Bonn op Syrië Nu ook druk van Syrische leider Assad diep in de zorgen Kus voor dictator Razzia naar RAF mam Moskou overweegt soepeler emigratie TASS wijst VS- voorstellen af DORP MOET VERDWIJNEN 'Politie liet Machel kreperen' Vervanging ambassadeur uitgesteld DONDERDAG 30 OKTOBER 1986 PAGINA 7 BONN/PARIJS/BRUSSEL (UPI/DPA/AFP/Rtr./ANP/AP) - De Westduitse regering stelt, als antwoord op de Britse oproep sancties te nemen jegens Syrië, de vervanging van zijn ambassadeur in Damascus uit. De regering van bondskanselier Helmut Kohl zal de diplomatieke betrekkingen met Syrië niet ver breken, maar de routine-vervan- ging van de ambassadeur hangt af Arabische terroristen, dat op 17 Woordvoerder Ost legde verband tussen eventuele strafmaatregelen tegen Syrië en de uitkomst van het proces in West-Berlijn tegen twee Een kus voor de vrede het verloop van het proces te gen een Arabische terrorist in West-Berlijn. Regeringswoord voerder Friedhelm Ost verklaarde gisteren in Bonn dat ook wordt on derzocht of het personeel van de Syrische ambassade en van de Sy rische luchtvaartmaatschappij di plomatieke of andere voorrechten heeft misbruikt. Als dat wordt be wezen zullen de vluchten van de luchtvaartmaatschappij en het aantal personeelsleden in de Bondsrepubliek worden beperkt. vember begint. De Arabieren wor den beschuldigd van de bomaan slag op de Duits/Arabische vereni ging op 29 maart. Een van hen is Ahmed Hasi, een broer van Nezar Hindawi, die vorige week in Lon den werd veroordeeld wegens een poging tot een aanslag op een Is raëlisch passagiersvliegtuig. Hin- dawi's verklaringen brachten de Britse regering vorige week tot het verbreken van de diplomatieke be trekkingen met Syrië. De maatregelen worden door Frankrijk Bonn genomen uit solidariteit met Groot-Brittannië en liggen in het verlengde van de stappen waar over de 12 ministers van buiten' landse zaken maandag konden worden. de van 8 tot 17 september kwamen 10 mensen om het leven en raakten 162 anderen gewond. De centrum-rechtse regering van Frankrijk heeft de afgelopen maanden geweigerd toestemming te geven voor nieuwe wapenleve ringen aan Syrië. De uitvoering van al overeengekomen verkopen is door de regering in Parijs „ge blokkeerd". Dit heeft de Franse A XTfr„ A A A x minister van buitenlandse zaken, SANTIAGO (AFP/KNA) - Barbara Jean-Bernard Raimond, gisteren Palacios, Miss Universe 1986, heeft verklaard. gisteren een zoen op de wang van president Augusto Pinochet van E G Chili gedrukt, na hem uit naam van de jeugd een vredesboodschap ter De Europese Gemeenschap zal hand te hebben gesteld. Generaal Pinochet ontving Miss voorlopig geen extra subsidies ver van de mensenrechten in het land nauwlettend in de gaten te houden. Twee Chilenen, die bijna twee jaar hebben doorgebracht in'het gebouw van de Zweedse ambassa de in Santiago, zijn gisteren naar Zweden gevlogen. Dit heeft een woordvoerdervan de ambassade Syrische autoriteiten hebben op verzoek van de Franse regering ter roristen in Libanon onder druk ge- zetom een einde te maken aan een l uxomhure nlet eens golf aanslagen die Parijs verleden Luxemburg niet eens trnf nit „iatArpn De Westduitse ambassadeur Heribert Wöckel verlaat volgende maand Damascus voor de normale driejaarlijkse vervanging. Zijn post kan open blijven wegens de ver denking dat Syrië achter terroristi sche daden in het buitenland zit. Ost verklaarde dat West-Duitsland voorts een verbod op wapenver koop aan Syrië zal instellen en dat over het aangekondigde krediet van 56 miljoen mark aan Damas cus nog niet het laatste woord is gesproken. Maar, zei hij, Bohn wenst de formele diplomatieke