Axent Onderzoek subsidie Heydnahof-proj eet 'Strijd is niet voor niets geweest' jan bentveldI interieur Jaarlijks ongeveer 5000 keer euthanasie door arts Van den Broek: rede Havel niet beknot Disco minder populair Vrienden van Amelisweerd vechten ook nu nog tegen snelweg ZATERDAG 25 OKTOBER 1986 Laatste daad ex-staatssecretaris Brokx DEN HAAG (GPD) - De voormalige staatssecretaris van volkshuisvesting Brokx heeft als laatste beleidsdaad afgelopen woensdag de hoofdofficier van justitie in Maastricht gevraagd een strafrechtelijk onderzoek in te stellen naar de gang van zaken rond de stichtingskosten van het bouwproject Heydnahof in Rotterdam. Dit project is van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds in Heerlen. Het bouwproject Heydnahof kwam in opspraak nadat de hoofd ingenieur-directeur voor de volks huisvesting in Zuid-Holland, de heer Post, het project in een nota als voorbeeld had gesteld hoe be leggers door het opgeven van te hoge stichtingskosten ten onrechte te veel subsidie ontvingen. "Vlak voordat ik woensdag pre mier Lubbers verzocht mijn ont slag te bevorderen, heb ik een brief getekend aan het Openbaar Minis terie in Maastricht omdat gebleken is dat er verschillen zijn in de kos ten van het Heyda-hofproject in Rotterdam", aldus Brokx in een toelichting. Het ministerie heeft op 19 sep tember via de gemeente Rotter dam het zogenaamde gereedmel- dingsformulier voor het project Heydnahof gekregen, met daarin de definitieve stichtingskosten die in totaal ruim 41 miljoen gulden bedroegen. Na een nader onder- Mr. Moszkowicz aangeldaagd door veroordeelde handelaar STEENBERGEN (GPD) - De don derdag in Assen tot twee jaar en drie maanden gevangenisstraf ver oordeelde importeur van cyanide houdend gips uit Rolde gaat een strafklacht indienen wegens afper sing tegen zijn verdediger mr. Ba- ruch Moszkowicz. Eén dag voor de eerste zittingsdag eiste de jurist 100.000 gulden voor de verdedi ging. Kreeg hij die niet, dan zou hij niet verschijnen. Dat zegt J. Bel uit Steenbergen, zaakwaarnemer en zwager van de Roldenaar. Laatstgenoemde heeft 14.000 ton van het giftige gips op Moerdijk laten deponeren. Bel: „Binnen zeven weken hebben we een ton aan Moszkowicz moeten betalen in porties van 17.000 gul den. Een veel te hoge declaratie. Als we niet betaalden, dreigde hij niet te komen. Zo heeft hij mijn zwager geld afgeperst. Via een strafrechtelijke procedure gaan we proberen een deel van dat geld te rug te krijgen". ADVERTENTIE DE NIEUWE STIJL VANLEOLUX it Design is méér dan vorm alleen Jan Bentveld b.v./nieuwe rijn 24/2312 JD Leiden/Telefoon 071-134671. zoek is het ministerie tot de con clusie gekomen dat de opgegeven kosten zeven miljoen gulden hoger liggen dan de berekeningen van het ministerie van volkshuisves ting zelf. Het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds is op diezelfde dag ver zocht of men aanleiding zag de op gegeven stichtingskosten te wijzi gen. Uit de daarop volgende reac tie rees bij de ex-staatssecretaris het vermoeden dat in de kosten tenminste een bedrag van ander half miljoen gulden is opgegeven, dat niets te maken heeft met de werkelijke kosten voor het verkrij gen van de woningen in eigendom. Daarop heeft Brokx de accoun tantsdienst van zijn ministerie een onderzoek laten verrichten. Het re sultaat van dat onderzoek beves tigde dat vermoeden. Brokx con cludeert dat niet langer kan wor den uitgesloten dat door samen spanning tussen de voormalige di recteur beleggingen van het ABP, drs. Masson, en de aannemer van het project Heydnahof, P. Kruithof Bouwbedrijf in Rotterdam, steek penningen als kosten zijn opge voerd in de aanneemsom van het project. Het ministerie bekijkt nog of er aanleiding is een onderzoek in te stellen naar de bouwkosten van het project Houtwijk in Den Haag, omdat het ABP in een brief van 30 september zelf heeft aangegeven dat bij dit project nagenoeg dezelf de lijn is gevolgd als bij Heydna hof. Greenpeace: 'Antarctica natuurpark' DEN HAAG (GPD) - De exploita tie van mineralen in het zeer kwetsbare Zuidpoolgebied moet worden voorkomen door Antarcti ca uit te roepen tot een wereldna