Een toekomstdroom wordt werkelijkheid Kanaaltunnel wellicht al in 1993 gereed ZATERDAG 25 OKTOBER 1986 EXTRA PAGINA 27 Als Jules Vernes toekomstdroom van een reis naar de maan al werkelijkheid kon worden, waarom dan niet een al veel ouder plan voor een vaste verbinding tussen Engeland en Frankrijk? Tal van ontwerpen belandden in de loop der eeuwen in de prullenbak, maar sinds de Alpen werden doorboord en de landengte van Suez werd doorsneden, won ook het idee van een Kanaaltunnel aan geloofwaardigheid. Thans lijkt een fase van handelen aangebroken. Als het Britse parlement piet al te zeer dwars gaat liggen, kunnen de eerste passagiers in 1993 instappen. Een overzicht van de stand van zaken tot nu toe. EI3 Upper, middle chalk UK 0 Whiti/griy chalkl Lowir fev ES Chalk marl J chalk iGaolt day Ff»nc*^ !j Het begon allemaal bijna tweeën- eenhalve eeuw geleden in het Frankrijk van Lodewijk XV. Een eerste praktisch voorstel voor een Kanaaltunnel diende een zekere Al- bert Mathieu Favier bij Napoleon I in, die er alles voor voelde en het met de Britse minister Charles Ja mes Fox besprak. door Nol Lissauer Op de tekeningen ziet men een post koets, die door een met olielampen ver lichte tunnel rijdt, terwijl luchtschach- ten boven zee uitsteken. Maar als gevolg van de daarna herleefde vijandschap tussen Frankrijk en Engeland kwam er niets van het plan. Voortgaande Frans-Britse spanningen maakten korte metten met de daarop volgende plannen, zoals het project dat Napoleon III met koningin Victoria van Engeland besprak. Het was een in 1856 door Aimé Thome de Gamond ontwor pen tunnel. Met primitieve middelen had hij gedurende 20 jaar van voorberei ding op allerlei plekken in het Kanaal gedoken om de zeebodem te onderzoe ken. De vermaarde vorstin, die altijd erg last had van zeeziekte, vond Kèt prach tig, maar ook nu ging het feest vanwege de politieke situatie niet door. Met een Brits plan liep het ook al mis. Eerst door de Frans-Duitse oorlog van 1870 en vervolgens door Frans-Engelse wrijvingen over de koloniale politiek in Afrika. Aan beide kusten was toen al met graafwerk begonnen, waarbij voor het eerst de pikhouweel was vervangen door de boormachine. De Fransman Hersent ontwierp ver volgens een spanbrug. Hij werd krachtig gesteund door de bekende Franse staal- magnaat Schneider, maar het plan stuit te af op de Britse militairen, die steeds zenuwachtiger werden over het invasie gevaar. Niet minder dan 23 tunnel- en overbruggingsprojecten voor het Kanaal tussen 1885 en de Tweede Wereldoorlog liepen stuk op het militaire verzet, on danks het feit dat Winston Churchill een voorstander van een Kanaaltunnel was. 'Slotgracht Volgens hem had zo'n tunnel de Twee de Wereldoorlog kunnen voorkomen wegens de afschrikkende werking van snelle Britse en geallieerde militaire be weeglijkheid. Pas in de jaren '50 gaven de Britse militairen hun tegenstand op. De 'slotgracht'," die Engeland meer dan negen eeuwen had beschermd, bezit in dit nucleaire tijdvak nog nauwelijks be tekenis. In 1955 kwam de Franse oud-minister Jules Moch met een plan voor een ge combineerde spoor- en verkeersbrug, 70 meter boven de golven, maar het was te duur en te onveilig. In 1966 kondigden de Franse en En gelse regeringen de spoedige totstand koming van een spoorwegtunnel aan, maar men kwam niet verder dan proef boringen. De oliecrisis werd spelbreker. Zo sukkelde men voort, maar einde lijk konden de Franse president Mitter rand en de Britse premier Thatcher in 1981 de knoop doorhakken. Zij gaven opdracht tot een nieuwe studie van het probleem, die in de herfst van 1985 klaar moest zijn. Zoals men weet viel de