EG staakt alle hulp aan Syrië Rassenrellen in Pakistan: 6 doden Spanje rehabiliteerde negen democratische ex-officieren hij? Wie is Mordechai Vanunu en vooral... waar is Sloop zwarte woonwijk uitgesteld Hevige strijd op de Filippijnen Oppositie Tunesië boycot verkiezingen ZATERDAG 1 NOVEMBER 1986 PAGINA 7 BRUSSEL (ANP) - De invloedrijke begrotingscommissie van het Europese Parlement vindt dat er onmiddellijk een eind moet komen aan alle economische hulp die de Euro pese Gemeenschap verstrekt aan Syrië. Dit is gisteren gebleken bij de stemming in de Commissie over de Europese begroting van volgend jaar. Er waren 18 stemmen voor en slechts 3 stemmen tegen een voor stel om alle kredieten te blokkeren. De Europese Gemeenschap ver leent in het kader van het Europe se Middellandse-Zeebeleid econo mische hulp aan onder meer Syrië. Tussen 1982 en 1986 was voor dit land 230 miljoen gulden uitgetrok ken. Het hulpprogramma, dat zater dag afloopt, is maar voor 66 pro cent gebruikt, maar een woord voerder van de Europese Commis sie zei dat men nog steeds van plan is ook de rest te besteden. Euro pees Parlement noch ministerraad kunnen dat tegenhouden, aldus de Commissie. Anders ligt het met de economi sche hulp die de komende jaren aan Syrië zou worden verstrekt. De Commissie zal hiervoor volgende week een voorstel indienen, dat opnieuw ruim 230 miljoen gulden vergt. Het Verenigd Koninkrijk heeft al aangekondigd dat het dit voorstel met zijn veto zal treffen in verband met de betrokkenheid van Syrië bij het terrorisme in Europa. De internationale federatie van verkeersvliegers verenigingen Ifal- pa heeft besloten een waarschu wingsactie tegen Libië en Syrië voor te bereiden. Wanneer de rege ringen van deze landen niet binnen veertien dagen op een bevredigen de wijze hebben gereageerd op een door Ifalpa gestuurde brief, zullen de leden worden opgeroepen twee dagen niet op bestemmingen in Li bië en Syrië te vliegen. In de brief wordt de betrokkenheid van de landen bij aanslagen op burger- luchtvaartdoelen aan de orde ge steld. Dit heeft de vice-president tech nische zaken van Ifalpa, de Neder landse gezagvoerder Bakker, gis termiddag meegedeeld. Het Ifalpa- bestuur heeft deze week in Londen vergaderd over de in te nemen houding ten opzichte van beide Arabische landen. Buitenland kort Cheques De politie van Straatsburg in Frankrijk heeft een net van han delaren in gestolen cheques en be taalkaarten opgerold die in acht landen van Europa, waaronder Nederland, werkzaam was. Aan het ingrijpen is een jaar van on derzoek voorafgegaan. Er zijn vijf personen in hechtenis genomen en er is beslaggelegd op materiaal voor de aanmaak van valse docu menten en 220 blanco identiteits kaarten. VS/Honduras De Verenigde Staten hebben Honduras nieuwe gevechtsvlieg tuigen aangeboden om de lucht verdediging van het Middename- rikaanse land te moderniseren. Dat heeft een Amerikaanse rege ringsfunctionaris bekend ge maakt. De Hondurese luchtmacht beschikt thans over 12 Franse Su per Mystères uit de jaren vijftig. Hij zei dat de VS Honduras de keus bieden tussen het F-5 ge vechtsvliegtuig van Amerikaanse makelij of dë Israëlische Kfir-ja- ger. Of de transactie doorgaat hangt mede af van de financie ringsmogelijkheden. Aanslag In een anoniem telefoontje naar een persbureau is gisteren de ver antwoordelijkheid opgeëist voor de autobom die donderdag ont plofte bij een Amerikaans mili tair vliegveld, door het Arabisch Bevrijdingsfront Libanon. Don derdag explodeerde een aantal granaten in de koffer van een auto die buiten het vliegveld Tempel hof geparkeerd stond. Getuigen zagen