Groenoordhallen gaan stevige concurrentie aan met de RAI 'n Nieuwe auto zonder panne. Politie verdeeld over wij kwerk Plan voor flatgebouw en nieuwe loods De la Bije Samen met hallen in andere plaatsen Energiebedrijf besluit tot extra verlaging stroomprijs Prijs drinkwater in 1987 niet omhoog ondanks dure inkoop 6 DONDERDAG 30 OKTOBER 1986 LEIDEN LEIDEN - De directies van een aantal regionale hallen, waaronder de Groenoordhallen, proberen de alleenheerschappij van de RAI in Amsterdam te doorbreken wat be treft het organiseren van grote beurzen. Zij zijn daarover in ge sprek met het ministerie van eco nomische zaken, zo maakte direc teur André de Jong van de Groenoordhallen gisteren bekend tijdens de vergadering van de raadscommissie voor economische aangelegenheden. De kleinere, regionale hallen proberen onder meer om de Effi- ciency-beurs gezamenlijk te orga niseren in de jaren dat deze niet in de RAI wordt gehouden. De RAI heeft in het verleden altijd beurzen en het onmogelijk ge maakt dat andere hallen ze organi seerden. De RAI stelde namelijk dat fabrikanten en importeurs die de RAI. De beurs dank zij de regionale hallen in Leiden, Leeu warden, Borne, Arnhem en Kerk- rade. Het is de bedoeling dat de mochten manifestatie achtereenvolgen tot stand gekomen Daardoor liepen de Groenoordhal- werking van vijf len markt- en parkeergelden mis jen de zogenoemde weeggelden voor exportvee. De directie heeft hiervoor een schadecliam inge diend bij het ministerie van land- Overigens is het de bedoeling dat volgend jaar mei in de Groenoord hallen een grote beurs wordt ge houden: Huis '87. Op deze manifes tatie presenteren zich bedrijven en organisaties op het gebied van wo ningen en de woningmarkt. Tot dusver hebben zich al onder meer de Nationale Woningraad, het Bouwcentrum Rotterdam, het mi nisterie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu de verschillende plaatsen wordt bouw. Die claim is echter afgewe- gehouden, waarbij de vijf hallen zen. claim gelegd op deze en andere de NVOB aangemeld. gezamenlijk promotie teit verzorgen. Varkenspest De Jong maakte gisteren bekend dat de Afrikaanse varkenspest de Groenoordhallen in totaal 140.000 gulden heeft gekost. De hallen moesten begin dit jaar twee weken dicht vanwege het vervoersverbod van vee. En geruime tijd mochten geen varkens worden aangevoerd. Volgens De Jong hoeven de hal len in de toekomst niet meer te vre zen voor inkomstenverlies vanwe ge dit soort calamiteiten. Samen met een aantal andere hallen \yordt dit jaar hiervoor een speciale verze kering afgesloten. De schadepost van 140.000 gulden bezorgt de Groenoordhallen weinig proble men. Dit verlies kan volgens De Jong worden weggestreept tegen de hogere omzet uit evenementen, allerlei kostenbesparingen en en kele andere meevallers. Studenten ■JBfl erdiepingen langs de Rijn. LEIDEN - De elektnciteitstarieven gaan volgend jaar niet met 0,5 maar met met 0,7 cent omlaag. Het basis tarief per kilowatt komt daarmee T. van der Nat (WD) i deze hogere korting besloten. Het college van beheer van het EBR had een korting van 0,5 cent Studenten die in de Groenoord hallen examen moeten doen, hoe ven voortaan geen kou meer te lij den. In de hallen zijn een aantal ventilatoren aangebracht die de principe eigenlijk hoger warmte van de dakverwarming beneden moeten stuwen. In korting moeten zijn dan de voorgestel- op 14,8 cent, het nachttarief op 9,6 gesteld. Dit tot ongenoegen cent. De commissie financiën van het EBR heeft gisteren op voorstel van Van der Nat, omdat het college vo rig jaar nog uitging van een korting voor 1987 van 0,8 cent. Het college wil evenwel een lagere korting om dat in 1988 en 1989 de brandstof prijzen worden