1JIMEI \mILIM Ljubojevic in moeilijkheden McEnroe weer op non-actief Recordscore Anderlecht U.V.S.-ELINKWIJK wolfsl< Zware blessure Marcel Huybens ZATERDAG 1 NOVEMBER 1986 Ware Jakub Trainer Han Berger van AZ vindt dat zijn pupillen te lief voetbal len. De oefenmeester, die ooit van een verzameling Utrechtse schoffies een voetballende knok ploeg maakte, ergerde zich zon dagmiddag groen en geel toen hij zag hoe eenvoudig zijn makke schaapjes zich door de Ajacieden naar de slachtbank lieten leiden. Na de 1-6 nederlaag kondigde Berger aan dat er hulptroepen op weg waren naar de Alkmaarder Hout. Aangevoerd door een En gelse vechtersbaas, ene Joe Ja kub, die de AZ-trainer een dag eerder hoogstpersoonlijk was wezen keuren. In deze krant van maandag stond het 'keuringsrapport' van de Utrechtenaar: "Je moet hem vergelijken met Jan van Dijk van FC Groningen. Toen die Engelsman zaterdag een tegenstander op de brancard liet belandenterwijl een ander hem net ontsnapte, zei ik tegen mijn voorzitter: die moeten we kopen". Wat dus gebeurde. Afgelopen woensdag, in het treffen met VW, maakte de 29-jarige Schot zijn debuut voor de Al^maarse hekkesluiter van de eredivisie, die eindelijk weer eens een over winning boekte. Mede dankzij de inbreng van Jakub die al in de eerste minuut een vrije trap nam waar zijn ploeggenoot Visser uit scoorde. Na afloop van het gewonnen duel haastte Berger zich te ver klaren dat hij spijt had van zijn beschrijving van Jakub die hij tekort zou hebben gedaan. Maar de woorden van de eredi visietrainer zeiden natuurlijk veel meer over zichzelf. De ware Jakub kwam uit zijn eigen Consequent (1) EDO-trainer Ferry Koek wil met zijn hoofdklasse-ploeg nooit meer onder leiding spelen van scheidsrechter Verbeek. De arbi trage van de Rotterdamse leids man was zondag in de met 3-1 verloren wedstrijd tegen DHC 'ongelooflijk'. Het Haarlems Dag blad tekende uit de mond van Koek op: "Ik kan goed tegen m'n verlies, maar wat hier gebeurd is gaat alle perken te buiten. Op het veld en tussen de spelers is werkelijk niets voorgevallen. Maar die scheidsrechter heeft de boel ver- i ziekt. Uit de grond van m'n hart hoop ik dat dit figuur nooit meer een wedstrijd zal fluiten". Scheidsrechter Verbeek stuur de zondag EDO-aanvoerder Otto Berendrecht voortijdig naar de kleedkamers en kende DHC twee "aanvechtbare" strafschop pen toe. Een week eerder stond Verbeek ook al in het middel punt van de belangstelling. Uit de Haagsche Courant: "Scheidsrechter Verbeek, die vorige week ADO en HMSH nachtmerries bezorgde, vertolkte nu een hoofdrol bij DHC-ADO (3- 1)". En welke wedstrijd leidde Ver beek dóórvoor? UVS-DWO (2-3), een bekerduel dat ook al niet probleemloos verliep. In de drie confrontaties bekeurde Verbeek totaal 15 voetballers en hield 3 spelers een rode kaart voor. Ver beek: "Tsja, dat is inderdaad veel, maar ik kan er ook niets aan doen dat voetballers zich misdra gen". De Rotterdammer ging deze week bij zichzelf te rade en kwam tot de conclusie dat hij ze ker geen schuld had aan de ont sporingen. De spelleider: "De heren amateurvoetballers vatten de term 'voetbal is oorlog' de laatste tijd serieus op. De wed strijd UVS-DWO begon leuk, maar na 20 minuten werd de sfeer verpest omdat een Leidse speler (Van Orssagen red.) zich zelf te buiten ging en door mij werd opgeschreven. De spelers raakten toen geirriteerd, maar ik kan er toch ook niks aan doen als er wordt getrapt? Moet ik hem dan niet bekeuren?" "De Haagse derby ADO-HMSH sprak me enorm aan. Veel pu bliek. Ik had er echt zin in, maar in die wedstrijd wilde HMSH niet voetballen. Er trapte er zelfs één na en