5 0T 'Honkbalbond zit (na WK) in een diep dal' Squasters gered Menzo: 'Morgen denk ik echt niet aan Oranje' Schiphollijn zware test ZW blijft Tl TB in hard duel de baas an RANDSTAD SPORT TEIJLINGEN PAGINA 14 SPORT ZATERDAG 1 NOVEMBER 1986 AMSTERDAM - De i Dekker Squash uit Warmond heb ben zich in de eredivisie weten te handhaven. Gisteren klopten zij het Amsterdamse Dicky Squash ADVERTENTIE ZONDAG A.S. 14.00 UUR SPORTPARK "ADEGEEST" Adm. de Ruytersingel Voorschoten Aangeboden door Metselbedrijf ZWAAN EN NOORDERVLIET met 3-1. Alleen Liz Weare behoef de echter geen game af te geven. Zij had eerst nog wat moeite met Ivon Jacobs, no. 23 op de nationale ranglijst, maar waarschijnlijk lag dat meer aan het besef dat zij niet mocht verliezen dan aan de kwali teiten van de Amsterdamse: 9-7,9- 3, 9-4. Tevoren had Esther Lieben de angst in het Warmondse kamp al wat gedempt door in een voor treffelijke wedstrijd Marieke den Bleeker met 9-2, 7-9, 9-3 en 9-6 te verslaan. Even kwamen de zenu wen bij de Warmondse no. 3 in de benen toen zij op 7-6 kwam en het achtste punt maar niet wilde ko men. De nederlaag van vorige week tegen E.S.C.V. (na een 2-0 ga me voorsprong en 7-2 in de derde game) was duidelijk nog niet ver geten. Maar ditmaal wist zij haar zenuwen te verbijten. Eigenlijk had Warmond de beslissing voor het behoud van de plaats in de hoogste regionen van het nationale squash al eerder kunnen afdwin- achter in games tegen Ivonne Spoorenberg, 8-10 en 2-9, maar daarna spon zij haar jonge rivale in een web van lange en korte ballen, via de muur en keiharde fore hands. Het werd zowaar gelijk, 10- 8 en 9-7 voor Nolly Bennink. Pas in de vijfde game kon de Amster damse toeslaan en dat nog met eni ge hulp van het fortuin: 4-9. Mary Gillies moest dus aan de bak voor de allesbeslissende wedstrijd. Te gen de snelvoetige Dominique Fleur, twintigste op de nationale ranglijst. Het werd een waardige afsluiting die Mary Gillies won met 10-8 in de vierde game, 9-3, 9-3, 4-9 en een 6-8 achterstand in de vierde game. HSRC werd lands kampioen. In de tweede divisie speelden de mannen van Dekker Squash met 2-2 gelijk tegen Victo ria 3. De vrouwen van L.S.R.C. ble ven in de derde divisie weer zonder verlies, 4-0 tegen Warmond 3. FRANK BONTE. LEIDEN - In de zaalvoetbalcom petitie won het vrouwenteam van Zwarte Wolf zijn tweede competi tiewedstrijd. THB Girls werd na veel spanning met 1-2 geklopt. In een hard duel bouwde Zwarte Wolf door goals van Hennie Steensma en Debbie de Jong in eerste instantie een 0-2 voorsprong op. Nadat Jose Kortekaas voor 1-2 had gezorgd, was de spanning te snijden in de THB-hal. Met name keepster Margot van Heiningen was er toen verantwoordelijk voor dat Zwarte Wolf aan de positieve kant van de score bleef staan. In de tweede klasse won koploper Fore- holte met 5-2 van Bax 2. Miijam Heemskerk en Anita Roozen doel puntten ieder twee keer voor de winnende ploeg. Wendy Geerlings maakte de vijf vol. Voor Bax scoor den Ingrid Veenhof en Bianca van Dam. Eveneens in de tweede klasse boekte Kraan Saloon een ruime ze ge op het onderaan staande THB Girls 2 (7-0). Ook Warmunda smaakte weer eens het zoet der overwinning. Het tweede team van Stompwijkse Girls werd met 6-0 geklopt door de Warmondse for matie. Zwarte Wolf 2-3. McDonalds 2 S-3, Bax 4- 2, THB Girls 6-2. Stand tweede klasse: Fo- reholte 5-9, Kraan Saloon 5-7, Bax 2 5-5, Warmunda 4-4, Stompwijkse Girls 3-3, Stompwijkse Girls 2 2-0, THB Girls 2 4-0. AMSTERDAM (GPD) - De eredivisietopper