'In Oegstgeest zit je maar met je kind Protest Leiderdorp tegen korten Dagmoederproject dood, leve de gastouders? 'Muziekschool moet in afgeslankte vorm door in Leiderdorp' Engelendaal Leiderdorp binnenkort geen 'krankzinnige racebaan'meer Leiderdorp wacht financieel moeilijke jaren PAGINA 2 REGIO LEIDEN OEGSTGEEST - Drie jaar gele den ging in Oegstgeest het dag moederproject ter ziele. Mevrouw Spijker en mevrouw De Leeuw, destijds betrokken bij dat project, zijn dan ook benieuwd hoe het de initiatiefneemsters van het gas touderproject zal vergaan. Kans loos zijn Vermaas en Rietkerk van het gastouderproject volgens de dagmoeders van toen, zeker niet. Wel zullen ze vermoedelijk ook stuiten op de problemen die tot de teraardebestelling van het dag moederproject leidden. Dat was onder meer een dras tisch gebrek aan dagmoeders. Wel groot was de vraag van ouders die hun kinderen een dagje wilde uit besteden. Mevrouw De Leeuw herinnert zich het belangrijkste probleem: "Het werd veel te com mercieel. Ons was het vooral te doen om ouders in de gelegenheid te stellen tijdelijk van kinderen te ruilen. Ik heb daar zelf nog een goede vriendin aan overgehou den. Maar op een gegeven mo ment wierpen een stel Rijnsbur gers zich op als kinderoppas, lou ter en alleen maar voor het geld. En in die zwartwerkers hadden wij niet meer zo'n trek". Henny Vermaas en Nicolette Rietkerk kennen die problemen. Zij zullen ernaar streven de prij zen in de hand te houden. Ander zijds hebben zij minder bezwaren tegen ouders die vooral voor het geld voor oppas willen spelen. En dat ouders de daaraan verbonden inkomsten niet altijd opgeven aan de belasting, achten zij niet hun zaak. Volgens Vermaas en Rietkerk is het grote verschil tus sen het dagmoederproject en hun gastouderproject dat in het laat ste geval veel nadrukkelijker sprake is van bemiddeling tussen vraag- en gastouders. "Bij de dag moeders zat één keer per week ie mand op een vaste plaats te wach ten tot men zich kwam aanmel den als vraag- of gastouder. Je kon dan in de kaartenbak komen snuffelen. Maar dan wist je nog niets. De prijs niet, niet hoe het met vakanties zat, enzovoorts. Wij gaan verder. Wij brengen ou- OEGSTGEEST - Nicolet Rietkerk: "In Oegstgeest zit je maar met je kind". Henny Vermaas: "En in Leiden zijn er voor kinderopvang wachtlijsten van een jaar". Doordat Vermaas nu kampt met dat "praktische pro bleem" en Rietkerk in het verleden zonder oppas zat, raakten de twee aan de praat over de miserabele voorzieningen voor kinde ropvang in hun dorp. Het wachten beu, ontketenden ze een gastouderproject. Een aan vraag voor een subsidie van 1350 gulden ligt op het bureau van VVD-wethouder mevrouw Blom (welzijn), thans zoeken de vrouwen de publiciteit. door Wim Koevoet Het subsidiegeld gaat op aan on kosten. Er zal namelijk veel getele foneerd moeten worden, gesten cild (inschrijfformulieren, stencils, affiches) en ook zijn er portokos ten. Het gastouderproject, zo stel len de twee vrouwen heel nadruk kelijk. is een vrijwilligersproject. Doel van het gastouderproject - in de Leidse Merenwijk draait al tien jaar zo'n project - is te bemid delen tussen mensen die een vast opvangadres voor hun kind zoeken en mensen die bereid zijn in hun eigen huis een kind op te vangen tegen een vaste vergoeding. Uiter aard moeten vraagouders zelf voor die vergoeding opdraaien. Aan Rietkerk en Vermaas en aan andere vrijwilligers de opdracht om uit te zoeken welke gastouders het beste passen bij het kind van VOORSCHOTEN - Ook Voorschoten nem het heft in eigen handen. De plaatselijke overheid zorgt (nog) niet voor