PvdA wil voetgangersgebied in centrum flink uitbreiden 'Hard-drugs zul je in Leiden niet met kilo's aantreffen' Celstraf van acht maanden geëist wegens verkrachting Geen 'starters' in PTT-gebouw Voorstel van Gerardts tijdens begrotingsbehandeling Ook Ideine kantoren op het Schuttersveld Ziektekosten verzekeren met gezond verstand. 1 DE verpleging! 01718*29881 ZATERDAG 1 NOVEMBER 1986 LEIDEN - De PvdA wil het voet gangersgebied in de binnenstad aanmerkelijk uitbreiden. Ook de Nieuwe Rijn, Burgsteeg en Nieuw- straat moeten bij het gebied ge trokken worden, waarbinnen au toverkeer wordt geweerd. Dit plan lanceerde raadslid Geradts giste ren tijdens de behandeling van de begroting door de raadscommissie voor ruimtelijke ordening, verkeer en milieu. Geradts wil ook bekijken of de Vismarkt, Aalmarkt, Boommarkt en het Gangetje by het gebied ge trokken kunnen worden. Dit laat ste maakte al onderdeel uit van het plan dat een maand geleden door ambtenaren is opgesteld. Volgens het PvdA-raadslid wordt het hoog tijd dat het gedeel- Zelfs spaarpot van vriendin niet veilig voor verslaafde DEN HAAG/LEIDEN - Zelfs de spaarpot van zijn Voorschotense vriendin was niet veilig voor de 25- jarige Leidenaar. Toen hij in haar slaapkamer bivakkeerde, stak hij de inhoud, een bedrag van rond de 800 gulden, in zijn zak. Het was maar een van" de feiten waarvoor de man zich gisteren voor de Haagse rechtbank moest verantwoorden. Hij inde met een bankgiro een geldbedrag van f. 3750 gulden. Een giro die hij uit het huis van een vriend stal toen die met vakantie was. Die vriend ver trouwde hem volledig. Hij stelde de Leidenaar zelfs de sleutel van zijn woning ter hand. De officier van justitie noemde een reeks van diefstallen. Soms ge beurde het wel dat hij drie keer op een dag door de politie werd opge pakt. Zodra hij op straat liep, stap te hij rechtstreeks een warenhuis binnen en liep vervolgens met spullen naar buiten. Wat het was maakte niet zoveel uit. Hij stal om te stelen. Het geld dat hij voor de spulletjes ving, besteedde hij. De officier van justitie eiste een jaar gevangenisstraf, ondanks het feit dat hij voor andere delicten nog 24 maanden moet zitten De advocaat vroeg om hulp en niet zo zeer om celstraf. "Mijn cliënt lijdt aan kleptomanie. Daar moet wat aan worden gedaan. Je verhelpt dat niet door zo iemand in de gevangenis te stoppen. Want als hij vrij komt, begint hij weer. De enige mogelijkheid om hem te hel pen is psychiatrische hulp". De Leidenaar drong daar zelf ook op aan. "Het maakt me niet uit hoelang ik daarvoor moet worden behandeld. En ook niet of ik moet worden opgesloten. Ik wil nu wel eens écht worden geholpen. Dat kan alleen de psychiater". De rechtbank doet 14 november uitspraak. te van de stad rondom de Burcht wordt verfraaid. "Het is een slecht begaanbaar gebied. Het heeft geen enkele verkeersfunctie. Er rijden eigenlijk alleen maar auto's die op zoek zijn naar een parkeerplaats. Ook door verbetering van de be strating kan er een mooi gebied van gemaakt worden". Als grootste nadeel van het plan Inbreker veroordeeld tot 200 uur hulpverlening DEN HAAG/LEIDEN Hoewel de officier van justitie mevrouw I. Klopper een celstraf van 9 maan den wilde eisen, bedacht ze zich tij dens de zitting, waar een 19-jarige Leidenaar zich moest verantwoor den voor 3 inbraken (2 in sportza ken en 1 in een winkel, waar hij een hoeveelheid koffie en thee stal). Omdat de jongen 4 dagen in de week een baan heeft, ging zij uit eindelijk akkoord met een voorstel tot dienstverlening van 200 uur. Een dienstverlening die zij aanvan