keus op het plan van het Frans-Britse consortium France Manche/Channel Tunnel Group. Een dubbele spoorwegtunnel, geschei den door een bedieningstunnel (voor ventilatie, onderhoud en veiligheid) tus sen het plaatsje Fréthun (ten zuiden van Calais) en Cheriton, een voorstadje van Folkestone. Voorwaarde voor de toekenning van de concessie was dat vóór het jaar 2000 een ontwerp voor een autowegtunnel moet worden ingediend. Men zal overi gens het besluit daartoe laten afhangen van het succes van de spoorwegtunnel. Goed voorbereid Het goedgekeurde ontwerp maakte reeds dadelijk de meeste kans, omdat het zowel technisch als financieel het grondigst was voorbereid. Het berustte namelijk op een al zes jaar eerder inge diend plan van een soortgelijke combi natie, waaraan toen ook nog een Neder lands aannemingsbedrijf deelnam. Dat plan was door de Falklandoorlog afgesprongen. Het nu aanvaarde project wordt algemeen als het meest realistisch beschouwd en is ook nog het goed koopst. Beide regeringen zullen geen franc en geen penny in de Kanaaltunnel steken, noch garant staan voor de door het con sortium aan te gane schulden. Zij zullen uitsluitend zorgen voor de infrastruc tuur. Voor mevrouw Thatcher is de tunnel een lichtend voorbeeld van privatise ring, een triomf voor het vrije onderne merschap. Mitterrand vindt het project vooral belangrijk om het Franse troetel kind, de supertrein Train Grande Vi- De overdekte autotrein van binnen gezien. Consumpties verkrijgbaar, informatie op video, en ruimte om de benen te strekken. Boven: het traject van Calais naar Folkestone, met een dwarsdoorsnede van drie tunnels. tesse (TGV) met snelheden van 250 tot 300 km per uur, een kans op volle ont plooiing te geven en ook als stimulans voor de economisch nogal berooide de partementen Nord en Pas-de-Calais. Het leeuwedeel van de kapitaalbe hoefte voor de tunnel zal worden gedekt door een groep van 31 banken, waarvan 15 Japanse die een gezamenlijk krediet van 4,4 miljard pond sterling (ruim 14 miljard gulden) zullen verlenen. Geldschieters De Japanners zijn de grootste geld schieters van het project met 38,95 pro cent van het totaal, voor de Fransen met 23,75 procent en de Engelsen en West- Duitsers met ieder 9,5%. Verder ne men nog deel een Amerikaanse bank met 3,8 procent en een Arabische, Ita liaanse, Zwitserse, Luxemburgse en Noorse bank met 14,5 procent. Het totaal aan bankkredieten zal nog worden aan gevuld via de uitgiften van maximaal 1 miljard pond sterling (3,25 miljard gul den) aan aandelen en obligaties. De tunnel zal haar inkomsten voorna melijk uit de tolgelden halen, die vol gens schatting voor 63 procent uit het personenvervoer zullen komen, voor 28 procent uit het vrachtvervoer en voor de overige 9 procent uit verdiensten van restaurants, belastingvrije winkels en andere activiteiten. Ten zuiden van Calais ligt het familie badplaatsje Sangatte met z'n ouder wetse pensionnetje en eindeloze rijen witte strandhokjes. Het omvat ook de twee bekende kliffen met hun prachtige baaien Gris Nez en Blanc Nez (grijze neus en witte neus). Bij helder weer ziet men uit over het brede glinsterende wa ter met aan de wazige einder als een dun wit lijntje de beroemde krijtrotsen van Dover. Dit is Engelands slotgracht, die de Duitsers in 1940 een halt toeriep. De veerboten, die continu af en aan varen, lijken van deze hoogte speelgoed scheepjes. De kust hier vertoont de litte kens van eerdere pogingen om een tun nel te graven. In een loods, bijgenaamd 'Het Kanaaltunnelmuseum' staat een 'gepensioneerde' reusachtige Ameri kaanse boormachine, die bij een vroege re proefboring is gebruikt. Er