Kind kan met plezier koken Kwaliteit snijworst niet best Het tweede leven van lege doosjes Consument Bankpersoneel adviseert vaak 'bar slecht' NOG VEEL NADELEN AAN ELEKTRONISCH BETALEN PAPRIKA II Geluid van stereo-tv valt tegen OUDERS MOETEN ANGST OVERWINNEN Buggy mee op de fiets Aankleedpop: knipoog naar vroeger MAANDAG 3 NOVEMBER 1986 De kwaliteit van snijworst laat heel wat te wensen over. Zeventig pro cent van de worst bevat meer bind weefsel (zwoerd, pezen, zenen en dergelijke) dan in Duitsland als re gel geldt. Dat blijkt uit een onder zoek van Konsumenten Kontakt dat deze maand werden gepubliceerd in Kpopkracht. Konsumenten Kontakt kocht 25 mer ken snijworst in. waarvan 8 bij'slagers en 17 uit de fabriek. Naast het onderzoek in het laboratorium beoordeelde een vakkundig panel de worst op uiterlijk, smaak, geur en vastheid. Geen enkele bij het onderzoek betrokken slager of fa brikant bleek de snijworst te maken zo- onder redactie van Wim Fortuyn en Conny Smits wandel van de klant. Zolang de privacy wetgeving in ons land nog volstrekt on voldoende is. moeten de dienstverlenen de instellingen zorgen voor eigen rege-- lingen voor de bescherming van de con sument tegen misbruik van die gege vens, zo stelt de bond. Tenslotte vreest de Consumenten bond dat het betalingsverkeer in de toe komst niet langer bijna gratis zal zijn, al hoewel daarmee in het verleden wel veel klanten zijn binnengehaald. Mochten de banken inderdaad kosten gaan bereke nen voor betalingen, dan kunnen de klanten het tij keren door massaal con tant te gaan betalen, zo adviseert de bond. als op de slagersvakschool wordt ge leerd. Dat komt doordat vooral produ centen de kosten en de verkoopprijs zo laag mogelijk moeten houden. Dat is een voorwaarde om aan het grootwinkelbe drijf te kunnen leveren, zo meldden meerdere fabrikanten aan Konsumen ten Kontakt. De lage prijs gaat wel ten koste van de kwaliteit. Bij het onderzoek is daarom gepleit voor het overnemen van de in Duitsland geldende strengere regels voor worst. In ons land is bijna niets ge regeld over de samenstelling van snij worst. Als' het maar van eert koe of var ken komt, mag je er worst van maken. Volgens Konsumenten Kontakt moeten er in de Warenwet strakkere normen voor worden opgenomen. Het verschil tussen de Duitse en Ne derlandse situatie is duidelijk: een klei ne zeventig procent van de onderzochte snijworsten bevatte meer bindweefsel en (dus) minder spiervlees dan bij onze oosterburen als regel geldt. Snijworst is een 'anoniem' produkt. Er ontbreken vaak etiketten of labels. Konsumenten Kontakt vindt dat worstverkopers mini maal verplicht zouden moeten worden merk en samenstelling te vermelden. Smaak Verder zijn de wettelijke normen voor de maximaal toegestane hoeveelheden nitriet en nitraat (diè voor de rode kleur zorgen) te hoog. De onderzochte wor sten bevatten alle nauwelijks nitriet. Ook kwam geen enkel exemplaar boven de wettelijke norm voor nitraat. In twee derde van de onderzochte worsten kwa men wel smaakversterkers voor die vol gens Konsumenten Kontakt niet thuis horen in een kwaliteitsworst. Het panel dat de kwaliteit van de wor sten moest beoordelen, plaatste heel wat aanmerkingen. Niet een worst bleek vol ledig naar wens. Meer dén de helft van de fabrieksworsten kwam positief uit deze test. Vier fabrieksworsten kregen een slechte tot zeer slechte beoordeling. Dit lot was ook de helft van de slagers worsten beschoren, zo schrijft Koop kracht. De kennis van bankpersoneel dat klan ten moet adviseren, laat te wensen over. De adviezen zijn nogal eens "bar slecht". Datstelt de Consumenten bond naar aanleiding van een uitge breide praktijkproef onder de grootste Nederlandse banken. Medewerkers van de bond stapten met enkele betrekkelijk eenvoudige vragen naar een groot aantal bijkanto ren en ook naar enkele (regio-)hoofd- kantoren. Bij het aanbieden van een Eurocheque hielden de meeste bank bedienden zelfs na flink aandringen vol dat inwisseling niet mogelijk is, al dus de bond, die constateert dat deze handelswijze in strijd is met hetgeen de