Ontvoerders snel voor de rechter Invoering referendum lijkt nabij Rotterdam: klein prostitutiecentrum Binnen drie maanden Veel verpleegkundigen balen van hun beroep m m w wgtm Aan Keileweg Kostbaar schilderij ontvreemd Krijgsraad veroordeelt weigeraars (nog) niet Lijk gevonden Rotterdamse blunder bij stadsvernieuwing Afghanën blijven op Schiphol Marga Klompé gecremeerd Grote partijen vergaderen over aanbeveling Biesheuvel ZATERDAG 1 NOVEMBER 1986 BINNENLAND PAGINA 5 AMSTERDAM (GPD) Het proces tegen de twee hoofd verdachten van de ontvoering van biermagnaat Heineken en zijn chauffeur Doderer zal binnen drie maanden plaats vinden. Zij kunnen tot een gevangenisstraf van maximaal twaalf jaar worden veroordeeld. Dat heeft de Amsterdam se officier van justitie Wooldrik gistermiddag meegedeeld, nadat de verdachten in ons land waren gearriveerd. De hoofdverdachten, die in afwachting van hun uitlevering aan Nederland ruim 2,5 jaar in Frankrijk hebben doorge bracht, zijn gisteren naar ons land overgebracht. HILVERSUM (ANP) - Veel ver pleegkundigen in de Nederlandse ziekenhuizen hebben genoeg van hun werk. Zij balen van de almaar toenemende drukte, de slechte be taling en de geringe waardering voor hun beroep. Daarom wil in to taal 42 procent van de verpleeg kundigen van baan veranderen, zo blijkt uit een onderzoek van Vero nica en de ambtenarenbond Abva Kabo. De resultaten worden maan dagavond toegelicht in het Veroni- ca-programma Heelmeesters. Tweehonderd verpleegkundigen uit dertig ziekenhuizen hebben aan het onderzoek meegedaan. Verre weg de meesten, vier van de vijf, zeggen dat het werk de laatste tijd zwaarder en drukker is geworden. Patiënten zouden daardoor te kort komen, omdat het gevaar van ver gissingen en ongelukjes groter wordt. Patiënten krijgen vaak in vijf minuten te horen dat zij kanker hebben, terwijl geruststellende ge sprekken met de verpleegster al lang plaats hebben moeten maken voor kalmerende middelen, zo blijkt uit het onderzoek. Ruim de helft van de verpleeg kundigen, 52 procent, geeft aan in actie te willen komen als de situa tie in de ziekenhuizen niet verbe tert. Acties waarvan ook de patiën ten de dupe kunnen worden vindt 36 procent onvermijdelijk. Daarbij denkt deze groep bijvoorbeeld aan het weigeren van strict medische handelingen, die eigenlijk aan, art sen zijn voorbehouden. In de prak tijk blijkt dat 68 procent van de verpleegkundigen geregeld taken van artsen moet overnemen. Beleidsmedewerker J. Kedziers- ki van de Nationale Ziekenhuis raad (NZR) zei gisteren desge vraagd dat de NZR het onder zoeksrapport nog niet had ontvan gen. Hij wilde nog niet op de con clusies van Veronica reageren, om dat hij niet weet langs welke weg die tot stand gekomen zijn. Onmiddellijk na hun aankomst in Nederland werd het Heineken- tweetal, met niet meer dan twee sporttassen aan bagage, gearres teerd en in staat van beschuldiging gesteld. Ze werden in een politie- busje naar de Bijlmerbajes in Am sterdam gebracht. De rechter-com- missaris heeft het duo meteen ver hoord, maar dat leverde nog geen bekentenis op. De twee Heineke- nontvoerders zijn voor 30 dagen in gesloten. Die termijn kan nog twee keer met 30 dagen worden ver lengd. Daarna moet de rechtszaak beginnen. Het tweetal werd gisteren met een gecharterd vliegtuig van het ambulance-vervoersbedrijf 'Broe der De Vries' van het Parijse vlieg veld Orly naar het Rotterdamse Zestienhoven gevlogen. Dat ge beurde, nadat de termijn was ver streken, waarbinnen de verdach ten beroep tegen hun uitwijzing konden aantekenen. De verdach ten besloten hun juridische strijd tegen de uitlevering onlangs te sta ken wegens heimwee naar Amster dam. De twee ontvoerders werden op hun vlucht vergezeld door mensen van het Amsterdamse politiekorps. Terwijl tientallen journalisten en fotografen op Schiphol op de aan komst wachtten, landden de twee verdachten op het vliegveld van Rotterdam. „We zijn naar Zestien- vangLomftTteTnUope^^aldus