Samara: een heel andere, moderne Lada Pastaverf uit een koffertje Structuurvinyl behangt lekker weg Autobedrijf Van Haasteren Kunststof verven vraagt veel zorg Vermogen niet altijd bepalend Zwaardere motoren in Mercedes 190-serie U T O Drie Lancia-modellen met vierwielaandrijving LADA H Ij Off. Lada dealer voor Leiden e.o. D OE HET ZELF DONDERDAG 30 OKTOBER 1986 De 190-serie van Mercedes krijgt er twee varianten bij: de 190 E 2,3 met een viercilinder motor van 136 pk 59.275) en de 190 E 2,6 met een zescilinder van 166 pk onder de motorkap 72.950). Met topsnelheden van respectievelijk 195 en 215 km/uur. De serie telt nu in to taal zeven versies. Niet tevreden Hoewel Mercedes-Benz op weg lijkt het beste jaar in de Nederland se geschiedenis van het merk te maken is men in het Utrechtse hoofdkwartier niet echt tevreden. De groei van de totale markt speelt zich namelijk vooral af bij de ben zinetypen en Mercedes is van oudsher een overwegend diesel- merk. In de zogenaamde com- pactklasse (een kleine 25.000 au to's) ligt de verhouding tussen ben zine en diesel op 50-50, terwijl bij Mercedes (bijna 6.000 eenheden) die verhouding 30-70 bedraagt. Dat geringere aandeel in het ben zinesegment heeft natuurlijk zijn oorzaken. In de eerste plaats is na tuurlijk het traditionele diesel imago van Mercedes daarvoor ver antwoordelijk. tó -tr 2É|fi Met de komst van de 190E 2.3 i Mercedes uitgegroeid tot zeven vei rakter is onderstreept door in de standaarduitvoering een vijfver snellingsbak en een toerenteller op te nemen. Bij de zescilinder is bo vendien het anti-blokkersysteem op de remmen (abs) standaard. Dat is overigens niets bijzonders want per 1 juli volgend jaar zal abs stan daard zijn op alle zescilinders van Mercedes. Het merk verwacht volgend jaar in ons land 800 van de nieuwe 190- typen te kunnen verkopen. Ver wacht wordt dat deze wagens wor- i de 190E 2.6 is de compacte s den gekocht door beter gesala rieerde automobilisten van onge veer 40 jaar, die nu nog in een 190 rijden maar wat meer vermogen willen. Of behoren tot de echte au toliefhebbers die in een zescilinder willen rijden. Maar het kunnen ook benzinerij ders zijn, die nu nog bij andere merken onderdak zijn. Want, zo zegt het stermerk in zijn reclame: 'De 190 heeft nu concurrentie ge kregen'. Als het bod dat Fiat in de afgelo pen week heeft uitgebracht op Alfa Romeo* inderdaad wordt verkozen boven de (mindere) aanbieding die Ford heeft gedaan, zal - zoals ge meld - het nu noodlijdende Ita liaanse staatsbedrijf worden sa mengevoegd met Lancia. Wat dat voor gevolg zal hebben voor de modelpolitiek van beide merken laat zich nu alleen maar ra den. Lancia heeft sinds het be scherming kreeg onder de Fiat-pa raplu het aantal bijzondere auto's danig opgevoerd. Dezer dagen zijn daar weer enkele bij gekomen. Lancia biedt nu namelijk vier wielaandrijving aan in drie,van zijn vier modellen: in de Ypsilon, de Delta en de Prisma. Alleen in het grootste model (de Thema) laat de vierwielaandrijver nog even op zich wachten. In de kleine, nog altijd curieuze Ypsilon-serie heeft men in princi pe ook in de nieuwe 4WD uitslui tend voorwielaandrijving. Maar als de omstandigheden dat vereisen kan de chauffeur de aandrijving op de achterwielen inschakelen. Ander principe vierwielaangedreven Delta en Pris ma heeft gekozen. Daarin een per manente aandrijving op de vier wielen. Een viscokoppeling in het centrale differentieel zorgt er voor dat de balans over voor- en achter wielen automatisch en geheel ge ruisloos wordt bewaard, zodat