een man met Arabisch ui terlijk wegrennen. Gifgas In het Zwitserse kanton Glarus zijn grote hoeveelheden giftig gas vrijgekomen na een brand en ont ploffing in een elekticiteitscen- trale. Dit heeft het laboratorium van Glarus gisteren bekend ge maakt. Het gas is vergelijkbaar met het zeer giftige dioxine, dat vrijkwam bij een chemische ramp in 1976 in de Italiaanse stad Seve- so. Het ongeluk in de Zwitserse centrale deed zich maandag voor, maar gegevens hierover werden niet meteen vrijgegeven. De werknemers stonden ongeveer tien minuten bloot aan het gas en kregen doses binnen, die vele ma len hoger boven het toegestane ni veau liggen. De Sowjet-Unie heeft de Syri sche president Hafez Assad inmid dels in een brief verzekerd 'vastbe raden' achter Syrië te staan in zijn confrontatie met Groot-Brittannië, zo heeft het Syrische persbureau SANA bekend gemaakt. De brief van het Kremlin aan As sad was het krachtigste officiële commentaar tot nog toe over de verbreking van de Brits-Syrische betrekkingen. Het Russische pers bureau Tass noemde de breuk in eerste instantie 'onvriendschappe lijk en provocatief. TUNIS (AP) - Spannend zullen de verkiezingen in Tunesië zondag niet zijn. Ook de laatste oppositie partij, de Partij voor Volkseenheid, heeft gisteren aangekondigd de zondag te houden verkiezingen in Tunesië te zullen boycotten. De verkiezingen zullen dan ook zeker leiden tot een enorme overwinning voor de hoog bejaarde president- voor-het-leven Habib Bourguiba. De Nationale Vergadering van Tunesië zal opnieuw volledig be staat uit leden van de Socialisti sche Destourian Partij van Bour guiba, die al over Tunesië regeert sinds het land in 1956 onafhanke lijk werd van Frankrijk. De Partij voor Volkseenheid gaf een verklaring uit dat de partij zich bij de boycot aansloot uit protest tegen pesterijen van kandidaten door de autoriteiten. De Democra- TEL AVIV - Waar is Mordechai Vanunu, de 32-jarige Israëli die be gin deze maand voor geld tegen over het Britse dagblad Sunday Ti mes meende te kunnen bewijzen dat zijn land over atoomwapens beschikt? Die vraag duikt de laat ste dagen steeds dringender op in de Israëlische kranten, maar ook bij een bushalte of in een super markt. door Taco Slagter Is het waar dat de Mossad (de Is raëlische geheime dienst) de 'ver rader' Vanunu ontvoerde en hem op een geheime plaats in Israël ge vangen houdt in afwachting van diens proces achter gesloten deu ren? Het niet serieus te nemen commentaar van de woordvoerder van premier Sjamir luidt: ,.Wij we ten niets van deze zaak". SEOEL (Rtr.) - In de Zuidkore- aanse hoofdstad Seoel heeft de poli tie gistermiddag bij zes universi teiten opnieuw gevechten geleverd met studenten. Ook bij twee univer siteiten in Pusan kwam het tot on geregeldheden. Oproerpolitie be stormde 's ochtends de Konkuk Universiteit in Seoel en arresteerde ruim 1.200 bezetters van het ge bouw. De studenten eisen het aftre den van president Chun Doo Hwan en hereniging van het land met Noord-Korea. (fotoAFPi tische Socialistische Partij van op positieleider Ahmed Mestiri kon digde weken geleden al aan niet aan de verkiezingen te zullen deel nemen, omdat de autoriteiten zich bemoeien met het verkiezingspro ces. Bij de laatste verkiezingen, in 1981, schoof de oppositie talloze kandidaten naar voren, maar de re gering won met 94,6 procent van de stemmen alle 136 zetels in het parlement. De geleidelijke invoering van een meer partijenstelsel kwam op gang onder oud-premier Mohamed Mzali, maar vorig jaar maakte Bourguiba er een eind aan. Tune sië is en blijft een sterk op de Ver enigde Staten georiënteerd land