EG ruziet voort over Zuid-Afrika Wie gelooft nog in Johannes Rau? Uitlating Kohl krijgt staartje De zorg van een vrouw voor het gezin is onbetaalbaar... Nog altijd geen maatregelen Proces tegen mafia dreigt stuk te lopen Aquino worstelt met 'bijna-regeringscrisis' Belgische politie doet goede vangst concordia heeft meer voor u over ZATERDAG 25 OKTOBER 1986 BUITENLAND PAGINA 7 BRUSSEL - De landen van de Europese Gemeenschap zijn het nog altijd niet eens over de uitvoering van de economische sancties tegen Zuid-Afrika, waartoe op 16 september werd besloten. ROME - Het monsterproces tegen de mafia in Palermo dreigt schip breuk te lijden door de eis van de verdedigers om alle processtukken in de rechtszaal voor te lezen. Het gaat om ongeveer 700.000 bladzij den die alle verhoren, getuigen verklaringen, bankonderzoeken, politierapporten en verdere docu menten omvatten die hebben ge leid tot het in staat van beschuldi- door Hein ten Kortenaar ging stellen van 457 beklaagden, waarvan er op dit ogenblik nog 180 in voorarrest zijn. Ook als de verdedigers zich te vreden zouden stellen met de voor lezing van een deel van de stukken, zou er naar schatting niet minder dan een jaar mee gemoeid zijn. Aangezien de termijn van het voor arrest voor het merendeel van de beklaagden op 8 mei 1987 verloopt, zullen tegen de tijd dat de recht bank aan het vonnis toe is, de meesten van hen op vrije voeten zijn, met een redelijke kans dat vooral de kopstukken van de mafia opnieuw onvindbaar zullen blij ken. Toch zit er volgens juristen voor de rechters van Palermo weinig an ders op dan zich in het onvermijde lijke te schikken: door de eis van de verdedigers te wijzen zouden zij misschien wel op tijd met hun vonnis komen, maar met de zeker heid dat het door het Hof van Cas satie (vergelijkbaar met onze Hoge Raad) vernietigd zou worden. Het enige wat rechtbankpresident Al fredo Giordano kon doen, was een beroep op de goede wil en het ver antwoordelijkheidsgevoel van de advocaten. Hij heeft hen verzocht de rechtbank vóór 31 oktober te la ten weten van welke documenten zij de voorlezing eisen en zich daar- Niettemin is het duidelijk dat de beslissing van de verdedigers om ditmaal afwijzend te antwoorden op het gebruikelijke voorstel 'de stukken als gelezen te beschou wen' het proces zal rekken tot ver over de termijn van 8 mei. Onge twijfeld was dit ook de bedoeling van de advocaten en van hun cliën ten, maar tegelijk is het een beves tiging van de veelgehoorde kritiek op de massaprocessen, met hon derden beklaagden en onafzienba re hoeveelheden procesmateriaal. Het is jammer dat de critici juist hun gelijk moeten krijgen bij dit showproces van Palermo, dat aan de buitenwereld voor eens en voor al moest aantonen dat het de Ita liaanse justitie ernst is met de be strijding van de georganiseerde misdaad: een nederlaag, al is het maar op formele gronden, is wel het laatste wat zij daarbij kan ge bruiken. Meningsverschillen over de juridi sche vorm waarin die sancties moeten worden gegoten, hebben ertoe geleid dat de maatregelen nog steeds niet zijn uitgevoerd. door Hans de Bruijn Het gaat daarbij om de juridische basis voor het verbod op de invoer van gouden munten (Krugerrands) uit Zuid-Afrika en het verbieden van nieuwe investeringen in dat land. De ministers van buitenland se zaken van de EG zullen zich maandag en dinsdag in Luxem burg over deze problemen buigen, maar het is niet denkbeeldig dat zij er niet uitkomen. Het meningsverschil draait om de vraag of voor deze beide sanc ties 'communautaire', dus EG-wet- geving nodig is, of dat de twaalf lidstaten de strafmaatregelen via nationale wetgeving van kracht mbeten laten worden. Die laatste mening wordt vooral verkondigd door Frankrijk, Groot-Brittannië, Denemarken en Portugal. Gemeenschapswetgeving heeft als voordeel dat tegen niet-nale- ving ervan door de EG kan worden opgetreden. Dat vergroot de effec- Buitenland kort Greenpeace De milieu-organisatie Greenpea ce heeft gisteren gewaarschuwd voor de geweldige risico's vOör het milieu wanneer landen