Juridisch gevecht om hotelketen Damrak kan draai niet vinden \J Herwinning van grondstoffen een modern bedrijf Af A j y Vreeman op termijn voorzitter Vervoersbond V en D wijzigt personeelsbeleid ANVR-leden eens over reisvoorwaarden Consumentenbond laakt akkoord TRANSCENDENTEM EDITATIE ZATERDAG 25 OKTOBER 1986 ECONOMIE PAGINA 9 ARNHEM (ANP) - Er is een juridisch gevecht ontbrand om het verwerven van de Bilderberg groep, een groep van luxe hotels en restaurants in ons land met 500 werkne mers. De Engelse hotelketen Queen's Moat Houses was twee weken gele den vrijwel rond met de eigenaar van Bilderberg, maar de Franse ho telketen Novotel wil de Bilderberg Groep eveneens inlijven. Door be slaglegging van aandelen is een overdracht aan de Engelse hotelke ten voorlopig voorkomen, maar de eigenaren van de Bilderberg groep hebben een kort geding aange spannen om de beslaglegging te niet te doen. De tegenpartij heeft echter een kort geding aangekon digd, waarin de aandelen gevor derd worden. UTRECHT (GPD) - Dr. R. Vree man, beleidsmedewerker bij de Vervoersbond FNV, wordt tussen november 1987 en 1990 de nieuwe voorzitter van de Vervoersbond FNV. Hij volgt daarmee de ex- sleepbootkapitein A. Drenth op die in 1981 voorzitter werd om de toen bestaande bestuurscrisis in de bond te bedwingen. Dat is het voorstel dat het bond- bestuur volgende maand aan Tie bondsraad voorlegt. Volgens voor lichter B. Duym van de Vervoers bond treedt Drenth vrijwillig terug omdat hij vindt dat het karwei waarvoor hij stond, de interne reor ganisatie, zijn voltooiing nadert. Hij wil daarna iets anders in de bond gaan doen. Vreeman voelt er voor voorzitter te worden. Vanaf 1990 moet het bondsbe- stuur nog slechts uit vijf mensen bestaan. G. Ros en algemeen secre taris M. van Rossum blijven, M. Spapjer, beleidsmedewerker, en D. Ketting, onderhandelaar in het streekvervoer, worden naast Vree man de nieuwe bestuurders. Drie zittende bestuursleden gaan met de vut. Vreeman vertrok in 1984 met problemen bij de Industriebond FNV. Hij had een conflict met de toen nieuwe voorzitter D. Visser, op wiens plaats hij liever de huidi ge FNV-vice-voorzitter J. Steke lenburg had gezien. Vreeman be hoort tot de linkervleugel van de PvdA. Vreeman heeft gestudeerd voor arbeidspsycholoog, en is gepromo veerd tot doctor in de technische wetenschappen pp de relatie tus sen vakbondswerk en de kwaliteit van de arbeid. Van 1975 tot 1978 was hij algemeen secretaris van het NW-Jongerencontact. Dollar De koers van de Amerikaanse dollar is gisteren op de wissel markt in Amsterdam ruim drie cent gestegen ten opzichte van de koers van donderdag. De officiële middenkoers werd vastgesteld op 2,22875 gulden tegen 2,2530 een dag eerder. Ook het pond sterling steeg in koers. De Britse munteen heid klom van 3,2010 gulden naar 3,2290 gulden. Maatregelen De Europese Commissie over weegt vergeldingsmaatregelen te nemen tegen Japan vanwege de extra belasting die Japan heft op geïmporteerde sterke drank. De Commissie zal maandag de minis terraad toestemming vragen die sancties te treffen. Minder winst Shell Oil, de Amerikaanse tak van Koninklijke Shell, heeft in het derde kwartaal van dit jaar een ge consolideerde winst behaald van 133 miljoen dollar. De winst is 64 procent kleiner dan in het derde kwartaal van 1985. Verplaatsing Vandemoortele Nederland heeft besloten de produktie van tafel margarine binnenkort over te he velen van Oudenbosch naar het ui terst moderne bedrijf van de Van demoortele Groep in het Belgische Izegem. Bod Reuters Holding Plc, de houd stermaatschappij van het Britse persbureau