en kreeg sinds de onafhankelijkheid meer dan een miljard dollar steun uit Washington. Het Amerikaanse weekbiad Newsweek en het Franse dagblad Le Matin hadden andere informa tie. Deze bladen onthulden aan de hand van niet genoemde bronnen vorige week dat de Mossad op 30 september Vanunu met een klas sieke truc uit Londen had gelokt om hem in de internationale wate ren van de Middenlandse Zee te ar resteren. Gecharmeerd van een mooie vrouw zou de Israëli met haar in Zuid-Frankrijk aan boord van een privé-jacht zijn gegaan en, eenmaal op open zee, kennis hebben ge maakt met de bemanning, van wie de kapitein en enkele matrozen zich ontpopten als agenten van de Mossad. Tot zover had dit verhaal een spannend hoofdstuk van een op authentieke gegevens gebaseer de spionageroman kunnen zijn waarmee de kiosken vol liggen. Afgelopen dinsdag echter kreeg deze 'thriller' een wending die werkelijkheid en fictie goed door elkaar schudde. Dominee MADRID - De Spaanse regering heeft gisteren besloten negen ex- officieren te rehabiliteren. De ne gen militairen maakten in het be gin van de jaren zeventig deel uit van de Democratische Militaire Unie. UMD. De opzet van dit col lectief was om in de nadagen van het Franco-bewind het Spaanse le ger van binnen uil te democratise ren en de belangrijkste pijler van de dictatuur te ondergraven. door Gerrit-Jan Hoek Na 'een ware heksencampagne werden de negen officieren in 1976 gearresteerd, tot lange gevangenis straffen veroordeeld en uit het le ger gestoten. De algemene amnes tieregeling, die koning Juan Carlos in 1977 afkondigde, bracht de ver oordeelde militairen wel de vrij heid. maar die maatregel impli ceerde niet, dat de officieren in hun oude rang konden terugkeren. Na de dood van Franco en het herstel van de democratie in Span je leek het handhaven van deze bij komende straf moeilijk te rijmen met de logica. Maar de voorzichti ge pogingen om de leden van de UMD in alle opzichten te rehabili teren, stuitte steeds weer op hard- McKnight uit het Australische Sydney organiseerde een perscon ferentie in Oost-Jeruzalem om me de te delen dat hij er zeker van is dat 'zijn' tot het christendom be keerde 'parochiaan' in een Israëli sche gevangenis zit. Volgens McKnight zou hij in mei van dit jaar met Vanunu - die hij met de koosnaam 'Mordi' aanduid de - in aanraking zijn gekomen. Dc Israëlische atoomtechnicus was na zijn ontslag uit de experimentele kerncentrale in Dimona (bij Beers- heva in de Negevwoestijn) naar Australië uitgeweken en had 'bij toeval' een open-huis-manifestatie van de King's Cross kerk in Syd ney bezocht. Inkeer ..Hij sprak met de gelovigen en raakte steeds meer betrokken bij kerkelijke aangelegenheden", al dus de Australische dominee. In juni besloot Vanunu het jodendom voor gezien te houden en ..zich te nekkig verzet van de overgrote meerderheid van de Spaanse leger leiding. Voor de legertop, die de negen officieren in de ban had gedaan wegens getoond gebrek aan disci pline, was een terugkeer van 'de natten' zoals de democratische of ficieren laatdunkend door het con servatieve deel van het leger wer den genoemd, in hun gelederen te rug zouden keren. Het feit. dat de officieren de UMD hadden opgehe ven kort na de dood van de dictator en het herstel van de democratie, maakte niet bijster veel uit. Hoewel de definitieve regeling nog niet bekend is, lijkt het erop dat er de socialistische regering een soort Salomonsoordeel heeft geveld. De democratische ex-offi- cieren eisten steevast dat hun recht op terugkeer in het leg;er en de ge miste promoties in de jaren, dat ze uit het leger gestoten