Zwakke pogingen tot herstel J EZ huurt accountant van buiten in Büderberggroep wint kort geding Sociaal" Leiding Bredero moet fors worden afgeslankt a IBM wil produktie in Amsterdam staken Huize De Graaf kan feest vieren ZATERDAG 1 NOVEMBER 1986 ECONOMIE PAGINA 9 Voor administratieve problemen DEN HAAG (ANP) - Minister De Korte (eonomische za ken) heeft het accountantskantoor Moret en Limperg inge huurd om versneld de problemen op te lossen rond de administratieve organisatie en de interne controle op zijn departement. Hij heeft hierover gisteren een brief aan de Tweede Kamer geschreven. UTRECHT (GPD) - De reorganise- tie van de in ernstige moeilijkhe den verkerende Bredero Vastgoed NV (Breevast) zal ingrijpende ge volgen hebben voor de top van het 'moederconcern' Bredero. Verzelfstandiging van Breevast, waarop het streven van de raad van commissarissen en de directie is gericht, zal naar alle waarschijn lijkheid gepaard gaan met een af slanking van de raad van bestuur van de Verenigde Bedrijven Bre dero. Naar verluidt is één van de con clusies van een strikt vertrouwelijk rapport van het organisatiebureau Horringa en De Koning dat de top van VBB gehalveerd moet worden wanneer de dochteronderneming Breevast financieel en organisato risch op eigen benen komt te staan. Het bureau heeft in opdracht van de raad van commissarissen een onderzoek ingesteld naar de top structuur van het concern. Aangezien de voorzitter van de raad van bestuur, ir. A. Feddes, be leidsmatig verantwoordelijk is voor de gang van zaken in de los te koppelen vastgoedsector van Bre dero, ligt het in de lijn der ver wachtingen dat hij na de reorgani satie niet meer in de leiding van Bredero terugkeert. Dat geldt ook voor ir. L.M. Zaat, in de raad van bestuur belast met de vastgoeddi visie. Beiden krijgen wellicht een functie in de leiding van Breevast. Topman Feddes gaat overigens binnen anderhalf jaar met pen sioen. Bredero-woord voerder Jacobs verklaarde desgevraagd dat de be sluitvorming binnen het concern nog niet is afgerond. "De gesprek ken met alle betrokkenen zijn nog gaande. De conclusies zijn dan ook voorbarig". Onder het personeel van Bredero circuleert een bulletin van de Cen trale Ondernemingsraad waarin wordt aangedrongen op versnelde uitvoering van de reorganisatie plannen. Voor Bredero Vast Goed NV is vorige maand uitstel van be taling aangevraagd. Begin septem ber werd bekend dat Breevast over het eerste halfjaar van '86 een ver lies had geleden van van 18,8 mil joen gulden. Dit jaar kan het ver lies uitkomen op 40 miljoen. Om de enorme rente- en exploi tatieverliezen van Breevast op moeilijk te verkopen onroerend goed op te vangen is grootaandeel houder Bredero gedwongen om enkele deelnemingen in gezonde bedrijven te verkopen. Afgaande op de resultaten van de afgelopen jaren ligt het voor de hand dat men probeert onder andere de deelne ming (50 procent) in de Redland Bredero BV van de hand te doen. Redland telt zeventien onderne mingen, die bouwmaterialen ma ken, met in totaal ruim 2.000 perso neelsleden. De kwestie is onlangs naar buiten gekomen in een commissieverga dering van de Tweede Kamer. Daar bleek onder meer dat voor de jaren 1978 tot en met 1981 geen door de accountants goedgekeurde jaarrekening van het departement bestond. Ook thans bestaan nog problemen rond de interne contro le. In een toelichting op zijn brief zei De Korte gisteren dat één van de belangrijkste oorzaken van de problemen het gebrek aan man kracht bij de interne accountants dienst van het departement is. Dat is een probleem waar feitelijk niet