De Korte snoeit in bedrijfssteun De Koning maant sociale partners tot snel akkoord in stukgoedsector Kunst voor personeel AH Bezuiniging van miljoenen CNV bereid lonen te matigen voor convenant S amenwerking Pakhoed metr Univar rond General Motors gaat weg uit Zuid-Afrika Impasse in OPEC duurt voort Duitse 'wijzen': economie blijft volgend jaar groeien BIJ DE BIJENKORF BEN JE BETER AF DINSDAG 21 OKTOBER 1986 ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (ANP) - Minister De Korte (economische zaken) wil de zogenoemde techni sche ontwikkelingskredieten schrappen voor bedrijven met 20.000 of meer werknemers. Het gaat om bijdragen die deel uitmaken van de totale steunverlening voor onderzoeks- en ontwikkelingswerk door deze bedrijven. Met deze maatregel denkt de minister 133 miljoen gulden te besparen. UTRECHT (GPD) - Het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) is bereid genoegen te nemen met een loonsverhoging van één procent voor de werknemers in het be drijfsleven. Maar de sociale uitke ringen en ambtenarensalarissen moeten dan ook met één procent omhoog gaan. Een en ander moet volgende week vrijdag vastgelegd worden in een 'convenant' tussen werkgevers, overheid en vakbon den. CNV-voorzitter Henk Hofste de heeft dat maandagmiddag mee gedeeld. Hofstede toonde zich vrij opti mistisch over de kansen op een „sociaal convenant" over de hoofd lijnen van het sociaal-economisch beleid. Een informele „brede oriëntatie" onder werkgevers en politici leert, aldus Hofstede, dat het mogelijk is op basis van het CNV-pakket afspraken te maken wanneer bonden, regering en werkgevers elkaar volgende week vrijdag ontmoeten. Het optimisme van de CNV- voorman is vrij opmerkelijk, om dat premier Lubbers tijdens de al gemene beschouwingen in de Tweede Kamer juist voorstelde het hele convenant maar te vergeten. Ook de grootste vakcentrale, de FNV, gelooft nauwelijks meer in een landelijk akkoord over de hoofdlijnen van het economisch beleid. Het CNV wil in een convenant afspraken maken over de werk loosheidsbestrijding en het gelijke tred houden van de uitkeringen, ambtenarensalarissen en lonen van werknemers in de bedrijven. Uitgangspunt moet wel zijn dat be staande cao's niet worden openge broken. Circa 60 procent van de Voorbeelden van projecten zijn het megachip-project van Philips en de biotechnologische onderzoeken van Gist-Brocades. Deze projecten zelf zullen trouwens nog wel steun krijgen, aangezien steunbedragen die reeds zijn toegzegd niet onder de snoeiplannen van De Korte val len. Soortgelijke projecten komen voortaan echter niet meer voor steun in aanmerking. De Korte heeft zijn maatregelen vandaag bekend gemaakt. De maatregelen zijn nodig om in de lo pende kabinetsperiode een half miljard op zijn begroting te bezui nigingen. Minister De Korte komt ook met een kaderwet voor alle steunregelingen aan bedrijven. De bewindsman wil behalve de ontwikkelingskredieten voor zeer grote bedrijven bezuinigen op on der meer de regeling herstelfinan ciering (15 miljoen), scheepsbouw (46 miljoen) en het sectorbeleid (21 miljoen). Ook op de subsidies voor hoogwaardige industrie en dienst verlening (45 miljoen), regionale investeringen (27 miljoen), export- stimulering (20 miljoen), grote technologische instituten (20 mil joen) en stimulering van regionale bedrijfsinvesteringen (27 miljoen) wil De Korte bezuinigen. Binnen de begroting zal echtei ook geld worden vrijgemaakt dat naar het bedrijfsleven moet toe vloeien. Het gaat om middelen om buitenlandse investeerders te wer ven en voor technologiebeleid. ROTTERDAM (ANP) - De anti trust commissie in de VS heeft geen bezwaar tegen het plan van Pakhoed om een belang van 35 