Vragen over commissariaten Ruim 1500 vacatures in de aanbieding op 1 banenmarkt in Lisse GAB nodigt 35 bedrijven uit Greenpeace ontvangt na actie van Katwijkse school 29.000 gulden VaktentoonsteUing in veUinghallen Aalsmeer 3} Negende kunstmarkt 3 voor Burkina Fase in Noordwijk-Binnen >ONDERDAG 30 OKTOBER 1986 REGIO LEIDEN PAGINA 21 Statenleden willen ook meer weten over Oosthout-transactie VOORHOUT/SASSEN- HEIM/DËN HAAG - De statenfractie van de PSP/ PPR/CPN wil de mening van de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland over het bekleden van com missariaten door burge meester A.J. Kret van Sas- senheim en M.Th. van de Wouw in Voorhout. Dat blijkt uit schriftelijke vragen van de fractieleden E. Meijer en J. Steegh naar aanleiding van een pu blicatie in deze krant over het com missariaat van Kret bij Mijbupark bv- in Noordwijkerhout. Al eerder werd bekend dat Van de Wouw commissaris is van de bv Duinhol ding (Huis ter Duin) in Noordwijk. De twee bv's zijn beide eigendom van de gebroeders Noorlander, die tevens eigenaar zijn van een groot bouwbedrijf dat ook actief is in de bollenstreek. De Commissaris wordt gevraagd of hij - wanneer er volgens hem sprake is van een ver- meniging van belangen - ook bij de Zuidhollandse collega's van Kret en Van de Wouw zijn standpunt onder de,aandacht wil'brengén. Oosthout Voorts willen Meijer en Steegh duidelijkheid over enkele financië le transacties bij het uitvoeren van woningbouwplannen in Oosthout. de Voorhoutse nieuwbouwwijk. Er wordt in de vraagstelling stilge staan bij de exploitatie-overeen komst die de gemeente Voorhout heeft gesloten met Noorlander voor bouwactiviteiten in deze nieuwbouwwijk. Meijer en Steegh vragen zich af of het college van ge deputeerde staten, het dagelijks bestuur van de provincie, op de hoogte is van het feit dat Noorlan der een verschuldigd bedrag van 52.000 gulden aan Voorhout niet zal betalen bij afgifte van een nieu we bouwvergunning, maar pas na realisering van het gehele plan Oosthout. Tevens wil het tweetal weten of GS ervan op de hoogte zijn dat de door Noorlander betaalde waar borgsom voor het zogeheten deel- plan A in Oosthout met terugwer kende kracht tot 1 maart wordt be schouwd als borgsom voor het deelplan C. De statenleden Meijer en Steegh vragen zich af of GS be seffen dat het deelplan A nog niet is voltooid aangezien nog 40 wo ningwetwoningen moeten worden gebouwd. Voorhout loopt daarmee volgens het tweetal onnodige fi nanciële risico's. Zij komen tot de conclusie dat de gemeente Voor hout 'nog kritischer moet worden gevolgd'. De statenleden willen voorts we ten hoe GS het feit beoordelen dat de afwijking van de aanvankelijke exploitatie-overeenkomst niet als ontwerp-besluit aan de plaatselijke gemeenteraad is voorgelegd, maar alleen is afgehandeld door B en W van Voorhout en pas later in een later stadium aan de gemeenteraad als mededeling ter kennis is ge bracht. Geen risico niet fout gehandeld en loopt Voor hout geen enkel financieel risico. Voor luÉ deelplan A is er volgens hem nog altijd een waarborgsom •van 56.000 gulden. Dat inmiddels de 1,2 miljoen gulden is overgehe veld naar het deelplan C heeft voor de gemeente Voorhout slechts fi nanciële voordelen, aldus de bur gemeester. De waarborgsom over deelplan A hoeft nu namelijk niet te worden terugbetaald, inclusief de rente die daarover was ontvan gen. "Wij zouden een dief van onze eigen portemonnee zijn geweest aldus Van de Wouw doelend op de huidige lage rentestand. Van de Wouw zegt dat het door de twee statenleden genoemde be drag van 52.000 gulden direct door Noorlander zal worden betaald zo dra de bouwvergunning vo,or de nog te bouwen 40 woningen wordt afgegeven. "Maar wij hebben daar voor nog geen toestemming. Dus kunnen wij ook de bouwvergun ning niet afgeven. Dat de 52.000 