Traditional Style. 'Een gevoel van vrijheid, maar comfort is nodig' Winterschilder met zelfde premieregeling Nissan. Je blijft erin rijden. WONEN OP HET WATER Nieuw kleurtje heel eenvoudig Zoals je mensen hebt die altijd representatief gekleed willen gaan, zo heb je ook automobilisten die veel waarde hechten aan 'n representatieve auto. Zij zullen zich ongetwijfeldjiangetrokken voelen door de nieuwe Sunny 4-deurs van Nissan. Deze karakteristieke sedan met ruimbemeten kofferbak is het resultaat van moderne autotechniek. Zoals de perfekte voorwielaandrijving die zorgt voor 'n kleef- vaste wegligging. Wat u onmiddellijk mag vertalen in rijplezier. Het uitrustingsniveau en comfort van de ruime 4-deurs zijn zeer rijk. Zo heeft de SGX zelfs velours stoelbekleding, stuurbekrachtiging, elektrisch bedienbare zij ruiten, centrale portiervergrendeling en bumpers in de kleur van de carrosserie. Z'n kracht put de 4-deurs uit 'n 1.3 of 1.6 liter benzine of 1.7 liter dieselmotor. Z'n "rust" bij hoge snelheden dankt hij aan de 5-bak. Een onverwacht detail is dat de 4-deurs ook leverbaar is met vierwielaandrijving. va. 20.880,- In totaal zijn er maar liefst 9 uitvoeringen. Verder bestaat de collectie uit 'n 3-deurs, 'n 5-deurs, 'n Coupé, 'n Florida, 'n stationwagon en 'n Bestel Ze worden dagelijks geshowd bij uw Nissan dealer. P3 NISSAN 300 ZX. Patrol King Cab. Vmettc, Urvan en Cabstar. Alphen a/d Rijn, Autobedrijf Van Leijden B.V., Frederik Hendrikstraat 2, tel. 01720-91344. Leiden, Auto Heemskerk B.V., Lammenschansweg 128, tel. 071-310811. Leidschendam, Valkenbosch Voorburg B.V., Looiérslaan 93-99, tel. 070-871610. Lisse, Autobedrijf Broertjes B.V., Oranjelaan 74, tel. 02521-17550. Noordwijk, Garage Abswoude B.V., Nieuwe Offemweg 2, tel. 01719-13150. Roelofarendsveen, Auto Heemskerk, Alkemadelaan 1, tel. 01713-2866. Sassenheim, Autobedrijf Beugelsdijk (servicebedrijf), Hoofdstraat 158, tel. 02522-31020 Hoe is het om op een boot te wonen? Wat zijn de verschillen met het wonen in eenhuis? Welke problemen komt de woonbootbewoner tegen? Waarom kiezen mensen voor wonen op het water? Een gesprek. door Margit Spaak-van Bruggen „Ik leerde Maarten kennen toen hij een inwijdingsfeestje gaf omdat fcijn pas gekochte schip, een echte klipper van 27 meter lengte, klaar iwas. Dat was dus de Bon Vivant, waarop we nu nog wonen. Maarten jwas een halfjaar bezig geweest om het schip bewoonbaar te maken. Gelukkig heb ik die ellende net ge mist", lacht Annemiek, terwijl het schip vrolijk heen en weer deint. {Het is tijdens ons gesprek erg slecht weer met storm en harde re- jgenvlagen. Hoogwater „Ik heb geen hekel aan dat ge- Jdein, maar er zijn mensen die er (letterlijk zeeziek van worden. Eer lijk gezegd heb ik wel, toen ik pas lop het schip woonde, last gehad ivan mijn evenwichtsorgaan: ik iwerd draaierig als ik aan wal jkwam. Maar dat is nu gelukkig iover", vertelt Annemieke, daarmee één van de problemen van wonen iop een schip aanroerend. „We ken- jnen mensen die niet bij ons op be- ijzoek komen als het hoog water is, jwant dan ligt de lange loopplank uit. Dat is wel een beetje wiebelig, ■ja. Daar durven sommigen niet overheen". I Hoog water is voor degenen die groot vermaak. Op „hoog-water- zondagen" lopen op de Nijmeegse Waalkade honderden mensen om te kijken naar de waterstand. Voor woonbootbewoners is dat aanzien lijk minder leuk. „We moeten altijd voorzichtig zijn met het afspreken van vakanties. Als het hoog water wordt moet je er meteen bij zijn. Lijnen moeten losser of strakker, de loopplanken moeten uit, het schip moet verlegd worden. Deze winter zijn we niet op wintersport gegaan omdat het hoog water I werd". Handwerk I Wie op een schip wil wonen, zo blijkt uit het verhaal van Annemie ke, moet niet opzien tegen een he leboel handwerk. Er is eigenlijk al tijd iets te doen. „Ik ben niet zo'n klusser, maar Maarten is altijd be zig. Dan zit hij lijnen te splitsen, dan haalt hij ergens een kwast overheen, dan is hij weer hout aan het schuren. Maar dat moet ook wel, want anders zou het je kapita len gaan kosten". i Een woonboot van redelijke af metingen kost volgens Annemieke en Maarten Scherpenhuyzen onge veer anderhalve ton. Daarnaast zijn er de gewone kosten van water en stroom van de wal en de extra kosten voor onderhoud van het schip. Elke twee jaar bijvoorbeeld moet de werf bezocht worden. Daar gaat het schip onder de hoge drukspuit om schoon te worden. Eventuele reparaties aan de bodem worden verricht en het schip wordt gekeurd op degelijkheid. „Het is ontzettend moeilijk om voor het kopen van een woonboot een hypotheek te krijgen. Natuur lijk omdat je met een schip met de noorderzon kan vertrekken, zodat de bank naar het geld