LEIDSCH DAGBLAD Premie auto verzekering fors omhoog Yamani ontslagen AUTO HUREN? Morgen uitlevering ontvoerders Binnen uur 4 ketting botsingen - .J Bronswijk wil macht overdragen aan Raad Bevrijding Suriname Archief Marga Klompé nog vele jaren geheim [ÜDMultiRent een lamsvacht jack? see Morris before you buy M.Mohtlnw (fiöMfiJ Dagblad in VS: 'Russen wilden Waldheim als geheim agent inlijven' Gestolen auto's snel terug DONDERDAG 30 OKTOBER 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38153 Olieminister van Saoecli-Arabië RIAAD (AP) - De olieminister van Baoedi-Arabië, sjeik Ahmed Zaki Yamani, is ontslagen. Yamani (56) jwordt opgevolgd door de minister van planning, Hisham Nazer. Na- eer wordt beschouwd als één van ne sleutelfiguren in de regering. Dver het ontslag van Yamani, die meer dan twintig jaar lang een be palende rol heeft gespeeld in de Organisatie van Olie-Exporterende Landen (OPEC), werd in de korte mededeling vanuit Riaad verder niets meegedeeld. Op de laatste Opec-vergadering maakte Yamani de indruk ziek te kijn. Volgens geruchten zou hij niet langer in de gunst staan bij koning Rahd en diens familie, maar een ontslag werd niet verwacht. Wel zouden de belangrijkste beslissin gen op het gebied van olie-export de laatste tijd al door koning Fahd zijn genomen. Yamani, die in 1962 olieminister werd, heeft het olie-beleid van Sa- oedi-Arabië en de OPEC lange tijd bepaald. Hij werd beschouwd als het brein achter het Arabische olie embargo van 1973. De Nederlandse oliehandel reageerde vanochtend afwachtend op het bericht van zijn ontslag. Volgens een woordvoer der is de grote vraag of met het ver trek van Yamani ook de opstelling van Saoedi-Arabië binnen de OPEC zal veranderen. (Zie verder 'pagina 9) Beschikking Franse regering aangekomen Sjeik Yamani. (foto DEN HAAG (ANP) - De uitleve ring van de hoofdverdachten van de Heineken-ontvoering Van Hout (28) en Holleeder (27) aan Neder land geschiedt, volgens plan, mor gen. Gisterochtend zijn op de Ne derlandse ambassade in Parijs de beschikkingen van de Franse rege ring aangekomen, waarin de uitle vering wordt toegelaten. Dit heeft een woordvoerster van het minis terie van justitie in Den Haag be kend gemaakt. De verdachten zullen door re chercheurs met een speciaal vlieg tuig gehaald worden en zullen on middellijk naar de Bijlmerbajes ge bracht worden, aldus persofficier van justitie, mr. R. Berger. Alleen als de Franse autoriteiten de uitle vering morgen niet schikt, worden Van Hout en Holleeder maandag overgebracht naar ons land. De twee Nederlanders, die mo menteel in de Franse gevangenis zitten, hebben meer dan twee jaar een juridisch gevecht gevoerd, om aan Nederland te worden uitgele verd op voor hen acceptabele gron den. Zij zijn op 29 februari 1984 in Parijs aangehouden en in voorar rest genomen. De drie andere ont voerders, van wie er één inmiddels uit de gevangenis is ontsnapt, zijn door Nederlandse rechters inmid dels veroordeeld tot gevangenis straffen variërend van acht tot twaalf jaar. De uitlevering van de twee hoofdverdachten in de ontvoering, op 9 november 1983, van Freddy Heineken en zijn chauffeur Ab Do- derer zal gebeuren op alle gevraag de gronden, met uitzondering van schriftelijke bedreiging. Deze uit- leveringsgrond is door Nederland ingetrokken en daarvoor kunnen de verdachten hier niet worden vervolgd. Gisteren opnieuw raak op rijksweg 4 (Van r verslaggevers) LEIDEN - Bij vier kettingbotsin gen in nog geen uur zijn gistermid dag op rijksweg 4 18 auto's Vrachtwagen betrokken geweest. 'Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De eerste botsing in de richting 'Amsterdam ontstond even na idrieën, nadat de brug ter hoogte |van de Rijndijk net weer naar be- Ineden was. De eerste 8 wachtende autombilisten die om die rëtlen I langzaam optrokken, werden niet opgemerkt door