Wie meer wil weten over ARAG rechtsbijstand en andere onderwerpen haalt de folder op het postkantoor. Deining over zwartwerk in textielbranche 'PvdA moet niet meer polariseren' D66 voor correctief referendum Demonstratie tegen 'pasjeswet' PSP-kamerlid wraakt affiche met namen van politiemensen Mishandeling kinderen neemt nog altijd toe Meisjes moeten exact vak in pakket nemen 'Hulpverlening faalt bij opvang na incest' MAANDAG 3 NOVEMBER 1986 BINNENLAND PAGINA 5 Als u toch op het postkantoor bent voor postze gels, geldzaken of pakjes, neem dan in één moeite ook even 'n kijkje bij het PTT Post Infocentrum. Daar vindt u belangrijk nieuws en handige tips van de overheid en het bedrijfsleven. Praktische informatie in overzichtelijke folders. Die u gratis en vrijblijvend kunt meenemen. Deze maand zijn er folders van o.a.: Bedrijfsleven: ARAG rechtsbijstandverzekering. Postbank: Sparen, Lenen, Hypotheken, Girorekening. PTT Post: Streekpost, Cassettepost Postpak. Overheid: Postbus 51: Welkom in de openbare bibliotheek, Gehandicapt? Subsidie voor het aanpassen van uw woning, Premiekoopwoningen A B. Voor velen bereikbaar, Kunst lenen, geen kunst Voorkom diefstal uit auto's, Mens durf te leren. Diversen: Jeugdverkeersdub Nederland. NOORDWIJKERHOUT (ANP) - Het aantal slachtoffers van seksu eel misbruik in het gezin en de fa milie. dat zich tot de hulpverlening wendt, is de afgelopen drie jaar verdubbeld. Bijna tachtig procent van de incest-slachtoffers blijkt seksueel zeer ernstig misbruikt te zijn. Dit blijkt uit een nog niet gepu bliceerde studie van het Neder lands Instituut voor Sociaal Sek- suologisch Onderzoek (NISSO) in Zeist, die in opdracht van het mi nisterie van welzijn, volksgezond heid en cultuur werd verricht. De aan het NISSO verbonden psycho loog en hoogleraar J. Frenken heeft deze resultaten bekendge maakt. In het overgrote deel (69 procent) van de gevallen pleegt de vader met zijn dochter(s) de incest. Her haalde volledige geslachtsgemeen schap komt veel vaker voor, dan tot nu toe uit steekproeven is ge bleken. De incestueuze contacten doen zich meestal voor tussen het tiende en veertiende jaar van het ln Utrecht gingen buitenlanders en hun kinderen afgelopen zaterdag de straat op om te demonstreren tegen de zogenaamde pasjeswet, die verscherpte controle van vreemdelingen mogelijk maakt. (foto anp> UTRECHT (ANP/GPD) - Ongeveer 20.000 mensen hebben afgelopen zaterdag in Utrecht deelgenomen aan een demonstratie tegen de voorgenomen herziening van de Vreemdelingenwet. De demonstra tieve optocht door het centrum van Utrecht was zo lang, dat kop en staart van de stoet elkaar bij het vertrekpunt ontmoetten. Verschillende sprekers hekelden de voorstellen van staatssecretaris Korte van justitie om de Vreemde lingenwet te herzien. Volgens de voorstellen worden verblijfsver gunningen voor buitenlanders ge koppeld aan het hebben van werk, AMSTERDAM (ANP) - Bij monde van het kamerlid Van Es heeft de PSP zich dit weekeinde uitgespro ken tegen het aanplakken van de affiches met de namen, adressen en telefoonnummers van mensen die op enigerlei wijze betrokken zijn geweest bij de dood van kraker Hans Kok. "Gewone mensen wor den daarvan het slachtoffer", zei Van Es zaterdag bij de presentatie van het boek Speuren bij de be spieder van de actiegroep Stille Nacht, Heilige Vracht. Dit boek is het resultaat van de inbraak door de actiegroep, vorig jaar december, in het geheime bu reau van het observatieteam West II van de Amsterdamse politie. De leden van dit en andere observatie teams worden overigens achter in het boek ook met naam, adres en telefoonnummers vermeld. Van Es is daar ook tegen, vanwege de be dreiging die daar vanuit gaat. Ac tievoerders nemen daarmee de 're pressiemethoden' van allerlei over heidsdiensten