kelijk van de hand had gewezen. De jonge Leidenaar moet min stens acht uur per week die dienst verlening vervullen. Zou hij zijn baan kwijtraken, dan moet hij elke dag acht uur dienst verlenen. De rechtbank hield de zaak tegen hem aan tot april volgend jaar. zag Geradts dat het voetgangersge bied slecht toegankelijk zal zijn voor bewoners. Hij suggereerde daarom om het voetgangersdo mein alleen tussen 11.00 uur en 17.00 uur af te sluiten. Om het ver lies aan parkeerruimte op te van gen meende de PvdA'er wel dat de uitbreiding van het voetgangersge bied parallel moet lopen met de ontwikkeling van de parkeergara ge aan het Ir. Driessenplein. Enthousiast Wethouder Peters was enthou siast over het voorstel van zijn par tijgenoot. Hij had zelf een grotere drukte in het centrum van de stad geconstateerd na de eerste uitbrei ding van het voetgangersgebied. Hij voorzag wel problemen wan neer het gebied 's avonds weer opengesteld werd. Omdat de ver- keerspaaltjes bij realisering van het plan verwijderd worden, zullen auto's in de stegen weer voor over last zorgen, met name voor de brandweer. Geradts was niet zo te spreken over het door een projectontwikke laar gepresenteerde plan voor de Breestraat. "Een ballentent, met al die plastic huisjes". De PvdA-frac- tie stelt als voorwaarde voor de Breestraat-plannen dat het open baar vervoer kan 'doorstromen'. Tevens mag het autoverkeer niet over de Botermarkt worden geleid. Actieplan Wethouder Peters kondigde aan dat het college in januari met voor stellen over de Breestraat zou ko men. Beijen (PvdA) vroeg om een LEIDEN - De gemeente streeft er nog steeds naar om op het Schut tersveld ook kleinere kantoorruim ten te verwezenlijken. Burgemees ter en wethouders van Leiden schrijven dit in antwoord op vra gen van het CDA-raadslid Van Duijn. Deze maakte zich zorgen over de belangstelling voor kleine re kantoorruimten naar aanleiding van berichten in deze krant. Het dit jaar geopende Kantoren huis op het Schuttersveld onder vond namelijk problemen met het werven van bedrijven voor de be trekkelijk kleine kantoren. En de bedrijven die belangstelling had den, waren alle reeds gevestigd in Leiden. De gemeente heeft steeds verwacht dat ook bedrijven buiten de Leidse regio belangstelling zou den hebben voor dergelijke kan toorruimten. Van Duijn vroeg zich nu af of het met tijd wordt die ver wachting wat bij te stellen. B en W stellen nu dat bedrijven nog steeds behoefte hebben aan kleinere kantoorruimten op het Schuttersveld. Zowel Leidse be drijven hebben hier belangstelling voor als nationale en internationale ondernemingen. Het college is daarom niet van plan wat dit be treft een andere koers te varen. Wethouder Fase erkende giste ren, tijdens de Vergadering van de raadscommissie voor economische aangelegenheden, na vragen van het PvdA-raadslid Geradts wel dat op het Schuttersveld steeds meer kantoren 'op maat' worden ge bouwd. Dat wil zeggen: projectont wikkelaars zetten een kantoorge bouw neer voor een bedrijf en ook i de l die onderneming. Aanvankelijk ging de gemeente er nog vanuit dat er verschillende grote kantoorpan den zouden worden gebouwd die vervolgens zouden worden ge deeld door een aantal bedrijven. "Die filosofie is wel iets veran derd", aldus mevrouw Fase. actieplan 'beheer openbare ruim te'. Met behulp van zo'n plan moet het probleem opgelost worden hoe datgene wat met stadsvernieuwing is bereikt, in stand gehouden kan worden. Daarbij moeten de bewo ners zelf actief deelnemen. Peters achtte het moeilijk om dit 'buurt beheer' te realiseren. "Bewoners zijn meer