veel aan te doen valt, omdat er een algemene schaarste aan accoun tants is. Bovendien vertrekken nogal wat accountants uit over heidsdienst naar het bedrijfsleven, omdat zij daar meer kunnen ver dienen, aldus De Korte. In zijn brief zegt hij toe dat voor de zomer van 1987 het nog ontbre kende accountantsrapport over 1986 op tafel zal liggen. Dit maakt deel uit van een project dat onder leiding van Moret en Limperg zal worden uitgevoerd. Dat betreft verder het beschrijven en beoorde len van de administratieve organi satie van het departement en het oplossen van knelpunten in het fi nanciële informatiesysteem van het ministerie (MEFIS). Het pro bleem rond de jaarrekeningen voor de jarèn 1978 tot en met 1981 is in handen van de Algemene Reken kamer gelegd. Het inhuren van MoreCen Lim perg zal naar schatting 2,3 miljoen gulden kosten. Het kantoor zal tien mensen - full-time en in deeltijd - voor het project inzetten. De Korte benadrukte dat het bij de administratieve problemen niet gaat om onregelmatigheden, maar om tekortkomingen in boekhoud kundige zin. Hij sprak tegen dat de administratieve controle op het de partement geheel beneden peil zou Kort Zakelijk General Biscuits General Biscuits Nederland te Roosendaal heeft haar produktie- vestiging in het Drentse Schoone- beek verkocht aan een groep inves teerders, die aldaar banketproduk- ten en koekjes gaan produceren. Dit betekent ontslag voor zeker 40 mensen, zo heeft General Biscuits gisteren bekendgemaakt. Het ligt in de bedoeling met de produktie in Schoonebeek opnieuw te begin nen in april 1987 met een perso neelsbestand van 20 tot 30 man. Dutch Power De electrotechnische onderne ming Dutch Power heeft ontslag aangevraagd voor ruim 20 werkne mers, zo heeft directeur E.A. van Ballegooyen gisteren bevestigd. De werkmaatschappij van Dutch Power, KRP Power Source, onder vindt volgens de directie "ernstige stagnatie". Die wordt geweten aan de verzwakking van de concurren tiepositie door de daling van de dollarkoers ten opzichte van bui tenlandse concurrenten, aan meer concurrentie uit lage-lonenlanden en een terughoudende electronika- markt. Douanebord Autoreizigers die de grens tussen twee van de twaalf lidstaten van de Europese Gemeenschap willen overschrijden, zullen vanaf vol gend jaar zomer niet meer het bord 'Douane' tegenkomen. Ook het ronde witte bord met de rode rand en de horizontale zwarte balk, dat hetzelfde aanduidde, verdwijnt per 1 juli 1987. Daarvoor in de plaats komt aan alle binnen- en buiten grenzen van de EG een nieuw bord. Het is vierkant, donkerblauw en bevat behalve een cirkel van twaalf gele sterren (de lidstaten uit beeldend) de naam van het land dat men nadert. Er komt een zo'n bord op een kilometer van de grens, en een op de grens zelf. Van Beek De tabaksgroothandel A.L. van Beek is in de eerste helft van het jaar in de rode cijfers gekomen. Het bestuur raamt het verlies op 500.000 gulden tegenover een ge raamde winst van 1,3 miljoen gul den in de eerste helft van 1985, zo heeft het bedrijf gisteren meege deeld. Het bestuur noemt de daling van de dollarkoers, de slechte oogst in Brazilië en de moeilijke markt in sigarentabak als oorzaken voor het verlies. De omzet zakte van 40,6 miljoen gulden tot 33,1 miljoen gulden. zijn. Het systeem van interne con trole vooraf is in principe sluitend. Er is altijd een goede controle op individuele posten geweest. Het probleem zat in de controle op ho gere niveaus. De bewindsman wees erop dat MEFIS, waarin de aangegane ver plichtingen en de kasuitgaven van het departement geautomatiseerd worden