Een verademing Nieuwe 'gouden eeuw' voor Flachau in het verschiet WINTERSPORT SKIËN IN DE CANADESE ROCKY MOUNTAINS De aankomst op Calgary Airport belooft weinig goeds. Vijf personen uit ons gezelschap, knap melig geworden na vier uur vertraging en een vlucht van ruim achteneenhalf uur, zien hun verblijf op het vliegveld met nog eens twee uur verlengd omdat Canadese douaniers er nu eenmaal niet van houden 'gedold' te worden. 120 lange minuten van koffers uitpakken, vragen beantwoorden en wantrouwige blikken. „Ik had ze er nog zo voor gewaarschuwd", zegt een Nederlandse immigrant die net terug is van een weerzien met zijn familie in Amsterdam. „Canada is vrijheid/blijheid, maar bij de douane moet je je gedeisd houden. Het eerste en laatste obstakel", lacht hij, „voordat je kunt gaan genieten van dit land. Je collega's zullen er op dit moment misschien wat anders over denken, maar ik verzeker je dat ze morgen alle Canadese douaniers weer zijn vergeten". door Karei Jansen Mount Norquay, zestien uur later. De Nederlandse Canadees blijkt zijn tweede vaderland en haar uit werking op de buitenlandse skifa naat goed te hebben ingeschat. De gezichten van 'de vijfde avond te voren nog uren namokkend over de ontvangst op het vliegveld, stralen. Het schouwspel op de 2135 meter hoge bergtop is rijp voor de ansicht kaart. Het uitzicht op Bow Valley, de zon op de immens hoge pieken van de Rocky Mountains, de sneeuw die schreeuwt om op ges kied te worden, de ruimte: Canada blijkt het dan toch te hebben en ze ker op skigebied. En dat terwijl Mount Norquay nog maar het kleinste van de drie gebieden is die Banff National Park in de staat Al berta de skiër en langlaufer heeft te bie den. Norquay, zo wordt ons verzekerd, valt volledig in het niet bij het zien en beproeven van Sunshine Village en La ke Louise, na het internationaal alom be kende Jasper dé skiwalhalla's van westelijk-Canada. Mount Norquay is, zeker voor degene die Alberta voor de eerste keer aandoet om en een wintersportvakantie door te brengen, het gebied bij uitstek om de onontkoombare jet-lag uit de benen te halen. Op slechts tien minuten rijden af stand van het gehucht Banff (5000 inwo ners) leent de berg zich uitstekend als opwarmer voor het echte werk. Vijftig procent van de afdalingen is weliswaar moeilijk tot uiterst moeilijk en gitzwart, maar de resterende (korte) pistes wor den bepaald door de middelmaat, ideaal voor de skiër die nog nooit op de droge Canadese sneeuw heeft gegleden en de urenlange oversteek nog in de benen heeft zitten. Service Op Norquay worden ook de eerste ver schillen met Europa merkbaar. De klant blijkt hier nog steeds koning, en daarom wekt het niet eens verbazing dat de lift bediende je bij de eerste keer omhoog begroet met een vrolijk 'hi, how are you doing today', en bij terugkeer vraagt hoe een en ander is gegaan. Om tips voor nog mooiere afdalingen behoeft niet te wor den gevraagd, de liftboy bedient de skiër Een blik op Sunshine Village in Alberta. op zijn wenken en met zijn financiële en skitechnische adviezen op zak kan er eenvoudig niets meer fout gaan. Of het moet het skiën zelf zijn, maar daar kan zelfs de Canadees niets aan veranderen. Opmerkelijk verschil in ieder geval met skinaties als Oostenrijk, Zwitserland en Frankrijk, waar vaak genoeg niet de klant het middelpunt van de belangstel ling is, maar de stoel die hij met zijn ski- kaart moet opvullen. Buschauffeur Datzelfde gaat op voor het hotelperso neel in Banff en omgeving. De gast be taalt grof voor een nacht over in inces tueuze Canadian Paciflc-onderkomens als het in 1888 tot Banff Springs Hotel omgebouwde kasteel (ooit het grootste hotel van de wereld met 1100 bedden) of het sprookjesachtige Chateau Lake Louise, maar krijgt daar in service wel het nodige voor terug. Je kunt het zo gek niet bedenken of de faciliteiten zijn aan wezig of men kan er wel voor zorgen. Buiten badderen bij een gemiddelde temperatuur van min twaalf graden, 's nachts schaatsen op de speciaal gepre pareerde en verlichte baan, een romanti sche sleehondentocht over het bevroren Lake Louise, een western-avond met steak en bruine bonen in de bossen van Banff, alles kan en alles mag. En als je dan toch besluit een avond in Banff zelf door te brengen, dan is de plaatselijke buschauffeur ook niet te beroerd om de haltes te laten voor wat ze zijn en je voor de deur van de steakhouses af te zetten. Service van het huis, tipgeld wordt vrij wel overal met een verontwaardigd ge zicht van de hand gewezen. Stilte De skiër die overdag of 's avonds (veel pistes in