Reuter, heeft een bod van 92 miljoen dollar uitgebracht op Instinet Corparation. Instinet beheert een computersysteem dat de effectenmarkt op de voet volgt. In de dagvaarding van het kort geding komt naar voren, dat al ge sproken werd over een bod op de aandelen door een andere partij, toen op 19 september Queen's Moat Houses met een bod kwam. Dat de eigenaar van de Bilder berg groep af wil werd al duidelijk in 1983, toen A. Knijnenburg voor de televisiecamera aankondigde zijn bezit over te willen doen aan de werknemers. Volgens de dag vaarding verkeerde de Bilderberg- groep in 1984 in een financierings crisis. Gekozen werd voor een for mule waarin Knijnenburg econo misch eigenaar bleef, maar de Rot terdamse mr. Stoop de juridische eigenaar zou worden en als zoda nig zou zoeken naar overnamekan didaten. Vraagprijs voor de Bilder berg groep: f 25 miljoen. In mei van dit jaar meldde zich de Luxemburgse maatschappij In- terpart SA, die enige tijd geleden in het nieuws kwam doordat die betrokken bleek bij de verkoop van de Gero-fabriek. Deze maat schappij wil hoogstwaarschijnlijk niet de hotelketen zelf in bezit hou den. In de dagvaarding is sprake van Novotel als toekomstig mana ger van de Bilderberg groep. Ongeclauseerd Op 12 september zou Interpart de Bilderberg Groep „nogmaals" bevestigd hebben met een bod te zullen komen. Op 19 september kreeg mr. Stoop echter een onvoor waardelijk en ongeclausuleerd bod van Queen's Moat Houses. Op 22 september overhandigde vervol gens een vertegenwoordiger van Interpart een brief met daarin een bod aan Stoop, waarin voor het eerst melding werd gemaakt van Novotel als manager. De juridische eigenaar van de Bilderberg groep liet Interpart toen weten dat aller eerst onderhandeld zou worden over een inmiddels ontvangen bod, aldus de dagvaarding van het kort geding dat de eigenaren van Bil derberg aanspanden. Begin oktober liet Interpart be slag leggen op de aandelen van de Bilderberg groep. In een poging het beslag op te heffen en tevens een openbaar juridisch gevecht te vermijden, wilde Queen's Moat Houses een bankgarantie verstrek ken aan Interpart, maar daarop ging de Luxemburgse maatschap pij niet in. Interpart zal op zijn beurt de overdracht van aandelen vorderen in een kort geding. Knijnenburg en Stoop hebben geëist dat Interpart het beslag op de aandelen opheft. Zij ontkennen dat het bod van Interpart eerder kwam dan dat van de Engelse ho- telgroep. Zij ontkennen bovendien dat al een overeenkomst was be reikt met Interpart of dat een situa tie was ontstaan, waarin de goede trouw dwingt tot verder onderhan delen. De president van de recht bank zal hierover volgende week een uitspraak doen. Interpart had overigens beklag laten leggen op de aandelen om een vordering te verzekeren van f 25 miljoen. De president van de rechtbank had die beslaglegging goedgekeurd, hoewel de vorderin gen door hem werden begroot op f 5 miljoen. DEN HAAG - De Leidse professor Giéle (rechts) heeft dr. C.J. Oort gisteren een trofee overhandigd als blijk van waardering voor het werk dat de voorzitter van de gelijknamige commissie heeft verricht ter vereenvoudiging van het belastingstelsel. (foto anp> AMSTERDAM (ANP) - De waren huisketen Vroom en Dreesmann gaat een wijziging aanbrengen in de organisatie, die ertoe zal leiden dat er minder administratief en an der ondersteunend personeel zal komen en meer personeel in de winkels. Dat gebeurt door het aantal re gionale eenheden waaronder de warenhuizen ressorteren te ver minderen. Er zijn er nu elf. Hoe veel het er worden kon een woord voerder van het concern gisteren nog