gulden nog niet zijn betaald is dus noch de schuld van Noorlander. noch van de gemeente Voorhout", aldus Van de Wouw. Waarschuwing tegen klei op polderwegen HAARLEMMERMEER - Dertig auto's die worden gebruikt door de politie, door medewerkers van openbare werken en de reiniging in de Haarlemmermeer, zijn sinds kort voorzien van stickers die waarschuwen tegen het gevaar van klei op de polderwegen. De stickers zullen voortaan elk jaar tijdens de maanden van de bie tencampagne op de auto's worden geplakt. Tijdens de bietencampag ne - jaarlijks in de maanden okto ber en november - rooien de bie tentelers hun produkt. Door het vervoer van de bieten per vracht wagen valt er veel klei op de weg waardoor het slipgevaar toeneemt. Het idee voor de stikceractie is afkomstig van Veilig Verkeer Ne derland. CONTROLE - Tijdens een twee uur durende snelheidscontrole op de President Kennedylaan in Al phen heeft de politie 33 processen- verbaal opgemaakt. Ter hoogte van de Rijsenburg zijn snelheden ge meten tot 93 kilometer per uur. C.A.J. van der Zwet, directeur van het arbeidsbureau in Lisse: "Banenmarkt brengt partijen tot elkaar (foto Dick Hogewoning) LISSE - Het Gewestelijke Arbeidsbureau (GAB) in Lisse organiseert op zaterdag 8 no vember een zogeheten banenmarkt. De 'markt', waarop 35 bedrijven uit de regio zijn vertegenwoordigd, wordt gehouden in het gebouw van het arbeidsbureau aan de Heere- weg. ig voor het enigszins afwijkende trkloosheidscijfer in de bollen streek in vergelijking met andere De bollenstreek kent een naar ver houding laag werkloosheidscijfe (4 procent), terwijl het arbeidsbu- r 1500 delen op dit moment ongev acatures heeft. "Een bane s natuurlijk niet dé oplossing voor le overspannen situatie op de ar beidsmarkt. Het moet worden ge- ulling op.de activi teiten die wij al ontplooien. De rkt brengt in elk geval wel de partijen nader tot elkaar", zegt de directeur van het Lissese arbeids- die zich bureau C.A.J. van der Zwet. schrijven Volgens Van der Zwet hebben zowel de werknemer als de werk gever nog onvoldoende besef van de gewijzigde situatie op de ar beidsmarkt. "We zeggen wel eens gekscherend dat de werkgever bij •oorkeur iemand zoekt van 20 jaar met havo en vijf tot tien jaar erva ring en dat de werkzoekende er ^aak van uitgaat dat er toch geen baan voor hem is", aldus de direc teur van het GAB. Van der Zwet heeft een verkla- het land. Hij zegt: "Het Iverlies aan van werkgelegenheid is hier in de moeilijke periode nooit zo groot geweest, het herstel ver loopt daarom nu vlotter". Dit jaar heeft het Lissese ar beidsbureau - met als werkgebied nagenoeg de gehele bollenstreek - te maken gehad met 2103 mannen een baan lieten in- 2648 die zich lieten uitschrijven. Voor wat de vrouwen betreft waren er 1994 inschrijvin gen en 2396 uitschrijvingen. Een en ander betekent volgens Van der Zwet niet dat er in de bol lenstreek geen langdurig werklo zen zijn. Dat is volgens hem nog altijd 30 tot 40 procent van het aan tal inschrevenen. In het beleids plan van het GAB-Lisse, dat begin volgend jaar verschijnt, zal extra aandacht worden besteed aan deze groep van werklozen. Volgens de directeur van het GAB zal in elk geval in de toe komst nog meer aandacht moeten worden geschonken aan bijscho ling van de werkzoekenden. Ver anderingen op de arbeidsmarkt to nen volgens Van der Zwet steeds weer aan dat dergelijke 'adequate bijscholingen dringend noodzake lijk zijn'. Voorts signaleert Van der Zwet in de komende jaren een duidelijke verschuiving in het aanbod van werkzoekenden. "Er zullen zich minder jongeren melden, simpel weg omdat er dan minder jongeren zijn. Daartegen zullen zich steeds meer vrouwen op de arbeidsmarkt begeven". Pakket lus iet MOD De banenmarkt zal volgende week zaterdpg om 09.00 officieel worden geopend. Van 10.00 tot 16.00 