Dees moet hogere premie voorkomen K. de Vries gaat enquête leiden Bij ziektekostenverzekeraars Nieuwe kogel politie klaar voor gebruik De Graaf wil niet wachten met nieuw sociaal stelsel FESOF S? Weer vier jaar tegen arts De Terp geëist 'Leven in de nor onmenselijk' Van Rooy opvolger van Heerma Steeds minder slechte auto's door keuring DONDERDAG 30 OKTOBER 1986 DEN HAAG (GPD/ANP) - De Tweede Kamer wil dat staatssecretaris Dees (volksgezond heid) een stokje steekt voor een dreigende forse verhoging van de premies voor particu liere ziektekostenverzekeringen. Dit bleek gisteren tijdens de behandeling van begroting Volksgezondheid. De verzekeringsmaatschappijen willen volgend jaar 400 miljoen ex tra binnenhalen, om de lasten te dekken die zijn veroorzaakt door de opheffing van de vrijwillige zie-j, kenfondsverzekering. Daardoor zijn onder meer veel bejaarden bij de particuliere verzekeraars te recht gekomen. De kamerleden Muller-van Ast (PvdA), Lansink (CDA) en Nijhuis (WD) willen dat het kabinet over legt met de verzekeraars en even tueel een verbod uitvaardigt op te forse premieverhogingen. Nijhuis plaatste gisteren vraagtekens bij de berekeningen van de verzeke raars. Een tekort van 30 gulden per standaardpakket kan volgens hem niet juist zijn. Hij maande de bewindsman ook te zorgen dat de 'weggemoffelde' reserves van de vrijwillige zieken fondsverzekering weer beschik baar komen. Tot ongenoegen van de Tweede Kamer hebben de zie kenfondsen overschotten uit het verleden ondergebracht in afzon derlijke stichtingen. Dees moet in grijpen als het geld niet spoedig te rug komt, meent Nijhuis. Dat kan bijvoorbeeld door door gedeeltelij ke verrekening van de bijdrage die de particuliere verzekeraars voor de ziekenfondsen moeten leveren, omdat die verhoudingsgewijs nu meer ouderen in het bestand heb ben. Muller-van Ast verklaarde dat de PvdA vorig jaar al had gewaar schuwd tegen de privatering van de vrijwillige ziekenfondsverzeke ring, die nu zo'n zo'n hoge reke ning oplevert. Bij motie vroeg zij paal en perk te stellen aan de pre- mieverhogingen voor de particu liere ziektekostenverzekering. Ook wil de PvdA weten wat de koop- UTRECHT (ANP) - De nieuwe po litiekogel kan over ruim een jaar worden gebruikt. Aanvullend on derzoek van het gerechtelijk ge neeskundig laboratorium naar de werking van de kogel heeft uitge wezen dat de munitie 'Action mo del III' in vlees niet vervormt of fragmenteert. De munitie past bo vendien binnen met internationale militaire verdragen, heeft een zegs man op het ministerie van binnen landse zaken gisteren desgevraagd meegedeeld. De onderzoeksrapporten liggen nu bij de ministers van binnen landse zaken en justitie. Als beide ministers tot invoering van de 'Ac tion model III' besluiten, duurt het nog ruim een jaar voordat alle ge meentelijke politiekprpsen en de rijkspolitie over de kogel kunnen beschikken. De eerste gesprekken over nieuwe munitie zijn in 1979 begonnen. De nieuwe kogel moet de huidi ge 9 mm-volmantelpatroon vervan gen. Deze patroon ketst niet alleen vaak in het dienstpistool, maar heeft ook te weinig 'stoppend ver mogen'. Aanvankelijk was geadvi seerd de zogenoemde stopkogel in te voeren. Nadat heftige protesten waren geuit tegen de verwoesten de werking van deze kogel, heeft het Westduitse wapenconcern Dy- namit Nobel uiteindelijk speciaal voor de Nederlandse politie model III ontwikkeld. Uit de proeven is gebleken dat de schade, die deze kogel in het menselijk lichaam aanricht, ongeveer het midden houdt tussen die van de volmantel- en de stopkogel. ROTTERDAM (ANP) - De recht bank in Rotterdam heeft gisteren een 24-jarige Rotterdammer ver oordeeld tot een gevangenisstraf van acht jaar en onvoorwaardelijke tbr wegens moord, doodslag en zware mishandeling. De man schoot in de nacht van 27 op 28 maart van dit jaar portier J.A. de Pina van de Rotterdamse discotheek Blue Tiek-In dood en de 18-jarige discotheekbezoekster A. van Zeijl. Een andere bezoeker, die eveneens werd geraakt, over leefde de