Feyenoord- Ajax staat morgenmiddag mede in het teken van de strijd tussen beide keepers, Joop Hiele en Stanley Menzo. Ofte wel de confrontatie tussen Nederlands doelverdediger nr. 2 (Hiele) en nr. 3 (Menzo). Waar Joop Hiele de afgelopen weken geduchte kritiek moest incasseren van zijn trainer Rinus Israel, daar geniet Stanley Menzo het onbeperkte 'ertrouwen van technisch directeur Johan Cruijff. De Feyenoordkeeper wenst zich slechts te vergelijken met Oranje doelman Van Breukelen ("Ik weet dat ik niet minder ben", zei hij in de krant van gisteren) en ook Men zo ziet het duel niet als een twee strijd. Als de Ajax-sluitpost echter ook morgen in staat is zijn excel lente vorm te etaleren, dan kan dat wel eens de reden zijn dat niet Hie le maar Menzo op 19 november als tweede doelman van Oraiye op de bank zit bij Nederland-Polen. Menzo zelf praat niet graag over een definitieve selectie voor het na tionale team "en het duel tussen Feyenoord en Ajax zie ik al hele maal niet als een tweestrijd tussen Hiele en mij. Echt waar, ik denk niet aan Oranje als ik by Ajax het doel verdedig". Flierefluiter Het was dan ook al een verrass- sing dat hij zo snel het elftal van de Amsterdammers binnendrong. Opeens was hij daar, voor het be gin van het vorige seizoen: Stanley Menzo, die onder het toeziend oog van technisch directeur Johan Cruijff de concurrentie met Hans Galjé in zijn voordeel besliste. Wie was dan wel die flierefluiter, die te pas en vooral te onpas zo ver zijn doel uitrende? In de tijd dat er nog op straat kon worden gevoetbald, maakte Stan- Molenduel in '87 LEIDEN - Het halve finaleduel tussen Roodenburg en Lugdunum in het Zilveren Molentoernooi van LFC zal dit jaar niet meer worden verspeeld. De halve eindstrijd is uitgesteld tot begin volgend jaar. LFC probeert tijdens de winter stop een datum te vinden, waarna ook de finale kan worden vastge steld. ley Menzo steevast als doelman deel uit van een van de twee party en. Het Surinaamse joch, dat op ze venjarige leeftijd naar Nederland trok, was nogal klein van postuur, waardoor hij door zijn kameraad jes steeds weer werd gedwongen plaats te nemen tussen de opgesta pelde jassen. Keepen dus. Bij TDW/Centrum, dat later, na een fu sie met Watergraafsmeer, werd omgedoopt tot FC Amstelland, lag het toentertijd even anders. Daar speelde hy als negenjarige laatste Maar toen het jeugdelftalletje op een gegeven moment zonder doel man zat, kwam Menzo ook op het veld in het hok te staan. Hij had de smaak meteen te pakken en bleef voorgoed tussen de palen. Een po sitie, waarin hy carrière zou ma ken. Na twee seizoenen Zeeburgia werd Menzo ontdekt door Ajax („Ik weet het niet zeker, maar Aad de Mos zou mij hebben gescout"), dat hem een proefwedstrijd liet spelen. Daarin moet de ballenstop- per danig hebben geimponeerd, want de Amsterdamse clubleiding besloot Menzo direct naar De Meer te halen. De nu 23-jarige Duivendrechter trof het echter niet. Want na het tijdperk Piet Schrijvers leek de pe- Stanley Menzo: "Als ik slecht keep, maar wel, dan ben ik dik tevreden". (archieffoto) riode-Hans Galjé al aan te breken. Met Galjé in het doel behaalden de Amsterdammers in het seizoen '84- '85 de landstitel en dat was mede de verdienste van die doelman. Maar opeens was daar, voor het begin van het vorige seizoen, Men zo, die flierefluiter, die te pas maar vaker te onpas ver uit zijn doel ren de. „Dat eerste half jaar heb ik in derdaad veel kritiek gehad, en niet altijd onterecht", moet hij achteraf bekennen. "Door mijn