uur kunnen belangstellenden terecht bij de kraampjes die ver spreid over het gebouw staan op gesteld. Behalve vertegenwoordi- jgers van de verschillende bedrij ven, zullen ook medewerkers van het arbeidsbureau aanwezig zijn voor eventuele vragen. Tevens wordt er een beeldscherm neerge zet. Wanneer een bepaald beroep wordt ingetoetst verschijnen in één keer alle beschikbare banen op het scherm. De aanwezige bedrijven varieren van Sikkens in Sassenheim tot ho tel Huis ter Duin in Noordwijk en van Ouwehand's rederij en visver werking in Katwijk tot de rijkspoli tie. Van der Zwet: "We hebben ge- KATWIJK - Leerlingen van het%Katwijkse Pieter Groen probcerd een zo breed mogelijk College hebben gistermiddag een bedrag van 29.000 gul- pakket samen te stellen". Omexlra den overhandigd aan medewerkers van Greenpeace. Het ^rd^ Wnn/nkort sZek ging hier om de opbrengst van een actieweek waarin op huis aan-huis een 'banenkrant' diverse manieren aandacht aan de milieu-organisatie is be- verspreid, waarin het doel van de steed. Het geld is vooral opgehaald tijdens een zogenaam- ly;i,;kl ">ieen wordt gezet de Groenmarkt op het Andreasplein en een sponsorloop. nrrnpn i op, HM Het definitieve bedrag dat de actie week heeft opgebracht werd gis termiddag in de aula van de school bekend gemaakt door Jacco van Duijn van het actiecomité. Hij overhandigde het geld op symboli sche wijze aan Lies Vedder en Eu- géne Baggen van Greenpeace. De milieu-organisatie heeft ove rigens nog geen definitieve be stemming voor het bedrag van 29.000 gulden. Het is mogelijk dat het gebruikt gaat worden voor een speciaal project, maar het kan ook worden benut om de algemene kosten van de organisatie te dek ken. "Die kosten zijn ontzettend hoog", aldus Lies Vedder van Greenpeace. "Met een vijfdaagse reis van ons actieschip Sirius naai de Ierse Zee, waar onlangs nog is geprotesteerd tegen het lozen van chemisch afval, is al een bedrag ge moeid van ongeveer 30.000 gul den". Walvis Met dergelijke acties gaat Green peace ook in 1987 door, vertelde Vedder gistermiddag. De actie groep besteedt volgend jaar ook (opnieuw) aandacht aan het be schermen van de walvis, het be houd van Antarctica en het protes teren tegen nucleaire transporten Eugène Baggen van Greenpeace noemde gistermiddag de op brengst niet het belangrijkste on derdeel van de actieweek op het Pieter Groen College. "Wat vooral telt is dal jullie een week lang aan dacht hebben besteed aan ons leef milieu. en allicht blijft daar in de komende jaren wat van hangen", zei hij tegen de scholieren. "Voor onze milieu-organisatie bewijst een dergelijke actie verder dat on ze ideeën bij jonge mensen aan slaan. Wat dat betreft kunnen we zeggen dat we Katwijk plat heb ben. Nu de rest van de wereld nog". Brandweer hijst koe uit sloot RIJNSBURG - Tien leden van de vrijwillige brandweer in Rijnsburg zijn gistermiddag enige tijd in de weer geweest om een koe uit een sloot te halen in de Kamphuizer- polder in het bloemendorp. Het dier heeft volgens de politie waar schijnlijk de hele nacht in de sloot gestaan. De koe hield aan het avon tuur enkele wonden aan haar'ach- terpoten over. AALSMEER - Voor de 24ste keer wordt volgende week in Aalsmeer de nationale bloemenvaktentoon- stelling gehouden. De expositie in de bloemenveiling VBA aan de Legmeerdijk begint woensdag 4 november en duurt tot zondag 9 november. De eerste drie dagen' zijn bestemd voor het 'vak', de beroepsmensen. Andere belangstellenden kunnen zaterdag en zondag een kijk je nemen in de grootste veilinghal ter wereld. De expositie wordt woensdag morgen om half twaalf officieel geopend. Aanvankelijk was het de bedoeling dat staatssecretaris drs. E. Heerma van buitenlandse handel dat zou doen, maar door diens overstap naar het ministe rie van volkshuisvesting, ruimter lijke ordening