geen ongewenste reacties optreden wanneer een of meer wielen de grip op de ondergrond verliezen. De Delta HF4WD is het absolute topmodel van de Delta-serie, dank zij de 2 liter turbomotor, die 165 pk op de wielen kan brengen. Binnen de 8 seconden komt de wagen uit stilstand op 100 km/uur snelheid en de top ligt op niet minder dan 208 km/uur. De Prisma 4WD heeft een 2 liter motor, die ten opzichte van de ge wone 2 liter vijf paardekrachten heeft moeten inleveren, maar er toch nog altijd 115 overhoudt. Wat goed is voor een topsnelheid van 184 km/uur. In die zowel uiterlijk als mecha nisch wat veranderde en verbeter de Prisma-serie is de 4WD niet de Er i de enige i reek's ook een variant met een 1,6 liter injectiemotor (108 pk)toege- voegd. Een pittige versie: in tien seconden uit stilstand naarN100 km/ uur en een top van 185 km/uur. Lancia is de eerste vi schappelijk ontwerp ook met een st Wagen. Thema-stationwagen Er zijn geen wijzigingen aange bracht aan het grootste Lancia- model, de Thema, die - zoals ge meld - werd ontwikkeld uit de sa menwerking met Fiat, Alfa Romeo en Saab. Met z'n vieren ontwikkel den zij een model, dat later door een ieder op eigen wijze werd aan gekleed. Het werd de Saab 9000, de Fiat Croma en de Lancia Thema. Alfa heeft met het model nog niets gedaan en het is - gezien de ontwik kelingen - nu maar de vraag of er nog wat mee zal worden gedaan. Als de fusie doorgaat lijkt dan on waarschijnlijk. Lancia is nu de eerste van de vier die op basis van dat gemeenschap pelijke model met een stationwa gon Vnmt. De wagen zal in ons land voor de eerste maal te zien zijn op de personenauto-RAI in februari aanstaande. Voor de carrosserie heeft Lancia samengewerkt met de Italiaanse ontwerper Pininfarina. De Thema Station Wagon wordt geleverd met naar keuze een 2 liter turbobenzinemotor of een turbo- dielmotor met een inhoud van 2,5 liter. Met topsnelheden van resp. 210 en 180 km/uur. Er zal trouwens nog een opval lende primeur van Lancia te zien zijn op de RAI in februari, want men kan er staat op maken dat heel wat autoliefhebbers volop aan dacht zullen besteden aan de Lan cia Thema 8.32, die is uitgerust met een achtcilinder motor van Ferrari met 32 kleppen en een inhoud van drie liter. Samengesteld door Koos Post Voorts het feit, dat er bij Merce des geen groot prijsverschil be staat tussen de benzine- en diesel versies. In elk geval minder groot dan bij de concurrentie. En ten slotte: Mercedes kan geen1 lpg-uitvoeringen voor de E-ver- sies leveren, een zaak overigens waarin binnenkort verandering zal komen. Kwetsbaar Door die te grote afhankelijkheid van de diesels voelt men zich in Utrecht te kwetsbaar. Daarom ook is men zo verheugd, dat er nu ver sterking is gekomen in de benzine sector van de 190-serie. Twee au to's die op logische wijze passen tussen de 190 E en de 190 E 2,3 16- klepper. De nieuwe versies zijn uiterlijk niet verschillend van de andere 190-typen, maar het sportieve ka- Tot voor kort eindigde de prijslijst van Lada waar andere merken be gonnen. Daar is met de komst van de Samara verandering in geko men. Met een prijs van 15,5 mille is het nieuwe model duurder dan het duurste tot nu toe. Maar dat wil nog niet zeggen dat het duur is. Het is immers ook een heel ande re wagen. Lada zocht tot nu toe zijn heil uitsluitend in het inmiddels al bijna klassieke geworden Fiat-mo del, dat de Italianen allang zelf niet meer bouwen. Het biedt weliswaar voor een lage prijs veel ruimte, maar ook een verouderde tech niek. Als we echter