verrassende entree stond ik in het begin onder zware druk. Ik had ook vaak het idee, dat ik alle lange ballen van de tegenpartij moest onderscheppen, waardoor het wel eens gebeurde, dat ik geforceerd uit myn hok kwam". Te laat De doelverdediger werd daarbij niet altijd begrepen. "Je moet an deren respecteren, maar ook zélf gerespecteerd worden. Die wissel werking was er in de eerste sei zoenhelft niet altijd", geeft de Aja- cied toe. "Dat had onder andere te maken met het gegeven dat ik soms te laat aanwyzingen gaf aan mijn verdedigers". Wat dat betreft heeft Menzo in middels veel opgestoken van de ruim zeventigjarige Walter Amo - in vroeger tijden doelman van Su riname -, die een veelzeggende bij naam ("de man met de duizend ar men") had. Nog altijd bereiken Menzo adviezen vanuit Amo's woonplaats Lelystad. "En die geef ik dan weer door aan Frans Hoek, keeperstrainer". Na die moeizame start begon de sluitpost zich steeds meer op zijn gemak te voelen. "Wat natuurlijk in mijn voordeel spreekt, is dat het spelletje, zoals Cruijff dat gespeeld wil hebben, mij wel ligt. Doordat se bekerhouder meestentijds op de helft van de tegenstrever acteerde. Dat betekent, dat Menzo weinig ballen krijgt te verwerken. „Dat is het grootste probleem voor een doelman bij Ajax. Ook al heb je Ajax ver voor zijn eigen doel ope- niets te doen, de concentratie mag reert, moet ik óók regelmatig ver niet verslappen". van m'n hok spelen. Dat past pre- mijn straatje", lacht Menzo, Tijdens Feyenoord-Ajax zal dat die, doordat Ajax "bijna permanent ®1 helemaal niet gebeuren, omdat één tegen één speelt achterin, zich- de klassieker toch altijd iets aparts zelf de keepende laatste noemt. Waarmee niet gezegd wil zyn dat de Amsterdammers deze competi tie als dolle stieren de aanval zoe ken. Wat dat betreft was de les van vorig jaar hard, maar leerzaam. Die mening is ook Menzo toegedaan. "We zijn een stuk volwassener ge worden. Ajax valt aan wanneer het kan. Dit in tegenstelling tot afgelo pen seizoen, toen we alleen maar oog hadden voor het strafschopge bied van de opponent en de coun ters ons om de oren vlogen. Indivi dueel is het misschien wat minder geworden, maar we hebben nu wel meer zekerheden ingebouwd; door het gehele elftal heen zie je spelers, die zich terug laten zakken zodra er balverlies is geleden". Probleem De speelwijze van Ajax ("de be doeling is om in de eerste twintig minuten de bal in hoog tempo rond te spelen, zodat de tegenstander moe wordt en gaten laat vallen", expliceert de doelman) lijkt moei lijk te bestrijden. Moeiteloos werd tot nog toe bijna elke tegenstander opzij gezet, waarbij de Nederland- heeft. Menzo legt echter geen ande re normen aan en wil van een twee strijd met Hiele niets weten. Alleen het ploegbelang telt. "Als ik mor gen slecht speel, maar we winnen met 2-0, ben ik tevreden. Is het te genovergestelde het geval, dan ben ik echt pissig". (GPD) - Iedereen heeft de dokter nodig. Voor alle klachten die we hebben of kunnen verzinnen, is tegenwoordig specialistische hulp beschikbaar. Met uitzonde ring van sportmensen. Daar is wel hulp voor beschikbaar, maar niet adequaat. Er zijn gelukkig artsen bezig die zich. betrokken voelen bij de sport en daar heel wat tijd en kennis aan willen ge ven. Op vrijwillige of op part-ti me-basis zijn zij beschikbaar. Slechts enkele bonden of institu ten kunnen zich een full-time arts in de sportsector veroorloven. Zo als bijvoorbeeld de KNVB met dr. Frits Kessel. Huisartsen, chirur gen en specialisten