bestaat daardoor al een 400 meter lange tunnel gang. Hersenschim We zijn hier vlakbij de Plage Blériot, genoemd naar de Franse vlieger die in 1909 als eerste het Kanaal uit de lucht bedwong! De koeien grazen'vredig in het achter de rotsen gelegen groene heu velland, waar men nog de sporen kan zien van de Duitse batterij-Lindemann, die de zeeëngte onder vuur hield. Achter de heuvelrij zal het binnenkort voorgoed uit zijn met de rust en de stilte, want daar komt de tunnel-terminus. In Sangatte woont Henri Ravisse, voorzitter van de Kamer van Koophan del van Calais. Een uitbundig man, die fel tegen de tunnel is. In Engeland noe men ze hem 'Meneer Anti-Tunnel'. Hij verklaart met overtuiging: „Die tunnel, och, die komt er niet. Het is een hersen schim!" Calais is de grootste Europese passa giershaven met in 1985 bijna 8,2 miljoen reizigers, bijna 1,7 miljoen voertuigen, waarvan 537.000 zware vrachtauto's. „De plaatselijke economie is totaal afhanke lijk van de veerdiensten", zegt de heer Ravisse. „Wij zijn een arme streek met 20 procent werkloosheid en kunnen daarom de inkomsten van dit geweldige maritieme bedrijf niet missen". Deze bezwaren vinden hun echo in Dover, als vanouds de grootste toe gangspoort tot Engeland. Ook hier ver wacht men een zware klap van de tun nel. Datzelfde geldt voor de kanaalhaven Folkestone, dat de tunnel als het ware bij zich aan huis krijgt en welks omge ving ernstig dreigt te worden aangetast. Pittoreske dorpjes en een eeuwenoud bosgebied, alsmede de buitenkant van Folkstone zelf zullen enorme schade op lopen. Protest Er zijn vooral uit dit gebied meer dan 4800 protestpetities ingediend. De te genstanders lijken echter tot een achter hoedegevecht veroordeeld. Want het is vrijwel zeker dat het Britse parlement ondanks alle aarzelingen zijn zegen aan de Kanaaltunnel zal geven. Van de Fran se Nationale Vergadering worden ook geen moeilijkheden verwacht. Positieve geluiden hoort men vooral in Lille (Rijssel), de hoofdstad van Frans Vlaanderen. Burgemeester en oud-pre mier Pierre Mauroy heeft al twintig jaar lang een Kanaaltunnel gepropageerd. Als gastheer van een groep Europese journalisten zei hij onlangs dat voor hem deze hechte schakel met de 'overkant' een voorwaarde betekent voor de econo mische versterking voor het hele gebied. Lille kan daardoor een echte Europese stad worden, als middelpunt van een be volkingstotaal van 150 miljoen. Maar dan moet de wondertrein op weg naar Londen en Brussel ook Lille aandoen, hetgeen de Franse spoorwegen nog weigeren, omdat dit een tijdverlies van 13 minuten zou opleveren en jaar lijks 100.000 passagiers zou kosten. De Franse senator Robert Pontillon is van mening dat de tunnel de geografie van Europa ingrijpend zal veranderen en een hoognodige nieuwe aanzet zal ge ven tot verdere Europese integratie. „Want de uitstraling van de Kanaaltun nel zal voelbaar worden tot in Scandina vië, Schotland en het Middellandse Zee gebied toe. De technologische ontwik keling zal Europa vaster aaneensmeden, waardoor ook de Europese politiek een dynamischer karakter zal krijgen". Meer evenwicht Ook zal er dank zij de tunnel meer evenwicht komen in het Kanaalverkeer, dat tot nu toe voor 80 procent Brits is. Gebleken is dat 56 procent van de Fran sen Engeland helemaal niet kent, terwijl voor de Britten Frankrijk voor slechts 30 procent onbekend gebied is. Pontillon is er daarom van overtuigd dat de tunnel zal bijdragen tot versterking van het Eu ropees bewustzijn en vermindering van vooroordelen. „Transport is de levensader voor de Europese economie, die enorm veel baat zal hebben bij de tunnel, die op zijn beurt door de