de autoverkopen in de eerste negen maanden van dit jaar bekijken blijken er in ons land toch altijd meer dan tienduizend persoflen rond te rijden die zich naar niets van hebben aangetrok ken. Ze kochten zo'n oude Lada. Vijftig procent meer verkopen in vergelijking met vorig jaar, dit oudje doet het dus nog best. dern, hij is het ook. Van top tot teen. Hij mist wellicht Italiaanse raffinement, Franse verfijning en Duitse gevoel voor detail, maar de Russen hebben met internationale hulp toch een auto op de weg ge bracht die in verhouding tot zijn prijs veel te bieden heeft en in het hedendaagse verkeer goed mee kan. Er zijn voor 15,5 mille niet meer zoveel wagens te vinden van vier meter lengte, met drie deuren en voorwielaandrijving. Met in het vooronder een mede door Porsche ontwikkelde dwarsgeplaatste 1300 cc motor (met elektronische ont steking), die een vermogen van 65 pk op de wielen kan brengen. Een wagen, waarvan de naald van de snelheidsmeter gemakkelijk langs de 150 is te krijgen. Men zal ook niet zo veel auto's vinden die voor die prijs zó com pleet zijn uitgerust. Met bijvoor beeld van binnen uit verstelbare koplampen, met een wis/was in stallatie op de achterruit, me't een itgebreid pakket gereed De Samara, niet alleen aan de buitenkant een moderne auto. (foto pk» schap en met op het (aantrekkelij ke) dashboard een 'econometer': om zoveel mogelijk kilometers uit een liter benzine te kunnen halen. Natuurlijk zijn er ook minpun ten. Het felle rood van onze testwa gen vloekte gewoon met het vale bruin waarmee de binnenkant was beplakt. De gladde kunststof gaf dat interieur bovendien een bijna Spartaans aanzien. De aanjager zorgde niet alleen voor een niet in de prijskrant opge nomen fluittoon, hij blies ook heel wat ongevraagd bladgroen naar binnen. Kan men deze en andere zaken nog als ongelukkige details van de afwerking zien, de windgevoelig heid en het rumoer van de motor kan men moeilijk als zodarpg af doen. Boven de 100 km/uur was het eigenlijk ondoenlijk naar de ra- dio te luisteren. En de wijze waar op het onderstel oneffenheden in de weg verwerkte is ook voor ver betering vatbaar. Maar goed, men kan voor 15,5 mille nu eenmaal niet alles eisen. De Russen zijn er met Italiaanse advies in geslaagd een leuk uitzien de auto te ontwerpen met een heel royale instap dank zij de brede deur. Hij staat wat hoog op zijn po ten, maar het is een wagen die zich wat vormgeving betreft goed kan meten met zijn vele concurrenten. Er is ruimte voldoende aan boord, de stoelen en de achterbank zitten goed. Maar ook technisch kan hij uit stekend mee. De besturing is nog niet echt licht, maar stukken beter dan de loodzware toeren die in de oude Lada's moesten worden uit gehaald- De versnellingsbak laat zich redelijk gemakkelijk schake len. Het is ook goed te merken, dat de deskundigen van Porsche over de Russische schouders hebben mo gen meekijken toen de ingenieurs van Togliattigrad bezig waren met RIJ-IMPRESSIE de ontwikkeling van de motor. Een vooral ip de lagere toerentallen soepele Krachtbron, maar helaas veel te lawaaiig bij hogere snelhe den. Maar hij wil best. dat wel. En al rijdt er stevig door met de Lada Samara, het verbruik blijft binnen de aanvaardbare normen. Een gemiddelde van ongeveer 1 op 12 (loodvrije normale benzine) mag er zijn. Niet overdreven zuinig, maar ook niet al te royaal. Alles bij elkaar is de Samara best een auto waarop wat valt af te din gen, maar voor zijn prijs ook een vervoermiddel dat de inzittenden veel heeft te bieden. Het zou