banken zelf onderling hebben afge sproken. Op de vraag wat de beste spaarvorm is als de klant het betalen van belasting over de rente èen paar jaar wil uitstel len, bleven volgens de Consumenten bond verschillende bankmedewerkers het antwoord schuldig. Sommigen rea geerden zelfs heel schichtig omdat zij kennelijk belastingfraude vermoed den. Het antwoord had moeten zijn "een spaarbewijs", waarbij de rente pas aan het einde van de looptijd wordt uitgekeerd. Het verschil tussen een persoonlijke lening en een doorlopend krediet kwam bijna geen enkele keer voldoende uit de verf, constateerde de Consumentenbond. Aan het systeem van elektronisch beta len kleven nog zoveel bezwaren dat eerst een aantal waarborgen voor de klant moeten worden ingebouwd voordat het systeem bij de Postbank en de banken op grote schaal kan worden ingevoerd. Dat zegt de Consumentengids in het no vembernummer. De Consumentenbond somt in de gids naast enkele voordelen ook een aantal bezwaren op van het elektronisch beta len. Zo werkt het systeem werkt met een persoonlijk identificatie nummer (PIN) dat uit het hoofd moet worden geleerd. De toetsenborden waarin dat nummer moet worden ingetikt zijn onvoldoende afgeschermd waardoor nieuwsgierigen kunnen meekijken. Uit het buitenland zijn gevallen bekend waarbij mensen met geweld werden gedwongen hun ge heime nummer prijs te geven. Bovendien zou de plaatsing van geld automaten aan bij voorbeeld buitenge vels van banken "voer voor rovers" zijn. Des te ernstiger noemt de bond het dat de aansprakeliikheidsregeling voor ver lies of diefstal in het nieuwe Giromaat systeem van de Postbank, dat op 1 ja nuari al van start gaat. is verslechterd. De klant is pas verzekerd nadat hij dit telefonisch heeft kunnen melden. De re kening kan dan al leeggeplunderd zijn, aldus de bond. In het buitenland is gebleken dat elek tronische bétaalapparaten fouten kun nen maken. In de voorwaarden die er nu liggen is het aan de klanten om te bewij zen dat de automaat in de fout is gegaan en niet hijzelf. De bond noemt dat een onevenredig lastige positie. Betaalautomaten en de centrale com puter kunnen een schat aan gegevens opleveren over de financiële handel en- Volgens een romantisch verhaal dankt Hongarije de paprika aan trouwe liefde. In 1541 hadden de Turken de hoofdstad Boeda (de westelijke helft van Boedapest) veroverd en zich in de koningsburcht geinstalleerd. In de paleistuin plantten ze de rode pepers, die ze door Griekse kooplui in Constantinopel hadden leren kennen, die door de Spanjaarden uit Mexico waren meegebracht en waar Turkse koks zeer op gesteld waren geraakt. Een slavinnetje, geroofd uit een naburig dorp, was haar Hongaarse geliefde, een brave timmerman, trouw gebleven. Het jonge paar ontmoette elkaar heimelijk in een onderaardse gang en het meisje bracht voor haar tuinman zaadjes - ook die van de rode peper - mee. Hij kweekte er welvarende planten uit en zo zou de rode peper uit de Nieuwe Wereld zich in Hongarije hebben verspreid. Het zal wel anders gegaan zyn, maar in 1593 meldde de Vlaamse botanicus Clusius na een bezoek aan Hongarije dat de rode pepfers in vele moestuinen stonden en dat de groentekwekers er goed aan verdienden omdat de hete rode peper in alle keukens als specerij werd gebruikt. Ook in later eeuwen brandden vele reizigers naar Hongarije er danig hun mond aan. Zij noemden het „Turkse peper", Hongaren zeiden paprika, als verbastering van het Griekse piperke. De herders op de poesta kruidden er hun vleesstoofpot, de goelas mee en de arme boeren kwamen de winter door met grof brood met vet spek dik ingewreven met paprika. Die paprika hield hen gezond dank zij het zeer hoge gehalte aan vitaminen, pro-vitamine A, C, E en P. Maar daar had toen nog niemand enig idee van. Pas in dë twintigste eeuw werden de vitaminen en de vitamine-rijkdom van paprika ontdekt. Het was de Hongaarse professor Szentgyörgi die in 1933 vitamine C in grote hoeveelheden wist vrij te maken uit paprikavruchten en daarvoor de Nobelprijs kreeg. Nog altijd was de als specerij bereide paprika - van gedroogde gemalen pepers - zeer heet, het was tenslotte naaste familie van lomboks, Spaans peper en cayenne-peper. De Hongaren hebben echter kans gezien hem zijn hete vuur te ontnemen, maar zijn geur en aroma te bewaren. Tegen het einde van de vorige eeuw had een boer gemerkt dat de rode pepers die in de buurt groeiden van planten van de onschuldige groene paprika (de glanzend, klokvormige,vlezige vruchten die ook bij ons in de groentewinkels liggen, onrijpe, groene, rijpe rode, zo heerlijk in salades en wat niet al) minder scherp waren. Er was per ongeluk een kruising ontstaan. Op deze weg ging men verder experimenteren en zo is de hete rode „Turkse peper" veredeld tot een zacht-pikante specerij met prachtige vermiljoen-rode kleur en diep, kruidig aroma. In Hongarije paprika édes (zoet) of Edelsüss genoemd, of de iets pikantere Delikates. Begin oktober hangen de vruchten rood en glanzend aan de lage struikjes: vóór de nachtvorsten moeten ze eraf. Met kistèn vol gaan ze naar de kleine boerderijtjes, waar de oma's en kinderen al gereed zitten om ze aan touwtjes te rijgen. In zware guirlandes worden ze te drogen gehangen in de Vroeger werden ze thuis gemalen. Nu gebeurt dat in fabrieken, waar alles rood is, muren en machines, kleding, handen en gezichten van de arbeiders, alles prachtig oranje-rood van het rondstuivende poeder. En waar, zegt men, de arbeiders nooit verkouden zijn. Dank zij de vitaminen. WINA BORN Stereotelevisietoestellen met teletekst zijn over het algemeen goed van kwali teit. De consument moet echter niet te veel verwachten van het stereogeluid. Dit vblijkt uit een onderzoek dat de stich ting Vergelijkend Warenonderzoek sa men met de Belgische, Britse en Duitse consumentenorganisaties heeft inge steld naar veertien grootbeeld-ste- reokleurentoestellen met teletekst en in gebouwde luidsprekers. De hooggespannen verwachtingen die fabrikanten wekken over het stereoge luid, vallen in de praktijk tegen. Dat komt doordat bij de gebruikelijke kijk- afstand het stereo-affect zeer gering is. Voor een goed stereo-effect moet je te dicht bij het toestel zitten. Een aantal van de onderzochte appara^ ten heeft een vlakke beeldbuis. Voor deel daarvan is dat het beeld van opzij minder vertekening krijgt en dat er min der weerspiegeling kan optreden van bijvoorbeeld lampen. De consument kan zich bij aankoop het beste laten lei den door interessante aanbiedingen. Voor teletekst en vlakke beeldbuis moet uiteraard extra betaald worden. Naad aan de voorkant Onder een chic jurkje of mantel pakje een opvallende panty. En met Fifth Avenue 501 van Fogal is dat opvallen wel verzekerd, want de naad zit waar je dat nu niet di rect zou verwachten: aan de voor kant. Jammer alleen dat deze 15 denier panty, die er is in de maten S, M en L en bijna vijftig gulden moet kosten. Het zweet in de handen als zoonlief van negen het vlijm scherpe keukenmes in de han den heeft om een ui te snijden. Parels op het voorhoofd als hij een pan kokende bloemkool van het fornuis haalt om af te gieten. „Onzin", zegt Charlotte Borggreve. „Als kinderen op straat spelen maken we ons veel minder ongerust. En dan spelen ze ook wel eens met een mes. Waar het om gaat is datje een kind leert om heel zorgvul dig met een mes om te gaan. En heel belangrijk is het om voor de kinderen veilige om standigheden te creëren". Kunnen kinderen koken? Of nog belangrijker, hebben kinderen echt plezier in het leren koken? Of is het net zo'n verplichte act als de pianoles of de vioolles. Dus meer ter meerdere eer en glorie van de ouders in plaats van voor het ple zier van het kind. Charlotte Borg greve, Ruth van Andel en Simone van den Hil menen dat kinderen echt veel plezier kunnen hebben in koken. En enig recht van spreken hebben ze. want in Amsterdam drijven ze nu al enkele jaren hun 'kinderkookcafé', een kinderres taurant, waar de jeugd zelf achter de pannen staat en ouders en pas santen 's avonds op hun wenken worden bediend. Het is gevestigd aan de QZ-achterburgwal 193/2 en geopend op zaterdag en zondag, tel. 020-253237. Dezer dagen