tijdwinst kostenverlagend zal werken. En dan is er natuurlijk het De drie tunnels, zoals ze op ongeveer 40 meter onder de zeebodem komen te liggen. pluspunt dat de tunnel niet afhankelijk is van het vaak ruwe Kanalweer", aldus Pontillons opsomming van de voorde len. De tunnelaanleg zal aan beide zijden van het Kanaal enkele tienduizenden ba nen scheppen, mede door de belofte van de eigenaren om orders ter waarde van meer dan twee miljard gulden in noodlij dende gebieden van beide landen te plaatsen. Voor de tunnelbouw zelf zul len er aan beide kanten drie- of vierdui zend man nodig zijn. Dit alles zou echter slechts tijdelijke sociale verlichting brengen. Want als het werk klaar is, zijn er slechts geringere aantallen mensen nodig om het tunnelverkeer te laten draaien. Iets anders is dat de tunnel een mag neet kan worden voor exportfirma's, die zo dicht mogelijk bij de tunnel willen gaan zitten om de transportkosten te drukken. In dat geval zou er, zeker wat Engeland betreft, nationaal gezien, slechts sprake zijn van een economische verschuiving en van weinig nieuwe werkgelegenheid. Dat verklaart de onge rustheid in andere Britse industriegebie den en in een aantal havens aan de Oost kust over het eventuele zuig-effect van de Kanaaltunnel. Aangenomen wordt dat de Kanaaltun nel 70 procent van het passagiersver- keer, dat nu per boot of vliegtuig gaat, zal aantrekken en ook nog een flinke hoeveelheid toeristen die zonder tunnel de overtocht niet zouden maken. Van het vrachtvervoer zou 50 procent van hetgeen nu per schip gaat de tunnelweg Emplooi Maar toch, zo beweren de tunnel-propa gandisten, zou er naast de tunnel vol doende emplooi overblijven omdat het Kanaalverkeer zich in 20 jaar zou ver dubbelen als de huidige ontwikkeling doorzet. De tunnel zou daarom een abso lute noodzakelijkheid zijn en geen com merciële gril, ook al wegens het groeien de gevaar van botsingen op deze over volle vaarroute. De tunnel zal ook goed koper zijn dan elke andere oversteek. Verwacht wordt dan ook dat als de tunnel in 1993 gereed zal zijn, zowel de veerdiensten als de luchtvaartmaatscha- pijen hun tarieven tussen het continent en Engeland aanzienlijk zullen verlagen. De Kanaalhavens zijn als antwoord op de tunnel al hard bezig zich uit te brei den en te moderniseren. Calais ligt wat dit betreft al lang voor op Dover, waar men met een vijfjarenplan de achter stand probeert in te halen. Er staan en kele reuzenveerboten op stapel, die snel ler varen en tweemaal zoveel passagiers en voertuigen gaan vervoeren. De tunnel wordt net zo lang als de af stand tussen Utrecht en Leiden, name lijk 50 km, waarvan 37,5 km onder zee. De aanloop onder vaste grond aan de Franse kant is 3,7 km lang, die onder de Engelse kuststrook ongeveer 9 km. De hoogte van de spoortunnels wordt 7,3 meter, die van de servicetunnel 5,4 me ter. Ze komen op ongeveer 40 meter on der de zeebodem te liggen, dat is 100 me ter onder de waterspiegel. Men zal waarschijnlijk aan Britse zijde iets sneller opschieten dan aan de Fran se kant,- maar verwacht wordt dat per maand 500 meter tunnel zal worden ge boord. Begonnen zal worden met de be dieningstunnel, die in het voorjaar van 1990 klaar moet zijn, als er tenminste volgend jaar op tijd zal worden begon nen. Al in 1993? Want het wachten is op de vooral tijd rovende Britse parlementaire behande ling, hoewel het Lagerhuis zich in eerste lezing in beginsel voor de tunnel heeft uitgesproken en de Britse regering tot veler woede de inspraakprocedure heeft bekort. De beide hoofdtunnels aan weerskan ten van de servicetunnel moeten in 1991 gereed komen en alle andere installaties