tuurpark. De milieuorganisatie Greenpeace bepleit dit aan de vooravond van de negende verga dering van landen van het Antarc- tica-verdrag, aanstaande maandag in Tokio. Greenpeace waarschuwt voor de grote risico's voor het milieu wan neer landen overgaan tot het win nen van minerale rijkdommen in Antarctica. De aanwezigheid van goud, koper, platina, chroom en uranium, en de vermoede grote hoeveelheden aardolie en aardgas hebben veel belangstelling gewekt bij de landen die partij zijn in het verdrag over Antarctica, aldus een Greenpeace-woordvoerder. Exploitatie van deze rijkdom men is niet in het verdrag over An tarctica van 1959 geregeld. Daarom werd besloten een apart verdrag te maken dat exploitatie van het Zuidpoolgebied mogelijk moet maken. Sinds 1982 hebben de be trokken landen acht vergaderin gen daarover gehouden. UTRECHT (ANP) - De Nederland se huisartsen plegen naar schatting jaarlijks ongeveer 5000 keer eutha nasie. Deze schatting is gebaseerd op de uitkomst van een enquête onder 63 huisartsen uit Groningen, Haren en Hoogeveen. Zij namen deel aan een nascholingscursus, waarop ook de hoofdofficier van justitie en de inspecteur van de volksgezondheid aan de discussies deelnamen. Samen hebben deze huisartsen 140.000 patiënten, onge veer één procent van de Neder landse bevolking. Met elkaar heb ben ze de afgelopen twee jaar 90 keer euthanasie toegepast. Van de 63 waren er maar twee onder geen enkele voorwaarde be reid actieve euthanasie toe te pas sen. Negentien hadden de afgelo pen twee jaar geen euthanasie ge pleegd (van wie een deel in het verleden wel), achttien twee maal en negen huisartsen drie tot vijf maal. Dit blijkt uit een verslag van dr. G Th. van der Werf, huisarts in Haren, in het artsenblad Medisch Contact. Uit de antwoorden op verschil lende vragen valt af te leiden, dat 51 van de 63 huisartsen ooit eutha nasie hadden uitgevoerd. Twee van hen vermeldden, dat ze vooraf nooit overleg met collega's hadden gepleegd, acht'hadden dat soms gedaan en 41 altijd. De artsen met wie overleg werd gevoerd waren meestal collega's uit de eigen waar- neemgroep. Verder werden specialisten, huisartsen buiten de waarneem- groep en andere hulpverleners (in clusief familieleden) genoemd. Zelf waren 37 huisartsen wel eens door een collega over euthanasie geconsulteerd. Er blijkt nogal wat onzekerheid te bestaan over de juiste techniek. Sommige van de middelen die de huisartsen zeiden te gebruiken kunnen als onvoldoende werk zaam worden beschouwd. Van der Werf hoopt daarom, dat het advies van de commissie euthanatica van de apothekersorganisatie KNMP niet lang meer op zich zal laten wachten. Uit de discussies bleek volgens hem, dat euthanasie voor een huis arts emotioneel zeer belastend is en hem of haar vaak slapeloze nachten bezorgt. Onderlinge toet sing werd in het algemeen ervaren als een bijdrage aan de zorgvuldig heid. Op de cursus werd het risico gesignaleerd, dat de arts de situatie eerder dan de patiënt als ondraag lijk ervaart en dat de persoonlijke betrokkenheid van de arts bij de patiënt een juist oordeel in de weg staat. Van de Werf noemt ook dat een belangrijk argument voor col legiaal overleg vooraf. Op de cursus gingen nogal wat stemmen op voor grotere open heid. Een aantal huisartsen leek bereid, in geval van euthanasie "onnatuurlijke dood" als dood soorzaak op te geven, op voorwaar de dat ze dan niet - zoals nu nog het geval is - in de criminaliserende sfeer belanden. De huidige juridi sche en politieke stand van zaken laat dit echter niet of nauwelijks toe, aldus Van der Werf. Hij is van mening, dat alleen een openbare en vrije discussie over de problematiek van lijden en dood, van levensbeëindiging en stervens begeleiding, kan leiden tot een evenwichtige euthanasiepraktijk. Beperking van de discussie tot de juridische aspecten kan alleen maar tot een versluiering van de realiteit leiden, aldus Van de Werf. "Vier van de vijf (Groninger) huisartsen weten van het uitvoeren van euthanasie uit eigen ervaring. Daarom is het gewenst dat huisartsen hun stem op dit punt la ten horen". Oud-staatssecretaris Brokx plaatste gisteren zijn