Navigatie-fout oorzaak ongeluk &ekMaJiïieweek/ Machel, strijder tegen kolonialisme mm Waarnemers over dood Machel: Aanslagen in Athene Belgische kerncentrale lekt opnieuw EG stuurt politiemensen naar drugs producerende landen Israëlische kerntechnicus blijkt spoorloos verdwenen ^^PRESENTEERT^^ DINSDAG 21 OKTOBER 1986 BUITENLAND JOHANNESBURG - Het stoffelijk overschot van de president van Mozambique, de 53-jarige Samora Moises Machel die zondagnacht bij een vliegtuigongeluk in het grensge bied met Zuid-Afrika om het leven kwam, is geborgen en overgebracht naar Mozambi que. Behalve Machel zijn nog 28 Mozambiquanen gedood. Tien personen, onder wie de Russi sche piloot, hebben de vliegramp overleefd. De toestand van een van hen is kritiek. Onder de slachtof fers bevinden zich een aantal voor aanstaande Mozambiquaanse rege- door Ruud de Wit kaanse hooldcorrtmissaris van po litie, generaal Johan Coetzee naar de plek des onheils gebracht. Later vervoegde zich ook minister Botha van buitenlandse zaken op de plaats van de ramp. Botha, die Ma chel redelijk goed kende, identifi ceerde daar persoonlijk de Mozam biquaanse president als een van de slachtoffers. Tegelijkertijd met Bo tha arriveerde er ook een Mozam biquaanse delegatie op de bewuste plek, die zich in nauwe samenwer king met de Zuidafrikaanse autori- de identificatie van de Mozambikaanse soldaten dragen de lijkkist met de stoffelijke resten Machel maar verdere bijzonderheden wer- den niet gegeven. Wel zond de Mo- treurmuziek uit. de hele dag f}oesafc VreeSt De dood van president Machel i de verongelukte president Samora UUUU V all pie&lUUIll IVlclLIlLrl -m 1*1 heeft in Zuid-Afrika uiteenlopende J3r0UK 111 0611il01Ci reacties opgeleverd. Een van de eerste personen die reageerde was de Zuidafrikaanse president P.W. Botha. Botha ontmoette Machel ringsfunctionarissen. Tot de gei dentificeerde personen behoren de teiten minister van transport, Alcantara slachtoffers wijdde. Santos, en de onderminister van buitenlandse zaken, Jose Carlos Love. Verder hebben de ambassa Ironisch genoeg vond het onge luk plaats op één kilometer van de grens met Mozambique en bevin- aantal keren persoonlijk, der meer bij de ondertekening van het omstreden Nkomati-akkoord begin 1984 en eerder dit jaar bij de kroning van Maswathi II tot ko ning van Swaziland. F rontlij nstaten AMERSFOORT - Allan Boesak, Zuidafrikaans anti-apartheidslei der, verwacht dat de opstandelin gen van de NMR in Mozambique zullen proberen snel de macht te grijpen nu Samora Machel bij een vliegtuigongeluk om het leven is gekomen. deurs van Zambia en Zaire in Ma- den de resten van het vliegtuig zich puto het ongeluk niet overleefd. De presidentiële Mozambi quaanse Toepolev was op de terug weg naar de hoofdstad Maputo na een reis. die Machel zondag naar zowel Tanzania als de Zambiase hoofdstad Lusaka had gebracht. Het vliegtuig werd om half tien zondagavond in Maputo verwacht, maar is daar nooit aangekomen. Maandagochtend rond zes uur vroeg liet de Zuidafrikaanse minis ter van buitenlandse zaken. Roelof 'Pik' Botha weten, dat er een Mo- zambiquaans vliegtuig in het grensgebied w^s neergestort. Daarna volgden de speculaties el kaar snel op en een vier uur later was het duidelijk, dat Samora Ma chel een van de slachtoffers was. Uit observaties van deskundigen en journalisten is komen vast te staan, dat het vliegtuig tot vlak voor de ramp over Mozambiquaan se grondgebied heeft gevlogen. .Blijkbaar heeft de navigator ten onrechte aangenomen, dat het vliegtuig vlak in de buurt van de luchthaven van Maputo was. Een van de overlevenden verklaarde dat de piloot opdracht had gegeven om de veiligheidsgordels vast te maken vanwege de landing. Drie minuten later gingen de lichten plotseling uit en raakte het vlieg tuig voor het eerst de grond. Enige seconden daarna verongelukte het toestel definitief, waarbij de romp volledig werd verwoest, maar de staart en de cockpit wonderlijk ge noeg vrijwel gespaard bleven. Uit het feit, dat het landingsgestel uit was, kan eveneens worden opge maakt dat de piloot bezig was met een landing. Botha Direct na het bekend worden van de ramp, werd de Zuidafri- op slechts 600 meter van de plaats door Jos van der Meer Opvolging Botha zond een condoleance-te legram naar Maputo, waarin hij zei geschokt te zijn door de dood van Machel. 