verwerkt, de kinderziek ten achter de rug heeft. Het sys teem is op het ministerie zelf ont wikkeld en in 1985 gaan werken. Als de nu naar voren gekomen pro blemen zijn opgelost, loopt econo mische zaken met dit systeem voorop. Andere departementen zullen niet voor 1990 over een der gelijk systeem beschikken, maakte De Korte duidelijk. Twee Friese verzekeraars gaan samen LEEUWARDEN (GPD) - Avero Verzekeringen en FBTO Verzeke ringen, beide gevestigd in Leeu warden, zijn besprekingen begon nen om de mogelijkheden van een nauw samenwerkingsverband te onderzoeken. Beide onderlinge maatschappijen zijn zowel schade- als levensverzekeraar. Met een mo gelijke fusie wil men nog beter in staat zijn een breed en volledig pakket van diensten aan te bieden aan de leden. De vakbonden en het personeel van Avero en FBTO zijn van de be sprekingen op de hoogte gebracht. Zodra de besprekingen de ver wachting wettigen dat een over eenstemming kan worden bereikt, zullen nadere mededelingen wor den gedaan. Avero Verzekeringen bestaat uit maatschappijen voor pensioen-, schade-, respectievelijk levensver zekeringen. Er werken daar 350 mensen. Bij de FBTO, een levens- en schadeverzekeringsmaatschap pij, zijn 325 personeelsleden werk zaam. Beide bedrijven behaalden in 1985 een omzet van ruim 700 miljoen gulden en een positief re sultaat van 120 miljoen gulden. Het verzekerde kapitaal bedroeg eind vorig jaar 16 miljard gulden. Hans Martens van de Diensten bond FNV noemt samenwerking, met inbegrip van een fusie, een "goede zaak", omdat dan de totale verzekeringsmarkt wordt bestre ken. De beide verzekeringsmaat schappijen kunnen elkaar naar zijn mening "uitstekend aanvullen", want de FBTO is sterk op het ge bied van de schadeverzekeringen en de Avero op dat van de levens- en pensioensverzekeringen. Zijn inziens is samenwerking "een lo gisch gevolg" van het opgaan van OBF en OTOS in Avero Verzkerin- gen, die vooral met tussenperso nen werkt, terwijl de FBTO de klant rechtstreeks benadert ('di- rect-writing-formule'). Martens vermoedt dat de (afge sprongen) besprekingen tussen Centraal Beheer en de in het zuiden van ons land opererende In terpolis een rol hebben gespeeld bij het streven naar samenwerking. 41 fi - AMSTERDAM - Menig automobilist wilde gisteravond toch geen diefin eigen zak zijn en liet de benzinetank nog even vullen voor de prijsverhoging van vandaag. Het 'even' bleek echter tegen te vallen. Rond het spitsuur ontstonden lange rijen wachtenden bij diverse pompstations. (foto anp> 'Bestraalde Nederlandse champignons in Oostenrijk WENEN (AP) - De Oostenrijkse bond van champignonkwekers heeft zijn Nederlandse collega's er gisteren van beschuldigd bestraal de champignons naar Oostenrijk te hebben geëxporteerd, zo heeft de voorzitter van de bond, Elmar Sohm, in Wenen verklaard. Vol gens de laatste inzichten is daarbij gevaar voor de gezondheid niet uit gesloten. Volgens Sohm worden de cham pignons bestraald om de houd baarheid te verhogen. In tegenstel ling tot de verse Oostenrijkse champignons, die slechts zeer be perkt houdbaar zijn, zou de be straalde champignon niet meer zijn dan een 'dood omhulsel'. Het uiterlijk zou na de bestraling welis waar behouden blijven, maar de voedingswaarde zou tot 'praktisch nihil' dalen. In Oostenrijk is de verkoop van bestraalde champignons in princi pe verboden, maar de Nederlandse waar komt bij gebrek aan controle toch het land in, aldus Sohm. Ne derlandse kwekers zouden ook ex tra eiwitten toevoegen om ge wichtsverlies van de champignons te voorkomen. ARNHEM (ANP) - De Luxem burgse beleggersgroep