ROTTERDAM (ANP) - B en W van bevrijd. Toen zij vier maanden la ter in Parijs werden gearresteerd, konden zij niet aan Nederland wor den uitgeleverd, omdat het verdrag tussen de twee landen niet voorzag in uitlevering wegens vrijheidsbe roving. Pas nadat in het voorjaar van 1986 een nieuw uitleverings verdrag was getekend, mochten de verdachten wegens hun aandeel in de ontvoeringszaak naar ons land worden uitgewezen. Twee andere verdachten zijn al twee jaar geleden veroordeeld. Zij kregen gevangenisstraffen van twaalf en negen jaar opgelegd. Een derde verdachte is om psychische redenen in het Pieter Baan-cen- trum in Utrecht opgenomen. Hij ontsnapte op 1 januari 1985 en is nog altijd spoorloos. Voor de ontvoering is destijds een losgeld van 30 tot 35 miljoen gulden betaald. Daarvan is zo'n 20 miljoen teruggevonden. Men neemt aan dat de twee hoofdver dachten het resterende deel in hun bezit hebben. i De twee Heineken-ontvoerders Holleeder en Van Hout zetten gistermiddag - na 2jaar - weer vaste voet op Nederlandse bodem. Direct na de landmg op Zestienhoven werd het tweetal naar de Bijlmerbajes gebracht. (foto ANP). Wooldrik. Op het vliegveld ren wel detectives van biermag naat Heineken aanwezig. De twee verdachten ontkwamen in november 1983 aan hun arresta tie door naar Frankrijk te vluchten op het moment dat Heineken werd DELFT (ANP) - Op de kunst- en antiekbeurs in museum Het Prinsenhof in Delft is gistermid dag een schilderij ter waarde van 200.000 gulden ontvreemd. Het is een klein doek van 26 bij 33 cen timeter van de 17de-eeuwse Vlaamse hofschilder David Te- niers de jonge, met als titel: „De verzoeking van de Heilige Anto- Van de dader ontbreekt elk spoor. De Haagse antiquair G. Cramer had het werk opgehan gen in de informatiestand van gerlach internationaal expedi teurs. Hij zegt het in bruikleen te hebben van de Duitse eigenaar. Hij had het niet in eerste instan tie voor de verkoop, maar als de coratie op de beurs hangen. Cra mers dochter werkt bij Gerlach. Het schilderij was verzekerd. Volgens een politiewoordvoer der heeft de diefstal plaatsgevon den op een tijdstip waarop de standeigenaar met iemand stond te praten. Rotterdam leggen de laatste hand aan een plan voor het opzetten van een klein prostitutiecentrum aan de Keileweg. In het centrum zal plaats moeten zijn voor maximaal honderd prostituées. Bovendien wil het gemeentebestuur zorgdra gen voor gespreide eigendomsver houdingen. Voorkomen moet wor den dat er zich machtsvorming gaat voordoen, doordat één eige naar een grote greep op het geheel gaat krijgen. Dat zei de Rotterdam se wethouder J.H.A. Henderson van sociale zaken en volksgezond heid gisteren op een persconferen tie. Het nieuwe plan van B en W zal binnenkort gepresenteerd worden. De nieuwe voornemens van Rot terdam houden in dat de contacten met degenen die een aantal jaren geleden het initiatief namen voor het opzetten van een prostitutie centrum niet zullen worden voort gezet. Deze plannen zijn overigens geleidelijk aan in de versukkeling geraakt als gevolg van tal van be zwarenprocedures. Onder de initiatiefnemers van het oude plan speelde de nu voort vluchtige Rotterdamse gokkoning een prominente rol. Formeel is hij geen eigenaar van het stuk grond dat door een BV gekocht was aan de Keileweg ten behoeve van een prostitutiecentrum, maar er be staat bij het Rotterdamse gemeen tebestuur in elk geval een vermoe den dat hij op de achtergrond een prominente rol speelt, aldus Hen derson. In juni heeft Henderson, die toen net wethouder was geworden, het stuk grond aan de Keileweg met bekeken. Naar Henderson de gok koning meedeelde was bij hem toen het gevoel ontstaan dat het maar beter was verder geen zaken meer te doen met de groep rond de gokbaas. De-omvang van.de aange kochte grond wijst volgens Hen derson op de grootschalige aanpak die de kopers kennelijk voor ogen staat. Volgens de wethouder zou den er wel 500 tot 600 