Canada beschikken over een lichtinstallatie) in een onafgebroken af daling naar beneden suist mist mis schien wel het mooiste moment van zijn sneeuwvakantie in Noord-Amerika. De Europeaan is niet anders gewend, maar degene die tussentijds een moment voor zichzelf neemt en de latten stilhoudt, proeft Canada pas echt. Je bent hele maal alleen op de piste. Een verade ming. Niet dat schichtige achterom kij ken of je met je actie iemand de sneeuw in hebt doen duiken, niet dat opgejaagde gevoel van een sta-in-de-weg zijn. Slechts stilte, eenzaamheid en de zicht bare adem uit je mond. The Canadian Experience. Door naar de andere kant van de wereld te vliegen en de stand van de Canadese dollar natuurlijk aan de du re kant, maar juist dit soort momenten maken de trip zijn geld meer dan waard. Sunshine Village (2730 meter) en Lake Louise (2636) vormen wat dat betreft geen uitzondering. Zelfs de twee bergen die het uitgestrekte skigebied van Lake Louise van november tot begin mei bepalen (Mount Whitehorn en Mount Lapalian), zijn knus en gezellig. Alleen in de weekeinden en dan met name op zaterdag wordt het wat drukker en zijn er wachttijden bij de grondliften, maar eenmaal op de pistes zelf valt de liftcapa Aan een nieuwe gouden eeuw zijn ze nog niet helemaal toe in het Oostenrijkse Flachau. Wel hebben ze er door de wintersport de armoe van voor en vlak na de oorlog door terug gedrongen. Veel moderne en comfortabele hotels en pesions zijn gebouwd in de jaren zeventig; het decennium waar in de nieuwe welvaart ook zichtbaar werd. door Wim Breedveld In 1964 werd de eerste, lange stoel- tjeslift, die de tot dan weinig ver wende skiër tot halfweg de Gieszen- kar-berg bracht, geopend. Een in vestering met geld uit de eigen ge meenschap en enkele Weense geld schieters. Dat geld kwam pas na tien jaar wikken en wegen, kenmer kend voor het ongeloof in een nieu we toekomst, op tafel. Want in 1955 was op de oprichtings vergadering van de plaatselijke VW al gepleit voor de ontsluiting van de zacht glooiende berg, de lokker voor de win tersport-vakantiegangers. Tot dan was het voor de weinige en avontuurlijke bergtoeristen behelpen geblazen. Eerst zelf naar boven klauteren, de houten ski in een touwtje achter zich aan slepend. Enige verbetering bracht de sleelift. Dat was een oude vrachtslee, die in de zomer werd gebruikt om hooi van de almen naar het dal te vervoeren. De hooislee werd in de winter provisorisch voorzien van wat zitbanken om de toerist 'com fortabel' halfweg de berg te slepen. Toch was dat een eerste begin. Een paar jaar later werd de hooislee vervan gen door een eerste sleepliftje, die de skiers een paar honderd meter boven het op negen honderd meter gelegen dorpje trok. Voldoende voor de inmid dels opgerichte VW om een affiche te maken over het Skiparadies Flachau. Een paradijs was het zeker nog niet, maar er ging voldoende werving uit van het simpele sleepliftje om in een jaar het aantal winterovernachtingen te vervijf voudigen. Van 800 tot boven de 4000. Dat aantal werd nog ver overtroffen door de zomerovernachtingen, die bo ven de 12.000 kwamen. Zo zou het nog jaren blijven. Slechts aarzelend zette ondernemend Flachau een stap in de niéuwe tijd. Dat is vooral te verklaren uit de grote econo mische crisis, waarin het dal met Fla chau en de omliggende dorpen gedom peld werd aan het eind van de negen tiende eeuw. Vanaf de zestiende eeuw had het dal eigenlijk gebaad in de wel vaart. Gouden tijden beleefde het met de hoogoven en de daarom heen ontwikkel de ambachtelijke metaalbedrijvigheid. De hoogovens van Flachau smolten het in de omliggende bergen gewonnen erts ■^>,11 tot hoogwaardig staal. En daaruit ont stonden vele beroemde smederijen, die het hele land Salzburg en andere Oos tenrijkse landen bedienden. Het staal, waarmee Flachau's eigen dorpsheid Kaspar Steger de Beierse en Napoleonti sche troepen tijdens de boerenopstand van 1809 van zich afsloeg, was in zijn dorp gevormd. Het heeft hem en zijn medestrijders echter nauwelijks geholpen, maar dat moet niet aan de kwaliteit van het staal van zijn zwaard hebben gelegen. Concurrentie De ambachtelijke bedrijvigheid van Flachau werd dood geconcurreerd door de meer op industriële leest geschoeide metaalnijverheid van buurland Karin- thie en van met name de stad Klagen- furt. De werkloos geworden metaalar beiders van Flachau verlieten het dal. Wat overbleef was een arme boeren stand; nog net in staat de honger buiten de deur te houden. Een houtzagerij, die 85 man aan het werk hield was voor de oorlog naast de landbouw de enige