Interpart S.A. heeft het kort geding over de verkoop van het Nederlandse ho tel- en restaurantconcern de Bü derberggroep verloren. De presi dent van de rechtbank in Arnhem, mr. J. van Julsingha, besliste giste ren dat Interpart het beslag op de aandelen van de Büderberggroep onmiddellijk moet opheffen, op straffe van betaling van een mil joen gulden per dag. Bilderberg hoeft met Interpart niet verder te onderhandelen over een eventuele verkoop van de aandelen, nu daar over met een Engels hotelconcern inmiddels volledige overeenstem ming is bereikt. Volgens mr. Van Julsingha is er geen bewijs en ook reden om aan te nemen dat de directeuren van de Bildqrggroep in september ge knoeid hebben met corresponden tie rond de verkoop van het con cern, om te doen voorkomen dat het bod van Interpart op de Bilder- berg-aandelen te laat kwam. Dat laatste wordt beweerd door Interpart, die het daarom twee we ken geleden tijdens het kort ge- AMSTERDAM (GPD) - IBM Ne derland gaat haar fabriek in Am sterdam gedeeltelijk en op den duur wellicht in haar geheel slui ten. Er komt een groot internatio naal distributiecentrum voor in de plaats. Gedwongen ontslagen'zijn bij de operatie niet aan de orde. In de fabriek in Amsterdam, waar on der meer schrijfmachines en prin ters, worden gemaakt, werken 1600 In een mededeling legt IBM uit wat de bedoeling is. Het distribu tiecentrum moet straks „de samen stelling verzorgen van systemen uit componenten die vanuit vele landen worden ontvangen, om de ze vervolgens te distribueren bin nen Europa". „Ook zou het cen trum daarbij de verantwoordelijk heid krijgen voor het ontwikkelen en onderhouden van de daarbij be horende logistieke informatiesys temen". Door de schrijfmachinefabriek in te krimpen en op termijn moge lijk helemaal te sluiten, hoeft IBM voor haar distributiecentrum geen andere vestigingsplaats te zoeken. Voor het personeel zal een groot scholingsprogramma worden op gezet om de huidige medewerkers van de fabriek geschikt te maken voor het distributiecentrum. De operatie zal nog geruime tijd vergen. Op het ogenblik worden nadere studies verricht. ding in Arnhem "wanprestatie, een onrechtmatige daad en in strijd met de goede trouw" noemde dat Bilderberg besloten heeft om za ken te doen met de Engelse hotel keten Queens Moat Houses. Het kort geding was aangespan nen door de eigenaren vón de Bü derberggroep, A. Knijnenburg en A. Stoop. Zij daagden Interpart voor de rechter toen deze beleg gersgroep beslag liet leggen op de Bilderberg-aandelen, waardoor de verkoop aan Queens Moat Houses in gevaar dreigde te komen. Sinds eind 1984 proberen Knij nenburg en Stoop de Bilderber- groep te verkopen, nadat het coc- nern enkele maanden eerder in een financieringscrisis raakte. In mei van dit jaar meldde Interpart zich via een tussenpersoon als potentië le koopster. Destijds was er in een prospectus over de Büderberg groep sprake van een prijs van 25 miljoen gulden. Op 12 september liet Interpart in een notitie weten, dat een definitief bod van de beleggersgroep binnen afzienbare tijd kon worden ver wacht. Ruim voor dat definitieve bod van Interpart echter ontving Bilderberg-eigenaar Stoop per te lefax van Queens Moat Houses een concreet, onvoorwaardelijk en on- geclauseerd bod op het totale aan delenpakket. De Büderberggroep was al uitvoerig met Queens Moat Hosues in onderhandeling toen het bod van Interpart kwam. Begin ok tober bereikten Bilderberg en Queens Moat Hosues definitieve overeenstemming over verkoop van de aandelen. Aangezien Interpart van mening is wat betreft de aankoop van