prostituées kunnen worden ondergebracht, plus nog tal van andere voorzienin gen. Voor de nieuwe plannen van het gemeentebestuur is het nodig het bestemmingsplan van het betref fende gebied te wijzigen. De ge meente zal duidelijke condities stellen waaronder het centrum kan draaien. Zo wil Henderson voorko men dat er in het centrum hard drugs worden gebruikt en tevens zullen er de nodige waarborgen moeten zijn tegen overlast voor de omgeving. De gemeente is overi gens niet van plan zelf als exploi tant van een dergelijk prostitutie centrum op te treden. Henderson zei dat in het verle den, toen de gemeente nog zaken deed met de groep rond de gokko ning, verschillende malen waar schuwingen zijn geuit door de poli tie dat het maar beter was om dit achterwege te laten. Een bezwaar van Henderson tegen het voortzet ten van de contacten met de gok king was ook gelegen in het feit dat het prostitiecentrum vrij dicht zou komen te liggen bij zijn gokcom- plex Mata Hari. In dit centrum deed de Rotterdamse politie enke le weken geleden een inval om de gokorganisatie rond de gokkoning op te rollen. De hoofdverdachte zelf wist de dans echter te ont springen en is sindsdien spoorloos. principiële redenen niet in aldus hen, de 20-jarige dienst willen en ook geen beroep Marco Grünbauer uit De Bilt, willen doen op de wet gewetensbe- wel bereid zijn te werkstelling als alternatieve straf geraar De krijgsraad hield de strafzaken tegen hem en een andere totaalwei- te ondergaan, i afwachting i de Tweede Kamer Onlangs een motie aan van de CDA'i waadsteniet, waarin bij de minis ters van defensie en justitie wordt aangedrongen op de mogelijkheid van alternatieve straffen voor to- ARNHEM (ANP)- De krijgsraad in taaiweigeraars. Tot een wettelijke regeling heeft dat echter nog niet af- Arnhem heeft gisteren w urenlange behandeling de strafza- geleid. De krijgsraad hield ken tegen vier „totaalweigeraars" wachting daarvan beide zaken aangehouden. In twee gevallen Twee andere totaalweigeraars werd een veroordeling zelfs op de moeten half november opnieuw lange baan geschoven, in afwach- voor de krijgsraad verschijnen. Zij ting van nieuwe wetgeving met be- weigerden gisteren een eventuele trekking tot de strafrechterlijke be- alternatieve straf, omdat ook beslissing van de Raad van State in een Arob-procedure. Beide weige raars vechten via die procedure het Dek-' recht aan van de krijgsraad als mi litaire rechtbank om hen te berech ten. De krijgsraad is, als onderdeel van het leger, naar hun mening on bevoegd om zaken tegen totaalwei geraars te behandelen. jegening van dit soort dienstweige raars. Tot voor kort werden totaal weigeraars door de krijgsraad doorgaans veroordeeld tot de „standaard-straf' cel. Van de vier totaalweigeraars die gisteren terechtstonden ging het in twee gevallen om weigeraars, die bestraffing naar hun mening nog steeds onvoldoende tegemoet komt aan hun principiële bezwa ren tegen het leger. „Men zou geen 12 maanden energie moeten steken in het be denken van alternatieven, maar moeten erkennen, dat totaalweige raars moreel gelijk hebben en dus niet vervolgd dienen te worden", AMSTERDAM (ANP) - In een wo ning aan de Borgerstraat in Am sterdam is gistermiddag het li chaam van een dode man aange troffen. Volgens een woordvoerder van de politie is de man door een misdrijf om het leven gekomen. Het slachtoffer is een 39-jarige man van wie de identiteit gisteravond nog niet bekend gemaakt kon wor den. Geen renovatie maar afbraak ROTTERDAM (ANP) - De renova tie van twintig woningen op de hoek Rubroekstraat-Linker Rotte- kade in Rotterdam gaat niet door. De woningen zullen worden afge broken, ondanks het feit dat aan renovatiewerkzaamheden al bijna een miljoen gulden is uitgegeven. Het Wijkorgaan Crooswijk spreekt van een „blunder in de Rotterdam se stadsvernieuwing". Volgens het technisch projectbu reau Crooswijk hebben de op drachtgever en huisbaas Patrimo nium en de