in de herfst van 1992, zodat dan met de proefritten zal kunnen worden begon nen en de tunnel in de lente van 1993 geopend zou kunnen worden. Het ziet er echter op het ogenblik al naar uit dat zulks niet eerder dan in het najaar zal gebeuren. Men zal meteen de Franse supertrein inzetten, maar deze zal voorlopig ophou den bij de Britse tunnelterminus, zolang het Britse tracé niet aan de TGV is aan gepast. Het zal daarom nog een aantal jaren duren voordat het gestelde ideaal van een reisduur Parijs (of Brussel)-Lon- den in 2,5 uur zal zijn bereikt. Men wil in een verre toekomst de TGV van Londen via Brussel naar Am sterdam (en ook naar Keulen en eventu eel Luxemburg en Straatsburg) door trekken. Naar wij bij Verkeer en Water staat vernamen, zou het Nederlandse deel van het traject voor de helft onder gronds moeten lopen. Dat lijkt een kar wei voor de volgende eeuw. Het eind doel van de Franse spoorwegen is om met de TGV alle grote Westeuropese centra binnen vier uur met elkaar te ver binden. Weinig oponthoud Voor de snelle afhandeling van de grensformaliteiten zal er alleen voor het betreden van de tunnel een oponthoud van een kwartier zijn. Zodra men aan de andere kant de tunnel uit is kan men zonder meer het land in rijden. Want alle paspoort- en douaneformaliteiten van beide landen zijn samengebundeld bij de tunnelingangen, aan weerskanten van de tunnel vindt men dus zowel Fran se als Britse beambten. De kassa's voor de tunneltol zullen verspreid worden op gesteld om filevorming te vermijden. Er komen ook belastingvrije winkels. Voor treinreizigers geschiedt de afhandeling van formaliteiten op de instap-stations. De overdekte autotreinen zullen op grote huifkarren lijken. Het inladen zal snel gaan. De auto's gaan er langszij in, op de manier waarop men op de weg van rijbaan verandert. Deze pendeltreinen zullen uit dubbeldek-stellen bestaan voor personenauto's en enkeldek-stellen voor autobussen en caravans. Vrachtau to's gaan met aparte autotreinen. Er zal alle gelegenheid voor automo bilisten zijn om zich tijdens de rit van een half uur in de luchtververste en ge- luidgedempte ruimte te ontspannen, want men kan naast de wagens de benen strekken en consumpties gebruiken aan kleine buffetten of „uit de muur". Er zijn ook toiletten. Informatie wordt via luid sprekers en op video verstrekt. De autotreinen zullen voorlopig om de 20 minuten gaan en in de drukke uren om de 12 minuten. Later zal deze tijd tot respectievelijk 15 en 6 minuten worden teruggebracht. Voor de afstand Parijs- Londen en Brussel-Londen v.v. zal een uurdienst worden ingesteld, met een grotere frequentie op drukke tijdstip pen.. De maximum-snelheid in de tunnel is vastgesteld op 160 km per uur. Veilig De algemene opvatting van organisa ties die tunnels beheren, is dat juist een tunnel door zijn compactheid, overzich telijkheid en omdat ze aan beide kanten kan worden afgesloten, zo veilig als maar enigszins mogelijk zal zijn wat be treft sabotage en terrorisme. Overigens wordt op dit vraagstuk nog verder gestu deerd. Maatregelen worden voorbereid om in geval van nood de passagiers snel de servicetunnel in te loodsen. Het is overigens niet onmogelijk dat de Kanaaltunnel de oude idee - vooral door de provincie Zeeland gepropa geerd - om een Westerscheldetunnel te bouwen nieuw leven zal inblazen. Die tunnel zou dan aansluiten op de zoge naamde dammenweg langs de Zeeuwse kust om Calais sneller dan door de Ant werpse tunnels te bereiken. Daarover zou, volgens deskundigen, in de toe komst bij voorkeur in Europees verband kunnen worden nagedacht

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 27