procent te nemen in Univar (distri butie van chemische produkten) in de VS. Pakhoed zal de chemische distributie van McKesson in San Fransisco overnemen en deze acti viteiten inbrengen in Univar in ruil voor een belang van 35 procent in het vergrote Univar. Als gevolg van deze samenvoe ging zal een bedrijf ontstaan dat met een omzet van meer dan 1 mil jard dollar en meer dan 100 vesti gingen in de VS en Canada de eer ste plaats in de markt inneemt. De deelneming in Univar, die op 31 oktober haar beslag zal krijgen, past in Pakhoeds beleid om aan de bestaande activiteiten een nieuwe, aanverwante, pijler toe te voegen. Daarover moet de commissie-Dek ker volgend jaar advies uitbren gen. Dekker moert, zich dan ook uit spreken over de mogelijke uitbrei ding van onderzoekssteun krach tens de Instir (subsidie op loonkos ten bij onderzoek) tot grote bedrij- JOHANNESBURG - Gene ral Motors, de grootste onderne ming in de wereld, heeft gisteren daadwerkelijk besloten om al haar activiteiten in Zuid-Afrika stop te zetten. De fabriek van GM in Oost- Londen, waar 3000 arbeiders werk zaam zijn, alsmede het dealernet in Zuid-Afrika zullen aan een groep lokale ondernemers worden ver kocht. Waarschijnlijk zal hierbij de huidige Zuidafrikaanse bedrijfslei ding van GM een belangrijke plaats krijgen. door Hans Hoogendijk Het bericht dat GM haar activi teiten in Zuid-Afrika zal beëindi gen, kwam niet onverwacht. Al meer dan een week circuleerden er zulke geruchten en die werden maandag bevestigd door de alge meen directeur van GM in Detroit, Roger Smith. Volgens Smith moet zijn bedrijf in Zuid-Afrika onder uiterst moeilijke omstandigheden werken, waardoor er veel geld wordt verloren. Ook zei Smith te leurgesteld te zijrv over de vorde ringen die in Zuid-Afrika zijn ge maakt om de apartheid af te schaf fen. De verkopen van door GM in Zuid-Afrika gefabriceerde auto's liepen de afgelopen drie jaren aan zienlijk terug. In 1984 waren dat nog 44.000 wagens, in 1985 daalde dat aantal tot 35.00 en voor dit jaar wordt een verkoop van niet meer dan 27.000 auto's verwacht. Het aantal auto's dat GM in Zuid-Afri ka verkoopt, maakt overigens min der dan 1 procent van haar wereld totaal uit. Het bericht over het vertrek van GM uit Zuid-Afrika kwam op de zelfde dag dat Shell geruchten te gensprak dat ook zij zich uit Zuid- Afrika zal terugtrekken. Shell, de grootste buitenlandse oliemaat schappij in Zuid- Afrika, zegt, evenals General Motors, teleurge steld te zijn in het hervormingspro ces van de regering-Botha, maar zij acht het desondanks belangrijk om in Zuid-Afrika te blijven. Volgens de Shell-directie in Kaapstad meent Shell, dat haar vertrek uit Zuid-Afrika niemand goed zal doen. In tegenstelling tot General Motors maakt Shell in Zuid- Afrika aanzienlijke winsten. DELDEN - Ook politiemensen vergeten vaak genoeg hun veiligheidsriemen te gebruiken. Deze verkeersovertre ding kan, behalve tot ontslag, leiden tot ernstige kwetsuren. Bij de politie in Delden werd daarom gisteren een botssimulator in gebruik genomen zodat de agenten aan de lijve konden ondervinden wat het betekent zonder i te rijden. (foto anpï werknemers valt onder een cao die ook voor 1987 geldt. De financiële ruimte die in de bedrijven blijft door de matiging van de looneisen, wil het CNV gebruiken voor extra werkgelegenheid. Daarnaast moe ten er in een convenant afspraken gemaakt worden over aanpak van de scholing, de jeugdwerkloosheid en langdurige werkloosheid. Het CNV vindt dat er geen „voorwaar den vooraf' aan het overleg gesteld moeten worden door de verschil lende partijen. Achtergrond van het aanbod tot extra loonmatiging is, aldus Hof stede, de verwachting dat de lonen anders