kan fluiten. Maar ook omdat woonbootbewo ners toch wel een beetje als raar volk worden beschouwd, zoals ik al vertelde", zegt Annemieke. „Wij vallen onder dezelfde wet als die voor woonwagenbewoners. Toen we een vergunning voor een lig plaats voor de Bon Vivant aanvroe gen, moesten we verklaren dat we geen trekdieren aan boord hadden. Zo gaat het met alle officiële din gen, dat kost allemaal veel meer moeite dan wanneer we in een ge woon huis zouden wonen". Luxe Toch doet de klipper van de fa milie Scherpenhuyzen qua luxe niet onder voor een gewoon huis. Er zijn drie slaapkamers en een lu xe badkamer. Er is een open keuken met alle mogelijke com fort. Er is stromend water en elek triciteit van de wal. „Dat was een voorwaarde voor mij om op het schip te gaan wonen: ik wilde wel de luxe die je in een huis ook hebt. En dat is prima gelukt". Natuurlijk zijn toch een heleboel dingen anders dan in een huis. Wie heeft bijvoorbeeld langs iedere ta fel en langs iedere kast koperen roetjes, om te voorkomen dat de spullen van tafel schuiven? Wie heeft een gewicht aan de lamp han gen, zodat die niet heen en weer zwaait? Wie heeft de ramen boven zijn hoofd (in de klipper zijn ramen in de voormalige luikenkap van de laadruimte gemaakt)? En wiens baby wordt vanzelf gewiegd door het klotsen van het water? „Met de komst van ons zoontje Annemieke en Maarten Scherpenhuyzen met hun baby Jouke in de woonkamer van de Bon Vivant. op de kant, dan het zitgedeelte tenslotte de baby. Want alles tege lijk kan niet over de loopplank", al dus Annemieke. „Op een schip leef je veel buiten, dus we moeten een soort kooi op Jouke hebben we weer een paar het dek maken als Jouke gaat krui- nieuwe probleempjes ontdekt. Het pen en lopen. Ik wen hem al jong is bijvoorbeeld een heel gedoe om aan een zwemvestje, want dat zal met hem te gaan wandelen: eerst hij altijd aan moeten hebben, tot- moet het onderstel van de wagen dat hij kan zwemmen. En tenslot te: meer dan twee kinderen kun nen er niet komen, want daar is geen ruimte voor". Annemieke en haar man Maar ten zijn zich er wel van bewust dat het voor een kind ook iets aparts is schip te wonen. „Wij het water (hij bewoonde eerst een tjalk van twaalf meter). Annemieke Scherpenhuyzen nam met haar Maarten ook zijn „waterwoning". En hun kind zal opgroeien op een schip. „We zouden nooit meer an ders willen. We blijven, denk ik, le venslang op een schip wonen. We hebben het hier ontzettend naar onze zin. Wonen op het water geeft een gevoel van vrijheid. Dat zou ik in een huis altijd blijven missen. Maar... je moet wel comfort heb ben. De klipper Bon Vivant, een woonboot waarmee ook gevaren kan worden. gaan ook op vakantie met de klip per. Met z'n tweeën kunnen we het schip net aan. Maar je moet altijd in Nederland blijven. Dus als Jou ke groter wordt, willen we ook met de auto met vakantie naar het bui tenland gaan, anders denkt hij dat er niet meer is dan de Bon Vivant en de waterkant". Vakantie „Op vakantie met het schip is trouwens wel heel leuk. Dan gaat alles primitiever, want dan hebben we geen stroom. We zitten dus bij een kaarsje of een olielamp. En je hebt natuurlijk ook geen tv of ra dio. Daar moeten we altijd weer even aan wennen. Op vakantie vind ik dat gezellig, dat primitieve, maar voor altijd zou ik het beslist niet willen. Ik kan bijvoorbeeld dan ook geen wasmachine gebrui ken en begin daar maar eens aan met een baby!" Maarten Scherpenhuyzen koos zeven jaar geleden voor wonen op Voor het komende seizoen is de periode, waarin de 'winterschilderrege- ling' van toepassing zal zijn, bepaald op maandag 24 november tot en met vrijdag 20 maart. De premie is gelijk aan die van het vorige seizoen, namelijk f 50 per man per dag voor particuliere opdrachtgevers die eige naar/bewoner of huurder van een woning zijn. Wie winterschilderplannen heeft en van de aantrekkelijke premierege ling wil profiteren, doet er goed aan tijdig bij een schildersbedrijf aan te kloppen om afspraken te maken. De praktijk heeft namelijk geleerd dat de schilders al gauw voor het winterwerk volgeboekt zijn. Vraag vooraf een gespecificeerde offerte waarin het premievoordeel duidelijk 'uit de verf komt. Een nieuwe mogelijkheid om §ens een ander kleuraccentje in de badka mer aan te brengen komt van Geesa. Bij de accessoire-serie Coloré "2" is het namelijk mogelijk de kleurring te vervangen. Men hoeft alleen maar het frontplaatje los te schroeven voor het verwisselen van de kleurring. De kleuren waarin de Coloré "2" wordt geleverd zijn: wit, beige, match room, rood, grijs, blauw, zwart en geel. Informatie over werkkoopadres- sen Gebr. Smink BV, Amersfoort, tel. 033-633214

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19