be trekkingen met Syrië aanhouden, in het belang van Europese aanwe zigheid in het Midden-Oosten. Buitenland kort Palme Lisbet Palme, weduwe van de vermoorde socialistische premier van Zweden Olof Palme, heeft gis teren in Washington de postuum aan haar man toegekende vredes prijs Albert Einstein-1986 in ont vangst genomen. Mevrouw Palme heeft de 50.000 dollar die aan de prijs zijn verbonden, geschonken aan een stichting die vraagstukken van vrede en ontwapening bestu deert. Thatcher liegt Een lid van het Britse Lagerhuis is gisteren uit de Kamer verwij derd omdat het premier Margaret Thatcher een deugniet en leuge naarster had genoemd die bedroog en om de tuin leidde. De socialist Tam Dalyell uitte zijn beschuldi gingen tijdens een debat over de Westlandaffaire. Dalyell zei dat de premier een hardnekkige en brutale bedrieg ster was die zich nu verschool ach ter cynisch spel. Toen de voorzitter hem verzocht de opmerking terug te nemen, antwoordde Dalyell: „I say she is a bounder, a liar, a decei ver, a cheat and a crook". maand trof. Dit meldde gisteren het gezaghebbende Franse dag blad Le Monde. In het bericht, waarvoor geen bronnen worden vermeld, wordt aangevoerd dat de 'Abdallah-clan', broers van de in Frankrijk gevan gen zittende Georges Ibrahim Ab- dallah, ermee akkoord is gegaan om de activiteiten in Frankrijk 'op te schorten tot februari 1987'. De groep zou die bereidheid hebben getoond na zwaar onder druk te zijn gezet door leden van de Syri sche geheime dienst. Bij een vijftal bomaanslagen in Parijs in de perio- lenen op de export van graan naar Universe, vergezeld van de Ameri- bekendgemaakt. De militaire rege- Syrië, op voorwaarde dat de Ver- kaanse Miss Youth, Allison Brown, ring van generaal Augusto Pino- emgde Staten dezelfde houding in het Palacio de la Moneda in San- chet had een dag eerder gezegd Ar- turo Tapia en Ramon Echeverna op humanitaire gronden te laten gaan. Het besluit volgt op herhaal delijke verzoeken hiertoe van de Zweedse regering. De mannen zochten begin 1985 hun toevlucht in de ambassade na dat het bewind hen had beschul digd betrokken te zijn geweest bij een aanval op een politiestation. aannemen. De Europese Commis- tiago. De Venozolaanse Barbara sie, het dagelijks bestuur van de Palacios wilde na de ontvangst EG, wil wel gewone exportrestitu- niets zeggen. Ervóór had ze gezegd ties blijven toekennen. dat ze een vredesboodschap voor Exportrestituties worden gege- de president had in het kader van de afzet van de dure Euro. haar zending als ambassadriCe van pese landbouwprodukten op de wereldmarkt mogelijk te maken. Na de lancering van het Ameri kaanse Biceps-programma (be de jeugd. Een rooms-katholieke instantie n Chili maakte gisteren bekend doeld om de" export van Ameri- dat in de eerste helft van 1986 in kaans graan te stimuleren) maakte het land ruim 42.000 schendingen MOSKOU (UPI/AP) - De Sowjet- Unie is bezig de emigratieprocedu res te herzien en binnenkort zullen nieuwe regelingen worden bekend gemaakt. Joeri Kasjlev, die op het ministerie van buitenlandse zaken is belast met humanitaire en cultu rele aangelegenheden, zei dit giste ren op een persconferentie in Mos kou. Kasjlev, die de Sowjet-delegatie zal leiden op de komende Europe se veiligheidsconferentie in We nen,. verklaarde dat de Sowjet- Unie de administratieve procedu res onderzoekt. Men zal erop toezien dat ze in overeenstemming zijn met de "in ternationale verplichtingen" die de Sowjet-Unie is aangegaan op het gebied van de mensenrechten. "We vervolmaken deze administratieve documenten en zij zullen worden gepubliceerd", aldus Kasjlev. De westerse