hun achtervol gers. Het gevolg was dat nummer |9, 10 en 11 tegen elkaar knalden, doorschoven en vervolgens de acht (voorste automobielen als een har- elkaar drukten. GEKRAAKT TIJDENS VOETBALWEDSTRIJD I Terwijl de politie met de afwik- jkeling bezig was en slechts een rij- 'baan beschikbaar was, probeerde leen 30-jarige vrachtwagenchauf feur uit Zoeterwoude via de (vluchtstrook de afrit Zoeterwoude- Rijndijk te bereiken. Een automo bilist uit Voorburg die gewoon op de rijbaan reed en ook die afrit (moest hebben, had echter bij het (afslaan niet in de gaten dat er een vrachtauto op de vluchtstrook reed. De chauffeur, die niet meer kon remmen reed op de personen- jauto in, die zeer zwaar werd be schadigd. Een minuut later botsten ter hoogte van het benzinestation aan de Europaweg weer drie auto's op elkaar. De voorste moest remmen voor langzaam rijdend verkeer ten gevolge van de eerste kettingbot sing. De andere twee hadden dat weer te laat in de gaten. Nauwe lijks 10 minuten later had in zo'n zelfde situatie de vierde botsing 'plaats, waarbij twee wagen waren betrokken. DEN HAAG (GPD) - De premies van autoverzekeringen gaan over een paar maanden met 3 tot 5 procent omhoog. Volgens voorzitter dr. L. M. van Leeuwen van de verzekeringsmaatschappij Stad Rotterdam is daar in de Commissie Overleg Schadeverzekeringen (COS) overeen stemming over bereikt. 26 PAGINA'S DEN HAAG (ANP) - Een vaartuig van het Surinaam se leger heeft in de Comme- wijne-rivier in Oost-Surina- me het lijk opgehaald van een blanke man. Dit heeft de Surinaamse radio van ochtend gemeld. De dode is volgens de radio een huur ling die behoort tot de ver zetsgroep van Ronnie Brunswijk. De radio meldde dat de man maan dagochtend om het leven is geko men, toen het leger in Oost-Surina- me een aanval van het verzet af sloeg. Vermoedelijk zijn daarbij ook andere leden van de opstande lingengroep gedood, aldus het be richt. jaar blijven zitten. Zij zal haar macht uitoefenen in overeenstem ming met de grondwet van 1975, Ruim 150 Amsterdammers heb ben gisteren tijdens de voetbalwed strijd Ajax-FC Utrecht, waar de politie de handen vol aan had. de etages boven de kledingzaak Nieuw Engeland op het drukke punt Singel-Koningsplein ge kraakt. Zij gaven daarmee het startsein voor de landelijke kraak- dag, die vandaag in 25 gemeenten wordt gehouden uit protest tegen de nieuwe Leegstandswet. Met ingang van 1 januari vol gend jaar is het mogelijk krakers anoniem te dagvaarden. Het wordt dan voor huiseigenaren een stuk eenvoudiger om een pand te laten ontruimen, aldus het Landelijk Overleg Kraakgroepen. „De die opnieuw van kracht wordt, zo heid heeft met de leegstandswet ge kozen i r repressie tegen de staat in de verklaring van Bevrij- dingsraad en Pendawa Lima. Het kraakbeweging. Voor krakers Surinaamse leger wordt onderge- kraaksters is dit slechts schikt gemaakt aan het burgerlijk gezag terwijl militaire en politieta ken worden gescheiden. sporing om door te gaan met kra ken en zich met meer kracht te ver zetten". (foto ANP» Overgangsregeling REGIO-TAXI Autoverhuur BEL07I-3I000I Opnieuw regen al in het zuiden van het land. Mini mumtemperatuur omstreeks 7 graden. Middagteraperatuur ongeveer 11 gra den. In het Waddengebied vannacht nog krachtig tot harde westenwind. Overigens matige wind, later op de dag draaiend naar zuid. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: zaterdag nog plaatse lijk regen. Vanaf zondag meer zon en bijna overal droog, 's Middags rond 9 I graden, 's Nachts vorst aan de grond. Vrijdag 31 oktober 1986 zon op: 07.32 uur, zon onder: 17.13 uur; maan op: 04.56 uur, maan onder: 16.30 Waterstanden Katwijk hoogwater: 01.34 en 13.56 uur; laagwa- ter: 10.13 uur en 22.10 uur. DEN HAAG (GPD) - Het politiek archief van, de eerder deze week overleden, dr. Marga Klompé, dat is ondergebracht bij het Algemeen Rijksarchief in Den Haag, blijft De leider van het Jungle Com- nog ettelijke jaren geheim. Uit een mando, Ronnie Brunswijk, zal na inventaris blijkt dat de stukken on- de eventuele omverwerping van der meer betrekking te hebben op het bewind-Bouterse de macht een aantal kabinetsformaties en overdragen aan de Raad voor de gebeurtenissen rond het Konink- Bevrijding van Suriname. Daarna lijk Huis. Het meest opvallend zijn moet een overgangsregering wor den gevormd, die maximaal een jaar aanblijft. Dit staat in een ge- meenschappelijke verklaring die de Raad voor de Bevrijding van Suriname en de politieke partij in ballingschap, SVR Pendawa Lima, vandaag hebben uitgegeven. Over de vorming van een rege ring en de benoeming van een overgangspresident wil de Bevrij- dingsraad overleggen met politie ke partijen en maatschappelijke groeperingen. Terugtreden Na installatie van de regering wil het verzet terugtreden. De over gangsregering moet volgens de Be- vrijdingsraad niet langer dan een icinlfclElicirairgElfcTnlfaCalfciHl GRIEKS i SPEC. RESTAURANT® IXl>HI I Live muziek op S vrijdag 31 okt. lïï (ijS* zaterdag 1 nov. I"l zaken als het nuweujK van prinses Irene met de Spaanse troonpreten dent Carel Hugo en bijeenkomsten over wat later de 'Greet Hofmans affaire' werd. Een woordvoerder van het Alge meen Rijksarchief bevestigt dat de eerste Nederlandse vrouwelijke minister al in 1980 delen van haar archief bij de Dienst heeft gedepo neerd. Dit jaar zijn daar nog aan vullingen bijgekomen. De stuk ken, jonger dan vijftig jaar, mogen alleen worden ingezien na toestem ming van de Algemene Rijksarchi varis. Bovendien mogen stukken die betrekking hebben op nog levende personen niet worden ingezien voor publikatiedoeleinden, tenzij de betrokken personen daarmee instemmen. De stukken die be trekking hebben op het omstreden huwelijk van prinses Irene in mei 1964 worden echter pas in 1990 openbaar, andere zaken betreffen de het Koninklijk Huis pas in het jaar 2000. Stad Rotterdam heeft er al langere tijd op aangedrongen dat de verze keraars met elkaar gaan bekijken hoe de situatie bij de schadeverze keringen verbeterd kan worden. Mede door een 'moordende con currentiestrijd' was een dusdanig beroerd klimaat ontstaan dat, al dus de verzekeraars, de noodzake lijke gezondmaking van de be drijfstak gevaar liep. Vrijwel alle verzekeringsmaat schappijen zeggen de laatste jaren verlies te lijden op de autoverzeke ringen. Daarom is nu binnen de Commissie Overleg Schadeverze keringen een aantal afspraken ge maakt over het rendementsherstel. De aangekondigde, forse verho ging van de premie, per 1 januari volgend jaar, is daar de belangrijk ste van. Haarlem: Barteljorrisstr. 20 (bij Grote Markt) tel.(023)312655 Amsterdam: Leidsestraat9 (bij Koningsplein) tel.(020)223596 Storing PTT-kabel Verkeerschaos in Amsterdam AMSTERDAM (ANP) - Door een storing in een PTT-kabel in Am sterdam zijn daar tientallen stop lichten op hol geslagen. Gister avond zorgde dit tijdens de avond- spits al voor een chaos. Vanavond zal die chaos mogelijk nog groter zijn, aldus een politiewoordvoer der. Het defect aan de hoofdkabel van de PTT ergens in de Amster damse binnenstad, zal pas morgen verholpen kunnen zijn. Honderden telefoons in Amsterdam zullen tot die tijd gestoord zijn. „Als het een beetje tegenzit zullen ook 120 ver keerslichten een eigen programma gaan draaien of gaan knipperen", aldus de politie. Ook de ziektekostenpremies gaan enkele procenten omhoog, als het aan de verzekeraars ligt. De Tweede Kamer maakt daar echter bezwaar tegen en heeft staatssecre taris Dees (volksgezondheid) giste ren gevraagd dit te voorkomen. (Zie pagina 5) (foto A Staatssecretaris Dees krijgt van de Kamer op dracht hogere premies ziektekostenverzekering te voorkomen. PAGINA 5 Ook West-Duitsland neemt maatregelen tegen Syrië. PAGINA 