schietpartij wel. ADVERTENTIE krachtgevolgen van de heffingen zijn. De regeringsfracties van CDA en WD hebben gisteren niet afwij zend gereageerd op de ombui- gingsvoorstellen in de volksge zondheid van de PvdA-fractie. De sociaal-democraten denken één miljard gulden te kunnen vinden door onder meer het instellen van een maximum verpleegduur in al gemene ziekenhuizen (300 mil joen), minder opnamen vanwege meer dagbehandeling (100 mil joen), meer beddenreductie (50 miljoen), het in loondienst nemen van specialisten (150 miljoen), ge coördineerde inkoop van appara tuur en geneesmiddelen (170 mil joen) en een aantal andere maatre gelen, waaronder bestrijding van de bureaucratie. CDA en WD plaatsten gisteren wel vraagtekens bij de tijdige haal baarheid van de plannen. De meest positieve reactie kwam van CDA- woordvoerder Lansink. Naar zijn smaak zal het mogelijk moeten zijn dat over het PvdA-alternatief sa menspraak plaatsvindt. WD- woordvoerder Nijhuis wilde niet in detail op het alternatieve bezuini gingsplan van de PvdA ingaan, omdat hij deze pas de vorige avond had gekregen. Wel zei hij het alternatief niet evenwichtig te vinden. De WD houdt vast aan de f 1,2 miljard als minimale bezuiniging op de ge- zondheidskosten van 1987 tot en met 1990. Het verwonderde Nij huis dat zijn CDA-collega^pas heeft gezegd dat dit bedrag voor zijn par tij het plafond is. DEN HAAG (GPD/ANP) Staatsse cretaris de Graaf (sociale zaken) geeft toe dat de invoering van de nieuwe sociale zekerheidswetten op 1 januari 1987 voor zowel zijn ministerie als de uitvoeringsin stanties nog een fikse kluif bete kent. Hij wil echter niets van uit stel weten, omdat een maand ver traging de staat 90 miljoen gulden extra kost. De Graaf legde, gisteren tijdens de behandeling van de nieuwe wet- Hen in de Eerste Kamer, ook de be zwaren tegen een zo snelle invoe ring van de verzekerdenadmini stratie, die nodig is voor onder meer de registratie van het arbeids verleden in de nieuwe Werkloos heidswet, naast zich neer. Het GAK, dat de administratie voert voor zestien bedrijfsverenigingen, meent zeker twee tot drie jaar tijd nodig te hebben voor het opzetten van een dergelijke administratie. De staatssecretaris liet zich opti mistisch uit over de 'achilleshiel' van het stelsel, de gelijke behande ling van gehuwden en niet-gehuw- de samenwonenden. Hij zegde toe dat, pas als zich vele probleemge vallen voordoen en de uitvoerings organisaties er niet uitkomen, er reden is tot bijstelling van de wet stekst over de gezamenlijke huis houding. De staatssecretaris verwierp de wens om oudere werklozen (boven 57,5 jaar) de kans te geven zich per manent in het buitenland te vesti gen. Wel mogen zij maximaal drie maanden met behoud van uitke ring naar het buitenland, vooral voor het bezoek aan geëmigreerde familieleden. De Coronagroep, een groep van deskundigen uit belangengroepen van uitkeringsgerechtigden, voor spelt chaotische situaties bij de snelle invoering van het nieuwe ze kerheidsstelsel. "De uitkeringsge rechtigden worden de dupe van de snelle invoering", aldus de Corona- groep. Wethouder, van fraude verdacht, trekt zich terug BORGER (GPD) - Wethouder G. Smid (CDA) uit Borger trekt zich voorlopig een maand terug uit de politiek. Twee weken geleden raakte Smid in opspraak omdat hij ten onrechte ongeveer een ton aan uitkeringsgelden van het Gemeen schappelijk Administratie Kantoor (GAK) voor arbeidsongeschiktheid zou hebben ontvangen. Volgens Smid heeft zijn ex- werkgever Avebe vanaf 1978, toen hij was hersteld van een langduri ge ziekte, ten onrechte wao van het GAK ontvangen. „Ik werkte voor meer dan 100 procent," aldus Smid. De wethouder gaf toe te hebben verzuimd in 1983 het GAK te mel den dat hij niet 'ziek' meer was. Smid werd van de GAK-uitkering overigens geen cent beter. Bereid met pittig gekruid gehakt. UTRECHT (ANP) - De 'Vrienden van Amelisweerd' hebben gisteren, tijdens de openstelling van de A27 langs het landgoed Amelisweerd, een monument langs de snelweg opgericht 'ter