economische bedrü- Flachau heeft een prachtig langlaufgebied. vigheid in het dal van Flachau. In elk geval onvoldoende om de 2000 inwoners voldoende bestaanszekerheid te bieden. Zo bleef de zorgelijke situatie tot ver na de oorlog. Van de skisport werd in de jaren wel wat verwacht, maar de idee dat deze vorm van toerisme een belangrijke bron van inkomsten zou kunnen worden, leefde zeker niet algemeen in het dorp. En bovendien wie had er zoveel geld om risico's te durven nemen. Weense kapitaalkrachtigen moesten er aan te pas komen en dat hengelen naar vreemd geld heeft jaren geduurd. Toen echter in 1964 de eerste grote lift in gebruik kon worden genomen, voltrok zich een supersnelle ontwikkeling. Bijna elk jaar werd er een lift bijgebouwd Met vijftien liften is Flachau nog niet aan het eind van de mogelijkheden ge komen. Die mogelijkheden liggen wat de toekomst betreft echter voornamelijk in verbetering door verdubbeling en ver snelling van de capaciteit. En er is al lang toestemming om een verbinding te maken met het dorp Flachau Winkle, een tot de gemeente behorende kern. De samenwerking met het hoofdorp en de ze kern is echter niet zo goed als die met het veel verder gelegen Wagrain, waar mee al in 1970 een liftverbinding tot stand is gebracht. Daarmee behoorden Flachau en Wagrain tot de eerste skidor pen in Oostenrijk, die het voordeel van de samenwerking en het samen delen van de toeristen inzagen. Schoot in 1968 het wintertoerisme ineens het zomertoe- risme ruimschoots voorbij, na het tot stand brengen van de samenwerking met Wagrain, waarmee een inmens groot skigebied kon worden geexploiteerd, schoot de winterstatistiek met sprongen omhoog. Langlaufen Nu kan Flachau bogen op meer dan 400.000 winterovernachtingen. Het dorp telt 5500 bedden en heeft ook nog eens 300 appartementen, die als vakantiewo ning door Duitsers en Nederlanders ge bruik worden. Door samenwerking met andere skidorpen kan vanuit Flachau een skigebied op één pas bereikt worden met een pistelengte van in totaal 105 km. Als langlaufgebied levert het gehele Radstadtertal, waarin Flauchau ligt, een loipe-lengte op van 120 kilometer. Fla chau zelf heeft al 50 km in eigen omge ving. De bekende Tauernloop is vijftig kilometer lang en voert door alle dorpen van het dal en heeft aan de eindstreep voor al diegenen, die deze tocht in een dag maken een mooie medaille klaar lig gen; uiteraard tegen betaling van een aantal shillingen. Maar ook voor de mindere langlau fers, die het bij 20 km wel voor gezien houden, ligt er een beloning klaar. De skigebieden hebben de duizenden kun nen lokken. Het heeft nieuwe bedrijvig heid en bloei in het dorp gebracht en dat is te zien aan de snelle ontwikkeling van de bouw van pensions en hotels. De meeste dragen een jaartal boven de 1970 en ook het twee honderd jaar oude Resl- wirt heeft in de jaren zeventig een grote modernisering ondergaan. Flachau dankt die ontwikkeling niet louter aan de ondernemingsgeest van de inwoners. Het is mede te danken aan het vriendelijke profiel van de Gieszenkar- berg, die betrekkelijk weinig eisen stelt aan de skiër. Betrekkelijk eenvoudig te skiën en vooral zeer brede afdalingen hebben het oord populair gemaakt bij duizenden wintersporters. Een adembenemende blik op het Canadese landschap. citeit van 8830 mensen per uur geen mo ment op. De ruimte is enorm, brede pis tes die schijnbaar oneindig doorlopen en nooit vervelen door de vele variaties in het parcours. Voor elk wat wils dus, een groen/blauwe afdaling van maar liefst acht kilometer lengte, 30 procent zwarte piste, 45 procent rood en blauw en de overige banen uitsluitend voorbestemd voor de beginners. Uitsluitend, want merkt het in stemmig oranje gestoken personeel dat zich op deze pistes skiërs bevinden die met hun ervaren kunsten de krabbelende beginners uit balans brengen, dan wordt onmiddellijk de dagkaart a 23 dollar ingenomen. Uniek 'Wish you were here' ('ik wou dat je hier was') luidt het motto van de skige bieden in Alberta. „En dat menen we echt", zegt gids Lori Dowling, geboren en getogen in Vancouver maar nu ver knocht aan Banff en omstreken. „Ik ben zelf een paar keer in Oostenrijk en Zwit serland op wintersportvakantie geweest, heb het daar uitstekend naar mijn zin ge had, maar ik ben toch blij dat ik in Cana da geboren ben. De ruimte en de skimo gelijkheden in de 'Rockies' blijven voor mij uniek in de wereld. Zeg nou zelf...". Het tot luxe-hotel omgebouwde Chateau Lake Louise, waar de prijs nog evenredig is aan het gebodene.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11