niet zeggen. Het aantal waren huizen blijft gehandhaafd. Er staan er 60 in het hele land. Elke regionale eenheid heeft haar eigen distributiecentrum en haar eigen administratie. Nu het aantal eenheden kleiner wordt zal het personeel dat daardoor overbo dig wordt worden omgeschoold tot winkelpersoneel. De woordvoer der kon niet zeggen om hoeveel mensen het gaat, omdat nog niet geheel vast staat hoeveel regionale eenheden zullen worden opgege ven. Enkele tientallen noemde hij een lage schatting. Gedwongen ontslagen liggen volgens hem niet voor de hand. V en D denkt met deze wijzigin gen een slagvaardiger organisatie te worden en op kosten te kunnen besparen. In totaal werken er bij de warenhuizen van V en D 18.000 mensen in volletijdsbanen, deel tijdbanen en als hulpkrachten. Onduidelijk De vakbonden zijn gistermorgen door Vroom en Dreesmann van de reorganisatie op de hoogte gesteld, maar zitten nog met vele vragen, vooral over de gevolgen voor de werkgelegenheid, aldus een woordvoerder van de Diensten bond FNV. „Als V en D het aantal regio's wil verminderen zal ook het aantal distributiecentra en kanto ren dalen, maar hoeveel arbeids plaatsen dat gaat kosten, is voor ons nog onduidelijk. Het concern zal snel meer duidelijkheid over de exacte plannen moeten geven", al dus de woordvoerder. De dienstenbond juicht het ove rigens wel toe dat V en D meer winkelpersoneel wil inzetten. „Wij roepen al jaren dat er meer perso neel moet komen, niet alleen om dat de huidige werknemers de be nen onder hun lijf vandaan lopen, maar ook om meer toezicht op win keldieven te houden". Het kan bo vendien geen kwaad dat het wa renhuisconcern zijn organisatie na dertien jaar eens tegen het licht houdt, zo merkt de bond nog fijn tjes op. HAARLEM (ANP) - De 125 reisor ganisatoren verenigd in de ANVR (Algemene Nederlandse Vereni ging van Reisbureaus) hebben overeenstemming bereikt over een nieuw pakket reisvoorwaarden dat met ingang van volgend jaar zomer van kracht wordt. Belangrijke verandering in de nieuwe voorwaarden is een aparte paragraaf over overboekingen. Daarin staat vastgelegd *vat onder overboeking wordt verstaan, na melijk alleen overboeking door een hotelier. Ook staat daarin ver meld wat precies een gelijkwaar dig alternatief mag inhouden, na melijk gelijkwaardigheid qua si tuering, aard, klasse en faciliteiten van de accommodatie. Verder zijn de rechten van de reiziger daarover duidelijk vastgelegd, aldus ANVR- directeur Couvreur. Boekt de reisorganisator over - hij verkoopt meer reizen dan hij bedden heeft gereserveerd - dan is hij volledig aansprakelijk en zal hij de consequenties daarvan moeten dragen. Dit is in het Nederlandse recht reeds vastgelegd en was daarom nooit in de reisvoorwaar den opgenomen, aldus Couvreur. "De nieuwe reisvoorwaarden zo als de ANVR-leden die onderling afgesproken hebben zijn uiterst te leurstellend". Dat zei D. Westen dorp, directeur van de Consumen tenbond in een reactie op het nieu we pakket reisvoorwaarden. Volgens de Consumentenbond is de touroperator ondubbelzinnig verantwoordelijk voor dat wat hij verkoopt. In de nieuwe voorwaar den zit volgens Westendorp geen enkele prikkel om bij voorbeeld overboekingen te voorkomen. "Mensen gaan af op het plaatje in de reisgids of op wat ze van familie of vrienden gehoord hebben", al dus Westendorp. Een „gelijkwaar dig alternatief' bieden is dan ook niet voldoende, zo meent hij. Westendorp heeft het hele pak ket voorwaarden nog niet gelezen. "Maar wat ik er nu van gezien heb lijkt me eerder een verslechtering en geen tegemoetkoming aan onze eisen." Volgens hem is het dan ook niet waarschijnlijk dat de Consu mentenbond weer zitting neemt in de Geschillencommissie Reizen. ADVERTENTIE WIST U: dal duizenden Nederlanders zich een stuk lekkerder voelen dankzij Transcendente Meditatie f 0% Introduktielezingen: Op maandag 27 oktober en maandag 3 november aanvang 20.00 uur. Plaats. Instituut RITAM Gr. Haesebroekseweg 10, Wassenaar (Volg laantje t/o hoek Lijsterlaan Gr. Haesebroekseweg) Mr. C. Visser Directeur Ritam -X^V- Inlichtingen: 01751-77740. 