Twee kerken 'in staat van 1 ïereniging' Samen op weg-synode staat voor vérstrekkend besluit Rudi Seidel schonk houtsneden aan Bijbels Museum ZATERDAG 1 NOVEMBER 1986 GEESTELIJK LEVEN PAGINA 13 door S.J. de Groot Hoe het besluit ook mag uitvallen, alleen al het feit dat de gecombineerde hervormde en gereformeerde synode van 13 tot 15 november aan de hand van concrete stukken en plannen zal praten over toekomstige hereniging van de twee kerken, is zonder twijfel de belangrijkste 'oecumeni sche' gebeurtenis van het jaar. Nog afgezien van het ant woord van deze 'combi-synode' op het evangelisch-luther- se verzoek om aan het 'Samen op weg' van hervormden en gereformeerden te mogen meedoen. Precies honderd jaar na de 'Doleantie', toen de gereformeerden van Abraham Kuijper het ouderlijk huis van de Reformatie verlieten en op zichzelf gingen wonen, komen de twee grootste protes tantse kerken van dit land bijeen om elkaar te betuigen dat zij zich 'in staat van hereniging' bevinden. Dat is althans de opzet. De 'lagere' kerkelijke vergaderin gen, zoals gemeenten en classes (regio's), zijn geraadpleegd en heb ben zich in meerderheid uitgespro ken vóór het doorgaan met 'Samen op weg'. Nü is het woord aan de dubbele 'top'. Die komen bij elkaar in 'De Reehorst', een 'cultureel- en congrescentrum' aan de rand van Ede. "De Reehorst voor uw cursus, dealerdag, produktpresentatie, workshop, tentoonstelling, bio scoop, theater, lunch/diner, recep tie, reünie, jubileum, bruiloft, all- in-feest, personeelsavond en party service", zo luidt de reclame van het centrum bij een ruwe platte grond van Ede, die onbekenden langs de kortste weg op de plaats van bestemming moet brengen. Aan die vrolijke opsomming kan dus nu worden toegevoegd: ook voor uw synodevergadering. Als de vergaderstukken onvol doende inspiratie bieden, kan de omgeving dat misschien vergoe den. Of dat iéts heeft te maken met de spreekwoordelijke wakkere aanpak van gereformeerden, zal wel niemand beamen, maar wat in de lange agenda voor de drie verga- derdagen opvalt is, dat ze steeds door een gereformeerd synodelid worden geopend. Hervormden zijn goed voor een stichtelijk woord bij het slapengaan. De opening van de gezamenjijke synode is toevertrouwd aan de voorzitter van de gereformeerde partner, dr. H. J. Kouwenhoven. Ds. E. Overeem uit Haren verzorgt de dagopening op vrijdag 14 en dr. H. B. Weijland uit Lunteren op de laatste dag. De hervormde predi kanten B. Wallet uit Utrecht en R. H. Kieskamp uit Leerdam verrich ten de dagsluiting en de voorzitter van de hervormde synode, ds. H. Huting, mag op zaterdag 15 no vember om kwart over 12 de com bi-synode sluiten. Precies op tijd, want om half l roept het slotmaal. Aanvullingen Als in Ede - een plaats waar her vormd 'rechts' (de Gereformeerde Bond) juist heel sterk is - wordt be sloten tot verder samengaan, dan zal dat niet gepaard gaan met een overtuigd 'hoera voor de nieuwe kerk', want die is er, landelijk ge zien, nog lang niet en hoeft er van sommigen ook niet te komen. En die 'sommigen' zijn in aantal niet gering. Procentueel zijn de gereformeer den méér in voor 'Samen op weg' dan de hervormden. Een raadple ging in de 'lagere' regionen van de ze kerk wees uit, dat zeker 80 pro cent vóór is. Maar die instemming ging in een aantal gevallen wel ge paard met voorwaarden. Vooral werd gevraagd om aan vulling van de 'Verklaring van Overeenstemming', en wel bij de passages over de 'rechtvaardiging van de goddeloze' en de 'openba ring als waarheid Gods'. Kort ge zegd: de gereformeerde confessio nelen wilden de belijdenis van hun kerk op die punten duidelijker la ten uitkomen. De gereformeerde synode kwam aan dat verlangen tegemoet, al vond lang niet