landen zullen in We nen, waar.de slotakte van Helsinki MOSKOU (AP) - Het Russische persbureau TASS heeft gisteren de nieuwe Amerikaanse voorstellen bij de wapenbesprekingen in Ge- nève een 'een schreeuwende' mis lukking genoemd. Voorts beschul digde TASS de VS ervan de onder handelingen te willen laten vastlo pen met voorstellen, waarvan van te voren al vaststaat dat ze door de Sowjet-Unie zullen worden ver worpen. de Commissie bekend dat zij voorkomende gevallen zou reage ren met extra restituties. Volgens de EG is het Amerikaanse pro gramma gericht op traditionele Eu ropese exportmarkten, zoals Noord-Afrika en het Midden-Oos ten. mensenrechten plaats hebben gevonden. De cijfers van het vica riaat van het aartsbisdom Santiago zijn gepubliceerd in het Engelse weekblad „The Tablet". De rooms-katholieke instelling stelt zichzelf ten doel de armen te ondersteunen en de eerbiediging DÜSSELDORF (AP) - Meer dan 800 politieagenten hebben gisteren in de Westduitse stad Düsseldorf een wooncomplex uitgekamd op zoek naar sporen van de moorde naars van Gerold vón Braunmühl, de topambtenaar van het Westduit se ministerie van buitenlandse za ken die op 10 oktober werd dood geschoten. Bij de actie werden twee mensen gearresteerd. Verder nam de poli tie munitie in beslag en materiaal dat kan worden gebruikt voor het vervaardigen van bommen. Bij het doorzoeken van de meer dan 20 appartementen in een arbei derswijk in Düsseldorf werd een kopie aangetroffen van de brief die de terreurorganisatie Rote Armee Fraktion (RAF) na de moord op von Braunmühl had verstuurd. Hierin eiste zij de verantwoorde lijkheid op voor de aanslag. Alexander Prechtel, de woord voerder van het openbaar ministe rie in Karlsruhe, verklaarde dat de politie ook een scanner heeft ge vonden, waarmee politieberichten kunnen worden opgevangen, en een aantal exemplaren van de on dergrondse RAF-krant 'Samen strijden'. Voorts werden op ver schillende plaatsen verdovende middelen ontdekt, alsook maskers en katapults. wordt getoetst, bij de Sowjet-Unie aandringen op een soepeler emi- gratiebeleid. Kasjlev merkte overi gens op dat veel mensen die de Sowjet-Unie hebben verlaten, weer willen terugkeren. "We heb ben ambassades die meer dan 1000 verzoeken hebben liggen", aldus de functionaris. Vrienden van de Russin Inessa Flerov hebben bevestigd dat de Sowjet-Unie een uitreisvergun ning heeft verleend aan haar, haar echtgenoot en twee kinderen. Zij mogen naar Israël vertrekken waar Inessa zal meewerken aan een beenmergtransplantatie ten behoe ve van haar broer die aan leukemie lijdt. De Flerovs zullen maandag op het vliegtuig stappen en rechts reeks naar Israel reizen. Michail Shirman, Inessa's broer, bezocht vorige maand de top tussen Rea gan en Gorbatsjov op IJsland om bij de Sowjet-autoriteiten te plei ten voor het vertrek van zijn zus. Voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog zullen nabestaanden en familieleden van Belgen die tij dens de oorlog in de Sowjet-Unie zijn omgekomen toestemming de graven van de overledenen bezoe ken. Dit isv gisteren meegedeeld door de Belgische vereniging van families van verdwenen slachtof fers. De Russiche autoriteiten hebben de Belgische regering een lijst met de namen van 30 Belgen overhan digd die kort na de oorlog zijn om gekomen in een kamp in Tambov. Zij liggen begraven op een begraaf plaats in Kersanov, 500 kilometer ten oosten van Moskou. Israël/atoombom NEW YORK (Rtr) - De Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties heeft Israël gisteren opnieuw gevraagd zijn kerninstallaties te plaatsen onder de garanties van het Internationale Bureau voor