vlaktecentrale in gebruik wordt ge nomen, hetgeen hogere kosten voor het EBR met zich meebrengt. Door nu een lagere korting door te voeren, wil het college een meer gelijkmatige tariefsontwikkeling bewerkstelligen de 0,8 cent, heeft Van der Nat giste- het verleden hebben enige studen- ren in de commissie gevraagd om ten klachten ingediend wegens de een overzicht van de Consequen- extreme kou in de hallen tijdens Omdat het EBR over de jaren '87, "3 en '89 hogere winsten verwacht dan een jaar geleden, waardoor de vember. Onderzoek zelfstandige voortzetting onderdelen van HCG LEIDEN - De gemeente Leiden onderzoekt of verschillende delen van het in problemen verkerende concern HCG zelfstandig kunnen worden voortgezet of kunnen wor den ondergebracht bij bestaande bedrijven. Wethouder Fase maakte dit gisteren bekend tijdens de ver gadering van de raadscommissie voor economische aangelegenhe- LEIDEN - De Leidse politie is den. ties als de korting van 0,8 cent "waar examens, het college aanvankelijk van uit ging, wordt doorgevoerd. Uit dat overzicht bleek dat 0,8 cent niet kan, maar dat er wel ruimte is voor verwachting hoger 0,7 cent. Met die 0,7 cent is de com- bovendien de Maas- missie unaniem akkoord gegaan. Op deze manier wordt, aldus Van der Nat, bewerkstelligd dat de win sten over 1985 en 1986 zo snel mo gelijk aan de gebruikers ten goede komen, waarbij al te grote schom melingen in de tarieven worden voorkomen. De korting op de tarie ven moet nog worden goedge keurd door de Algemene Raad van het EBR. Deze vergadert op 17 no- De Jong deed gisteren een drin gend beroep op de raadscommissie voor economische aangelegenhe den om niet te morrelen aan de on- derhoudspot voor de Stadsgehoor zaal, waarvan hij ook directeur is. Volgens hem is er nog steeds een grote achterstand in het onder houd van deze zaal. Toen de ge meente hem jaren geleden over nam, was de zaal behoorlijk ver waarloosd. Voor volgend jaar heeft de directie nauwelijks geld Kosten geraamd op 4 tot 5 miljoen LEIDEN - Er bestaan plannen om een flatgebouw neer te zetten aan de Amphoraweg langs de Rijn. Het flatgebouw zal negen verdiepingen tellen en in totaal 16 luxe apparte menten bevatten. Op de begane grond moet een bedrijfsruimte van ongeveer 500 vierkante meter ko men. Naast de flat is een bedrijfs hal voor watersportbedrijf De la Bije gepland. Dat bedrijf zorgt nu nogal eens voor overlast j I onderhoud. Dat is allemaal opge- omwonenden, omdat een gedeelte gaan aan de grootscheepse renova- van de werkzaamheden buiten tie van de foyer. plaats heeft. 'Ondernemingsraad' wijst plannen resoluut af vraag of het Leidse korps ondanks de bezuinigingen op sterkte kon blijven. Hij vestigde er de nadruk Bij de HCG, met vestigingen in het korps - de 'ondernemingsraad' op dat de plannen die nu ter tafel onder meer Leiden en Schiedam - wijst het wijkgerichte werken re- moeten 320 arbeidsplaatsen soluut af. De voorzitter de dwijnen. Daarvoor zal waarschijn- dienstcommissie, A. Gravekamp, lijk ongeveer 200 man gedwongen moeten worden ontslagen. Het is de bedoeling dat flinke delen van de Leidse vestiging verhuizen naar Schiedam. Mevrouw Fase legde de noemde het wijkgerichte werken gisteravond tijdens een informatie ve bijeenkomst van de commissie algemene en bestuurlijke aangele genheden een 'gepasseerd station'. Volgens Gravekamp bestaat er binnen het korps veel weerstand sie uit dat de gemeente probeert tegen de invoering van de wijk- een deel van de werkgelegenheid teams. Alleen de staf staat er posi- in Leiden te behouden. Hoe de ge- tief tegenover, meente een en ander precies wil Commissaris H. Mostert dacht verwezenlijken, wilde de wethou- dat de invoering -der gisteren