die begrip hebben voor de problemen van profsporters. Daar kunnen wij op terugvallen. Ik ken er een: dokter Rolink, de voormalige clubarts van onder cLndere Ajax, maar ook de steun en toeverlaat van vele wielren ners, schaatsers, boksers en wie ook maar hulp en aandacht aan hem vroeg. Dr. Rolink kan die aandacht niet meer geven, want deze medische sportreus en baan breker in de medische sportwe reld is geveld. Enkele jaren gele den heeft een beroerte hem getrof fen tijdens een wedstrijd van Ajax. Rolink leeft, aan één kant verlamd, vergeten verder. Die al tijd uitbundig levende dokter zit in zijn stoel te wachten tot een van zijn ex-patiënten even bij hem langskomt. Enige dagen geleden heb ik hem, in gezelschap van Bennie Muller, weer eens opgezocht. Blij haalt hij oude herinneringen op en wij vragen ook of hij Ajax nog kan bezoeken. Ja, zegt hij, en ho pelijk volgende week al zullen wij hem meenemen naar de wed strijd tegen Den Bosch. Als wij na ongeveer een uur vertrekken, is Bennie Muller overmand door de emoties. Onderweg naar huis terug vertel ik Muller van mijn eerste bezoek aan Rolink. Ruim twintig jaar geleden was ik circa negen maanden uitge schakeld omdat ik een schedel operatie had ondergaan. Nadat ik mij had losgerukt uit het zie kenhuis werd ik circa twaalf kilo zwaarder. Via een vriend met de zelfde problemen kon ik bij Ro link terecht. Goeiemorgen, zei hij, mij tussen zijn patiënten door helpend. Kleed je maar uit. In m'n onderbroek kreeg ik de prijs van hem voor een mooi vetgemest varken. En medicijnen om af te vallen. behandeling klaar was, Aoerd af gedaan met: "Jongen, luister goed, medisch gezien is jouw bles sure verdwenen. Het zit nu alleen nog maar hier". En dan tikte hij tegen zijn kop. En verdomd, hij had nog gelijk ook. Tien jaar lang is hij clubarts en eigenlijk vanzelfsprekend ook mijn huisarts geweest. Ik heb hem leren waarderen om zijn o zo noodzakelijke opvatting en bena dering van de problemen van topsporters. Als een praktische en nuchtere Twent handelde hij in het belang van de spelers. V/at hij als geen ander begreep in die tijd. Geen langdurige behande lingen en onderzoeken. Snel en agressief bestreed hij de blessures en ook de zeurpraatjes, afwij kend van de toen gangbare be handeling en opvattingen. Rolink heeft echter veel meer bijgedragen aan de grote succes sen van Ajax en aan de successen in vele andere sporten dan zeer velen ooit zullen beseffen. En ik weet dat Rolink, ondanks zijn omstreden behandeling en de fel le discussies die wij hebben ge voerd, zijn medische normen al tijd in acht heeft genomen. Ro link verlegde de medische nor men en heeft daardoor wel be reikt dat die nu in de sportwereld zo langzamerhand aanvaard zijn. Een maand later minder werd Rolink door Ajax uitgenodigd om clubarts te wor den. In nauwe samenwerking met Rinus Michels en Salo Muller bleek hij in staat om de spelers fit te houden, voor zover mogelijk. Blessures werden intensief beke ken, behandeld en genezen. De pijn die iemand nog voelde als de Maar zijn werk en zijn hobby, de sport, kan hij niet meer uitoe- tien kilo fenen. Stil en hulpeloos, vergeten door de vele sporters die hij heeft bijgestaan zonder daar geld voor te vragen, zit hij te wachten. Waarop? Dokter John Rolink woont tegenwoordig in Sant poort-Noord, Bikkerslaan 2 en heeft recht op, mijns inziens, wat hij zo lang en vaak gegeven heeft: tijd of aandacht. LEIDEN - De Schipholloop krygt bijna jaarlijks een nieuwe winnaar. Henk van Hoek, vorig jaar veruit