mij niet verbazen als het model een snelle populariteit tegemoet ging. Technische gegevens Lada Samara. Viercilinder lijnmotor. Inhoud 1288 cc. Vermogen 65 pk. Elektronische ontste king. Lengte 4 m. Aandrijving op de voorwielen. Topsnelheid 148 km/uur. Onafhankelijk voorwielophanging, starre achteras. Normale benzine. Brandstoftank 43 1. Gewicht 900 kg. Aanhanger geremd 890 kg. Prijs 15.495,-. Komt u overtuigen door het maken van een proefrit bij Potgieterlaan 32 Donderdag koopavond. Leiden, tel. 071-310800. Het schilderen van kunststof kan heel dankbaar werk zijn. Je hebt immers vrijwel altijd een volko men vlak en glad oppervlak ter be schikking en het is dus niet nodig om, zoals bij het schilderen van hout, oneffenheidjes weg te plamu ren. Het verft lekker weg, dat pvc of polyester. Er zijn intussen zó veel van kunststof gemaakte dingen in ons leven gekomen dat je aan het on derhoud (of beter: de verfraaiing) ervan niet meer ontkomt: dakgo ten, afvoerpijpen, maar ook kunst stof interieurmaterialen enz. Afval- stukken van buismateriaal e.d. worden ook vaak gebruikt, bij voorbeeld om er een plantenbak van te maken. Het 'fabriekskleur- tje' moetje dan wel wegwerken on der een laagje vrolijk gekleurde verf. Het lijkt heel makkelijk: twee la gen verf zijn meestal voldoende om een fraai ogend resultaat te be reiken. Maar dan blijken na kortere of langer^ tijd de verfschilfers in eens af te vallen. Logisch, want (ge wone) verf heeft grote moeite met de hechting op die kunststoffen. Om zo'n teleurstelling te voorko men moet je wat maatregelen ne men. De eenvoudigste manier is het oppervlak enigszins opruwen met fijn schuurpapier en het daar na grondig ontvetten, met terpenti ne of met water waarin een scheut ammonia is gemengd. Naspoelen met schoon water en laten drogen. Een goede synthetische verf, eer ste laag verdund en na droging licht opgeschuurd en 'ontstoft', dan de volgende laag onverdunde verf. Een sterker hechtende verffilm krijg je als je na het opruwen en ontvetten een primer voor kunst stof gebruikt. De bekende verfmer- ken hebben dat spul in het assorti ment. Er zit een stof in die familie is van de kunststof en een enigs zins opwekende uitwerking op het materiaal heeft. (Probeer het niet met gewone grondverf; dat werkt niet als de genoemde primer). Als de primer droog is kan de verf op gezet worden. Dan is er ook zogeheten kunst- stoflak in de handel, geschikt voor het schilderen van pvc en polyes ter. Dat is de primer als het ware 'ingebouwd'. Opruwen en ontvet ten blijven uiteraard noodzakelijk. Een derde methode biedt de bes te garanties voor een goed resul taat: polyester jachtlak (algemeen bekend als Ruwa). Die kan even eens zonder voorbehandeling met primer verwerkt worden. Het is wel duur spul. Voor het opknap pen van je surfplank zijn die hoge re kosten gerechtvaardigd, voor huis-, tuin- en keukentoepassingen komen de twee eerder genoemde systemen het meest in aanmer king. Kunststoflak heeft het be zwaar dat het in slechts weinig kleuren verkrijgbaar is. Wie een speciale kleur wil zal dus terug moeten vallen op de eenvoudigste manier: primer en gewone synthe tische verf. Met zorg verwerkt is er toch best eer mee te behalen. Service-kastje Gereedschappenkasten zijn in Nederland echter niet gewild. De 'echte' doe-het-zelvers kopen de spullen van hun keuze los en heb ben hun eigen methoden om ze op te bergen. Ze vinden dat de in houd van die complete kasten niet aan hun eisen beantwoordt, dat er meestal net niet in zit wat ze nodig