nog niet zeggen. mede afhankeliik liggen, verschillen van eerdere tiatieven van de politie om meer de wijk in te gaan. Volgens de nieuwe plannen ech ter zal Leiden opgedeeld worden in drie wijkteams. Die teams, be staande uit 30 a 40 agenten, nemen verschillende taken over van spe cialistische diensten binnen het korps. Zó zal een wijkteam bijvoor beeld kleinere recherchetaken zelf vervullen. Voor de grotere zaken blijft een kleinere algemene re chercheafdeling bestaan. Het poli tiekorps zal zo minder specialisten en meer allround agenten voort brengen. En, zo is de bedoeling, zal de doelmatigheid toenemen. Een ander voordeel van het wijk gerichte werken is dat de bevol king gemakkelijker terecht kan bij de politie. "Men verdwijnt niet in de anonimiteit van een grote orga nisatie", stelde W. Broer, politie- ment krijgt, heeft verzet tegen de maatregelen meer kans zich te mo- biliseren". Volgens de Amsterdam se commissaris staat men in de ste den waar wijkteams zijn inge voerd, positief tegenover de nieu we ontwikkeling. In Leiden staat de politie niet te Amsterdam, die op juichen. Gravekamp, de voorzitter de dienstcommissie, meent dat de belangrijkste taken uitnodiging toelichting gaf op het functioneren van de wijkteams. Deze structuur de politie, het handhaven is onder meer al in Haarlem en Am- veiligheid, het best gediend sterdam ingevoerd. Mocht Leiden i de met het opzetten van projecten (waar bij bijvoorbeeld enige tijd streng ganisatievorm kiezen, dan verdient wordt opgetreden tegen vandalis- het aanbeveling om die meteen i een definitieve vorm te gieten. Broer: "Wanneer de nieuwe struc tuur het karakter van een experi- me). Op 15 december bespreekt de ommissie een notitie over het wijkgerichte werken door de Leid- s politie. Met het gehele project is een be drag van vier a vijf miljoen gulden gemoeid. De verkoopprijs van de appartementen zal tussen de 200.000 en 250.000 gulden liggen. Het project is ontwikkeld door ont wikkelingsmaatschappij Groot Poelgeest uit Alphen aan den Rijn. De ontwerper van het plan, archi tect W. Hofman uit Leiden, noemt het plan 'spectaculair'. Hij verwacht dat de appartemen ten ondanks de hoge prijs snel ver- kocht zullen worden. "Ik heb nu al een aantal enthousiaste reacties ge had van belangstellenden. De be woners zullen ook een schitterend uitzicht over de Rijn hebben". Hof man verwacht niet' dat de bewor ners van de flat last zullen hebben van het verkeer over de Dr. Lely- laan en het treinverkeer. "Des noods zullen 'we driedubbele beglazing aanbrengen", aldus Hof- De bouw van woningen op die plaats is opvallend omdat.de ge meente drie jaar geleden onder zocht om alle woningen in het ge deelte van de Mors, waar de flat is geprojecteerd, te slopen. Behalve overlast van de spoorlijn zouden de bewoners in die tijd ook.hinder gaan ondervinden van het verkeer over de Churchillbrug en de Dr. Lelylaan. Op de plaats van de ge sloopte woningen wilde de ge meente het industrieterrein Wer- nink verder ontwikkelen. De gehele operatie zou de ge meente echter een verlies van meer dan vier miljoen opleveren. Het plan verdween daarom van tafel. Afgelopen zomer werden die ideeën nog eens uit de ijskast ge haald; de verdubbeling van het spoor tussen Leiden en Den Haag zou in die buurt nog meer overlast opleveren en het aanbrengen van geluidschermen is een kostbare aangelegenheid. Ook bij de tweede bestudering van het plan, bleek het om financiële redenen onhaalbaar. Met de bouw van de flat en de bedrijfshal voor De la Bije zou in ieder geval de overlast van een van de lawaaibronnen, het watersport bedrijf, zijn weggenomen. Het be drijf zorgt vooral in het weekeinde, wanneer particulieren werkzaam heden