nagedachtenis van honderden bomen, dieren en planten en aan de stilte, de paddestoelen en wijngaards lakken'. Het monument bestaat uit vier aan elkaar gelaste autoportieren, op een paal, die samen een bloem voorstellen. Op de paal een bordje 'Boze konijnen aller landen verenigt u'. Naast de bloem ligt een Lelijk Eend op zijn kant. Overigens meldden de Vrienden gisteravond dat rijkswater staat het monument reeds heeft weggehaald. (foto ANP) DEN HAAG (ANP) - Procureur- generaal bij het gerechtshof in Den Haag mr. P. Bos heeft gisteren zijn eis van vier jaar cel wegens moord gehandhaafd tegen de voormalige 33-jarige arts van het Haagse ver pleegtehuis De Terp. De arts werd vorig jaar door de rechtbank in Den Haag veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf (er was acht jaar cel geëist) wegens moord op drie patiënten. Tegen de uitspraak van de recht bank gingen zowel de arts als het Openbaar Ministerie in hoger be roep. Ook toen, eind januari van dit jaar, eiste de procureur-generaal vier jaar cel. Hij betichtte de ver dachte van kilheid en onzorgvul dig handelen. De arts heeft voor de Haagse rechtbank al bekend de drie bejaarden te hebben gedood door hen een grote dosis insuline in te spuiten. Volgens hem ging het echter om doodzieke mensen, hoewel hij dit niet kan bewijzen. Volgens ande ren, onder wie familie en verpleeg kundigen, waren de patiënten er echter niet zo ernstig aan toe en heeft de arts zeer onzorgvuldig ge handeld. Daarom was er geen spra ke van euthanasie, maar van moord. De raadsman van de arts, mr. G. Spong, heeft om vrijspraak ge vraagd, omdat het bewijs (gege vens over de patiënten) onrecht matig was verkregen. De patiën tenkaarten zijn, volgens de getui genis van een inmiddels gepensio neerde verpleegkundige van de GGD, meegenomen door haar en een collega. Dit alles naar aanlei ding van klachten van personeel, dat er onder meer 'mensen abrupt stierven'. Bijzondere opsporingsambtena ren namen later het resterende deel van de administratie mee. Vol- KALKOENEN (GPD) - In de Noordlimburgse gemeente IJssel- stein zijn op drie kalkoenbedrijven in totaal 6000 kalkoenen gestorven na het eten van verkeerd voer. Door een mengfout is er anti-cocci- dioses in het voer terechtgekomen, een middel tegen darmparasieten, dat door voederfabrikanten wordt gemengd in voer voor slachtkui- kens. Totaalweigeraars in zwartboek: DEN HAAG (GPD) - Gevange nen zitten in slecht geventileerde of tochtige ruimten, liggen in vie ze bedden en krijgen eten, dat mensen nog niet aan hun hond zouden voorschotelen. Ze lijden onder machtsmisbruik en wille keur van bewakers, worden be spioneerd en afgeluisterd. Het klachtrecht voor gedetineerden is een zoethoudertje. Kortom, de gevangenis blijkt in de verste verte geen hotel te zijn. Dit schrijft 'Anti-nor', de ver eniging van en voor ouders van totaalweigeraars, in een klach- tenboek over het gevangeniswe zen. Het rapport is gisteren in Den Haag aangeboden aan de di rectie gevangeniswezen van het ministerie van justitie. Volgens Anti-nor leven de gevangenen in een onmenselijke situatie. "De ervaring leert niet dat binnen de huizen van bewaring alles naar eer en geweten wordt geregeld", aldus voorzitter Van Reenen van Anti-nor. Volgens het rapport worden de mensen in huizen van bewaring in zuurstofarme of tochtige ruim ten opgesloten. Ze hebben last van rook en wc- of etensluchtjes. De hele dag brandt het TL-licht, wat leidt tot haaruitval, bultjes en hoofdpijn. Door het gebrek aan lichaamsbeweging krijgen gedetineerden last van kortade migheid, oorsuizingen, ontsto ken ogen, hyperventilatie, clau strofobie, overmatig zweten en chronische verkoudheid. De hygiënische omstandighe den zijn slecht, schrijft de vereni ging. In veel gevangenissen kun nen gedetineerden zich slechts twee keer per week douchen of hun kleren wassen. Het voedsel is eenzijdig, smakeloos en ziet er vies uit. Groenten worden stuk gekookt, vers fruit wordt niet verstrekt. De gevangenen zijn overgele verd aan machtsmisbruik door de