zouden overgaan tot het winnen van mine ralen in het nog maagdelijke ge bied van de Zuidpool. De organisatie vreest dat de op maandag in Tokio achter gesloten deuren beginnende negende ver gadering van landen die partij zijn bij het Antartica-verdrag voortge- werkt zal worden aan een verdrag dat de exploitatie van minerale rijkdommen in het Zuidpoolge bied mogelijk moet maken. Greenpeace waarschuwt dat ex ploitatie van de Zuidpool gepaard zal gaan met geweldige risico's voor dit zeer kwetsbare gebied, zo als olielekkages en ongelukken met tankers en boortorens. Een eventuele olieramp zou onherstel bare gevolgen hebben voor het mi lieu. De extreme weersomstandig heden en de schuivende ijsmassa's maken opruimingswerkzaamhe den vrijwel onmogelijk. tiviteit van de sancties, terwijl bo vendien de Europese Commissie betere controle kan uitoefenen op de naleving dan wanneer elk land de sancties op zijn eigen wijze con troleert. Voor de invoerstop op gouden munten is in de wirwar van Euro pese regels nog wel een artikel te vinden dat gemeenschappelijk op treden mogelijk maakt, maar voor de investeringsstop ligt dat moei lijker. 'Overzeese' investeringen behoren tot nog toe niet tot het werkterrein van de EG. Daar nu ten aanzien voor Zuid-Afrika een uitzondering voor maken, bete kent dat een ingewikkelde en tijd rovende besluitvormingsprocedu re moet worden gevolgd. De overwegingen van de landen die geen EG-wetgeving willen lo pen nogal uiteen. Bij Groot-Brit tannië, dat altijd tegen sancties is geweest, speelt zonder meer een rol dat via nationale maatregelen nog enige vertraging in de uitvoe ring van sancties kan worden ge- "bracht. Frankrijk is uit principe geen grote voorstander van dit soort ge meenschapswetgeving en de De nen hebben een minderheidsrege ring, die voor elk besluit buiten de grenzen de. toestemming van het Deense parlement nodig heeft. Portugal heeft laten weten liever nationale maatregelen te willen, maar bereid te zijn zich te schikken naar de meerderheid indien daar door EG-optreden wordt verge makkelijkt. Voor het nemen van besluiten terzake is niet per se eenstemmig heid nodig, maar een 'gekwalifi ceerde meerderheid'. Frankrijk, Groot-Brittannië en Denemarken hebben te zamen echter voldoende stemmen in de EG-raad om een 'blokkerende minderheid' te vor men, die besluitvorming kan te genhouden. Nederland is altijd een groot voorstander van gemeenschappe lijke uitvoering van strafmaatrege len geweest. Maar nu er mogelijk in de EG-ministerraad geen beslis sende meerderheid voor te vinden is, zou onze regering zich ertoe ge dwongen kunnen voelen om tot nationale uitvoering over te gaan. Minister van buitenlandse zaken Hans van den Broek komt dan in een moeilijk parket. In 1983 nog heeft hij in de Tweede Kamer met grote kracht betoogd, dat nationale sancties onmogelijk zijn omdat ons land aan de EG-regels zou zijn ge bonden. Als hij daar nu op terug zou komen, rijst de vraag in hoe verre Van den Broek drie jaar gele den een reëel beeld van de moge lijkheden heeft gegeven. MANILLA (AP) - Vice-president Salvador Laurel van de Filippijnen heeft gisteren olie op het vuur ge gooid van de bij na-regeringscrisis waarmee president Corazon Aqui no worstelt sinds minister van de fensie Juan Ponce Enrile heeft op geroepen tot het vertrek van kabi netsleden en naaste medewerkers van de president. Laurel, van wie bekend was dat hij weinig content is met zijn louter ceremoniële func tie, verklaarde dat hij het eens is met Enrile's kritiek. Hij wilde evenwel niet zeggen of hij het ont slag van dezelfde personen beoogt als Enrile. Enkele dagbladen in Manilla meldden dat Enrile het heengaan eist van acht topfunctionarissen van de regering-Aquino, onder wie drie naaste medewerkers van de president: Joker Arroyo, Rene Sa- guisag en Teodoro Locsin. De an dere vijf zouden zijn minister van justitie Neptali Gonzales, minister van bodemschatten Ernesto Mace- da, minister van arbeid Augusto Sanchez, minister van binnenlands bestuur Aquilino Pimentel en mi nister van toerisme Antonio Gon