aan hun boot uitvoeren, voor overlast. Die werkzaamheden kunnen straks in de bedrijfshal van De la Bije worden uitgevoerd. Dieselolie in water van Utrechtse Veer LEIDEN - In het water aan het Utrechtse Veer is gistermiddag een ernstige verontreiniging van het oppervlaktewater geconstateerd. In de buurt van de Singelbrug ble ken de woonboten in dieselolie te drijven. Waar de olie vandaan komt is volgens de politie nog on duidelijk. Een milieuambtenaar en het Hoogheemraadschap zijn inge schakeld om dat uit te zoeken. Jazz Jazz(2) Het lijkt wel of het gemeentebe stuur niet van dixieland en oude jazz houdt. Dat vindt tenminste de stichting Jazz on Sunday. Ze zijn daar helemaal niet te spre ken over de verdeling van subsi diegelden door de gemeente. Ze zien er nooit één cent, terwijl an dere instellingen wél subsidie krijgen. Óver die oneerlijkheid hebben zij nu de gemeenteraad maar een brief geschreven. "Al enkele ja ren kloppen wij totaal tevergeefs bij de gemeente aan, wij ervaren de gang van zaken als zeer on rechtvaardig". Waarom wordt 'Jazz on Sunday' steeds opnieuw het bos ingestuurd? vraagt de stichting zich in haar brief af. Henny Kwik, secretaris van Jazz on Sunday wil een en ander wel toelichten: "Sinds 1978 draaien wij zonder subsidie. We hebben plannen om véél meer te doen dan nu het geval is, maar dat durven we financieel niet aan". Jazz on Sunday organiseert 9 zondagmiddagen per seizoen een jazz-middag. Ook het jaar lijkse bevrijdingsbal in de Stads gehoorzaal wordt door de slich ting op touw gezet. "Die 9 zon dagmiddagen is minimaal. Maar maken we er meer van dan zou den we failliet gaan. We begin nen al zo laat mogelijk in het sei zoen, half oktober, omdat we bang zijn dal met mooi weer de mensen wegblijven. En we hou den er eind maart mee op. Maar ook dan houden we angstvallig het weerbericht in de gaten. Eén zonnige zondagmiddag en ieder een gaat naar Noord wijk om er van te genieten". Jazz on Sunday is voor de finan ciering van evenementen volle dig aangewezen op de eigen aan hang. "Daar kunnen we vrede mee hebben, mits andere instel lingen evenmin worden gesubsh dieerd. Maar jazzolder Hot Hou se krijgt ruim 4.000 gulden. Het argument van de gemeente is: die presenteren modernere vor men van jazzmuziek. Nu vraag ik u. Als er een pot te verdelen is, doe het dan eerlijk. Niet de één wel en de ander niet. We misgun nen Hot House niks. Maar het gaat om het idee. Trouwens, ons misnoegen over de gang van za ken is landelijk. In veel gemeen ten krijgen organisaties als de onze geen subsidie". Volgens Kwik staat Jazz on Sunday bij de gemeente altijd voor Jan Hen. "Ze vinden ons aardig, maar we krijgen altijd te horen: jullie rooien het wel. Als we het bevrijdingsbal organise ren. wat toch een doorslaand beetje aanbaggeren. Volgend jaar willen we dc Glenn Miller- band naar de Stadsgehoorzaal halen. Maar reken maar dat ze ons laten zwemmen. A1' en toe vraag je je af: worden we nou voor Jan Joker gebruikt?" Ontstemd is Kwik ook over het voorstel van het College om Stichting Burcht, waar allerlei evenementen worden georgani seerd, een subsidie van ruim een ton toe te kennen. Het argument daarvoor is, aldus Kwik, dat het gemeentebestuur zoveel waarde ring heeft voor de activiteiten van Stichting Burcht. "Ja, dank je de koekoek. Stichting Burcht Het Bevrijdingsbal in de Stadsgehoorzaal is een jaarlijks terugkerend evenement geworden en een doorslaand succes. Voor volgend jaar is de Glenn Miller-band uitgenodigd. Maar of bruin dat kan trek ken? een mevrouw werd gevonden en een weerballon uit de VS bleek te zijn, heeft een vaste plaats in het politiebureau gekregen. Iri I het trappenhuis aan de Lange- gracht hangt de weerballon