toen ik die speler weg stuurde, vond iedereen dat vreemd. De meesten maken de fout om vergelijkingen te trekken redactie: Rob Onderwater, Fred Segaar, Jaap Visser met het profvoetbal. Als ze zon dagavond op de tv de meest gro ve overtredingen niet bestraft zien worden, denken ze dat ze het zelf ook mogen". Consequent (2) Verbeek doelt op acties als van de Groninger Boekweg, die afge lopen woensdag in de wedstrijd tegen PSV een aanslag op de Eindhovenaar Koolhof door ar biter Blankensteijn 'slechts' be straft zag met een gele kaart. In tegenstelling tot Blanken steijn weigert Verbeek echter om nog langer clementie te tonen voor de voetballers: "Tot vorig jaar was ik 75 pro cent scheidsrechter en 25 procent voetballer. Toen kon ik nog be grip opbrengen voor bepaalde overtredingen. Dit jaar ga ik an ders te werk. Ik ben 100 procent scheidsrechter. Voetballers die bij mij over de schreef gaan, wor den direct opgeschreven, of in sommige gevallen meteen wegge stuurd. Bij UVS-DWO bijvoor beeld ontnam de laatste man van DWO (Heydra red.) met een gro ve overtreding een tegenstander een scoringskans. Volgens de re gels is dat wegwezen. Ik heb Hey dra dan ook weggestuurd". "Ik pas tegenwoordig tot een bepaalde hoogte de regels toe om "Dat is wel de bedoeling. Of het lukt is natuurlijk een andere zaak. Ik weet niet of de keuze commissie bereid is om conse quente scheidsrechters aan te wijzen. Ik heb er alle vertrouwen in. Het is niet zo dat ik er opeens niets meer van kan. Dinsdag heb ik SVV 2-Volendam 2 gefloten. Geen enkel probleem gehad, be halve dan dat ik er eentje heb uit gestuurd. Maar als je vlak onder de ogen van de scheidsrechter een tegenstander een knal geeft, is de, 1 niet moeilijk". Gerard Geurds kan de aanwezig heid van Han Berger binnen de lijnen niet on prijs stellen stuurt de lefg c__. onder de voetbal trainers, op deze ANP-foto nog in dienst van FC Groningen, terug in zijn 'hok'. Afge lopen zondag, na het treffen met Ajax, misdroeg de huidige trai ner van AZ zich buiten de lijnen. dat ik weet dat mijn instelling van vroeger, toen ik nog meevoel de met de spelers, geen enkele zin heeft. De voetballers moeten het maar eens leren. De meesten zijn trouwens nauwelijks op de hoog te van de spelregels. Bij UVS- DWO vraagt een Leidenaar, die nota bené in het betaald voetbal heeft gespeeld, of een vrije trap na een handsbal direct geschoten mag worden. Nou vraag ik je". De gebeurtenissen hebben Verbeek dus allerminst geïmpo neerd. De Rotterdammer zal de door hemzelf uitgestippelde lijn blijven volgen, die uiteindelijk tot promotie naar het betaalde voetbal moet leiden. Verbeek: De uitspraak van EDO-trainer Ferry Koek heeft Verbeek glim lachend naast zich neer gelegd: "Geen wedstrijden van EDO meer leiden? Laat me niet lachen, dat trapt de KNVB toch niet in. Ik neem aan dat die man z'n emoties niet meer de baas kon. Die trainers moeten zich trou wens ook eens beter gaan gedra gen. Wat ik allemaal niet hoor in het veld, het is gewoon schanda lig. Ze moeten hun spelers eens opvoeden, die trainers, dan zou het al een stuk beter gaan. Op de ze manier gaan de amateurs de profs achterna. En dat probeer ik nu te voorkomen". Cito-vragen Sieto Schalkers was zaterdag middag aanwezig bij RCL-Oost- kapelle. Terwijl de Liderdorper een week eerder met ARC tegen datzelfde Oostkapelle had ge speeld, hulde de voetballer zich plotseling in de gedaante van toeschouwer op De Bloemerd. "Sieto Schalkers is voor ARC wegens drukke werkzaamheden voorlopig niet beschikbaar", stond in de krant van maan dag. Tikkie vreemd dus dat Schalkers zaterdag meteen op bezoek ging bij