kinderopvang. Wel zijn er peuterspeelzalen maar de leeftijdsgrenzen en de beperkte openingstijden be grenzen de mogelijkheden. De Voorschotense vrouwen die proberen een gastouder project van de grond te krij gen bespeuren in hun dorp een groeiend aantal moeders die na de geboorte van hun baby weer willen gaan werken. Het gastouderproject in Voorschoten wordt georgani seerd in samenwerking met de Stichting de Kringgang, een ontmoetingscentrum voor ou ders. Elke dinsdag- en donder dagmorgen zijn de projectme dewerkers van de partij van van 8.45 tot 11.45 uur in dc voormalige kleuterschool de Springplank in de Eijkmans- hof. Zowel gast- als vraagou ders kunnen zich daar opge ven. Foto: Henny Vermaas (links) en Nicolet Rietkerk van het gastouderproject. "Wat moet je met je kind?". Kleine Ri chard is een en al oog voor de fotograaf. (Foto Holvast) de vraagouders. Daarvoor is het nodig dat ze "goed weten wat bei de partijen willen Vermaas: "We willen er een bepaalde kwaliteits norm in zien te krijgen, al zal dat best moeilijk zijn. Maar er zijn na tuurlijk ook dingen die je zo wel kunt bedenken. Een wat druk, wild kind moet je natuurlijk niet onderbrengen bij gastouders die hun hele huis vol met porcelein hebben staan. Echte probleemgezinnen zullen we weren, al zal ook dat heel moei lijk zijn. Kom daar maar eens ach ter'". Rietkerk: "De gezinnen be slissen uiteindelijk zelf. Wij stellen een standaardcontract op waarin zaken als het aantal uren, de ver goeding en de dingen die van de gastouders worden verlangd, zijn geregeld. Maar als ouders daarvan willen afwijken dan is dat hun zaak. Als ouders er geen proble men mee hebben dat hun kind drie uur in een natte luier rondloopt dan is dat aan de ouders. Of als vraagouders na de eerste kennis making van gastouders zeggen: wat een enge mensen zijn dat. Dan moeten we gewoon anderen gas touders zoeken". Wel zijn de twee voornemens een evaluatie in te bouwen. Vermaas en Rietkerk stellen dat ze "het helemaal niet verkeerd vin den" als gastouders er met hun gastouderschap op uit zijn wat ex tra geld te verdienen. "Bij gastou ders mogen dezelfde motieven spe len als bij mensen die bij een crè che werken. Daar gaat het toch ook om geld. Natuurlijk moeten gas touders het wel leuk vinden om kinderen over de vloer te hebben". Koekeloeren Vermaas en Rietkerk stellen voorts dat hun initiatief niet de uit komst is van emancipatorische overwegingen. Anderzijds kan een gastouderproject natuurlijk wel een steun in de rug zijn bij emanci patorische processen. Rietkerk: "Als een vrouw met het gastouder project goede opvang voor haar kinderen heeft geregeld en daar door eindelijk aan die baan kan ko men, prima. Maar je wilt ook wel eens gewoon, rustig, een kop koffie bij de buren drinken. Of dat nou zo emancipatorisch is? Het is ons dus daar niet om te doen. Je zou im mers ook kunnen stellen dat door een gastouder een kind op te laten vangen, je de emancipatie van die vrouw in de weg zit. Het kan ook ders die bij elkaar passen met el kaar in contact". Welzijnswethouder mevrouw Blom (VVD) verklaart desge vraagd "positief tegenover het gastouderproject te staan". Op de vraag of zij niet bang is dat ook in dit geval de vraag naar gastou ders wel eens veel groter zou kun nen zijn dan het aanbod, reageert ze - lachend - als volgt: "Ik denk dat het wordt: hier de opvang, daar de kinderen. Met 'hier' be doel ik dan oud-Oegstgeest, met 'daar' Haaswijk. Daar wemelt het immers van de jonge gezinnen". gewoon zijn datje meedoet aan het gastouderproject voor het kind. Zelf heb ik een prima oppas, daar niet van. maar had ik