waren, zou den worden gerespecteerd. De tussenoplossing, waarvoor hel kabinet gekozen lijkt te heb ben, is dat recht op terugkeer wel formeel te erkennen, alsook de res- binden aan Christus". Een maand later werd de bekeerling door McKnight gedoopt. Volgens McKnight nam de kers verse gelovige een aantal keren deel aan discussiegroepen binnen de parochie over vraagstukken als „hoe christenen moeten anticipe ren op hedendaagse problemen als armoede, racisme, nucleaire wa pens en meer van dat soort onder werpen". Het 'praathuis' bracht Vanunu blijkbaar tot inkeer en hij liep met Israels atoomgeheimen naar de Sunday Times. McKnight billijkte dat. „Het is een correct antwoord op het christelijke morele dilem ma" ,zei hij. Vandaar dat hij naar Israël was gekomen om Vanunu pastoraal te ondersteunen en hem eventueel in diens verdediging voor een rechtbank bij te staan Maar de Israëlische autoriteiten lieten McKnight voor wat hij was: een zoekende in een woestijn van stilte. Aan hem noch de pers wilde Sjamir verklappen of Vanunu in KARACHI (AP) - Bij een rel tus sen twee bevolkinggroepen in Ka rachi zijn gisteren zeker zes doden en 37 gewonden gevallen. De Pa kistaanse oproerpolitie maakte met traangas en charges een eind aan de gewelddadigheden. De ongeregeldheden waren gis terochtend begonnen tussen Pa thanen en Mohajirs die elkaar in het noorden van de stad met vuur wapens te lijf gingen. Daarbij vie len vijf doden. Later overleed ook een politieman aan zijn verwondin gen, omdat er geen bloed beschik baar was. Sommige gewonden wa ren er ernstig aan toe. De gevechten braken uit toen duizenden Mohajirs de stad verlie ten, op weg naar een politieke bij eenkomst in Hyderabad. Zij reden pectievelijke militaire honoraria, maar dat de ex-oflïeren feitelijk zouden afzien van het aantrekken van een uniform. Veel van de de mocratische officierea lijken wel voor die regeling te voelen. In de tien jaar buiten het leger hebben ze allemaal een vaste baan gevonden. Ex-commandant Luis Otero, de officier met de hoogste rang is nu werkzaam als computerdeskundi ge bij het Spaanse buro van au teursrechten. Ex-kapitein Fernan do Reinlein is redacteur bij de Ma- drileense krant Diario 16. Naar het schijnt om eventuele weerstanden bij ultra-rechtse krin gen in het leger te overwinnen, nam de Spaanse regering donder dag een hoogst verrassend besluit. De generaal Andres Cassinello, die twee weken geleden op staande voet werd ontslagen als chef-staf van de Guardia Civil, nadat hij een blinde aanval in een Madrileens dagblad had gericht aan het adres ministers, politici, journalisten en parlementariërs, werd desondanks benoemd als militaire gouverneur van de Spaanse enclave Ceuta. een kerker zucht onder diens on dervragers van de Mossad. De anglikaanse pastor was daar woedend over. „Ik ben misleid door Israëlische diplomaten in Londen die mij alle medewerking in Israël hadden toegezegd". On- verrichterzake keerde de Austra liër woensdag naar zijn parochie in Sydney terug. Het relaas van de anglikaanse dominee moet de wereld doen ge loven dat Vanunu geen spion was, maar een gewetensbezwaarde. Een vreemd, maar vooral ongeloof waardig verhaal. Camera Want had Vanunu die christelij ke openbaringen al toen hij nog in de kerncentrale van Dimona werk te? Waren de stiekum - met een in de revers van de stofjas verborgen camera - geschoten foto's van nu cleaire objecten en andere topge heimen een door knagende ziele- nood ingegeven voorbode van zijn toekomstige bekering tot het chris tendom? Het ligt meer voor de daarbij door de wijk Sorab Goth waar vooral Pathanen wonen. Het was niet