voetafdruk in een bak cement ter gelegenheid van de opening van het gerenoveerde hoofdkan toor van het Nederlands Christelijk Instituut voor Volkshuisvesting. Daarna werd de schoongewassen voet zorgvuldig afgedroogd, (foto gpd) De Hollywood-allure van Brokx DEN BILT (GPD) - Het applaus bij zijn binnenkomst doet Gerrit Brokx zichtbaar goed. Na de voornamelijk hol klinkende loftuitingen aan zijn adres donderdag in de Tweede Kamer weet hij het zeker: hij is nu onder echte vrienden. De op het altaar van de partijpolitiek geofferde oud-staatssecretaris van volkshuisvesting is de ere-gast van het Nederlands Christelijk Instituut voor Volkshuisvesting (NCIV), dat de inwijding van zijn gerenoveerde hoofdkwartier in De Bilt viert. Directeur Aquina mag de gevoelens van de aanwezigen vertolken. Ondanks zijn gedwongen vertrek kan 'Gerrit' op dit festijn niet gemist worden. Brokx maakt zijn uitnodiging meer dan waar. Het evenement krijgt het karakter van een bijeenkomst van de Gerrit Brokx-fanclub. Hoogtepunt is het plaatsen van een voetafdruk in een bak met cement. Brokx verricht de handeling met Hollywood-achtige verve. Bereidwillig poseert hij voor de fotografen. "Zet me goed op de plaat, jongens, want ik ben op zoek naar een nieuwe baan". En, wijzend op zijn blote voet: „Dit is dus mijn rechter voet. Wie denkt dat ik dit met mijn linker zou doen vergist zich. Ik ben nooit bang geweest om vieze handen te maken, dus dit moet ook kunnen". Succes verzekerd. De afdruk in de gedenktegel is, letterlijk, de voetnoot bij zijn voorlopig laatste optreden. 1 DEN HAAG (ANP) - De rede van de Tsjechische schrijver Havel, aan wie de Erasmusprijs is toegekend, mag onverkort worden uitgespro ken. Dit schrijft minister Van den Broek (buitenlandse zaken) in een brief aan de Tweede Kamer. Van den Broek is tot dit besluit geko men na het kabinetsberaad van gisteren. Van den Broek schrijft dat de re gering uit het debat van afgelopen week de conclusie heeft getrokken dat de Kamer in grote meerderheid een andere gang van zaken had ge wenst. De regering zal zich bij het oordeel van Kamer neerleggen, al dus de bewindsman. Premier Lubbers kreeg tijdens het debat, waarin hij de afwezige minister Van den Broek verving, bijna de hele Kamer over zich heen omdat na een gesprek tussen Van den Broek en de Stichting Prae- mium Erasmianum besloten was tijdens de prijsuitreiking, op 13 no vember, niet de door Havel toege zonden redevoering te laten uit spreken, maar slechts een deel daarvan. De gehele toespraak van de schrijver zou later op de dag, tij dens een toneelopvoering, worden gepubliceerd. Een en ander hield verband met de traditionele aan wezigheid van de koningin en prins Bemhard als regent van de stichting. In een reactie toonde de voorzit ter van de Stichting Praemium Er asmianum, G.A. Wagner zich erg blij met het kabinetsbesluit, dat de rede van Havel onverkort zal wor den weergegeven. "Wij hebben daar steeds voor gepleit. Ik ben dan ook zeer voldaan. De plechtig-, heid in aanwezigheid van de ko ningin kan nu zoals wij dat steeds wilden plaatsvinden", aldus Wag- DEN HAAG (ANP) - Het aantal jongeren in de leeftijd van 15 tot 24 jaar dat wel eens een discotheek bezoekt zal de komende jaren dras tisch afnemen. Dit staat in het rap port 'Discotheken' van het Bedrijf schap Horeca dat gisteren in Den Haag is overhandigd aan de direc teur-generaal van het ministerie van economische zaken, mr. W. de Boer. Bij het onderzoek naar de disco theekbranche waren 70 discothe ken en 450 consumenten betrok ken. De verwachte terugloop van jonge discotheekbezoekers heeft volgens het rapport onder meer te maken met de nachtfilms op de te levisie in het weekeinde waardoor potentiële disco-gangers vaker thuis zullen blijven. Verder maakt het rapport melding van een on derzoek van het Nederlands Ge nootschap van Leraren waaruit is gebleken dat middelbare scholie ren "het geschreeuw rond het ego- gerichte discogebeuren zat zijn en liever weer met elkaar willen pra ten". In het afgelopen jaar heeft 19 procent van de ondervraagde per sonen tenminste één keer een dis co bezocht. Bij een bevolking van ongeveer 