over in hun strijd te gen deze methoden, aldus Van Es. terwijl van de politie een strengere controle op legitimatiebewijzen en verblijfsvergunningen wordt ver wacht. De voorstellen komen op 17 november in de Tweede Kamer aan de orde. Het landelijk actiecomité "Geen pasjeswet, maar gelijke rechten" dat de demonstratie van zaterdag heeft georganiseerd, vindt dat bui tenlanders en etnische minderhe den hierdoor als "tweederangs burgers, illegalen en criminelen" te boek komen te staan. De Joegoslavische Zorica Majic, die sprak namens het landelijk co mité: "Wij noemen het voorstel van de staatsecretaris een pasjeswet, omdat er bij verschillende instel lingen aparte loketten komen voor Nederlanders en buitenlanders. Ie dereen die er 'buitenlands uitziet' zal naar het 'speciale' loket ge stuurd worden". "Buitenlanders hebben nu al een legitimatieplicht, die inhoudt dat de politie buitenlanders op ieder moment om hun papieren kan vra gen. Dit leidt tot razzia's, huiszoe kingen en aanhoudingen op straat om papieren te controleren". Nu wil de staatssecretaris dat de buitenlanders zich moeten gaan le- AMSTERDAM/DEN HAAG (GPD) - Kindermishandeling neemt nog altijd toe. Het aantal ge vallen dat Justitie ter ore komt is echter maar klein, omdat veel ge vallen niet worden gemeld. Dat stellen zowel het Klachtenbureau vertrouwensarts als de vereniging tegen kindermishandeling. Vol gens de laatste officiële gegevens uit 1983 werden in dat jaar 2619 kinderen mishandeld, 1275 jon gens en 1344 meisjes. Daarbij is de leeftijdsgroep van 9 jaar oververte genwoordigd. Als kinderen mishandeld dan wel getreiterd worden, kan dit schade toebrengen aan hun ont wikkeling op latere leeftijd. De ge vallen die bij het Klachtenbureau vertrouwensarts binnenkomen, betreffen kinderen tot ongeveer 12 jaar. Zijn ze ouder, dan lopen ze meestal wel weg van huis. Dat veel gevallen van kindermis handeling nooit bij Justitie terecht komen, heeft volgens directeur Schoof van de vereniging tegen kindermishandeling te maken met het feit dat 'de justitiële kant van de zaak eigenlijk geen vorm van hulpverlening is'. gitimeren tegenover meer mensen dan de politie alleen. Dat wil zeg gen: controleplicht voor buitenlan ders als ze zich aanmelden voor huisvesting, gezondheidszorg, on derwijs en uitkeringen. Ambtena ren krijgen zo politietaken op hun bord geschoven. Een demonstrant: "Wij zullen doorvechten voor onze rechten. Velen van ons hebben twintig jaar lang hun krachten aan dit land ge geven. Geholpen bij het opbouwen van de economie en nu Nederland ons niet meer nodig heeft, wordt ons het verblijf hier onmogelijk ge maakt". Tentoonstelling van lintjes Luns APELDOORN (ANP) - De tal rijke onderscheidingen van oud-minister Luns zijn straks te zien in een speciale vitrine in het museum van de Kanselarij der Nederlandse Orden, dat is ondergebracht in paleis Het Loo in Apeldoorn. Luns heeft de vele decoraties die hij als mi nister en secretaris-generaal van de NAVO in bruikleen ge geven. Hij gaat de elfde van de elfde kijken hoe ze in de vitri nes zijn uitgestald. Directeur Vliegenthart van paleis Het Loo acht de aan winst van uitzonderlijke bete kenis. Tot de onderscheidingen behoren het Grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw, Officier Oranje-Nassau, de vrijheidsmedaille van de Verenigde Staten en het Portu gese Grootkruis in de Orde van Hendrik de Zeevaarder. Kok wil constructieve oppositie DEN HAAG (GPD) - "De PvdA moet haar volstrekt afwijzende, of zelfs polariserende houding tegen over het kabinet laten varen. In plaats daarvan past eerder een wel willend tegemoet treden". Dit schrijft PvdA-leider Wim Kok in een vertrouwelijke notitie aan het fractiebestuur. Hij neemt daarmee nadrukkelijk afstand van het politieke optreden van zijn voorganger