de Bilderberg de oudste rechten te hebben, liet de Luxemburgse be leggersgroep in oktober beslag leg gen op de aandelen van de hotel- groep. Daarmee wilde Interpart na koming van de naar haar mening tot stand gekomen afspraken over verkoop van Bilderberg afdwin gen, of in ieder geval de eigenaren dwingen tot verdere onderhande lingen over het bod van de Luxem burgse beleggers. Meldingsplicht voor ongevallen in bedrijven DEN HAAG (ANP) - In de loop van volgend jaar wordt de tweede fase van de Arbeidsomstandigheden wet (Arbowet) in het bedrijfsleven en voor overheids- en defensieper soneel van kracht. De 14 artikelen van dit deel van de wet omvatten onder meer registratie en melding van ernstige ongevallen en be roepsziekten. Dit blijkt uit een brief die staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Met name industriële bedrijven met vijfhonderd en meer werkne mers worden verplicht een veilig heidsdienst in te stellen. Die heeft tot taak de veüigheid en hygiëne in het bedrijf te bevorderen. Werkge ver én werknemersvertegenwoor diging krijgen van die dienst advie zen. Ongeveer driehonderd bedrij ven en instellingen, met samen 350.000 werknemers, vallen onder deze regeling. De Amsterdamse effectenbeurs was de eerste drie dagen van de ze week nog duidelijk in mineur gesteld. Opnieuw overheerste een stemming van afwachten, werden er geen initiatieven ge nomen en was er een vrij grote onzekerheid. Zelfs het positieve feit van een oplopend Wall Street was niet voldoende om onze beurs van zijn sombere stem- door C. Wagenaar ming te bevrijden. Er was een ze kere vrees voor de volgende week te beginnen publicatie van winstcijfers van de multinatio nals. Verder heerste er nog onze kerheid over de Amerikaanse en daarom ook Westeuropese con junctuur alsmede over de valuta: en renteoorlog tussen de Ver enigde Staten en West-Duits- land. Na drie dagen handel had het algemene beurscijfer 5 punten verloren en was er van de index van de internationals 6 punten afgegaan. Maar donderdag ver loste nieuwe rentehoop vanuit Japan de beurs van de gedrukte stemming en brak een krachtig herstel door. Het algemene beurscijfer kon drie punten van het verlies wegwerken. Wall Street liet dadelijk al een opge wekter beeld zien. Met kleine sprongen steeg de Dow Jones-in- dex tot ruim 1850. Maar donder dag kwam de vaart er in met een verbetering van 26 punten. Als belangrijkste trekpaard fungeerde ook nu weer de obli- gatiemarkt die per saldo positief was ondanks de zeer omvangrij ke leningsoperatie van de Ameri kaanse overheid. Deze week moest er voor 7 miljard dollar aan schatkistpapier worden ge plaatst en volgende week staat er zelfs de verkoop van rond 30 mil jard dollar aan overheidslenin- gen op het programma. Op zich eigenlijk voldoende reden om ook voor Wall Street uiterst voor zichtig te zijn. Wat de Duitse centrale bank gaat doen is nog altijd niet duide lijk. Nu het land nog ruim twee maanden van de grote nationale verkiezingen verwijderd is zal de lust om met Japan mee te gaan uiterst gering zijn. Een lagere rente kan een extra stimulans aan de nationale economie geven maar ook de inflatie doen verle vendigen, wat in de Duitse Bondsrepubliek een heet poli tiek hangijzer is. Dit temeer daar dit jaar de geldhoeveelheid in West-Duitsland aanzienlijk meer is toegenomen dan gepland was. Een einde van de koude oorlog aan het rentefront tussen Ameri ka en de Bondsrepubliek lijkt dan ook nog niet in zicht. Alle beurzen buiten Waü Street lieten deze week overi gens een zeer wisselvallig en on zeker beeld zien. Londen startte een