LEIDSCH DAGBLAD Sociaal akkoord is van de baan IN NEW YORK WORDT MORGEN EEN RONDJE EXTRA GELOPEN: 'Pijlerdam moet open Bijna half miljard voor ontwikkeling informatica Demmenie Beslag op vergoeding Utrechts CP-raadslid Ziekenfondsraad: eigen bijdrage niet zo slecht Ga nü een dasje naar Oase om straks heerlijk te genieten van uw winterslaap! Aanslagen in Parijs ZATERDAG 1 NOVEMBER 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38155 DEN HAAG (GPD) - Bijna een half miljard gulden trekt het kabi net de komende vier jaar uit voor de ontwikkeling van informatica. Dit is gisteren bekend gemaakt. Van het geld is ongeveer een kwart bedoeld voor de ontwikke ling van een informatie-netwerk voor universiteiten en hogescho len. Ook anderen kunnen het er op den duur gebruiken. De rest van het geld is voor aanschaf van appa ratuur en programma's voor deze instellingen met samen 300.000 studenten. Zij helpen, als gebrui kers, de mogelijkheden te testen en uit te breiden. Met het geld van de overheid kan de achterstand op het buitenland y/orden ingelopen. In 1990 moet er voor elke tien studenten een beeld- scherm beschikbaar zijn. CALLANTSOOG (GPD) - Een deel van het Zwanenwater, een in ternationaal vermaard natuurre servaat bij Callantsoog, blijkt ern stig verontreinigd te zijn met lood. Op een terrein van vijf hectare, waarop vroeger een schietbaan was gevestigd, zijn loodgehalten tot 70 gram per kilo droge stof ge vonden door onderzoekers van de Landbouwhogeschool in Wagenin- gen. Het ministerie van milieu han teert de norm van 0,6 gram per kilo droge stof als saneringscriterium. Planten en dieren blijken besmet. De eigenaar van het Zwanenwater, Zwanenwater zwaar vervuild door lood de Vereniging tot Behoud van Na tuurmonumenten, is geadviseerd de loodplek te saneren, door de bo venste laag (15/20 centimeter) van de grond af te graven. Al langere tijd was het duidelijk dat er met het desbetreffende ter reingedeelte 'iets' aan de hand was. Ten opzichte van de omgeving wil de er haast niets groeien, alleen wat gras. De grond is bezaaid met loodkorrels. Sanering van het ter rein wordt een heel ingrijpende en kostbare klus, die op zichzelf ook veel schade aan de kwetsbare na tuur in het Zwanenwater zal berok kenen. Onder meer moeten er dan bossen verwijderd worden. Na tuurmonumenten staat voor een heel moeilijk dilemma. Niet be kend is of de overheid aan een eventuele schoonmaakoperatie wil meebetalen. Als er niet wordt gesa neerd zal het lood zich heel lang zaam verder in het Zwanenwater- milieu verspreiden. AMSTELVEEN (ANP) - Een eigen bijdrage is de minst kwade oplos sing om de kosten van de zieken fondsen te verschuiven naar de verzekerden. De Ziekenfondsraad heeft gistermiddag besloten een „technisch" advies van deze strek king uit te brengen aan staatssecre taris Dees (volksgezondheid). Al leen FNV en CNV stemden tegen. Het advies biedt keuzemogelijkhe den uit eigen bijdragen voor zie- kenhuisverpleging, geneesmidde len, huisartsenhulp, specialistische hulp en fysiotherapie. Voorzitter H. Berends van de is nu ook Geautoriseerd dealer Personal Computers Demmenie J Computers vSSL DEN HAAG (GPD) - Het gesprek tussen kabinet, vakbonden en werkgeversorganisaties over de hoofdlijnen van het sociaal-economisch beleid in de komende jaren is op een fiasco uitgelopen. De bevriezing van ambtenarensalarissen en sociale uitkeringen, en het feit dat in de toekomst het verstrekken van bovenwettelijke uitkeringen door regerings maatregelen moeilijker wordt, vormden de grootste struikelblokken tijdens het drie uur durend overleg in Den Haag. Er worden wel gezamenlijke werk- heeft beide plannen echter niet of- het beraad