'Ook al verschillen onze regeringen van politieke opvattin- gen. toch hebben wij steeds een Dominee Boesak uitte die vrees wederzijds respect voor elkaar ge- gisteravond tijdens een persconfe- had'. aldus Botha, die eraan toe- rent»e m Amersfoort. „Mozambi- voegde dat Afrika een vooraan- que bleef de laatste jaren alleen bij staand leider had verloren. elkaar dank zij het charisma van Ook hel UDF, bij monde van zijn Machel. Nu valt er een gat en de perssecretaris Murphy Morobe. MNR zal <*at proberen te vullen, sprak over een zware schok, vooral Slaagt de beweging in die opzet, omdat Machel een van de meest ?an zal de solidariteit onder de uitgesproken tegenstanders van de J0"41';!"84346" ,ten aanzien van apartheid in Zuid-Afrikawas. Vol- Zuid-Afrika breken. En dat is een gens Morobe zijn er vermoedens, tragische zaak aldus Boesak^ dat de Zuidafrikaanse regering bij De dominee was in Amersfoort het vliegtuig-ongeluk is betrokken. ?P uitnodiging van enkele kerkelij- 'Het feit, dat de regering-Botha de ke organisaties rechtse rebellenorganisatie NMR Nederland, die 1 Sebouw de Flint hun campagne ondersteunt, die verantwoordelijk 'Steunt uw geld apartheid?' afslo- r de burgeroorlog in Mozam bique, geven ons voldoende rede nen om dat te geloven', aldus Mo robe. Marcelino Dos Santor: kandidaat voor de opvolging van Machel (foto ANP) waar twee weken geleden een zestal Zuidafrikaanse militairen gewond raakte, nadat ze op een landmijn waren gereden. Als ge volg hiervan dreigde de regering- Botha Machel met repressailles en in feite waren het weer deze dreige menten, die Mache) zondag voor overleg naar Lusaka en Tanzania hebben laten vliegen. In Mozambique zelf werd gister avond laat pas officieel bekend ge maakt, dat Samora Machel om het leven was gekomen. Reeds vroeg in de morgen meldde de Mozambi quaanse radio bij monde van de tweede man in de Frelimo-hierar- chie, Marcelino dos Santos, dat het vliegtuig van Machel werd vermist. ten. Boesak is ook vandaag nog het land. Hij ontmoet voor 't eerst koningin Beatrix. Zijn commen taar: „Het is de hoogste tijd dat dat z gebeurt. Ik zal proberen haar te Vanmt het ANC-hooidkwartier vertellen wat er in Zuid-Afrika alle- in de Zambiase hoofdstad Lusaka maal aan de hand is". werd er eveneens een soortgelijke betrokkenheid van de kant van de Zuidafrikaanse regering bij het on geluk gesuggereerd. Toen het vliegtuig verongelukte was er ech ter sprake van een hevig noodweer en waarschijnlijk is de piloot daar door van zijn route afgeraakt. In de Mozambiq ATHENE (AP) - In de Griekse hoofd- hoofdstad Athene zijn vannancht stad Maputo werd gemeld, dat daar enige uren na elkaar twee bommen alles rustig en onder controle is. ontploft bij politiebureaus. De eer- Goedingelichte bronnen in Mapu- ste explosie richtte alleen schade to weten te melden, dat het polit- aan, maar de tweede bom, die was bureau van de regerende Frelimo- verborgen onder een auto die ge- partij zich nu beraadt over de op- parkeerd stond voor politiebureau volging van Machel en daarbij val len twee namen. Dat zijn de tweede man van het politbureau, Marceli no dos Santos, en die van de minis ter van buitenlandse zaken, Joa- quim Alberto Chissano. JOHANNESBURG - Met Samora Moises Machel verliest Mozambi que en geheel zuidelijk Afrika een charismatisch leider. Machel werd op 29 september 1933 in het Gaza- distirict in