die niet dan zou het voor mij en hem (ze wijst naar de kleine, rondkruipende Ri chard) ideaal zijn, zo'n gastouder project. Hij zit anders alleen maar de hele dag naar zijn moeder te koekeloeren". De twee komen met hun gastou derproject net op het moment dat de PvdA in Oegstgeest voorzichtig probeert de discussie over de noodzaak van dagkinderopvang in het dorp, aan te zwengelen. Burge meester en wethouders volharden echter in hun standpunt dat uit breiding van kinderopvang - er zijn in Oegstgeest wel peuterspeelzalen - onbetaalbaar is. Zijn Vermaas en Rietkerk niet bang dat zij door hun gastouderproject alle wind uit de zeilen nemen van de voorstanders van dagkinderopvang en dus ei genlijk ook zichzelf in de weg zit ten? Dat zijn ze niet. Ze stellen dat het een (dagkinderopvang) het ander (gastouderproject) nietuitsluit. Ook al zou er dagkinderopvang in Oegstgeest komen dan kan daar mee aan bepaalde wensen, zoals opvang in het weekeinde of in de nachtelijke of avonduren, geen ge hoor worden gegeven. Met een gas touderproject kan, als ouders ten minste tot overeenstemming kun nen komen, heel veel meer. Riet kerk stelt voort?: "Wij zijn óók voor een kinderdagverblijf. Alleen moet je daar in Oegstgeest 15 jaar op wachten. En tegen die tijd heb ik daar dus helemaal niets meer aan". Richting CDA, de partij die gezien haar standpunt dat het ge zin de hoeksteen van de samenle ving is wel eens een tegenstander van formaat zou kunnen worden, zeggen Rietkerk en Vermaas: "Het is voor een gezin toch alleen maar goed als de vrouw even kan uitbla zen en daardoor beter functioneert in dat gezin". Rietkerk en Vermaas wijzen er op dat het begrip gastouders heel ruim moet worden gezien. "Oudere mensen zijn van harte welkom. Gastvaders uiteraard ook". En: "Eigenlijk is het een beetje bela chelijk' dat het weer alleen vrou wen zijn die met zo'n project be ginnen". Voor meer informatie: 155455 of 174983 of 177235. ZATERDAG Leiden Pieterskerk - rommelmarkt, tot 17 Ver.gebouw De Klinker - Berlagestraat 2. open huis, 14-17 uur. Rijksmuseum van Oudheden - Rapen- burg, archeologische markt, 12-17 Pacelli School - Damlaan, ron markt, 13-17 uur. Schouwburg - 'Hemelsbreed' met Joke Bruys en het Salonorkest Pluche, 20.15 Imperium - 'Een Sneeuw' door Impe rium. 20.30 uur. Waaggebouw - Maarten van Norden Kwartet bij Hot House. 21.30 uur. LWH - Langegracht 65, disco. 22-2 uur. NVSH trefcentrum - Rapenburg 48. tel. 149987. open soos, vanaf 22 uur. Leiderdorp Hollandscfie Tuyn - Hoofdstraat, kunst markt. tot 17 uur. Muzenhof - Gordijnsingel, hits uit de ja ren zestig programma. 15 uur. feest- dansavond voor jong en oud vanaf 20.15 Zijlkwartier - Van der Marckstraat, feestavond 25-jarig bestaan supporters vereniging RCL, 20.15 uur. Zoeterwoude Ons Huis - Kosterspad. bloembollen- markt, tot 17 uur. Oudheidkamer - hoek Watertje/Noord- buurtseweg, tentoonstelling kasteel Zwieten. 14-16 uur. Oegstgeest Pedagogische Academie - filmmiddag buurtgroep Haaswijk, 15 uur. Voorschoten Cultureel Centrum - Marijkelaan 4, tiekbeurs NUT, tot 17.30 uur ZONDAG Leiden Clubhuis Zijl/LGB - Paramaribostraat, start Zijlloop. 11 uur, inschrijving vanaf 10.15 uur. Buurthuis Op Eigen Wieken - kinder theatergroep Ploef met 'Geertje Giebel en het slaapzand', 15 uur De Burcht - architektenkaffee mc thema 'Architectuur en stedebouw', 20 Filmhuis LVC - film 'El'. 21.15 uur Leiderdorp Dorpskerk - Hoofdstraat, concert Streekmuziekschool Rijnakkoord. 