geïnteresseerd als er iets nieuws tot stand komt in hun buurt dan om het bestaande te on derhouden". De wethouder kondigde verder aan dat er plannen voor het Vrou wenkerkplein worden ontwikkeld. Geheel of gedeeltelijke bebouwing van het plein is het meest voor de hand liggend. Peters dacht zelf aan een gebouw met op de beneden verdieping winkelruimte en daar boven woonruimte. Ook voor de Aalmarktschool dacht Peters dat woonruimte de beste bestemming zou zijn. Het college heeft al bekeken of er mo gelijk een parkeergarage gevestigd kan worden. De plek is daar echter niet voor geschikt. Nadeel van wo ningbouw op die plaats is dat het Leids Vrijetijds Centrum de bewo ners mogelijk overlast kan bezor gen. Peters: "Het is een slechte zaak als we vervolgens het LVC op het lijstje 'te verplaatsen bedrijven' moeten bijschrijven. Van Lint (Links Leiden) was ver wonderd over de prijzen die bewo ners voor een vaste parkeerplaats in de Sanders-parkeergarage en de parkeergarage aan het ir. Driessen plein moesten betalen. Een vaste plaats varieert van 1250 gulden (Sanders) tot 750 gulden (ir. Dries senplein). Volgens Peters mocht niet verwacht worden dat - nu de gemeente zelf geen geld in de par keergarages investeert - die prij zen lager zouden zijn. Volgens hem zouden de parkeerruimtes niet ex ploitabel zijn, wanneer lagere prij zen werden gehanteerd. "Boven dien biedt de gemeente een aan trekkelijk alternatief om voor 180 gulden een parkeervergunning aan te schaffen", aldus Peters. De wethouder wees erop dat het binnenkort weer mogelijk is om op het Schuttersveld gratis te parke ren. De animo om daar tegen beta ling te parkeren bleek zeer gering. Drie mannen aangehouden op verdenking van heling LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteren drie mannen, verdacht van heling en/of diefstal van goede ren uit een magazijn in Aalsmeer, overgedragen aan de politie daar. Eergisteren waren de mannen, een 26-jarige Alphenaar, een 27-jarige Lissenaar en een 41-jarige Leide naar, in Leiden gearresteerd. De diefstal had op 29 september in Aalsmeer plaats. Uit een maga zijn werd onder meer elektroni sche apparatuur ter waarde van on geveer twee ton gestolen. LEIDEN - Wethouder Kuijers heeft gistermiddag een koninklijke onderscheiding uitgereikt aan J. Waltman, chef van de afdeling Havens en Warenmarkten bij de directie Reiniging, Havens en Warenmarkten. De ereme daille in goud, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, is aan J. Waltman toegekend ter gelegenheid van zijn 40-jarig ambtsjubileum in overheidsdienst alsmede zijn afscheid wegens vervroegde uittreding. Waltman begon zijn ambtelijke loopbaan bij de gemeente Dordrecht. Sedert 1960 is hij in dienst van de gemeente Leiden. Buiten zijn werk heeft hij zich altijd veel beziggehouden met de turnsport. In het verleden deed hij veel werk voor de vereniging St. Paul te Dordrecht en tegenwoordig voor de Leidse r.k. Vereniging Groen-Wit. Regelmatig maakt hij bij turnwedstrijden deel uit van de jury. (foto Holvast» DEN HAAG/LEIDEN - De emoties laaiden hoog op. Zo hoog dat de 46- jarige Leidenaar, die een poging deed de vriendin van zijn zoon te verkrachten uitriep: "Wat die teef heeft gezegd, daar klopt geen bal van. Ze heeft de boel belazerd en ik zit met de brokken". De 'verkrachting' speelde zich half augustus af. Met geweld, nog wel. Op advies van behandelende specialisten was de Leidenaar naar de vriendin van zijn zoon gegaan. Om te praten over de verbroken re- Grond nabij Vestestraat wordt nader onderzocht LEIDEN/DEN HAAG - De provin cie gaat de