geldschieter Volks-: huisvesting tot afbraak van het huizencomplex besloten, nadat plotseling was gebleken dat de kwaliteit van de gevels zo slecht is, dat het ongeveer een miljoen gul den meer zou gaan kosten dan be groot om de renovatie zo te laten geschieden dat de huizen weer veertig jaar mee zouden kunnen. Woordvoerder J. van de Voorden van het projectbureau Crooswijk spreekt van een uitzonderlijk ge val, omdat de aannemer plotseling werd geconfronteerd met half ver gane staalconstructies in de'gevel. Deze tegenvaller was volgens Van de Voorden niet te voorzien. Op de lokatie zullen nu nieuwe huizen worden gebouwd, die ech ter pas op zijn vroegst in 1989 ge reed zullen zijn. Het renovatiepro ject zou, als het niet was gestopt, begin volgend jaar klaar zijn. Het wijkorgaan en de oorspron kelijke bewoners van de renovatie- huizen zijn verontwaardigd en te leurgesteld over de gang van za ken. Veel van de bewoners zitten al anderhalfjaar in een wisselwoning in afwachting van de oplevering van hun gerenoveerde huis. Vol gens het projectbureau zullen de gemeente en Patrimonium probe ren zo snel mogelijk vervangende SCHIPHOL (ANP) - De 42 Afgha nën die donderdag op Schiphol po litiek asiel vroegen, blijven alle maal op Schiphol in afwachting van de beschikking van het minis terie van justitie. De omvang van de groep en de problemen die er waren bij aankomst, heeft het mi nisterie van justitie doen besluiten om 16 leden van de groep, voorwie geen plaats meer was in het verblijf voor asielzoekers op Schiphol- Oost, in het stationsgebouw op de luchthaven te houden. Wel is voor deze groep in samenwerking met de NV Luchthaven Schiphol een speciale ruimte ingericht. Dit heeft een woordvoerster van het minis terie van justitie gistermiddag meegedeeld. Het ministerie zal „zo spoedig mogelijk" - wellicht zondag al - een beslissing nemen. woonruimte voor de bewoners van de wisselwoningen te vinden. Daarbij zal ook worden bekeken of de gedupeerde bewoners in aan merking komen voor vergoedin gen. DEN HAAG (ANP) - Oud-minister en minister van Staat Marga Klom- péfcdie dinsdag op 74-jarige leeftijd overleed, is gistermiddag in Den Haag gecremeerd. In de kerk van H. Jacobus de Meerdere in Den Haag vond voorafgaand aan de cre matie een eucharistieviering plaats, waarbij vele kerkelijke en politieke groeperingen waren ver tegenwoordigd. Aanwezig waren onder andere vrijwel het voltallige kabinet, prins Claus en de kardina len Willebrord en Simonis. De crematie vond onder grote publieke belangstelling plaats in het Haagse crematorium Ocken- burgh. Universiteit Twente woedend op ministerie ENSCHEDE (ANP) - De Universi teit Twente (UT) is woedend op het ministerie van onderwijs en weten schappen omdat het onjuist infor matie heeft verstrekt aan aspirant- studenten. Uit een folder van het ministerie kan worden afgeleid dat vijf studierichtingen van de UT worden opgeheven, terwijl dat niet geval is, aldus een woordvoerder van de universiteit. Het uitgeven van de brochure heeft er toe geleid dat scholieren, die voor een studie aan de UT be langstelling hebben, bezorgd rea geren bij deze universiteit of ze er jiog wel terecht kunnen. „We heb ben hen gerust kunnen stellen, maar de vraag is hoeveel anderen aan de hand van de folder beslui ten niet aan de UT te gaan studeren en voor een andere instituut kie zen. Dat kan voor ons rampzalig gevolgen hebben," zo laat de woordvoerder weten. De Twentse Universiteit zal de 6.000 jongeren, die interesse voor een studie aan deze universiteit hebben getoond, schriftelijk wij zen op de ernstige fout in de bro chure van het ministerie. Ook schooldecanen worden aange schreven. De kosten hiervan zal de universteit verhalen op het minis terie, zo heeft het college van be stuur van de TU aangekondigd. Bij het ministerie is ook op een recht zetting van de tekst in de folder aangedrongen. DEN HAAG (GPD/ANP) - Barend Biesheuvel riep bijna een jaar gele den, toen