zijn oude liefde RCL, die hij 17 voetbaljaren trouw was. "Ik had natuurlijk naar ARC moeten gaan kijken, maar ik ver moedde dat ik veel vragen over mijn besluit moest beantwoor den. Daar had ik even geen zin Daarom koos Schalkers er mor om zijn vrije zaterdagmid dag in Leiderdorp te besteden. Maar ook daar diende hij de ene na de andere vraag te bantwoor- den. Schalkers: "Ik had dus beter helemaal weg kunnen blijven. De eerste keer leg je het allemaal netjes uit wat er aan de hand is, de tweede keer en de derde keer ook. Maar nader hand werd ik er een beetje moe van. Op het laatst zei ik maar dat ik atv had". De reacties van de Leiderdorp- se toeschouwers waren natuur lijk begrijpelijk. Als je de ene week voor ARC speelt en de an dere week toeschouwer bent bij RCL, is dat op z'n zachtst gezegd vreemd. Schalkers, plaatsver vangend groepsleider afdeling verkoop binnendienst bij Heine- ken: "Het heeft allemaal te maken met m'n werk. Ik had geen tijd meer om twee keer in de week te trainen. Dat ging allemaal ten koste van de motivatie. Ik heb de problemen beproken met de trai ner en begeleider en we zijn in goede harmonie uit elkaar ge gaan". Alles goed en wel, maar had Sieto Schakers daar geen weet van toen hij zijn overschrijvings formulier inleverde bij ARC?: "Ja, maar ik wist niet dat de problemen zich in deze mate zou den opstapelen. M'n maatschap pelijke carrière gaat voor. De kans is groot dat ik promotie maak. Pan is voor mij de keus niet moeilijk". De kritische noten van Al- phense supporters, als zou Schalkers angst hebben o'm zijn plaats in de basis kwijt te raken, lapt hij aan zijn laars: "Ze praten maar, het interes seert me helemaal niets. Ik vind het jammer dat het zo is gegaan. Het is niet zo dat ik met opgehe ven armen naar ARC ben toege gaan om te zeggen dat ik ermee moest stoppen. Voorlopig doe ik even niets meer. Ik ben nog altijd welkom bij ARC. Ik heb het daar in die korte periode goed naar m'n zin gehad. Maar als ik het allemaal van tevoren had gewe ten, was ik nooit naar ARC ge gaan. Dan had ik nu met een stel vrienden in RCL 12 gespeeld". PARIJS - (AFP/RTR) - De neder laag van John McEnroe in de kwartfinales van het rijk gedoteer de tennistoernooi van Parijs ver oorzaakte begrijpelijk veel meer tumult dan de zege van favoriet Boris Becker. McEhroe, de heime lijke hoop van de 13.000 Paryze- naars na drie achtereenvolgende toernooi-overwinning in de Ver enigde Staten, moest gisteren dé eer laten aan de Spaanse qualifier Sergio Casal (3-6,6-7), honderdste op de ranglijst. Van harte ging dat niet. De vroe gere nummer één van de wereld ranglijst richtte zich woedend tot de Engelse arbiter Jeremy Shales, die volgens hem een vuiltje in het oog had gehad (pij een belangrijke beoordeling in de tiebreak. McEn roe voelde zich bestolen, toen een service 'op de lijn' werd uitgegeven en hij vervolgens zijn vierde dub bele fout voltooide. In plaats van winst in de tiebreak verloor hij die uiteindelijk met 9-11. „Jij bent de slechtste scheidsrechter, die ik ooit ben tegengekomen. Jij komt niet meer op de stoel bij een wedstrijd van mij", voegde McEnroe, die in twijfelachtige gevallen vrijdag geen enkel krediet kreeg, de spel leider ouderwets toe. De nederlaag kwam extra hard aan, omdat de Amerikaan daar door zich zo goed als zeker niet meer kan kwalificeren voor het Masters-toernooi, volgende maand in New York. En hij had zich nog wel zo genereus opgesteld in de tweede set door Casal een punt te gunnen, waardoor die gelijk kon ,komen: 6-6. De umpire gaf een op slag van de blonde Spanjaard uit, waarop McEnroe de volgende ge woon liet lopen. „Die