Joop den Uyl. Kok constateert dat maar weinig kiezers het kabinetsbeleid ronduit 'slecht' vinden'. De PvdA-fractie kan daar niet aan voorbij gaan en moet, volgens Kok, een houding aannemen van 'het kan beter'. Be langrijk daarbij is het helder over brengen van de gedegen voorstel len, het doen van concrete sugges ties en het uitnodigen tot discus sies over de alternatieven. De PvdA'er is van oordeel dat de algemene beschouwingen voor de PvdA teleurstellend zijn verlopen. "Wellicht waren de verwachtingen te hoog gespannen. We dachten dat iets van samenspraak mogelijk zou zijn. Die verwachting werd de bo dem ingeslagen", aldus Kok. Hij noemt het 'opvallend', dat an dere partijen en de.media zo ge makkelijk aanvaardden dat de PvdA het eigen verkiezingspro gramma afzwakte, zoals dat ge beurde bij de arbeidsduurverkor ting. Kok kondigt aan dat dat wel vaker zal gebeuren. De opvattin gen van de PvdA zullen volgens hem vaker moeten worden aange past aan de zich wijzigende om standigheden. In enkele andere delen van zijn notitie prijst Kok het indienen van initiatief-wetsontwerpen door frac tieleden. Tegelijkertijd waar schuwt hij echter voor overdaad. De PvdA-leider verwacht verder dat de komende parlementaire en quête naar fraudes met bouwsubsi- dies zal leiden tot het verminderen van het aantal geldstromen (subsi dies) van de overheid naar bedrij ven en burgers. De PvdA zal nu al moeten gaan werken aan het ant woord op deze te verwachten ont wikkeling. Kruisraketten Kok wil op korte termijn een ka merdebat over het Nederlandse veiligheidsbeleid. Hij stelt vast dat kabinet en het CDA na de ontmoe ting Reagan-Gorbatsjov in Reykja vik niet goed weten wat ze aan moeten met de plaatsing van kruis raketten in Nederland. Tijdens de ontmoeting Reagan- Gorbatsjov heeft de Russische par tijleider voorgesteld alle nucleaire middellange-afstandswapens in geheel Europa weg te halen. Daar door zou de plaatsing van kruisra ketten in Woensdrecht op losse schroeven komen te staan. Voor waarde daarbij was dat de Ameri kanen gedurende tien jaar geen proeven meer zouden nemen voor hun SDI-programma, iets wat Rea gan weigerde. Hij werd daarin ge steund door de NAVO-partners. "Voor de PvdA kan dit dus aan trekkelijk zijn omdat het past in ons streven de dreigende plaatsing van kruisraketten in een breder verband te bezien. Gezien de kop peling die in Reykjavik is aange bracht met SDI in het bijzonder, en de weifelende houding van kabinet en CDA, is dit een geschikte gele genheid nu een debat aan te span nen", aldus Kok in zijn notitie. slachtoffer. De seksuele handelin gen, die gemiddeld vier jaar duren, worden in deze periode geleidelijk ingrijpender. De daders blijken daarbij zware pressiemiddelen, zo als chantage, intimidatie en bedrei ging te hanteren. De incest-slachtoffers zijn meest al afkomstig uit gezinnen met een gestoorde communicatie, tekort schietende en autoritaire vaders en afzijdige, afwezige moeders. Onge veer een derde van de seksueel misbruikte kinderen bleek ook li chamelijk mishandeld te zijn. Ruim de helft (59 procent) van de huidige incest-slachtoffers, zo be rekende de hoogleraar, stapt uit angst of onder de druk van trouw aan het gezin niet naar een hulp verlenende instantie. In het rapport van het NISSO wordt er met nadruk op gewezen dat het wegblijven van jeugdige slachtoffers ten dele te verklaren is uit een falend optreden van hulp verleners. Ongeveer de helft van hen blijkt slechte ervaringen te hebben met betrokken instanties. De politie en kinderbescherming treden volgens prof. Frenken te formalistisch op. De bureaus ver trouwensartsen inzake kindermis handeling (BVA) zeggen over on voldoende tijd en personeel te be schikken om een aanmelding af te werken. Veertig procent van de gevallen die bij de