volgend jaar „meer gaan stijgen dan goed is voor de werkge legenheid. Die dreiging hebben wij in de hand". Vakbond FSV vreest forse bezuinigingen bij de NS UTRECHT (ANP) - De spoorweg vakbond FSV vreest dat er bij NS ingrijpende bezuinigingsmaatrege len voor de deur staan waarbij slui ting van een aantal minder goed bezette lijnen niet is uitgesloten. Volgens de FSV is een interne NS- studiegroep tot de conclusie geko men dat op 22 trajecten de kosten zouden kunnen worden gedrukt door maatregelen als lagere fre quenties, onbemande loketten en conducteurloze treinen (buiten de spits) en kortere treinen. Andere maatregelen zouden kunnen zyn het opheffen van parallelle busver bindingen en het opheffen van de eerste klasse. In het uiterste geval zou sluiting kunnen worden over- Een NS-woordvoerder zei dat er nog geen sprake is van concrete plannen en dat de FSV de studie commissie een veel te hoge status toekent. NS is in het algemeen ge sproken voortdurend aan het in ventariseren waar eventueel nog bezuinigingen mogelijk zijn en in het kader van die inventarisatie heeft men ook een aantal minder druk beklante lijnen bekeken. GENEVE (Rtr/UPI/DPA) - De ministers van olie van de dertien landen van de OPEC (Organisatie van Olie-Exporterende Landen) hebben nog steeds geen overeenstemming kunnen bereiken over de verdeling van de produktie. Gisteren zijn de ministers op de vijftiende dag va.n het OPEC- overleg in Genève bijeengekomen in een plenaire vergadering, maar de bijeenkomst werd reeds na een uur geschorst, zonder dat er een tijdstip volgende voltallige ministersvergadering werd afgesproken. (foto APK ROTTERDAM (ANP) - Minister De Koning (sociale zaken) vindt dat werkgevers en werknemers in de Rotterdamse haven in eerste in stantie verantwoordelijk zijn voor het vinden van oplossingen voor het teveel aan stukgoedwerkers in de haven. Mocht er geen oplossing komen voor het verminderen van het aantal werknemers in het stuk goed dan is het mogelijk dat de mi nister de geldkraan van het Alge meen Werkloosheidsfonds dicht draait bij het financieren van het structurele overcompleet in de ha- venpool SHB. Dit staat in een brief van De Ko ning die gistermiddag door de ver tegenwoordigers van het ministe rie in de stukgoedcommissie-Van der Louw ter hand is gesteld van de overige leden. De opstelling van de minister be tekent dat werkgevers en werkne mers in de haven zullen moeten trachten een flink pakket maatre gelen overeen te komen om het structureel te grote aantal werkne mers in het stukgoed te verminde ren. Mocht er daarna nog een rest- problematiek zijn, dan is het minis terie bereid om zijn aandeel te leve ren via bijvoorbeeld het uittreden van 57,5-jarigen. De Koning dreigt met het opzeg gen van het Van der Louw-ak- koord als er geen akkoord uit de bus komt over het nu geconstateer de overcompleet. Het Van der Louw-akkoord is vorig jaar tussen werkgevers, werknemers en de overheid gesloten voor het oplos sen van het overcompleet in de Rotterdamse haven tussen nu en 1990. Nadien is gebleken dat er toch nog sprake is van een extra over schot aan stukgoedwerkers, zodat er opnieuw oplossingen moeten worden gevonden. Werkgevers voorzitter Zeebregts van de SVZ toonde zich gisteren na afloop van de vergadering van de stukgoed- tamelijk somber, De brief van Sociale Zaken is nogal hard aangekomen. Hierdoor is een oplossing niet gemakkelijker ge worden", aldus Zeebregts. Be stuurder Paul Rosenmöller van de Vervoersbond FNV meende dat de brief van de minister "klare taal" spreekt. Hij ziet wel mogelijkhe den voor werkgevers en werkne mers om een flink deel van de pro blemen op te lossen. In de stukgoedcommissie is gis teren