1 Rltam: Do less, accomplish more. Voor de meeste effectenbeurzen was het opnieuw een week van afwachten. Sommigen zoals To kio, kwamen zelfs volledig in een glijvlucht terecht en ontwikkel den een gevaarlijke baisse. Maar ook in Amsterdam overheerste de afwachtende houding en ble ven de kopers overwegend thuis. Op korte termijn zullen nu de winstcijfers over het derde kwar taal verschijnen en daarop willen de meeste beleggers wachten. door C. Wagenaar Bovendien is er nog grote onze kerheid over de dollar en de ren te, hoewel de meeste Europese beurzen en in feite ook Tokio er langzamerhand wel van over tuigd zijn dat de kans op een ver dere rentedaling voorlopig ver keken is. De koerslijn was in Amsterdam opnieuw omlaag ge richt. En na vier dagen handel had het algemeen beurscijfer al meer dan vijf punten afgestaan. De lokale markt had toen ruim zeven punten verloren. Wall Street begon de nieuwe week met een fors koersverlies nadat er in de vorige week ruim veertig punten bij waren geko men. Maar nu gingen er in twee dagen meer dan dertig punten verloren. Toch gelukte het de beurs boven de 1800 te blijven, wat markttechnisch zeer positief was. Donderdag steeg Wall Street zelfs ruim 27 punten. Met spanning werd gewacht op het definitieve cijfer van de econo mische groei in het derde kwar taal omdat daarvan ook de beoordeling over een komend rentebeloop afhing. In het twee de kwartaal was de economische groei in de Verenigde Staten bij na tot stilstand gekomen, name lijk 0,6 procent. Maar in het der de kwartaal, zo bleek later deze week, was er weer een vooruit gang van 2,4 procent. Beter dus dan in het voorgaande kwartaal en daardoor een hart onder de riem van vele kleine beleggers. Maar op zich toch te gering om van een flinke economische ont wikkeling te spreken. De Newyorkse effectenbeurs reageerde er aanvankelijk nau welijks op. Niet hoger maar ook niet verder omlaag. Wel was het veelzeggend dat de eerste reactie op de obligatiemarkt van Wall 'Street zeer positief was. Na een forse daling op maandag waar door toen ook de aandelenmarkt met 26 punten mee omlaag werd getrokken, waren de obligaties dinsdag al gaan stijgen. Die stij ging werd woensdag krachtig voortgezet ondanks het feit dat de publicatie van het groeicijfer gepaard ging met het tamelijk hoge inflatiecijfer van 3,6 pro cent op jaarbasis. Dit werd ech ter genegeerd. Evenals de weten schap dat de Amerikaanse schat kist in de eerstkomende paar we ken voor fikse bedragen moet le nen en dat daarom de rente niet kan worden verlaagd. Vooral Ja panse beleggers zouden daar door kunnen worden afge schrikt. Ondertussen staan ook de Ne derlandse beleggers voor een moeilijke keuze. Enige jaren lang hebben zij zich met veel succes op de meer speculatieve waar den gestort en zich van de oude bekende beleggingsfondsen af gewend. Nu de beurs duidelijk aarzelt wordt de verleiding groot de toen doorgevoerde ruil weer terug te draaien. Maar slechte of tegenvallende berichten van bij voorbeeld Hoogovens, Philips, Grasso, Verenigde Bredero, Océ van der Grinten en Ceteco ma ken dat niet gemakkelijk. Omge keerd kwam