bewaarders en afhankelijk van de willekeur van de directie, vinden de samenstellers van het klachtenboek. "De wettelijke re gels zijn zo vaag, dat iedere direc tie er een ander beleid op na houdt". Het klachtrecht voor ge detineerden is een zoethouder tje, iedereen verschuilt zich ach ter regeltjes of achter een hogere instantie. "Op den duur voel je je machteloos tegen een ondoor zichtig, ondoordringbaar web van naamloze ambtenaren", al dus het rapport. De vereniging wil met het rap port aangeven, wat er in de dage lijkse gang van zaken fout zit, al dus Van Reenen. "We hebben het met opzet niet over zaken die door justitie altijd tot incidenten worden bestempeld. We pleiten ook niet voor afschaffing van ge vangenissen. We hopen dat een deel van de tijd, energie en crea tiviteit die nu wordt besteed aan het instandhouden van dit sys teem, wordt aangewend voor het zoeken van alternatieven. We willen een meer humane behan deling". gens advocaat Spong waren zij daartoe echter niet bevoegd. De raadsman haalde voorts een recen te uitspraak van de Hoge Raad aan waarin 'psychische overmacht' van een medicus in euthanasiezaken niet wordt uitgesloten. "Deze man is uit toewijding be zweken voor de psychische drang zijn dodelijk zieke patiënten te hel pen en hen, zo heet dat nu eenmaal juridisch, van het leven te bero ven". Volgens Spong heeft de uit spraak van de Hoge Raad 'tot uit drukking is gebracht dat artsen ook gewone ménsen zijn'. De uitspraak van het hof volgt over veertien dagen. Daarvan hangt ook af of het toenmalige hoofd verpleging van De Terp we gens medeplichtigheid aan moord zal worden vervolgd. DEN HAAG (GPD) - Mr. Y. M. C. T. (Yvonne) van Rooy wordt de nieuwe staatssecretaris voor bui tenlandse handel op het ministerie van economische zaken. Zij is de opvolger van drs. Heerma, die sinds maandag staatssecretaris van volkshuisvesting is. Deze post kwam vorige week vrij door het af treden van staatssecretaris Brokx. Mevrouw Van Rooy (35) is nu nog namens het CDA lid van het Europees Parlement. In deze func tie zal zij worden opgevolgd door de oud-Europarlementariër mr. Jim Janssen van Raay, de huidige voorzitter van het ICTO (het Inter kerkelijk Comité voor Tweezijdige Ontwapening) en van de vakbond voor beroepsvoetballers. Aan de benoeming van mevrouw Van Rooy, die gisteren bekend werd gemaakt, gingen enkele da gen van touwtrekken vooraf tus sen CD A-fractievoorzitter De Vries en premier Lubbers. Lubbers kreeg zijn zin: hy geeft de voorkeur aan een vrouw en wil het liefst ie mand, die niet al te nauw verbon den was met de binnenlandse poli tiek. In Van Rooy, die werd geboren in Eindhoven, heeft Lubbers ie mand gevonden die zich op het in ternationale vlak al met de handel heeft beziggehouden. Zij werd, na haar rechtenstudie in Utrecht, in 1978 secretaris voor Europese inte gratie van het Nederlands Christe lijk Werkgeversverbond (NCW). In Straatsburg hield zij zich vooral bezig met de interne handel van Europa. Zij maakte naam door haar optreden tegen de merken fraude. Gematigde PvdA'er heeft geen banden met ABP en woningbouw AMSTERDAM - De fotojournalist Sem Presser is gisteren in zijn woon plaats Amsterdam overleden. Hij is 69 jaar geworden. Presser was voor de Tweede Wereldoorlog al actief als fotojournalist. Hij was toen verbon den aan het fotopersbureau Fotovaria en het blad Zondagavond. In 1940 dook hij onder. Maar op 7 mei maakte hij nog de bekende foto van het gesprek van generaal Winkelman en prins Bemhard. In 1944 werd Presser, nadat hij de geallieerde landing bij Arnhem had gefotografeerd, door de Nederlandse regering aangesteld als oorlogscor respondent. In 1945 fotografeerde hij de bijeenkomst in Hotel De Wereld in Wageningen in verband met de capitulatie van het Duitse leger, waarbij ook prins Bemhard aanwezig was. Presser was verder vele jaren voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Fotojournalisten. Twee jaar geleden vierde hij zijn vijftigjarig jubi leum. Bij die gelegenheid ontving hij de Joop