niet bereid tot enige groepen ingesteld om te studeren op de aanpak van de scholing i gebracht, het overleg v e stelsel v PvdA en D'66 hebben "met zorg" op het mislukte overleg gerea- werkenden en werklozen, het verder dat in het jeugdwerkgarantieplan van mi ter De Koning, deeltijdarbeid, een uitkeringen bij werkloosheid of ar- mislukking vooral aan het kabinet sociale zekerheid bovenwettelijke geerd. Volgens deze partijen is de wettelijke regeling v werk in bedrijven, r vakbonds- beidsongeschiktheid moeilijker te wijten dat "geen enkele ruimte i de arbeids- worden. In veel gevallen zal die bo- marKtpositie van minderheden, venwettelijke regeling gekort wor- Verder zullen werkgevers, vakbon- den op de uitkering. De vakbon den en regering regelmatig met el- den hebben zich daar fel tegen ge keerd, terwijl ook de werkgevers loei- op dat punt herstel van hun onder een handelingsvrijheid willen. Maar van het kabinet bleek na schorsing van kaar praten de werkloosheidsbestrijding, stelling van het beleid blijft werkloosheidscijfer in 1990 van minder dan een half miljoen. Volgens FNV-voorzitter Pont is het overleg "van beperkte beteke nis" geweest, en kwam het vooral neer "op een technische uitwer king" van eerder gemaakte afspra ken. "We vragen ons in gemoede af welke bedoeling de regering heeft gehad met de suggestie dat het be drijfsleven mee vorm zou kunnen UTRECHT (GPD) - Op verzoek heeft willen scheppen om te ko men tot een voor alle gesprekspart ners aanvaardbare basis voor ge sprek". CDA-fractieleider Dé Vries zei er gisteren begrip voor te heb ben dat het kabinet niet volledig aan de verlangens van met name de vakbeweging tegemoet komt. gaan geven aan de hoofdlijnen Van het sociaal-economisch beleid", al dus Pont. CNV-voorzitter H. Hofstede, die Kok Vastgoed uit Amsterdam is beslag gelegd op de raadsvergoe- ding van het Utrechtse raadslid de Centrumpartij, W- Vree§- Leden van de landelijke initiatiefgroep 'Stop het eigen risico' demon streerden gisteren voor het gebouw van de Ziekenfóndsraad in Amstel veen. (foto ANP) tot het laatste moment optimis- wijk. Hij zou een jaar'lang huur- tisch was over de kans op een ak- subsidie hebben ontvangen op koord, constateerde "dat het kli- grond a door hem verstrekte c uiteindelijk geen woonvergunning in Almere kreeg en die het ministe rie nu via zijn huisbaas wil terug vorderen. Vreeswijk: "Burgemees ter Lammers van Almere heeft die woonvergunning indertijd per soonlijk getorpedeerd". Marjolein Briër poetst verleden schoon Drukke tijden voor ziektewetrapporteurs Elf Leidenaars in marathon van New York VANDAAG 32 PAGINA'S maat niet is verbeterd en er niet juiste gegevens en bovendien echt onderhandeld is. Dit gesprek huurachterstand hebben opgelo- Ziekenfondsraad deelde aan het begin van de discussies mee dat staatssecretaris Dees heeft toege zegd niet voor 1 februari keuzes te zullen maken uit die mogelijkhe den. Zowel binnen als buiten de raad werd gevreesd dat Dees al voor die tijd zou beslissen. De Ziekenfondsraad komt eige ner beweging voor 1 februari nog met een advies over de beleidsma tige aspecten van de diverse eigen bijdragen. In hetzelfde advies over her structurering van de verplichte zie kenfondsverzekering stelt de raad voor ongehuwd samenwonenden net zo te behandelen als gehuw den. Hierdoor zou het aantal mede verzekerden in het ziekenfonds met ongeveer 50.000 toenemen. Minder eenstemmig was de raad over de aanpak van de huidige ver schillen tussen betaalde premie en rechten: enerzijds heeft iemand met een klein baantje voor een ge ringe premie recht op het volledige ziekenfondspakket, anderzijds be taalt een alleenstaande evenveel als