het zuiden van Mozam bique geboren. Zijn ouders waren te arm om hem naar school te laten gaan en dat heeft de boerenzoon zijn hele leven gefrustreerd. door Ruud de Wit Hij volgde een verplegersoplei ding in de Lourenco Marques, zo als toen nog de hoofdstad van de Portugese kolonie heette en werk te enige jaren in het Miguel Bom- barda-ziekenhuis, waar hij zich ook schaarde in de rijen van het verzet tegen de Portugese over heersing. In Lourenco Marques ontmoette hij in 1961 Eduardo Mondlane, die een jaar later Frelimo zou oprich ten. Deze ontmoeting maakte een grote indruk op de jonge Machel en in maart 1963 trok hij de conse quenties uit zijn politieke overtui ging. Hij verliet Mozambique via de noordelijke grens, waar hij zich in Tanzania aansloot bij Frelimo. Mondlane zond hem als een van de eerste verzetsstrijders uit naar Al gerije, waar hij een guerrilla-oplei ding kreeg. Na zijn terugkeer in Tanzania werd hij belast met de opleiding van Mozambiquaanse guerrilleros en in 1964 trok hij met 250 vrijheidsstrijders Mozambique binnen. In 1966 werd Machel het hoofd van de afdeling verdediging van Frelimo en twee jaar later werd hij de militaire commandant van alle Mozambiquaanse vrijheidsstrij- Samora Machel, van ziekenbroeder tot revolutionair. Frelimo geweest. Hij was politiek In 1970 werd hij door het Centra een overtuigd aanhanger van de le Comité van Frelimo gekozen als ders^In datzelfde jaar werd hij op ideeën van Tanzania's president opvolger van Eduardo Mondlane, Julius Nyerere en van de Zambiase die een jaar eerder bij een bomaan- president, Kenneth Kaunda. Hij siag om het leven was gekomen, bestudeerde ook de militaire stra- En sindsdien heeft hij Frelimo ge- tegieën van de legendarische guer- leid, eerst als guerrilla-leider i het Tweede Congres van Frelimo ook in het Centrale Comité van Frelimo gekozen. De kleine, tenger-gebouwde de voorstad Nieuw Smyrna, eis te één slachtoffer. Het slachtoffer was de inzittende van de auto. Het slachtoffer ver brandde zo ernstig dat de identiteit niet direct kon worden vastgesteld. DEN HAAG/PARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse bevolking heeft gisteren niet of nauwelijks gehoor gegeven aan de oproep van de groep-Brunswijk om het werk stil te leggen en leerlingen niet naar school te laten gaan. Dat is vernomen van zegslieden in Para maribo. Volgens de zegslieden, ver liep het openbare leven in de hoofdstad normaal. Winkels, kantoren en scholen waren open. Ook aan het verkeer in de hoofdstad was niets te mer ken. Een woordvoerder van de Vereniging Surinaams Bedrijfsle ven (VSB) verklaarde van geen en- Stakingsoproep Brunswijk werd genegeerd kele staking te weten. Op scholen werd normaal les gegeven. Wel zou een klein aantal leerlingen door de ouders zijn thuis gehouden,, maar van opvallend verzuim was geen sprake, aldus zegslieden. Vorige week verspreidde de BRUSSEL (ANP) - Er heeft zich opnieuw een incident voorgedaan in een van de zeven Belgische kerncentrales. Gistermiddag vatte een vat met licht radio-actieve af valstoffen vlam in een centrale in Tihange, in de Ardennen. Het vuur kon worden bedwon gen door het personeel van de cen trale. Volgens een mededeling van de centrale waren er geen „noe menswaardige" gevolgen voor de werknemers van de centrale of de bevolking. De werking van de cen trale hoefde niet te worden onder broken. Er zijn de afgelopen weken her haaldelijk kleine storingen ge weest in de centrales in Doel en Ti hange. Twee weken geleden lekte er radio-actief materiaal weg uit de centrale in Tihange. groep-Brunswijk 1 pamfletten, waarin de bevolking werd opge roepen deel te nemen aan een alge mene staking. De autoriteiten in Paramaribo reageerden met een te- gen-oproep aan de burgers gewoon aan het werk te gaan. Zondag zijn bij de weg van Para maribo naar het bauxietplaatsje Paranam, ongeveer 