bal was wel een halve meter binnen de lijnen", zei hij naderhand demonstratief. McEnroe, die begin dit jaar al een langdurige vakantie nam, kan nu opnieuw het racket enige tijd gedwongen in de hoes laten. De Newyorker kreeg wegens zijn luid ruchtige aanval een boete van 3000 dollar (bijna 7000 gulden). Dit 'mis bruik van woorden' bracht zijn to taal aan boetés van dit seizoen al weer op 8850 dollar. Een som van 7500 is voldoende voor een auto matische schorsing van 21 dagen voor Grand Prix-toernooien en het dubbele voor andere ten: McEnroe heeft tien dagen de tijd om in beroep te gaan. Dat bete kent, dat hij het dubbelspel in Pa rijs, aan de zijde van Peter Fle ming, gewoon kan afmaken. Ook de demonstratiewedstrijd in de Westduitse plaats Kaarst en het in- vitatietoernooi in Antwerpen ko men niet in gevaar. De straf gaat op ■z'n vroegst 10 november in. Conse quent gedrag kan de Amerikaan overigens niet worden ontzegd. Het is al het vierde achtereenvol gende jaar, dat McEnroe een schor sing van drie weken aan de broek krijgt. Boris Becker claimde zijn plaats bij de laatste vier door een over winning op Jonas Svensson: 6-4, 6- 4. De tweevoudig Wimbledonkam- pioen bewerkstelligde de benodig de servicedoorbraken op 2-1 en 4-3, maar werd desondanks langer be zig gehouden dan hem lief was. Svensson reageerde razendsnel, liep goed en speelde erg diep. Bec ker werd daardoor te veel naar zijn zin op de achterlijn gehouden. Over de uitschakeling van McEn roe toonde hij zich verbaasd. „Ik heb geen moment gedacht dat hij van zo'n speler zou verliezen. McEnroe is van een totaal andere klasse dan Casal," Favoriet Yannick Noah, als twee de geplaatst, kon niet voldoen aan de verwachtingen. Tim Mayotte bleef Noah twee keer 7-5 de baas. In de voorlaatste ronde komt de Amerikaan uit tegen Sergio Casal. Noah's landgenoot Henri Leconte stelde zijn aanhang niet teleur. De technisch begaafde Fransman be reikte de halve finales door een ze ge op de Zweed Mikael Pernfors in twee sets: 6-4,6-4. In de voorlaatste ronde wacht Leconte vandaag een zwaar karwei, wanneer hij de als eerste geplaatste Boris Becker te genover zich vindt. Jimmy Connors is in de kwart finale van het met 500.000 gulden gedoteerde tennistoernooi van Hongkong uitgeschakeld door Ra- mesh Krishnan uit India. De als eerste geplaatste Amerikaan ver loor iri drie sets: 6-4,3-6,4-6. Na zijn verlies verklaarde de 34-jarigé ten nisser, dat hij dit jaar niet meer aan toernooien deelneemt. Sportcomplex Zoncla9 a-s- "Kikkerpolder" \H/ aanvang 14.00 uur HOOFDKLASSE BREESTRAAT 122124 en 145 LEIDEN Schaker ontsnapt aan verlies TILBURG (ANP) - Ljubojevic is gisteren in de tiende ron de van het Interpolis-toernooi ontsnapt aan zijn tweede nederlaag. Tegen Beljavski balanceerde de Joegoslaaf door een mislukt experiment in de opening voortdurend op de huiveringwekkend smalle rand van de afgrond, maar de Rus slaagde er in de eerste zitting niet in zijn Oosteuropese collega het laatste zetje te geven. De partij werd na vijf uur afgebroken met 'wederzijdse kansen'. meer dan een uur nadacht. Beljavs ki talmde evenwel met zijn paard naar fo te brengen en het tem poverlies was voor zwart precies voldoende om de matdreiging op de h-lijn af te weren-. Beljavski raakte daarna in tijd nood en haalde het einde van de eerste zitting ten koste van mate- riaalverlies. De afgebroken stelling is ondoorzichtig. Beide partijen hebben kansen, al was Ljubojevic ontevreden over zijn spel in de slotfase. Karpov kwam met zwart tegen Kortsjnoi gezond uit de reti-ope- ning. Na vroege dameruil bezat de oud-wereldkampioen voldoende tegenspel. Kortsjnoi