afgesproken dat alle partners binnen een week met suggesties zullen komen om het overcom pleet op te lossen. De voorzitter van de commissie zal de verschil lende opties inventariseren en mo gelijk enkele gedachten formule ren over de haalbaarheid van de verschillende suggesties. Daarbij zal de brief van minister De Ko ning tevens een rol spelen. Een van de knelpunten die opgelost moe ten worden voordat er over daad werkelijke oplossingen kan wor den gesproken is dat de verschil lende partijen in de stukgoed-com- missie andere gedachten hebben over het aantal stukgoedwerkers dat er momenteel te veel is. De werkgevers in de Amster damse haven en de vervoersbond FNV hebben gisteren wel overeen stemming bereikt over het inzetten van werkloze Rotterdamse haven werkers uit de SHB-pool in Am sterdam tijdens de zogeheten ca- cao-piek. De Amsterdamse werk gevers, verenigd in de Scheepvaart Vereniging Noord, hebben de Ver voersbond laten weten bereid te zijn niet langer tijdelijke krachten voor het lossen van de schepen in te zetten, als zij de beschikking kunnen krijgen over 100 stukgoed werkers uit de SHB-pool. Verzekerden De wijziging in het stelsel van ziektekostenverzekeringen per 1 april heeft ertoe geleid dat het aan tal particulier verzekerden per sal do met ongeveer 800.000 is geste gen. De stelselwijziging hield on der meer in dat de vrijwillige zie kenfondsverzekering werd opge heven en dat bepaalde groepen be jaarden en uitkeringsgerechtigden onder de verplichte verzekering werden gebracht. Straling Het hoofd van de gezondheids dienst in Santa Cruz in Bolivia, Or- landa Robles, heeft gisteren ge waarschuwd voor melkprodukten uit Nederland, waarin radioactivi teit is aangetroffen. Robles bracht dit in verband met radioactieve neerslag in West-Europa als gevolg van de ramp met de Sowjetrussi- sche kerncentrale in Tsjernobyl, zo meldde het persbureau Fiedes. Hij noemde ook produkten van het merk Nestlé. ADVERTENTIE Vuurwapens De First Bank Trust, een klei ne bank in het plaatsje Harrisburg ten zuiden van Chicago, probeert spaarders en investeerders aan te trekken door revolvers uit te delen in plaats van rente. De afgelopen drie jaar deelde de bank op een be paald soort spaarbrieven de rente uit in de vorm van een set van drie Smith Wesson revolvers. Enige tijd geleden werd overgestapt op een set van twee automatische vuurwapens. Japan De handelsbalans van Japan zal in het lopende begrotingsjaar (tot en met 31 maart 1987) een over schot laten zien van 81,6 miljard dollar, bijna vijftig procent meer dan de 56 miljard dollar van het voorgaande begrotingsjaar. Dit heeft de Keidanren. het verbond van Japanse ondernemingen, in een rapport over de Japan laten weten. ZAANDAM (GPD) De 33.000 personeelsleden van Ahold in Ne derland en 2000 ex-werknemers krijgen zeer binnenkort van Ahold een catalogus toegezonden waarin honderd grafische prenten van 25 Nederlandse kunstenaars staan af gebeeld. Ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van Ahold mogen de 35.000 Ahold-mensen al len een litho, ets of zeefdruk uit de honderd kunstwerken uitkiezen. Volgend jaar tegen de zomer, wan neer het precies honderd jaar gele den is dat Albert Heijn en zijn echt genote hun eerste kruidenierswin keltje openden, krijgen de werkne mers het kunstwerk van hun keuze ingelijst en gesigneerd thuisbe zorgd. Eigenlijk had Ahold honderd kunstenaars willen vragen om elk een kunstwerk te maken. Maar dat leek oud-directeur van het Arn hemse gemeentemuseum Pierre Janssen, die als kunstkenner de ar tistieke leiding van het project heeft, niet haalbaar. Janssen heeft de 25 kunstenaars gekozen. Enkele bekende namen zijn Lucebert, Peter Vos en Jeroen