Kernenergie. De Algemene Verga dering nam een desbetreffende re solutie aan met 86 tegen 5 stem men bij 551 onthoudingen. De garanties van het Internationale Bureau voor Kernenergie zijn be doeld om te voorkomen dat kern- installaties worden gebruikt voor de ontwikkeling van kernwapens. ADVERTENTIE RIANO (ANP) - Een boze inwoner van het Spaanse dorpje Riano wordt door zijn vrouw ervan weerhouden om met een stok de politie te lijf te gaan. De bewoners van Riano hebben vijftien dagen de tijd om hun woningen te verlaten, omdat er een stuwmeer zal ontstaan. De politie trad op tegen demonstranten, die protesteerden tegen de dam. WÉL JOHANNESBURG (AP) - De Mo- zambikaanse president Samora Machel heeft na het vliegtuigonge luk in Zuid-Afrika nog uren ge leefd. De zwaar gewonde president was nog in leven toen de Zuidafri- kaanse politie bij het wrak arri veerde en dorpelingen wegjoeg die de gewonden probeerden te hel pen. Dat heeft een Zuidafrikaans blad gemeld. Ilanga, een in Durban verschij nende krant in de zülu-taal, citeer de een Zuidafrikaanse verpleeg ster die van bewoners van het dorp Mbuzini had gehoord dat Machel nog ademde toen de politie hen wegstuurde. Dat gebeurde in de vroege ochtend van 20 oktober, vier uur nadat het toestel was neer gestort. Ilanga schreef dat de verpleeg- (foto anp) ster met een aantal collega's als eersten, r bulance i waren aangekomen. Het lichaam van president Machel was toen al bedekt. De dorpelingen waren al ter plaatse, drie uur voordat de politie arriveerde en de mensen, die voor de gewonden zorgden, wegjoeg. 'De bewoners zeiden dat president Machel nog leefde toen hen werd gevraagd te vertrekken,' aldus de krant. Een cameraman die het ongeluk overleefde, de 23-jarige Almeida Pedro, vertelde dat de politie geen enkele poging had gedaan de ge wonden te helpen. 'Er zijn mensen gestorven doordat ze niet geholpen werden,' zei hij op een persconfe rentie in Maputo. De politieman nen zouden zich alleen hebben geïnteresseerd in documenten en bagage die aan boord waren. Brengen geld in het laatje. SHARP» KASREGISTERS. WEEGSCHALEN SLAGERIJ HORECAMACHINES BALISTRAAT 4 2022 XZ HAARLUI TEL023261493 Koeweit Iraakse straaljagers hebben gis teren een vliegtuig met een gezant DEN HAAG (ANP) - De Syrische van de emir van Koeweit aan president Hafez el-Assad ziet zich boord gedwongen het Iraanse dezer dagen gesteld voor de ern- luchtruim te verlaten. De machine stigste problemen van zijn zestien is in de Sowjet-Unie geland. In het jaar oude bewind. De vraag is of de toestel, dat van Damascus onder- president gezien het internationale weg was naar Teheran, bevond isolement van Syrië en de groeien- zich de oud-minister van oliezaken de binnenlands-politieke en econo- van Koeweit. Abdel al-Atiqi had mische problemen zijn greep op ei- een uitnodiging van de emir bij gen land en de regio kan behou- zich voor de president van Iran. den, zo menen waarnemers. Hierin werd deze gevraagd in ja nuari een islamitische topconfe- De afgelopen maanden rentie bij te wonen. Atiqi heeft eer- nomische crisis der Amman, Bagdad en Damascus drongen tot het bezocht om de leiders van Jorda- van de burgers. Hoewel het gewaarschuwd dat het soortgelijke bestraffing staat te wachten als zijn betrokkenheid bij het terrorisme wordt bewezen. De Amerikaanse regering haalde vorige week nadat Groot-Britannië de diplomatieke betrekkingen met Syrië verbrak, uit solidariteit haar ambassadeur terug uit Damascus. President Assad heeft steeds te gengesproken dat zijn land het in- ternationale terrorisme hand- en Syrië doorge- spandiensten verleent. Ook be- gelykse leven roemt de