25 kilometer buiten de hoofdstad, de lijken van vier mannen gevonden. De politie zegt over aanwijzingen te beschik ken dat de mannen het slachtoffer zijn geworden van een misdrijf. Nadere bijzonderheden hierover zijn niet bekend gemaakt. zwart-gebaarde Machel is steeds de rillaleider Che Guevara alsook t belangrijkste militaire strateeg van de Chinese leider Mao Tse-tung. de onafhankelijkheid van Mozam bique op 25 juni 1975 als president. Zijn leiderschap is al die jaren niet echt betwist geweest. On danks zijn geringe intellectuele vorming was hij voor Frelimo de onbetwiste charismatische aan voerder in de strijd; eerst tegen het Portugese kolonialisme en later te gen de apartheid in het voormalige Rhodesië en Zuid-Afrika. Deze solidariteit met de bevrij- dingsstrijd van Zimbabwe en de huidige in Zuid-Afrika heeft hem echter, behalve veel aanzien, wei nig opgeleverd. Sinds 1975 is Mo zambique steeds dieper weggezon ken in een poel van ellende, ge deeltelijk veroorzaakt door een ui terst slechte economische situatie, maar vooral door de politiek van destabilisering van Zuid-Afrika. Begin 1984 moest hij een ernsti ge vernedering ondergaan, toen hij gedwongen werd het Nkomati-ak koord te ondertekenen met zijn aartsvijand, de Zuidafrikaanse pre sident P. W. Botha. Maar ook dit verdrag kon niet voorkomen, dat de burgeroorlog in Mozambique tussen Frelimo en de Mozambi quaanse Verzetsorganisatie NMR het land met de dag verder in de richting van de afgrond duwde.' De dood van Machel zal beslist zijn stempel drukken op de toch al zo gespannen situatie in Zuidelijk Afrika. Frelimo staat onder grote druk van de NMR en Zuid-Afrika en tot vandaag leek het erop, dat slechst de persoon van Machel het land op de been kon houden. Veel zal de komende dagen af hangen van de reactie van de Mo zambikaanse bevolking op de dood van hun president en of twee de man Dos Santos erin zal slagen de geschokte gelederen bijeen te houden. Ook is van belang of Zuid- Afrika gebruik zal maken van de situatie. Vooralsnog ziet het ernaar uit dat er geen sprake is van paniek in de hoofdstad Maputo, maar als de NMR erin slaagt om door te sto ten naar Maputo, zoals al enige we ken wordt gevreesd, moet niet uit gesloten worden geacht dat Mo zambique een nieuwe fase van nog meer ellende staat te wachten. LONDEN - De EG-ministers van binnenlandse zaken en justitie kwamen gisteren in Londen over een het Nederlandse voorbeeld in zake de internationale drugsbe strijding over te nemen. Het was de derde keer dat de ministers van binnenlandse zaken en justitie bij een kwamen om nauwere samen werking te bespreken tussen de EG-landen over kwesties als illega le immigranten, drugsmisbruik en terrorisme. door Lia van Beekhoven Het voorstel van de Nederlandse delegatie om een netwerk van poli- tie-officieren op te zetten in de opium-producerende landen „viel goed", aldus minister van justitie Korthals Altes. De regering stuurde tien jaar ge leden twee officieren naar Bang kok die de drugsverspreiding van uit Thailand, Singapore, Maleisië en Hongkong controleren. Het Ne derlands plan om hetzelfde te doen met agenten uit andere EG-landen die de drugshandel vanuit Zuid- Amerika en Pakistan in de gaten houden, werd unaniem door de lid staten aangenomen. Volgens minister Korthals Altes was er enthousiasme over het idee om de agenten uit het Middel lands-Zeegebied op het Zuidame rikaans continent te stationeren, terwijl de Noord-Europeanen de Zuidoost- en Midden-Aziëpost blij ven bezetten. „Dus als een staatsagent in Co lombia een opiumtransport op het spoor komt naar de Antillen of Rotterdam, kan hij rechtstreeks de Nederlandse ambassade waar schuwen", aldus Korthals Altes. De landen van de Gemeenschap kwamen eveneens overeen maatre gelen te treffen voor een betere op vang van drugsverslaafden en te proberen de behoefte aan drugs