nu boven het stervormige kunst werk van Maja van Hal. "Daar blijft hij zeker hangen. Het is een goeie ruimte voor dit 'kunst werk'. We krijgen ook veel leuke reacties. Mensen die het in de krant hebben gelezen en nu zeg gen: oh, is dat hem nou", aldus politie-woordvoerder Graveland. js toch het clubgebouw van de gemeenteraad. Dat bedrag wat ze krijgen is geen kattepis, terwijl wij geen donder, geen stuiver krijgen". Onlangs is een deel van de ge luidsinstallatie gestolen. Niet dat Jazz on Sunday daardoor in de problemen is gekomen, maar de dreiging wordt steeds groter. Echte uitspattingen kan de stich ting zich dan ook niet veroorlo ven. Kwik: "Op die zondagmid dagen krijgen we vaak gemeen teraadsleden op bezoek. Die we ten dus best wat er aan de hand is. Vandaar nu maar eens een brief aan de raad. Het is een groot onrecht: de een wel geld te geven en de ander niet". Ufo Wie gisterochtend omstreeks 9 uur naar de blauwe lucht geke ken heeft, had opnieuw een 'ufo' boven Leiden kunnen zien vliegen. Deze keer kwam hij ech ter niet uit verre streken, maar van de meteo van vliegveld Val kenburg. Daar laten ze zo eens of twee keer per week een 'proef ballonnetje' op. "Vaker zou veel te duur zijn, want we moeten toch veel mensen inzetten om hem te peilen en te controleren. Op de radar kunnen we hem vol gen. Gisterochtend om tien voor 9 is er weer een opgelaten", aldus een woordvoerder van Valken burg. Soms knalt dc ballon, waaraan de zender en de meet apparatuur hangen, op een be paalde hoogte, maar bij deze was dat niét het geval. Aan een witte ballon zweefde hij boven Leiden en vermoedelijk is hij inmiddels ergens in Duitsland geland. "Soms halen die dingen Polen zelfs. Vroeger deden we er een briefje bij. Of de vinder hem als jeblieft wilde terugsturen. Maar dat heeft weinig zin. Want ze kwamen nooit terug. Voer voor verzamelaars", aldus <^e Valken- burgse meteo. LEIDEN - De Leidsche Duinwa termaatschappij moet in elk geval tot 1988 water blijven betrekken uit Den Haag. Pas dan zijn de mo gelijkheden voor de LDM om zelf water te zuiveren voldoende verbe terd en uitgebreid om weer volle dig zelfstandig te kunnen draaien. Dat maakte wethouder Fase, presi dent-commissaris van de LDM gis teren bekend tijdens de behande ling van de gemeentebegroting voor 1987 in de raadscommissie voor economische aangelegenhe den. De Leidsche Duinwatermaat schappij zag zich deze zomer ver plicht drinkwater uit Den Haag te betrekken om de produktietekor- ten aan te vullen. Die tekorten be staan al veel langer, maar directeur De Jong van de LDM vulde ze aan door oppervlaktewater direct naar de eindzuivering te voeren. Iets dat door de inspectie voor de volksge zondheid werd afgekeurd en waar voor hij nu op non-actief is gesteld. Het 'innemen' van Haags water kost de LDM dit jaar waarschijn lijk ongeveer 3,5 miljoen gulden en volgend jaar ongeveer het dubbele van dat bedrag. Desondanks wor den de waterprijzen volgend jaar niet verhoogd, zo verzekerde wet houder Fase gisteren verschillende keren. Ze bestreed de opvattingen van de tijdelijk directeur dat ver hoging van de watertarieven wèl noodzakelijk is. Volgens mevrouw Fase kunnen de extra kosten zonder problemen worden betaald uit de reserves van het waterbedrijf. De LDM presen teert trouwens op korte termijn een overzicht van alle investerin gen die nodig zijn om de winnings mogelijkheden te verbeteren, waar onder de bouw van een a ringsinstallatie in Katwijk. ADVERTENTIE Zorgeloos lenen begint, met een goed advies. U wilt natuurlijk gunstige voor waarden en een laag tarief. Kom snel eens met ons praten. NMBBANK Lenen? De NMB denkt met u mee.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3