11.30 Muzenhof - Gordijnsingel, piano-recital Pim Jacobs en Louis van Dijk, 15 1 Voorschoten Cultureel Centrum - Marijkelaan 4, tiekbeur NUT. 11-17.30 uur Zoeterwoude Muziekcentrum - Schenkelweg, solis- tenconcours St. Jans's Fanfare, 10-21 concert Sharon Kwartet, 14 1 BRAND - De brandweer heeft vanmorgen omstreeks vijf uur een I brand moeten blussen die was uit gebroken in een woning aan dei Narcissenhof in Warmond. De brand is vermoedelijk ontstaan omdat de bewoner een kaars in een kast had laten branden. Radio- en tv-apparatuur die in de kast stond opgesteld, ging verloren. LEIDERDORP - De Lei- derdorpse muziekschool moet een pas op de plaats maken. Geen van de frac ties wil de 'dure' Leider- dorpse muziekschool op heffen, maar men zal daar wel een toontje lager moe ten zingen. moet rustig over worden gepraat, "anderzijds moet de zaak beheers baar worden". Ook voor D66 was de maat meer dan vol: zij onderschreef het colle gestandpunt dat de muziekschool volgend jaar niet meer dan 432.000 gulden mag kosten. We moeten naar 400.000 gulden terug, oordeel de D66-er Stam. De muziekschool die na de afslanking overblijft moet gezond zijn en de gemeen schap minder kosten. Bovendien De PvdA kwam gisteren tijdens dient de school de tarieven te ver- Aanleiding daarvoor is het over schrijden van de jaarrekening 1984 met 60.000 gulden. Iets dat pas on langs aan het licht kwam. Maar de tonnen die elk jaar in de muziek school worden gestopt is voor de meeste raadsleden op zich reden om met kritiek te komen. Partijen vallen overkortzichtige Brinkman-bezuinigingen LEIDERDORP - De Leider- dorpse gemeenteraad te kent bij de fracties in de Tweede Kamer protest aan tegen de voorgenomen be zuinigingen op het sociaal- cultureel werk. Zoals bekend wil minister Brink man het budget voor deze sector met 45 procent verminderen. Lei derdorp doet nu een beroep op de regering en de Tweede Kamer om een en ander nog eens zorgvuldig te overwegen. Aldus werd gister avond vastgesteld. Aanleiding voor het protest was een motie die PPR/PSP-raadslid Van der Zande indiende. De WD en het CDA kwamen daarop met een amendement 1 strekking dat 1 vaard. "Door het tijdstip en de omvang van de bezuiniging wordt een plan matige anpak van het sociaal cultu reel werk geweld aangedaan", al dus de motie. Eerder al hadden de andere par tijen hun bezorgdheid over de 'Brinkman-bezuinigingen' uitge sproken. D66 sprak van een "stomp en kortzichtig beleid van de verantwoordelijke minister". En ze pleitte ervoor de daling van subsidie voor het sociaal-culturele werk niet ten koste te laten gaan van minderheden, vrouwen, min der geschoolden en financieel zwakkeren. In haar reactie toonde welzijns wethouder Huigen zich verheugd de begrotingsbehandeling met voorstel om naar alternatieven te gaan kijken. Bijvoorbeeld door aansluiting bij de Leidse muziek school. Of door het geven van ba sis-muzieklessen voor 5- tot 12-jari- gen, waarbij eventueel voor ver volgonderwijs naar Leiden zou moeten worden uitgeweken. Het dere maatregelen worden gedacht. lagen. Wethouder Huigen verklaarde binnenkort met het bestuur van de muziekschool te gaan praten om te kijken in hoeverre die grens van 432.000 gulden haalbaar zal zijn. Is dat niet het geval, dan moet verkeersmaatregelen te nemen de effecten nog niet be- dat de krank- CDA pleitte berder muziekschool, al zei fractie voorzitter Roest er wel by geen 'pa- Aan opheffen denken ook burge meester en wethouders niet, "maar willen de kosten beheersen en niekvoetbal' te willen spelen. Er de lasten terugdringen" LEIDERDORP - De verkeerssitua- keerscirculatieplan, met name tie in Leiderdorp, met name op de voor wat betreft de maatregelen op Engelendaal, leverde gisteren tij- de Engelendaal, PvdA-raadslid