president zich erop dat - :wel het socia- hij hard werkt aan de vrijlating van nië, Irak en Syrië voor deze topbij- hstisch bestuurde land beschikt 21 buitenlanders die in Libanon over grote natuurlijke hulpbron- 2ijn ontvoerd kennelijk om het nen, moet de bevolking de broe- beeld van Syrië in de Internationa- knem steeds verder aanhalen. le gemeenschap te verbeteren. Het olotselinee drukverlies Cons+umeriteng?ederen en ™edlca" Maar Syrië's banden met het isla- waardoor een^Airbus van^dejrh^ CJpSS KSSr landSe UtTSÏoanT Iraans^ i^oepenf^oals de Hizbob eenkomst uit te nodigen. Airbus lukte, is veroorzaakt door de expf O- beperkt^le^oornore^ lah-beweging, westerse gijzelaars eerder deze week bijn jr de explo- beperkt. Hierdoor floreert de zwar- h^hh^n vrii c^iat^n handgranaat. Deze was te markt als nooit tevoren. De offi- m een afva bak aan boord van het ciëie „toeristen"-koers van het Sy- Ondergronds toestel geplaatst. Dit heeft de Ja- rische pond is 9.75 tegenover de U1 panse politie verklaard. doiiar. Op de zwarte markt betalen In eige" la"d heeft Assad proble- de Syriërs momenteel tot 25 pond ™et ondergrondse oppositio- De politie ondervraagt een 43-ja- Voor een dollar nele gr?ePfn- Medio apnl kostte rige Japanner, die ervan wordt ver- een serie bomaanslagen op ver dacht lid te zijn van een gangster- Bestraffing scheidene plaatsen in West-Syrië bende en de bom te hebben ge- TT A. volgens officiële cijfers aan rond plaatst. Hij is een van de 62 mensen H.et internationale isolement van 150 mensen het leven, onder wie die in het incident gewond raak- Syrié wordt dezer dagen nog ver-een aantal militairen. De regering ten. Er waren 246 mensen aan scherpt door maatregelen van in Damascus beschuldigde Israël boord. Groot-Brittannië en andere wester- van de aanslagen, maar recente se landen, die Damascus beschul- aanwijzingen gaan in de richting ANC digen van betrokkenheid bij het in- van de Moslim-broederschap, een ternationale terrorisme. Wapenle- fundamentalistische islamitische De rechtbank van Johannesburg veranties aan Damascus zijn vol- groep die het seculiere bewind van heeft gisteren een blanke Zuidafri- gens de Franse regering gestaakt, Assads Alawieten-sekte van de is- kaan, die sympathiseerde met het terwijl ook de financiële steun van lam bestrijdt. Een oppositiegroep verboden Afrikaanse Nationale de Europese Gemeenschap dreigt die zich „Nationale alliantie voor Congres (ANC), wegens „terroris- stuk te lopen op een Brits veto. De de bevrijding van Syrië" noemt, me" tot tien jaar gevangenisstraf Verenigde Staten hebben Syrië na deelde vorige week vanuit Cairo veroordeeld. de luchtaanvallen op Libië in april mee dat de Syrische regering deze maand massale arrestaties uitvoer de in oppositiekringen. De golf aanhoudingen begon nadat spre kers tijdens een bijeenkomst in Damascus het herstel van de de mocratie en vrijlating van gevange nen hadden geëist, aldus de groep. Hoewel deze gebeurtenissen niet als een serieuze bedreiging voor de stabiliteit van het Alawitische-min- derheidsbewind worden gezien, beschouwen waarnemers ze als een nieuw teken van de ontevre denheid over de economische cri sis. Hartziekte Het enige waarover momenteel niet wordt gespeculeerd is Assads gezondheid, die van groot belang is voor de continuïteit van het be wind. De president werd ruim twee jaar geleden geopereerd aan wat werd genoemd een ernstige hartziekte. Zijn ziekte lokte een strijd uit om de opvolging tussen zijn broer, de impopulaire Rifaat Assad, en hoge militairen zoals het hoofd van de inlichtingendienst van de luchtmacht, generaal Mo hammed Khouli. Maar de