effectenhandel op een geheel nieuwe leest door daarbij een netwerk van de meest moderne computers in te schakelen. Een eerste belangrijke stap naar een volledige onbemande beursvloer omdat in de toekomst aüeen per telefoon en computer zal worden gehandeld. Overigens ging de overgang die weken van tevoren als de grote knal was aangeduid vrij geruisloos in zijn werk. Met de bijna traditioneel geworden storing als inleiding. Ook later deze week werd de beurshandel- nieuwe stijl in Londen nog meer dere malen door ernstige storin gen in het computerwezen ge troffen. Maar de stemming was hoewel wisselend toch groten deels positief. ten vallen tot 137. Ook de obliga- tiemarkt lag gedrukt en liet de index verder teruglopen. Daar ging in oktober bijna 2 punten verloren tot beneden de 116, maar zoals opgemerkt brak don derdag de zon door. De stem mingsindex herstelde zich met niet minder dan 5 punten en de obligatieindex met bijna 1 punt. En van de verliezen die de inter nationals eerder hadden opgelo pen bleef ook vrijwel niets meer over. Alleen Philips moest blij vend inleveren. Volgende week maakt Shell de kwartaalcijfers bekend, maar de beurs is hier niet gerust op. Het zelfde geldt voor Hoogovens en Philips die al tegenvallers heb ben aangekondigd. Akzo opent dinsdag de rij. De verwachtingen daarover zijn verdeeld. De groot ste beursverliezer was deze week Brink Molyn waarvan de beurs waarde vrijwel werd gehalveerd. Maar Rommenhöller zag de koerswaarde met 50 procent stij BEI JRS W E E K gen door een bod op de aande len. Een opvallend herstel van 15 procent van de beurswaarde liet Fokker zien evenals Verenigde Bredero. Hoec steeg in navolging van Rommenhöller 5 procent, evenals Borsumij Wehrij. De Europese optiebeurs had overwegend weinig te doen maar door een sterke omzetstijging op donderdag kon toch de totale weekomzet nog op 166.000 con tracten komen, ongeveer het ni veau van de vorige week toen er 160.000 contracten werden afge sloten. Op vele dagen overheer sten de putsch de afgesloten calls maar donderdag werden de bordjes verhangen. Het meest positief werd Koninklijke Olie beoordeeld. Voor Philips over troffen de putsch de calls. Dat was op sommige dagen ook het geval voor de staatsfondsenop ties. In Huize De Graaf wordt dinsdag een bescheiden feestje gevierd. Na jaren noeste arbeid is het eindelijk zoverde wetsvoorstellen die geza menlijk het nieuwe stelsel van so ciale zekerheid vormen, zijn dan door zowel de Tweede als de Eerste Kamer aanvaard. De staatssecre taris weet zijn werk voltooid. Architect De Graaf heeft het bij het ontwerpen van het nieuwe sys teem niet makkelijk gehad. Hij kreeg te maken met de kritiek dat de uitkeringsgerechtigden on rechtvaardig behandeld worden in het regeringsbeleid. Die protesten hebben weinig invloed gehad op de •uitendelijke vorm van het nieuwe stelsel. Zwaarder wogen de tegen werpingen uit de politieke achter ban van De Graaf, de WD en voor al het CDA. In de richting van bei de partijen heeft De Graaf een reeks van concessies moeten doen. De gang van zaken rond de tot standkoming van het nieuwe stelsel valt wellicht nog het best te verge lijken met de martelgang die de ar chitect van een controversieel ont werp langs wispelturige opdracht gevers moet maken. Het bouwsel dat De Graaf in eerste instantie in gedachten had was wellicht niet makkelijk, maar viel met enige goede wil nog wel te begrijpen. In het spel van politiek geven en ne men is de overzichtelijkheid \fini- tief gesneuveld. Een bondige en adequate s ten- vatting van het nieuwe stelsel zou kunnen luiden