11,5 mihoen personen van 14 jaar en ouder betekent dit bijna 2,2 miljoen discotheekbezoe kers. In vergelijking met het be zoek aan andere drankverstrek- kende bedrijven blijft het disco- theekbezoek achter: 46 procent heeft wel eens een café bezocht en 24 procent tenminste één keer een bar. In het algemeen bezoeken jonge ren vaker een café, bar of disco theek dan ouderen. Vooral bij het discotheekbezoek blijkt dit het ge val: 63 procent van de jongeren on der de 20 jaar bezocht het afgelo penjaar een discotheek, tegenover 25 procent van de oudere jongeren in de leeftijd van 20 tot 39 jaar. Het bezoek van personen boven de 40 jaar aan discotheken is nagenoeg te verwaarlozen, aldus het rapport. Turk vrijgelaten ROERMOND (ANP) - De 26-jarige Turk Samet Asian die er van werd verdacht betrokken te zijn geweest bij een aanslag op paus Johannes Paulus II is door de Nederlandse justitie op vrije voeten gesteld. As ian werd op 14 mei 1985 in Venlo gearresteerd omdat hij een pistool bij zich had. Volgens de woordvoerder was er geen reëel uitzicht meer op uitleve ring van Asian aan Frankrijk, waarna werd besloten de zoge naamde vreemdelingenbewaring op te heffen. Asian heeft wel de aanzegging gekregen binnen der tig dagen ons land te verlaten. De huidige verblijfplaats van Asian is onbekend. Aangezien de betrokkenheid van Asian bij de aanslag op de paus door de Roermondse rechtbank niet kon worden bewezen, werd hij indertijd tot drie maanden gevan genisstraf veroordeeld wegens ille gaal wapenbezit. als hun laatste kans niet gegrepen. Dus meldde de vereni ging zich begin deze week voor de zoveelste keer bij de Raad van Sta te, ditmaal met het verzoek de ver gunning te schorsen voor de bouw van geluidsschermen op het via duct over de Krommerijn. Zij strij den voor hogere geluidschermen op het viaduct en hopen zelfs de opening van de omstreden A-27, de snelweg die het landgoed Amelis weerd inmiddels doorkruist, tegen te houden. De in aanbouw zijnde geluidswe ring voldoet weliswaar aan de wet telijke normen, maar die gelden voor huizen, zo redeneert de actie groep, en niet voor een stiltege- door Peter van der Maat bied. Met de constatering dat Ame lisweerd een stiltegebied is lopen zij wel vooruit op een provinciale beslissing die ze rond de komende jaarwisseling verwachten. Op de lijst van potentiële stiltegebieden is het landgoed niet te vinden. Maar de vereniging is er van over tuigd dat het rivierbos er uiteinde lijk wèl op komt. Als de bouwvergunning wordt geschorst mag de A27, vinden de Vrienden van Amelisweerd, aan staande woensdag niet worden ge opend. Simpelweg omdat de Wet op de Geluidshinder dan zou wor den overtreden. De weg ligt er, vele automobilisten smachten naar het verse asfalt en dan zou het feest op het laatste moment niet doorgaan. Dat succesje zouden de Vrienden graag behalen. Dinsdag behandelt de afdeling rechtspraak van de Raad van State de zaak, een dag voordat minister Smit-Kroes af reist naar Utrecht. Veel kans maken de Vrienden niet. Ze hebben in het verleden bij deze afdeling van de Raad van Sta te nimmer succes geoogst. Toch kijkt Ben Papendorp, een van de vele actieve actievoerders van wel eer, niet als een verliezer terug op de strijd. "Nee, absoluut niet. De weg is er gekomen, maar we heb ben onze acties zeker niet voor niks gevoerd. Als wij niets hadden gedaan, was er dwars door Amelis weerd een asfaltbaan uitgerold die twee en een halve keer breder zou zijn geweest dan die er nu ligt". "Dankzij onze protesten is de weg verzonken in een bak, waar door de nadelige effecten voor het milieu worden verminderd. Dat zijn geen onbelangrijke dingen. De strijd voor het behoud van Amelis weerd heeft voor het hele land een symboolfunctie gehad. Naar mijn idee zijn door de acties ongeloof lijk veel mensen gesterkt in het be sef dat je iets kan bereiken als je zelf de hand aan de ploeg slaat. Zij zijn gaan nadenken, kritisch ge worden, hebben geleerd om de sprookjes te do^zien die de over heden ophangen". Argument De A-27 ter hoogte van Amelisweerd. Woensdag open? Papendorp beschouwt de strijd van de Vrienden - die altijd het imago van een