duidelijk wie het eerste schot loste. Veel Mohajirs, islamitische vluchtelingen en hun nazaten uit India, zeggen dat zij worden gedis crimineerd en zij eisen te worden erkend als de officiële vijfde etni sche groep in het land. De Patha nen, die wel erkend zijn, komen uit het grensgebied met India. In Karachi en Hyderabad is in middels een uitgaansverbod inge steld. Het uitgaansverbod ging gis teravond in en is voor onbepaalde tijd van kracht. In Karachi, waar meer dan zeven miljoen mensen wonen, geldt de maatregel voor bij na de helft van de stad. De spanning tussen de twee groepen in Karachi is groot sinds een verkeersongeluk van tien da gen geleden. Toen ramde een loco motief twee volle bussen. Er vielen 36 doden. De meeste bussen in Ka rachi zijn van Pathans en worden bestuurd door leden van de Pa- than, een volk afkomstig uit het noordwesten van Pakistan. Burger wordt chef van Guardia Civil MADRID (AP) - De Spaanse rege ring heeft gisteren nieuwe officie ren benoemd voor de vier hoogste ambten in de Spaanse krijgsmacht. Als leider van de Guardia Civil is voor het eerst in haar 142-jarige be staan een burger benoemd. Regeringswoordvoerder Javier Solana verklaarde dat de benoe mingen nodig waren voor de ver sterking en modernisering van de krijgsmacht en van de Guardia Ci vil. Luis Roldan, een 43-jarige eco noom en ingenieur, werd benoemd tot hoofd van de Guardia Civil. Hij was de regeringsvertegenwoordi ger in de noordelijke autonome re gio Navarra. hand dat de atoomtechnicus uit wraak voor het ontslag en zeker ook uit geldelijk gewin heeft ge handeld. De militaire censuur in Israel verbiedt lokale kranten en buiten landse correspondenten het hoe en waar over Vanunu te publiceren Maar tussen de regels in Israëli sche kranten door valt te lezen dat de hoofdredacties van deze bladen zeer goed op de hoogte zijn van de verblijfplaats van de verdachte 'verrader of geheim agent'. En die is in Israël, zo laten de kranten doorschemeren. Of het is allemaal een spel. Een door de Mossad georkestreerde stunt om al dan niet relevante atoomgeheimen naar buiten le la ten sijpelen met het oogmerk de is lamitische landen, met name Syrië en Iran, te waarschuwen dat het al lang gesuggereerde nucleair wa- penpotentieel van Israël werkelijk heid is. In dat geval zullen we nooit meer iets van Vanunu horen en heeft hij inmiddels een andere naam en een volgende missie. MANILLA (AFP) - Op het Filippijnse eiland Minda nao woeden sinds eergisteren hevige gevechten tussen het regeringsleider en communistische guerrillastrij ders van het Nieuwe Volksleger NPA. Tot dusver zijn officieel acht doden en een tiental gewonden gemeld. Het NPA heeft gisteren de verantwoordelijkheid voor een serie bomaanslagen van de afgelopen weken in Manilla van de hand gewezen. Een woordvoerder zei dat het NPA zich niet met dergelijke aanslagen bezighoudt, omdat die 'niet in het belang van het volk' zijn. De militaire autoriteiten hadden de bomaansla gen aan het NPA toegeschreven. De Filippijnse bevelhebber Fidel Ramos (zie foto AFP) gaf gisteren op de televisie een uiteenzetting over het groeiende aantal 'communistische terroristen Ra mos zei dat dit aantal nu 23.200 bedraagt. De voortdu rende strijd van het communistisch verzet heeft tot gro te spanningen in het Filippijnse kabinet geleid. JOHANNESBURG - Met een bull dozer is gisteren een begin ge maakt aan de verwoesting van de zwarte woonwijk Oukasie aan de rand van het blanke plaatsje Brits, ten noorden van Johannesburg. Maar de advocaten van de zwarte inwoners, die weigeren te verhui zen naar een 25 kilometer verderop gelegen