bij jongeren te verminderen. Verder bepleitte men gemeenschappelijke actie om de bezittingen van drug dealers te bevriezen. Ook op ander gebied, zoals terro risme, grensbewaking en immigra tie, meende de Britse voorzitter Douglas Hurd dat de EG-vertegen- woordigers „vooruitgang boek ten". Hurd stelde niet zonder tevre denheid vast dat de twaalf voor het eerst nauwe samenwerking zoch ten op het gebied van illegale im migratie. De Europese vertegenwoordi gers bogen zich over de ogen schijnlijke tegenstrijdigheid vanaf 1992 een grenzenloos Europa ge schapen te hebben, terwijl de con trole van ongewenste vreemdelin gen als terroristen juist verscher ping behoeft. Een werkgroep, bestaande uit adviseurs van de betreffende mi nisters, is in het leven geroepen om deze oneffenheden glad te strijken. De groep beoogt om als de zogehe ten binnengrenzen over zes jaar vervallen een eensluidend beleid te hebben over de buitengrenzen van alle EG-landen. De werkgroep zal zich eveneens buigen over middelen de versprei ding van valse paspoorten tegen te gaan. Met name het Nederlandse, dat in het buitenland veelvuldiger v dan andere persoonsbewijzen ver loren raakt en bovendien gemak kelijk is na te maken, behoeft on derzoek. LONDEN (AP) - Een Australische priester is naarstig op zoek naar een Israëli die als nucleair technicus heeft gewerkt en blijkbaar over zeer geheime en gevoelige gegevens beschikte. De technicus, Mordechai Van- unu, zou tegenover de priester, John McKnight, geheimen hebben ont huld over het kernwapenarsenaal van Israël. McKnight is vanuit Sydney naar Londen gekomen om Vanunu te zoe ken en gaat mogelijk naar Israël als blijkt dat hij ontvoerd is door de Israëlische geheime dienst, zoals is gemeld door onder andere Newsweek en het Franse blad Le Matin. Volgens de gegevens die Vanunu in Australië tegenover de priester heeft opgebiecht zou Israël na de VS, Sowjet-Unie, China, Frankrijk en Groot-Brittannië de grootste kernmacht ter wereld zijn. De 31-jarige Vanunu had tegenover de Sunday Times gezegd dat hij tot zijn ontslag in november vorig jaar in een nucleaire installatie had ge werkt in de Negev-woestijn. Op 5 oktober verscheen een drie pagina's tellend artikel over Vanunu en zijn bekentenis. Eerder dit jaar had hij zijn verhaal tegenover McKnight in Sydney verteld. De priester verteldde dat op een dag Vanunu afgelopen voorjaar zijn kerk binnenwandelde en met enkele parochianen bevriend raakte en met hen over vredeszaken ging discussiëren. De joodse Vanunu raakte gein- teresseerd in het christendom en liet zich later bekeren. De onthullingen die Vanunu in Australië deed werden opgevangen door een Colombiaan se klusjesman. Hij probeerde deze informatie tevergeefs te slijten in Spanje. Het speciale team speurjournalisten, the Insight Team, van de Sunday Times bereikte ook de informatie en liet Vanunu overkomen vanuit Syd ney naar Londen. De Sunday Times verifieerde zijn verhaal met de be schikbare gegevens en het bleek te kloppen. Op 30 september zou Vanunu vanuit Londen met McKnight hebben gebeld en gezegd dat hij zich niet op zijn gemak voelde. Op 1 oktober spraken de verslaggevers van de Sunday Times met de technicus. Robin Morgan van de Sunday Times zei op de hoogte te zijn van het feit dat Vanunu wilde onderduiken 'maar we hadden de afspraak gemaakt dat hij regelmatig contact met ons zou onderhouden.' Vanunu heeft echter drie weken niets meer van zich laten horen-. McKnight liet weten dat als Vanunu in Israël blijkt te zijn hij daar naar toe zal gaan om er voor te zorgen dat hij een eerlijke proces en goede rechtsbijstand krijgt. ADVERTENTIE J^nicr\ .«««siI fiftj/iKT y gehakt ZUNDenVA&Eff' ■heel kilo 'XSSè heel kilo KOM MAAR HALEN IN ONZE SUPER SLAGERIJEN en ook bij: DIRK VAN DEN BROEKBAS VAN DER HEIJDEN en DIRKSON

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7