keurige actiegroep hebben gehad - als een school voorbeeld van hoe je maximaal ge bruik kan maken van de mogelijk heden die de rechtsstaat biedt. "Met argumenten hebben we de 'bulldozer-macht' en de tactiek van de voldongen feiten weten te be strijden. Onze argumenten waren toentertijd steekhoudend en staan nog steeds als een paal boven wa ter". Toen Papendorp zich halverwe ge de jaren zeventig aansloot bij de Vrienden speelden zijn jeugdhe rinneringen daarbij niet de minste .rol: „Een dagje naar het bos bete kende voor mij als kind: Amelis weerd. Voor heel veel Utrechters is Amelisweerd synoniem aan: hè, hè, even een luchtje scheppen. Het was voor my duidelijk dat dat bos niet mocht verdwijnen. Het ver haal van Amelisweerd is niet alleen het verhaal van de geitewollen- sokken-natuurbeschermers die voor een bos gaan liggen om het aanstormende asfaltgeweld te ke ren. Nee, het is het verhaal van vele tienduizenden die beseffen hoe be langrijk het bos voor Utrecht is. Mensen die niet pikten dat de over heid de feiten voortdurend versim pelde". Kwalijke rol Als hij over Amelisweerd praat, ontkomt Papendorp er niet aan om over Rijkswaterstaat te spreken. Voor hem staat vast dat die organi satie een kwalijke rol heeft ge speeld. "Het probleem is dat Ryks- (foto GPD) waterstaat niet alleen plannen maakt, maar ze ook uitvoert en er dus alle belang by heeft ze er door te krijgen. Recreatie, natuur en mi lieu, mensvriendelijk, met die be grippen kunnen ze geen kant op. Ze zetten een streep op een plan kaart en gooien het gummetje uit het raam". „Zolang de bevolking niet mon dig is, veroorzaakt zo'n opstelling geen problemen. Als je goedgelo vig bent loopje in de pas van Rijks waterstaat. Maar gelukkig zijn er op tijd voldoende mensen opge staan die zeiden: de tol die voor de ze weg wordt gevraagd is te hoog. Die burgers wogen hun belangen af tegen dat wat anders, onder de vlag van het nationaal belang, over hen heen zou komen. En zij consta teerden dat dat te ver ging".- Bumper-aan-bumper Rijkswaterstaat heeft zich vol gens Papendorp altijd van onheil sprofetieën bediend. "In 1976 was de prognose dat er in 1990 dage lijks 155.000 voertuigen over de rijkswegen 722 en A27 zouden rij den. Nu, tien jaar later, blijken het er niet meer dan 70.000 te zijn. In 1981 rekende Rijkswaterstaat de Raad van State nog voor dat in 1985 dagelijks een bumpér-aan- bumper-file van 12,2 kilometer aan de Oostkant van Utrecht zou staan. Er zijn files, maar absoluut niet met een dergelijke lengte". Zonder goede analyses van de verkeerssituatie heeft Rijkswater staat de A27 er doorheen gedrukt, aldus Papendorp. "De jaren zestig- trend - dat de bomen tot in de he mel groeiden en elk gezin een tweede auto zou krijgen - is op de achterkant van een lucifersdoosje en met natte duimen doorbere kend. De Vrienden hebben later een herkomst-en bestemmingson- derzoek gedaan waaruit bleek dat de weg niet nodig was. Reken maar dat Rijkswaterstaat alert was op fouten, maar het rapport is op geen enkel punt bestreden. Dat zegt een hoop". Ziek Papendorp ziet zich door de ac tuele situatie genoodzaakt om de strijd voor het behoud van Amelis weerd enigszins te relativeren: "Het ging om duizend bomen. Nu, tien jaar later, is vijftig procent van het Nederlandse bos-areaal ziek. -De hele maatschappij is mede plichtig: het verkeer, de energiege bruikers, de landbouw, de indus trie. En de politiek blijft deson danks volharden in een kort ter- myn-milieubeleid". "Ik vind het 't meest beangsti gend datje maar een klein deel van de schade kan overzien. Welke uit werking heeft al die chemische rot zooi uiteindelijk die dagelijks de lucht in wordt geblazen? We mo gen onze maatschappelijke proble men niet in handen geven van een handje-vol techneuten. De geschie denis heeft bewezen dat zy niet met de oplossing komen. Je moet bevorderen dat de mensen de reali teit onder ogen zien en proberen om met werkelijke alternatieven te komen. Dat hebben we met Ame lisweerd gedaan en het heeft suc ces gehad. Op grotere schaal moet het dus uiteindelijk ook kunnen lukken".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5