kend zijn? Zorg er eerst dens de begrotingsbehandeling Langendorff zei juist te willen Engelendaal niet langer ee weer de nodige discussiestof op. wachten. Stel de aanleg van de uit- zinnige racebaan is. Breng zo spoe Pleitte CDA-raadslid Schellinger- voegstroken op de Engelendaal dig mogelijk een groene_golf hout voor een snelle uitvoering van uit, vond het PvdA-raadslid. "Het het vorig jaar al goedgekeurde ver- is toch niet verstandig om allerlei Wethouder en fracties willen op hun tellen passen LEIDERDORP - Léiderdorp zal het de komende jaren moeilijk hebben Maar in welke sectoren er nog kan worden bespaard? Volgens Bezemer Se'Uenv;an de stoc CDA-wethouder Den Boeft (ver keer) beloofde dat de groene golf er nu snel komt. Maar op een voorstel van PPR/PSP-raadslid Van der Zande om de lichten op de Enge lendaal ook buiten de spitsuren ge woon weer te laten werken wilde hij niet ingaan. "Dat zou niet ver standig zijn. Het zou averechts werken op de verkeersafwikke ling". Tot groot genoegen van WD- raadslid De Waard, die oordeelde dat Van der Zande "wel erg ge- de fmancïle touwtjes aan elkaar te knopen, maar daarvan mag de burger zal dat niet meevallen. Temeer daar de raad in het verleden bepaalde werking stellen niet de dupe worden.Dat was zo ongeveer de strekking van de algemene uitspraken heeft gedaan over zakendie moeten worden aangepakt. "In Qeen mankracht de stoplichten. beschouwingen, de reacties op de ontwerp-begroting die gistermiddag e -avond door de gemeenteraad van Leiderdorp werd behandeld. 1 onderwijs valt niet veel r r beperkt zijn", voorspelde hij. Volgens Langendorff (PvdA) i Hadden burgemeester en wethouders in die ontwerp-begroting al gegeven dat Leiderdorp het moeilijk krijgt vanwege alle bezuinigingen Door de dalende energiekosten, die het rijk doorvoert, de raadsleden deden daar nog een schepje boven op. WD-fractievoorzitter Scheffer had het over "behoedzaam manoeu vreren". "Er zijn nu al gaten in de post onvoorzien zichtbaar. We moeten op onze tellen passen", aldus Scheffer. PvdA-raadslid Keijzers had wel een idee. Hij had de ontwerp-begroting het (te) hard rijden uitgeplozen en vond daar vier, vijf ton ruimte voor een nieuw beleid, or de dalende energiekosten, een eventueel kleiner tekort op het nieu- sportcomplex (want dat staat er voorlopig nog niet) en het overheve len van de post onvoorzien wist Keijzers aan zijn 'half miljoen' te komen. "Is dit nou een half miljoen schone schijn? Zo niet: kunnen we hiermee de bezuinigingen van het rijk opvangen?" Wethouder Bezemer moest hem deels teleurstellen. De post onvoorzien niet langer gezond", consta- zomaar 'inpikken', dat kan wettelijk niet. Wat het sportcomplex betreft: ook in de huidige situatie, met een zwembad dat dringend aan verbou wing toe is, moet Leiderdorp volgend jaar bijna 500.000 gulden bijleggen. ot Energiebesparing zou wat kunnen opleveren, maar over de omvang is Wethouder Bezemer (financiën) was het direct met dè CDA-er eens dat nog niets te zeggen. Als het begrotingsjaar 1987 is afgesloten zal er dus financiële ruimte moet worden geschapen om de begroting voor 1988 wel iets overblijven van genoemde 'voordeeltjes', maar zeker geen half miljoen, wilde hij maar zeggen. "De financiële positie van de gemeente teerde ook CDA-woordvoerder Roest. En hij stelde daarop een soort her- overwegings-operatie voor. Een operatie die snel moet worden uitge voerd met als doel: volgend jaar 200.000 gulden te besparen sluitend te krijgen. "We gaan er snel aan werken", zo beloofde hij. groot probleem in Leiderdorp. "Je Ikunt geen weg opnoemen of èr wordt wel te