hy het eindrapport van 'zijn' commissie presenteerde, de politieke partijen op nu eens voort varend met zijn ideeën aan de gang te gaan. Natuurlijk zou er wel wat zijn af te dingen op zijn voorstellen om de burger meer bij onze parle mentaire democratie te betrekken, maar dat konden alleen maar futili teiten zijn. Hoofdzaak was dat nu snel wordt gehandeld. Een van de belangrijkste hervor mingsvoorstellen van de commis sie-Biesheuvel (de Staatscommis sie relatie kiezers-beleidsvorming) was de invoering van een 'corrige rend' referendum. De kiezers moesten de mogelijkheid krijgen een door het parlement aanvaard wetsontwerp alsnog weg te stem men. Zo kon het volk meer worden betrokken bij de besluitvorming in ons land, hetgeen goed is voor de democratie, althans volgens Bies heuvel. Er volgde een grote politieke stil te. Zoals veel vaker, als een staats commissie, na in de vergaderka mer goed beschut tegen en ver van het politieke gewoel in opperste vrijheid proefballonnen opbla zend, deze in het circus oplaat. Al leen D66 liet zich meteen - en niet voor de eerste keer - positief uit over de invoering van een referen dum. De grote partijen hielden op de vlakte, tot grote woede van Biesheuvel overigens. Uiteindelijk hebben nu tóch drie politieke partijen aangekondigd speciale vergaderingen te zullen wijden aan het referendum. D66 bijt vandaag in Amersfoort de spits af. Later volgen nog de VVD (eind november) en PvdA (april 1987). Al deze partijen lijken een positieve opstelling ten opzichte van het re ferendum te gaan innemen, met verschillende nuances overigens. Daarmee tekent zich een politieke meerderheid voor het referendum af. Het CDA denkt nog na over dit probleem. De vraag waarmee deze partij het meest worstelt, is hoe het referendum kan worden ingepast in ons systeem van parlementaire democratie. Het kabinet heeft aan gekondigd met een beleidsnotitie te komen. Haken en ogen Er zitten namelijk wel wat haken en ogen aan hèt referendum. Het zal duidelijk zijn dat niet ieder par lementsbesluit aan een uitspraak van het volk kan en mag worden onderworpen. Een voorbeeld: het parlement neemt met krappe meerderheid een ingrijpende wijzi ging van het stelsel van sociale ze kerheid aan. Die meerderheid vindt deze ingreep pijnlijk maar noodzakelijk, omdat anders ons so ciale stelsel onbetaalbaar zou wor den. Deze wetten worden aan het volk voorgelegd en verworpen. Prompt zit dus het kabinet met;éè% enorm financieel probleem. Hetzelfde is denkbaar als het ka binet voorstelt de belastingen te verhogen, even pijnlijk en noodza kelijk, maar onverteerbaar voor het volk. Dit betekent echter niet dat het referendum daarop nu moet stranden. Als dé politieke wil bestaat de bevolking vaker dan al leen met verkiezingen bij het be sturen van het land te betrekken, hebben de bezwaren uitsluitend consequenties voor de zorgvuldig heid waarmee een wetsvoorstel moet worden ingekleed. Dit is overigens niet nieuw. Al lang is gewag gemaakt van de in stelling van een (Kamer)commissie die voorwaarden opstelt, waarbin nen een parlementsbesluit aan een referendum kan worden onder worpen. Ook kan zij aanvragen voor een volksstemming daaraan toetsen en controleren,, alsmede de juiste formulering van de vraag die het volk krijgt voorgelegd vaststel len en ingewikkelde kwesties be grijpelijk verwoorden. Grenzen Er ligt een aantal gevaren op de loer. Zo kan de regering voortaan wetten veel algemener gaan formu leren, om te vermijden dat veel on derwerpen aan een referendum kunnen worden onderworpen. Ui teraard kunnen de Kamerleden er op moeten toezien dat dat niét ge beurt. Ook het wapen van volksini tiatief moet daarbij niet worden onderschat, maar ook aan het ge bruik daarvan moeten grenzen worden gesteld. Om te voorkomen dat referenda tot de orde van de dag gaan beho ren, meent de commissie Biesheu vel, dat ten minste driehonderd duizend Nederlanders hun handte kening onder een verzoek