hebben. Gelegenheids klussers voelen om een andere re den niet veel voor zo'n 'kast: ze hebben het gevoel dat «ze meer voor het kastje dan voor de ge reedschappen betalen. Een Nederlandse fabrikant heeft daar nu een compromis voor bedacht, zich daarbij rich tend op de grote groep mensen die zich zeker geen doe-het-zelver vinden maar die er niet aan ont komen om af en toe eens te schroe ven, te spijkeren en te meten. Voor hen ontwierp hij een klein 'huis-servicekastje', 40x30 groot, 9 cm diep, gemaakt van mooi blank grenen, gevuld met de din gen die in elk huishouden regel matig nodig zijn. Geen rommel- gereedschap, maar gedekt door garantie, naar hij ons verzeker de. Omdat de gereedschappen- winkels meestal niets zien in dit soort dingen, gaat de fabrikant er eigenwijs zelf mee de boer oo. Voor 159 gulden kun je het recht streeks bij hem bestellen, franco thuis. Er is ruimte in gelaten om er eigen spul als lijmtubes, sleu tels enz. in op te bergen. De man van dit huis-servicekastje is Hob by-Techniek in Denekamp, tel. 05413-1441. (foto gpdi Onder de vele sc dingsmaterialen op het ogenblik erg populair. Het 'oogt' als het van vroeger bekende behang, dus dikke vinylmateriaal dat intussen pap. Strijk de achterkant geheel verdwenen is omdat het baan daarmee rijkelijk vooral voor de doe-het-zelver aantal bezwaren had. Er zat ■ten wandbekle- loos aanbrengen. Let op de volgen- structuurvinyl de dingen: Maak het plaksel aan op dikte als vereist is voor zwaar ^lekkere dikke 'omzetten' dus vrij maken lijk zichtbare kantverschillen ople- het drogen met het Stanleymes vert. Druk de naden liever met de het plaksel enige tijd intrekken. Vóór het aanbrengen nog grote rek in, wat tot openstaande keer met de in het plaksel gedoop- naden en openingen bij aansluiting te kwast instrijken, goed verdelen de voorzichtig afsnijden, laat De banen laten zich heel goed te gen elkaar stoten, waarbij de na den zo goed als onzichtbaar 1 handen Wees niet bezorgd over 'bubbel tjes' die kort na het aanbrengen te 1 zijn; naarmate het plaksel den. Gebruikt echter geen naden- droogt trekken ze vanzelf weg. Een latexverf voor plafonds en wanden, met een verfroller di rect te verwerken uit een "kof fertje" met een inhoud van 2.5 liter, goed voor een oppervlak te van ongeveer 25 vierkante meter, dit is het nieuwste pro- dukt op de Nederlandse schil- dermarkt. De eerste die met deze pastaverf op de markt kwam, was Nezolid in Rhenen (ICI). Onder de naam Pas- tatex kwam het produkt, dat hoog- viskeus (ingedikt) is en een beetje aan pudding doet denken, op de markt. Pas bij het uitrollen wordt de verf vloeibaar. De gelei-achtige samenstelling voorkomt dat de verf spat of druipt, wat vooral bij het schilderen van plafonds en wanden erg handig is. Het koffertje^waarin de pastatex wordt verkocht is tevens het verfbakje waarinde roller wordt gedoopt. De verf is direct ge bruiksklaar, zonder verdunnen. Dat is trouwens toch streng verbo den want de massa zou meteen als geschifte karnemelk uiteen vallen. De pastatex dekt goed en droogt in ongeveer vier uur. Sikkens Sikkens, toevallig ook geen klei ne jongen, is eveneens met zo'n vaste verf gekomen, uiteraard spe- op plafond en plint leidde. Structuurvinyl, de sterk verbe- i de kanten consequent i Dubbel slaan en precies lood- terde en bovendien veel goedkope- recht (langs uitgezette loodlijn) re opvolger van het uit volle vinyl- aanbrengen. Eerst in het midden in schuimstof vervaardigde produkt, verticale richting aanrollen en is een duplexbehang. Het heeft een