanval van Servette goed voor negentien doelpunten, is al acht jaar weg uit de Nederlandse competitie. Volgens Kok kan Groningen soms in positieve zin exploderen en zodoende voor een verrassing zorgen. Hij noemde Xamax een fijne, intelligente ploeg. Lovende woorden, maar trainer Gress had er weinig aan. De Fransman heeft problemen. Zijn selectie telt liefst negen geblesseerden, van wie de Ierse libero Givens, vleu gelverdediger Ryf en doelman Corminboeuf min of meer speelklaar zijn. Gezien de omstandigheden wilde Gress niet kwijt, hoe zijn basiselftal er zal uitzien. „Wel een 4-3-3 opstelling om te beginnen", was het enige dat hij losliet. Het belangrijkste probleem wordt gevormd door Uli Stielike. De geroutineerde Westduitser is niet alleen door zijn spel-inzicht, maar ook door zijn hardheid een voorname pion in het Zwitserse elftal. Wegens een dijbeenblessure ontbrak hij in het weekeinde in de met 7-2, gewonnen competitiewedstrijd tegen Locarno. „Zon der Stielike geen taktiek", redeneerde Gress, die gisteren druk op zoek was naar de juiste manier Groningen te verslaan. Feyenoord-trainer Rinus Isreal bereidde zijn selectie gisteren voor in Rotterdam voor de Europa Cup-wed strijd tegen Borussia. Vier Nederlandse (en geen enkele Duitse) treffers zijn nodig om de derde ronde te halen. (foto ANP) Lendl laat het afweten ANTWERPEN (Rtr.) - Ivan Lendl heeft zich afgemeld voor het ten nistoernooi in Antwerpen. Zijn manager Jerry Solomon deelde gisteren aan toernooidirecteur Pierre Darmon mee, dat het Lendl erg spijt niet te kunnen verschij nen, maar dat de Tsjechoslowaak te veel hinder ondervindt van een heupblessure. „En die is kennelijk alleen te genezen door rust, rust en nog eens rust", verklaarde Salo mon. Lendl is naar de Verenigde Staten gereisd om een specialist te raadplegen. Hij laat waarschijnlijk ook het Wembley-toemooi schie ten en een aantal demonstratie wedstrijden in Europa. Voor het bijna twee en een kwart miljoen gulden gedoteerde presti- ge-evenement is het de zoveelste tegenvaller. Door het ontbreken ,van Boris Becker, Jimmy Connors en de Zweden en nu Lendl, die al drie keer won in Antwerpen, staat er deze week geen bijzonder deel nemersveld op de baan. Van de grote namen resten het Belgische prijzenfestival eigenlijk aleen John McEnroe en Yannick Noah. Brad Gilbert is wel van de partij in Ant werpen. De Amerikaan moest af zeggen voor Parijs wegens een knieblessure, maar is inmiddels voldoende hersteld. geprobeerd, maar in geen van allen heeft hij kennelijk vertrouwen. De nationale ploeg is op die plaats net een duiventil. Juist op de meest vi tale positie van een elftal zou ie mand moeten spelen die zeker is van zijn zaak". De hoop om ooit nog het nationa le tricot te dragen heeft Hans-Gün ter Bruns - als vrije verdediger bij Borussia goed voor 46 Bundesliga- doelpunten - inmiddels opgege ven. „Ik concentreer me liever op m'n club, zeker nu we weer draaien als een lier", veegt hij het onder- werp-Beckenbauer van tafel. „We boeken gelukkig weer resultaat. In het begin van het seizoen speelden we heus aardig, alleen wilde het scoren maar niet lukken. Dat was trouwens wel te verklaren: Criens viel lange tijd weg met een enkel bandblessure en Mill was naar Dortmund vertrokken. Met aan koop Günter Thiele in de spits liep het even anders dan we gewend waren. Thiele is een krachtpatser, niet erg beweeglijk, weinig tech niek. Zo langzamerhand heeft hij zich aa ploeg i nier van voetballen. De machine draait nu eindelijk". De ploeg van trainer Jupp Heynckes, die na zeven competi tieronden nog nagelbijtend op de eerste zege wachtte, verkeert mo menteel in een bloedvorm. In de laatste vier wedstrijden (Homburg 5-0, Feyenoord 5-1, Dortmund 6-1 en Stuttgart 4-0) werden maar liefst twintig treffers gemaakt. Met name Uwe Rahn en Günter Thiele steken in een produktieve bui» „Ik geloof dan ook dat we van avond tegen Feyenoord redelijk eenvoudig op de been blijven", voorspelt Bruns, die een jaar terug door een blessure niet van de partij was in het Bernabeau-stadion in Madrid, waar zijn ploeg wèl een 5-1 thuisoverwinning verspeelde. De revanche van de latere Europacup 3-winnaar Real Madrid kwam bij de Duitsers aan als een enorme kaakslag. „Maar Feyenoord kan niet tippen aan Real Madrid, dat in Spanje gewend is om wekelijks tot op de bodem te gaan", vergelijkt Bruns, dank zij de televisie goed op de hoogte van het Nederlandse voetbal. „De handicap van Feye noord is, dat het in de competitie alleen tegen Ajax en PSV op z'n te nen moet lopen. Het zegt voldoen de dat Keje Molenaar bij ons een kwartier voor