iemand anders, die even veel verdient, voor een heel gezin. De meerderheid van de raad wil mensen die gemiddeld minder dan acht uur per week werken uit de ziekenfondsverzekering halen en een minimumpremie (over 40 pro cent van het minimumloon) invoe ren voor deeltijdwerkers. Het aan tal verzekerden daalt dan met 60.000. In combinatie met de hef fing van een minimumpremie blijft er dan een voordelig saldo over van 13 miljoen gulden. heeft geen stimulans opgeleverd voor bestrijding van de werkloos- heid", aldus Hofstede. Werkge- zesduizend gulden e vers-voorzitter C. van Lede rea- - geerde laconiek op de mislukking: "Het overleg beantwoordde aan onze verwachtingen: die waren niet hoog gespannen". De regering heeft tijde pen. Kok eist een bedrag van ruim len aan achterstalli ge huur van de flat in Almere waar Vreeswijk officieel woonde toen hij twee jaar (tot januari van dit jaar) raadslid in die gemeente was. Vreeswijk bevestigde desge- OTCrleg^gehamerdTop de'noodzaak feit dat hij een huur- voortgaande loonmatiging het centraal stellen van de werkge- ufga1\v olg,en1s "em neeilJnei ;fpr rE Kn. slechts enkele dagen geduurd schuld heeft en dat er beslag i w legd. Volgens hem heeft het beslag nieuwe vestiging AUTO HEEMSKFRK lammenschans weg W *1 r -'M w legenheid, aldus minister De Ko- ning na afloop. Het overleg heeft zich geconcentreerd op de vraag of het kabinet bereid is volgend jaar re?_elln6 de sociale uitkeringen en salaris ambtenaren op de opgeheven, nadat zijn advo caat, mr. Bouwman, met Kok een hebben getroffen. Het gaat, zegt Vreeswijk, om f huursubsidie die hij ten onrechte 01 u:: andere manier gelijke tred te laten zou hebben ont™nWn. omdat hij houden met de loonontwikkelin gen in de bedrijven. Gedurende het overleg is er lan ge tijd op gespeculeerd dat de rege ring zou aanbieden het vakantie geld voor ambtenaren volgend jaar met een half procent te verhogen. Als andere mogelijkheid werd in de wandelgangen genoemd dat het geld dat in de rest van de kabinets- gen een kort geding aan te spannen GOES (GPD/ANP) - Organisatie milieubescherming periode beschikbaar der ambtenaren ten dele al ingezet tegen minister Smit-Kroes (ver- i 1987 keer en waterstaat). De organisa- worden. Het kabinet ties willen bij de rechter de eis de- poneren dat de stormvloedkering in de Oosterschelde onmiddellijk weer worden opengezet. De organisaties zeggen dat is overeengekomen - en door de mi nister ook is uitgesproken - dat stormveiligheid en milieu in begin- Paddestoelen stralingvrij ENSCHEDE (GPD) - Wilde pad destoelen uit Twente blijken vrij te sel de criteria zijn om met de schui- zijn van het uit Tsjernobil afkom stige sterk radio-actieve cesium 137, terwijl paddestoelen uit Oost bloklanden zwaar blijken te zijn eindverantwoordelijke minister Smit-Kroes dagvaarden. De organisaties die zich over het geding beraden zijn: de Zeeuwse Milieu Federatie, de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland, de Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Vo gels en de Stichting Natuur en Mi lieu. Rijkswaterstaat heeft gistermid dag de particuliere natuurbescher ming uitgenodigd voor overleg over de problemen - onder meer massale sterfte van vogels en bo- i de pijlerdam te manipule- demdieren - die door het ren. Het beperken van te hoge stroomsnelheden op de Schelde- Rijnverbinding valt daar niet besmet. Dat blijkt uit de resultaten der. Dat probleem dient volgens de van metingen die zijn uitgevoerd organisaties op andere wijze beteu- in het isotopenlaboratorium van de geld te worden. Universiteit Twente. Onlangs werd geadviseerd de komende jaren geen wilde paddestoelen van Ne derlandse bodem te consumeren