verscheen bij uitge verij de Kosmos het Kookboek van het Kinderkookkafe. Dit kinder kookboek is echter net zo min uniek als geniaal. Want een echte handleiding om de kinderen ple zier in het koken bij ie brengen staat er niet in. En een wekere lijn is 1 te ontdekken. Af aardige tip. Zoals zelf gemaakte patatjes die op een bak plaat door de olie gerold worden zodat ze rondom glimmen om dan in de oven in een half uur gaar en goudgeel gebakken te worden. Simpelweg is het eigenlijk een aardig kookboekje voor beginners, dat door een wat speelse opmaak ook voor kinderen geschikt ge maakt is. Maar ergens in de boe kenkast moeten ook nog kook boekjes staan als „Meisje kun je koken?" (Prisma) en zo zijn er nog wel een paar. Voorwaarden Toch is het waar. Kinderen kun nen veel plezier beleven aan het koken. Al moet er dan aan een paar voorwaarden worden voldaan. Een normaal aanrecht is voor een kind te hoog. Om goed en vooral veilig te kunnen werken is het van be lang dat het kind dus een opstapje heeft. Een omgekeerde aardappel- kist kan een uitkomst zijn. Een stoel is al snel te hoog. Voor de eerste avonturen hoeft er geen mes aan te pas te komen. Kinderen vinden het heerlijk om mee te helpen deeg maken voor een cake, vormpjes te steken uit deeg voor koekjes en andere aar digheidjes. In vele gevallen begint daar ook het plezier in koken. De complimenten van de visite voor het heerlijke zelfgebakken koekje is een belangrijke drijfveer om ver der te gaan. Maar na het panneköekenbeslag komt dan toch een keer de wens om ook een echte maaltijd of een onderdeel daarvan zelf klaar te ma ken. Het snijden van de ui, of het raspen van de wortel. Ook hier geldt dan weer bij alles dat de vei ligheid voorop moet staan. Ouders zien zelf wel of hun kind de handvaardigheid al heeft om zon der gevaar een mes te kunnen han teren. Dan is het een kwestie van bewust met zo'n mes leren om gaan. Datzelfde geldt ook voor de in principe toch al uiterst veilige keukenmachines. Ook die komen goed van pas. Hetzelfde verhaal, het wordt monotoon, gaat ook op voor het koken zelf. Ook daar is het weer belangrijk dat een kind op een goede hoogte kan werken. Schoon aanrecht Om het overzicht te bewaren en alweer om veilig te kunnen werken is het goed als kinderen leren met een schoon aanrecht te beginnen en vooral ook tussendoor steeds de aanrecht zo vrij mogelijk te hou den. Ovenwanten bij het koken al tijd binnen handbereik. En vooral, niet meteen aan zespersoonsmaal- tijden beginnen, omdat een pan aardappelen dan al snel te zwaar wordt. Of kinderen koken leuk vinden is voor een deel afhankelijk van de animo van de ouders. Als kinderen het leuk vinden betrokken te wor den bij het koken, kan dat alleen maar gestimuleerd worden. Zo niet, dan is er echt niks aan de hand. Want er zijn ook horden ou ders die koken een absolute ramp vinden. (GPD) De jonge koks bladeren in het kookboek dan het Kinderkookcafé dat onlangs verscheen. (foto cpdi Een eenvoudig te monteren draag- jrek maakt het mogelijk de op vouwbare wandelwagen (buggy) mee te nemen op de fiets. Handig bij het boodschappen doen als de peuter ook mee moet en voor fiets- wandeltripjes. Het rek, voor f 23,50 te koop, wordt op de achtervork van de fiets vastgezet. Het kan dank zij een stevige beschermlaag niet roesten en het kan dus jaren dienst doen. Doosjes, flesjes, potjes, bekers. Da gelijks wordt er voor. tonnen weg gegooid aan verpakkingsmateriaal. Natuurlijk, het heeft zijn plicht ge daan: de inhoud is geconsumeerd, en het enige dat je weggooit is de verpakking. Een beetje jammer, dat wel. want er is aan zo'n verpakking toch wel zorg besteed: een stevig stukje kar ton, eerste-klas glas of dure kunst stof, voorzien van een speciaal ont worpen tekst, dessin of voorstel ling en bedrukt volgens vaak zeer dure procede's. Dat moet Hans van Eek ook ge dacht hebben'toen ze bezig was met het samenstellen van een doe- boekje over het hergebruik, van wegwerpverpakkingen. 