tijd met kramp moest uitvallen". Sporen van fysieke ongemakken kan Bruns bij zichzelf nog niet ont dekken. „Met Lienen ben ik de oudste van de ploeg, maar condi tioneel behoor ik tot de sterksten. Mijn contract loopt nog anderhalf jaar door en het valt nog te bezien of ik er in de zomer van '88 inder daad een punt achter zet. Komt de voetballerij me dan toch de neus uit, dan hoef ik overigens geen dui men te draaien", zegt Bruns, die met twee goed lopende schoenen firma's zijn schaapjes al op het dro ge heeft. Schuiten had de wind in de zei len. „Ik heb naar eer en geweten gehandeld. Misschien blijf ik er daarom zo rustig onder. Als ik nu met zoveel geld nog geen kermis- koers gewonnen had en het slecht gegaan was, zou ik er misschien - anders over denken. Maar het liep juist op rolletjes", aldus Schuiten. Totdat renners begonnen te kla gen. Manfred Krikke, manager van de formatie, stelde vast dat er een communicatieprobleem bestond tussen de technische baas van de ploeg en de coureurs. Schuiten: „Dat heeft iets met mijn karakter te maken. Ik ben vrij gesloten, stil. Misschien moet je met jonge renners wat meer en thousiasme aan de dag leggen. Dat kan hebben meegespeeld, ik weet het niet. Er wordt me in ieder geval geen slecht management verwe ten, want dan werd het wel met zo veel woorden omschreven. Nu is de reden met geheimzinnigheid omhuld". Dat werd hem zelfs een keer te veel en Schuiten viel publiekelijk uit zyn rol. Hy suggereerde een sa menzwering in de boezem van de equipe, die er op gericht was hem beentje te lichten. Schuiten over die beschuldiging: „Ach, ik kreeg er op een bepaald moment een sik van". Om vervolgens te volharden in zijn rol van gentleman, die geen onvertogen woord wil laten horen over zijn voormalige broodheer. „Die firma verdient dat niet". Machtshebbers De huidige leiding van de ploeg houdt het erop dat communicatie problemen de hoofdrol speelden. Krikke voert verder aan dat de be geleiding van het team nodig op de helling moest en één man onmoge lijk de hele verantwoording voor een miljoenenproject kon dragen. Een visie die Schuiten voor de vol le honderd procent zegt te delen. Maar hoewel zijn opvatting op bij na alle terreinen sporen met de nieuwe machthebbers, moet hij wijken. „Er is eens van me gezegd dat ik als ploegleider alles had, be halve het fanatisme dat Raas en Post bezitten als ze achter het stuur zitten". Mogelijk dat zijn opvolger, die assistent van Jan Gisbers wordt, dat wel heeft. Voor die functie zijn twee kandidaten, van wie amateur- ploegleider Piet van der Kruijs er één zou zyn. GUARD A (Rtr.) - Aanhangers van voetbalclub Glasgow Rangers hebben gisteren de schade betaald, die ze bij vernielingen in de binnenstad van het Portugese plaatsje Guarda hadden aange richt. Volgens de politie maakten de vernielers deel uit van een groep van ongeveer honderd supporters, die 's avonds de tweede wedstrijd tussen Boavista en Glasgow Rangers uit de tweede ronde van de strijd om de UEFA-beker wilden bijwonen. De 'supporters' gooiden 's middags ruiten van winkels in en namen schilderijen mee. De politie vond later in de hotelkamers van de fans de schilderijen en 40.000 escudos (ongeveer 650 gul den). Of dit bedrag de totale schade dekte, is niet bekend. LEVERKUSEN (SID) - Niet Bayer Leverkusen, de koploper in de Bundesliga, maar Dukla Praag heeft zich gisteren geplaatst voor de derde ronde van het toernooi om de UEFA beker. Na het doel puntloze gelijke spel van dertien dagen geleden in Praag leek de op gave voor Bayer niet al te moeilijk, temeer daar Falko Götz al na ze ventien minuten uit een vrije trap van Zanter het voor kwalificatie nodige doelpunt maakte. Het overwicht van Bayer groeide met de minuut. Maar een definitie ve beslissing kwam het niet; ook al omdat de talloze overtredingen, waarmee Dukla zich poogde te handhaven, door de Hongaarse scheidsrechter Hutak nogal lank moedig werden beoordeeld. Uit blinker Tscha's kopbal werd door de lat gekeerd. De Tsjechoslowaken putten moed en zetten in de tweede helft de Duitsers zozeer onder druk, dat de achterhoede van Bayer fouten begon te maken. De buitenspelval werkte niet meer en er ontstonden steeds gevaarlijker situaties voor het doel van Vollborn. Elf minuten voor tyd kwam de treffer van Va- dura, die de Tsjechoslowaken doortocht verschafte naar de derde ronde. Bayer Leverkusen (WD1) - Dukla Praag (Tsj) 1-1 (1-0). 17. Gbtz 1-0. 79. Vadura 2-1, scheidsrechtèr: Hutak (Hon), toeschou wers: 11.000. Gele kaarten: Korejcik en Gri- ga (beiden Dukla Praag).

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13