iedereen dat nodig. Dus kwamen er toevoegingen als: "De zondaar wordt gerechtvaar digd enkel en alleen krachtens het verzoenend lijden en sterven van onze gekruisigde en opgestane Heer". En: "De Schrift is de enige norm van geloof en leven". Van minder belijnde orthodoxen hoeft zo'n precieze formulering niet. Men kan zich ook afvragen hoe de Verklaring van Overeen stemming, aangevuld met deze no ten, bij meer vrijzinnig denkende kerkleden moet aankomen. In die verklaring wordt al met nadruk ge steld, dat beide kerken in gehoor zaamheid aan de Schrift en in ge meenschap met de belijdenis van het voorgeslacht de zelfopenbaring van de drieënige God belijden. Zij beloven, zich in de weg van dat be lijden te zullen bewegen en te zul len weren alles wat dat belijden weerspreekt. Bond De hervormden zijn procentueel minder gecharmeerd van 'Samen op weg' met hereniging als doel. Daar is om te beginnen de Gere formeerde Bond. Dat is al onge veer een kwart van deze kerk. De Bond gelooft niet, dat de oude 'va derlandse kerk' er mét de gerefor meerden beter van wordt, hoe mooi de Verklaring van Overeen stemming ook mag klinken. Het oproeien in eigen kerk tegen de stroom van moderne ideeën en niet-reformatorisch geloof vergt al zoveel energie, en als daar dan nog eens de theologische en ethische vrijheden die gereformeerden zich LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Nauta, mmv cantory, 11.45 studente- nekklesia; Marekerk 10 dr. Meyers, 5 ds. Blenk, A.dam; Maranathak. (L. Mors- weg) 10 ds. Beintema. Semarang (Ind Oecumenische geloofsgemeenschap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 ds. De Mey, 11.15 ds. De Mey en pastoor v. Well, gezinsdienst, 5 nam. jongeren(go- spelldienst; Kooikapel (Driftstr.) 10 gez. dienst, ds. Pannekoek; Bevrydingsk. (Montgomerystr.) 10 Jansen. 5 ds. Schouten; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Schouten, mmv cantorij; Waalse kerk (in gerestaureerde kerk Breestraat) 10.30 ds. Ribs; jeugdkapel Vredeskerk 10; jeugdkapel Bevrijdingsk 'Stevenshof z: iingskerk 10. Wijk i geref. kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. v. Bei- num, ha; Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. v. 't Hof; Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) zie Kooikapel; Oude Vest 10 ds. Kramer; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrydingsk. zie herv. ge meente; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Keyser, Utrecht; Merenwyk zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dyk- hof (Rijndijk) 10 ds. Rietveld. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 ds. Houtman, 5 ds. Room. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 10 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 leesdienst. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert, ingebruikne ming nieuwe preekstoel, mmv Leids Kerkkoor. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10.30 ds. Koek. Baptistengem. (O. Ryn 3) 10 ds. Agtereek. Evang. Gemeenschap (Mid- delstegr. 3) 9 en 10.30 evang. Dikkes. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21) 5 nam. dienst. Evangelie- centrum-Pinksterbew. J. Maasbach-We- reldzending (Bethlehemskerk Lammer markt) zo. 10 en wo. 8 evang. Zijlstra. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 hr. J. Eiker bout. Leger des Heils (hoek Vestestr Groenesteeg) 10 en 7. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4. wo. 8. Ze vendedag-adventisten (Ontmoetings- Bezwaren tegen hereniging vindt men ook aan hervormd-con- fessionele kant, maar daar denkt men toch veel genuanceerder over de voorgenomen eenwording. Erkend wordt, dat het jaren gele den begonnen en in tal van ge meenten al ver gevorderde proces niet is tegen te houden. De confes sionelen hebben wel hun voor waarden, zowel geestelijk als ker kelijk. Samengaan alleen op basis van voldoende overeenstemming. En geleidelijke groei naar elkaar toe (zonder enige druk van boven af) waar hereniging er voorlopig niet in zit. Uitleg De twee synodes hebben afzon derlijk diep nagedacht over wat onder de woorden 'in staat van her eniging' moet worden verstaan. Duidelijk is in elk geval, dat de eigenlijke hereniging - hóéveel ta ken de twee kerken ook al samen willen gaan doen - in de toekomst ligt. En dat zal, naar het zich laat aanzien, niet de nabije toekomst zijn. In dat verband is - zij het niet van officiële kant - het jaar 2020 wel genoemd. Anderen zijn ervan overtuigd, dat het, gezien de kerke lijke situatie, zo lang niet meer kan duren. "Dan hoeft het niet meer, omdat er geen kerk meer is", schreef iemand. De hervormde uitleg van de term 'in staat van hereniging' is, dat het proces van beide kerken op weg naar eenheid "doorgaat en zoveel mogelijk wordt gestimuleerd". Kennelijk om de tegenstroom in te dammen wordt tegelijk uiteen gezet wat die 'staat van hereniging' beslist niét betekent. Een hervorm de gemeente kan in geen enkel op zicht worden verplicht een federa tieve samenwerking aan te gaan wanneer zij niet tot overeenstem ming kan komen. En gemeenten zonder brede interkerkelijke sa menwerking blijven gewoon val len onder de hervormde kerkorde, met uitzondering van de bredere verbanden waarvoor een federatie ve samenwerking is aangegaan. In de gereformeerde synode be stonden aanvankelijk bezwaren te gen de term 'in staat van hereni ging'. Men zag daarin het gevaar van overhaasting en dwang van bo venaf. De nadere toelichting bij die term deed de twijfel snel wegeb ben. Het betekent alleen dat de twee kerken niet meer 'vrijblij vend' tegenover elkaar staan. En het laat de eigen verantwoordelijk heid van de plaatselijke kerken on verlet. Die moeten zelf de aard en het tempo van de samenwerking op plaatselijk niveau bepalen. Boze De twee synodes zijn het erover eens, dat druk van bovenaf uit den boze is. De gecombineerde synode zal haar vingers niet branden aan een uitspraak over toekomstige hereni ging die met zoveel veiligheid is omgeven. Zo'n uitspraak is eigen lijk niet méér dan een bevestiging van wat er al is: in meer dan hon derd plaatsen gaan de twee kerken al geheel (federaties) of gedeelte lijk samen, en ook op andere ni veaus doen ze steeds meer met el kaar. Dat is niet meer ongedaan te maken. Logisch dat je dan als landelijke kerken niet meer 'vrijblijvend' te genover elkaar kunt staan. Dat is wel het minste dat over de term 'in staat van hereniging' gezegd kan worden. Toch is het goed, dit nu officieel uit te spreken, want het is natuur lijk wel de bedoeling dat het niet bij deze honderd gemeenten blijft. Zonder druk van bovenaf te willen uitoefenen, zullen de synodes er niet meer onderuit kunnen de wa gen op de weg naar hereniging van tijd tot tijd flink voort te trekken. En dan maar oppassen dat er nie mand uitvalt en eronder komt. De scheiding duurt nu honderd jaar. Dat hef je niet zomaar op van de ene op de andere dag. Maar het hoeft ook geen eeuw meer te duren. kerk Voorschoten) elke zat. 9.45 bijbel studie, 10.45 predikdienst. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. Genoot- zo. 11; Herensingel z 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7. zo. 9.30 10.45 en 12.15; Merenwyk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 zie geref. kerk, 7 ds. v. Driel. Geref. Kerk 10 gez. gezinsdienst, ds. Bogers, Alphen, 6.30 ds. v. Wijngaarden. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4 kand. v. Mourik, Goes. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. Lapré, Koude kerk, 5 ds. v.d. Kamp, Rijns.woude; Kruiskerk 10 ds. v.d. Heiden; Opstan- dingskerk 10 ds. C. Snoei, Scherpen- zeel, 5 zie Salv.kerk; G. Herderkerk 10 drs. Brombacher, 5 ds. Mulder; De Bron 9.15 ds. Taselaar. 10.15 ds. Mulder, 6.30 ds. Verheul; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Verheul; Driehoorne 7 nam. rk. viering; Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals en ds. Thieme (Boskoop); Sionskerk (Meteoor laan) 9.30 ds. Ouwendyk. 6.30 ds. Boer, Benthuizen. Geref. KerkMar.kerk 10 dr. v. Raalte, Driebergen, 6.30 kand. P. Baane; Salv.kerk 10 ds. v. Wijngaarden, 5 ds. Bovenberg, Leiden, jeugddienst. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 ds. M. de Jong, 4.30 ds. Bouma, Sliedrecht. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. v.d. Meij. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Mo- lenwerfstr. 1) 10 en 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 hr. J. v. Barneveld, 6.30 ds. C. de Jong. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 hr. J. v.d. Brink. Pinkstergem. (school Batestein 16) 10. Kring (V, Heering, Leiden. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, z en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10.30 ds. Los, Pijnacker. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. v. Aalst. 5 nov. 9.30. 3 en 7 ds. v. Aalst, dankdag. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. De Wilde. Soest, 6.30 ds. v.d. Hoef; Salv.kerk 10 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Wieman; Bethl.kerk 10 ds. Wieman, 6.30 ds. Quak, Vianen. Geref. Kerk 10 ds. El- derman, 6.30 ds. v.d. Berg. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 en 4.30 ds. Mouis- sie, ha. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem. 9 ds. v. Beek. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk' 9.30 ds. Vlasblom, 6.30 dr. Haitsma; De Stek 9.30 ds. G. de Jong. Geref. Kerk 9.30 ds. v. 't Hoff, 5 ds. G. de Jong. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Ribbers. Geref. Gem. 9.30 leesdienst, 7 ds. Boogaard, 5 'De barmhartige Samaritaan' (Lu cas 10). Een houtsnede van de beel dend kunstenaar Rudi Seidel (48) uit Assen. Tot en met 30 november is zijn werk te zien in het Bijbels Museum te Amsterdam (Heren gracht 366, dinsdag tot en met za terdag van 10 tot 5 en op zondag van 1 tot 5 uur). Alle 33 bijbelpren ten heeft Seidel aan dit museum geschonken. Zijn motief was: daar kennen ze de bijbel en zullen ze be grijpen wat ik bedoel. Houtsnede is de oudste druk techniek. In het begin van de veer tiende eeuw werd deze techniek in Europa voor het eerst toegepast en de bijbel zo voor ongeletterden toe gankelijk gemaakt. De prenten wa ren toen klein; papier was kost baar. Rudi Seidel daarentegen maakt soms houtsneden op formaten die zelden eerder werden gebruikt. In het Bijbels Museum is een drieluik van hem te zien van drie meter breed en bijna twee meter hoog. Ti tel: 'Intocht van Christus in Neder land'. Met dit opschrift wilde hij tot uitdrukking brengen, dat de bijbel een actueel boek is. Hij is een so ciaal sterk bewogen kunstenaar. Directeur ds. T^j. Bijlsma in zijn inleiding tot de tentoonstelling: "Seidel is niet als kind met de bijbel opgegroeid. Hij heeft de bij bel zelf 'ontdekt'. Bovendien her kende hij al lezend daarin de kri tiek op een samenleving waarin de rijken steeds rijker worden ten koste van de armen. Zijn kritiek op de maatschappij steekt hij niet on der stoelen of banken. De bijbel is voor hem daarbij dikwijls een me destander bij wie je in hoger be roep kunt gaan. Wat Jezus gezegd en gedaan heeft, daar kun je niet omheen, vindt hij". Zijn serie bijbelprenten is ont staan vanuit deze betrokkenheid. Seidel is een van de weinigen in ons land die regelmatig de bijbel als bron kiest voor zijn beeldende kunst. Bij de tentoonstelling wordt ook iets van de houtsnede als techniek getoond. In de catalogus is van alle tentoongestelde prenten een af beelding opgenomen. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Aarents, 6 ds. v. Niel; Ontm.kerk 10 ds. Romein, R.dam, n 7.30 ds. De Pater. 6.30 ds. Aarents. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Katwyk aan Zee. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9 30 Geref. Kerk 9.30 ds. Kersten. 5 ds. v. en 6.30 ds. De Graaf. Geref. Kerk 10 ds. Breevoort. Marinevliegkamp 10.30 ds. Baayen, Rijnsburg. 5 ds. Wilschut. Dor- Verseput. viering 25-j. ambtsjubileum, drecht, jeugddienst. Rk Kerk: dorp zat. Rk Kerk zat. 7. zo. 9.30 en 11.15. Vandaag bij uitzondering eens een kerk uit het buitenland. Ze staat in het Finse dorp Kerimaki, 12 kilometer van Savonlinna in het zuidoosten van het land. Het gebouw is de grootste volledig houten kerk ter wereld: 45 meter lang, 42 meter breed en 27 meter hoog. Er kunnen 3300 mensen in. Zoveel inwoners heeft heel Kerimaki niet. Alleen op hoogtijdagen is de kerk goed bezet, ook met mensen van buiten het dorp. De overdreven grootte is - naar sommigen beweren - het gevolg van een misverstand. De architect - die zelfvan de bouw geen getuige kon zijn - had de maten in voeten aangegeven, terwijl de bouwers dachten dat het ellen waren. In 1847 werd de kerk voltooid. Van 1972 tot 1975 werd ze van binnen en van buiten geschilderd. Het uit 1894 daterende orgel is dringend aan restauratie toe. De kerk wordt ook veel gebruikt voor concerten, zoals in het kader van het Savonlinna Operafestival. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. v. Niel, 6 ds. Hovius; O. Kerk 10 ds. Vroegindewey, 6 ds. Schuurman; Ichthusk. 10 ds. v. Sliedregt, 5 ds. Sjolle- ma; Pniélk. 9.30 ds. Schuurman, 6 ds. H. Visser; Maranathakerk (Rijnsoever) 10 ds. Visser, 6 ds. A. J. de Jong, Leiden. Overduin 2.15 ds. v.d. Beid. Wijkge- bouw 'De Hoeksteen' (Burgersdijkstr.) 10 dovendienst, hr. L. J. van Kempen. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen- college Pr. Frederikdreef 15) 10 mevr. ds. Westera-Franke, ha. Geref. Kerk Vr.kerk 10 ds. v. Breevoort, 5 ds. Koster; Triumfatork. 10 ds. Koster, 5 ds. Kerst en. Ned. Geref. K. (aula Bestevaer-ma- vo) 9.30 en 7 kand. J. Kiers. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Ge ref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. J. de Reu ver. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. On- afh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 ds. J. A. Visser, ha. HILLEGOM: Herv. Gem. zie geref. kerk. Geref. Kerk ('Hoeksteen') 10 ds. Rothfusz, zendingsdienst. 5 ds. Kris pijn. Chr. Geref. Kerk 10.30 en 5 kand. J. van Pelt. Breda. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozeflt. zat. 7. zo. 10 en 11.30. meente. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Ge ref. Kerk Dorpsk. 10 en 6.30 (zangdienst) ds. Doesburg; Hoofdstr. 10 ds. v.d. Bom; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. Knorth. Leythenrode 10 ds. W. de Leeuw. Elis.ziekenhuis 9.30 ds. Brom- met, 11 hoogmis. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. J. de Vries, ha. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schilt. Geref. Kerk 9.30 ds. P. de Bruijn, O.geest, 7 evang.dienst. Rk Kerk zat. 7. zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. De Gelder; Pauluskerk 10 en 7 ds. 't Hooft. Geref. Kerk 10 (ha) en 5 ds. Bos wijk. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 4.30 stud. P. Gort. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 ds. Vos, 5 br. G. Rietkerk, leesdienst. Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. v. Dijken. Geref. Gem. 10 en 4 ds. Den Boer, 5 nov. 10 en 4 ds. Den Boer (dankdag). Evange liegemeente (Heereweg 52a) 9.45 hr. J. Spaargaren. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 9 en 11; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30 en 11. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 hr. Goedhart, 6.30 hr. N. Stam, jeugddienst, mmv koor. Geref. Kerk 9.30 ds. Noote- boom. Chr. Geref. Kerk 8.30 leesdienst, 7 ds. Beekhuis, R.dam, in remonstr. kerk. Remonstr. Gem. 10 ds. Friederich. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. De Graaff. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Berg, Bodegraven, 7 ds. De Boer, Hoofddorp. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Ten Voorde, 7 ds. Kret, S.heim, ont- moetingsdienst. Geref. Kerk 9.30 ds. Wijngaarden, 4.30 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 kand. H. Wey. Rk Kerk NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. v.d. Mey, gezinsdienst. Rk Kerk Vic- tork. zat. 7. zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of WilLkerk geen dienst; Pauluskerk 10 ds. Da Costa; Gemeentecentrum (Lytw.) 10.30 ds. Kooman, maaltijd- dienst, 7 drs. I. Eggink-Hoog. Geref. Kerk 10 ds. Plomp, viering maaltijd. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 en 4 ds. De Lange. Van Wyckerslooth 4 ds. H. Ryksen. Endegeest 10 pater H. Poel- ma. Vol le-e van gel iegem(Gem.cen trum) 4. Rk Kerk WilLkerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. 7, zo. 8.30 en OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 zie geref. kerk. Geref. K. 9.30 ds. Jaspers Focks, Dronten, gez. hervormingsdienst, 5 ds. Los, Pijnac ker. Remonstr. Gem. 10 dr. Meyering. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Kamp, 7 ds. v.d. Heiden, Al phen. Chr. Geref. K. 9.30 leesdienst, 2.15 zat. 7. z 10. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. v. Achterberg, Lei den, 7 ds. v.d. Horst. Katwijk. Geref. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geuze. Geref. Kerk (W. Verlaat) 10 dr. Haitsma, Boskoop, 7 hr. M. Schreuder. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. v.d. Lee, 5 ds. Roetman, Ermelo, 7 ds. Elgersma; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Ruitenburg; Sole Mio 9 ds. Kalkman; De Rank (Golfbaan) 10 kand. Kuijt. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Wilschut, Dordrecht, 5 ds. v.d. Lee; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. El gersma; Stichtingskerk 11 ds. Slofstra. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 ds. B. van Ginkel, A.dam. Evangeliege meente 'Shalom' geb. 'Buitenzorg' (Zee- reep) 10. Rk Kerk Zee zat. 7. zo. 10.30; Binnen zat. 7. zo. 10 en 11.30. ref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. Huisman, 5 ds. Cziria; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Czi- ria, 5 zie Laurentiuskerk; Mar.kerk 9.30 - ds. Drost, Ryswijk, 5 ds. Baayen. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Grutter. Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. v. Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 br. J. v. Duin, Noordwjjk, ha. Rk Kerk zo. 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. Koldewijn, De Kaag. 7 ds. Bie- wenga, Kamerik. Geref. Kerk 10 ds. Baas. Chr. Geref. K. 9 kand. J. W. van Pelt, Breda, 7 ds. De Groot, Den Haag, 5 nov. 7.30 nam. ds. Aarnoudse, dank stond. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. Stam, gezinsdienst, 6.30 kand. v. Dis, Wasse- Geref. Kerk 9.30 ds. Merkelijn, Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 dr. Vermeulen, 6.30 ds. v. Roon, Zeist. Ge ref. Kerk 10 ds. Snel. 6.30 ds. VollmüUer, Zuidland. Marinevliegkamp 10.30 ds. VOORSCHOTEN: Herv. Gem Dorpskerk 10 ds. v.d. Schoot; De Ont moeting (Noordhofland) 10 ds. Blanken. Oogstdiensten. Hulp en Heil (Schaken- bosch) 10 ds. Honig, dankdag, mmv Oratoriumkoor Bennebroek. Herv. evang. op geref. grondslag (Lucas-colle- ge, Beeth.laan) 9.30 ds. Poort, Oister- wijk, 4.30 ds. Harteman, Moerkapelle, dond. 6 nov. 7.30 ds. Arkeraats, Giessen- dam, dankstond. Geref. Kerk 10 (oogst- dienst) en 7 ds. De Zwart. Geref. K. Vryg. (Bachlaan) 10 en 3.30 ds. W. de Graaff. Aulagemeenschap Noordhof land 10.30 woorddienst. Rk Kerk Laur- .kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk. zat. 7, zo. 10. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands, J. v. Hoof- laan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Goossen, 5 ds. Verwe- lius, Veenendaal; Hoeksteen 9.30 ds. v. Rossum, Waarder, 6.30 ds. Schipaan- boord; Bethelk. 9.30 ds. Schipaanboord, 5 ds. Goossen; Imm.kerk 10 ds. Bou- huys, Leiden, 7 ds. F. Bos, Den Haag. Geref. Kerk Kruisk. 10 ds. Bongers, 5 ds. Mondeel; Ontm.kerk 10 ds. De Moor. Geref. K. Vryg. (Kruiskerk) 8.45 ds. Veldman, Zeist, 2.45 ds. Houtman, Lei den. Remonstr. Gem. 10 mevr. ds. Hoff, WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. v.d. Woude, 4.30 ds. Abma, Gou da, 7 leerdienst; Kievietk. 10 dr. Vlym, V.schoten; Messiask. 10 ds. v. Waasber- gen; Dorpscentrum 9.30 kand. v. Dis. Geref. Kerk Zijllaan 10 ds. Steenstra, 7 ds. v.d. Woude. Ned. Prot. Bond (Kerk- dam) 10.30 ds. Fockema Andreae. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. Pettinga, Utrecht, 6.30 ds. Moll, Alphen, jeugddienst. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Aalders. Ned. Prot. Bond (De Wyk) 10.30 ds. Roos. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 hr. De Haan. Geref. Kerk 9.30 hr. Schreu der, 7 ds. W. Bruijn, Gouda. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus, oogstdienst. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7. zo. 10; Meerburgkerk H. Rijndijk zat. 7. Jong, Woerden, 6.30 kand. v. Wallinga. In Leiderdorp zijn de namen 'hervormde gemeente' en 'gereformeerde kerk' al vervangen door de aanduiding 'Herv.lGeref. Kerkengemeenschap'. Er is geen hervormd college van kerkvoogden en ook geen gereformeerde commissie van beheer meer, maar een gezamenlijk 'college van beheer'. De kerkengemeenschap heeft vijf predi kanten en drie kerkgebouwen tegenwoordig veroorloven bij ko men, wat komt er dan nog terecht van het doel van de Bond: verbrei ding en verdediging van de Waar heid in de Hervormde Kerk. Voor hun bezwaren vinden de hervormde Bonders ongevraagd steun bij de rechts-gereformeer- den, die enige jaren geleden het Confessioneel Gereformeerd Be raad hebben opgericht om te voor komen dat hun eigen kerk in al te vrijzinnig vaarwater zou verzeilen. Zei de gereformeerde predikant L. H. Kwast uit Kollum afgelopen zaterdag op een Appèldag van dit Beraad niet, dat de Gereformeerde Kerken de belijdenis in de motten- ballen hebben gelegd? Van cate- chismusprediking hoor je nauwe lijks meer en het ondertekenings formulier voor ambtsdragers is in feite buiten werking gesteld. "De Gereformeerden zijn een winkel van Sinkel geworden. Over het be lijden heerst een dodelijk zwij- (foto Wim Dijkman) gen". Onverdachte Bonders zullen 'van nature' een gereformeerde niet gauw bijvallen in zaken van Schrift en belijdenis, maar Kwast - ook nog hoofdredacteur van de Friese Kerkbode - zou op dit punt hun man kunnen zijn. Kan het nog beter: gereformeerden leveren zélf het bewijs. En de zorg van de Bond over het schriftuurlijke peil van de eigen 'vaderlandse kerk' is toch al groot genoeg.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13