'Mooi waardeloos - speelse creaties van kosteloos materiaal" heet dit inspi rerende hobby boekje, prijs 19,90, een uitgave van Cantecleer en ver krijgbaar bij de boekhandel en hobby- of handenarbeidwinkel. Het idee erachter is heel eenvou dig: u bewaart de dagelijkse weg- werp-spulletjes totdat u er een aar dige verzameling van hebt en er iets mee kunt doen. Hoe verras send dat 'iets' kan zijn laat het boekje 64 pagina's lang zien: zowel nuttige gebruiksvoorwerpen als mooie siervoorwerpen worden uit voerig beschreven, daar waar no dig voorzien van maat- of werkte keningen. Een greep uit de werk stukken gemaakt van waardeloos materiaal, dat daarmee aan zijn tweede leven begint: prullenman den en speelgoedbergingen van grote wasmiddelenkartons, een naaibox, tijdschriftencassetes. spaarpotten, haak- en breinaalden kokers. een flessenberging of tijd- schriftenbak, enzovoort. Ook voor het maken van kinder speelgoed leent 'waardeloos mate riaal' zich uitstekend. Hans van Eek heeft de volgende ontwerpjes daarvoor gemaakt en beschreven: grachtenhuizen van melkkartons, een popperi-speelhuisje. compleet met popjes, totempalen, schoenen- - dooshuizen, diverse dieren zoals een koe een varken, onderlegger met potlodenstandaard, enz. Kort en goed, een boekje waar knutselaars en (vooral) hun kinde ren blij mee zullen zijn, want het is werkelijk een bron van ideeën voor het werken met gratis materiaal. Voor de haak- of breinaaldenko kers gaat u als volgt te werk: ga uit van een stevige, kartonnen koker, waarin posters, kalenders e.d. wor den verzonden. Snijd hem met een scherp stanleymes op de gewenste lengte af: Voor breinaalden is dat tenminste 42 cm., als u hem met een kurk wilt afsluiten zelfs 45 cm. Voor haaknaalden zijn ook kleine re kokers geschikt, tenminste 15 cm. Smeer de stukjes stof. waar mee de koker bekleed moet wor den, aan de achterkant in met ee dunne laag witte houtlij m en plak ze meteen op hun plaats. Voor pa pier dezelfde lijm gebruiken. Plak- naden e.d. wegwerken door er sier- band of kanten strookjes overheen te plakken. Voor het maken van kleine, originele cadeautjes is verpakkingsmateriaal soms heel geschikt. Ze zijn er weer: prachtige aan- kleedpoppen van karton. Een stuk je nostalgie in optima forma. Na het enorme succes van de opnieuw uitgebrachte kartonnen bouwpla ten voor mannen (van 8 tot 88 jaar), krijgen nu ook de (kleine) dames hun deel in bouwplatenland. De aankleedpopjes staan op vellen dun karton gedrukt (afmetingen 34x40 cm). De in totaal 12 verschil lende poppefiguurtjes variëren in grootte van 10 tot 21-cm en zijn rij kelijk omgeven door honderden kleertjes, mutsjes, schoenen, tas jes, mandjes, dieren, stukken ou derwets speelgoed enz. verdeeld over zes (uiteraard in kleur bedruk te) vellen karton. De figuurtjes moeten met een zeer scherpe schaar van (middel- )groot formaat uitgeknipt worden, of - en dat is veel beter - met een scherp papiermes (Stanley af- breekmesje o.i.d.) worden uitge sneden. Houd het mesje tijdens het snijden iets schuin naar binnen ge richt, zodat de diktekant van het karton minder goed zichtbaar is. En wanneer u het helemaal mooi wilt maken, kunt u die zijkant met viltstift in de bijpassende kleur bij werken. Hetzelfde geldt voor de vouwlipjes, die apart moeten wor den uitgesneden en tegen de ach terkant komen. De zeer fraai uitgevoerde 'bouw platen' worden per set van zes ver kocht (prijs ongeveer 17,50) bij speelgoedzaken, kantoorboekwin kels of hobbyzaken. Voo# eventue le verkooppunten bij u in de buurt even bellen naar uitgeverij Leon Schuijt in Alkmaar, tel.: 072- - 117628. Figuurzagen Iets heel anders, maar eigenlijk toch een beetje in dezelfde sfeer, zijn de voorbedrukte figuurzaag plankjes. Dit zijn in kleur voorbe drukte triplexplaatjes van 30x40 cm. Verkrijgbaar bij hobby-^ en handenarbeidwinkels, prijs vanaf 5,50. Voor informatie over ver koopadressen bellen naar Kars Co te Ochten, tel. 03444-2864. Op elk plankje staat steeds één onderwerp: een draaimolen, ijskar- retje, kermisschommel, viking schip, kasteeltje, vliegtuig (in di verse oude uitvoeringen), oldtimer, zeilschip, enz.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 8