dat een ieder langs diverse wegen op het sociaal mini mum uitkomt. Hoewel dat lot uit eindelijk elke uitkeringsgerechtig de zal treffen, zijn de wegen naar het minimum nogal verschillend. Tot ongeveer het jaar 2017 be staan er twee stelsels van sociale ze kerheid naast elkaar. In principe treft het nieuwe stelsel namelijk al leen de mensen die na een'januari werkloos of arbeidsongeschikt -wor den. Op het principe zijn een paar uitzonderingen. Arbeidsongeschik ten jonger dan 35 jaar zullen her keurd worden om vast te stellen in hoeverre ze echt arbeidsongeschikt, en in welke mate ze "verborgen" werkloos zijn. Ook met het nieuwe stelsel in aanraking komen homosexuele pa ren die van een bijstandsuitkering leven. Zij gaan er op achteruit: voor de huidige bijstandswet zijn zij "woningdelers", en hebben elk recht op een uitkering van 60 pro cent. In de nieuwe wet zijn ze een erkend "stel", en krijgen ze samen een uitkering op minimumniveau (100 procent). De eenvoudigste, maar tevens be langrijkste, wijziging is aange bracht in de arbeidsongeschikt heidsverzekering. De wao-uitke- ■ring blijft in' beginsel tot het 65ste levensjaar lopen, en ook de hoogte wordt niet aangetast. Maar elke vorm van "verborgen werkloos heid" in de wao wordt geschrapt. Huidige wao-ers onder de 35 jaar en alle nieuwe gevallen zullen beke ken worden op hun medische ar beidsongeschiktheid. In de praktijk betekent dat dat de meeste arbeids- ongeschikten slechts een gedeeltelij ke wao-uitkering zullen krijgen. Voor hun verdere bestaan worden ze afhankelijk van de werkloos heidswet. De ww-uitkering nieuwe stijl blijft op 70 procent van het laatst genoten loon liggen. De duur ervan wordt echter niet voor iedereen ge lijk. Om voor de ww in aanmer king te komen moet men in het jaar voorafgaand aan de werkloosheid minimaal 26 weken (al of niet full time) gewerkt hebben. Wie aan die eis voldoet, heeft recht op een half jaar ww. Wie er niet aan voldoet, wordt direct afgevoerd naar de bij stand. Een langer durende uitkering krijgt men wanneer er in de vijf' jaar voorafgaand aan de werk loosheid minstens drie jaar is ge werkt. Afhankelijk van de leeftijd (oudere werklozen krijgen een lan gere, jongere een kortere uitkering) wordt dan berekend of men nog recht heeft op extra ww. Maximaal kan men zo nog vijfjaar extra ww krijgen. Na afloop van deze perio de is er nog een „vervolguitkering" van een jaar. Daarna is het eind station van de sociale zekerheid be reikt: de bijstand. Gedeeltelijk arbeidsongeschikten zouden in dit schema, wanneer hun rechten op gedeeltelijke ww zijn verstreken, ook in de bijstand ko men. Hetzelfde lot zou oudere werk lozen vlak voor hun pensionering treffen. Om die situaties te voorko men is de IOAW, de Inkomensvoor ziening voor Oudere en gedeeltelijk Arbeidsongeschikte Werkloze Werk nemers, in het leven geroepen. Die wet bepaalt dat gedeeltelijk ar beidsongeschikten na afloop van hun "ww-traject", en werklozen van vijftig jaar en ouder, buiten de bijstand blijven. De IOAW-uitke- ring is weliswaar niet hoger dan de bijstandsuitkering, maar er wordt niet gekeken naar eventueel aan wezig vermogen bij de uitkerings gerechtigde. De ww, de wao en de vervolg-uit- kering liggen op 70 procent van het laatstverdiende loon. In de meeste gevallen krijgt de uitkeringsge rechtigde daardoor minder dan het sociaal minimum. Om dat tegen te gaan is er een Toeslagenwet in het leven geroepen. Hoeveel toeslag el ke uitkeringsgerechtige krijgt, is (Afhankelijk van de leefsituatie. PETER DE VRIES

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9