Alblasprijs van Capilux en verscheen er een boekje over hem. In 1952 had hij al eens de Zilveren Camera gewonnen voor zijn werk. Werk van hem is opgenomen in de collectie van het Stedelijk Museum in Amsterdam en in de gemeentear chieven van Amsterdam en Arnhem. (foto anp) DEN HAAG (GPD/ANP) - De PvdA heeft Klaas de Vries kandi daat gesteld voor het voorzitter schap van de parlementaire enquê tecommissie die de subsidie-affai re van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds moet gaan onder zoeken. De Vries is defensiespecia list van de partij. De in Limburg geboren mr. Klaas George de Vries is sinds 1973 lid van de Tweede Kamer. Daar voor was hy gemeenteraadslid in Delft. Hij heeft een tijd in Amerika gestudeerd en was ooit werkzaam op het ministerie van justitie. Hij staat bekend als een gematigd poli ticus. Het feit dat De Vries niets met volkshuisvesting te maken heeft gehad, wordt in de Tweede Kamer als een voordeel gezien. Op die ma nier kan hij tijdens de parlementai re enquête niet in de problemen komen met eventueel eerder inge nomen standpunten. Een ander vaak genoemde kandidaat, Hans Kombrink, was wel een tijd lang woordvoerder voor volkshuisves ting. Het CDA liet weten „niet onwel willend" te staan tegenover de kan didatuur-De Vries. De christen-de mocraten betitelen De Vries als „een ervaren jurist en een ervaren parlementariër". D66 onthoudt zich officieel van commentaar, daar de fractie niet vooruit wil lo pen op het advies van de werk groep. Aangenomen wordt even wel dat de democraten zich niet zullen verzetten tegen een PvdA- kandidaat als voorzitter. Bij de WD was gisteren nie mand voor commentaar bereik baar. De liberalen hebben echter van meet af aan gesteld een PvdA- kandidaat niet bij voorbaat te zul len blokkeren. Het CDA heeft als grootste kamerfractie het recht het voorzitterschap te claimen, maar politiek Den Haag ziet „moreel ge zien" de PvdA als eerste rechtheb bende. Dit gezien het .feit dat bij de laatste parlementaire enquête (1982-1983 naar het RSV-debacle) de socialisten toen als grootste par tij de voorzitter had 'moeten' leve ren, maar PvdA-kandidaat Van Dam op weerstanden stuitte en sneuvelde, waarna uiteindelijk CDA-er Van Dijk (nu minister van binnenlandse zaken) het voorzit terschap kreeg toegeschoven. Het besluit over het voorzitter schap is formeel pas aan de orde nadat de werkgroep die een taak opdracht voor de enquêtecommis sie voorbereidt, haar werk heeft af gerond. De verwachting is dat die werkgroep haar bevindingen vol gende week aan de vaste kamer commissies voor de rijksuitgaven en voor volkshuisvesting zal voor leggen. Klaas de Vries HILVERSUM (ANP) - Het aantal in slechte staat verkerende auto's op de weg is drastisch aan het afne men. De flinke daling van het aan tal onveilige auto's is te danken aan de verplichte algemene perio dieke keuring (APK). Dat is de conclusie van de politie na een ver keerscontrole woensdag van zes en een half uur op de provinciale weg tussen Hilversum en de snelweg U trecht-Amsterdam. Van de 760 gecontroleerde auto's werden er slechts drie onmiddel lijk van de weg gehaald, omdat ze rijp waren voor de sloop. Vier au to's werden meegenomen naar po- litiebureaus voor verder technisch onderzoek. Aan de controle deden onder meer vijf gemeentelijke poli tiekorpsen, drie rijkspolitiekorp sen, marechaussee en de motorrij tuigenbelasting mee. Over het algemeen bleken de meeste autobezitters zich aan de wettelijke periodieke autokeuring te hebben gehouden, aldus een woordvoerder van het conurole- team. Uitzonderingen waren er ook: zeer verbaasd was de politie over een auto die nog maar een half jaar geleden was gekeurd doos de Rijksdienst voor het Wegverkeer, maar nu van de weg moest worden gehaald. De bodemplaat bleek ge heel verrot en de stuurinrichting was ondeugdelijk. De politie noemde het aantal auto's met glad de banden opvallend hoog. Er wer den bij de controle 67 processen- verbaal uitgeschrèven.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5