en milieuhygiëne gaat dat niet door. Nog niet be kend is of zijn opvolgster mr. Y. van Roon de openingshandeling zal verrichten. De tentoonstelling is 24 jaar ge leden klein begonnen. Enkele tientallen kwekers hadden er be hoefte aan om hun produkten behalve in het corso, ook op een andere wijze te laten zien. Beslo ten werd om een tentoonstelling in de oude veiling in het centrum van Aalsmeer te houden. "De kwekers wilden hun produkten naast elkaar zetten en die door vakmensen laten keuren. Het moest een soort wedstrijd wor den. Zo is de bloemenvakten- toonstelling indertijd begon nen", vertelt Ad Maarse, de te genwoordige coördinator van het gebeuren in de Aalsmeerse veilinghal. Het wedstrijd-element is ech ter aanmerkelijk minder belang rijk geworden. Er zijn rond de 800 inzendingen die alle een plaats zullen vinden in de ruim 20.000 vierkante meter grote ex positieruimte. Debelangrijkste kwekers en handelaren uit heel Nederland tonen er hun allerbes te produkten. Tevens worden ve le nieuwe aanwinsten op het ge bied van snijbloemen en pot planten voor het eerst aan het publiek getoond. De snijbloemen en potplanten worden geëxposeerd in kleine boeketten maar ook in metersho ge arrangementen. Alle Neder landse arrangeurs van naam zijn bij de opbouw van de tentoon stelling betrokken. Tevens wordt op de expositie aandacht ge schonken aan de nieuwste ont wikkelingen op tuinbouwtech- nisch gebied. Van de ruim 250 standhouders, zijn er 85 die met de nieuwste technische snufjes komen. De laatste dag van de tentoon stelling zijn er geen technische stands meer in de veilinghal. maar staan er nog wel stands waar het publiek voorlichting kan krijgen over verwerking, verzorging en gezondheid van bloemen en planten. "Daar is heel veel belangstelling voor. Dat blijkt elk jaar weer", vertelt Ad Maarse. Volgens Maarse is de tentoon stelling enorm belangrijk voor het 'vak'. Er worden op die da gen veel zaken gedaan. Vooral ook omdat veel in Aalsmeer en omstreken gevestigde bedrijven tijdens het evenement open da gen houden. "Vele duizenden be zoekers maken van de gelegen heid gebruik om naast de exposi tie in de veilingHal ook een kijkje te nemen bij verschillende tuin bouwbedrijven. Hoeveel er op die dagen wordt omgezet is niet bekend. Maar dat er leuke zaken worden gedaan is zeker", aldus Maarse. Op de nationale bloemenvaktentoonstelling ook veel aandacht voor de techniek ih de tuinbouw, (foto pr> De coördinator van het onge veer een miljoen gulden kosten de evenement verwacht volgen de week tussen de 60.000 en 70.000 bezoekers. Het bedrag dat nodig is om de expositie te be kostigen wordt opgebracht door de entreegelden, de standhuur en een subsidie van het Bloe menbureau Holland. "Op die ma nier komen we er wel uit", schetst Maarse de financiële gang van zaken. De voorbereiding van de ten toonstelling kost een groep vrij willigers veel tijd. Maarse noemt het uniek dat ongeveer 45 be stuursleden een halfjaar lang tal van vrije uurtjes opofferen aan de organisatie van de vakten toonstelling. "Dat zijn stuk voor stuk mensen die veel kennis heb ben van het bloemenvak en ma nagement. Pure hobbyisten die geen cent krijgen voor dat vele werk". Maarse, die een organisa tiebureau heeft, is vijf jaar gele den aangetrokken voor de coör dinatie van de expositie. "Door de voortdurende groei van het tentoonstellingsgebeuren liepen er wel eens wat zaken door el kaar heen". In de loop der jaren is de expo sitie niet alleen beperkt gebleven tot inzendingen van Aalsmeerse kwekers alleen. Tot zelfs uit het Limburgse tuinbouwgebied rond Grubbenvorst, het West- land en de Noordoostpolder ko men de inzendingen. Maarse: ''Soms worden er wel eens op merkingen gemaakt om de expo sitie eens elders in het land te houden. Bijvoorbeeld in de Westlandse veiling. Maar dat