de snelste in de monsterrace over 61 kilometer, staat niet op de lijst van deelnemers die morgen om half tien aan hun zware klus begin nen. Nummer twee van vorig jaar, veteraan Henk Bronswijk, is wel aanwezig. Hy is de te kloppen man, maar moet net als vorig jaar het duel aangaan met Wim van Dijke, die hij toen net achtér zich wist te houden. Bovendien kunnen de ook nu weer aanwezige buitenlandse deel nemers voor een verrassing zor gen. Behalve de nimmer aflatende Belgische kilometervreters zijn dit jaar ook Duitsland en Frankrijk vertegenwoordigd in de reuzeron de, die de lopers om de Haarlem mermeer heen maken. Start en fi nish zijn als vanouds by de Elzen hof te Schiphol, waaraan de loop zijn naam te danken heeft. Ook enige streekatleten durven de 61 kilometer lange uitdaging aan. Organisator Ad Ulyn van NSL neemt net als alle jaren deel, maar weet zich sinds vorig jaar niet meer de snelste uit de regio. Zijn clubge noot Henk Hoeckx eindigde toen ver voor hem en kan ook nu weer hoge ogen gooien. Voor vele ande ren geldt dat uitlopen belangrijker is dan winnen. Nieuw bij dit door de atletiekver enigingen AV Holland en AV Haar lemmermeer georganiseerde eve nement is de marathon voor pres tatielopers, die op het 19 kilometer- punt van start gaat. Zo zullen mor gen rond het middaguur zo'n klei ne 200 atleten tegelijkertijd bezig zijn met het afleggen van een zwa re of zelfs superzware duurproef. BLOEMENDAAL (GPD) - Het ge le jack valt onmiddellijk op, wan neer Piet Tromp zijn auto parkeert voor hotel Iepenhove in Bloemen- daal. Die gele jacks waren deze zo mer de alternatieve blazers voor degenen, die iets te maken hadden met de organisatie van het wereld kampioenschap honkbal. Al byna een week lang staat Piet Tromp weer in het middelpunt van de be langstelling, omdat 'zijn' WK- honkbal een verlies blijkt te heb ben geleden van 350.000 gulden. Maar de Haarlemmer is beslist niet van plan zich te verbergen. „Waar om zou ik? Ik hoef me nergens voor te schamen. Bovendien: dat jack zit gewoon lekker er er zitten veel zakken in. En ik kan er ook tegen, wanneer men, als ik ergens ga eten, vraagt: heb je geld bij je...?" Dat het ogenschijnlijk zo succes volle wereldkampioenschap honk bal verlies heeft geleden, heeft me nigeen zeer verbaasd. En wie al een vermoeden had van een negatieve uitkomst, is op z'n minst verrast door de hoogte van het deficit. Er zijn vier hoofdoorzaken aan te wij zen: te weinig toeschouwers, meer produktiekosten voor tv-uitzen- dingen naar Taiwan, koersval van de Amerikaanse dollar en chanta- gèpraktijken door Venezuela. Nog opvallender dan het tekort dat nu op tafel is gekomen was het gedrag van de leden van het WK- comité na afloop van het toernooi. In de afsluitende persconferentie werd zelfs nog gesproken over de besteding van de winst... Nu kan er nog slechts gesproken worden over de manier, waarop de schuld op de meest elegante manier uit de boeken kan worden gewerkt. In een gesprek van twee en een half uur leggen Piet Tromp, na mens de Stichting WK Honkbal 1986, en Theo Vleeshhouwer, na mens de Koninklijke Nederlandse Baseball en Softball Bond, uit hoe het zover heeft kunnen komen. - Op de slotdag van het WK werd gesproken over een totaal van 217.000 toeschouwers. Die hadden niet allemaal betaald, maar toch... geen moment werd de indruk ge wekt dat het noodzakelijke aantal niet was gehaald. Tromp: „Ik ben verschillende keren een stadion binnen geko men, waar het me bar tegenviel. De eerste indruk is niet altijd