grond, die wordt omslo ten door de Uiterstegracht, Nieuwe Rijn, Vestestraat en Groenesteeg in Leiden aan eeri nader onderzoek onderwerpen. Een onderzoek heeft aangetoond, dat de bodem is verontreinigd met vluchtige (geha- logeneerde koolwaterstoffen) stof fen. Het nader onderzoek bestaat uit het nemen van grondwatermon sters waaruit de ernst, omvang en verspreiding van de vervuiling moet blijken. Het ingenieursbu reau Iwaco is met het onderzoek belast. Het is de bedoeling dat de werkzaamheden maandag 3 no vember beginnen. Pas als bekend is in welke mate de bodem veront reinigd is, kan worden bepaald welke maatregelen er moeten wor den genomen. De provincie heeft inmiddels een projectgroep samengesteld die de haar moet adviseren over de wijze waarop het onderzoek moet worden uitgevoerd en het nemen van eventuele maatregelen. latie. Ze zou, zo zei de man, met een ander naar bed zijn geweest. "Ik moest haar gaan vertellen dat het afgelopen moest zijn". Maar wat gebeurde er? "Ze fokte mij op. Niet ik heb haar uitgekleed, maar dat deed ze zelf. Ik heb haar niet gedwongen met mij naar bed te gaan, maar zij dwong mij. Ge meenschap hebben we niet gehad, omdat ik daarvoor al een zaadlo zing had. Die meid is puur gemeen, een adder. Wat gebeurt er nu? Ik heb een strafblad, dus zal ik dit ook wel hebben gedaan. Daarom zit ik nu hier en niet zij". De Leidenaar vertelde dat hij in derdaad met haar had 'gerom meld'. En achteraf nog een halfuur tot drie kwartier met haar had zit ten praten. "Toen wilde ze ineens 200 gulden per week van me heb ben. Anders zou ze mijn vrouw er van op de hoogte stellen. Ik heb ge zegd, je kan 100 gulden krijgen, meer niet". De vice-president van de recht bank, mr. J. van Overbeek, vroeg de Leidenaar hoe hij erin was ge trapt terwijl hij dit allemaal van de vrouw wist? "Zeker een uur heeft ze me op gefokt. In een moment van zwakte ben ik op haar gaan liggen. Het meisje overstuur? Ja", riep de Lei denaar uit, "ze heeft iedereen in de maling genomen. M'n zoon heeft ze helemaal gek gemaakt. Dat haar half zusje heeft verklaard dat ze overstuur was; vier handen op een buik". Mevrouw I. Klopper, de officier van justitie, was niet overtuigd van de onschuld van de Leidenaar. Ze bleef bij haar standpunt: poging tot verkrachting. "Ik geloof dat hy haar tot deze daad heeft gedwon gen". Ze eiste een gevangenisstraf van 12 maanden waarvan 4 maan den voorwaardelijk en een proef tijd van 2 jaar. "Mijn cliënt", zei mr. Karstens, de advocaat van de Leidenaar, "staat met zijn rug tegen de muur. Er zijn twee verklaringen tegen hem: die van het meisje zelf en die van de halfzus. Vanaf het begin heeft hij deze daad ontkend. Hij vindt dat hem de verkrachting in de schoenen is geschoven. Boven dien kende hij haar al lang. De man heeft zelfs het huis van het meisje opgeknapt. En dat sterkt mij in de gedachte dat hij het niet heeft ge daan". De rechtbank doet 14 november uitspraak. Verkeerslichten op kruising Dr. Lelylaan met de Morsweg LEIDEN - Autoverkeer afkomstig van de Dr. Lelylaan zal in de toekomst niet meer kunnen afslaan om de Morsweg op te gaan. Tevens zullen er op dat kruispunt verkeerslichten komen voor fietsers en voetgangers. Het kruispunt Dr. Lelylaan/Morsweg wordt als een van de gevaarlijkste pun ten in Leiden beschouwd. Ook zullen er maatregelen genomen worden om het verkeer te ontmoe digen van de Morsweg gebruik te maken. In het gedeelte van de Morsweg tussen de Lage Morsweg en de Rijnzichtbrug komen verkeersdrempels of verkeerssluizen. Dit is de inhoud van een besluit van het college van B en