nieuwe wijk, zijn erin ge slaagd om het verwoestingswerk voorlopig een halt toe te roepen. Volgens advocaat Steve Kahano- witz, die namens de wijkbewoners optreedt, is er éën huis verwoest, maar werd het werk stopgezet na dat er met een kort geding was ge dreigd. Precies twee weken geleden kondigde de minister van grond wettelijke ontwikkeling en plan ning, Chris Heunis, via een publi- katie in de staatscourant aan dat Oukasie niet langer meer geacht werd te bestaan. Volgens Heunis is Oukasie niet geschikt voor bewo ning en zou het opknappen van de wijk astronomische bedragen met zich meebrengen. De kwestie rond Oukasie speelt al negen jaar. De afgelopen jaren zijn 1500 gezinnen vrijwillig naai de nieuwe wijk Lethlabile vertrok ken, maar in Oukasie wonen nog altijd 10.000 mensen. En deze wei geren te vertrekken en willen een grondige verbouwing van de be staande wijk. Advocaat Kahanowitz vertelde dat de bulldozers slechts éën huis hebben verwoest, maar dat de in woners vrezen dat het daar niet bij zal blijven. Het huis dat nu met de grond gelijk is gemaakt, was overi gens al verlaten. De slopers ver trokken na het dreigement met een kort geding en veel zal nu afhan- maandag gebeurt, ook, dat hij goede gen Kahanowitz z< gronden heeft de inwoners i te dat Oukasie rechtbank een gedwongen verhui zing kunnen voorkomen. GM De staking bij de twee General Motor-fabrieken in Port Elizabeth is gisteren voortgezet. Circa 1800, voornamelijk zwarte arbeiders blij ven thuis, terwijl driehonderd sta kers in de fabriekshallen overnach ten. Gisteren sprak de GM-direc- teur Bob White enige tijd met ver tegenwoordigers van de vakbon den. White herhaalde echter na af loop van het gesprek dat dë stakers zullen worden ontslagen als ze maandag niet aan het werk gaan. Het dagblad Evening Post bevat te een pagina-grote advertentie van GM, waarin alle stakers bij naam werden gewaarschuwd voor het mogelijke ontslag. Het ontslag wordt gerechtvaardigd door een kort geding dat GM eerder in de week won. Begrafenis In Kaapstad worden nog steeds pogingen ondernomen om de re stricties voor de begrafenis van Ro se Mpetha opgeheven te krijgen. Rose Mpheta is de vrouw van de 'vakbondsleider. Oscar Mpetha. die gevangen zit. De 77-jarige Mpetha" is toestemming geweigerd om de begrafenis van zijn vrouw bij te wonen, ondanks grote druk op de regering-Botha vanuit binnen- en buitenland. De beperkingen bij de begrafe nis van mevrouw Mpetha zijn, dat niet meer dan 200 personen aanwe zig kunnen zijn, dat politieke uit spraken en aanvallen op de rege ring-Botha achterwge blijven en dat het geheel niet langer dan drie uur in beslag neemt. Sikhs eren moordenaars Gandhi AMRITSAR (AP) - Meer dan 12.000 sikhs hebben zich* gisteren in de heilige stad Amritsar verzameld in hun heiligdom, de Gouden Tempel, om eer te bewijzen aan de de mannen die precies twee jaar geleden pre mier Indira Gandhi om het leven brachten. Ook Karamjit Singh, de man die recent poogde haar zoon en opvolger Rajiv Gandhi om het leven te brengen, werd vereerd als 'een juweel van net sikh-geloof.' Elders in India werd een door de regering uitgeroepen 'Dag van Natio nale Eenheid' gevierd met uitgebreide herdenkingen van de legendari sche minister-president. Gekleed in kogelvrij vest leidde R^jiv Gandhi een herdenkingsdienst voor zijn moeder. Militante sikhs reikten intussen in Amritsar een gouden medaille uit aan de moeder van Satwant Singh, de moordenaar van mevrouw Gandhi. Er werden zeven erebogen opgericht ter ere van de 'martelaren' die door de politie werden gedood.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7