juist. Pas als je onder de tribunes doorloopt, zie je hoeveel 'kontruimte' men ge bruikt. Er zijn wedstrijden geweest met 48 betalende toeschouwers. Het noodzakelijke gemiddelde was 1600. Bij Amerika-Cuba kwamen we plaatsen te kort, maar andere toppers werden slecht bezocht". Vleeshhouwer: „Het Nederlands team heeft hoog gescoord. Maar het is een gedachtefout van ons ge weest om te denken, dat wedstrij den als Japan-Korea veel mensen zouden trekken". Tromp: „In Haarlem trokken die wedstrijden wel veel publiek. Het is jammer, maar eens te meer is ko men vast te staan, dat het honkbal zich in Haarlem afspeelt. Rotter dam was een goede tweede, maar van de centrum-functie van Utrecht is niets terecht gekomen. In alle plaatsen hebben de wed strijden van de Antillen minder pu bliek getrokken, dan was inge schat". Signalen - Hoeveel toeschouwers zyn er te weinig geweest en wanneer kregen jullie de eerste signalen over een dreigend tekort? Tromp: „Op de post toeschou wers komen we 160.000 gulden te kort. Dat zijn dus 16.000 mensen. In de tweede week hebben ge sprekken met penningmeester Wim Ascherman mij duidelijk ge maakt, dat we het wel eens niet zouden kunnen halen. Die 217.000 zyn er in werkelijkheid 177.000 ge weest. Dat wii zeggen: betalenden. De rest is gratis toegang verleend. Per wedstrijd zijn er dus 600 geno digden geweest. In Utrecht is de post 'genodigden' bovendien met 30.000 gulden overschreden, om dat er commerciële prijzen voor drank en eten betaald moesten worden. Andere posten, onder meer het hotel door een zeer strak beleid, zijn meegevallen. Maar zon der die 30 mille van Utrecht zou het tekort op 320.000 gulden zijn uitgekomen". Vleeshhouwer: „Dat tekort is na tuurlijk wel groot, maar praten we over 500 toeschouwers meer per wedstrijd dan was er geen verlies geweest". - Jullie hadden verwacht flink wat inkomsten te peuren uit televi sierechten. Dat is behoorlijk tegen gevallen. Tromp: „De inkomsten waren begroot op 125.000 gulden. Italië heeft tot vlak voor het WK belang stelling gehad, maar haakte af. Cu ba had aanvankelijk belangstelling voor alle wedstrijden van de Cu baanse ploeg, maar nam er uitein delijk maar vier over. Van Japan en Zuid-Korea hadden we mini maal verwacht, dat die landen de Aziatische duels zouden overne men. In Zuid-Korea was echter geen geld door de Aziatische Spe len en in Japan kreeg het prof- honkbal de voorkeur". - Er moet ook aanzienlijk meer worden betaald aan Cinevideo voor de produktie van de wedstrij den, die naar Taiwan zijn doorge stuurd, dan zou zijn afgesproken. Tromp: „Er was een bedrag van 17.500 gulden per wedstrijd afge sproken. All-in. Nu krijgen we een rekening, die veel hoger uitkomt dan de 140.000 gulden, waarop was gerekend. Namelijk 230.000 gul den, omdat er extra kosten zijn ge maakt, maar daar weet ik niets - Volgens direkteur P. de Man van Cinevideo was de 17.500 gul den gebaseerd op een gebruik van faciliteiten voor zeven uur en man kracht voor negen uur en was het verder inclusief verblijfkosten en banden. Extra uren, bijzondere fa ciliteiten, zoals hoogwerkers en BTW zouden daar bovenop komen. Tromp: „BTW is normaal. Dat is altijd zo. Maar van een afspraak over respectievelijk 7 en 9 uur weet ik echt niets af'. Slordig - Het blijkt dat er tussen de de Stichting WK en Cinevideo geen contract is afgesloten, maar dat er slechts afspraken zijn gemaakt via een telex. Dat komt wat slordig over, als je het hebt over 140.000 gulden. Tromp: „Een telex is eigenlijk onvoldoende. Maar