in verband met cesium-besmetting. Hoewel het besluit om met de kering te manipuleren genomen is door rijkswaterstaat, directie Zee land, willen de organisaties als Buien De weersverwachting luidt: vanmid dag af en toe regen, daarna opklarin gen, matige tot krachtige wind. Mor gen: wisselend bewolkt en plaatselijk een bui. Minimumtemperatuur 4 gra den, middagtemperatuur 9 graden. Langs de kust krachtige wind, kracht Zondag 2 november 1986 zon op: 07.36 uur, zon onder: 17.10 uur; maan op: 07.54 uur, maan onder: 17.00 Waterstanden Katwijk hoogwater: 02.50 en 15.11 uur; laagwa- ter: 12.06 en 23.38 uur. Maandag 3 november 1986 zon op: 07.38 uur, zon onder: 17.08 uur; maan op: 09.29 uur, maan onder: 17.24 Waterstanden Katwijk hoogwater: 03.40 en 15.49 uur; laagwa- ter: 11.55 uur. 1UÜ... Slaapkamer Spcciaal/.akcn deren van het getijverschil zijn ont staan. Ook is er sprake van spoed overleg van de vaste Tweede-Ka mercommissie voor verkeer en wa terstaat. Het WD-kamerlid Te Veldhuis heeft de minister gevraagd tot ver- PARIJS (AFP/RTR) - In Parijs zijn vannacht twee bommen ontploft, bij een afdeling van het nationale immigratiebureau en bij een parti culiere luchtvaartmaatschappij. De Franse terroristische groep Ac tion Directe heeft zich verantwoor delijk gesteld voor de aanslagen. De explosies hebben alleen mate riële schade veroorzaakt. Het ministerie van binnenlandse zaken had bij de luchtvaartmaat schappij Air Minerve een vliegtuig gehuurd om 101 Malinezen te ver voeren, die op 18 oktober naar Ba mako werden uitgewezen. De Mali nezen waren volgens de autoritei ten illegaal in Frankrijk en betrok ken by handel in verdovende mid delen. Het was de grootste groep die in één keer uit Frankrijk werd gezet. De maatregel riep felle reac ties op. snelde aanleg van de Philipsdam over te gaan. Slechts op deze wijze kan een einde worden gemaakt aan alle onverwachte, maar nadelige gevolgen, zoals de verhoogde stroomsnelheden in het Rijn- Scheldekanaal, zo meent hij. In schriftelijke vragen wijst Te Veldhuis erop, dat van het onbe perkt handhaven van de stroom snelheden in het Rijn-Scheldeka naal gevaren zijn te duchten voor de scheepvaart, de veiligheid en de dijken. Hij heeft de minister ge vraagd aan te geven welke nadeli ge gevolgen er zullen ontstaan met het manipuleren met de storm vloedkering in de Oosterschelde als een soort, noodverband om de stroomsnelheden in het kanaal te verminderen. Afkoopregeling voor wachtgeld DEN HAAG (GPD) - Mensen die worden ontslagen als gevolg van de bezuinigingen op de universitei ten, kunnen hun recht op wacht geld afkopen om een bedrijf te be ginnen of zich ergens in te kopen. Dit heeft de ministerraad gister middag besloten. Minister Deet- man maakte dit na afloop bekend. De afkoopregeling wordt in het leven geroepen, omdat vooral men sen tussen de 45 en 55 jaar kans lo pen op ontslag als gevolg van de bezuinigingen op het wetenschap pelijk onderwijs. De regeling is een aanvulling op de normale rechts positieregelingen. Wie het recht op wachtgeld af koopt, ontvangt in een keer 30 pro cent van het totaalbedrag waar hij of zij recht op heeft. De hoogte van het bedrag is afhankelijk van rang en dienstjaren. Werken met be houd van uitkering kan ook. Dat is vooral van belang voor bij voor beeld tandartsen die hun vaardig heden willen behouden. NEEM NU EEN ABONNEMENT! per maand 23.25 Q per halt jaar f 137,90 (alléén mogelijk met automatische betaling) q per jaar 262.40 per kwartaal 68.95- uw voorkeur aankruisen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus Naam: Straat: Postcode/Plaats: Telefoon: controle bezorging)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1