W. Mevrouw P. Hoogeveen van de wijkvereniging verwacht niet dat hiermee een einde aan de discussie omtrent de Morsweg is gekomen: "De bewoners zullen zich tegen het aanbrengen van verkeersdrempels verzetten. Een onder zoek van de ANWB van enige jaren geleden heeft al uitgewezen dat zo'n smalle straat niet geschikt is voor drempels". Ook in de aanleg van ver keerssluizen ziet mevrouw Hoogeveen niets. "Dat kost 15 parkeerplaat sen en daarvan zijn er al zo weinig". Dat kan in 'huiskamers' zijn, maar ook in sommige koffiehuizen, waar de handel in soft-drugs min of meer openlijk gebeurt. Van der Sommen: "Kijk, wanneer ze prijs lijsten openlijk op de toonbank leggen, dan moeten we optreden. Ook wanneer buurtbewoners kla gen dat er op straat gehandeld wordt, komen we in actie. De meeste handel geschiedt overigens vanuit particuliere huizen. Als dan mede-bewoners van flats klagen over spuiters in het trapportaal, dan moet er iets worden gedaan". Strafbaar De handelaars kort houden, is het motto van de Leidse politie. Want al is de handel in hard-drugs in Leiden vrijwel nihil en al wordt er maar mondjesmaat in soft-drugs gehandeld, het is en blijft bij wet verboden. "De grote steden komen niet eens toe aan de bestrijding van de handel in soft-drugs. Die zitten tot over hun oren in de problemen met hard-drugs. Wij niet. Voor ons is het mogelijk de handel in soft drugs aan banden te leggen". Lastig gevolg van het feit dat de grote steden weinig of niets aan de bestrijding van handel in soft drugs doen, is volgens Van der Sommen dat burgers nu denken dat het niet strafbaar is. "Ze zijn zeer verbaasd als ze uit een koffie- tent worden gehaald, omdat zij openlijk handelen". Bezit van èn handel in soft-drugs is wel degelijk strafbaar. Nog niet zoals in West- Duitsland waar je, als je in het bezit bent van een enkel grammetje hasj, kunt worden gestraft. In Ne derland is het bezit van maximaal 30 gram hasj een overtreding, word je betrapt op het bezit van méér dan 30 gram dan is het zelfs een misdrijf. Sancties daarop? Van der Sommen: "Ach, daar houden wij ons niet zo mee bezig. Als de da ders eenmaal zijn gepakt krijgen ze met justitie te maken". "En justitie is overbelast", volgt er veelbete- kend. Invallen Dat koffieshops en huisdealers door de Leidse politie zo kort wor den gehouden, vindt zijn oorzaak in het feit dat dergelijke etablisse menten door de jeugd veel worden bezocht. Leerlingen van middelba re scholen, in de pauze genietend van een kopje koffie, komen op die manier al snel met drugs in aanra king. "De drempel is laag. Dat moet zoveel mogelijk worden voor komen". Ook het feit dat er door de Leidse politie druk op de ketel wordt gehouden heeft voordelen, vindt Van der Sommen: "Zo krijgt de hulpverlening beter gestalte. Want als er geregeld een zekere controle is, zyn er meer mensen die in het hulpcircuit terecht komen". Je kunt in Leiden niet spreken over een gigantisch drugspro bleem, zo is de stelling van Van der Sommen. Zelf denkt hij aan een kern van 100 drugsverslaafden. Na vraag bij het consultatiebureau voor alcohol en drugs levert echter weinig op. Een woordvoerster kan op geen stukken na cijfers noe- De Leidse politie heeft volgens Van der Sommen een goed zicht op de handel. Er is geregeld con trole. Niettemin is de laatste tijd het aantal 'koffieshops', waarin hasj en marihuana van de hand gaan, toegenomen. "Er is een zeke re ontwikkeling", geeft Van der Sommen toe. "Maar begin van dit jaar heeft de controle even stilgele gen. Omdat we met andere onder zoeken bezig waren". Nu is het aantal controles