was bijzonder gebrand op winst en vergde in het vervolg teveel van zijn stelling. Met enkele subtiele zetten veroverde Karpov op de 30e zet een pion. Kortsjnoi kwam zoals gebruikelijk in tijdnood, wat op de 40e zet tot uitdrukking kwam in stukverlies. Direct na zwarts zet gaf hij zich over. Het betekende zijn tweede opeenvolgende nederlaag en uit schakeling voor de eindzege. Timman had na drie nederlagen met zwart tegen Hübner eindelijk weer eens het voordeel van de ope ningszet. De Amsterdammer stuit te in het Frans op de terughoudend spelende, grieperige Hübner, die heel accuraat moest spelen om blij vend nadeel te voorkomen. Vooral na een tactische paardmanoeuvre zag de positie er voor Timman kansrijk uit, maar Hübner had de gevaren' juist getaxeerd en bleef gemakkelijk overeind. Na 20 zetten werd het punt gedeeld. Beljavski (Sov) - Ljubojevic (Joe) afgebroken, Timman (Ned) - Hüb ner (WD1) 0,5-0,5, Kortsjnoi (Zwi) - Karpov (Sov) 0-1, Portisch (Hon) - Miles (Gbr) 1-0. Stand na tien ronden: 1. Ljubo jevic 6 1 afg., 2. Karpov 5,5 1 afg., 3. Hübner 5, 4. Timman, Bel javski 4,5 1 afg., 6. Kortsjnoi 4,5, 7. Portisch 4 1 afg., 8. Miles 3 1 afg. Oud-wereldkampioen Karpov liep voorlopig een vol punt in door Kortsjnoi te verslaan. Het verzoe- ningsfeest tussen beide levensvij anden werd gisteren voortgezet. De partij verliep zonder inciden ten. Beiden gaven elkaar voor de partij een ferme handdruk, en Kortsjnoi feliciteerde zijn tegen stander. Na afloop spoedden de bridgepartners zich voor de eerste keer sedert twaalf jaar naar de ana lysekamer om daar in het Russisch de partij zet voor zet te bespre ken. Het spektakel speelde zich af op het bord tussen Beljavski en Lju bojevic. Het natuurtalent uit Joe goslavië probeerde met zwart in de drakenvariant van het Siciliaans een nieuwtje uit. Het experiment (15. Db8) mislukte volkomen en Ljubojevic leek platgèwalst te wor den door de witte aanval op de ko ningsvleugel. Na zeventien zetten beoordeelde gastgrootmeester So- sonko de stelling als compleet ge wonnen voor wit. „Ljubojevic gaat pas denken, als hij verloren staat", sprak hij schertsend na de 19e zet van zwart, waarover Ljubojevic ln een inmiddels karakteristieke pose ageert John McEnroe tijdens het tennistoernooi van Parijs tegen de zijns inziens volstrekt incompetente arbiter: „Jij bent de slechtste die ik ooit ben tegengekomen". (foto api. BRUSSEL (ANP) - Anderlecht heeft zonder veel moeite de derde ronde bereikt van het toernooi om de Belgische voetbalbeker. Het elf tal van Arie Haan versloeg Ber- chem Sport met 8-0. Bij rust leidde de landskampioen al met 3-0. Uit blinker bij Anderlecht, dat eigen lijk nog vaker had moeten scoren, was Lozano. Hij droeg twee doel punten bij en stond aan de basis van de meeste andere. Die kwa men op naam van Kabongo (2), Grun, Janssen, Vercauteren en Krncevic. Slechts 5.000 toeschou wers waren er getuige van. Seraing won met slechts 2-0 (doelpunten Ngapy en D'Ardenne) SALT LAKE CITY - Aan het Ame rikaanse avontuur van de jeugdige Leiderdorpse basketballer Marcel Huybens lijkt een vroegtijdig ein de te komen. Huybens heeft tij dens de voorbereiding op het bas ketbalseizoen, dat voor de Ameri kaanse universiteiten later deze maand van start gaat, opnieuw last gekregen van zijn rug. Dit keer is de blessure van ernstige aard. Huy bens is inmiddels van nek tot heu pen in het gips gestoken en moet naar verwachting zes maanden in het gipsen 'corset' rondlopen. Oorzaak van de blessure is het nog niet voltooide groeiproces en de zware belasting van zijn rug bij- de krachttrainingen. Een aantal rugwervels een