justitie binnenkomen wordt niet naar hulpverlenende in stanties verwezen. Voorts blijkt in en tussen de verschillende hulp verlenende instellingen grote on enigheid te bestaan over de wijze van hulpverlenen. LAREN (ANP) - Meisjes moeten straks verplicht examen doen in één van de exacte vakken. Staats secretaris Ginjaar (onderwijs) kon digde zaterdag voor de TROS-ra- dio aan dat zij meisjes de keuze wil opleggen: of wiskunde, of een van de natuurwetenschappelijke vak ken. De maatregel moet in het schooljaar 1988/89 ingaan. Oud-le rares scheikunde Ginjaar lanceer de vorig jaar al het idee wiskunde verplicht te stellen voor meisjes, maar kreeg toen een lawine van kritiek over zich heen. De staatssecretaris blijft van oor deel dat meisjes 'zichzelf en de maatschappij te kort doen' door te weinig vakken te kiezen als wis kunde, economie, techniek, na tuurkunde of scheikunde. Om dat euvel te verhelpen zijn verder een voorlichtingscampagne (voorjaar 1987) en een grootscheepse beroe- penmanifestatie van overheid en bedrijfsleven op komst. Ginjaar denkt daarmee meisjes aan het ver stand te brengen dat de exacte vak ken niet behoren tot de typische mannenvakken 'en dat het duf of stom zou zijn om daar als meisje voor te kiezen'. De staatssecretaris kondigde ook maatregelen aan tegen het spijbe len van kinderen die meegaan op de wintersport. Zij vindt dat leer plichtambtenaren de gemeentebe sturen die dit oogluikend toestaan op de vingers moeten tikken: "het mag gewoon niet". Zij kondigde een onderzoek aan naar andere problemen rond het schoolver zuim en de lesuitval, doordat leer krachten moeten vergaderen, op cursus zitten of mee zijn op school reis. Groninger kerken op de bres voor buitenlanders GRONINGEN (GPD) - Met twee heimelijke transporten is de actie van de stad-Groninger kerken om met uitzetting bedreigde buiten landers te beschermen gisteren in de late avond daadwerkelijk be gonnen. Een vijfkoppig Armeens gezin, dat zich al een week verborg in de Mamrehoevekerk waar ook het Tamilgezin Sarma schuilt, is met een auto overgebracht naar het kerkgebouw van de Doopsge zinde gemeente aan de Oude Bote- ringestraat. Ook het Tamilechtpaar Rajanayagan, dat tot gisteren be scherming vond in de kapel van het oecumenisch centrum Open Hof, werd daarheen gebracht. De zeven vluchtelingen vinden daar volgens de Raad van Kerken een betere verblijfsaccommodatie dan in de andere gebouwen. AMSTERDAM (GPD) - Een Amsterdams confectie-atelier van een man die in een VARA-radioprogramma afgelopen zaterdag had verteld over zwartwerkers in de textielbran che is gisteren door brand verwoest. De politie houdt ern stig rekening met opzet. De man is de afgelopen week ver scheidene malen met de dood bedreigd. In het programma onthulde hij het bestaan en de plaats van illegale confec- tie-ateliers in Amsterdam en omgeving. De publiciteit heeft inmiddels voor C&A heeft gereageerd met de hevig^ beroering gezorgd. Een an- mededeling dat zij de banden met dere exploitant van een atelier met Swinging Fashion zal verbreken 35 illegale buitenlanders in dienst, als uit eigen onderzoek kan wor- heeft het confectiebedrijf Swin- den vastgesteld dat de daar ver ging Fashion uit Oss aangewezen vaardigde produkten van zwart- als opdrachtgever. Swinging Fas- werkers afkomstig zijn. Volgens de hion op zijn beurt produceert voor Amsterdamse politie heeft het ver- de confectiegigant C&A. Swinging schijnsel van illegaal werk in de Fashion heeft geprobeerd de VA* confectie-ateliers zo'n omvang aan- RA-uitzending te voorkomen door genomen, dat er jaarlijks ten min- twee maal te dreigen met een kort ste 60 miljoen gulden aan de fiscus geding, aldus een woordvoerder wordt onthouden, van de omroep. ADVERTENTIE Saskia van der Loo-De Steen win kel uit Apeldoorn is sinds