er deze week uit de meer riskante en kwetsbare hoek juist een bijzonder fraai bericht van de Tulip Computers die over de eerste negen maanden van dit jaar z'n winst ruim heeft kunnen verdrievoudigen. Het aandeel schoot er dan ook van f 50 tot f 57 door omhoog. Maar dat er zorgen zijn bewees ook deze week het beursgedrag waar de koersverliezen ondanks herstelpogingen sterk overheer BEUR S W E E K sten. Zo verloren Aegon, Océ van der Grinten en Eriks vijf procent van de beurswaarde en Fokker en Verenigde Bredero zelfs tien procent. Palthe en Schuppen moesten nog veel meer terug. Ook de Europese Optiebeurs kwam onder druk. Het aantal af gesloten contracten schrompel de in van 185.000 op 160.000. Vooral van de meer lokaal geo riënteerde aandelen overtrof vrij wel dagelijks het aantal puts de calls, wat een veeg teken voor het vertrouwen in de toekomst is Op sommige dagen was er trouwens ook het geval met Phi lips en de Staatsfondsen. Daar door was Philips aan de put-kant nummer één, maar Koninklijke Olie bleef de optimistische kant houden en ging bij de calls met de eerste plaats strijken. Het komt meermalen voor, dat tussen kleding die in zakken is ingezameld een poppetje wordt aangetroffen of een speelgoedau to of een bemoedigend briefje. De mensen denken dat de zak kleding die zij hebben meegege ven, compleet en wel regelrecht bij een gezin in een ontwikke lingsland terechtkomt, vertelt J. P. Aalbers, secretaris van de Fe deratie Herwinning Grondstof fen. Het voorbeeld is illustratief voor de - verkeerde - wijze waar op het grote publiek nog veelal aankijkt tegen de branche, die zich bezighoudt met het inzame len of slopen van gebruikte goe deren om deze vervolgens zoda nig te bewerken dat ze rijp zijn voor recycling. Zo heeft menig een daarbij nog het beeld voor ogen van kleine sjacheraars die uit afvalhopen metaal, lompen, oud papier, huiden, beenderen en andere bruikbare zaken peu teren. "Maar Stiefbeen Zoon bestaat allang niet meer", aldus Aalbers. "We praten nu over ech te gespecialiseerde bedrijven die werken met moderne apparatuur en geleid worden door professio nele managers, niet zelden aca demici". door Frits Koffijberg "Ook de economische beteke nis van de bedrijfstak wordt nog al eens onderschat", vult federa tie-voorzitter J. van Schijndel aan. Hij wijst er op, dat al jaren constant zo'n 20.000 mensen in ons land werkzaam zijn in de herwinning, een activiteit waar op de automatisering weinig vat heeft. "Sorteren is nog steeds mensenwerk". De totale jaarom zet ligt ruw geschat ergens rond de 1,5 miljard gulden. Precieze omzetcijfers zijn niet voorhanden en zeggen in feite ook niet zoveel, omdat de prijzen in deze bedrijfstak sterk kunnen schommelen. Getuige de prijs van oud papier die onlangs een absoluut dieptepunt heeft be reikt. Maar in 1974 was het zeer lucratief om oud papier op te ha len. Dat bracht toen meer dan tien keer zoveel op als nu. In die dagen is ooit iemand betrapt die achter een krantenbezorger aan liep en elke krant die hij in de bus stopte er weer uit pikte. Aal bers verzekert met de hand op het hart dat die anecdote "echt historisch" is. De volumes die de Nederland se inzamelaars gezamenlijk ver werken zijn indrukwekkend. Zo werd vorig jaar ruim 1,8 miljoen ton schroot ingezameld en bijna 0,6 miljoen ton ingevoerd. De ex port beliep 1,8 miljoen ton, zodat dus een kleine 0,6 miljoen ton in Nederland werd afgezet (met Hoogovens en Nedstaal als voor naamste klanten). De inzameling van non-ferro metalen bedroeg vorig jaar 210.000 ton, de invoer 158.000 ton en de uitvoer 189.000 ton. Er bleef dus bijna 