Henneman. Alle 25 hebben spe ciaal voor het Ahold-project vier werken gemaakt op het thema 'Het dagelijks leven'. Vervolgens is vastgesteld dat straks van geen en-, kei kunstwerk meer dan duizend afdrukken gemaakt zullen worden. Om een en ander uitvoerbaar te maken, moeten de Ahold-mensen straks drie kunstenaars uitkiezen en van elk van .hen drie kunstwer ken aanwijzen. Per computer wordt vervolgens geprobeerd ie dereen zoveel mogelijk tevreden te stellen. Over de kosten van het project geeft Ahold geen informatie. Wel werd maandag bekend dat elke kunstenaar een gelijk bedrag ont vangt, ongeacht het aantal 'nabe stellingen'. Behalve de honderd afbeeldin gen bevat de catalogus (die ner gens te koop is) van elke kunste naar een door Pierre Janssen ge maakt interview. Dit, aldus Jans sen, om de kunstenaars thuis te brengen bij mensen die waar schijnlijk nooit eerder een kunst werk hebben verworven. Hij prees de ruimte die Ahold hem bij het project had gelaten. In zijn uitnodi gingsbrief aan de 25 deelnemers schreef hij dan ook: „Ahold is uit op uw visie, en niet op reclame voor zijn winkels". De honderd prenten zijn volgend jaar gedurende de maand april te zien op een expositie in het Stede lijk Museum in Amsterdam. Beursoverzicht BONN - De Westduitse economische 'wijzen', de vijf be langrijkste economische onder zoeksbureaus, hebben gistermid dag in Bonn hun halfjaarlijkse con junctuurverwachting gepresen teerd. De reële economische groei zal volgens de 'vijf volgend jaar door Ruud de Wit net als in 1986 drie procent bedra gen. Bij de prijzen wordt in 1987 een verhoging van ongeveer 1,5 procent verwacht. De werkloos heid zal ondanks de schepping van ruim 200.000 nieuwe banen, voor het vijfde achtereenvolgende jaar boven de twee miljoen liggen. De netto-inkomens zijn dit jaar gemid deld 4,5 procent gestegen, voor vol gend jaar wordt een groei van drie procent verwacht. De economie in West-Duitsland haalt groeicijfers die sinds het eind van de jaren zeventig niet meer zijn gehaald, stellen de deskundigen. De vooruitzichten voor een door gaande groei zijn. ondanks onzeke re buitenlandse factoren, positief, stellen de 'vijf. Het groeitempo zal echter volgend iets minder zijn, doordat de gunstige invloeden van de val van de olieprijs en de gevol gen van de belastingverlaging min der worden. De economische ex perts pleiten dan ook voor een ver snelde invoering van de tweede fa se van het belastingverlagingsplan van de regering-Kohl en een wat ruimer financieel beleid. In tegenstelling tot de oppositie van SPD en Groenen voelen de deskundigen net als de regering niets voor werkgelegenheidspro gramma's. AMSTERDAM (ANP) - Bij een in de ochtenduren kalme handel wist het Damrak zich vandaag goed staande te houden. De flauwe stemming op de Amerikaanse beurs liet Amsterdam vrijwel onberoerd. Grote verliezen kwamen praktisch niet voor en hier en daar waren aan het einde van de och tend zelfs kleine winsten. In feite was sprake van dezelfde soort reactie als vorige week toen eeen willige New- yorkse beurs Amsterdam eveneens koud liet. Ofschoon de olielanden nog steeds geen akkoord hebben bereikt over de verdeling van hun productie lag Ko ninklijke Olie goed in de markt met een vooruitgang die laat in de ochtend was opgelopen tot f 1,60 op f 200,40. Philips trok dertig cent aan tot f46,70. Unilever was daarentegen f 1,50 lager op f 470 na op f 469 te zijn geopend. Ak- zo daalde drie dubbeltjes tot f 144,40. Bij de finaciële waarden gaf ABN een winst van f2,50 te zien op f535,50. NMB was evenwel f 3 lager op f 207. In de uitgeverssector kwamen kleine van om en nabij een gul- verlh den.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9