het is allemaal gebeurd onder de druk van de tijd. Wij zijn niet vanaf het begin in on derhandeling geweest met Cinevi deo, maar pas vanaf het moment, waarop Europa TV afhaakte. Maar er worden in de wereld miljoenen transacties afgehandeld per telex. Dus wat dat betreft..." Vleeshhouwer: „In die telex zyn bepaalde afspraken gemaakt. En die hebben rechtsgeldigheid". Tromp: „Wy bestrijden die vor dering. Dan is het logisch dat Cine video juridische stappen gaat on dernemen. Wij zullen dan eventu eel ook onze juristen inschakelen". - Post drie van de verliesreke ning betreft de koersval van de dol lar, die parten speelde bij de spon soring door Coca-Cola. Als je zo lang tevoren afspraken maakt dan moetje een dergelijk risico toch in bouwen? Bovendien kun je je tegen koersverlies verzekeren. Tromp: „Coca-Cola in Atlanta heeft de bottelaars in de deelne mende landen benaderd. Dat ge beurt altyd in zo'n geval. Die be drijven storten dan hun donatie by Coca-Cola Nederland. In dollars. Laat ik voorop stellen dat het be drijf zich niet heeft onttrokken aan zyn verplichtingen. De afspraak die is gemaakt kwam aanvankelijk uit op 4 ton. Door de koersval heb ben we dat bedrag herhaaldelijk moeten bijstellen. Een koersverze- kering had geen zin". Vleeshhouwer: „Je kunt wel een vaste koers afspreken, maar dat kan in je voor- en je nadeel zijn. Het is heel moeilijk. Je kunt alles wel willen regelen. Stel je voor dat Reagan was overleden. Dan was al les weer anders geweest". Chantage - Laatste punt is de chantage door Venezuela. Is er hoop dat er van dat geld ooit iets terugkomt? Tromp: „Nee. Dat niet. We heb ben wel een klacht ingediend bij de International Baseball Associa tion. Ik ga ervan uit dat de IBA maatregelen neemt". Vleeshhouwer: „Ik ben daar nog niet zo zeker van. De regels worden wel wat strakker aangehaald, maar of Venezuela geschorst zal worden, waag ik toch te betwijfelen". Tromp: „Wij stonden vlak voor het toernooi voor de keuze: betalen of de ploeg helemaal niet laten ko men. Dat had elf wedstrijden ge scheeld en dus flink wat inkom sten. Meer in elk geval dan die 25.000 gulden, waarom zy vroegen. Ze hebben zelfs nog een tweede chantagepoging ondernomen, maar dat is ze toch niet meer ge lukt". Tromp: „De Stichting Sportini- tiatieven Haarlem en de KNBSB stonden ieder garant voor een ton. Die zyn ze kwyt. De rest, 150.000 gulden dus, zal worden gedeeld door de bond en de SSH". - Sportinitiatieven heeft dat geld. De KNBSB niet. Vleeshhouwer: „De bond zal in dat geval een lening moeten afslui ten met een eerste hypotheek op het nu onbelaste bondsbureau in Santpoort. Afhankelijk van de de finitieve begroting straks in fe bruari, zal er moeten worden inge teerd op het eigen vermogen. We kunnen, door dat onbelaste bonds bureau, een stootje hebben. Maar het is wel het laatste stootje. De KNBSB zit in een diep dal. Maar we moeten verder besturen en zien dat we weer uit dat dal klauteren. We zullen mogelijk volgend jaar wat zaken moeten terugdraaien. Ik sluit het niet uit, dat er internatio naal wat minder mogelijk wordt en dat het 75-jarig bestaan minder uit bundig wordt gevierd dan nu de bedoeling is". - Voor de buitenwereld heeft het honkbal een stuk gezichtsverlies ge leden. Tromp: „Dat vind ik niet. Honk bal is publicitair heel erg in de be langstelling gebracht en we heb ben aangetoond dat we een goed WK kunnen organiseren. Maar ik ben natuurlijk niet blij met deze hele zaak".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 14