180.000 ton in Nederland achter tegen 125.000 ton vijf jaar eerder. In de sector oud papier worden letterlijk bergen verzet. Vorig jaar werd in ons land 1.148.000 ton ingezameld. In- en uitvoer hielden elkaar aardig in even wicht met respectievelijk 463.000 en 442.000 ton. Het verbruik van oud papier in de Nederlandse produktie van karton en - vooral grafisch en sanitair - papier steeg met 5 procent tot 1.158.000 ton. Momenteel maakt oud pa pier bijna tweederde uit van het totale vezelpakket bij de vervaar diging van karton en papier. Dat de prijs nu zo is gekelderd dat voor verenigingen en scholen de lol van het inzamelen af is, is vol gens Van Schijndel vooral aan onze oosterburen te danken. West-Duitsland, eens de grootste afnemer van Nederlands oud pa pier, is zelf systematisch gaan in zamelen "en nu worden we over stelpt met Duits papier". Een hoofdstuk apart is textiel, gedragen kleding met name. In ons land werd vorig jaar - door o.a. het Leger des Heils en Geef Max de zak - circa 20.000 ton in gezameld. Uit het buitenland kwam, voornamelijk via Duitse instellingen, 33.500 ton. De uit voer aan gedragen (maar nog draagbare) kleding bedroeg 40.000 ton. Aalbers vertelt dat de kledingstukken die Nederlan ders aan charitatieve instellingen meegeven, doorgaans nog van goede kwaliteit zijn (maar uit de mode) en bovendien meestal ge wassen, geen troep dus. In goed geoutilleerde sorteerbedrijven - die in geen enkel opzicht meer doen denken aan de vieze pak- huisjes van de vooroorlogse vod- denboeren - wordt de kleding uitgezocht. Van wat nog goed is, komt een klein deel in Nederland terecht bij tweedehands-kledingwinkel- tjes. Het gaat vooral om artikelen waar jongeren veel belangstel ling voor hebben, zoals jurken uit grootmoeders tijd en ouder wetse kostuum vesten. Het me rendeel wordt echter geëxpor teerd naar alle hoeken van de we reld. „Zo is er een geweldige han del met het Midden- en Nabije Oosten". Kleding die kapot of af gedragen is, komt bij de lompen- verwerkende industrie terecht, die er ondermeer poetslappen van maakt. In totaal exporteerde de handel bijna 100.000 ton tex tiel. Het zou Aalbers en Van Schijn del echter wel deugd doen "als minder ondeskundigen zich met onze handel zouden bemoeien, want die lopen ons wel knap voor de voeten". Ze noemen als voorbeeld de huisvuilschei- dingsprojecten, die tot dusver al zo'n 40 miljoen gulden hebben gekost en waarvan de gemeen schap nog niks wijzer is gewor den. "Vijftien jaar geleden heb ben we al gezegd dat men er maar beter mee kon stoppen". De produkten die huisvuilschei- ding oplevert, zijn volgens hen te duur of van te slechte kwaliteit. "Neem oud papier. Als dat een maal bij het huisvuil zit, is het biologisch verontreinigd en dus niet meer bruikbaar als grond stof voor de industrie". Een doorn in het oog zijn ver der de subsidieregelingen die lo kale overheden, met name in kleinere plaatsen, hebben getrof fen om het inzamelen van oud papier te stimuleren. "Als de prijs zakt, doet de gemeente er een paar cent per kilo bij. Een leuk gebaar voor de verenigin gen en scholen, waarbij men denkt tevens de milieu-gedachte te dienen, maar men vergeet in tussen dat die afvalstroom bij de oud-papierhandelaar terecht komt die ermee blijft zitten. Men ontwricht het marktmechanis me". De federatie is daarom voorstander van een landelijk en uniform systeem, dat ook regel baar is. "Je moet aan de bel kun nen trekken, als de bedrijven tot aan de nok vol zitten", aldus Van Schijndel. Twee vrouwen zijn bezig met het sorteren van

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9