aanhechtingen zijn nu beschadigd. „Ik mag nog van geluk spreken dat mijn onderste rugwervel niet is beschadigd, an ders had ik al die tijd plat moeten liggen.", wist Marcel Huybens de tegenvaller nog een positieve draai te geven. Coach Lynn Archibald van de universiteit van Utah, waar de Nederlandse jeugdinternational deze maand zou debuteren, wil Huybens graag bij de ploeg hou- dén. „De komende maanden moet je maar hard studeren en kan je de trainingen en wedstrijden vanaf de kant volgen", hield Archibald de 20-jarige Leiderdorper optimis tisch voor. Huybens heeft echter andere ideëen. „Ik heb geen zin om hier een half jaar niets te doen. Tegen de tijd dat het gips eraf gaat is het seizoen af gelopen. Lopen gaat moeilijk, zit ten houd ik niet langer dan een paar minuten vol. Het gips snijdt dan de bloedcirculatie in mijn be nen af. Ik had gedacht wel een plaats bij de eerste zes te kunnen veroveren, maar dat feest gaat na tuurlijk niet door. Als het onder- Zoek hier is afgerond denk ik er se rieus over om maar zo snel moge lijk naar Nederland terug te ko men", aldus de duidelijk teleurge stelde Huybens. van derdeklasser Turnhout, dat ook nog een speler uit het veld zag gestuurd. Charlerois en Cercle Brugge kwamen' in negentig minu ten niet tot een beslissing. Bosch (strafschop) en Mommens bezorg den de thuisclub een voorsprong van 2-0, maar Cercle kwam op ge lijke hoogte door Wittebole. De Brugse ploeg speelde daarin gerui me tijd -met tien man. Vanthour- nout kreeg de rode kaart voorge houden wegens protesteren tegen de toegekende penalty. In de ver lenging werd niet gescoord. In de strafschoppenserie was Cercle Brugge de betere. Namens Charle rois miste onder anderen de Neder lander Peter van der Ven (ex-Roda JC) vanaf elf meter. Dankzij een minieme overwin ning, die pas in de slotseconden tot stand kwam, is Olympic Marseille gisteravond in de vijftiende ronde van de Franse voetbalcompetitie op gelijke hoogte gekomen met lijstaanvoerder Bordeaux. Marseil le, dat zelfs een iets beter doelsaldo heeft, versloeg Nantes met 1-0. Bordeaux kwam in de uitwedstrijd tegen Toulouse niet verder dan 1-1. Kampioen Paris Saint-Germain, verspeelde een punt aan Nancy: 0- 0. De Rotterdamse politie zet morgen 350 politiemensen in bijd e voetbalwedstrijd Feyerioord-Ajax inclusief 150 manschappen van de mobiele eenheid. De Ajax-supporters die met de trein arriveren zullen vanaf het sta tionnetje bij het Feyenoord-sta- dion onder politiebegeleiding naar het stadion worden gebracht. Bij het binnengaan van het stadion zullen de fans van beide clubs wor den gefouilleerd door suppoosten van het stadion, mogelijk bijge staan door politiemensen. Alcohol zal taboe zijn in het stadion. Wilmink naar negende plek ROTTERDAM (ANP) - Na de eer ste dag van de strijd om de Rotter dam Ahoy' cup, de generale repeti tie voor het toernooi om de wereld kampioenschappen turnen, die volgend jaar worden gehouden, hebben de Chinees Zhiqiang Xu en Vladimir Gogoladze uit de.Sow- jet-Unié de leiding. Het tweetal verzamelde in de verplichte oefen stof een totaal van 58,35 punten. Beste Nederlander in het veld van 29 turners is Branco Grootes, die met 50,40 punten de 24e plaats be zet. Bij de vrouwen spitst het duel om de eerste plaats zich toe tussen de Roemeense en Sovjet-turnsters. De verplichte stof bleek het best te zijn ingestudeerd door de Roe meense Daniella Silivas. Zij kreeg voor de vier onderdelen 39,225 punten. Beste Nederlandse is The- rese Wilmink. Haar constante op treden leverde voorlopig met 37,900 punten de negende plaats op.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15