7 Koeweitse oliemaatschap pij Q8 gaat de Britse markt op. PAGINA 9 Feyenoord is (onder be paalde voorwaarden) rond met de Hongaar Antal Roth. PAGINA 13 In het Van der Valk-con cern blijft alles binnen de familie. PAGINA 17 Openingstijden: ggS' DEN HAAG/WASHINGTON (GPD) - Joegoslavische en Russi sche geheime diensten hebben in de jaren 1947 en '48 pogingen ge daan Kurt Waldheim in te lijven als communistisch agent, zo bericht de Washington Post. Volgens de Amerikaanse krant werd Wald heim door de geheimagenten ge chanteerd om zijn oorlogsverle den. De Washington Post bericht daarnaast dat Oostenrijks presi dent heeft toegegeven dat hij in 1942 deelnam aan de nazi-'pacifica- tie', een zuiveringsactie waarbij duizenden Joegoslaven het leven lieten. Waldheim heeft lange tijd, vooral in de aanloop naar de, presidents verkiezingen in Oostenrijk, ont kend betrokken te zijn geweest bij de operatie in Joegoslavië. In een 13 pagina's tellend memorandum, in april door Waldheims zoon over handigd aan de krant, verklaart de vroegere secretaris-generaal van de Verenigde Naties dat hij ten tij de van de zuiveringsactie in Joego slavië als verbindingsofficier werk zaam was bij een Italiaanse infan- terie-eenheid. Die eenheid was 300 kilometer van de plek van de zui veringsacties, het Kozara-gebied, verwijderd. ITS YOUR STYLE Stylemaster presenteert de de in uw stijl. Liever een markant jliteitskarakter dan een vluchtige zondag 2 Reservering gewenst. Nieuwe Rijn 52 (071) 141778 HOOFDDORP (GPD) - Dertien auto's die afgelopen weekeinde werden gestolen bij automobielbe drijf Spierings in Hoofddorp zijn zeer snel weer opgespoord. De wagens, met een totale ver koopwaarde van 3,5 ton, waren za terdag na sluitingstijd uit het be drijf weggehaald. Het automobiel bedrijf, dat achter de identiteit van de daders wist te komen, heeft de zaak op haar eigen manier opge lost. De daders kregen de keus: alle auto's dinsdagochtend terug, of er zouden maatregelen genomen wor den. De dieven kozen eieren voor hun geld en zorgden ervoor dat alle der tien auto's tijdig terug waren. De aangifte van diefstal die het auto mobielbedrijf zaterdag bij de poli tie van Haarlemmermeer had inge diend, was in het weekeinde al in getrokken. StïflbnaKtëfi Katwijk aan Zee Hans van den Oever, Prince Leiden - Bert Schrier, Breestraat 152-154 Leiderdorp Bert Schrier, Winkelhof 31 Oegstgeest Klaver Fashions, Irislaan 53 Sassenheim Jan Bemelman, Hoofdstraat 190 Maar Gerold Christian, een woordvoerder van de Oostenrijkse president, vertelde de krant nu dat die verklaring niet juist was. 'Aan vullend onderzoek' heeft volgens hem duidelijk gemaakt dat Wald heim tijdens de acties wel degelijk in het Kozara-gebied actief was. Hij zou daar werkzaam zijn ge weest als officier, belast met de be voorrading. Volgens bronnen in de Joegosla vische regering en geheime dienst stelde de geheime politie van Joe goslavië een rapport samen met beschuldigingen tegen Waldheim. Anton Kolendic, in de jaren 1947 en '48 hoofd van de Joegoslavische geheime dienst in Wenen, ver klaart in de Washington Post dat hij destijds het plan opvatte het dossier te gebruiken om Waldheim te werven als agent. De Sowjets zouden hun medewerking aan het plan verlenen. Kolendic speelde daarop het rapport in handen van de Russische geheime dienst en Vertelt in de krant er 'absoluut ze ker' van te zyn dat de Russen Waldheim hebben benaderd. Het dossier is daarbij gebruikt als chantagemiddel. De krant is er overigens niet in geslaagd van onafhankelijke zijde bevestigd te krijgen dat Waldheim daadwerkelijk in dienst is geweest van de Joegoslaven of de Russen. Waldheims woordvoerder Chris tian verklaarde dat de Oostenrijkse president in elk geval niet op de hoogte is geweest van pogingen hem te werven als agent.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1