daarna horizontaal werkend naar papieren rug, waarop de enigszins beide kanten toe. Uitpuilend plak- ciaal bestemd voor de doe-het-zel ver. Het is een verf op latexbasis, een muurverf op waterbasis dus, voor binnengebruik. Hij wordt niet 'tixotroop' genoemd, hoewel hij dit strikt beschouwd wel is. Het woord tixotroop betekent dat de viscositeit (mate van vloeibaar heid) door aanraking verandert,* van vast tot 'stromend'. Bij deze nieuwe verf die onder de naam Flexa Rolvast nu in de win kels ligt, is van zo'n verandering van viscositeit wel duidelijk spra ke, maar dit is bereikt door er min der water in te doen en hem te bin den met een nieuw soort verdik kingsmiddelen. Het markeert een ontwikkeling op (muur)verfgebied. die.de doe-het-zelver wel zal aan spreken. Je bent immers verlost van het geklieder en gedrup, en dat is vooral plezierig als je je plafon netje opnieuw in de verf wilt zet ten. Bovendien kun je een lekker lijvige laag opzetten, meestal dus in één keer dekkend werken. Er zijn vijf kleuren verkrijgbaar, dat is niet zo'n grote keuze. Mengen is ui teraard onmogelijk, want dan zou die 'boterkoek' meteen weer melk- dun worden. Met een kortharige roller ver werkt 'rolvast' heel gemakkelijk en het is inderdaad mogelijk zonder morgen of druipen te verven. De verf is verpakt in een platte box op rollerformaat, er zit 2,5 liter in en dat is (voor adviesprijs ƒ43,95) goed voor zo'n 20 tot 25 m2. vlokkige vinyl is aangebracht. Er i: een geweldige keus in tinten en dessins, waaronder pleisterstruc turen, steenmotieven, streepdes- sins enz. De kleuren zijn i gend heel bescheiden, zodat sel met een schoon en vochtig doekje wegnemen. Gebruik geen schaar om banen op maat te maken. Met een scherp Stanleymes, langs een stalen rij of rechte hardhouten lat snij- Kopers van een decoupeerzaag zijn vaak geneigd om het vermogen (uitgedrukt in x Watt) als de beslis sende factor voor de prestatiemo- houden onderzoek naar achttien decoupeerzagen. Een zeer krachtige machine. verkeerd zaagblad gelijkheden te beschouwen. Dat wordt gebruikt (bot. ongeschikte machine van bijvoorbeeld 450 vertanding e.d.) doet zijn werk met dit materiaal afgewerkte wand den (via de bovenkant van het r niet al te sterk i Structuurvinyl laat zich 1 ken als gewoon (zwaar) papierbe- hang. Met wat zorg en nauwkeurig heid kan iedereen die wel eens een behangetje geplakt heeft het feil- teriaal) is de beste methode. Nasnijden van banen die opge plakt zijn moet wachten tot het plaksel voldoende gedroogd is. Wel langs plint, in hoeken enz. goed aandrukken: dat gaat heel Watt altijd beter werkt levert dan een exemplaar van een hoger ver mogen, is niet juist. Dit conclu deert de Stichting Vergelijkend Warenonderzoek na een tegelijker tijd door Belgische. Britse en Duit se consumentenorganisaties ge- minder goed dan een wat lichtere als deze met het juiste zaagblad is uitgerust. Decoupeerzagen met een zgn. pendelbeweging (waarbij het zaagblad tevens een voor- en achterwaartse slag maakt) werken beter dan machines die alleen een verticale beweging maken. In het testrapport wordt aan de coupeerzagen met traploze snel heidsregeling de voorkeur gege ven. Bij enkele van de geteste ma chines werd geconstateerd dat bij intensief gebruik de motor door brandde en er speling op de aan drijving ontstond. Het volledige testrapport kan be steld worden door 3,50 over te maken op giro 1477321 t.n.v. de Stichting Vergelijkend Warenon derzoek. rpakking fungeert als

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15