weer toegenomen, wat enkele invallen tot gevolg heeft gehad. De 'buit' daarbij was niet van indrukwekkende grootte: wat grammetjes hasj, prijslijsten en weegapparatuur. Dat staaft Van der Sommens stelling datje in Lei den 'geen kilo's' hoeft te verwach ten'. ADVERTENTIE Ziektekoslenver/ekeringsmij. zonder winstoogmerk. Na kantoortijd 01718-15534 Een orgeldraaier en een aantal genodigden luisterden de opening op van het Mostertcomplex. De opening werd verricht door wethouder Fase. (foto Holvast) LEIDEN - In het voormalige PTT- sorteercentrum aan de Middelste gracht komt waarschijnlijk geen bedrijfsverzamelgebouw voor be ginnende ondermemers. De ge meente heeft onderzocht of het ge bouw geschikt is voor een dergelij ke bestemming. Dat blijkt niet zo te zijn en de ge meente begint er steeds meer toe te neigen voor beginnende onderne mers een volledig nieuw bedrijfs verzamelgebouw neer te zetten. In het oude sorteercentrum worden mogelijk wel een aantal uit de bin nenstad verplaatste bedrijven ge huisvest. Het oude PPT-sorteercentrum blijkt niet of nauwelijks geschikt te maken voor startende onderne mers. Het gebouw moet hiertoe zo danig worden aangepast dat nieuwbouw net zo duur of moge lijk zelfs goedkoper is, terwijl er ook dan nog maar betrekkelijk weinig ruimte is voor startende on dernemers. Om uit de binnenstad verplaat ste bedrijven te huisvesten, hoeft het pand veel minder te worden aangepast. Waar eventueel een nieuw bedrijfsverzamelgebouw voor beginnende ondernemers wordt neergezet, is nog niet be kend. Wethouder Fase van economi sche zaken heeft gisteren officieel het Mostertcomplex geopend door een lichtreclame in werking te stel len. Mostert is het tweede bedrijfs verzamelgebouw van de Stichting Werkgelegenheid. Het is ongeveer 2500 vierkante meter groot en biedt nu al plaats aan zo'n 15 be drijven.' Het complex was overi gens al voor de opening vrijwel volledig verhuurd. Mevrouw Fase onderstreepte het succes van de bedrijfsverzamelge bouwen in Leiden, niet alleen die van de Stichting Werkgelegenheid, maar ook die van particulieren. Volgens de wethouder zal het aan tal bedrijfsverzamelgebouwen in de toekomst zeer waarschijnlijk worden uitgebreid. LEIDEN - "In Leiden zal je geen kilowerk vinden. Dat stroomt door: van Amsterdam naar Den Haag en Rotterdam. Hier is het al lemaal zeer kleinschalig". Hoofd van de justitiële dienst van de Leidse politie E. van der Sommen bedoelt de hoeveelheid drugs die de politie zo te hooi en te gras by invallen aantreft. door Annemiek Ruygrok Aanleiding voor het gesprek is het jaarverslag over 1985 van het ministerie van justitie, waarin staat dat de drugshandel in Leiden zich op 'huiskamerniveau' bevindt. Dat rapport logenstraft uitspraken van de officier van justitie Couzijn tij dens een rechtzaak begin 1984, waarin hij Leiden als 'een kwalijk nest voor de heroïnehandel' be stempelde, dat 'onderhand hard op weg was een heel interessante plek voor de 'scene' te worden'. Van der Sommen ziet het niet zo donker in en daarmee onder schrijft hij het jaarverslag van het ministerie. De Leidse politie volgt met de bestrijding van de drugs handel de richtlijnen van het mi nisterie. Dat wil zeggen dat er prio riteiten zyn: allerteerst moet de handel in hard-drugs als heroïne en cocaïne worden bestreden. Op de tweede plaats komt de handel in soft-drugs (hasj en marihuana) en het allerlaatst komen de gebrui kers aan bod. In actie komt de politie pas wan neer er duidelijke aanwijzingen zijn dat er ergens wordt gehandeld.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3