hard gereden. En dan wordt er steeds maar gezegd dat de politie geen mankracht heeft om te controleren - maar dat controleren is toch een normale politietaak?" Hetgeen burgemeester Brugge- man beaamde. Volgens hem wor den er in Leiderdorp wel degelijk snelheidscontroles gehouden. Bin nenkort zal hij de raad een lijstje geven met een overzicht van de ge houden controles. over de motie. "PPR/PSP heeft met die motie de handschoen op gevat. Het college hoopte al door onze bezorgdheid over de bezuini gingen in de ontwerp-begroting uit te spreken dat de raad geprikkeld zou worden". Grootste probleem is volgens wethouder Huigen dat de gemeen te niet precies weet wat haar boven het hoofd hangt. "Of de bezuinigin gen alleen gelden voor het sociaal- cultureel werk, dan wel voor het hele welzijnswerk, dat weten we pas na het kamerdebat volgende maand". Vacaturestop Wat de wethouder al wel wist was dat nieuwe initiatieven op so ciaal-cultureel gebied niet meer voor subsidie in aanmerking zullen komen. Ook zal volgend jaar een vacaturestop gelden bij sociaal- culturele instellingen die met be roepskrachten werken. De raad was men over eens dat, mochten die kortingen doorgaan, er eerst in de sector sociaal-cultu reel werk zelf naar bezuinigings mogelijkheden moet worden ge zocht. Pas als daar niets meer te 'halen' valt komen andere sectoren aan de beurt. Maar liever niet, zo drong bijvoorbeeld PvdA-fractie- Hersenletsel LEIDEN - Een 66-jarige Leidenaar is gisteravond met zwaar hersen letsel opgenomen in het Elizabeth- ziekenhuis in Leiderdorp. De man werd omstreeks 19.45 uur aangere den door een 24-jarige automobi list, eveneens afkomstig uit Lei den, toen hij de Sumatrastraat overstak. De gewonde Leidenaar stak over op een zebra. Alcotrol voorzitter Molkenboer aan. "Vele malen al is de stofkam door onder wijs, personeel en onderhoud ge haald. Met pijn in ons hart en met de rug tegen de muur zullen dus dienen te herschikken in 1 welzijnsbudget". Zwembadplan stilte voor de storm? LEIDERDORP - Het is verdacht stil rond de zwembad-plannen. Na dat de Leiderdorpse raad begin dit jaar akkoord is gegaan met een grootscheepse verbouwing van zwembad 'De Does' plus daaraan gekoppeld de bouw van een sport hal, is er weinig of niets meer van vernomen. Zonder uitzondering hamerden de fracties er gister avond tijdens de begrotingsbehan deling op dat het tekort van nieuwe sportcomplex straks niet boven het half miljoen mag uitko men. "Dit lange stilzwijgen doet niet veel goeds vermoeden", op perde PPR/PSP-raadslid Van der Zande. Maar volgens burgemeester Bruggeman is dat nog altijd uit gangspunt bij de plannenmakerij. De plannen verkeren nu echt in een afrondende fase, verklaarde hij. In november zal hij de raad precies uit de doeken doen hoe hij en zijn bouwcommissie de verbou wing financieël rond denken te I krijgen. LEIDEN - De Leidse politie heeft de afgelopen nacht een zogenaam de alcotrol in gebruik genomen, een apparaat waarmee langs elek tronische weg wordt vastgesteld of iemand te veel alcohol heeft ge bruikt. Er werden vier automobi listen aangehouden die meer dan 0,5 promille alcohol in hun bloed hadden. "En dat zijn er veel voor de Leidse begrippen", aldus een woordvoerder van de politie. Het apparaat werkt minder om slachtig en nauwkeuriger dan het blaaspijpje dat tot op heden werd gebruikt. LEIOSCH DAGBLAD Hoofdkantoor Redactie Exploitatie Produktie Witte Singel 1Leiden Telefoon 071-144941 Postadres: Postbus 54 2300 AB Leiden Nabezorging 071-123143 Sleuteltjes 071-143545 Per exemplaar 1,20

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2