onver- slijtbare Assad, die in 1970 aan de macht kwam na een reeks staats grepen en tegencoups, keerde na het verblijf in het ziekenhuis krachtiger terug dan ooit. Enkele maanden nadat hij de teugels weer in handen had, ver ving Syrië - de trouwste Arabische bondgenoot van de Sowjet-Unie - de Verenigde Staten en Israël als de overheersende buitenlandse macht in het verscheurde Libanon. Maar het westelijke buurland raak te de afgelopen jaren sterker ver deeld dan ooit, een teken dat Assad en vice-president Abdel Halim Khaddam zich mogelijk hebben verkeken op de uitvoering van hun verklaarde doel het onregeerbare Libanon te pacificeren. Bovendien kost de aanwezigheid van rond 25.000 man Syrische troepen Da mascus een miljoen Syrische pond per dag. Met een tekort op de handelsba lans van ten minste 2 miljard dollar over 1985 en een buitenlandse schuld van zeker 8 miljard gulden wordt de druk in de hele Syrische economie gevoeld. En hoewel er onlangs twee nieuwe oliebronnen in werking werden gesteld, waar door de energierekening wordt verlaagd, drukken de militaire uit gaven steeds zwaarder op de be groting. Het defensie-budget liep van 12 procent in 1982 op tot 17 procent van het bruto-nationaal produkt (1984). Oliecrisis Daarentegen zijn de inkomsten van Syrische arbeiders die in lan den aan de Perzische Golf werken, momenteel veel lager dan ten tijde van de oliecrisis, toen ze ruim een miljard gulden beliepen. De finan ciële hulp van Arabische staten aan Damascus, in 1981 nog rond 4 miljard gulden, is gedaald tot rond rond 1.7 miljard gulden. Alleen Sa- oedi-Arabië, de grootste financier, doet volgens meldingen zijn belof- i steun ad 1.25 miljard per jaar Syrië ontving de afg< Iraanse olie ter waarde van tiental len miljoenen guldens in ruil voor steun aan dat land in de zes jaar oude Golfoorlog met Irak. Nu is deze bevoorrading door toegeno men spanningen tussen Damascus en Teheran praktisch stil komen te liggen. De Jordaanse koning Hoes sein tracht de laatste maanden een verzoening tot stand te brengen tussen de aartsvijanden Syrië en Irak. Westerse diplomaten ver wachten geen directe wijziging in de betrekkingen tussen de vijandi ge vleugels van de Arabische Baath-partij in Bagdad en Damas cus. Maar Assad lijkt wel, om ver scheidene redenen, bezig zijn ban den met Iran opnieuw te bezien. Deze koerswijziging wordt ook ingegeven door het besef dat de be trekkingen met het radicale Iran Damascus behalve de goedkope oliebevoorrading weinig hebben opgeleverd. Toenadering tot Irak zou het iso lement van Syrië in de Arabische wereld kunnen verlichten en nieu we inkomsten kunnen opleveren als Assad een Iraakse oliepijplei ding die door zijn land loopt, hero pent. Voorts heeft Assad volgens berichten genoeg van de steeds on afhankelijker optredende pro- Iraanse strijders in door Syrië be heerste gebieden in Libanon. Dat zijn pogingen om de Amerikaanse en Franse gijzelaars in Libanon vrij te krijgen niets hebben opgele verd, betekent gezichtsverlies voor de Syrische president. De Franse minister van binnen landse zaken, Charles Pasqa, pleit te onlangs in een interview met een Saoedisch dagblad Syrië vrij van betrokkenheid bij terroristische aanslagen. Pasqa prees Damascus wegens zijn samenwerking met Frankrijk bij de bestrijding van het terrorisme. Maar met de voort gaande beschuldigingen aan het adres van Damascus en de aan staande berechting van Arabische terroristen in verscheidene West- europese landen, ziet het er niet naar uit dat het isolement van het bewind van president Assad op korte termijn wordt verlicht.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7