zaterdag de nieuwe voorzitster van D66. Ze werd met een ruime meerderheid gekozen tot opvolger van Jacob Kohnstamm, die in mei in de Twee de Kamer werd gekozen. De nieuwe voorzitster was reeds voorzitster van het emancipatiecentrum van D66 en fungeerde ook als voorzit ster van het politiek vrouwenover- leg. In haar woonplaats is ze oud voorzitter van de fraktie van D66 in de gemeenteraad. Aan het de partement van onderwijs is zij ver bonden als stafmedewerker van de direktie arbeidsvoorwaarden. Van der Loo zei dat D66 zich diepgaand moet bezighouden met vraagstuk ken als recht en plicht op arbeid. Ook meent zij dat 'eens diepgaand gepiekerd' moet worden over de in vloed van de technologie op de ar beidsmarkt. (foto ANPI AMERSFOORT (ANP/GPD) - D66 heeft zich als eerste politieke partij zaterdag uitgesproken voor invoe ring een referendum. Op een in Amersfoort gehouden congres spraken de Democraten uit dat de kiezers de mogelijkheid moeten krijgen om via een volksstemming alle door het parlement aangeno men voorstellen ongedaan te ma ken. Dat moet ook gelden voor be slissingen van gemeenteraden en provinciale staten, vindt D66. Het congres voelde echter niets voor een volksinitiatief waarbij de kiezers zelf voorstellen kunnen in dienen. Voorstellen om deze 'waar devolle vorm van direkte medezeg genschap' aan het referendum te koppelen werden met een nipte meerderheid verworpen. In zijn congresrede ging fractie voorzitter Van Mierlo (D66) uitge breid in op de noodzaak dat West- Europa een eigen veiligheidsbeleid ontwerpt. Hij verweet de Europese NAVO-partners zich niet te be kommeren om de militaire en poli tieke implicaties van de Ameri kaanse Star-Warsplannen. "Waar is West-Europa zelf, behalve in NA- VO-communiqués waarin de pro blemen weer volledig worden toe gedekt in valse saamhorigheid", vroeg Van Mierlo zich af naar aan leiding van de top in Reykjavik. "Eerlijk gezegd begrijp ik de groeiende minachting van de Ame rikanen voor Europa's onmacht om binnen het bondgenootschap tot een Europese stem te komen beter dan de huilerige verdeeld heid van de Europese landen zelf'. Van Mierlo wees erop dat D66 al jaren pleit voor een Europese ve- ligheidsidentiteit binnen de NA VO. Hij constateerde dat ook in an dere landen langzamerhand het be sef doordringt dat er iets moet ge beuren. Hij pleitte ervoor tijdens de komende vergadering van de Westeuropese Unie (WEU) een Eu ropese veligheidspolitiek indrin gend aan de orde te stellen. Eenheid Van Mierlo constateerde dat het met het kabinet niet goed gaat. "En het is steeds meer de vraag of het nog goed kan komen. Het lijkt er vaak op dat het kabinet niet van zichzelf houdt, alsof de leden geen zin hebben in elkaar". Het ont breekt volgens de D66-leider aan eenheid van beleid, consistentie van beleid, overtuigingskracht en politiek gezag. Allerlei incidenten rond bewindslieden als Brokx (volkshuisvesting), Ruding (finan ciën). Van den Broek (buitenland se zaken) en Van Dijk (binnenland se zaken) tekenen volgens Van Mierlo de situatie in het kabinet. Toch hoopt Van Mierlo dat het kabinet het mogelijk zal maken dat er een echte duscussie kan ont staan tussen kabinet en oppositie. "Bij de regeringsverklaring was er een echte gedachtenwisseling met een minister-president die open stond voor andere denkbeelden. Was het misprijzen van de rege ringsfracties hiervoor hem te zwaar gevallen? Ik weet het niet: feit is dat er twee maanden laten bij de algemene beschouwingen van deze gulle instelling weinig Van Mierlo hekelde de opstelling van het kabinet rond het mislukte overleg vrijdag in de stichting van de arbeid. Het kabinet koos vol gens hem voor een passieve opstel ling in plaats van het doen van con structieve voorstellen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5