zalez. Laurel leidt een politieke partij die kritisch staat tegenover Aqui no's beleid. Hij noemde de geëiste vervanging van ministers het moeilijkste punt van besprekingen die dinsdagavond plaatsvonden tussen Enrile en Aquino. De ont moeting werd gehouden in aanwe zigheid van Laurel en andere rege ringsfunctionarissen en had tot doel het voorkomen van een rege ringscrisis. Enrile leidde de militaire op stand die in februari van dit jaar de val van het bewind van president Ferdinand Marcos tot gevolg had en die Aquino aan de macht bracht. Laurel zei dat Enrile's eis betrekking had op kabinetsleden die 'naar links neigen'. BEIROET (DPAJUPIIRTR) - De hevige strijd tussen de shi'itische Amalmilitie en Palestijnse guerril lastrijders (foto) rondom het Pale stijnse vluchtelingenkamp Rashi- diyeh in Zuid-Lïbanon, waarbij sinds midden deze week ten minste 18 doden en 50 gewonden zijn ge vallen, duurde gisteren onvermin derd voort. Uit politie- en ziekenhuisbronnen is vernomen dat de meeste slachtof fers militieleden en burgers zijn, die terecht waren gekomen in het kruisvuur en de onophoudelijke be schietingen met zware artillerie en door raketten aangedreven grana ten. De verliezen onder de Palestij- nen zijn niet bekend. „De Amal en de Palestijnen zijn snel op weg naar een grootscheepse confrontatie en een totale eindslag in Zuid-Libanon. Beide partijen verkeren in alarmfase rood", zo werd uit Libanese militaire bron vernomen. Rashidiyeh wordt sinds eind sep tember belegerd door de Amal. Be gin deze maand werd al een weeklang strijd geleverd met de Palestijnen. Onder Syrische druk hebben de Palestijnen verscheidene vrachtwagenladingen wapens in geleverd. Dat was de prijs voor een wapenstilstand, die twaalf dagen geleden dankzij Syrische bemidde ling werd gesloten. BONN - „Ik ben geen dwaas. Ik schat Gorbatsjov niet als een libe raal in. Hij is een moderne commu nistische leider, die goed op de hoogte is van de public relations. Goebbels was ook een püblic-rela- tionsexpert". door Hans Hoogendijk De laatste woorden over deze uit lating van bondskanselier Helmut Kohl in een interview met het Amerikaanse weekblad News week, zijn nog niet gesproken. De Russische ambassade heeft al bij de Westduitse regering geinfor- meerd wat Kohl hiermee bedoelt. De regering in Bonn verzekerde dat het interview niet tot een belas ting van de Duits-Russische be trekkingen zal leiden. Kohl zelf zei dat hij Gorbatsjov op geen enkele manier met de nazi-leider had ver geleken. „Dat kan ieder weten, die de tekst leest", zei de kanselier De Groenen willen begin novem ber het omstreden interview tot in zet van een debat in het parlement maken. De SPD is woedend over de uitlating. Het gezaghebbende weekblad Die Zeit schreef in een commen taar onder meer „elke keer als deze bondskanselier zich met de ge schiedenis bemoeit, schept hij pro blemen in het politieke heden. Dat begon met zijn loflied op de 'gena de van de late geboorte', waarmee hij zijn Israël-reis zwaar belastte. Het zette zich voort toen hij presi dent Reagan naar Bitburg uitno digde en toen hij de Oostenrijker Kurt Waldheim als een groots pa triot en als president aanbeval". Deze blunder is een volgende af levering in de ongelukkige serie, stelt het blad, dat zijn commentaar afsluit met de zin: „Kohl begint het GENÊVE (DPA/Rtr.) - Het werk van een Rode-Kruisconferentie in Genève, dat al sinds donderdag avond stillag als gevolg van on enigheid over toelating van Zuid- Afrika in verband met apartheid, heeft gistermiddag laat verdere vertraging opgelopen. De zaal moest worden ontruimd in verband met een bomalarm. fatale interview met de zin: I am not a fooi'. Werkelijk niet?" De zeer linkse TAZ schrijft dat Kohl zich op zijn minst bij het hele Russische volk moet verontschul digen. En dat z\jn zeker nog niet de laatste woorden die over Kohls uit glijder zijn gesproken. BRUSSEL (ANP) - De procureur des konings in Nijvel, Jean Depê- tre, heeft gisteren bekend gemaakt dat donderdagavond de 45-jarige Fransman Adriano Vittorio is aan gehouden die ervan