óm een referendum moeten zetten. D66 vindt dat wel wat veel, maar vijftig duizend handtekeningen vindt ook deze partij minimaal nodig. Deze partij meent dat, zeker na het kruisrakettenbesluit van vorig jaar, de tijd rijp is voor de invoe ring van een correctief referen dum. Het partijbestuur denkt daar bij ook aan referenda op gemeente lijk en provinciaal niveau. De afde ling Breda wil zelfs een referen dum mogelijk maken voor alle on derwerpen van besluitvorming in vertegenwoordigende organen, dus niet uitsluitend voor aanvaar de voorstellen. Toch zal bij D66 ook de 'haal baarheidsoverweging' meespelen, vooral bij het bestuur, dat deze mo tie uit Breda dan ook ontraadt. Aangezien PvdA en VVD nu ook aan het stoeien zijn met het refe rendum, lijkt zich een beweging af te tekenen richting invoering van een referendum. Dat is voor D66 aanleiding voor een voorzichtige stellingname. Hoogste macht Rest nog een ander, wat princi piëler, bezwaar dat het parlement zelf betreft. Ten minste eens in de vier jaar krijgt het volk de gelegen heid om een oordeel te geven over het beleid dat de partijen in de af gelopen jaren hebben gevoerd en dat ze van plan zijn te voeren. De kiezers geven de parlementariërs vervolgens volmacht om namens hen het land te besturen. Maken de politici er een rommeltje van, dan zouden ze by de volgende verkie zingen moeten worden afgestraft. Of dit systeem - waarbij het par lement de hoogste macht wordt geacht - voldoet, daarover lopen de meningen uiteen. Het lijdt ook weinig twijfel dat een uitlaatklep voor lastige vraagstukken, in de vorm van een referendum, de poli tieke partijen welkom zal zijn. An derzijds is het onzinnig de roep om meer bestuursinvloed van de be volking, zeker als de politiek be reid lijkt deze roep te honoreren, ter aarde te bestellen. Speculaties over de belangstel ling van de bevolking voor de poli tiek, of specifieker, voor een refe rendum zijn daarom evenmin zin vol. Zo bevat het voorstel-Biesheu- vel een ingebouwde veilgheids- klep: een wetsvoorstel moet bij een volksstemming verworpen worden verklaard, indien een meerderheid van het aantal opgekomen kiezers tegen het voorstel heeft gestemd, en deze meerderheid tenminste 30 procent is van het totaal aantal kiesgerechtigden. P.J. Troelstra diende i voorstel tot invoering vc rendum in De discussie over het referen dum is niet nieuw. De geschiede nis van de volksraadpleging gat zelfs terug naar de Bataafsche Re publiek (1795-1813). De toen gel dende reglementen voorzagen in rechtstreeeks democratie, met stemrecht uitsluitend voor aanhan gers van de revolutie, ii\ stad, ge west of de gehele republiek. Toen de Fransen weer waren vertrokken werden deze en andere uitvloeisels van de revolutie overboord gezet. Voor het eerst is weer van invoe ring sprake in 1903, toen de SDAP onder aanvoering van P.J. Troel stra een voorstel indiende tot ver vanging van de Eerste Kamer door een referendum. Het voorstel werd nimmer behandeld. Troelstra zelf veranderde later van gedachten en noemde het referendum toen 'ver zwakkend ten opzichte van het parlement, want het tracht aan het parlement een stuk van zijn verant woordelijkheid te ontnemen'. Twintig jaar later, tijdens de ka merdebatten van november 1924. verwierp de toenmalige minister president Ruys de Beerenbrouck de gedachte aan een referendum. Hij vond dat 'men kwalijk zonder meer dezen plant een van vreemde bodem op de onze kon enten'. In 1971 boog de staatscommissie Cals-Donner zich over de wense lijkheid van een referendum met afwing als resultaat. Slechts een minderheid zei iets te zien in een referendum ter aanbeveling van een minister-president. Eind 1985 komt de commissie- Biefeheuvel tot een tegengesteld oordeel. De vraag lijkt echter niet langer of de tijd (en de kiezer) wel rijp is voor het referendum, maar meer in welke vorm een volksraad pleging moet worden gegoten.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5