lijkt me geen goede zaak". Maarse wijst erop dat Aals meer uniek ligt, wat betreft inter nationale verbindingen. "Boven dien is de veiling de grootste ter wereld en ligt die in het grootste produktiegebied van ons land. Het zou niet verstandig zijn om de tentoonstelling op een andere plaats te houden", aldus Maarse. De tentoonstelling is woens dag geopend van 14.00 tot 22.00 uur, donderdag en vrijdag van 09.00 tót 22.00 en zaterdag en zondag van 09.00 tot 18.00 uur. De toegangsprijs bedraagt van woensdag tot en met zaterdag 10 gulden, kinderen, groepen en 65- plussers betalen dan 7,50 gulden. Zondag betalen de volwasenen 7,50 gulden en overige bezoekers 5 gulden. Parkeren kan gratis. KEES VAN KUILENBURG Bollen Hoewel de winter nog moet be ginnen, is het nu al de tijd om aan het voorjaar te denken. Be zitters van een tuin moeten de komende weken de hand aan de ploeg slaan. De bollen moeten in de grond zitten voordat de vorst echt invalt. Bloeiende bollen zijn echter ook voor mensen zonder tuin weggelegd. Tulpen, narcis sen, hyacinten en andere bolge wassen kunnen ook binnenska mers prima resultaten geven. Een bol heeft een bepaalde hoeveelheid kou nodig om in bloei te kunnen komen. Buiten, in de natuur, krijgt de bol deze kou vanzelf. Opgepotte bollen moeten kunstmatig worden ge koeld. Dat kan door de bakken op het balkon te zetten of ze ge durende enkele weken in de koelkast te plaatsen. Zorg er in het laatste geval voor de bollen enigszins vochtig te houden. De duur van de koudeperiode is afhankelijk van de bolsoort. Zo hebben narcissen en tulpen 14 weken kou nodig terwijl de hyacint met 12 weken toekan. Het is ook mogelijk om zoge naamde geprepareerde bollen te gebruiken. Deze bollen hebben al een koudebehandeling gehad. Zet dit soort bollen na het oppot ten wel een paar weken in het donker om te voorkomen dat er te lange en, dunne stengels ont staan. NOORDWIJK - De werkgroep ontwikkelingssamenwerking Noordwijk-Burkina Faso organi seert op zaterdag 8 en zondag 9 no vember voor de negende keer een kunstmarkt in dorpshuis De Kuip aan de Zeestraat in Noordwijk- Binnen. De 24 deelnemende kun stenaars, afkomstig uit het hele land, hebben zich bereid verklaard een kwart van de opbrengst van de verkopen af te staan ten behoeve van het Afrikaanse Burkina Faso. De opbrengst van de markt wordt gebruikt voor ontwikke lingsprojecten in Burkina Faso. Met steun van de Noordwijkse be volking wordt daar onder meer een landbouwschooltje draaiende ge houden. Vorig jaar bezochten ruim 1000 mensen de markt en werd bij na 6000 gulden ten behoeve van Burkina Faso ingezameld. De verkoop-tentoonstelling- wordt zaterdag 8 november om 14.00 uur officieel geopend door burgemeester J.M. Bonnike, voor zitter van de Stuurgroep Ontwik kelingssamenwerking Noordwijk. Evenals voorgaande jaren wor den er zeer verschillende kunst werken tentoongesteld en te koop aangeboden. Een groot aantal kun stenaars biedt schilderijen en aquarellen aan. Annemarie Hon- derdos uit Hillegom komt met wandtapijten vervaardigd uit plantaardig geverfde schapewol en Marianne Koster uit Noordwijker hout biedt keramiek te koop aan. Etsen De Noordwijkse kunstenaar Ab ISteenvoorden heeft speciaal ter ge legenheid van de markt een setje etsen ontworpen dat ten behoeve van Burkina Faso wordt verkocht. Tijdens de kunstmarkt zal Steen voorden bovendien een demon stratie geven van het drukken van etsen. De markt is op zaterdag geopend van 14.00 tot 18 00 uur en van 20.00 tot 22.00 uur. Op zondag kunnen bezoekers tussen 12.00 en 18.00 uur terecht. De toegangsprijs bedraagt een gulden. Het toegangsbewijs is tevens een lot voor een loterij met als hoofdprijs een kunstwerk. De winnaar van het kunstwerk wordt op zondagmiddag om 17.00 uur be kend gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 21