verdacht wordt een lid van de zogeheten „Bende van Nijvel" te zijn. De man is gearresteerd in Ploegsteert, een dorp vlakbij de Franse grens. De „Bende van Nijvel" heeft enkele ja ren lang bij overvallen op groot winkelbedrijven dood en verderf gezaaid met wilde schietpartijen waarvan onschuldige burgers het slachtoffer werden. Met Vittorio mee heeft de Belgi sche politie nu vijf mensen achter slot en grendel die ervan verdacht worden leden van de „Bende van Nijvel" te zijn geweest. Vier ande ren werden al eerder aangehouden, namelijk Michel Cocu, Michel Bau- det, Jean-Claude Estievenart en Kasi Bouaroudji. Adriano Vittorio werd al eens eerder gearresteerd, en wel op 29 oktober 1983 samen met Michel Cocu. Beiden werden echter in mei vorig jaar op vrije voeten gesteld, omdat men te weinig bewijzen te gen hen had. Medio april van dit jaar echter arresteerde de politie Michel Cocu opnieuw. Vittorio vluchtte toen naar Frankrijk, waar hij vlak bij de grens met België, in Avesnes-sur-Helpe, in een caravan woonde. Hij werd echter door de Belgi sche politie in de gaten gehouden. Toen hij donderdagavond op Bel gisch grondgebied een café wilde binnenstappen, werd hij gearres teerd. ADVERTENTIE BONN - De Westduitse sociaal-de mocraten geven vandaag het start schot voor de laatste drie maanden van de verkiezingsstrijd. Op hun verkiezingscongres in Offenburg moet duidelijk worden of ze zich al hebben neergelegd bij de bijna on vermijdelijke zege van de christen democraten en de liberalen. door Hans Hoogendijk De vraag is of de 55-jarige SPD- kansel ierskandidaat, Johannes Rau, de twijfelende SPD-aanhang het geloof in eigen kunnen terug kan geven. Men noemt het een bij na onmogelijke opgave voor 'broe der Johannes uit Wuppertal', zoals de predikanten-zoon vertederend of laatdunkend wordt genoemd. Na het grote verlies bij de deel staatverkiezingen in Beieren is de opgave voor Rau er niet eenvoudi ger op geworden. Johannes Rau daarover: „Natuurlijk is mijn taak niet makkelijker geworden, maar als een opgave moeilijker wordt, wordt alleen het werk aan de op lossing intensiever". Rau, wiens SPD bij de laatste algemene ver kiezingen maar 38,2 procent van de stemmen haalde, wil na de verkie zingen van 25 januari alleen rege ren. Johannes Rau is heel duidelijk: „Ik wil één worden. Binnen de par tij komen ze nu vaak met allerlei varianten aandragen, maar ik kan de verkiezingen alleen winnen door de kiezers te motiveren. Stra tegieën worden ook meestal pas na verkiezingen bedacht. Mijn vier hoofdpunten zijn: een rechtvaardi ge werkgelegenheidspolitiek, een milieupolitiek gebaseerd op onze industriële middelen, vrede en ont spanning, r*aar geen fundamente le discussie over het NAVO-bond- genootschap en een liberale recht staat". Troeteldier Het zijn doelstellingen die even goed uit de mond van CDU-kanse- lier Helmut Kohl kunnen komen. En dat geldt niet alleen voor deze kernpunten van Rau. Toch is hij er Johannes Rau: glimlachen (foto heilig van overtuigd dat de kiezers vóór 25 januari wel degelijk het verschil tussen zijn plannen en het beleid van Helmut Kohl zullen Johannes Rau, het troeteldier van het land, zoals CDU-secretaris- generaal Heiner Geiszler hem on langs noemde, zet eigenlijk tegen beter weten in op de meerderheid. Hij zelf is daar open over: „Wat moet ik dan? Ik word kwaad als er over een grote coalitie wordt ge praat. Want als er over een verbond tussen CDU en SPD wordt gespe culeerd, verliezen beide grote par tijen. Ik wil geen stemmen verlie zen, ik wil Over een eventuele king met de Groenen is Rau ook duidelijk. „Twee komen alleen over een berg als ze beiden sterk zijn. Moet de een de ander op de rug nemen en is de berg stijl, dan komen ze er geen van beiden. Dat gepraat over de Groenen is zinloos. Ik kan toch niet willen dat stem men die voor mij bereikbaar zijn naar de Groenen gaan". Rau wil de meerderheid berei ken op dezelfde manier als hem dat tweemaal in Westduitslands groot ste deelstaat Noordrijn-Westfalen is gelukt. „Wie Rau wil, moet Rau stemmen", dat was zijn lqus in Noordrijn-Westfalen en de kiezers kwamen. Johannes Rau is er nog steeds van overtuigd dat dit con cept ook voor heel West-Duitsland op kan gaan. Twijfels De minister-president van Noordrijn-Westfalen is populair in de Bondsrepubliek, geliefder ook dan Helmut Kohl, maar win je daar de verkiezingen mee? Rau denkt van wel, maar zijn partij krijgt steeds grotere twijfels. Na de klap van Beieren is de stemming binnen de SPD gedrukt. Koortsachtig wordt gezocht naar thema's die de tot nu toe nadelig verlopen verkiezingsstrijd nieuwe impulsen kunnen geven. De jonge soialisten eisen dat Rau zich posi tiever tegenover de Groenen op stelt, andere sociaal-democratische strategen willen de aanval op de CDU zoeken. Maar aanvallen ligt Rau hele maal niet, hij is de man van de leus: „Verzoenen in plaats van schei den". Hij zegt dan ook geen zin te hebben zijn verkiezingstactiek el ke dag te moeten bijstellen. Johan nes Rau is niet voor niets de uitvin der van het 'wij-gevoel'. Maar zijn critici vragen zich steeds openlij ker af of dat 'wij-gevoel' niet het etiket is voor een fles met onbe stemde inhoud. De SPD-kanselierskandidaat die zo dicht bij de mensen staat, vindt al die discussies eigenlijk maar verspilde moeite. Hij legt ze naast zich neer, net als de goedbedoelde raad van zijn voorganger Helmut Schmidt om het kandidaatschap niet te aanvaarden. Voor Johannes Rau zit Helmut Kohl helemaal op de verkeerde lijn en is het zijn eni ge opgave dat de kiezers duidelijk te maken. De boodschap van Rau op het verkiezingspartijcongres za terdag in Offenburg is dan ook een voudig: „Er is nog hoop, alleen moeten we de mensen activeren en stimuleren". Kansloos Die hoop is niet in de laatste plaats gevestigd op Hamburg, waar 9 november de SPD haar ab solute meerderheid moet verdedi gen. Tot voor kort zag het er ook daar slecht uit voor de sociaal-de mocraten. Schandalen zorgden er voor dat de partij in de opiniepei lingen nauwelijks boven de 45 pro cent kwam. Er werd al openlijk ge speculeerd over een coalitie met de liberale FDP voor het geval deze partij de verkiezingsdrempel van vijf procent zou overschrijden. Maar daar praat niemand meer over nu de SPD weer in de Ham- burgse lift zit. De CDU is in de Hanzestad vol slagen kansloos. Handhaaft de SPD zich in de geboortestad van Helmut Schmidt, dan zullen de ge zichten wel weer wat vrolijker wor den. Maar dat is nog iets heel an ders dan Johannes Rau wil. Hij schrijft in het voorwoord van zijn regerings rogramma: „Ik ben er van overtuigd: gemeenshappelijk kunnen we het halen, gemeen schappelijk zullen we het halen". De 67-jarige ex-kanselier Helmut Schmidt zou echter hebben ge zegd: „Als Johannes meer dan 42 procent van de stemmen krijgt, druk ik mij 42 keer op. De 71-jange Franz-Josef Strauss citeerde Schmidt en voegde daaraan toe: „Dan doe ik mee. al is dat gezien mijn leeftijd wel wat bezwaarlijk". Johannes Rau kan om zulke uit spraken alleen maar glimlachen en er vol vertrouwen aan toevoegen, dat hij altijd vanuit een 'underdog positie' heeft gewonnen. Daarom is de Concordia Verzorgingspolis zo waardevol. Want die deelt in de zorg voor het huishouden, als de vrouw onverhoopt overlijdt. Gezinshulp (van buitenaf) kost dan al gauw zo'n f 1.000,- tot f 1.500,- per maand en dat geld moet er maar net zijn... Concordia Verzekeringen kan het gezin dan helpen met een uitkering, waaruit die maand kosten betaald kunnen worden. Sluit daarom een Verzor gingspolis bij Concordia. U betaalt een lage premie en dankzij de unieke winstbijschrijving plus slot- bonus groeit het verze kerde bedrag vanzelf. Vergelijk dat maar eens met wat anderen te bie den hebben. Dan zult u zien: Concordia heeft meer voor u over. Bel of schrijf naar: CONCORDIA VERZEKERINGEN, Antwoordnummer 2102, 3500 VE Utrecht, tel. 030-333433. tst. 134. Stuurt u mij informatie over de Concordia Verzorgingspolls de Begrafenisverzekering de Pensioenverzekering Concordia-verzekeringen in het algemeen Naam:Tel.: Straat: Postcode/Plaats: verzekeringen

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7